نمايش نتايج 1 تا 4 از 4

تاپیک: سنسور مادون قرمز پسیو ( PIR ) چیست ؟

 1. #1
  عضو فعال آواتار Mute
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/11
  محل سكونت
  Advanced World
  امتیاز
  9555
  پست ها
  11,954

  پيش فرض سنسور مادون قرمز پسیو ( PIR ) چیست ؟

  "سنسورهای مادون قرمز پسیو" وسایل الکترونیکی هستند که تشعشعات اینفرارد از اجسام و اهداف را در میدان دیدش اندازه گیری می کند. به این سنسورها "سنسورهای PIR" گفته می شود که از مخفف Passive InfraRed sensors گرفته شده است.

  در سيستم‌هاي اعلام سرقت به طور وسیع از سنسورهاي حركتي كه در بازار با نام رادار يا چشمي از آن‌ها نام برده مي‌شود کاربرد دارند. اين سنسورها امروزه با تنوع وسيعي و كيفيت گوناگون در بازار يافت مي‌شوند.
  هر جسمي كه دماي آن بالاتر از صفر مطلق يعني 273 درجه زير صفر باشد از خودش انرژي از جنس امواج نوري ساطع مي‌كند. ميزان اين انرژي كه از جسم منتشر مي‌شود وابسته است به:
  · اختلاف دماي سطح جسم با دماي محيط
  · ميزان دماي خود جسم
  · ميزان انعكاس نور از جسم
  · ابعاد فيزيكي جسم
  · ميزان توليد انرژي داخلي (فعاليت و متابوليسم) و طول موج اين نور وابسته به دماي جسم مي‌باشد.
  بخش زيادي از اين انرژي كه از جسمی تابش مي‌كند از نوع مادون قرمز است كه مربوط به بخش نامريي طيف امواج الكترومغناطيس مي‌باشد.
  در يك دفتر اداري معمولي سطح تمام اجسام، ديوارها، كف، چراغ‌ها و ..... نور مادون قرمز از خود انتشار مي‌دهند از آنجا كه دماي سطح اجسام اطراف با دماي محيط به هم نزديك مي‌باشد هر دو تقريباً در يك طول موج انتشار دارند.

  هنگامي كه كسي در اتاق حضور ندارد و يا فردي در آن حركت نمي‌كند الگوي انتشار اين انرژي از جهت قدرت و جهت ثابت است. حال اگر فردي به اتاق وارد شود اين الگو به دو شكل به هم مي‌ريزد. بدن فرد بين انعكاس و انتشار امواج توسط محيط مانع ايجاد مي‌كند. بدن فرد انرژي مادون قرمز خود را مي‌تابد كه باعث افزايش ميزان اين انرژي در اتاق مي‌شود.
  در صورتي كه او حركت كند به ميزان قابل توجهي روي برخي از اجسام سايه ايجاد مي‌كند و روي برخي ديگر از اجسام اثر تقويت كننده دارد. همچنين در منطقه‌اي كه انرژي مادون قرمز افزايش يافته است دما نيز بالاتر مي‌رود سنسورهاي مادون قرمز تغييراتي كه به واسطه حضور فرد در ميزان انرژي در محيط ايجاد مي‌شود را تشخيص مي‌دهند. و شامل بخش‌هاي زير مي‌باشند.
  يك سنسور كه نسبت به نور مادون قرمز دريافتي عكس‌العمل‌ نشان مي‌دهد و آن را به ميكرو ولت تبديل مي‌كند.
  يك لنز كه اطمينان مي‌دهد نور مادون قرمز از مناطق مجزايي كه از هم فاصله دارند و از بين آن‌ها نوري دريافت نمي‌شود گرفته مي‌شود.

  يك مدار الكترونيكي كه تغييرات ولتاژ ناشي از انرژي مادون قرمز كه به دليل حركت جسم در مقابل زون‌ها مي‌باشد را در يك زمان معين اندازه مي‌گيرد و نسبت به آن عكس‌العمل نشان مي‌دهد.
  سنسور مادون قرمز فقط به دماي ناشي از بدن انسان يا حيوان خونگرم كه در محدوده 8-14mm است عكس‌العمل نشان مي‌دهد و طول موج‌هاي ديگر انرژي مادون قرمز مربوط به چراغ‌ها، نور خورشيد، تجهيزات گرم كننده و غيره را به منظور كاهش نويز جهت تشخيص حضور يك فرد در محدوده خود ***** مي‌كند.
  سنسور اصلي يك PIR، يك قطعه فوق‌العاده حساس نسبت به نور مادون قرمز است كه داخل يك كپسول كاملاً بسته قرار گرفته است. هر نور مادون قرمزي كه به سطح سنسور بتابد در مشخصات الكتريكي سنسور تغيير ايجاد مي‌كند. اين تغيير توسط يك مدار الكترونيكي آشكار گرديده، تقويت شده و مي‌تواند منجر به بروز يك آلارم در خروجي PIR شود.
  بالا رفتن تكنولوژي PIR منجر به اضافه كردن مزايا يا جبران‌سازي در بخش‌هاي زير گرديده است.

  مشخصات پس‌زمينه:
  · دماي سطوح غير مهم
  · شدت تغييرات لازم براي فعال شدن آلارم
  · طول زمان لازم براي تغييرات
  · يكسان كردن اثر تغييرات در تمام زاويه ديد
  مشخصات هدف:
  · طول موج مادون قرمز توليد شده توسط تجهيزات معمولي درون اتاق در دماي 12Cبرابر 1mm، نور خورشيد 2.7mm و يك انسان 10-14mm يا بيشتر است.
  · ابعاد واقعي جهت تحريك آلارم و حذف اثر پرسپكتيو ( يك حيوان كوچك در نزديكي PIR اثر يك انسان در فاصله دورتر را دارد.)
  · اختلاف دماي بين انسان و سطوح گرمازاي ديگر
  · سرعت جابجا شدن در مقابل PIR
  تمام سنسورهاي PIR براي تشخيص حركت از يك مفهوم اختلاف بين حضور و عدم حضور استفاده مي‌كنند كه سبب مي‌شود بين حضور يك انسان با امواج RFI و EMIمنتشره از منابع ديگر تفكيك قائل شود.

  براي رسیدن به اين نتيجه صفحه سفيد رنگ مقابل سنسور داراي الگويي است كه تحت زاوياي خاصي امواج مادون قرمز از فرد مقابل دستگاه به سنسور نمي‌رسد اما تحت زواياي ديگر اين نور مستقيماً به سنسور مي‌رسد. براي واضح‌تر شدن مسئله شما فرض كنيد كه يك ورقه كاغذ كه در آن سوراخ‌هايي با فواصل معيني تعبيه شده است مقابل چشم خود قرار داده‌ايد در اين حالت اگر فردي از مقابل شما عبور كند در بعضي از محل‌ها يا زوايا او را نمي‌بينيد اما در برخي ديگر از زوايا او را مي‌توانيد مشاهده كنيد.

  زوايايي كه در آن‌ها فرد را نمي‌بينيد زون مرده و زواياي ديگر را زون مي‌ناميم.
  به عبارت ديگر وقتي فرد در يك زون مرده قرار مي‌گيرد نور تابشي از بدن او به سنسور نمي‌رسد ولي وقتي در مقابل يك زون قرار مي‌گيرد گرماي تابشي بدن او توسط لنز محسوس مي‌باشد.
  زون‌ها داراي انواع گوناگوني از ساده تا پيچيده جهت كاربردهاي يا حساسيت بالا مي‌باشند.
  1- زون تك واحدي
  2- زون دوقلو
  3- زون دو لبه
  4- زون چهار لبه
  5- زون هشت لبه
  انواع يك و دو امروزه غير متداول بوده و ممكن است در ارزان‌ترين نوع سنسورها جهت مناطقي كه از درجه امنيتي بسيار پاييني برخوردارند مناسب مي باشد. زيرا براي ايجاد آلارم فرد مي‌بايست حداقل از مقابل يك زون مرده و دو زون معمولي در زمان معيني عبور نمايد.
  در زون نوع دو وجهي هر زون فعال به دو بخش به صورت عمودي تقسيم مي‌شود. كه يكي بخش يا لبه مثبت و ديگري بخش يا لبه منفي ناميده مي‌شود. براي تحريك كافي است فرد در زمان معيني در يك زون از لبه مثبت به لبه منفي برود و يا بر عكس اين وضعيت منجر به بالا رفتن حساسيت سنسور مي‌شود.
  بعضي PIRها از الگوي معيني براي تحريك شدن پيروي مي‌كنند كه مزاياي زير را دارد:
  · كاهش آلارم‌هاي خطا ناشي از اثرات محيطي كه ثابت مي‌باشند اما انرژي گرمايي شبيه بدن انسان توليد مي‌كنند مثل آتش و غيره
  · كاهش آلارم‌هاي خطا ناشي از اشياء متحركي كه خصوصيات حركت انسان را ندارد. (مثل تغيير نور خورشيد ناشي از سايه و روشن شدن، حركت سطوح داغ و غيره
  خيلي از سيستم‌ها امكان ثبت تمام رخدادها را دارند حتي آن‌هايي كه منجر به بروز آلارم نشده‌اند. اين امكان به مهندس نگهدار سيستم اجازه تصميم‌گيري در مورد علل رخداد مشكلات پيش ‌آمده را مي‌دهد.

  زون‌هاي چهار لبه و هشت لبه:

  در اين زون‌ها هر زون به چهار يا هشت بخش تقسيم مي‌شود. اما در آن‌ها مفهوم عبور از يك خط به مفهوم حضور در بخش تغيير مي‌يابد. در يك زون چهار لبه زون به چهار بخش مستطيلي دو تا در بالا و دو تا در پايين تقسيم مي‌شود. دو بخش بالايي را A و دو بخش پاييني را Bنامگذاري مي‌كنند. A به دو بخش A- و A+ و Bبه دو بخش B- وB+متناظربا هر بخش تقسيم مي‌شود. در حالت عددي يك پروسسور نور مادون قرمز جذب شده در هر بخش را كه با دو شرط بالاتر بودن از يك ميزان حداقل و در يك بازه زماني معيني صورت مي‌گيرد را آشكار مي‌كند و از معادله زير استفاده مي‌كند.
  ½A+B½-½A-B½=0
  اگر نتيجه صفر باشد هيچ آلارمي رخ نداده است خطوط افقي به معني قدر مطلق است و حاصل A+B يا A-B را هميشه بدون علامت (مثبت) در نظر مي‌گيرد.
  فرض كنيد يك موش كوچك در زون شماره يك ظاهر مي‌شود و انرژي گرمايي مادون قرمزي به ميزان 2mJ (دو ميكرو ژول) در +B1 ايجاد مي‌كند. موقعيت حضور بدن موش در كجاي زون هيچ اهميتي ندارد فقط مهم اين است كه وارد اين بخش گرديده است. هيچ يك از بخش‌هاي ديگر حضور موش را تشخيص نداده‌اند. پردازشگر معادله را به صورت زير محاسبه مي‌كند.
  ½0+2½-½0-2½=½+2½-½-2½=2-2=0
  بنابراين هيچ آلارمي ايجاد نمي‌شود.
  فردي را در نظر بگیرید كه بدن خود را پوشانده است. براي جلوگيري از تحريك شدن سنسور روي زمين مي‌خزد اما مطابق معادله زير آلارم ايجاد مي‌شود. زيرا:

  ½1+3½-½1-3½=½4½-½2½=4-2=2=alarm

  بنابراين يك پردازشگر معادله مذكور را يه صورت دائم محاسبه مي‌كند و تعيين مي‌كند:
  · در كداميك از بخش‌هاي چهارگانه حضور شيء تشخيص داده مي‌شود.
  · مقدار معادله در مورد آن قابل توجه است يا خير.
  · آيا ثابت ايستاده يا به زون بعدي تغيير مكان داده است.
  حال يك سئوال مطرح مي‌شود: ‌اگر موش آنقدر به سنسور نزديك باشد به طوري كه تمام بخش‌هاي يك زون را بپوشاند آيا آلارم رخ مي‌دهد. مثلاً فرض كنيد كه اين موش دقيقاً روي سنسور برود در اين حالت:
  ½2+2½-½2-2½=½4½-½0½=4-0=4=alarm
  پاسخ به اين سوال اين است بلي و نه اگر آشكارساز حركت داراي قابليت تشخيص پوشيده شدن سطح سنسور را داشته باشد سيگنال آلارم ايجاد مي شود و اين وضعيت را به عنوان تلاش براي از كار انداختن عملكرد سنسور در نظر مي‌گيرد اما اگر سنسور داراي ***** براي جلوگيري از انرژي با طول موج‌هاي ديگر كه مربوط به انسان نيست مثل نور خورشيد مي‌باشد ممكن است كه آلارم ايجاد نكند. زيرا بدن موش ساختار متابوليسمي متفاوت و دماي سطح متفاوتي دارد. لذا طول موج متفاوتي را تابش مي‌كند.
  در زون‌هاي هشت‌گانه هر زون به هشت بخش يا چهار زوج تقسيم مي‌شود كه هر زوج يك محدوده ورودي در مقابل فرد را مي‌پوشاند. اين وضعيت اجازه پوشش 360 درجه بدون پردازش‌ها يپيچيده‌تر را مي‌دهد.
  به طور خلاصه مزاياي سنسورهاي چهارلبه به قرار زير است:
  · آلارم خطاي بسيار پايين در مقابل حضور افراد با درجه متفاوت
  · قدرت تشخيص منابع توليدكننده انرژي كه موجوديت غير انساني دارند.
  قابليت تشخيص پس زمينه و هدف حتي اگر در يك طول موج انتشار داشته باشند. كه باعث مي‌شود سعي در ايجاد شيلد توسط فرد جهت فريب سنسور را كاهش دهد. معادله مذكور قدرت تقويت مقادير را دارد براي مثال:
  ½0.5+0.5½-½0.5-0.5½=½1½-½0½=1
  قدرت پردازش بيشتر امكان بررسي چندباره و بالا رفتن دقت بدون از دست دادن زمان را مي دهد.

  سنسور PIR اغلب به عنوان قسمتی از مدارات مجتمع ساخته می شود و ممکن است شامل یک، دو، سه یا چهار "پیکسل"، شامل مساحتهای مساوی از مواد گرما برقی باشد. ممکن است سنسورها را به صورت جفتهائی به ورودیهای مخالف تقویت کننده های تفاضلی متصل کنند. در چنین ترکیبی اندازه گیریهای PIR ها یکدیگر را خنثی کرده و در نتیجه اندازه متوسط دمای میدان دید از سیگنال الکتریکی برداشته می شود. این به سنسور اجازه می دهد تا در مقابل آشکارسازی خطا که ناشی از تشعشعات نوری یا روشنائی های بزرگ است، مقاومت کند. نورهای روشن پیوسته می تواند این سنسور را اشباع کرده و باعث می شود تا سنسور نتواند اطلاعات بیشتری را ثبت کند. در عین حال این ترکیب تفاضلی، تداخل مد مشترک را مینیمم می کند که مانع از راه اندازی ناشی از میدانهای الکتریکی نزدیک به وسیله می شود. به هر حال این ترکیب نمی تواند دما را اندازه گیری کند و مختص آشکار سازی اشیاء متحرک است.
  وَ مَنْ يُسْلِمْ وَجْهَهُ إِلَى اللَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ وَ إِلَى اللَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ
  و هر کس سر تسلیم به درگاه خدا نهد و نیکوکار باشد،بی گمان به محکم ترین رشته چنگ آویخته است و فرجام کار ها به سوی خداوند است.
  (آیه 22 سوره لقمان)

 2. تشكرها از اين پست


 3. #2
  عضو فعال آواتار Mute
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/11
  محل سكونت
  Advanced World
  امتیاز
  9555
  پست ها
  11,954

  پيش فرض

  آشکارسازهای مبتنی بر سنسورهای PIR  در این آشکار سازها معمولا سنسور PIR روی برد مدار چاپی سوار است که دارای تجهیزاتی برای تفسیر سیگنال دریافتی می باشد. مدار اصلی در محفظه ای قرار دارد که در مکانی قرار می گیرد که در میدان دید سنسور قرار نگیرد. اینفرارد می تواند از پنجره به سنسور برسد چون پلاستیک بکار رفته در آن از دید اینفرارد شفاف است و برای حفاظت سنسور از گرد و غبار و حشرات که باعث پوشاندن میدان دید می شوند، بکار می رود.
  مکانیسم کوچکی برای متمرکز کردن انرژی اینفرارد دور دست به سطح سنسور بکار می رود. به این صورت که پنجره فوق الذکر را از لنزهای فشرده شده ای می سازند و گاهی اوقات از آینه های سهموی برای این کار استفاده می کنند. همچنین یک پنجره ***** برای محدود کردن طول موج ورودی بین 14-8 میکرومتر قرار می گیرد که مهمترین تشعشعات اینفرارد انسان در آن قرار دارد و قویترین آنها 9/4 میکرومتر است.
  وسیله PIR می تواند به عنوان یک دوربین بکار رود که می تواند مقدار انرژی متمرکز شده اینفرارد را به سطح خود در خود برای چند لحظه نگه دارد. یک بار که توان به PIR اعمال شد، انرژی برای چند لحظه در حالت سکون می ماند و می تواند یک رله کوچک را تحریک کند. این رله می تواند دسته ای از اتصالات الکتریکی را کنترل کند که به ورودی هشدار یک آشکار ساز متصل است. اگر انرژی تمرکز شده در طول زمان تغییر کند این وسیله حالت هشدار را تغییر می دهد. این رله معمولا یک رله نرمال بسته (NC) یا فرم B است.
  یک شخص که وارد میدان دید سنسور شده آشکار می شود در صورتیکه انرژی اینفرارد ارسالی بدن متجاوز با قسمتی از مدار که انرژی محیط قبلی دیده شده توسط سنسور را از محیط حفاظت شده را دارد، تداخل پیدا کند. حالا این بخش از چیپ نسبت به وقتیکه شخص وجود نداشت گرمتر شده است. حال اگر متجاوز حرکت کند یک نقطه داغ را روی سطح سنسور توسط آینه متمرکز کننده جابجا می کند. این حرکت انرژی رله را تخلیه و اتصال هشدار را برقرار می کند. به طور عکس اگر شخص سعی کند با گرفتن یک عایق حرارتی از روبروی سنسور عبور کند، یک نقطه سرد را روی سطح سنسور جابجا کرده و انرژی رله را تخلیه و هشدار را فعال می کند. تنها راه این است که عایق همدما با میدان دید قبلی سنسور باشد.
  سازندگان این سنسور پیشنهادات زیادی برای مکان نصب درست، برای جلوگیری از هشدار اشتباه دارند. آنها پیشنهاد می دهند که سنسور PIR را در مسیری که از شیشه دیده شود قرار ندهید. اگر چه طول موجهای حساس دستگاه از شیشه به راحتی نفوذ نمی کنند، ولی منابع اینفرارد قوی مانند موتور ماشینها یا بازتاب نور آفتاب می توانند با گول زدن دستگاه، هشدار اشتباه (بدون متجاوز) را فعال کنند. البته شخصی که بتواند از پشت سنسور عبور کند نیز نمی تواند آشکار شود.
  همچنین توصیه شده که سنسور PIR در نزدیکی کانالهای هوا قرار نگیرد. زیرا با اینکه تشعشع اینفرارد هوا بسیار کم است ولی با خنک شدن پلاستیک محافظ و یا لنز می توانند به عنوان هدف خنک تلقی شده و هشدار را اشتباها فعال نمایند.
  سنسورهای PIR با ترکیبات مختلف کاربردهای فراوانی دارد. اکثر کاربرد این سنسور در سیستمهای حفاظتی خانه است و رنجی در حدود 10 متر دارند. بعضی PIR های بزرگتر با یک آینه می توانند تغییرات اینفرارد را در 30 متری یا بیشتر حس کنند. همچنین PIR هائی وجود دارند که با آینه های چند جهتی می توانند میدان دید عریض تری در حدود 110 درجه یا برعکس باند باریک را حس کنند.

  طراحان از خاصیت اندازه گیری از راه دور سنسورهای PIR استفاده کرده و با استفاده از خروجی "غیر تفاضلی" سنسور برای کنترل حرارت استفاده می کنند. سیگنال خروجی با سیگنال کالیبره شده بر اساس جنس و حرارت دیده شده توسط سنسور، مقایسه می شود. بدون کالیبراسیون PIR فقط می تواند تغییرات دمائی را به ما نشان دهد و نمی تواند دمای حقیقی آن را به ما بدهد.
  وَ مَنْ يُسْلِمْ وَجْهَهُ إِلَى اللَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ وَ إِلَى اللَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ
  و هر کس سر تسلیم به درگاه خدا نهد و نیکوکار باشد،بی گمان به محکم ترین رشته چنگ آویخته است و فرجام کار ها به سوی خداوند است.
  (آیه 22 سوره لقمان)

 4. تشكرها از اين پست


 5. #3
  عضو فعال آواتار Mute
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/11
  محل سكونت
  Advanced World
  امتیاز
  9555
  پست ها
  11,954

  پيش فرض

  پی آی آر به تعبیر دیگر

  همانطور که قبلا گفتیم هر جسمی که دمایش بالاتر از صفر درجه مطلق باشد دارای تشعشعات Infrared یا مادون قرمز

  میباشد . اما این موج دارای طول موج های مختلف برای درجه حرارتهای متفاوت است . کاری که

  سنسور پی آی آر انجام میدهد در واقع دریافت این امواج در رنج بدن انسان و تشخیص آن میباشد . از

  این سنسور در دستگاه هایی که برای تشخیص حرکت بدن انسان حتی به صورت جزئی

  استفاده میشود و از نظر دقت و قابلیت اعتماد در سطح بالایی میباشد


  بدین وسیله شما یک آشکار ساز حرکت دارید که فقط به حرکات بدن انسان حساس است ،

  در شکل زیر جدول عملکرد سنسور نشان داده شده است


  در مسائل امنیتی ، مثل دزدگیرها مفید میباشد و در مسائل مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی

  میتواند بسیار مفید واقع شود .


  .
  .
  .
  .
  ادامه مطلب رو از مقاله زیر میتونید دریافت کنید  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  منابع :

  سیبا شهر

  شبکه مهندسی برق
  وب سایت علم و فناوری
  و... .
  وَ مَنْ يُسْلِمْ وَجْهَهُ إِلَى اللَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ وَ إِلَى اللَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ
  و هر کس سر تسلیم به درگاه خدا نهد و نیکوکار باشد،بی گمان به محکم ترین رشته چنگ آویخته است و فرجام کار ها به سوی خداوند است.
  (آیه 22 سوره لقمان)

 6. تشكر از اين پست


 7. #4
  عضو فعال آواتار Mute
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/11
  محل سكونت
  Advanced World
  امتیاز
  9555
  پست ها
  11,954

  پيش فرض

  در این پروژه با نحوه کار با سنسورهای PIR آشنا می شوید.این سنسور در بهینه سازی انرژی در ساختمان ، دزد گیرها و موارد دیگر کاربرد دارد.
  سنسور PIR به هر جسم متحرکی که داری حرارت باشد.واکنش نشان می دهد.این جسم متحرک می تواند انسان یا حیوان باشد.حتی شما می توانید برای تست این مدار یک لیوان آب جوش را در بالای این سنسور حرکت داده و شاهد روشن و خاموش شدن LED به کار رفته در این مدار باشید.به جای LED می توانید بیزر(Buzzer) استفاده کنید .در صورت استفاده از بیزر به جای LED به جای روشن و خاموش شدن LED در صورت حرکت جسم متحرک صدای بوق را خواهید شنید.


  قطعات مورد نیاز


  ۱ عدد سنسور PIR
  1 عدد آی سی LM324
  1 عدد آی سی CD4538
  5 عدد دیود ۱N914
  5 عدد مقاومت ۱ مگا اهم
  ۴ عدد مقاومت ۱۰ کیلو اهم
  ۱ عدد مقاومت ۱۰۰ اهم
  ۲ عدد خازن ۱۰ میکرو فاراد
  ۱ عدد خازن ۱ میکرو فاراد
  .۱ عدد خارن ۱۰۳
  ۱ عدد خازن ۱۰۵
  .سیم تلفنی
  برد بورد
  ۱ عدد ترانزیستور ۲N3904
  1عدد LED
  منبع تغذیه ۶ تا ۹ ولت
  ۱ عدد بیزر ۹ ولت
  رله ۶ ولتی یک کنتاکت

  نقشه مدار

  اگر به سنسور pir دقت کنید.داری سه پایه است.درنزدیکی یکی از پایه های زایده ای وجود دارد.این پایه،‌پایه شماره ۱ است.حال اگر درجهت عقربه های ساعت به پایه ها نگاه کنید.پایه بعدی شماره ۲ و بعد از آن شماره ۳ یا گراند را خواهیم داشت.
  پایه یک را با یک مقاومت ۱۰ کیلو اهم به مثبت منبع تغذیه وصل کنید.پایه ۲ و ۳ را توسط یک مقاومت ۱۰۰ کیلو اهم به یکدیگر و پایه ۳ را نیز به منفی منبع تغذیه که در اینجا همان زمان است.،وصل کنید.از پایه ۲ این سنسور به پایه ۳ آیسی lm324 متصل کنید.پایه ۲ این آیسی را با یک مقاومت ۱۰ کیلواهم و خازن ۱۰ میکروفاراد به زمین متصل نمایید.این خازن الکترولیت است.بنابراین در هنگام اتصال به مدار به سر مثبت و منفی آن توجه کنید.سر مثبت را به مقاومت ۱۰ کیلواهم و سر منفی را به زمین متصل کنید.

  پایه یک و دو آیسی lm324 را توسط مقاومت ۱ مگا اهم وخازن ۱۰۳ را که با یکدیگر موازی شده اند.به یکدیگر متصل کنید.
  حال پایه یک آیسی lm324 را با یک مقاومت ۱۰ کیلو اهم وخازن ۱۰ میکروفاراد به پایه ۶ آیسی lm324 متصل کنید.،توجه داشته باشید که سر مثبت خازن را به پایه ۶ آیسیlm324 متصل شود.

  پایه ۵ آیسی lm324 را از طریق یک دیود به پایه ۱۲ همین آیسی متصل کنید.توجه داشته باشید که آند آن در پایه ۵ و کاتد آن در پایه ۱۲ باشد.سپس پایه ۱۲ را با یک مقاومت ۱ مگا اهم به زمین اتصال دهید.دوباره پایه ۵ را با یک دیود به پایه ۹ وصل کنید با این تفاوت که این بار کاتد دیود در پایه ۵ باشد و آند آن در پایه ۹ ، سپس پایه ۹ را با یک مقاومت ۱ مگا اهم به مثبت منبع تغذیه وصل کنید.

  پایه های ۶ و ۷ را نیز مانند پایه ۱و۲ همین آیسی به ترکیب موازی مقاومت ۱ مگا اهم و خازن۱۰۵ متصل کنید.پایه ۷ آیسی lm324 را به طور مشترک به پایه های ۱۳ و ۱۰ آیسی lm324 متصل کنید.پایه های ۸ آیسی lm324 را از طریق دیود۱n914 به پایه ۴ آیسی ۴۵۳۸ متصل کنید.همین کار را برای پایه ۱۴ آیسیlm324 تکرا کنید.،و آنرا نیز به پایه ۴ آیسی ۴۵۳۸ به صورت مشترک وصل کنید.توجه داشته داشته باشید که آند دیودها در پایه های ۸ و ۱۴ و سر کاتد این دیودها به صورت مشترک به پایه ۴ آیسی ۴۵۳۸ وصل شود.سپس پایه ۴ آیسی ۴۵۳۸ را با یک مقاومت ۱ مگااهم به زمین متصل کنید.پایه های ۳ و ۵ آیسی ۴۵۳۸ را با یک سیم به هم متصل کنید.وهر دوی آنها را به مثبت منبع تغذیه اتصال دهید.پایه های ۱ و ۸ را نیز به زمین متصل نمایید.

  پایه ۲ آیسی ۴۵۳۸ را با یک مقاومت ۱ مگا اهم به مثبت منبع تغذیه و از همین پایه با یک خازن ۱ میکروفاراد الکترولیت به پایه ۸ آیسی ۴۵۳۸ متصل کنید.،به گونه اییکه سمت منفی آنرا به زمین متصل کنید.
  پایه خروجی آیسی ۴۵۳۸ را که پایه ۶ می باشد با یک مقاومت ۱۰۰ اهم به مثبت یا آند led وصل کنیدو سمت کاتد led را نیز به زمین مدار وصل کنید.

  پایه ۷ نیز خروجی این آیسی است با این تفاوت که این خروجی not یا برعکس پایه ۶ است.برای کار با این پایه ،منفی led یا کاتد آنرا به این پایه متصل کنید.ومثبت آنرا به مثبت منبع تغذیه متصل نمایید.تمامی موارد فوق در نقشه کاملا مشخص است.
  آیسی lm324 حاوی ۴ عدد آپ امپ است.که جهت تقویت و مقایسه در این مدار به کار می رود.
  وَ مَنْ يُسْلِمْ وَجْهَهُ إِلَى اللَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ وَ إِلَى اللَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ
  و هر کس سر تسلیم به درگاه خدا نهد و نیکوکار باشد،بی گمان به محکم ترین رشته چنگ آویخته است و فرجام کار ها به سوی خداوند است.
  (آیه 22 سوره لقمان)

 8. تشكرها از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. سنسور های اندازه گیری دما از راه دور بوسیله مادون قرمز(Infra Red)
  توسط shima.power در تالار جزوات و مقالات مهندسی برق
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2013/3/12, 10:11 AM
 2. کنترل موتور DC توسط سنسور های مادون قرمز
  توسط Mute در تالار مدارات الکترونیکی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2013/3/07, 09:49 PM
 3. سنسور مادون قرمز
  توسط mr_magic در تالار ابزار دقیق
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/1/13, 01:50 AM
 4. سنسور مادون قرمز
  توسط mr_magic در تالار كنترل
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/1/13, 01:50 AM
 5. شمارنده با سنسور مادون قرمز
  توسط RMSAT در تالار الکترونیک
  پاسخ ها: 4
  آخرین ارسال: 2009/6/22, 05:43 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •