سوالات طرح1

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان معمار عزیز....
من چندتا سوال داشتم اگه ممکنه و کسی جواب این سوالارو بلده منو راهنمایی کنه ....
ممنونم.....
.
.
.
1- تعريف نوستالژي در طراحي را تحليل و بررسي نمائيد.

2- سطوح مختلف زيبا شناسي را تحليل و بررسي نمائيد.

3- انواع مختلف مطالعات در مسير طراحي را نام برده، علت وجودي آنھا را تجزيھ و تحليل
نمائيد.

4- فرق يک طراح با دانشمند را در چھ ميدانيد و اين دانستھ چھ کمکي بھ برنامھ ريزي شما در

طول دوران تحصيل و کار حرفھ اي ميکند؟

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
مفهوم نوستالژی در طراحی معماری

مفهوم نوستالژی در طراحی معماری

ممنونم.....
.
.
.

سلام
راستش سوالات ِ شما اینقدر مفصل هستن که من شخصا فکر نمیکنم تا یه هفته دیگه بتونم همه رو جواب بدم ( در حد ِ سواد ِ قلیل ِ خودم ) . در نتیجه فعلا به پاسخ ِ سوال اول بسنده می کنم :
نوستالژی در لغت به معنی ِ " یادمانه " ، "خاطره انگیز " و ... هست ، که در بحث ِ معماری و روانشناسی ِ محیط ، یکی از آیتم های مهم و موثر در طراحی محسوب میشه ! بعضی از مفاهیم در معماری ، ماهیت ِ ثابت و مشخصی ندارن ، و به هر ذهنیتی، تعابیر ِ مختلفی داره . یکی از اونا مبحث خاطره و خاطره سازی هست ، که ارتباط مستقیم با بستر و فرهنگ و مردم شناسی داره .
راستش اینقدر مفصل هست که نمیدونم از کجا و چه جوری بیانش کنم :دی ؛ در نتیجه به نظرم اگر شما رو به تعاریف موجود ارجاع بدم ، خیلی بهتر باشه .
این متن رو بخونید ، امیدوارم مفید باشه :

یکی از مهم ترین تأیثرات و تحولات متفکرانه هر بنا بیان و نکات ارزشمند معماری آن خواهد بود . خلق و ساخت خاطره در معماری معانی ، المان ، فضا و عناصر و اجزاء مختلفی دارد ، این خاطره هم مانند نظریات عام مربوط به سرکوب های ذهنی اختصاص به لحظات و اتفاقات و صحنه های خاص ندارد . خاطره در معماری ساختار متفاوتی داشته و اندیشه حل و فصل آیتم های بغرنج و متعدد نیاز دارد که بتوان خاطره ارزشمند و بیان گویا و اندیشمندی را در یک بنا خلق کرد . خاطره در معماری در ردیف موسیقی با سکانس های همزبان برای هماهنگ کردن پارامترهای اجزاء آن مانند :سیاست طراحی و در جهتی ارتباط اقتصادی و در قالب خلاقیت سازه ای پیشرو که بتوان با آن صورت مسئله معماری برنامه ریزی شده را متحول نمود در ادغام بیان به حالت یک بافت گویا شکل بگیرد .خاطره سازی در معماری به دانش و بینش و تفکرات اندیشمندانه خلاق نیاز دارد که طراح در مقایسه بناهای موجود و یا زمینه های تشکیل دهنده با نگاه اولیه دریابد که بنای مطرح شده با ارزش های معماری آن تفکیک گردیده و با شلتر (پناهگاه) تفاوت فاحش و اساسی دارد و خلق بناهای پناهگاهی که پیرامون ما را احاطه کرده است دارای هیچ گونه ارزش معماری نخواهد بود و تنها بسته بندی و قاب کردن مصالح می باشد و می شود این بناها را پکیج مصالح نام نهاد و عناصر شکل گرفته فضای اطراف طراح در بررسی و تحقیقی که انجام می گیرد باید مشخص شود کدام یک دارای ارزش و بیان معماری است معماری و شهرسازی در گذر زمان با جهان بینی خاص جوامع مختلف در رابطه با امکانات و شرایط خود قضاوت گردیده که در معرض ارزیابی و رده بندی وابستگی اعتقادی آنها قرار گرفته است که تعیین کننده معیارهای متفاوت می باشد . مانند عملکرد که در دیدگاه آنان هدف اصلی بوده و در نظری دیگر فرم و عقاعد فرمالیستی ملاک قرار می گرفت و تاریخ ترکیب فرم و اجزای موتیف ها که تشکیل دهنده زبان فرهنگ و امکانات عصر خود بوده تا دوران تفکر ادامه می یابد تغییرات فضای هنری از عالم ذهن به جهان اندیشه است که از هنگام شروع تفکر ، معماری پیکره و جان دیگر می یابد و این دوران تا عصر چهارم در چالشهای مختلفی قرار گرفته که امروز معماری با بیان و شروع انسان محوری در جهان فضایی تفکر ساز و خاطره آفرین را نمایش می دهد . معماری به وجود آمده با خاطره سازی در هر بنایی و مکانی شخصیت ، موقعیت و موجودیت خود را فریاد خواهد زد و طراح با دانش و تفکر عمیق خود در قالب معماری طرح نشان می دهد این بنا به مسائل و نیازها در جهت عملکرد ، زمان و فرهنگ و دیدگاه ها و تکنولوژی چگونه جواب داده و تولد خود را اعلام می دارد .برای خالق آن چه مشخصه های اثر گذار مطرح نموده است . حال ابعاد و چهار چوب این خاطره بستگی به فضای فکری و اندیشه و پوستة فکری اش دارد که وسعت این حوزه اطلاعات و جهان بینی طراح را معین می نماید و در عصر چهارم به علت ترکیب علاقه و خواسته ها و تنوع پذیری و ایجاد سمبل نفوذ پذیر اندیشه در فضای معماری برخوردش با خلافیت بسیار پیچیده و گسترده خواهد شد و وظیفة خلاق در عصر حاضر با گذشته این تفاوت را دارد که اکنون خلاق بنای مطرح شده خود را مورد قضاوت قرار داده که خلق این اثر در بررسی و انتقاد صورت گرفته المان ها و اجزاء ترکیب شده با فضای آن توسط نظرات و عقائد و مطالعات او دارای چه ارزش و بیان شاخص درمعماری زمان خود خواهد داشت و آیا تولد و پیدایش معماری چه تأثیراتی در محیط و موقعیت محلی و بازتاب آن در برابر رفتار جامعه خود دارد .با توجه به اهمیت این موضوع در ابتدا قبل از شروع تفکر معماری خلق فضاها و بناهای مورد نظر طراح می بایست نکات برخورد فکری و اجتماعی برای خود بررسی و نشانه های ارزشمند و تأثیر گذار را مشخص نماید و از خود سوال کند من خالق چه چیزی هستم و نتیجة این اندیشه دارای چه نکات مهیج و برخورد کننده و پیام آور با مراجعین و استفاده کنندگان حریم کاربری و مرایای شهری و تفکرات پیرامون آن خواهد بود .و در نهایت نتیجه هر تفکر پیدایش تحولات اندیشه و ارزش های معماری بنایی است که عموم در برابر آن قضاوت می کنند . که در قالب خاطره و تأثیر گذاری موقعیت آن وادار به تفکر می گردد . در غیر این صورت بنای به وجود آمده پناهگاهی بیش نخواهد و فاقد ارزش و زبان و بیان معماری است .

:gol:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنونم.....
.
.
.

2- سطوح مختلف زيبا شناسي را تحليل و بررسي نمائيد.

3- انواع مختلف مطالعات در مسير طراحي را نام برده، علت وجودي آنھا را تجزيھ و تحليل
نمائيد.

4- فرق يک طراح با دانشمند را در چھ ميدانيد و اين دانستھ چھ کمکي بھ برنامھ ريزي شما در

طول دوران تحصيل و کار حرفھ اي ميکند؟

سلام
طرح یک تون چقدر سخته :دی برای ما مبانی نظری مون در این حد بود:ا
این مطلبو از یه سایت دیگر برداشتم منبعش در خاطرم نیست ؛ در خصوص جنبه های مختلف زیبایی شناسی تفکیک کرده
برای سوال سه فکر کنم کتاب طراحان چگونه می اندیشند جوابگو باشه از کسی که این کتاب رو خونده بپرسید
سوال چهار دانشمند رو میشه شهرساز یا عمرانی در نظر گرفت که فازغ از جنبه های طراحی فکر میکنه و شما بیاید تفاوت های فکرشون رو بیان کنید

امیدوارم تونسته باشم کمک کوچکی کرده باشم:gol:

پیوست ها

• شناخت زیبایی.rar
    20.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
راستش سوالات ِ شما اینقدر مفصل هستن که من شخصا فکر نمیکنم تا یه هفته دیگه بتونم همه رو جواب بدم ( در حد ِ سواد ِ قلیل ِ خودم ) . در نتیجه فعلا به پاسخ ِ سوال اول بسنده می کنم :
نوستالژی در لغت به معنی ِ " یادمانه " ، "خاطره انگیز " و ... هست ، که در بحث ِ معماری و روانشناسی ِ محیط ، یکی از آیتم های مهم و موثر در طراحی محسوب میشه ! بعضی از مفاهیم در معماری ، ماهیت ِ ثابت و مشخصی ندارن ، و به هر ذهنیتی، تعابیر ِ مختلفی داره . یکی از اونا مبحث خاطره و خاطره سازی هست ، که ارتباط مستقیم با بستر و فرهنگ و مردم شناسی داره .
راستش اینقدر مفصل هست که نمیدونم از کجا و چه جوری بیانش کنم :دی ؛ در نتیجه به نظرم اگر شما رو به تعاریف موجود ارجاع بدم ، خیلی بهتر باشه .
این متن رو بخونید ، امیدوارم مفید باشه :

:gol:

مرسی آقا احسان.....لطف کردی اگه وقت داشتین خوشحال میشم به سوالات دیگه هم اگه میتونید جواب بدید....
من تا حدودی جواب دادم اما ناقص هستن.....

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
طرح یک تون چقدر سخته :دی برای ما مبانی نظری مون در این حد بود:ا
این مطلبو از یه سایت دیگر برداشتم منبعش در خاطرم نیست ؛ در خصوص جنبه های مختلف زیبایی شناسی تفکیک کرده
برای سوال سه فکر کنم کتاب طراحان چگونه می اندیشند جوابگو باشه از کسی که این کتاب رو خونده بپرسید
سوال چهار دانشمند رو میشه شهرساز یا عمرانی در نظر گرفت که فازغ از جنبه های طراحی فکر میکنه و شما بیاید تفاوت های فکرشون رو بیان کنید

امیدوارم تونسته باشم کمک کوچکی کرده باشم:gol:

بله نسترن جان سوالاتی که داده سخت هستن....
مرسی که جواب دادی.....

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلامی دوباره...
دوستان میشه در رابطه با این سوال کمکم کنید؟؟؟!!!! : (
.
.
.
"تعريف مفھومي معماري را با ارائه اسکيس ھاي مورد نظرتان توضيح دھيد."

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
پاسخ به درخواست : شیوه های تعریف ِ مفاهیم ِ معماری

پاسخ به درخواست : شیوه های تعریف ِ مفاهیم ِ معماری

سلامی دوباره...
دوستان میشه در رابطه با این سوال کمکم کنید؟؟؟!!!! : (
.
.
.
"تعريف مفھومي معماري را با ارائه اسکيس ھاي مورد نظرتان توضيح دھيد."

سلام

مختصرا بخشی از برداشت های شخصی ِ خودمو حضورتون عرض می کنم :

معمولا ( غالباً ) تعریف ِ مفهومی ِ خاصی برای معماری قائل نیستیم که بشه در دو سطر بیانش کرد . چرا که معماری و اتفاقات ِ معماری وسیع تر از اون هست که بشه به این نحو براش تعریف قائل شد . ( شاهد ِ این مدعا ، این هست که همین کلمه ی " تعریف مفهومی معماری" رو سرچ کنید ؛ قطعا به این پست هدایت خواهید شد ) . این مقدمه به این دلیل بود که عرض کنم این چیزی که شما دنبالش هستید ، تصویری هست . یعنی باید کلمات و مفاهیم رو در لباس ِ تصویر بجوئید ، بیان کنید و ... ؛
و این یعنی اینکه برای توضیح دادن دچار محدودیت هستم . مگر اینکه با زبان ِ تصویر براتون توضیح بدم که وقت گیر هست ! اما امیدوارم این مثالی که میزنم ، براتون راهگشا باشه .

صورت مسئله : تعریف و نمایش برخی از مفاهیم و کیفیات ِ معماری

ابزار ِ بیان : اسکیس

نتیجه : تصاویر گرافیکی و شماتیک

صورت مسئله : تعریف و نمایش ِ مفهوم ِ پیوند معماری با منظر و طبیعت

ابزار ِ بیان : اسکیس

نتیجه :

این یکی از اسکیس های مفهومی ِ جناب لوکوربوزیه هستش :|
خیلی ساده و سریع ، همه ی اون چیزی رو که میخواسته با یه ساعت توضیح به مخاطب بفهمونه ، توی این تصویر بیان کرده !
همچنین ، شما میتونید از این شیوه ( و البته با گرافیک ِ قوی تر ) هر چقدر از مفاهیم و ایده های طرح و معماری ِ خودتون رو به تصویر بکشین . مفاهیمی از قبیل ِ : حس ِ زندگی و سکونت ، محرمیت ، سادگی ، شکوه و عظمت ، پیچیدگی ، پیوند ، خوانایی ، و ... و... و...

امیدوارم این مختصری که عرض کردم ، مفید و راهگشا بوده باشه . موفق باشید . . . :gol:

پیوست ها

• lecorbusier.jpg
    lecorbusier.jpg
    34.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:
بالا