گفتمان معماری ...

baby face nice

عضو جدید
خب من خودم هنوز خیلی نوپام که بخوام نظر بدم...ولی تا اینجا که از مرمت و بازسازی خوشم اومده و میدونم تاریخ معماری باید فول باشه!!!!!
اما خب اینکه همیشه در سفر باید باشم و مهمتر اینکه تو ایران متاسفانه زیاد به آثار باستانی اهمیت نمیدنو خیلی ازش مراقبت نمیکنن و هزینه نمیکنن و مثلا الموت 10 ساله دارن مرمت میکنن و تا 15 سال دیگم ادامه داره چون پشتیبانی نمیکنن برای همین سرعت کار پایینه...یه کم تردید دارم...میترسم عمرم تموم شه و یه کار کامل انجام نداده باشم......:)
موافقم

Eagle Golden

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا كار فقط مترور .:D خيلي حال ميده يه شغل باحال و پول ساز و خيلي خطرناك !

طراحي هم خوبه .البته طراحي پروژه هاي بزرگ !

كار بايد حرفهاي باشه كارفرما بيوفته دنبالت نه تو بيوفتي دنبال اون .نه ؟!
مترور دیگه چیه؟

arch boy

کاربر بیش فعال
من عاشقه معماری اسلامی و بناهی تاریخی هستم.
دوس دارم برم مرمت آثار تاریخی. البته رشته های مرتبط با این علاقمو دقیقآ نمیشناسم. اگه کمکم کنید ممنون میشم.
ولی طراحی پلان رو هم خیلی دوس دارم. و به این عقیده دارم تا نقشه خونه خوب نباشه اون دیزاینره بد بخت هم گاهی نمیتونه بکنه. واسه همین نقشه کشیو ترجیح میدم.
اگه میشه گرایش های معماریو معرفی کنید. من واقعأ خبر ندارم ازش زیاد.
مرسی
چقد باهم تفاهم داریم

SaEeD_13

کاربر بیش فعال
خب پس تورو خدا کمکم کن. آخه باید تابستون انتخاب رشته کنم
خوب این که کاری نداره اگر درست خیلی خوبه همین معماری
ولی اگر حس میکنی نمیتونی یا به چیز خواصی از زیر مجموعه معماری رو دوست داری برو دنبالش.
اما بهتر از بقیشون همین معماری

SaEeD_13

کاربر بیش فعال
من خودم بشخصه عاشق معماریم. پس تا جا داره ادامش میدم. تا آخرتش. ولی برا کار لازمه بگم : معمار یعنی کسی که بتونه هر کاری بکنه، هم متره، هم طراحی، هم نقاشی، هم مرمت، هم طراحی داخلیو... پس تلاش میکنم تا معمار باشم چون اگر معمار باشم همه این کارا رو میتونم انجام بدم.

mjoojoo2020

عضو جدید
بهشت شرقی برنامه manoto در مورد معماری سنتی بومی هر کشور و تلفیقش با معماری مدرن نشون میده نگاه کنید جالبه من که همشو ضبط میکنم چیزه جالبیه

heey

عضو جدید
سلام/جالب اینه که نباید بین عمران و معماری مشکلی باشه اما هست...من همسرم عمران خونده و زمانی که دوست بودیم خودش واسم انتخاب رشته کرد و منو فرستاد معماری/الن اون عمران من معماری/و مشکلی نیست.هر دو کامل کننده ی هم هستن و اگه یکی نباشه اون یکی معنی نمیده.زیاد سخت نگیرین.من با اینکه معماری دوست نداشتم اما به خاطر علاقه ی شوهرم رفته ام و الان واقعا راضی ام.رشته ی فوق العاده پر احساسیه و به درد ما خانوما بیشتر می خوره

sue1992

عضو جدید
ممنون بابت تاپیک.
چون اطلاعات زیادی ندارم حرفی هم واسه گفتن ندارم..
اما معماری سنتی مخصوصا هشتی و حیاط مرکزی رو خیلی دوست دارم...که هیچ اثری ازشون تو معماری مدرن نییست:(
در خودم نمیبینم اما اگر معمارانی مثل شما بتونن این کار رو انجام بدن واقعا خوبه..انشالله موفق باشی:)

arch_archi

عضو جدید
کاربر ممتاز

معمار بدون همکاری دولت و سرمایه دارها نمیتونه کاری کنه

گزینه های نظر سنجی(دولت،پیمانکار،سرمایه دار و معمار) مثل زنجیره هستن و به هم مرتبط،اگه یکی کارشو درست انجام نده کار بقیه هم بیهوده و بی نتیجه میمونه
:warn::warn::warn:
اگه یه سرمایه دار پیدا بشه و کارفرمایی یه پروژه رو بر عهده بگیره،معمار هم یه طرح عالی بده و دولت هم چوب لای چرخشون نذاره و کمک کنه و همه اون طور که باید مایه بذارن؛ معماری ما هم از این وضع نجات پیدا میکنه...

Mitax

عضو جدید
همه ی پست هارو خوندم ... 90 % دانشجو های معماری نظر دادن. با این حرف ها هم نتیجه گرفتم 90 % معماریه .. 10 % عمران .. مثل این که شما راه حل یه مسئله فیزیک رو بلد باشی .. اما محاسبات بلد نباشی..
در کل مکمل هم دیگه اند .. اما اصل کار مال معماریه ..

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من که این دعواها از طرف رشته عمران بوجود اومده چون میبینن که این همه عمرانی ها فعالیت محاسباتی دارن و رشته معماری فقط طراحیه ،میگن چرا باید معماری باید جزو رشته های مهندسی باشه ... من خودم که معماری میخونم ولی یک سالی میشه که شدیدا به رشته عمران و سازه علاقه من شدم ...

AYSAN.SH

عضو جدید
به نظر شما چه کسی در نابودی معماری ایران مقصر است؟

معماران
پیمانکاران
دولت
سرمایه داران
نمیتوان شخص خاصی را مقصر دانست، چون همه ما مقصر هستیم به دلایل مختلف از بی اهمیتی و مدرنگرایی گرفته تا علایق مادی و خودخواهی!

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دانشگاه آزاد اسلامی
سازمان نظام مهندسی
خریداری که خانه نا مرغوب می خره
کلیه مدارس بی کیفیت معماری
کلیه بساز بفروش های گرامی.
من
شما
همه با هم!

تاپیک به جایی نمی رسه..مشکل معلومه ...راه حل گنگه...

به امید توسعه پایدار در افق ایران 1404

SaEeD_13

کاربر بیش فعال
راست میگه این که گفتی یعنی چی؟
یعنی سعی کن معمار باشی ،من که سعی میکنم
چون کسیکه معماری یاد میگیره میتونه کارای دیگه (اونایی که زیر مجموعه معماری به حساب میان)
مثل طراحی داخلی یا طراحی خارجی یا حتی طراح یک حیاط سازی و باغ و ....
بده ولی ما بقی...

Fatimba

عضو جدید
مهندس یا انجینیر

مهندس یا انجینیر

:eek:معمار یا آرشیتکت ... آیا معماران "مهندس" هستند ؟

در راه نوشتن مقدمه بر ویراستاری پست بعدی (حافظ و معماری) و در جهت شناساندن بیشتر حرفه معماری به همکاران و جامعه ، خود مقدمه به مقاله کوچکی تبدیل شد...
مساله مورد بحث ، عدم شناخت کافی نسبت به معماری در جامعه حرفه ای بود. مهندسین عزیز عمران ، برق و مکانیک که در تعامل مستقیم با معماری هستند غالبا درک صحیحی از این رشته ندارند و در کنار غم شناساندن حرفه به جامعه و کارفرما موضوع توجیه همکار نیز ... گاها این عدم شناخت به بحثهایی که در مقیاس حرفه ای بی ارزشند مثل اینکه معماری مهندسی هست یا نه ختم میشود ...
در جایی از نوشته به معانی واژه های مهندس ، معمار ، Engineer و Architect نیاز پیدا کردم و جستجوی این واژه ها باعث شد با وجود اتمام مطلب ، درست قبل از قرارگیری روی وب ، جهت مطلب تغییر کرد و دفاعیه سخاوتمندانه تبدیل به ...

فکر میکنم تنها اشاره ای به ریشه واژه ها مطلب را روشن کند :
1-ریشه و معنا و تعریف واژه مهندس :
ریشه کلمه مهندس از واژه اندازه فارسی که در عربی به هندسه تبدیل و پس از صرف در یک باب واژه مهندس به معنای اندازه گر از آن ساخته شده است. (ویکی پدیا تحت واژه مهندس) واژه مهندس به معنای اندازه گیر ، شمارگر ، هندسه دان ، مساح ، معمار ، طراح و دانای عملی به کار رفته است که بیشتر آنها در فرهنگنامه ها و لغت نامه ها درج شده است. (منبع) در لغتنامه دهخدا تحت معانی واژه مهندس ، معمار و متخصص ساختمان آمده است (برای مفصل آن ر.ک. لغتنامه)
تعریف مهندسی با توجه به گسترده شدن علوم و لزوم مشخص شدن دقیقتر تخصصهایی که تحت این عنوان قرار میگیرند به این شکل صورت گرفته است : مهندسی توانایی انسان(مهندس) در انتخاب ، طراحی ، برنامه ریزی ، راهبری ، آینده سازی و نو آوری است که در ساخت ، تولید ، دوباره سازی و نگهداری دستگاه ها ، ابزارگان ، ابزاره ها ، بناها ، راه ها و کلیه نیازهای ابزاری جوامع انسانی با استفاده و دگرگون سازی طبیعت بهره گیری از مواد و انرژی با پشتوانه دانایی از علوم تجربی و انسانی و با توجه به محیط زیست و در راستای منافع جامع جهانی انجام می گیرد. (منبع)
2-ریشه و معنا و تعریف واژه معمار :
واژه معماری در زبان عربی از ریشهٔ «عمر» به معنای عمران و آبادی و آبادانی است و معمار یعنی بسیار آباد کننده. در زبان فارسی برابرهای گوناگونی برای آن آمده‌است مانند :‌ والادگر ، راز ، رازیگر و مهراز. مهراز، واژه‌ای است که از مه(=مهتر و بزرگتر) + راز (=سازنده و بنا) درست‌شده و به معنای مهتر و بزرگ سازندگان و بنایان است (ویکی پدیا تحت واژه معمار)
(همچنین ر.ک. لغتنامه دهخدا )
3-Architect
واژه architect از دو بخش archi به معنای سر، سرپرست و رئیس و tecton به معنای سازنده درست شده که کاملاً همتراز با واژه مهراز می باشد (همان)
4-Engineer
برای این واژه توضیح مفصلی نیافتم ، در واژه نامه Babylon مختصرا : مهندسى کردن ،اداره کردن ،طرح کردن و ساختن و مهندس آمده است ، همچنین : در ابتدا ، مهندس به کسی گفته می شد که ماشین های نظامی را می راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پلها وجاده ها نسبت داده می شد و سپس این مفهوم درانگلیس وسایر کشورها هم ظاهر شد. (جالب اینجاست که engineer زمانی در ایتالیا به معنی مهندس کنونی و در آمریکا به معنی لوکوموتیوران خوانده میشد.)
از منبع http://memarchitect.persianblog.ir/post/21/

در فارسی مهندس یعنی آشنا به علم هندسه و این تعریف در مورد معمار درست ترین کاربرد را دارد. ولی در انگلیسی واژه همتراز مهندس انجینیر می باشد که از کلمه انجین(enjine)به معنای موتور ریشه گرفته است.به این دلیل معماری در شاخه علوم مهندسی آنها قرار نمی گیرد.ولی در ایران دقیقا جزو علوم مهندسی است.نکته دیگر اینکه برخی معتقدند معماری رشته ای کاملا هنریست و بنا طبق سلیقه شخسی معمار ساخته میشود وبه این دلیل معماری جزو علوم مهندسی قرار نمیگیرد که این تصوری کاملا اشتباه است.زیرا در معماری قبل از سلیقه موضوع اصول ساخت وتاثیرات آن در زندگی مطرح است و سلیقه آخرین تاثیر را در معماری دارد.گرچه یک مهندس معمار قطعا یک هنرمند نیز هست(به دلیل تمرین های زیاد طراحی و ذهن خلاق)ولی در درجه اول یک مهندس می باشد.:)

alipiroozz

عضو جدید
به جاي اينكه دنبال مشكل بگرديم بهتره خودمونو درست كنيم .

بالاخره هر كسي در قسمتي كار ميكنه .افراد شهرداري هم كه قانون وضع ميكنن (فرضا) از خارج كه نيومدن .همين من و شما هستيم .اگه خودمونو درست كنيم قانون هم درست ميشه معماري هم درست ميشه قطعا سرمايه داران هم دنبال بهترين ها ميرن .كسي كه معماره بهترين رو طراحي كنه و از قوطي كبريت بياد بيرون .چند روز پيش تو محلمون يه ساختمون زدن زيربناي بزرگي داشت خدا وكيلي طرف واسش چه نمايي زده بود .آدم حال ميكرد .

پس خودمونو اصلاح كنيم همه چي حله .

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
جملات معماران بزرگ جهان

جملات معماران بزرگ جهان

پیتر آیزنمن :چارلز جنکز ظرفیت خاصی برای پیشگویی آنچه در معماری اتفاق خواهد افتاد دارد.او با معماری بعد از مدرن به دنبال گذشته بود ولی با کتاب معماری پرش کیهانی خود برای اولین بار رو به آینده دارد.
پیتر آیزنمن :حقایق علمی بهانه ای برای معماری هستند نه توجیهی برای آن.
آلبرتو پرز گومس :حتی دیدگاه ریاضیدانی چون مندلبروت از معماری همانند دیدگاه پرنس چارلز تقلیدی کهنه است. میس ونده رو :هیچ کس نمیتواند هر صبح دوشنبه یک سبک معماری جدید اختیار کند. میس ونده رو :ترجیح میدهم خوب باشم تا جالب توجه.
هوشنگ سیحون :کلام آخر من ایران است.
لوکوربوزیه :چشمهایی که نمی بینند زیبایی نوین عصر حاضر را. لوکوربوزیه :من ترسیم­کردن را به حرف­زدن ترجیح می­دهم، زیرا ترسیم­کردن سریع­تر است و مجال کمتری برای دروغ­گفتن باقی می­گذارد.
پاول جاناک :رفتار معماران مدرن بر محور مصالح است و می خواهند کار خود را بر اساس ساختار و مصالح قرار دهند برای اینکه نمایش ساختار و مصالح تشکیل دهنده یک یک اصول خلاصه شده است.
بهرام شیردل :معماران هم مثل اهل حرفه های دیگر در یک مقطع زمانی پی می برند که شرایط جهان دارد تغییر می کند و کار حرفه ای آنها وقتی ارزش دارد که در این شرایط جدید بتواند نقشی ایفا کند.
سید هادی میرمیران : معماری رد زمان است برفضا.
پل آندرو : اخلاق معماری حکم می‌کند که معمار در خدمت بنایی باشد که می‌سازد.
ژان نوول :معمارانی که حرف بیشتری برای گفتن دارند معمارانی هستند که واقعا میسازند.
پاتریک ناتگنز :معماری علاوه بر زیبایی با کارایی نیز سر و کار دارد یعنی علاوه بر بیان شخصی با تامین نیاز دیگران نیز درگیر است. بن فارمر :معماری هنری است که نمی تواند از بافت پیرامون طبیعی و مصنوع جدا باشد.اگر قرار است مفاهیم معماری را درک کنیم تبحر فنی نیازیست اساسی. معماری خوب نیزمند کارفرمای خوب است. هنری لنارد/سوزان کروهست لنارد :فضاهای شهری نیازمند بیان هنری اند.خاطره های ما با مکانهای با هویتی که در آن تجربه های ارزشمند رخ میدهد گره خورده است.فضای شهری در واقع قلب شهر و منشاء زندکی روزمره است. جرج آنزورنا :معمار واقعی معماریست برای همه و از جمله فقرا. باری.بی.گرین بی :از نظر تاریخی معماری عینی ترین و ماندگارترین نتیجهء آرزوی انسان برای یافتن معنا در این دنیای خاکی بوده است. جی اپیلتون :رابطه یک بنا با محیط پیرامونش معیار مهمیست که با توجه به آن میتوان شایستگی هنری بنا را ارزیابی کرد. دیتریچ کاربرچت :وقتی میگوییم شهری زیباست منظور آن زیبایی است که ما از خیابانها و میدانها _یعنی از فضای عمومی_درک میکنیم .بنابراین برای «زیبا» کردن یک شهر باید به اینگونه فضاهای عمومی پرداخت. استیون کروگ :آثار «آلتو» دل مشغولی او را به مکان و راهها نشان میدهد.یعنی عینیت بخشیدن به تجربه ای از حرکت در مکانی از پیش ساخته.
چارلز جنکز :معماری ارگانیک این معماری بر پایه اندیشه نزدیکی بین معماری و محیط زیست شکل گرفته است. این معماری نوعی فناوری الهام گرفته از طبیعت است که الگوهای طبیعی عیناً در آن تکرار می‎شود.
فرانک لوید رایت :معمار بایستی یک پیامبر باشد ... یک پیامبر به مفهوم واقعی کلمه ... اگر او قادر نباشد حداقل ده سال جلوتر را ببیند، نمی­توان او را یک معمار نامید.
لویی کان :پروژه؛ یعنی شالوده دادن به یک فرم، درون یک نظم.
فرانک گری :هندسه شالوده و مبنای ادراک معماری است. من از طریق هندسه به اثر خود دست می­یابم. در شناخت جهان معماری، زبان هندسه مانند زبان سازه اهمیت دارد. هر دوی آنها در کنار خواص مصالح و عالم طبیعت، برای من سرچشمه­های زاینده و مهم الهام هستند.
تادائو آندو :خلاقیت حقیقی کل زندگی را شامل می­گردد و به وسیله ابزارهایی از شهود بیان می­شود که فراسوی منطق و آن چیزی است که زبان­های دیگر قادر به ابراز آن هستند.
ماريو بوتا : مصالح دنیای خاص خود را دارند. با چگونگی قرار دادن آنها در كنار یكدیگر و نیز علائمی كه از طریق بافت و رنگ آنها بدست می‎آید، زبانی حاصل می‎شود كه می‎تواند مكمل اندیشه و راهگشای معماری باشد.

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
رابرت ونتوري : پیچیدگی به تنهایی كاربرد ندارد؛ در كنار آن باید نوعی تنوع بنام تضاد قرار گیرد تا اثری درخشان خلق شود. البته پیچیدگی و تضاد به معنای اغتشاش و هرج‎و مرج نیست، بلكه این دو عوامل تشكیل‎دهنده غنای فضایی اثر هستند.

سانتياگو كالاتراوا: معمار يك طراح نيست بلكه طراحی ابزار يا تكنيكي است برای کسب پتانسیل ایده هایی که او را مجذوب می کنند .
رنزو پيانو : مایه تأسف است كه آدم به عنوان معمار ابزار و امكانات جدیدی در دسترس داشته باشد، اما نخواهد از آنها استفاده كند.

مايكل گريوز : ترسیم دست‌آزاد یك امر مقدماتی از یك فرایند فكری معمارانه و تا اندازه‌ای یك شگرد یادآورنده می‌باشد. ترسیم دست‌آزاد، به عنوان یكی‌ از بخش‌های بنیادی درك معماری، دارای سرشتی فرضی یا ذهنی است و لذا در دل فرایند خلاقه حضور دارد.

ريچارد مه‌ير : اثر معماری مثل فرزند يك معمار است كه معمار تمام آموخته‌ها و تجربه‌های خود را در اختیار آن قرار می‌دهد. وقتی كه اثر معماری ساخته شد، دیگر زندگی خاص خودش را دارد و معمار هم آرزو می‌كند كه زندگی خوبی داشته باشد.

دانيل ليبسكيند : اصلاح و بهبود معماری خیابان یك‌طرفه نیست؛ ساختن بهتر آن مستلزم اصلاح و بهبود معنوی خود معمار هم است.
والتر گروپیوس : از قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار معمار را تعریف می‌کند
[SUB]هانس هولاین: همه معمارند و همه چیز معماری است[/SUB]
[SUB]
[/SUB]
[SUB]www.hollein.com[/SUB]

استیون هال: معماری بادوام‌‌ترین و نامیراترین بیان از فرهنگ است و همانند دقیقه، ساعت، سال و هزاره، شاخصی برای زمان می‌باشد.

عماد شریف : معماري را میتوان به لباس تشبیه کرد، لباسي قابل استفاده براي يك نفر تا يك جامعه! پس بايد:١- زيبا و جذاب باشد٢- راحت و كارا باشد٣- برازنده باشد و بيايد

mahsa hf

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
می بینم که شکوفه ها هرگز بسته نمی شوند!
...
دوستان من ،کوششهای ما معجزه می آفریند!
این معجزه ها برای کیست ؟ مردم .
کدام مردم ؟ همان مردم عادی
...
این انسان بیگانگان را مخاطب قرار می دهد بیگانگانی که وجود دارند، که می ایستند، که منتظرند
که عاطفه و هنر برایشان چون نان و آب ضروری است.
...
مسئولیت بزرگی بر دوش یکایک ماست.

منبع: کتاب لوکوربوزیه
تجزیه وتحلیل فرم مولف :جفری اچ. بیکر مترجم :رضا افهمی

Hojjat.66

عضو جدید
سلام

سلام

چه کسی که نمیشه گفت ( چه کسانی ).

اونایی که به جای مهندس معمار مهندس عمران رو میفرستن سر کلاس برا تدریس.

اونایی که طراحی یه ساختمان رو میدن به یک مهندس غیر معمار.

اونایی که قانون تصویب می کنن نما ی شیشه ایی بیش از 40% ممنوع می باشد .(

اونایی که هنوز نمی دونن معماری چیه .

و.....