[ در ساختمان بتنی، سقفتون رو چجوری اجرا میکنید ]

powvex

عضو جدید
از عنوان تاپیک کاملا معلومه. شما سقفتون رو در سازه بتنی چجوری اجرا میکنید؟ به دیتیل بگید همه بعدا ببینند یک منبعی هم باشه برای اینکار.

از خودم شروع میکنم:
چندین مدل اجرا میکنم، بسته به نوع و شرایط حال و احوال کار!!
- مدل ساده مثل همه بعد از گرفتن ستونها، تیرها آرماتور بندی میشه و داخل اونها تیرچه و بلوک (عمدتا بلوک سبک) کار گذاشته میشه. آرماتور حرارتی هم روی سقف بسته میشه. این نکته برام خیلی مهمه: جای داکت، توالت، سرویسها و ... که باید لوله رد بشه رو یونولیت میگذاریم که پس از بتن ریزی دیگه کندن نخوایم. بعد بتن میریزیم.
- مدل نیمه سخت، ستونها و تیر و تیرچه همگی آرماتور بندی میشه، قالب بسته میشه، و عمدتا از داربست بجای شمع پایه استفاده میکنیم. بعد باز مانند بالا، جای داکت و ...
- مدل سخت اجرای چند سقف روی هم هست. متاسفانه دوربینی که باهاش عکس اینکار رو گرفته بودم، از من دزدیدند و منو با یک عالمه خاطره تنها گذاشتند!! این روش شبیه روش بالا است، ولی دقت فراوان میخواد، منجمله محاسبه فشار بتن روی ستونها و شمعها. چون وزن اون چند برابر میشه و بالطبع، فشار به پایین.

هرکسی دوست داشت اینجا روش خودش و اگر با عکس هم باشه چه بهتر. منهم میگردم عکسهامو مرتب میکنم کم کم اضافه میکنم.

* در مورد روش جایگذاری سرویسها اگه روشهای دیگه استفاده میکنید خیلی دوست دارم بشنوم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

powvex

عضو جدید
یک چیز یادم رفت بگم، که حتما اگر تا بحال بهش فکر نکردید حتما برید دنبالش. اجرای دیوارهای معروف به 3d panel روی سقف هست. بسیار ساختمان رو سبک میکنه، پرت بسیار کم مصالح داره و ... خواستید بگید بیشتر توضیح بدم.
این مرحله نیاز به کاشت آرماتور انتظار (به فاصله 50 سانت) برای 3d panel داره. میتونه بدون اینهم اجرا بشه، ولی با این روش کاملا میتونید روش box رو مدل بدید، که در زلزله فوق العاده مقاومه و یکپارچه.

Saman2010

عضو جدید
با سلام
در ساختمان ها با سازه بتونی به روش های زیر سقفها اجرا میشود :
۱- مقرون به صرفه ترین سقف در این سازه ها تیرچه بلوک هست ، که تیرچه ها با فوندوله سفالی اجرا میشود و سقف هم با بلوکهای یونولیتی پلی استایرن ساخته میشه(پیشتر با بلوک های سفالی نیز اجرا میشد)

۲- نوع دیگر سقف به همین روش اما با تیرچه های فوندوله یونولیتی که جدید تره

۳- نوع دیگر اجرای دال بتونی میباشد که بهتر است ریشه های دال به صورت انتظار از تیرها (پوتر) قبل از بتون ریزی به دال سقف متصل شود . نوع آرماتور و فواصل آن در دال هم بار محاسباتی دارد و آرماتورها به صورت کششی در محور ایکس و ایگرگ کار میشود و میلگرد های حرارتی نیز حذف میگردد.

در کل در علم مهندسی عمران نشد نداریم ، مثلا در اسکلت بتونی هم میتوانیم به صورت کامپوزیت و تیر فلزی و ... هم اجرا کرد که بسیار پرهزینه و پر دردسر هست .