گفتگوی مرتبط با دروس برق،برنامه ریزی تحصیلی و کنکور کارشناسی ارشد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

پویان ط

عضو جدید
نه عزیز جان.به نظر من فرصت هست که شما هر منبع رو حتی 3 بار بخونی چه برسه به یکبار! باباجان من کتاب مهندس تقدسی رو اواخر مهر و اوایل آبان خریدم و تا کنکور 3 بار خوندمش.قبلش هم حدود 4 یا 5 بار کتاب مهندس مومن زاده رو خونده بودم.البته کتاب مهندس مومن زاده رو از زمان خرید فکر میکنم حدود 11 یا 12 بار خوندمش.
شما اگر بخوای میتونی هر کتاب رو دیگه 2 بار کامل با همه تستهاش بخونی.اینقدر به منابع گیر ندید بدجور ضرر میکنید،از من گفتن بود.تیر ماه شد هنوز درگیر منبع هستید. تعریف نمیخوام بکنم از خودم چون اصلا تعریفی نیستم ولی من سال پیش دقیقا توی همین تاریخ دروس ریاضی مهندسی و معادلات و سیگنال رو به طور کامل خونده بودمش گذاشته بودمش کنار و توی امتحانات ترمم بودم!!!
من بانک تست مومن زاده و کهن رو هم حتمن می خونم.سیگنال رو میخوام صد بزنم.ضریب چهاره و خیلی مهم.ازت سپاس فراوان دارم که انقدر کمک میکنی عزیز.

مهتاب 8797

عضو جدید
بله عزیزم زمان مثل طوفان میگذره.هشتاد فحه اول کتاب تقدسی رو از سایتش دانلود کردم و خوندم. در مقایسه با مومن زاده مفهومی تر و کامل تره علت حجم بالای کتاب مومن زاده فونت بزرگ و فاصله بین خطوطه نه مطالبش.اگه تقدسی مثل مومن زاده می نوشت کتابش سه جلد میشد.بازم تشکر عزیزم

آهاااااااااااان مرسی خب پس تقدسی رو هم بعدا می خونم...مرسی از راهنماییتون...ایشالله موفق باشین...شما منو راهنمایی کردین برعکس شد:biggrin::redface:

پویان ط

عضو جدید
اندر بابا سیگنال .....
راستش در مورد سیگنال با وجود اقا احسان که درصد خوبی کسب کردند و راهنماییهاشون کارگشاست ترجیح میدادم چیزی نگم و لی منم نظرمو میگم شاید خالی از لطف نباشه....
.
.

من هم کتاب اقای تقدسی و هم کتاب اقای مومن زاده رو دارم و اون چیزی رو که از خوندن سرسری هر دود کتاب و خوندن عمیق هر دو فصل اول هر دو کتاب عایدم شده رو میگم....
کتاب اقای تقدسی:کتاب اقای تقدسی کتابی هستش که به نظرم چون ایشون میخوان در کلاساشون راحت باشند و از روی کتابشون تدریس کنند نوشته شده و این خودش هم یه مزیت داره و هم یه عیب و اما عیبش اینه که واسه کسایی که پایه ی خیلی ضعیف در این درس دارند شاید البته میگم شاید زیاد خوب نباشه واسه شروع و و مزیتش اینه که کتابی هستش که کلی نکته ی کنکوری توش هست که ادم میفهمه نه روش های سریع تری هم هست که ادم مثلا به جواب برسه ولی خب این موارد اثباتش نشده که حتما مطئنم ایشون اونا رو در کلاسشون اثبات میکنند و این طوری کتابشون رو کامل میکنند و من یه مثال عینی در اخر پستم بهتون میگم

کتاب اقایان مومن زاده و بخشی گلستانی:و اما این کتاب کاملا مشخصه که برای دانشجویان کتاب محور نوشته شده که از روی کتاب پیش برند و مثلا اگه ادم از روی یه کتاب دیگه خونده باشه میاد یه تست رو ببینه ایشون چطوری حل کردند زیاد متوجه نمیشه چون ایشون بر اساس درسنامه ی خودشون تست ها رو حل کردند و من اینو نپسندیدم شاید چون من یه طور دیگه سیگنال رو خوندم

و به طور کلی یه ایرادی که به کتاب اقای تقدسی هست اینه که تست ها همین طوری بدون ترتیب خاصی اومده و جواباش همون جا زیرش نوشته شده و در صورتی که کتاب اقایان مومن زاده و بخشی گلستانی این طوری نیست.
.
.
.یه مثال عینی...یه سوال هست که توی کنکور ازاد 90 هم اومده در اون جا دوره ی تناوب یک سیگنال کسینوسی گسسته که به توان دو رسیده رو خواسته خب:
در کتاب اقای تقدسی ایشون کاملا به صورت نکته وار گفتند این جور تست ها دوره ی تناوب ... رو بدست بیارید بعدش اگه مضرب 4 بود این میشه و اگه نبود اون میشه

خب همین مورد در کتاب اقایان مومن زاده و گلستانی کاملا اثبات شده و ایشون در کتابشون ابتدا به توان دو رسوندند و سپس یک به یک مقدار دهی کردند و دوره ی تناوب رو بدست اوردند
.
.
نتیجه:من چون سیگنال رو خیلی خوب خوندم و از نظر تشریح مشکل ندارم شکر خدا با کتاب اقای تقدسی مشکل ندارم و بر اسا اون میخونم و هر جا که مثل مثال فوق ایشون فقط بر اساس نکته یه چیز رو گفتند اگه خودم نتونم اثباتش کنم از روی کتاب اقایان مومن زاده و گلستانی نگاه میکنم و یه چیزایی تا حدود زیادی دستگیرم میشه
به هر حال من کتاب اقای تقدسی رو کنکوری تر میبینم و خیلی خوشم اومد
ببنید مثلا در تشخیص خواص دوستان صاحب نظر ترند ولی مثلا در مورد خواصی مثل خطی و حافظه دار بودن من اصلا نمیام مثلا الفا برابر کنم و ... این حرفا خیلی راحت میشه این خواصو چشمی تشخیص داد که این تشخیص با دو راه بدست میاد
یا اون قدر خودتون میخونید و به یه چیزایی میرسید ....
یا به کلاس کنکور میرید....
ولی بگم جزوه اقای دکتر شیرین ابادی مکمل خوبی میتونه در کنار کتاب اقای تقدسی باشه خیلی از مثلا پیدا کردن خاصیت ها و.. میتونید بعد خوندن کتاب اقای تقدسی به جزوه ایشون مراجعه کنید و خودتون بدون رفتن به هیچ کللاسی این لایه های مخفی رو کشف کنید....
..
...
....
حسن ختام این پستم که خیلی هم طولانی شد بگم که
مثلا من کتاب اقای کهن رو هم سر سری یه نگاه کردم و تفاوت زیادی ندیم با کتاب اقای تقدسی یه جورایی کتاب اقای تقدسی وقتی هست چرا اون...ادم بین خوب و خوب تر خوب تر رو انتخاب میکنه و این دلیلی بر بد بودن بقیه نیست...
ضمنا از من به شما وصیت
از اون جایی که خواص تبدیل فوریه و تبدیل لاپلاس و.... زیاده قطعا حفظ کردن جدا جد این ها کاری کاملا اشتباه و وقت گیره
کسی موفق هستش که بین تبدیل فوریه و سری فوریه پیوسته و تبدیل لاپلاس رابطه برقرار کنه که این رابطه در کتاب اقای تقدسی به چشم میاد.
دمت گرم.هیچکی مثل خودت جامع و فنی پاسخ نمی ده بایستی میرفتی وکالت میخئندی و.بازم تشکر

AMIN4EVER

عضو
سلام.
دوستان در رابطه با حل بدون ماشین حساب کمی توضیح بدید .
من دارم لغت زبان میخونم و درس های اصلی رو شروع نکردم .
تابحال بدون ماشین حساب حل نکردم و کمی میترسم میتونم یا نه .

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.
دوستان در رابطه با حل بدون ماشین حساب کمی توضیح بدید .
من دارم لغت زبان میخونم و درس های اصلی رو شروع نکردم .
تابحال بدون ماشین حساب حل نکردم و کمی میترسم میتونم یا نه .
حل بعضی از تستا خیلی حساس هست.
ممکنه شما از یه راهی برید که نیاز به محاسبات زیادی داشته باشه، در حالی که همون سئوال رو بشه با راه ساده‌تری حل کرد.
مثال بزنم، سئوال میگه که یه ماشین DC در سرعت n1 دارای ولتاژ آرمیچر E1 هست، در سرعت n2 ولتاژ چقدره؟
شما میتونید بیاید از فرمول E=KQn استفاده کنید (Q همون فی هست) و ضریب K رو با استفاده از E1 و n1 به دست بیارید و بعد n2 رو قرار بدید تا E2 به دست بیاید. (واضحه که این راه چقدر پیچیده هست)
اما راه ساده‌تر اینه که از نسبت استفاده کنید و با استفاده از رابطه E1/E2=n1/n2 مجهول رو به دست بیارید. با استفاده صورت و مخرج با هم ساده میشن و عملاً هیچ محاسبه‌ای وجود نداره. (در حالی که راه اول ممکنه با ماشین حساب حل شه)
کتاب پوران (حلم زاده) خصوصیتی داشت که خیلی خوشم میومد و اون این بود که محاسباتش مینیمم بود و سئوالات رو با استفاده از همین راه‌های نسبتی حل میکرد.

البته بعضی سئوالات رو نمیشه کاریش کرد و اعداد خیلی ناجوری دارن.
این جور مواقع یا باید از تقریب استفاده کنید (مثلاً اگه توی مخرج 2.899 بود، بجاش 3 بذارید) یا اینکه نتونید از تقریب استفاده کنید که در اینصورت مجبورید ضرب و تقسیم رو انجام بدید. (مثل یکی از سئوالای ماشین 90 یا 91 دقیقاً یادم نیست)
زمانی میتونید از تقریب استفاده کنید که گزینه با هم تفاوت فاحشی داشته باشن، مثلاً یکی باشه 200 و بقیه باشن 20 و 2000. اما وقتی یکی 200 بود و بقیه هم 220 یا 180 بودن، مسلمه که با تقریب ممکنه به جواب خطا برسید.

یه توصیه به دوستانی که زبان میخونن:
چند روز پیش برای بار چندم کتاب 504 و 450 رو خوندم.
30 درس اول کتاب 504 رو از روی کتاب خوندم، به این شکل که هر روز یک در رو میخوندم و تمریناش رو هم حل میکردم. اما بقیه درسا رو از نرم‌افزار کمک گرفتم و به نظر خودم هم با سرعت بیشتری پیش رفتم و لغات رو حفظ شدم.
اما جالب بود که بعد از حدود نه ماه که دوباره سراغ 504 رفتم، دیدم که لغات 30 درس اول رو خیلی عالی بلدم، اما بقیه درسا رو مسلط نیستم.
این خصوصیت خوندن از روی کتاب و حل کردن تمرین هست که باعث میشه لغت توی ذهنتون حک بشه و به نظر من تا اونجا که ممکنه بجای از خوندن با نرم‌افزار، از روی کتاب بخونید.

این چند تا توصیه رو هم از من داشته باشید:
* لغات رو حتماً باید با مثال یاد بگیرید و کاربردش رو ببینید، حفظ کردن لغت به تنهایی هیچ فایده‌ای نداره و البته اگه با مثال یاد بگیرید توی ذهنتون ماندگارتر هم میشه.
* سعی کنید تمام فرم‌های یک لغت رو یاد بگیرید. مثلاً برای لغت divide، لغات divided, division، divisive و divisible همه از یه ریشه و معنای مشترک هستن، اینجوری با یه لغت میتونید چند لغت یاد بگیرید. (کتاب 450 لغات هم‌خانواده رو هم بهتون نشون میده)
* تا اونجا که ممکنه سراغ فارسی نرید. همه لغات رو به صورت synonym و antonym یاد بگیرید تا باز هم با یه لغت چند لغت یاد بگیرید و سرعت خوندن ریدینگ هم بالا میره (چون به انگلیسی عادت میکنید، در حالی که اکثراً میان ریدینگی که میخونن رو به فارسی توی ذهنشون معنی میکنن که این کار خطرناک هست!)
* آخر کتاب 504 یه سری لغت هست تحت عنوان More difficult words که اینها نسبت به لغات کتاب سخت‌تر هستن. (میتونم بگم در حد کتاب 1100 هستن) بهتره بعد از 504 سراغ این لغات نرید و بجاش لغات 450 رو بخونید، و اگر اون رو هم تموم کردید میتونید سراغ این لغات برید. (فکر کنم 130 تا باشن)

.V A H I D.

عضو جدید
حل بعضی از تستا خیلی حساس هست.
ممکنه شما از یه راهی برید که نیاز به محاسبات زیادی داشته باشه، در حالی که همون سئوال رو بشه با راه ساده‌تری حل کرد.
مثال بزنم، سئوال میگه که یه ماشین DC در سرعت n1 دارای ولتاژ آرمیچر E1 هست، در سرعت n2 ولتاژ چقدره؟
شما میتونید بیاید از فرمول E=KQn استفاده کنید (Q همون فی هست) و ضریب K رو با استفاده از E1 و n1 به دست بیارید و بعد n2 رو قرار بدید تا E2 به دست بیاید. (واضحه که این راه چقدر پیچیده هست)
برای درک کامل فصل تبدیل انرژیهای الکترومکانیکی(ماشین) چه پیشنهادی دارین؟(خیلی گنگه)

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای درک کامل فصل تبدیل انرژیهای الکترومکانیکی(ماشین) چه پیشنهادی دارین؟(خیلی گنگه)
به نظر من این فصل اصلاً گنگ نیست و جزء شیرین‌ترین مبحثا هست. فقط نباید توی خوندشون عجله کنید و وقت کافی روش بذارید.
متاسفانه واسه کنکور خیلیا وقت اندکی روش میذارن و یا انتظار دارن با خوندن مطالب خلاصه شده اکثر کتابای کنکور بتونن این مبحث رو درک کنن.
اگه واقعاً انتظار فهمیدن کامل این فصل رو دارید، پیشنهاد میکنم سراغ کتاب بیم بهارا برید، فرصتش رو هم دارید، چون اگه این کارو کنید سرعت یادگیریتون بالا میره و وقت کمتری برای خوندن کتابای کنکور میذارید. (نگران وقت نباشید، با خوندن این یه فصل از بیم بهارا وقت کم نمیارید)

اما از دید کنکوری، تستای تبدیل انرژی طوری طراحی میشن که اونقدر هم مفهومی نیستن و با استفاده از همون خلاصه‌هایی که توی کتابای کنکور هست میتونید اکثر سئوالات رو حل کنید. کافیه توی سئوال به واژه‌هایی مثل «حرکت تند» یا «حرکت کند» دقت کنید و یا نحوه و زمان مناسب محاسبه انرژی و شبه انرژی رو خوب یاد بگیرید. بدونید نیرو چطور به دست میاد، گشتاور نوعی نیرو هست و ...
یادتون باشه که فصل «مدارهای مغناطیسی» پیش نیاز این فصل هست و قبل از شروع، اون رو باید خوب بلد باشید و توی جاهایی مثل به دست آوردن رلوکتانس گیر نکنید.
در هر صورت این فصل به ظاهر حجیم واسه بعضیا سنگین‌ترین فصل هست و انتظار نداشته باشید که با خوندن سریعش بتونید مفهوم رو هم خوب یاد بگیرید.

پویان ط

عضو جدید
سلام
میدونم با آقا احسان بودی اما این سوال اینقدر تکراری بود که زورم اومد جواب ندم
خب، من آقای تقدسی به شدت قبولش دارم اما دیدگاه متفاوته ، آقای تقدسی به نظر بنده در اشتباه است چرا ؟ چون خودش یک استاد هستش و درسد کامل میدونه و یه کم در مورد کتاب راحتر نظر میده، من نظر و دیدگاه بچه ها برام مهمتره چون خودش همین امسال این راهو رفتن و وقتیم شروع کردن مثله خودمون بودن، اگر من دوباره وساه کنکور بخونم مطمئن باشید برای سیگنال 3 کتاب میخونم ، مومن زاده ، تقدسی و رضا کهن، و تست های تالیفی هم میخونم و چون درس جالب و روانیه حتما از هر کتاب چند بار میخونم این دیدگاه منه اما من اگر برای عموم صحبت کنم میگم دوتا کتاب بخونید
برا کنترل میشه فقط کتاب رضایی رو خوند یا باید حتمن تقوی هم خونده بشه.

maryaser

عضو جدید

درود بر شما
پیشنهاد می کنم کتاب دکتر رضوی رو حتما یه نگاهی بندازید
کنترل رو فوق العاده گفته 20 صفحه از pdf کتاب دکتر رضوی رو از این لینک می تونید بگیرید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

پویان ط

عضو جدید
آخرین ویرایش:

endoftime

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوال داشتم نمیدونم جایه درستی دارم میپرسم یا نه!
یه سری منابع تهیه کردم و شرو کردم به خوندن (از ۱ تیر) میخوام ببینم همین دور اول که این درسارو میخونم باید تست هم بزنم یا تست کلا بعد از تابستون باید شروع بشه
مثلا کتاب مدار دکتر زرگر فصل اول با تمام مثالاش دیدم و خوندم و الان نمیدونم تستاشم باید بزنم یا برم سراغ فصل بعد و تست هارو مهر بزنم.

I amir

عضو جدید
چند روز پیش برای بار چندم کتاب 504 و 450 رو خوندم.
30 درس اول کتاب 504 رو از روی کتاب خوندم، به این شکل که هر روز یک در رو میخوندم و تمریناش رو هم حل میکردم. اما بقیه درسا رو از نرم‌افزار کمک گرفتم و به نظر خودم هم با سرعت بیشتری پیش رفتم و لغات رو حفظ شدم.
اما جالب بود که بعد از حدود نه ماه که دوباره سراغ 504 رفتم، دیدم که لغات 30 درس اول رو خیلی عالی بلدم، اما بقیه درسا رو مسلط نیستم.
این خصوصیت خوندن از روی کتاب و حل کردن تمرین هست که باعث میشه لغت توی ذهنتون حک بشه و به نظر من تا اونجا که ممکنه بجای از خوندن با نرم‌افزار، از روی کتاب بخونید.
شما کل لغات کتاب رو درآوردید و خوندید؟حدودا چند لغت میشه از هر درس دراورد؟

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سری منابع تهیه کردم و شرو کردم به خوندن (از ۱ تیر) میخوام ببینم همین دور اول که این درسارو میخونم باید تست هم بزنم یا تست کلا بعد از تابستون باید شروع بشه
مثلا کتاب مدار دکتر زرگر فصل اول با تمام مثالاش دیدم و خوندم و الان نمیدونم تستاشم باید بزنم یا برم سراغ فصل بعد و تست هارو مهر بزنم.
هر مطلبی که میخونید تستاش رو هم بهتره حل کنید. اینطوری درس بهتر توی ذهنتون میمونه و با نخوه طرح سئوالات هم آشنا میشید.
برای دروسی مثل مدار و ریاضی، اگه فقط درس رو بخونید و تستی حل نکنید، انگار که هیچی نخوندید و این کارتون هیچ فایده‌ای نداره.

شما کل لغات کتاب رو درآوردید و خوندید؟حدودا چند لغت میشه از هر درس دراورد؟
بله من کل لغات کتاب رو خوندم، اما به شما پیشنهاد نمیکنم این کارو کنید.
در وهله اول باید 12 لغت هر درس + لغاتی که در توضیح این 12 لغت اومده رو بلد باشید. اینها لغات ضروری هستن.
اولویت بعدی با مثال‌ها هست. برای هر یک از لغات سه مثال آورده شده که بعضاً توی اونها لغاتی وجود داره که ممکنه بلد نباشید. این لغات از نظر درجه اهمیت، بعد از لغات دسته قبل قرار دارن.
و بعد از اون یه سری لغات ممکنه داخل ریدینگ‌های درس ببینید که معنیشون رو ندونید. معمولاً هم تعدادشون زیاده. این لغات اونقدر کاربردی نیستن و شاید در کل یکی دو بار بیشتر به چشمتون نخوره. بهتره روی این دسته لغات وقت نذارید و بجاش سراغ یه کتاب دیگه مثل 450 برید.
(کلاً خوندن ریدینگ چه توی کتاب و چه کنکور باید به این صورت باشه که بتونید معنی لغاتی که بلد نیستید رو بتونید حدس بزنید، یعنی لغت رو فقط برای تستای قسمت vocab میخونید و تستای ریدینگ رو هم با فرض اینکه لغتی بلد نیستید جواب میدید)

نمیتونم بگم کلاً چند لغت میشه در آورد چون برای هر شخص متفاوته. یه نفر ممکنه از هر 12 لغت، 6 تاش رو بلد باشه و یه نفر هم ممکنه هیچکدوم رو بلد نباشه. اما به طور تقریبی میشه گفت به اندازه دو تا سه برابر تعداد لغاتی که از 12 لغت اصلی بلد نیستید، لغت جدید برای یادگیری وجود داره.

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
عزیزم اینطور که میگی باید درسا دیگه رو بذاریم کنار و کتابش رو هم بغل جوراب ها بذاریم http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/graduated.gif مگه چقدر وقت هست که ادم این همه کتاب بخونه یه دفعه دیدی سیگنالو مثل کنترل خیلی سخت دادن نصف زحمات بر باد میده
بله درسته باید یه سری از درسها رو گذاشت کنار این نظر بنده است مثلا آمار و مغناطیس ، اگر زبانتان هم در حد صفر است باید گذاشت کنار!!!! خب اگه درسی سخت بیاید برای همه سخته ، و به نفع شما هست که درسو خوب خوندی نتیجه ات بهتر معلوم میشه، به نظر من کنترل سخت نمی آید اون سوالهای غلطش مارو کشته
یه کتاب بزارید برای درس و یکی براس تست رضایی رو برای یادگیری درس بخونید و تقوی رو برای تست چون نگرش حل تستشون خیلی عالیه

پویان ط

عضو جدید
بله درسته باید یه سری از درسها رو گذاشت کنار این نظر بنده است مثلا آمار و مغناطیس ، اگر زبانتان هم در حد صفر است باید گذاشت کنار!!!! خب اگه درسی سخت بیاید برای همه سخته ، و به نفع شما هست که درسو خوب خوندی نتیجه ات بهتر معلوم میشه، به نظر من کنترل سخت نمی آید اون سوالهای غلطش مارو کشته یه کتاب بزارید برای درس و یکی براس تست رضایی رو برای یادگیری درس بخونید و تقوی رو برای تست چون نگرش حل تستشون خیلی عالیه
من دیگه برنامه خرید کتابو بستم. کتاب تقوی هم نکاتش کلیشه ای.دیگه پول برا کتاب ندارم.همون رضایی هم تستهای کنکورو داره و کاملن کافیه .بجای کتاب سیگنال تقدسی بایستی یه کتاب دیگه میگرفتم خود مهندس تقدسی گفت دو منبع نگیر اشتباه کردم به حرفش گوش ندادم.از دوستانی که کمک کردن متشکرم

controlqueen

عضو جدید
سرفصل های جدید طرح سوال و مواد امتحاني آزمون ارشد برق توسط شورای عالی برنامه ریزی اعلام شد. اين سرفصل بهترين شاخص براي ارزيابي كتب تست موجود در بازار است. هر كتابي كه اين مباحث را در دروس مختلف بهتر شرح داده باشد منبع مناسبتري خواهد بود. طراحان سؤالات كنكور در سراسر كشور بر اساس همين سرفصل ها اقدام به طراحي سؤالات كنكور ميكنند. دانشگاه های دولتی سراسر کشور هم موظفن این دروس رو از ترم آینده طبق این سرفصل ها تدریس کنن.

در ادامه سعی کردم مهمترین تغییرات رو تو دروس مختلف بگم و سرفصل های کلی رو خودتون میتونین تو فایل های پیوست شده ببینین:
کنترل خطی تغییر کلی نداشته و شاید مهمترین تغییرش حذف مباحث فضای حالت و انتقال اون به کنترل مدرنه.
دوستانی که میخوان از روی کتاب امین رضایی بخونن میتونن سرفصل های مطالعاتیشون رو با سرفصل های موجود در فایل کنترل خطی تطبیق بدن تا وقتشون با سرفصل های اضافه اون کتاب گرفته نشه.

درس الکترومغناطیس بدلیل آسونی بیش از حدش سرفصل های درس میدان ها و امواج هم بهش اضافه کردن تا یه کم سخت بشه! ولی ظاهرا یادشون رفته درس میدان ها و امواج رو فقط بچه های مخابرات تو دوران کارشناسی پاس میکنن!
  • ﻣﯿﺪان ﻫﺎي ﻣﺘﻐﯿﺮ ﺑﺎ زﻣﺎن و ﻣﻌﺎدﻻت ﻣﺎﮐﺴﻮل شامل: ﻗﺎﻧﻮن ﻓﺎرادي و اﻟﻘﺎي اﻟﮑﺘﺮوﻣﻐﻨﺎﻃﯿﺴﯽ، ﺟﺮﯾﺎن ﺟﺎﺑﺠﺎﯾﯽ، ﻣﻌﺎدﻻت ﻣﺎﮐﺴﻮل ﺑـﺮاي‬ ﻣﯿﺪان ﻫﺎي ﻣﺘﻐﯿﺮ ﺑﺎ زﻣﺎن، ﺗﻮاﺑﻊ ﭘﺘﺎﻧﺴﯿﻞ اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ و ﻣﻐﻨﺎﻃﯿﺴﯽ، ﻣﻌﺎدﻟﻪ ﻣﻮج و ﻣﯿﺪان ﻫﺎي ﻫﺎرﻣﻮﻧﯿﮑﯽ، اﻣـﻮاج ﺻـﻔﺤﻪ اي در ﻣﺤـﯿﻂ ﺑـﺪون‬ ‫ﺗﻠﻔﺎت، اﻣﻮاج ﻋﺮﺿﯽ، ﻗﻄﺒﺶ ﻣﻮج، ﺗﻮان ﺣﻤﻞ ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﻣﻮج و ﺑﺮدار ﭘﻮﯾﻨﺘﯿﻨﮓ، اﻧﻌﮑﺎس و اﻧﮑﺴﺎر اﻣﻮاج ﺻﻔﺤﻪ اي ﺗﺎﺑﺶ ﻋﻤـﻮدي و‬‫ﺗﺎﺑﺶ ﻣﺎﯾﻞ اضافات جدید در کنکور الکترومغناطیسه!
(متاسفانه هیچ کدوم از کتابهای الکترومغناطیس مهندسی موجود در بازار مبحث میدان رو پوشش نمیدن و فعلا تنها کتاب الکترومغناطیس کنکوری که این قسمت رو پوشش میده کتاب الکترومغناطیس مدرسان شریفه که فصل آخرش یعنی امواج الکترومغناطیسی شامل این مباحث میشه که تو کتاب نوشته جزو سرفصل های رشته برق نیست و فقط بچه های فیزیک باید بخونن ولی حالا میبینید که جزو سرفصل های رشته برق هم شده!)

در درس ریاضی مهندسی هم سرفصل های جدیدی به چشم میخوره!
  • سری فوریه و تبدیل فوریه: ﻧﻮﺳﺎﻧﺎت واداﺷﺘﻪ ، ‫ﻗﻀﯿﻪ ﮔﯿﺒﺲ و ﻣﺤﺪودﯾﺖ ﻫﺎي ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻓﻮرﯾﻪ ، ﮐﺎرﺑﺮد ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻓﻮرﯾﻪ در ﺣﻞ ﻣﺴﺎﺋﻞ‬ ‫ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ و ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻓﻮرﯾﻪ زﻣﺎن ﮐﻮﺗﺎه‬.
  • ﻣﻌﺎدﻻت ﺑﺎ ﻣﺸﺘﻘﺎت ﺟﺰﺋﯽ: اﺳﺘﺨﺮاج ﻣﻌﺎدﻟﻪ ﺗﻠﮕﺮاﻓﯽ‬
  • ﺗﻮاﺑﻊ ﺗﺤﻠﯿﻠﯽ و ﻧﮕﺎﺷﺖ ﻫﻤﺪﯾﺲ و اﻧﺘﮕﺮال ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻂ: ﺣﻔﻆ ﺷﺮط ﻣﺮزي دﯾﺮﯾﮑﻠﻪ ﺗﺤﺖ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻫﻤﺪﯾﺲ، ﺣﻔﻆ اﻧﺮژي‬ ‫ﺗﺤﺖ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻫﻤﺪﯾﺲ، ﮐﺎرﺑﺮد ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻫﻤﺪﯾﺲ در ﻣﺤﺎﺳﺒﺎت ﻇﺮﻓﯿﺖ اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ‬

سرفصل های معادلات دیفرانسیل تغییر زیادی نکرده و فقط ﮐﺎرﺑﺮد ﻣﻌﺎدﻻت ﻣﺮﺗﺒﻪ دوم در ﻓﯿﺰﯾﮏ و ﻣﮑﺎﻧﯿﮏ‬ بهش اضافه شده!

آمار و احتمال هم خیلی تعدادی سرفصل جدید بهش اضافه کردن:
  • ﺗﻮاﺑﻊ ﻣﺸﺨﺼﻪ و ﻣﻮﻟﺪ ﮔﺸﺘﺎور ، ﻗﻀﯿﻪ ﺣﺪ ﻣﺮﮐﺰي‬ ، ﻧﺎﻣﺴﺎوي ﻫﺎي ﻣﺎرﮐﻒ، ﭼﺒﯽ ﺷﻒ‬

بررسی سیستم های قدرت 1 هم که از ترم آینده با نام (تحليل سيستم هاي انرژي الكتريكي 1) که همون بررسیه یکه ولی آپدیت ها و سرفصل های جدید رو دریافت کرده! البته این این طرح بطور آزمایشی تو بعضی از دانشگاها مثل شریف این ترم اجرا شد و اونجا دانشجوها بجای بررسی 1 ، تبدیل انرژی 1 خوندن!
سرفصل های جدید درس بررسی سیستم های قدرت هم شامل بحث های کنترلی و ‫ﻣﻘﺪﻣﻪ اي ﺑﺮ ﺑﺎزار ﺑﺮق و ﺧﺼﻮﺻﯽ ﺳﺎزی میشه!!
  • . ﻣﺮﮐﺰ ﮐﻨﺘﺮل اﻧﺮژي شامل( ﻣﺮوري ﺑﺮ وﻇﺎﯾﻒ ﻣﺮﮐﺰ ﮐﻨﺘﺮل اﻧﺮژي ﺷﺎﻣﻞ ﭘﺨﺶ ﺑﺎر، ﻣﻼﺣﻈﺎت ﭘﺎﯾﺪاري، ﺗﺨﻤﯿﻦ ﺣﺎﻟﺖ، ﺣﻔﺎﻇﺖ، آﻧﺎﻟﯿﺰ‬ ‫ﺷﺮاﯾﻂ اﺿﻄﺮار ‪ AGC ،OPE‬‬)
  • . ﻣﻘﺪﻣﻪ اي ﺑﺮ ﺑﺎزار ﺑﺮق و ﺧﺼﻮﺻﯽ ﺳﺎزي‬

سرفصل های دروس مدار ،سیگنال ،ماشین و الکترونیک هم هیچ تغییری نکرده

برای مشاهده کامل سرفصلهای دروس باید فایل مخصوص هر درس رو دانلود کنید:
ریاضی مهندسی ،معادلات و آمار
مدارهای الکتریکی 1 و 2
کنترل خطی
الکترونیک 1 و 2
الکترومغناطیس
ماشین های الکتریکی 1 و 2
سیگنال ها و سیستم ها
بررسی سیستم های قدرت 1

منبع: سایت استاد امیرعلی مومن زاده

بجه هاواقعا بعضي سرفصلاعوض شده؟ مثلاتورياضي مهندسي جه تغييري كرده؟ ؟من كه نديدم‏!‏

erwin88

عضو جدید
بجه هاواقعا بعضي سرفصلاعوض شده؟ مثلاتورياضي مهندسي جه تغييري كرده؟ ؟من كه نديدم‏!‏
بله ولي بعيد امكانش هم هست امسال اين تغييرات به طراح ابلاغ نشه در هر صورت توي اين پست من هردو تا سرفصل و جديد رو گذاشتم
بازم مي گم شما رو همون مباحث قبلي تاكيد كنيد تا مشخص بشه زياد مضطرب نشيد خيلي ها اصلا خبر ندارن سرفصل عوض شده با اين وجود تصميم با خودتونه
البته دوستان اگه چيزي هم فهميد اطلاع رساني كنه

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دیگه برنامه خرید کتابو بستم. کتاب تقوی هم نکاتش کلیشه ای.دیگه پول برا کتاب ندارم.همون رضایی هم تستهای کنکورو داره و کاملن کافیه .بجای کتاب سیگنال تقدسی بایستی یه کتاب دیگه میگرفتم خود مهندس تقدسی گفت دو منبع نگیر اشتباه کردم به حرفش گوش ندادم.از دوستانی که کمک کردن متشکرم

شما از منبع اول استفاده کن برا سیگنال که احتمالا کتاب مهندس مومن زاده س در صورتی که تو برخی مفاهیم به مشکل برخورد کردی(که بنظرم تو بحث شناسایی سیستم میخوری) از کتاب مهندس تقدسی همون مبحث و رو بخون خیلی ام کار اشتباهی نکردین

alexBoin

عضو جدید
سلام دوستان
من تابستون کلاس مغناطیس دکتراشرفیان ثبت نام کردم.یه کلاس دیگه امکان رفتن دارم :

الک: اشرفیان باغستانی
الکم معمولیه و کتاب اسلام پناه رو دارم
سیگنال:تقدسی
سیگنالم تقریباخوبه وکتاب تقدسی رو دارم
کنترل:زرگر ریحانی
کنترلم چندان خوب نیست و کتاب تقوی رو دارم

چون شیرازم فقط این استادا در دسترسم هستن.
میشه راهنمایی کنید کدوم مناسبتره به نظرتون؟
جز مغناطیس فقط یکم کنترل مشکل دارم وگرنه بخاطر اینکه سریعتر پیش برم میخوام یه کلاس دیگه برم
لطف کنید راهنمایی کنید کدوم کلاسو برم؟

کسی هست از کلاس کنترل دکتر زرگر اطلاعع داشته باشه؟
:que:تشکر

آخرین ویرایش:

Dashpot

عضو جدید
با سلام.شما یه تعدادی از تست های فصل اول را می زنید و می رید سراغ فصل 2 و هر بار که میخواید مدار بخونید یه تعدادی از تست های فصل اول حل میکنید.ممکنه فصل 3 باشید تست های فصل اولتون تموم نشده باشه و بالطبع فصل 2 هم مونده خوب مشکلی نداره همینطور ادامه بدید.وقتی هم تست های فصل اول مثلاً تموم شد دو باره روال را تکرار کنید و دوباره حل کنید تست هاشو تا جایی که خوب روی تست ها و گزینه هاشون مسلط بشید.در مورد بقیه دروس هم صادقه.
پایدار باشید . . .

kamrannoruzi

عضو جدید
سلام دوستان

جز مغناطیس فقط یکم کنترل مشکل دارم وگرنه بخاطر اینکه سریعتر پیش برم میخوام یه کلاس دیگه برم

سلام
به نظر من کنترل شیرین ابادی خیلی خوبه که امسال شیراز نمیره,تقوی هم که اصلا شهرستان نمیره پس کنترل رو خودت بخون.کتاب اریاز رو بخون بعدش بیا تست ها رو از کتاب تقوی بزن و جوابشو بخون چون تو حل تست ها کتاب تقوی بهتره
کلاسم الک باغستانی رو برو,باغستانی تو الک خوبه

f.babaei

عضو جدید
سلام دوستان.من سرعتم توی درس خوندن خیلی کنده!!!!!!!
در واقع درسایی مثل ریاضی و سیگنال رو که تو کارشناسی پاس نکردم به مشکل برخوردم اصلا تمرکزحواس ندارم و هرچی متن راجع به تمرکز حواس و ...............میخونم که بکار ببرم فایده نداره که نداره .... برای همین گفتم شاید دوستان بتونند کمکم کنندکه سرعت مطالعه ام زیاد بشه وتمرکزم زیادبشه و...............
(درضمن توی برنامه ریزی هم سردرگم شدم!!!!!!!!!! واااااااای خدایا کمکم کن)

controlqueen

عضو جدید
سلام دوستان.من سرعتم توی درس خوندن خیلی کنده!!!!!!!
در واقع درسایی مثل ریاضی و سیگنال رو که تو کارشناسی پاس نکردم به مشکل برخوردم اصلا تمرکزحواس ندارم و هرچی متن راجع به تمرکز حواس و ...............میخونم که بکار ببرم فایده نداره که نداره .... برای همین گفتم شاید دوستان بتونند کمکم کنندکه سرعت مطالعه ام زیاد بشه وتمرکزم زیادبشه و...............
(درضمن توی برنامه ریزی هم سردرگم شدم!!!!!!!!!! واااااااای خدایا کمکم کن)

دقيقا منم همين مشكلودارم خيلي كندميخونم سرعتم بايينه اكه تندبخونم هيجي نميفهمم‏!‏:‏(‏

alidodar1

عضو جدید
سلام دوستان

ریحانی که خودش دانشجوست و از مشاورهای موسسه بینش که سال های قبل حل تمرین کلاس های بینش رو بر عهده داشت نمیدونم رو چه حسابی شادلو و ریحانیو به عنوان استاد قالب ملت کردن؟!(
در مورد زرگر هم بگم که کنترلش زیاد جالب نیست. به نظر من پولتو دور نریز و تا پاییز صبر کن تا با شیرین آبادی برداری یا خودت بخون

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.من سرعتم توی درس خوندن خیلی کنده!!!!!!! در واقع درسایی مثل ریاضی و سیگنال رو که تو کارشناسی پاس نکردم به مشکل برخوردم اصلا تمرکزحواس ندارم و هرچی متن راجع به تمرکز حواس و ...............میخونم که بکار ببرم فایده نداره که نداره .... برای همین گفتم شاید دوستان بتونند کمکم کنندکه سرعت مطالعه ام زیاد بشه وتمرکزم زیادبشه و............... (درضمن توی برنامه ریزی هم سردرگم شدم!!!!!!!!!! واااااااای خدایا کمکم کن)
مشکلی نیست حل نشه خیلیا اینجورین شخصا خودم هم اینجوری بودم ریاضی ، سیگنال ، مغناطیس، آمار خوندم اما راه چیه ؟؟؟؟ خودتم میدونی باید بیشتر از همه تمرین و یاد آوری و خلاصه نویسی کنی که تا بر آنها مسلط باشی اگه دنبال یه فرمول و بهانه خاص براش باشی تا روز کنکور هم پیدا نمی کنی راهش همهینه که گفتم تمزکز حواس هم بدست می آری این دور اولش یه کم سخته اما تو برنامه ریزی در تعجم که بچه ها سوال میکنن مگر این 17 ، 18 ساله چه جوری درس خوندن، به نظر من اگه تازه شروع کردی صبحها یه درس بخون بعد ظهرها یه درس دیگه جواب همه گرفتاریها هم در آخر به خودت دادای خدایا کمکم کن ، به خدا توکل کن ان شالله بهترین نتیجه رو خواهی گرفت
حالا این همه مطلب رو خوندی این پستم بخونی بدک نیست

maryaser

عضو جدید
سلام
منم نظر بدم؟
فکر کنم دکتر رضوی رو نمیشناسید!
شاگرد پروفسور خاکی صدیق بوده و کتابشم پروفسور تایید کردن.
عجیبه اما واقعی .
یه سر به کتابش بزنید
توی سایت سری برق pdf کتاب رو گذاشتن.

اگه از لینک بالا نگرفتید سایت سری برق رو باز کنید رو کتاب کنترل کلیک کنید.
pdf بقیه کتابا هم هست.
من کنترلش رو خیلی قبول دارم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

b.bahar.b

عضو جدید
سلام
همه خوبن؟
من توی انتخاب درس واسه تابستون موندم!
مشاورا می گن مغناطیسو بردارم
اما من از مغناطیس می ترسم!!!
نظر شما چیه؟
چی بخونم؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام
همه خوبن؟
نظر شما چیه؟
چی بخونم؟

سلام
من کارشناسی رشته برق گرایش قدرت بودم و طبیعتا تو درس مغناطیس نسبت به بچه های مخابرات ضعیف ترم اما یه تجربه شخصی رو واستون بگم:
اول اینکه یا تصمیم بگیر الکترو مغناطیس رو بخونی یا تصمیم بگیر نخونیش چون بعضیا یکم میخونن و بعد زیرش میمونن و اجبارا حذفش میکنن بنابرین جز اتلاف وقت هیچ چیزی براشون نداره اما اگر تصمیم داری بخونیش ترس به خودت راه نده و با قدرت حمله کن تو وجودش!!!! مثل کاری که خودم انجام دادم و الان احساس میکنم واقعا تو این درس قوی شدم. ابتدا به ساکن کتابهای الکترومغناطیس مهندسی دکتر عبدالعالی انتشارات پارسه( دوجلده) رو تهیه کن و قدم به قدم بخونش و سعی کن مفهومی یادش بگیری بعد خودآزماییها و تمریناتش رو کار کن و بعد وقتی که روی هردوجلد کتاب مسلط شدی روی آرشیو تستهای کنکور کار کن مطمئن باش جواب میده، اما اولش همونطور که گفتم تکلیفتو با خودت مشخص کن که یه وقت خدایی نکرده فرصت رو از دست ندی. موفق باشی التماس دعا

livewaves

کاربر فعال
سلام
همه خوبن؟
نظر شما چیه؟
چی بخونم؟

هیچ ترس نداره.اگر به خودتون اعتماد دارید که می تونید مغناطیس بفهمید برید دنبالش ولی اگر 1% هم فک می کنید بر عکسه قیدشو بزنید.مغناطیس یک درس خاصه.ممکنه شما کلی وقت بذارید اما 1 تستم نتونید بزنید.این یه خاصیته منحصر به فرد این درسه

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا