تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

انیشتن

عضو جدید
کمممممممممممممممک.سلام بچه هامن یک پروژه المان محدود دارم روش حل دارم نتایج کد متلب هم دارم فقط کدمتلب المان برا ورق می خوام .پروژه کمکی هم دارم کسی می تونه حل کنه؟سوالم اینه
[FONT=&quot]به نام خدا[/FONT]​
[FONT=&quot]یک ورق به ابعاد[/FONT]a[FONT=&quot] و[/FONT]b[FONT=&quot]،تعدادالمان درجهت[/FONT]x[FONT=&quot] والمان درجهت[/FONT]y[FONT=&quot] با بار[/FONT]q(x,y,z,t)[FONT=&quot] رادر نظربگیریدبرای دوحالت زیر حل کنید.[/FONT]​
[FONT=&quot]الف)همه تکیه گاه ها لولا باشند.(استاتیکی حل کنید)[/FONT]​
[FONT=&quot]ب)همه تکیه گاه ها گیردارباشد.[/FONT]​
E=200*e^9​
a=1m
b=1m
t=10mm([FONT=&quot]ضخامت[/FONT])ساحل.png

file:///C:\DOCUME~1\ADMINI~1\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.pngv([FONT=&quot]پواسون[/FONT])=0.3
q=sin(πx/a)*sin(πy/b)*coswt[FONT=&quot]و[/FONT]w=1[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]این شکل بالا همان ورق هست بابارخمشی [/FONT]q[FONT=&quot].مرسی[/FONT]​
[FONT=&quot]من کل کارهایی که باید انجام بدید[/FONT][FONT=&quot]می گم[/FONT][FONT=&quot].
1. [/FONT]
[FONT=&quot]چون مساله ورق هستش و ما نیرو خمشی داریم پس باید از المان[/FONT][FONT=&quot] plate [/FONT][FONT=&quot]برای حل استفاده کنیم. المان مثلثی یا چهارگوش چون نمی توانند نیروی در راستای عمود بر صفحه تحمل کنند، برای این مساله قابل استفاده نیس.[/FONT][FONT=&quot]
2. [/FONT]
[FONT=&quot]این المان و ماتریس سختی در کتاب اجزا محدود[/FONT][FONT=&quot] Logan [/FONT][FONT=&quot]در فصل 12 اومده.[/FONT][FONT=&quot]
3. [/FONT]
[FONT=&quot]ابتدا باید کد المان ورق برای یک تک المان بنویسیم که ورودی های مساله مختصات نودها باید باشه و خروجی ماتریس سختی که چون المان ورق دارای چهار نود و 3 درجه آزادی (جابجایی در راستای عمود بر ورق و دو شیب در صفحه ورق)، پس باید ماتریس سختی برای تک المان 12 در 12 باشه[/FONT][FONT=&quot]
4. [/FONT]
[FONT=&quot]برای نیروی[/FONT][FONT=&quot] q [/FONT][FONT=&quot]هم شما باید بر اساس معادله که در همین کتاب هست.معادله (12.2.20) این نیروی در هر المان را به چهار نیرو در چهار نود المان، تقسیم کنیم. چون نیروی شما تابعی از[/FONT][FONT=&quot] x [/FONT][FONT=&quot]و[/FONT][FONT=&quot] y [/FONT][FONT=&quot]هست باید در المان انتگرال گیری بشه[/FONT][FONT=&quot].
5. [/FONT]
[FONT=&quot]بعد از به دست آوردن نیرو و ماتریس سختی در هر المان، باید همه ی ماتریس کلی ساخته بشه که بر اساس المان بندی و شماره نود انجام میشه[/FONT][FONT=&quot].
6. [/FONT]
[FONT=&quot]بعد به دست آوردن ماتریس سختی و بردار نیرو، باید شرایط مرزی اعمال شه[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT]
[FONT=&quot]چون شرایط مرزی برای ورق هست، منظور از شرایط گفته شده یعنی چهار طرف ورق لولا یا گیر دار باشه. در این صورت برای لولا فقط جابجایی در جهت عمود بر صفحه صفره (در المان ورق فقط جابجایی در راستای عمود بر صفحه در نظر گرفته می شه). و برای گیردار، جابجایی و دو شیب (شیب در جهت[/FONT][FONT=&quot] x [/FONT][FONT=&quot]و[/FONT][FONT=&quot] y) [/FONT][FONT=&quot]باید صفر باشه[/FONT][FONT=&quot].

9. [/FONT]
[FONT=&quot] بعدش برای این دو شرایط مرزی، باید سطر و ستون مربوطه در ماتریس سختی حذف گردد تا ماتریس از[/FONT][FONT=&quot] singularity [/FONT][FONT=&quot]خارج شه[/FONT][FONT=&quot].
10. [/FONT]
[FONT=&quot]الان می تونیم برای حل، ماتریس سختی را معکوس و در بردار نیروی متناظر ضرب و جابجایی و شیب در هر نود را به دست بیاریم[/FONT][FONT=&quot].

11. [/FONT]
[FONT=&quot]برای قسمت دینامیکی هم فرقی با استاتیکی نداره و فقط زمان را صفر تا زمان مورد نظرتون مثلا 0.1 ثانیه تغییر داده و در هر زمان همه مراحل بالا باید انجام بشه (البته فقط بردار نیرو تغییر می کند) و جابجایی و شیب ها بدست می اد و می تونیم مثلا نمودار جابجایی بر حسب زمان را رسم کنیم.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]​
مرسی بهم پیام خصوصی بزنیدهرکی می تونه کمکم کنه.متشکرمساحل.png

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
از دوستای عزیزی که طراحی کاربردی میخونن میخواستم یه توضیحی درباره درسای زیر بدن که مبحثشون چیه و دنباله کدوم درس کارشناسیه؟

مکانيک محيط پيوسته

روش اجزای محدود1

مکانيک شکست

ممنونم

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از دوستای عزیزی که طراحی کاربردی میخونن میخواستم یه توضیحی درباره درسای زیر بدن که مبحثشون چیه و دنباله کدوم درس کارشناسیه؟

مکانيک محيط پيوسته

روش اجزای محدود1

مکانيک شکست

ممنونم

من این دو درس رو فعلا پاس نکرده ام (روش اجزای محدود1 ، مکانيک شکست)
اما مباحث مکانیک محیط های پیوسته معرفی اصول پایه ای مکانیک است و دانشجویان را برای درس های پیشرفته در زمینه های قدیمی و زمینه های جدید مانند بیومکانیک و نانو مکانیک راهنمایی می کند .(بیشتر در مورد تنسورهای تنشی در استوانه و کره می باشد.)

پارسا 2879

عضو جدید
با سلام
میخواستم یک جفت بارل و پلانجر را که برای فشردنه روغن هیدرولیک کاربرد داره را بدونه رینگ اب بند و اُ- رینگ اب بند کنم یعنی بدونه جزء سومی اببند شوند از دوستان کسی هست که بدونه میزان انطباق و تلرانس بین بارل و پلانجرو باید چی انتخاب بکنم
با تشکر از لطف شما

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من این دو درس رو فعلا پاس نکرده ام (روش اجزای محدود1 ، مکانيک شکست)
اما مباحث مکانیک محیط های پیوسته معرفی اصول پایه ای مکانیک است و دانشجویان را برای درس های پیشرفته در زمینه های قدیمی و زمینه های جدید مانند بیومکانیک و نانو مکانیک راهنمایی می کند .(بیشتر در مورد تنسورهای تنشی در استوانه و کره می باشد.)

خیلی سخته یعنی؟
من ساختم به نظرت از پسش بر میام؟(طراحی کاربردی رو میگم)

didar_2026

عضو جدید
سلام دوستان
میخواستم از یکی از دوستان که واسه ارشد میخونه یا خونده و موفق شده و برنامه ی درس خوندنش رو داره رو ازش بگیرم.
لطفا یکی بهم یه برنامه ی خوب و زمانبندی شده برای مطالعه ی هر درس رو بده. نمیدونم باید سعی کنم هر کتاب و هر بخش رو چند روزه باید تموم کنم. اگه یکی یه برنامه ای بده سعی میکنم تقریبا با اون برم جلو
لطفا برنامه به من بدین

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میخواستم از یکی از دوستان که واسه ارشد میخونه یا خونده و موفق شده و برنامه ی درس خوندنش رو داره رو ازش بگیرم.
لطفا یکی بهم یه برنامه ی خوب و زمانبندی شده برای مطالعه ی هر درس رو بده. نمیدونم باید سعی کنم هر کتاب و هر بخش رو چند روزه باید تموم کنم. اگه یکی یه برنامه ای بده سعی میکنم تقریبا با اون برم جلو
لطفا برنامه به من بدین

دوست من به تایپیک ارشد93 مراجعه کنو سوالاتو اونجا مطرح کن
دوستان اونجا چون تو راه ارشدن بهتر راهنمایی میکنن:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/433415-ارشد-93/page84?p=6462646#post6462646

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا نمیشه.
خواستن توانستن.
شما هم continuum رو پاس کردید باید از مباحثش اطلاع داشته باشی.

در خواستن توانستن است که شکی نیست دوست من;)
چون زیاد با درسای طراحی کاربردی(تو مقطع ارشد)آشنایی ندارم
اسمای عجیب غریبی دارن

خیلی واحد پیش که به آدم نمیدن؟

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام خـــــــواهشمندم کمک کنید
کسی راجع به
قانون حذف نمره زیر 10 از کارنامه اطلاع داره....!!!؟؟؟

سلام
قانونش اینه که اگه شما یک درس رو زیر 10 بگیری ترم بعد دوباره درس رو برمیداری اگه نمره ی ترم بعد بالای 14 شد نمره زیر 10 ترم گذشته حذف میشه و فقط نمره جدید در کارنامه درج میشه ولی اگه ترم بعد زیر 14 گرفتی مثلا 12 گرفتی هر دو نمره مثل گذشته در کارنامه درج میشه. در واقع این قانون رو برای این تصویب کردن که دانشجو ها برای اینکه نمره زیر 10 هشون حذف بشه بیشتر تلاش کنند و بیشتر درس بخونند. یک قانون بسیار مفید و خوب از وزارت علوم.

اما متاسفانه فقط برای ورودی های 91 به بعد هستش.

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
در خواستن توانستن است که شکی نیست دوست من;)
چون زیاد با درسای طراحی کاربردی(تو مقطع ارشد)آشنایی ندارم
اسمای عجیب غریبی دارن

خیلی واحد پیش که به آدم نمیدن؟

زیاد پیش نمیدن اگر هم پیش بهت بدن 6 واحد

انیشتن

عضو جدید
نانا

نانا

کمممممممممممممممک.سلام بچه هامن یک پروژه المان محدود دارم روش حل دارم نتایج کد متلب هم دارم فقط کدمتلب المان برا ورق می خوام .پروژه کمکی هم دارم کسی می تونه حل کنه؟سوالم اینه
به نام خدا
یک ورق به ابعادa وb،تعدادالمان درجهتx والمان درجهتy با بارq(x,y,z,t) رادر نظربگیریدبرای دوحالت زیر حل کنید.
الف)همه تکیه گاه ها لولا باشند.(استاتیکی حل کنید)
ب)همه تکیه گاه ها گیردارباشد.(دینامیکی حل شود)
E=200*e^9
a=1m
b=1m
t=10mm(ضخامت)براي ديدن سايز بزرگ روي عكس كليك كنيد نام: ساحل.png نمايش ها: 2 حجم: 5.4 كيلو بايت

file:///C:\DOCUME~1\ADMINI~1\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01 \clip_image001.pngv(پواسون)=0.3
q=sin(πx/a)*sin(πy/b)*coswtوw=1

این شکل بالا همان ورق هست بابارخمشی q.مرسی
من کل کارهایی که باید انجام بدیدمی گم.
1. چون مساله ورق هستش و ما نیرو خمشی داریم پس باید از المان plate برای حل استفاده کنیم. المان مثلثی یا چهارگوش چون نمی توانند نیروی در راستای عمود بر صفحه تحمل کنند، برای این مساله قابل استفاده نیس.
2. این المان و ماتریس سختی در کتاب اجزا محدود Logan در فصل 12 اومده.
3. ابتدا باید کد المان ورق برای یک تک المان بنویسیم که ورودی های مساله مختصات نودها باید باشه و خروجی ماتریس سختی که چون المان ورق دارای چهار نود و 3 درجه آزادی (جابجایی در راستای عمود بر ورق و دو شیب در صفحه ورق)، پس باید ماتریس سختی برای تک المان 12 در 12 باشه
4. برای نیروی q هم شما باید بر اساس معادله که در همین کتاب هست.معادله (12.2.20) این نیروی در هر المان را به چهار نیرو در چهار نود المان، تقسیم کنیم. چون نیروی شما تابعی از x و y هست باید در المان انتگرال گیری بشه.
5. بعد از به دست آوردن نیرو و ماتریس سختی در هر المان، باید همه ی ماتریس کلی ساخته بشه که بر اساس المان بندی و شماره نود انجام میشه.
6. بعد به دست آوردن ماتریس سختی و بردار نیرو، باید شرایط مرزی اعمال شه.
چون شرایط مرزی برای ورق هست، منظور از شرایط گفته شده یعنی چهار طرف ورق لولا یا گیر دار باشه. در این صورت برای لولا فقط جابجایی در جهت عمود بر صفحه صفره (در المان ورق فقط جابجایی در راستای عمود بر صفحه در نظر گرفته می شه). و برای گیردار، جابجایی و دو شیب (شیب در جهت x و y) باید صفر باشه.

9. بعدش برای این دو شرایط مرزی، باید سطر و ستون مربوطه در ماتریس سختی حذف گردد تا ماتریس از singularity خارج شه.
10. الان می تونیم برای حل، ماتریس سختی را معکوس و در بردار نیروی متناظر ضرب و جابجایی و شیب در هر نود را به دست بیاریم.

11. برای قسمت دینامیکی هم فرقی با استاتیکی نداره و فقط زمان را صفر تا زمان مورد نظرتون مثلا 0.1 ثانیه تغییر داده و در هر زمان همه مراحل بالا باید انجام بشه (البته فقط بردار نیرو تغییر می کند) و جابجایی و شیب ها بدست می اد و می تونیم مثلا نمودار جابجایی بر حسب زمان را رسم کنیم.

مرسی بهم پیام خصوصی بزنیدهرکی می تونه کمکم کنه.متشکرم

فاطمه65

عضو جدید
سلام دوستان من میخوام درباره روش های شکل دهی، شکل دهی با قالب و قالب دهی خم وفرم تحقیق کنم ولی این آخری یعنی قالب دهی خم و فرم و اصلا نمیدونم چجوریه احساس میکنم کی ورد مناسبی ندارم به خاطر همین مطلب پیدا نمیکنم میشه لطف کنید به من کی وردهای فارسی و انگلیسی بدبد؟

فاطمه65

عضو جدید
سلام دوستان من میخوام درباره روش های شکل دهی، شکل دهی با قالب و قالب دهی خم وفرم تحقیق کنم ولی این آخری یعنی قالب دهی خم و فرم و اصلا نمیدونم چجوریه احساس میکنم کی ورد مناسبی ندارم به خاطر همین مطلب پیدا نمیکنم میشه لطف کنید به من کی وردهای فارسی و انگلیسی بدبد؟

mahdi_one11

عضو جدید
سلام به همه
کیشه لینک دانلود کتاب سیالات مانسون و طراحی شیگلی( هر دو ترجمه شده) رو یکی یه من بده
واقعا ممنون
بدجور لازم دارم کتابمو دزدیدن اینجا هم پیدا نمیشه
خواهش

eix

عضو جدید
سلام به همه
کیشه لینک دانلود کتاب سیالات مانسون و طراحی شیگلی( هر دو ترجمه شده) رو یکی یه من بده
واقعا ممنون
بدجور لازم دارم کتابمو دزدیدن اینجا هم پیدا نمیشه
خواهش
فک نکنم ترجمه شدشو پیدا کنی تو نت
زبون اصلیش هست فقط

yasser2222

عضو جدید
سلام دوستان .قطعه زیر تحت حرارت قرار میگیره.بعد از انبساط بزرگتر میشه .بنظر من شیار ها تنگ تر میشه درسته؟ حالا سوال اینه که چقد تنگ میشه. کسی میتونه کمک کنه؟r.JPG

dghn

عضو جدید
سلام راجع به دستگاه تست كشش چجوري ميتونم تحقيق كنم كامل و جامع؟منبع معرفي كنيد لطفا يا اگه اطلاعاتي داريد در اختيارم بذاريد ممنون

yasser2222

عضو جدید
سلام دوستان .قطعه زیر تحت حرارت قرار میگیره.بعد از انبساط بزرگتر میشه .بنظر من شیار ها تنگ تر میشه درسته؟ حالا سوال اینه که چقد تنگ میشه. کسی میتونه کمک کنه؟مشاهده پیوست 160400
اقا نظرم عوض شد شیارها گشادتر میشن نه تنگ تر.
به این عکس نگا کنید
aaaaaaaaaa.JPG
چیزی که من فهمیدم اینه که همه ابعاد به نسبت طول اولیه خودشون بلندتر میشن. بعبارتیشکل بعد از انبساط با شکل اولبه تشابه دارد.مثال ساده زیر را درنظر بگیرید. (تایپ فرمول اینجا نشد بصورت عکس میزارم)
bbbbbbbbbb.JPG
یعنی همه ابعاد بزرگتر میشن اما به نسبت تشابه.
حالا تو اون دایره شیاردار هم، شعاع دایره بعد از انبساط از r1 میشهr2. پس اگه پهنای شیار رو d1 بگیریم.d2(پهنای شیار بعد از انبساط) برابر میشه با:
d2/d1=r2/r1
d2=(r2/r1)*d1
یعنی شیار گشاد تر میشه.
برای بدست اوردن r2، هم میشه از رابطه انبساط خطی و هم انبساط سطحی استفاده کرد. (r2=r1(1+αΔT
آقا خلاصه تو انبساط همه ابعاد بزرگتر میشن و از فرمول انبساط خطی براحتی محاسبه میشه.پس برای پهنای شیار هم مستقلا میشه نوشت:
(d2=d1(1+αΔT
اینم یه لینک مفید:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/HBASE/thermo/thexp2.html#c1

آخرین ویرایش:

ali agha 1371

عضو جدید
سلام دوستان.
من شروع کردم به یادگیری کتیا.
وقتی یه شکلی میکشم تو اسکش بعد میام تو پارت دیزاین میخوام پدش بدم و....
اصلا تو منوی اینسرت هیچ گزینه ای نیست به جز آبجکت که اونم سفیده.یعنی اینسرتم خالیه.
اگر کسی از دوستان میدونه مشکل از کجاست منو راهنمایی کنه.
ممنون.
20

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سلام دوستان .قطعه زیر تحت حرارت قرار میگیره.بعد از انبساط بزرگتر میشه .بنظر من شیار ها تنگ تر میشه درسته؟ حالا سوال اینه که چقد تنگ میشه. کسی میتونه کمک کنه؟مشاهده پیوست 160400

البته اگر محیط دایره تغییر فرمش صفر باشه احتمالا شیارها باریک تر میشن باید تو انسیس انالیز کنید

سلام دوستان.
من شروع کردم به یادگیری کتیا.
وقتی یه شکلی میکشم تو اسکش بعد میام تو پارت دیزاین میخوام پدش بدم و....
اصلا تو منوی اینسرت هیچ گزینه ای نیست به جز آبجکت که اونم سفیده.یعنی اینسرتم خالیه.
اگر کسی از دوستان میدونه مشکل از کجاست منو راهنمایی کنه.
ممنون.
20

برای پد دادن که نیاز به insert نیست، باید از منو sketch based features استفاده کنید. برای اوردن این منو در محیط پارت روی نوار تول بار راست کلیک کنید و گزینه sketch based features رو انتخاب کنید( تیک بزنید) تا این منو فعال بشه.

SHELLBY

کاربر بیش فعال
داخل تول بار هم این گزینه رو ندارم.
و اون گزینه هایی هم که تیک خوردن غیر فعالن

خب بعضی از ابزارها با کشیدن شکل مشخص فعال میشه.

اما یه بار دیگه توضیح میدم. بعد از اینکه شکل رو در اسکچ کشیدید و وارد پارت شدید، روی یک قسمت خالی از نوارهای بالا، پایین یا سمت راست صفحه کلیک راست کنید:
اون قسمتی که مشخص کردم یه فلش هست که با کلیک کردن ابزارهای بیشتر نشان داده میشه، روش کلیلک کنید تا ابزار sketch based features رو پیدا کنید،

روش کلیک کنید تا فعال بشه، میاد تو صفحه اصلی:

• Like
واکنش ها: 3peh
بالا