چرا سرعت نور ،مبنای زمانه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه چیز دیگه

میگم برای اینکه بحثمون مسیر مفید و تاثیرگذاری پیش بگیره بهتر نیست یه خلاصه ای از صحبتاتون رو در قالب یک پست بذارید تا نتیجه گیری هم برای خودمون راحت تر بشه هم جهت بحث مشخص بشه؟
اگه این لطف رو انجام بدی ممنون میشیم:d

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه این لطف رو انجام بدی ممنون میشیم:d

عجبا
:smile:

خو آخه من وسط امتحان امتحانامه

تازه شما تخصصی تر بلدین

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
عجبا
:smile:

خو آخه من وسط امتحان امتحانامه

تازه شما تخصصی تر بلدین
خب منم از 20 ام امتحانام شروع میشه...........
از الان باید بشینم درس و مشخمو بخونم..........:d
اگه وقت داشتم سعی میکنم این کار رو انجام بدم...;)

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام/ بچه ها من اينو از روي يك كتاب خوندم و الان اين خلاصه اون بخش كتابه

ماجرا از نظريه اتر شروع شد :

انتظار ميرفت كه نور در اتر با سرعت ثابت حركت كن (( سرعتش كم و زياد نشه ، سرعت ثابت)) اگر شما در درون اتر هم جهت با نور حركت ميكرديد بايد سرعت نور كمتر به نظر ميرسيد و اگر در خلاف جهت نور حركت ميكرديد بايد سرعت آن بيشتر به نظر ميرسيد (( همون قضيه جمع برداري سرعت ها ))

براي اينكه سرعت نور رو اندازه بگيريم بايد جهت حركت زمين رو (كه در اتر حركت ميكنه) در نظر بگيريم {آخه فكر ميكردند دنيا با اتر كه مايع شفافي هست پر شده(زمين هم در اتر حركت ميكنه:surprised:) عجب نظريه اي!!!}

اين فقط نظريه اتر بود !!!

انجام چندين آزمايش نتوانست اين نظريه حمايت يا نقض كند !!

در 1887 مايكلسون و مورلي آزمايشي انجام دادند ، آنها سرعت دو پرتو نور كه نسبت به هم عمود بودند را بررسي كردند !!! (( زمين داره به دور خورشيد حركت ميكنه ، تجهيزات هم طبيعاتا در اتر در حركت و در حال محاسبه سرعت ))

اما مورلي - مايكلسون تغييري را مشاهده نكردند !!!

به نظر ميرسيد كه نور همواره نسبت به مكان مشاهده كننده با سرعت ثابتي حركت ميكنه !!! و فرقي نداره كه انسان با چه سرعتي و در چه جهتي هست

بر اساس اين آزمايش دو فيزيكدان ايرلندي و آلماني ((جرالد-لورنتز)) پيشنهاد كردند اجسامي كه در اتر حركت ميكنند ، منقبض شده و از سرعت ساعت ها كاسته ميشود !!! اين انقباض و كاهش سرعت ساعت ها جوري هست كه مردم صرف نظر از سرعت و جهت حركتشان در اتر هواره سرعت ثابتي را براي نور اندازه ميگرفتند

اما در ژوئن 1905 :

انشتين در مقاله اي به اين نكته اشاره كرد : كه اگر انسان نتواند تشخيص دهد كه در فضا حركت ميكند يا نه ، در نتيجه تصور و باور اتر بي فايده است ، (( كلا اتر رو باطل كرد !!! يعني اينجوري گفت :‌اتر چيه ديگه ؟؟ :دي ))

در عوض اينجوري گفت :

قوانين علم ، براي تمام مشاهده گران در حال حركت يكسان به نظر ميرسد ، صرف نظر اينكه با چه سرعتي حركت ميكنند/ همه آنها سرعت يكساني را براي نور اندازه خواهند گرفت (( سرعت نور از حركت آنها مستقل و در تمام جهات يكسان ميباشد)

چنين نتيجه گيري ، چنين مفهوئمي دارد كه ما كميتي جهاني به نام ((زمان)) را كه به وسيله تمام ساعتها اندازه گيري ميشود را رها كنيم
در عوض هر فردي داراي زمان شخصي خود است (( زمان 2 نفر در صورتي يكسان است كه نسبت به يكديگر ساكن باشند دقت شود نسبت به يكديگر ))

و اما قضيه اون جت ها يا هواپيما هاي كه سيد سبحان مطرح كردند رو بنده بررسي كردم ، قضيه درسته اما نه به اون شدتي كه مطرح شد

تضاد دو قلوها :

دو ساعت بسيار دقيق تنظيم شد و در 2 هواپيما قرار داده شد :

هواپيماي 1 : از غرب به سوي شرق حركت ميكرد (( هم جهت با حركت زمين ))

هواپيماي 2 : از شرق به غرب حركت ميكرد (( مخالف جهت زمين ))

هواپيماي 1 داراي سرعت بيشتري بود ، چون طبق قوانين جمع برداري ، سرعت حركت زمين نيز به سرعت آن افزوده ميشد

هواپيماي 2 داراي سرعت كمتري بود چون ، مخالف جهت حركت زمين بود

پس از پرواز زماني كه بهم رسيدند ، هواپيماي 1 زماني را كه ثبت كرده بود ، اندكي كمتر بود

اگر كسي پيوسته به سوي شرق حركت كند ، الزاما بيشتر عمر ميكند (( البته فقط چند هزارم ثانيه / فقط چند هزارم ثانيه ))

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
در 1887 مايكلسون و مورلي آزمايشي انجام دادند ، آنها سرعت دو پرتو نور كه نسبت به هم عمود بودند را بررسي كردند !!! (( زمين داره به دور خورشيد حركت ميكنه ، تجهيزات هم طبيعاتا در اتر در حركت و در حال محاسبه سرعت ))

اما مورلي - مايكلسون تغييري را مشاهده نكردند !!!

به نظر ميرسيد كه نور همواره نسبت به مكان مشاهده كننده با سرعت ثابتي حركت ميكنه !!! و فرقي نداره كه انسان با چه سرعتي و در چه جهتي هست

بر اساس اين آزمايش دو فيزيكدان ايرلندي و آلماني ((جرالد-لورنتز)) پيشنهاد كردند اجسامي كه در اتر حركت ميكنند ، منقبض شده و از سرعت ساعت ها كاسته ميشود !!! اين انقباض و كاهش سرعت ساعت ها جوري هست كه مردم صرف نظر از سرعت و جهت حركتشان در اتر هواره سرعت ثابتي را براي نور اندازه ميگرفتند

ببخشید!
من نفهمیدم!
یه کم بیشتر توضیح میدید؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ببخشید!
من نفهمیدم!
یه کم بیشتر توضیح میدید؟
در توضیح بیان black banner عزیز :
میگه سرعت نور همیشه ثابته.
(یکی از اصول نسبیت خاص اینشتین ه)
اون موقع که این اصل بیان شد سوال پیش اومد: نور با سرعت c حرکت میکنه اگه ما با سرعت v به اون نزدیک بشیم و یا از اون دور بشیم آیا سرعت نسبی نور از c بیشتر میشه؟
(چون سرعت پدیده ای نسبیه این سوال مطرح شد)
اندازه گیری ها نشان داد وقتی با سرعت v در جهت یا خلاف جهت نور حرکت میکنیم زمان برای ما منقبض میشه (چون سرعت تابعی از زمانه) بصورتی که جمع قدر مطلق جمع یا کم سرعت حرکت ما و نور(سرعت نسبی نور نسبت به ما) با هم همان مقدار ثابت c برابر میشه.;)
تصریح شد؟

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
در توضیح بیان black banner عزیز :
میگه سرعت نور همیشه ثابته.
(یکی از اصول نسبیت خاص اینشتین ه)
اون موقع که این اصل بیان شد سوال پیش اومد: نور با سرعت c حرکت میکنه اگه ما با سرعت v به اون نزدیک بشیم و یا از اون دور بشیم آیا سرعت نسبی نور از c بیشتر میشه؟
(چون سرعت پدیده ای نسبیه این سوال مطرح شد)
اندازه گیری ها نشان داد وقتی با سرعت v در جهت یا خلاف جهت نور حرکت میکنیم زمان برای ما منقبض میشه (چون سرعت تابعی از زمانه) بصورتی که جمع قدر مطلق جمع یا کم سرعت حرکت ما و نور(سرعت نسبی نور نسبت به ما) با هم همان مقدار ثابت c برابر میشه.;)
تصریح شد؟

می بخشید من متوجه نشدم جهت حرکت نور چرا باید با جهت حرکت زمین یکی باشه که مبنا باشه و انقباض در اون جهت صورت بگیره؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
می بخشید من متوجه نشدم جهت حرکت نور چرا باید با جهت حرکت زمین یکی باشه که مبنا باشه و انقباض در اون جهت صورت بگیره؟
مبنایی که سرعت رو نسبت بهش میسنجیم هر چیزی میتونه باشه........
تو آزمایشی که مطرح شد.....مرجع ما هستیم و سرعت نسبی نور رو نسبت به خودمون اندازه میگیریم
تونستم منظور رو برسونم؟

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید!
من نفهمیدم!
یه کم بیشتر توضیح میدید؟

با تشكر از 8911

فكر كنم تو با عمود بودن اون نورها مشكل داري بزار يك توضيح بدم :

اول : سرعت خاصيت جمع پذيري داره ، يعني سرعت فردي كه در قطار در حال راه رفتن هست در جهت حركت قطار ، بيشتر از كسيه كه نشسته روي صندلي ، چرا ؟؟؟ چون سرعت راه رفتن خودش هم بهش اضفه ميشه

تا اينجا OK ??

حالا سرعت چيه اصلا ؟؟؟؟ تغيير مكان در يك زمان معين ميشه سرعت ، خب ؟؟ پس سرعت نسبي ميشه ، نسبت به كدوم مكان ؟؟؟ شخص متحرك نسبت به مكانA كه بشه قطار فرضا 2 تا سرعت داره ، اما نسبت به مكان B كه بشه فضاي بيرون سرعتش ميشه = سرعت خودش + سرعت قطار

حالا اگه بر عكس جهت قطار حركت كنه سرعتش ميشه = سرعت قطار - سرعت خودش

پس تا اينجا بايد متوجه جمع پذيري ، و نسبي بودن سرعت شده باشي

حالا بريم سراغ نورهاي عمود :

وقتي دوتا پرتو نور عمود بهم ميشن (( چه شكلي آخه ؟؟ اصلا چرا عمود ؟؟؟ چطوري عمود ؟؟؟ )) خب :

دو پرتو نور وقتي بهم عمود ميشن : يك پتو در راستاي عرض زمين است ، دگيري در راستاي طول زمين

پس در اينجا يكيشون در جهت حركت (يا مخالف جهت) ميشه كه سرعت زمين هم با اون جمع ميشه ، يا كم ميشه (( البته اونا اين طوري فكر ميكردن))

اونا همچين توقعي داشتند ديگه
توقع داشتند سرعت نور با سرعت زمين جمع برداري بشه

اما اين اتفاق نيفتاد

چون نور رو بكشي هم از 300 هزار بيشستر سرعت نداره :دي

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو آزمایشی که مطرح شد.....مرجع ما هستیم و سرعت نسبی نور رو نسبت به خودمون اندازه میگیریم
تونستم منظور رو برسونم؟

راستش زیاد نگرفتم!
فکرم درگیر شده از یه طرف موندم تو اون کوتوله های فضایی و ماده ی تاریک
اینم که اصلا یه دنیاییِ!

من میگم الان گفتیم در جهت حرکت زمین اگه مدام حرکت کنیم زمان برامون منقبض میشه،خوب نور کجای این مبحثه؟

مرسی

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
تونستم منظور رو برسونم؟

درسته مبنا خودمون هستيم

ميخوايم ببينم نور نسبت به ما چقدر تغغير مكان ميده

اون پرتوي كه از شمال به جنوب اومده ، سرعت زمين باهاش جمع نميشه

اما اون پرتوي كه از غرب به شرق ميره و عمود بر اون پرتو هست سرعت زمين روش تاثير ميزاره

درست گفتم ؟؟؟ ( والا انقدر فيزيك عظيم هست كه من جرئت ندارم چيزي رو با صراحت تمام بيان كنم ، آخرش بايد يگم ، درست گفتم؟؟ :دي )) اخه احتمال خطا زياده

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
راستش زیاد نگرفتم!
اینم که اصلا یه دنیاییِ!

من میگم الان گفتیم در جهت حرکت زمین اگه مدام حرکت کنیم زمان برامون منقبض میشه،خوب نور کجای این مبحثه؟

مرسی

درسته مبنا خودمون هستيم

ميخوايم ببينم نور نسبت به ما چقدر تغغير مكان ميده

اون پرتوي كه از شمال به جنوب اومده ، سرعت زمين باهاش جمع نميشه

اما اون پرتوي كه از غرب به شرق ميره و عمود بر اون پرتو هست سرعت زمين روش تاثير ميزاره

درست گفتم ؟؟؟ ( والا انقدر فيزيك عظيم هست كه من جرئت ندارم چيزي رو با صراحت تمام بيان كنم ، آخرش بايد يگم ، درست گفتم؟؟ :دي )) اخه احتمال خطا زياده
حالا متوجه منظورت شدم.
راست میگی.........
وقتی نور در خلاف جهت حرکت زمین حرکت کنه باید سرعتش رو از سرعت(سرعت خطی)زمین کم کنیم.
سرعت خطی =سرعت زاویه ای *شعاع زمین.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش زیاد نگرفتم!
اینم که اصلا یه دنیاییِ!

مرسی

خب تبسم ، شما پست 126 ، زير خط ، تضاد دقلوها ، رو نگاه كن

انقباض زمان براي ما كه در جهت حركت زمين حركت ميكنم ، رو گفتم كه اگه به سوي شرق بريم عمرمون يكم بيشتر ميشه ((منقبض ميشه))

در اينجا ما حركت با سرعتهاي بالا رو بررسي ميكنيم و هيچ كاري با ببرسي نور نداريم

بررسي نور رو بالاي خط(پست126) بود ، و ربطي به پاييني نداشت

درست حدس زدم ؟؟؟ فكر كنم شما اين دو موضوع رو باهم قاطي كرده بودي

شهریاری 2

کاربر ممتاز
آخ سرم!
توی بحث ماده تاریک و نور گیر کردم!
شما سه تا خیلی با سوادین!
خیلی این مبحث سخته!
کاشکی رو در رو میشد حرف بزنیم!

آخرین ویرایش:

شهریاری 2

کاربر ممتاز
تصریح شد؟

من کلللللللا نفهمیدم!
قرمز رنگ رو یه کاما یا چیزی بزار بشه خوند!
توش ایهام داره!
ممنون!

آخرین ویرایش:

شهریاری 2

کاربر ممتاز
راستش زیاد نگرفتم!
اینم که اصلا یه دنیاییِ!

مرسی

من فکر کنم همون مشکل من رو دارن!
اگه میشه بگید زمان چه ربطی به نور داره؟
(برگشتیم به اولین سوالم که چرا نور مبنای زمانه؟!):D

تورو خدا قلمبه سلمبه حرف نزنید!

مثل پست 131 توضیح بدید!

آخرین ویرایش:

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخ سرم!
توی بحث ماده تاریک و نور گیر کردم!
شما سه تا خیلی با سوادین!
خیلی این مبحث سخته!
کاشکی رو در رو میشد حرف بزنیم!

می خواین video conferencing را بندازیم؟!:D

مثل پست 131 توضیح بدید!

عرضم به حظورتون ک بنده متوجه شدم که اون دو مبحث ربطی به هم نداشتند،جدا بودند از هم ولی پشت سر هم:cool:

شهریاری 2

کاربر ممتاز
می خواین video conferencing را بندازیم؟!:D

عرضم به حظورتون ک بنده متوجه شدم که اون دو مبحث ربطی به هم نداشتند،جدا بودند از هم ولی پشت سر هم:cool:

خب ببخشید پس من متوجه نشدم چرا نور ربطی به زمان داره!

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز

مثل پست 131 توضیح بدید!

خب كلا سوالت از بيخ غلطه

كي گفته نور مبناي زمانه ؟؟؟؟

نور باعث كشف نسبيت زمان شد

چرا ؟؟؟ چون نور يكي از اون چيزهاي است كه سرعت بالاي داره

پس زمان هيچ ربطي به نور نداره / شما بگيد تو كدوم قسمت از صحبت ها بنده زمان و نور رو بهم ربط دادم تا توضيح بدم :d

real Crysis

اخراجی موقت
سلام دوستان
نور مبنای زمان نیست بلکه یکی از راحت ترین راه های شناخت تاثیر زمان نوره به این شکل که اگه با سرعت نور حرکت کنیم دیر تر پیر میشیم.

شهریاری 2

کاربر ممتاز
میگم 8911!یه کم بیشتر درباره فیزیک کوانتوم توضیح میدی؟
میخام ببینم که وقتی یکی دیگه از من به وجود میاد،خب اون الان کجاست؟!
یعنی توی ......
نمیدونم!یه کم بیشتر توضیح بده!ممنون!
اخه ببین اگه این نظریه درست باشه،خیییلی از قانون ها و اصل ها در فیزیک،یا اعتقادات دینیمون نقض میشه!

بعد اگه میتونی اخرین اخبار از این نظریه رو هم بگو ببینیم به کجا رسیدن این دانشمندا!
خیلی فکرمو به خودش مشغول کرده!

شهریاری 2

کاربر ممتاز
خب كلا سوالت از بيخ غلطه

كي گفته نور مبناي زمانه ؟؟؟؟

نور باعث كشف نسبيت زمان شد

چرا ؟؟؟ چون نور يكي از اون چيزهاي است كه سرعت بالاي داره

پس زمان هيچ ربطي به نور نداره / شما بگيد تو كدوم قسمت از صحبت ها بنده زمان و نور رو بهم ربط دادم تا توضيح بدم :d

نه دیگه متوجه شدم!(البته امیدوارم):D

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
میگم 8911!یه کم بیشتر درباره فیزیک کوانتوم توضیح میدی؟
میخام ببینم که وقتی یکی دیگه از من به وجود میاد،خب اون الان کجاست؟!
یعنی توی ......
نمیدونم!یه کم بیشتر توضیح بده!ممنون!
اخه ببین اگه این نظریه درست باشه،خیییلی از قانون ها و اصل ها در فیزیک،یا اعتقادات دینیمون نقض میشه!

بعد اگه میتونی اخرین اخبار از این نظریه رو هم بگو ببینیم به کجا رسیدن این دانشمندا!
خیلی فکرمو به خودش مشغول کرده!
داداش من......
فیزیک کوانتوم یه کتاب چن صد صفه ایه من چجوری اینجا برات توضیح بدم؟!!!:eek:
بدشم گهگاهی یه نگاه به رشتم بنداز:biggrin:

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
نور مبنای زمان نیست بلکه یکی از راحت ترین راه های شناخت تاثیر زمان نوره به این شکل که اگه با سرعت نور حرکت کنیم دیر تر پیر میشیم.

پس مبنای زمان چیه؟
اصلا مبنا داره یا یه چیز قراردادیه؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
داداش من......
فیزیک کوانتوم یه کتاب چن صد صفه ایه من چجوری اینجا برات توضیح بدم؟!!!:eek:
بدشم گهگاهی یه نگاه به رشتم بنداز:biggrin:

مممممم!راست میگیا!
ولی حالا تا جایی که میتونی!خیلی شیرینه!ما که غیر تو کسیو نداریم که!

درباره رشتتم بگم که خب درسته زیاد ربطی به فیزیک نداره ولی به هرحال تو ته فیزیکیا!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پس مبنای زمان چیه؟
اصلا مبنا داره یا یه چیز قراردادیه؟
سلام..........
تبسم خانوم.......
زمان یه کمیت نسبیه.
قبلن که رمان رو یه کمیت همواره پویا میدونستن مبدا رو انفجار بزرگ میدونستن اما الان تعریف جدید زمان یه کمیت نسبیه;) و نسبت به یه جسم دیگه اندازه گیری میشه

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..........
تبسم خانوم.......
زمان یه کمیت نسبیه.
قبلن که رمان رو یه کمیت همواره پویا میدونستن مبدا رو انفجار بزرگ میدونستن اما الان تعریف جدید زمان یه کمیت نسبیه;) و نسبت به یه جسم دیگه اندازه گیری میشه
سلام
آها
خیلی ممنون
پویا؟
خوب ما تو برنامه نویسی وقتی میگیم پویا که بشه جاهای مختلف و در حین اجرای برنامه تعریفش کرد نه یه چیز از پیش تعیین شده و غیر قابل تغییر
پس اینطوری الان باید نباید زمان پویا شده باشه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
آها
خیلی ممنون
پویا؟
خوب ما تو برنامه نویسی وقتی میگیم پویا که بشه جاهای مختلف و در حین اجرای برنامه تعریفش کرد نه یه چیز از پیش تعیین شده و غیر قابل تغییر
پس اینطوری الان باید نباید زمان پویا شده باشه؟
منظور از پویا همواره در حال گذره;)

بالا