[مسابقه] سوالات مربوط به رباتیک

rkm7232

عضو
سلام
با توجه به رغبتی که دوستان در فعالیت در انجمن نشون میدن! تصمیم گرفتم این تاپیکو برای طرح سوالات مربوط به رباتیک بسازم تا فکرمون مشغول شه..سوالاتی که مطرح میکنین میتونه معما، یه ایده یا هر چیزی باشه ولی خواهشا جواب داشته باشه! و البته سوالات رو بصورت دوره ای بپرسین یعنی تا جواب یه سوال مشخص نشده سوال دیگه ای مطرح نشه.
خب سوال اولو خودم میپرسم(البته توی پست بعدی)

rkm7232

عضو
سوال اول: تاحالا رباتای تعقیب خط زیادی با تعداد سنسورای متفاوت ساخته شده (دو سنسور، 3،5،7،9،حتی 17) خلاصه بسته به نوع و سلیقه شخصی فرد.
حالا آیا کسی هست که بتونه ربات تعقیب خط با یه سنسور بسازه؟ )البته از خودم در نیاوردم واقعا میشه!)
جوابتون میتونه یه شکل ساده از ربات و مکان سنسور یا توضیح برنامه ش و ... باشه

tishab

عضو جدید
سلام
با یه سنسور امکان نداره....!!!مگر اینکه سنسورش خاص باشه یعنی غیر از این سنسورهای IR که توو بازاره...

apz

عضو جدید
سلام
اول ازتون ممنونم که حداقل شما به فکر این سایت بودید!والا همه ی صفحات هر روز اپدیت میشه ولی اینجا سال تا ماه کسی دستی به سر و روش نمیکشه!

در مورد جواب سوالتونم باید بگم من خودم یه چیزی مشابه اینو ساختم!
میشه این کارو انجام داد ولی نه برای تعقیب خط پیشرفته!
برنامه نویسی خیلی پیچیده ای داره و تعداد خط دستورات خیلی بالا میره. در جواب دوستمونم باید بگم اتفاقا با سنسور معمولی هم میشه. سنسوری که من استفاده کردم cny70 بود.
برنامه به این صورت اجرا میشه که سنسوری که در جلوترین سطح ربات وسط شاسی نصب میشه و روی خط قرار میگیره ؛ هر کجا که خطو گم میکنه حدود 2 سانت یا حتی کمتر جلو میره و ی دور 360 برمیداره تا خطو پیدا کنه. شاید به نظر غیر ممکن بیاد ولی با ترفندهای مختلف میشد خطو پیدا کرد!
ولی هیچ وقت توصیه نمیشه چون در مسابقات تعقیب خط زمان یکی از فاکتور هایه که امتیاز داره و اینجوری رکورد پائینی به دست نمیارید.
;)

tishab

عضو جدید
سلام
اول ازتون ممنونم که حداقل شما به فکر این سایت بودید!والا همه ی صفحات هر روز اپدیت میشه ولی اینجا سال تا ماه کسی دستی به سر و روش نمیکشه!

در مورد جواب سوالتونم باید بگم من خودم یه چیزی مشابه اینو ساختم!
میشه این کارو انجام داد ولی نه برای تعقیب خط پیشرفته!
برنامه نویسی خیلی پیچیده ای داره و تعداد خط دستورات خیلی بالا میره. در جواب دوستمونم باید بگم اتفاقا با سنسور معمولی هم میشه. سنسوری که من استفاده کردم cny70 بود.
برنامه به این صورت اجرا میشه که سنسوری که در جلوترین سطح ربات وسط شاسی نصب میشه و روی خط قرار میگیره ؛ هر کجا که خطو گم میکنه حدود 2 سانت یا حتی کمتر جلو میره و ی دور 360 برمیداره تا خطو پیدا کنه. شاید به نظر غیر ممکن بیاد ولی با ترفندهای مختلف میشد خطو پیدا کرد!
ولی هیچ وقت توصیه نمیشه چون در مسابقات تعقیب خط زمان یکی از فاکتور هایه که امتیاز داره و اینجوری رکورد پائینی به دست نمیارید.
;)

خب بله ....اینطوری میشه ولی درصد خطاش خیلی بالاست....من بیشتر منظورم برا مسابقات بود ک نمیشه....!!!

apz

عضو جدید
بله حق با شماست چون ارزش ریسک کردن نداره!
نمیدونم چقدر اطلاع دارید ولی من شنیدم توی مسابقات رباتیک خوارزمی لیگ مسابقات ربات های امدادگرو حذف کردن و قصد دارند ی مسابقه ای که خلاقیت ها را بیشتر تحت الشعاع قرار میده جایگزین کنند برای اینجور مسابقات چون جنبه ی خلاقیتی داره میتونه مورد خوبی باشه!
به خصوص اگه روش یکم وقت گذاشته بشه چیز خیلی عالی از آب در میاد!

rkm7232

عضو
این راه حل خوبه ولی اگه مثلا ربات خطو گم بکنه بطوریکه خط سمت راست سنسور باشه و ربات به سمت چپ دور 360 درجه بزنه خب پس معلومه که وقتی خطو پیدا کنه از راهی که اومده برمیگرده!!
...
اگه سنسورو بذاریم گوشه سمت راست بدنه ش و برنامه ش بصورتی باشه که درصورت پیدا نشدن خط چرخ راست بچرخه و درصورت پیدا شدن چرخ چپ بچرخه (چرخ چپ باید مثلا حدود چند دهم ثانیه بچرخه که ربات صاف شه دوباره...) فک کنم بهتر دربیاد.

apz

عضو جدید
این راه حل خوبه ولی اگه مثلا ربات خطو گم بکنه بطوریکه خط سمت راست سنسور باشه و ربات به سمت چپ دور 360 درجه بزنه خب پس معلومه که وقتی خطو پیدا کنه از راهی که اومده برمیگرده!!
...
اگه سنسورو بذاریم گوشه سمت راست بدنه ش و برنامه ش بصورتی باشه که درصورت پیدا نشدن خط چرخ راست بچرخه و درصورت پیدا شدن چرخ چپ بچرخه (چرخ چپ باید مثلا حدود چند دهم ثانیه بچرخه که ربات صاف شه دوباره...) فک کنم بهتر دربیاد.

بله درسته اینجوری هم خوب جواب میده ولی برای مسیر مستقیم رفتن و عبور از لوپ و بریدگی دچار مشکل میشه یعنی مشکل که نه ولی نیاز به برنامه های خیلی پیچیده تری داری اگر این مشکل که شما میفرمائیدو با چیز دیگه مثله انکودر حل کنیم فکرکنم بهتر باشه چون در چنین رباتی استفاده از انکدر جزء واجباته!

rkm7232

عضو
سوال دوم و سوم

سوال دوم و سوم

سوال دوم و سومم خودم میذارم.. خواهشا به هردو سوال با هم تو یه پست جواب بدین :

خب سوال دوم که خیلی خیلی ساده س :cool::
ایندفعه تصمیم گرفتم (خدا رحمتش کنه استاد خوبی بود :gol:) ببرمتون کلاس سوم دبیرستان و درس زیبا و شیرین جبر و احتمال :cry:

عبارت زیرو غیر از شکل (پیوست شده) دیگه به چه شکلی میشه نشون داد ؟؟ (شکلشو بکشین و آپ کنین :D)

کد:
F= (AB + CD + E)’

و اما سوال سوم:
سوال سوم مربوط به طراحی یه مداره که توش میخوایم نور LCD رو تنظیم کنه...
فرض کنین سه تا حالت نور داریم (20%,50%,100%)
تا جایی که امکان داره نرم افزاری باشه و البته توش از مقاومت متغیر استفاده نشه..
اینم مدارشو بکشین آپ کنین :D..و قسمت نرم افزاریشو هم اگه نیاز به توضیح خاصی داره توضیح بدین

فقط یادتون نره جواب هر دو سوالو با هم بذارین
امروز دوشنبه س ... تا جمعه هم بهتون مهلت میدم :yellowcard::smoke:

پیوست ها

• logic1.jpg
    logic1.jpg
    8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

matak49

عضو جدید
...

نمیدونم ولی با توجه به متنی که نوشته بودی rkm7232 جان وقتی ربات خطو گم میکنه همونجور که اشاره شد ربات اول ی مسیر مستقیم رو طی میکنه و بعد شروع میکنه به چرخیدن، اینجوری اگه فاصله هم باشه (فک نمیکنم بخواد بیش از این مقدار باشه فاصلش) مسیرو پیدا میکنه و اگه پیچ باشه فک نمیکنم بشه گونه ای که شما تصور کردین بشه ازش نتیجه مطلوب گرفت!
چون اگه اینجوری که تصور شد وقتی خطو پیدا کرد چرخ چپ می چرخه برای مدت مشخص تا ربات دوباره صاف بشه اما این به نظر من درست نیس چون فقط و فقط در حالتی نتیجه درستی داره که پیچشی که خط داره همیشه یکسان باشه چون در غیر اینصورت اگه زمان نامناسب باشه چرخ چپ بیشتر یا کمتر از مقدار مناسب میچرخه و باعث میشه تا ربات دوباره از مسیر منحرف بشه!

امیدوارم تونسته باشم منظورمو درست منتقل کرده باشم

rkm7232

عضو
نمیدونم ولی با توجه به متنی که نوشته بودی rkm7232 جان وقتی ربات خطو گم میکنه همونجور که اشاره شد ربات اول ی مسیر مستقیم رو طی میکنه و بعد شروع میکنه به چرخیدن، اینجوری اگه فاصله هم باشه (فک نمیکنم بخواد بیش از این مقدار باشه فاصلش) مسیرو پیدا میکنه و اگه پیچ باشه فک نمیکنم بشه گونه ای که شما تصور کردین بشه ازش نتیجه مطلوب گرفت!
چون اگه اینجوری که تصور شد وقتی خطو پیدا کرد چرخ چپ می چرخه برای مدت مشخص تا ربات دوباره صاف بشه اما این به نظر من درست نیس چون فقط و فقط در حالتی نتیجه درستی داره که پیچشی که خط داره همیشه یکسان باشه چون در غیر اینصورت اگه زمان نامناسب باشه چرخ چپ بیشتر یا کمتر از مقدار مناسب میچرخه و باعث میشه تا ربات دوباره از مسیر منحرف بشه!

امیدوارم تونسته باشم منظورمو درست منتقل کرده باشم

والا من که نفهمیدم چی گفتی..
تمرکزتو بذار رو سوال جدیدا...