...::: مسابقه معماری ::...

...::: مسابقه معماری ::...

• عالی

رای: 200 69.2%
  • خوب

رای: 76 26.3%
  • متوسط

رای: 5 1.7%
  • بد

رای: 8 2.8%

• مجموع رای دهندگان
    289
وضعیت
موضوع بسته شده است.

pegasus aromazi

عضو جدید
عذر معذور!!

عذر معذور!!

حرف دینامیک و سعید و رییس تایید شد.معذرت میخواهم که هم اشتباهی اینجا نقد کردم و هم شرایط رو خوب نسنجیدم.منتظر میمونیم تا سوال بعدی طرح بشه.والسلام.

pegasus aromazi

عضو جدید
یه مختصر توضیح در ابتدا...

یه مختصر توضیح در ابتدا...

من نمیخواستم سوال طرح کنم اما ظاهرا برای تداوم مسابقه لازمه...در ضمن فکری به ذهنم رسید.2تا سوال یکی هنری و یکی سازه ای طرح میکنم تا هرکس به هر نوعی که میتونه جواب بده با این قانون که به هر نوعی که جواب داد خدایی کامل جواب بده تا سودمندی سوالات بیشتر بشه.خب قطعا سوال ها هم باید بار علمی خوبی طوری که همه ی معمارای حاضر در سایت توانایی جواب دادن داشته باشند(با تئجه به حرف های دوست عزیزم دینامیک).البته این فقط یه طرح آزمایشی که سعید و مدیران تالار در مورد نهایی شدنش مختارند.پس من 2تاسوال طرح میکنم که شاید یکی از آنه توسط مدیران و سعید حذف شود.

pegasus aromazi

عضو جدید
سوال 62(هنر و معماری)

سوال 62(هنر و معماری)

علت اصلی استفاده از شیشه های رنگارنگ و کوچک در پنجره های ارسی و ساده در معماری داخلی خانه های قدیمی ایرانی را بگویید؟(راهنمایی:اکثرا پنجره های قسمت جنوبی خانه که تابستان نشین بوده از این سیستم استفاده میشده.)

سـعید

مدیر بازنشسته
من نمیخواستم سوال طرح کنم اما ظاهرا برای تداوم مسابقه لازمه...در ضمن فکری به ذهنم رسید.2تا سوال یکی هنری و یکی سازه ای طرح میکنم تا هرکس به هر نوعی که میتونه جواب بده با این قانون که به هر نوعی که جواب داد خدایی کامل جواب بده تا سودمندی سوالات بیشتر بشه.خب قطعا سوال ها هم باید بار علمی خوبی طوری که همه ی معمارای حاضر در سایت توانایی جواب دادن داشته باشند(با تئجه به حرف های دوست عزیزم دینامیک).البته این فقط یه طرح آزمایشی که سعید و مدیران تالار در مورد نهایی شدنش مختارند.پس من 2تاسوال طرح میکنم که شاید یکی از آنه توسط مدیران و سعید حذف شود.
دوست عزیز مثل اینکه شما قوانین رو مطالعه نکردید . قرار بر این بوده که تنها یک سوال مطرح بشه و همه به اون سوال جواب بدن..
با این کار شما آشفتگی و سردرگمی برای بچه ها به وجود میاد...
لطفا از این به بعد قبل از اینکه نظری درباره تاپیک مسابقه بدید با من مشورت کنید...
موفق باشید..

سـعید

مدیر بازنشسته
سوال 62 :

دوستان به این سوال جواب بدید....

علت اصلی استفاده از شیشه های رنگارنگ و کوچک در پنجره های ارسی و ساده در معماری داخلی خانه های قدیمی ایرانی را بگویید؟(راهنمایی:اکثرا پنجره های قسمت جنوبی خانه که تابستان نشین بوده از این سیستم استفاده میشده.)(pegasus)

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
سوال 62 :

علت اصلی استفاده از شیشه های رنگارنگ و کوچک در پنجره های ارسی و ساده در معماری داخلی خانه های قدیمی ایرانی را بگویید؟(راهنمایی:اکثرا پنجره های قسمت جنوبی خانه که تابستان نشین بوده از این سیستم استفاده میشده.)(pegasus)

مطمئن نیستم ولی یادم میاد که یکبار به ما گفتن نوری که با استفاده از این شیشه های رنگارنگ ایجاد میشه باعث میشه که پشه و حشرات وارد اتاق نشن
;)

nino

مدیر بازنشسته
مطمئن نیستم ولی یادم میاد که یکبار به ما گفتن نوری که با استفاده از این شیشه های رنگارنگ ایجاد میشه باعث میشه که پشه و حشرات وارد اتاق نشن
;)
جدی ؟ ولی من شنیده بودم که واسه جلوگیری از پشه خرزهره میکارن تو باغچه

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب

جواب

سوال 62 :

علت اصلی:
برای جلوگیری از ورود گرمای شدید و همچنین نور شدید از شیشه های رنگی که معمولا به رنگهای زرد لیمویی و آبی (سبک شناسی معماری ایرانی)بودند استفاده می شد که این شیشه ها از غرابه شکسته بدست می اومدند.پس هم برای کم کردن حرارت و شدت گرما ،هم برای کم کردن شدت نور بود تا چشم رو اذیت نکنه....

توضیح بیشتر:

پنجره هاي ارسي با ايجاد نورهاي رنگارنگ باعث دور شدن و خارج شدن حشرات مزاحم از فضاي بيروني اتاق هاي داراي پنجره هاي ارسي مي شوند.)
اثرات و دلايل استفاده از پنجره هاي ارسي

الف-نور :اين نوع پنجره ها باعث مي شوند نور خورشيد به اندازه كافي وارد فضاي اتاغ شود نه كمتر نه بيشتر
ب-روانشناسي رنگ ها:از نظر روان شناسي رنگ هاي مختلف اين شيشه ها و ايجاد نور هاي هم رنگشان بر روي انسان تاثيرات مختلفي مي گزارد كه هر رنگ كنار رنگ ديگر شدت اين تاثير را خنثي مي كند و مقدار مناسب آن را تنظيم و تعديل مي كند.بيشتر رنگ هاي استفاده شده در شيشه هاي ارسي رنگهاي لاجوردي قرمز سبز و زرد هستند و هر كدام به تنهايي يك تاثير روانشناختي مجزاي دارند
ج-زيبايي: سطح پنجره هاي ارسي را با استفاده از انواع نقش هاي گوناگون گره سازي و با شيشه هاي رنگين و ساده مي آراستند و تركيب هاي بديعي پديد مي آورند و بدين صورت هماهنگي بين اين شبكه هاي هندسي و نورهاي رنگي باعث ايجاد زيبايي دلپذيري مي شود.
د-نقش هندسي در ارسي: ناپسند دانستن تقليد از نقش ها و صورت هاي انساني و حيواني در نقاشي و ساير هنر هاي تصويري و تجسمي به تدريج موجب شد كه تقليد از طبيعت در فرهنگ بسياري از هنر هاي اسلامي چندان مورد توجه قرار نگيرد و جايگاه والايي نيابد.به همين جهت هنرمندان به تركيب هاي هندسي و انتزاعي توجه بسيار كردند.
و-محرميت:پنجره هاي ارسي همچنين باعث محدود كردن ديد از بيرون به درون خانه و ايجاد محرميت مي شود
ه-خواص صوتي:اگر قطعات يك گره نسبت به هم زواياي مختلف يا متعدد پيدا كند جابجايي صوتي ايجاد مي كند در اين جابجايي تابع قوانين علم آكوستيك است. فرم هاي شش وجهي نيز داراي خواص صوتي هستند از كاربرد صوتي شش وجهي در طبيعت مي توان كندوي زنبور عسل را مثال آورد كه دقيقا عمل انتقال صوت يا رزونانس را انجام می دهد.
منبع بخش توضیح بیشتر:
http://architectureazad84.blogspot.com/2007/07/blog-post_11.html

آخرین ویرایش:

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
;)
منم میخواستم همینو بگم
به ما هم موقع بازدید از خونه های کاشان اینو گفتن

anahita1364

عضو جدید
معمار ایرانی افراز بنا را به اندازه قد مردم می گرفته و روزن و روشندان را چنان می آراسته که پرتو خورشید را به اندازه دلخواه به درون سرای اورد روزن بالای پنجره یا گلجام دارای شیشه های رنگی به رنگ زرد لیمویی و ابی بوده که این شیشه ها را از غرابه های شکسته به دست می اوردند برای جلوگیری گرما به درون از ارسی بهره می بردند یا دیوار اسمانه را دو پوسته می ساختند تا عابق گرما باشد که این امر حاکی از مردم واری در معماری ایرانی است

arezoo_arch

عضو جدید
فک می کنم پاسخ دینامیک کامل بود. منم شنیده بودم که علاوه بر اینکه جلوی نور مستقیم خورشید و گرمای زیاد در تابستون رو می گرفته ، بحث زیبا شناختی و روانشناختی هم داشته که فقط وقتی خودمون اونجا قرار می گیریم میتونیم حسش کنیم.
بجز اون هم به خاطر دید نداشتن از بیرون به درون بوده.

pegasus aromazi

عضو جدید
پاسخ سوال 62

پاسخ سوال 62

سلام بکس.
اولا مرسی از سعید که نظرشو در مورد تغییر شیوه ی طراحی سوالات داد.
ثانیا اهداف زیادی دنبال میشده اما با توجه به مکان یابی این نوع شیشه ها هدف اصلی همان دفع حشرات مضر و فراری دادن آنها از محل مورد نظر بوده.
چند تا از دوستان پاسخ صحیح داده بودند که همه ی انها مجاز به طرح سوال بعدی میباشند.
حالا هرکی طرح کرد دیگه......

pegasus aromazi

عضو جدید
رییس خرزهره چیه؟
پیر نیا که از درختی با نام اسپسیت نام میبره.اونم همین کارو در هوای آزاد انجام میده.

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام با اجازه ی دوستان من طرح می کنم ... یه سوال فنی خیلی خیلی ساده اما یه کم ریز ... منتظر جوابم حتی اگه حدس هم زدین بگین اجباری نیست که حتما جوابتون درست باشه اشتباه هم باشه برای من ارزشمنده مهم فکر کردن و رفتن دنبالشه منبع هم خواستین معرفی می کنم... جوابش یه جمله ی خیلی کوتاهه! مشابهش رو بارها خوندیم ( حتی اگه ندیده باشیم)

سوال 63:
دو سر پوشش سفالی ( یا بتنی) دودکش حالت نر و ماده دارد، این پوشش ها همراه با بالا رفتن دودکش در آن کار گذاشته و دور آن ملات ریزی می شود
پوشش های دودکش طوری کار گذاشته می شود که مادگی لوله رو به بالا قرار گیرد چرا؟

pegasus aromazi

عضو جدید
حدس پگاسوس!

حدس پگاسوس!

فکر کنم برای اینکه دودکش زود سرد نشه.یعنی حرارت دود مثل کاتالیزور بدنه ی دودکش رو گرم میکنه.
چون گرما به سمت بالا میره اگه برعکس باشه فشار هوا بالای دهانه کم میشه و مکش هم کمتر میشه.این فقط یه حدسه dynamic

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم برای اینکه دودکش زود سرد نشه.یعنی حرارت دود مثل کاتالیزور بدنه ی دودکش رو گرم میکنه.
چون گرما به سمت بالا میره اگه برعکس باشه فشار هوا بالای دهانه کم میشه و مکش هم کمتر میشه.این فقط یه حدسه dynamic

نه متاسفانه درست نیست...
در ضمن می دونم حدسه، منم گفتم حدس بزنید ...;)
اگه احیانا کسی درست حدس نزد دو نمونه مشابهش رو می گم و باز ادامه می دیم;)

PMN

عضو جدید
فکر کنم به خاطر جاذبه، خاک و آشغال اگه از بالا بريزه لبه هايي وجود ندارند که روشون تجمع کنن.

/           \
_/        \_
/           \
_/        \_
/           \
_/        \_
/           \
/        \

\        /
\_    لبه_/
\        /
\_       _/
\        /
\_       _/
\        /
\           /

آخرین ویرایش:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم به خاطر جاذبه، خاک و آشغال اگه از بالا بريزه لبه هايي وجود ندارند که روشون تجمع کنن.
ممنون بابت عکس وتوضیح ...;)
اما این لبه ها درسته که وجود دارند اینقدری نیستند که آشغال جمع بشه و اگه جمع بشه یا نشه فرقی نداره چونکه قسمت بیرونی لوله است اون پشت همه اش خاک و ملاته دیگه!;) یا مصالح بنایی
بهتر بگم جلوی یه چیزی رو می گیره اما اون چیه؟:que:

nino

مدیر بازنشسته
رییس خرزهره چیه؟
پیر نیا که از درختی با نام اسپسیت نام میبره.اونم همین کارو در هوای آزاد انجام میده.

بله درسته پیرنیا البته گفته تو باغ اینو میکارن برای دفع و از بین بردن حشرات ولی رو زنبور اثری نداره . اما من خرزهره رو تو کتاب حیات در حیاط خوندم که تو باغچه های منازل میکاشتن که پشه رو از اونجا دور کنه ;)

nino

مدیر بازنشسته
ممنون بابت عکس وتوضیح ...;)
اما این لبه ها درسته که وجود دارند اینقدری نیستند که آشغال جمع بشه و اگه جمع بشه یا نشه فرقی نداره چونکه قسمت بیرونی لوله است اون پشت همه اش خاک و ملاته دیگه!;) یا مصالح بنایی
بهتر بگم جلوی یه چیزی رو می گیره اما اون چیه؟:que:

میدونی این منو یاد حالتی که رگها دارن میندازه . من تاسیساتم خوب نیست ولی فکر میکنم این حالت جلوی بازگشت دود و دوده رو به داخل میگیره مثل رگها که همین حالت رو دارن جلوی بازگشت خون به عقب رو میگیرن . نمیدونم شاید !

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
بارون ؟ خوب ولی وقتی کلاهک داشته باشه که چیزی داخلش نمیره

من راهنمایی کردم اما حذف کردم گفتم بچه ها یه کم دیگه فکر کنند:D
اومدم دیدم نقل قول دادی.... خیلی نزدیک شدی ;)
جوابو بگم:
مادگی لوله رو به بالا قرار میگیره تا از جریان یافتن تعرق به داخل درز و پیرامون دودکش جلوگیری بشه...( ساختمان سازی جلد 2 صفحه ی 97)
مثل کاری که لایه های قیر گونی می کنن جهتشون طوریه که آب رو به پایین انتقال می دن اما این آب یا رطوبت نمی تونه به هیچ وجه داخل درز بره چون لایه ها از پایین کار می شن و هر لایه روی لایه ی قبلیه نه زیرش ...
سقف های شیبدار هم اینطوریه آردواز ها یا هر متریال دیگه حتی تخته لت ها هم جهتشون رو به پایینه تا آب داخل درز نره... ;)
دوستان سوال بعدی رو مطرح کنید

آخرین ویرایش:

pegasus aromazi

عضو جدید
سوال64

سوال64

سلام خوبان!
این سوال یکم عجیبه اما فکر کنم سکوت و رکود مسابقه رو بشکنه.
در مورد اتصال گیر دار در سازه های اسکلت فلزی شرح بدید؟یادتون نره این اتصال رو تو درس های مقاومت مصالح و استاتیک خوندیم و موضوع عجیبی برای معماران نیست.نوع جوش و سختی جوش و نوع پلیت های کاربردی مهم هستند.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا