◄[ پرسش پاسخ در مورد سازه هاي فولادي ]►

یونس۶۵

عضو جدید
سلام جناب مهندس خشمان خیلی ممنونم که جواب دادید مهندس توی طراحی دیوارهای برشی از چند آیین نامه میتونیم باهم استفاده کنیم؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام جناب مهندس خشمان خیلی ممنونم که جواب دادید مهندس توی طراحی دیوارهای برشی از چند آیین نامه میتونیم باهم استفاده کنیم؟

خواهش ميكنم مهندس اگر تمام كنترل ها با يك آيين نامه انجام بشه بهتره. درمواردي كه نرم افزار كاستي داره (مثل كنترل

برش ديوار در آيين نامه CSA) ميتوني از كنترل دستي استفاده كني..

یونس۶۵

عضو جدید

یونس۶۵

عضو جدید
خواهش ميكنم مهندس اگر تمام كنترل ها با يك آيين نامه انجام بشه بهتره. درمواردي كه نرم افزار كاستي داره (مثل كنترل

برش ديوار در آيين نامه CSA) ميتوني از كنترل دستي استفاده كني..
,
پس المان مرزی با چه آیین نامه ای کنترل میشه یه چیزه دیگه مهندس خشمان ایا لازمه المان مرزی با تهیه پوشش تنش در فایل کنترل پشه؟ گرارش خروج از ایتبس کافی هستش؟

ه

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
,
پس المان مرزی با چه آیین نامه ای کنترل میشه یه چیزه دیگه مهندس خشمان ایا لازمه المان مرزی با تهیه پوشش تنش در فایل کنترل پشه؟ گرارش خروج از ایتبس کافی هستش؟

ه

دوست من فقط ميتونم بگم كنترل اجزا مرزي با استفاده از پوشش تنش مناسبتر هستش..

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیین نامه آمریکا هنگام طراحی دیوار برشی طول ناحیه المان مرزی رو میده ولی کانادا همیشه صفر میده و شما باید از منحنی پوش ناحیه المان مرضی رو برداشت کنید ولی بهتر هست برای هر آیین نامه شما باز هم از منحنی پوش استفاده کنید فقط ترکیب بار منحنی پوش با ترکیب بار طراحی دیوار برشی باید یکسان باشد مثلا اگر ترکیب بار صد سی رو اعمال کردین واسه طراحی همون رو هم توی پوش ادد کنید

یونس۶۵

عضو جدید
سلام دوستان خیلی ممنونم در آلمان مرزی که از قالب استفاده میکنن باید همه ارماتورهای قائم رو در این محدوده با قلاب مهار بشه و یا یه در میون کافیه؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اخه بعضی ها میگن حتما لازمه که از خاموت بسته هم استفاده بشه !

درسته مهندس در اجزا مرزي استفاده از قلاب مخصوصا خاموت با تنگ ويژه هر دو قابل قبول هستش

و اگه استفاده كني قلاب ويژه بايد در انتهاي لبه از يك ركابي با قلاب ويژه هم استفاده كني تا مثل

تنگ ويژه عمل كنه

یونس۶۵

عضو جدید
درسته مهندس در اجزا مرزي استفاده از قلاب مخصوصا خاموت با تنگ ويژه هر دو قابل قبول هستش

و اگه استفاده كني قلاب ويژه بايد در انتهاي لبه از يك ركابي با قلاب ويژه هم استفاده كني تا مثل

تنگ ويژه عمل كنه
درسته باید از قالب ویژه استفاده کرد توی دیوارهای برشی که باز شود شکل پذیری ایا ارماتور فطری هم لازمه ؟

یونس۶۵

عضو جدید
مهندس خشمان ممنوم که به سوال های من جواب خوب و درست میدید جواب این سوالها برای من خیلی لازمه مهندس ستون های مدفون در دیوار برشی باید حتما برای ترکیب بار dl.ll‏ طراحی و بدون حضور دیوار برشی هم جوابگو هستند؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس خشمان ممنوم که به سوال های من جواب خوب و درست میدید جواب این سوالها برای من خیلی لازمه مهندس ستون های مدفون در دیوار برشی باید حتما برای ترکیب بار dl.ll‏ طراحی و بدون حضور دیوار برشی هم جوابگو هستند؟

مهندس كنترل ستون براي بار مرده و زنده تا قبل گيرش بتن كافيه

یونس۶۵

عضو جدید
مهندس كنترل ستون براي بار مرده و زنده تا قبل گيرش بتن كافيه

گیرش به دلیل مقاومت توی طراحی سازه های بتنی کمتر از ۸ سقف یا ۳۰ متر مثل آیین نامه دیوار برشی برای ۱۰۰ درصد بار جانبی و خود قاب به تنهای هم برای ۳۰ درصد زلزله طراحی بشن ایا با توجه به مدلسازی ۳ بعدی در ایتبس همون کار هم لازمه؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گیرش به دلیل مقاومت توی طراحی سازه های بتنی کمتر از ۸ سقف یا ۳۰ متر مثل آیین نامه دیوار برشی برای ۱۰۰ درصد بار جانبی و خود قاب به تنهای هم برای ۳۰ درصد زلزله طراحی بشن ایا با توجه به مدلسازی ۳ بعدی در ایتبس همون کار هم لازمه؟

استفاده از 100% نيرو براي قاب مهاربند و 30% نيرو براي قاب خمشي اصلا لازم نيست دوست من ( با نرم افزارها و

كامپيوترهاي قديمي به راحتي اندر كنش دو نوع سيستم رو در نظر مي گيره مهندس استفاده از اين روش بيهوده

هستش والا..اما بايد مثل آيين نامه ، 25% نيرو رو قاب خمشي به تنهايي تحمل كند، مگر اينكه از ضريب رفتار (R)

سيستم مهاربند تنها استفاده بكني

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اجرای برشگیر برای تیر و ستون های مدفون در دیوار برشی لازمه؟

دوست من اجراي برش گير براي ستون ها و تيرها مدفون داخل ديوار برشي 100% لازمه اگه ازش

استفاده كني ستون نردباني و يا تير لانه زنبوري لازم به برش گير نيستش

یونس۶۵

عضو جدید
دوست من اجراي برش گير براي ستون ها و تيرها مدفون داخل ديوار برشي 100% لازمه اگه ازش

استفاده كني ستون نردباني و يا تير لانه زنبوري لازم به برش گير نيستش
مهندس خشمان برای محاسبه مقاومت برش برشگیرها به اندازه هج جوش و ابعاد برشگیر عمل کنیم؟ یا راه دیگری هم هستش؟ و ایا ترکیبات بار زلزله فشار میاره برای طراحی بادبندها هم باید لحاظ بشه؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس خشمان برای محاسبه مقاومت برش برشگیرها به اندازه هج جوش و ابعاد برشگیر عمل کنیم؟ یا راه دیگری هم هستش؟

مهندس فراموش نكن مقاومت برش گير بايد بر اساس كمترين مقدار ظرفيت جوش و مقاومت برش گير محاسبه بشه

و ایا ترکیبات بار زلزله فشار میاره برای طراحی بادبندها هم باید لحاظ بشه؟

نه تركيبات بارگذاري ويژه براي طراحي بادبند ها به كار نميبرن

آخرین ویرایش:

یونس۶۵

عضو جدید
راهنمایی در رابطه با طراحی

راهنمایی در رابطه با طراحی

سلام دوستان میتونم برای ساختمون از شالوده شیبدار استفاده کنم؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان میتونم برای ساختمون از شالوده شیبدار استفاده کنم؟

دو ست من شالوده ساختمان رو بايد سعي كني بر روی یک سطح افقی بسازي بعضي موقها

به خاطره شیب زمین و یاچيزهاي ديگه ساختن همه اونها در یک تراز امكان نداره باید هر قسمت

از اونها رو روی یک سطح افقی قرار بدي..

mwin195

عضو جدید
یه مشکل در ابتدای کار با opensees؟

یه مشکل در ابتدای کار با opensees؟

با سلام
محیط Tcl editor را باز کردم و کد توش نوشتم ولی این جواب بم داد؟ حالا چی کار باید بکنم؟
با تشکر​
:smile:
2.jpg

محمدرضا میلانی

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز

سلام مهندس بله كاملا درسته ضوابط باید کاملا رعایت بشه و اتصال هم حتما سنگین ميشه ! . البته توجه

داشته باش كه در اتصال درختی در واقع دو اتصال داریم:
1- اتصال در بر ستون که باید بر اساس ضوابط اتصال تیر به ستون طراحی بشه و سنگین خواهد بود

2- وصله تیر به تیر که در این مورد تنها ضوابط وصله رعایت میشه و به سنگینی اتصال بر ستون نخواهد بود.

سلام آرش جان خیلی ممنونم از توضیحات

saeid saeid

عضو جدید
نحوه محاسبه بار ستون

نحوه محاسبه بار ستون

من دارم یک ساختمان فلزی طراحی میکنم که در یک جهت قاب خمشی در جهت دیگه مهاربندی شده است. قاب خمشی رو از روشهای کانی و پرتال تحلیل کردم حالا برای بدست آوردن نیروی محوری ستونها در قاب خمشی می تونم مجموع واکنش های تگیه گاهی تیری که از جهت مفصلی به ستون می رسه و واکنش تکیه گاهی تیری که در جهت صلب به ستون می رسه رو به عنوان بار محوری ستون در نظر بگیرم. یا باید سطح بارگیر حساب کنم؟ با توجه به اینکه سقف تیرچه بلوک است و در یک جهت بار کفها پخش میشه آیا محاسبه سطح بارگیر برای ستون درسته یا روشی که در ابتدا توضیح دادم بهتره؟ دوستان جواب این سؤال رو خیلی سریع احتیاج دارم. متشکرم.

با سلام و احترام

1- ابتدا از روش پرتال بار محوری ناشی از بار جانبی برای هر یک از ستون ها رو محاسبه کنید. 2- سپس سطح

بار گیر هر ستون را در مجموع بار مرده + زنده ضرب کنید.

توجه داشته باشید که میزان کاهش بار زنده را در نظر گرفته باشید.
ا
در صورتیکه به مشکل بر خوردید: saeidsadeghinejad@yahoo.com

hadi_062000

عضو جدید
با سلام به علت اینکه خرپا قابلیت دارد کلیه نیروهای وارده را به کنشهای محوری تبدیل کند که نتیجه ان سبک تر و اقتصادی تر شدن سازه خواهد شداز خرپا در بیشتر موارد جهت ستون پلها و تابلو های عریض استفاده میشود.

Nownam

عضو جدید
سلام. میتونید برای مدل کردن یک ساختمان هشت طبقه فولادی که ستوناش باکس و تیرهاش تیر ورق هستند راهنماییم کنید؟ مراحلش و کنترلاش مثل مدل کردن با IPE هست؟ مساحتش زیاده برای همین با تیر آهن جواب نمیده و کارفرما هم به صورتی که نوشتم کار رو میخواد. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام. میتونید برای مدل کردن یک ساختمان هشت طبقه فولادی که ستوناش باکس و تیرهاش تیر ورق هستند راهنماییم کنید؟ مراحلش و کنترلاش مثل مدل کردن با IPE هست؟ مساحتش زیاده برای همین با تیر آهن جواب نمیده و کارفرما هم به صورتی که نوشتم کار رو میخواد. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

با سلام
مدل سازیش که مثل همه ی ساختمون ها هست ، میمونه مقاطعش .
یکی از راه هایی میتونید ، اینکه مقاطع رو توی SD section ایجاد کنید ،

یا هم از قسمت add I/wide flange ، مقطع I شکل مورد نظرتون رو با توجه به مشخصاتی که میخوایین اصلاح کنید و ذخیره و بعدش توی مدلتون استفاده کنید .

برای ستون ها هم میتونید از قسمت add box/tube استفاده کنید و مشخصات مورد نظرتون رو بدید .

مراحل و کنترل هم مثل مقاطع با IPE هست و البته با توجه به بار و کاربری ساختمونتون ، ممکنه مقاطع بزرگ درببان .

نمیدونم چقدر تونستم کمک کنم ؟؟!!
با تشکر
:gol:

بالا