زمین شناس بیا تو (مکانی برای تبادل نظر و گفتگوی زمین شناسان)

Major Geologist

کاربر فعال تالار موبایل ,
کاربر ممتاز
:gol:پدرم میگفت قدیما کینه هامونو دور انداخته بودیم................. حالا من موندم و این ویرونه ها......................کی میاد دس توی دستم بذاره تا بسازیم خونمونو دوباره..........................................عاشق این شعر اوشم گفتم واسه شمام بخونم:gol:
هر مطلبه دیگه ای هم بود بگید دیگران استفاده کنن. شاید بهانه ای شد واسه سر زدن مردم به این تالار. والا اگه مدیر اینجا بودم میگفتم اسپم تو این بخش آزاده. هیچ کس نمیاد اینجا.

Major Geologist

کاربر ممتاز
:child:نانا همون محمد هستش از بچه های تالار زمین دوسته باشگاهیمه بهش میگم نانایییییییییییییییییییییییییییییییییییییی خیلی پسر ماهیه
اگه راجع به یه فسیل صحبت میکردین ارزشش از شخصیت بالایی بیشتر بود.

samras

عضو جدید
sheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeetttttttttttttttttttttttttttttt

Major Geologist

کاربر ممتاز
تالار زمین شناسی فرارسیدن ماه محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی را به تمام اعضاء تسلیت عرض می کند.

آخرین ویرایش:

samras

عضو جدید
............................................................................................................................................................................................................................

samras

عضو جدید
دیگه تالارتون نمیام ک اسپم کنم مرسی از مهمون نوازیتون//////////////////خوش گذشت///////////////خدافظ

Major Geologist

کاربر ممتاز
دیگه تالارتون نمیام ک اسپم کنم مرسی از مهمون نوازیتون//////////////////خوش گذشت///////////////خدافظ
خودتون قضاوت کنید. این یعنی چی؟
............................................................................................................ ...

ناآشنا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز زمین شناسی من زیاد از مطالب زمین شناسی سر در نمیارم اما یه سوال دارم که امیدوارم جاش همینجا باشه. میشه اطلاعاتی در مورد سنگ های تزئیینی مثل یشم،عقیق، حجر الاسود ، .... و تاریخچه پیدایش موارد استفاده و اینکه کجا تولید میشه در ایران در چه مناطقی یافت میشه در اختیارم قرار بدید ممنون میشم.
ضمنا فرا رسیدن ماه محرم رو تسلیت میگم.
خسته هم نباشید.
یا حســـــــــــــــــــین

tha.co.com@gmail

عضو جدید
سلام
تخصص من مکانيکه و اينجا از دوستان هوا شناس و زمين شناس يک سوال مهم داشتم

پدر و مادر و بزرگترايه ما ميگن 30 سال پيش تو شهر ما 2 متر برف ميومده
خب شهر ما کجاست؟
اسمش هفشجان در 13 کيلومتري مرکز استان چهار محال و بختياريه
اگه لينک زير رو نبال بشيد وب سايتي با موضوع شهر هفشجان را مشاهده ميکنيد که در صفحه اول اون تصويري از گوگل ارث مشاهده مينماييد
http://varesin.org/hf
من وقتی دبستان بودم یادم میاد 1.5 متر برف اومد
ولی حدود 10 ساله که دیگه نه برف اومده و نه بارونی
آیا احتمال اینکه ابر ها رو قبل از اینکه برسن به شهر ما بچلونن یا بهتر بگم باردارشون کنن و هیچی به ما نرسه

دقیقا یادم میاد از زمانی این پدیده شروع شده که باردار کردن ابرها شایع شده است
آیا دولت تا حالا اقدامی کرده

دوستان ممنون میشم موضوع رو بررسی کنن و جوابی بدن
آخه از آخرین باری که آدم برفی ساختیم چند سالی گذشته
بچه ها دیگه طعم تعطیلیه ایام بارش برف رو نچشیدن

میگن 5 ساله خشک سالیه ولی سی ساله برف به اون صورت نزده که از روی پشت بوم خونه ها بشه خونه همدیگه رفت

دوستان یک جواب تخصصی بدن
ممنون میشم
شاد باشید

Major Geologist

کاربر ممتاز
سلام

خب شهر ما کجاست؟
اگه لينک زير رو نبال بشيد وب سايتي با موضوع شهر هفشجان را مشاهده ميکنيد که در صفحه اول اون تصويري از گوگل ارث مشاهده مينماييد
آیا احتمال اینکه ابر ها رو قبل از اینکه برسن به شهر ما بچلونن یا بهتر بگم باردارشون کنن و هیچی به ما نرسه

میگن 5 ساله خشک سالیه ولی سی ساله برف به اون صورت نزده که از روی پشت بوم خونه ها بشه خونه همدیگه رفت

دوستان یک جواب تخصصی بدن
ممنون میشم
شاد باشید
با سلام و عرض ادب و احترام. راستش من زمین شناسی ترم 3ام. راجع به باردار کردن ابرها زیاد اطلاعی ندارم. در جواب سؤالتون هم فکر نمی کنم بتونم تخصصی چیزی بگم. زمین شناس بزرگمونم که می بینید اخراج شده. در کل چیزی که همه می دونن این که آلودگی محیط زیست،گازهای گلخانه ای، افزایش دی اکسید کربن و... ودر نتیجش گرم شدن هوا بی تأثیر نیست. همینطور چرخه ی طبیعی خود زمین هم می تونه باشه. می دونی که میلیونها سال پیش کویر لوت و دشت کویر جزئی از دریای تتیس بودن. اما امروزه دریاچه ارومیه هم داره به کویرهای ایران می پیونده.
از دوست خوبم http://www.www.www.iran-eng.ir/member.php/45046-solar-flare اطلاعات بیشتری می تونید بگیرید.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

خب شهر ما کجاست؟

دوستان یک جواب تخصصی بدن
ممنون میشم
شاد باشید

نميدونم والا

منطقه صنعتي نيست ؟؟؟

در رابطه با باردار كردنم ابر اطلاعاتي ندارم

اين سوال هم براي من پيش اومده

اما كنجكاو نشدم براي پاسخش

آخه شهر ما صنعتي شده ، به نظرم طبيعي بود

اما هفشجان !!! كنجكاوم كردي

tha.co.com@gmail

عضو جدید
با سلام و عرض ادب و احترام. راستش من زمین شناسی ترم 3ام. راجع به باردار کردن ابرها زیاد اطلاعی ندارم. در جواب سؤالتون هم فکر نمی کنم بتونم تخصصی چیزی بگم. زمین شناس بزرگمونم که می بینید اخراج شده. در کل چیزی که همه می دونن این که آلودگی محیط زیست،گازهای گلخانه ای، افزایش دی اکسید کربن و... ودر نتیجش گرم شدن هوا بی تأثیر نیست. همینطور چرخه ی طبیعی خود زمین هم می تونه باشه. می دونی که میلیونها سال پیش کویر لوت و دشت کویر جزئی از دریای تتیس بودن. اما امروزه دریاچه ارومیه هم داره به کویرهای ایران می پیونده.
از دوست خوبم http://www.www.www.iran-eng.ir/member.php/45046-solar-flare اطلاعات بیشتری می تونید بگیرید.
ممنون
ولی میگم که اوایل یعنی ده سال اخیر هم تا 1.5 متر بارش داشتیم از معرفی دوستتون هم ممنونم

tha.co.com@gmail

عضو جدید
نميدونم والا

منطقه صنعتي نيست ؟؟؟

در رابطه با باردار كردنم ابر اطلاعاتي ندارم

اين سوال هم براي من پيش اومده

اما كنجكاو نشدم براي پاسخش

آخه شهر ما صنعتي شده ، به نظرم طبيعي بود

اما هفشجان !!! كنجكاوم كردي
سلام دوست من
نه صنعتی نیست
ولی شهدای صنعت گرش که تو عسلویه و مناطق نفت خیز به مرور تلف شدن از مرز 100 تا هم داره میگذره
قبلا ها بهاری داشتیم که هیچ جایه دنیا مثال طبیعت بهاریمون رو نداشت البته چند سال گذشته که ی نمه بارون هم میزد
ولیکن امسال به جرات بگم تا الان نه بارون اومده نه برف
چند تایی نمه بارون زده که اونم به چشم نمییاد
همین منو نگران کرده و مجبورم کرد پیگیر بشم

solar flare

مدیر بازنشسته
سلام
راجع به باردار کردن ابرهای منطقه این امکان وجود داره که در میزان بارندگی شهر شما تاثیر داشته باشه چون گاها با تشخیص کارشناسان هواشناسی شهری ممکنه در نزدیکی شهر شما نیاز بیشتری برای بارندگی داشته باشه برای همین ممکنه طرح بار دار کردن ابرها پیاده بشه اما دوست عزیز گرم شدن هوای زمین تاثیر عمده ای در کم شدن میزان بارندگی در کل کره زمین داشته نه فقط شهر شما. در کل این گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی یک دوره سیکلی هست که چندین بار چهره زمین رو تو این 4 میلیارد سال دستحوش تغییر کرده
ما هم مثل شما تو تبریز برف درست حسابی ندیدیم

tha.co.com@gmail

عضو جدید
سلام
راجع به باردار کردن ابرهای منطقه این امکان وجود داره که در میزان بارندگی شهر شما تاثیر داشته باشه چون گاها با تشخیص کارشناسان هواشناسی شهری ممکنه در نزدیکی شهر شما نیاز بیشتری برای بارندگی داشته باشه برای همین ممکنه طرح بار دار کردن ابرها پیاده بشه اما دوست عزیز گرم شدن هوای زمین تاثیر عمده ای در کم شدن میزان بارندگی در کل کره زمین داشته نه فقط شهر شما. در کل این گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی یک دوره سیکلی هست که چندین بار چهره زمین رو تو این 4 میلیارد سال دستحوش تغییر کرده
ما هم مثل شما تو تبریز برف درست حسابی ندیدیم
ممنون دوسته من که اومدید و پاسخ دادید
ولی چیزی که هست و میتونه این میون مهم باشه اینه که 4 میلیارد سال رو نمیشه با 10 الی 20 سال مقایسه کرد
اونم وقتی که تمام ملت ها دوست دارن از صنعت کشاورزیشون مالیات نگیرن و اینقدر واسشون مهمه
من به جرآت میگم هر چند تخصصی ندارم که:یک دلیله خیلی مهمی داره که این اتفاقات رخ میده و حدس زدم بار دار کردنه ابرها هست
شاد باشید

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون دوسته من که اومدید و پاسخ دادید
ولی چیزی که هست و میتونه این میون مهم باشه اینه که 4 میلیارد سال رو نمیشه با 10 الی 20 سال مقایسه کرد
اونم وقتی که تمام ملت ها دوست دارن از صنعت کشاورزیشون مالیات نگیرن و اینقدر واسشون مهمه
من به جرآت میگم هر چند تخصصی ندارم که:یک دلیله خیلی مهمی داره که این اتفاقات رخ میده و حدس زدم بار دار کردنه ابرها هست
شاد باشید
دوست عزیز مطلب قابل تاملی مطرح کردین
ولی به نظر من دوستان جغرافیا تخصصی تر میتونن جوابتون رو بدن
چون این موردی که مطرح کردین در مقوله هوا و اقلیم هست که دوستان جغرافیا در موردش بیشتر مطالعه میکنن
ولی چیزی که به نظر من میرسه این هست که بار دار کردن ابر ها فرایندی هست که طی اون بکمک نطفه های بارشی که به ابر در واقع تزریق میشه ، ابر رو تحریک میکنن که پتانسیل آبی خودش رو به صورت بارش در بیاره.
البته میدونید که یکی از عوامل بارش هم صعود ابرها هست
به هر حال این مورد درباره ابرهایی بکار میره که خودبخود بارش ندارند .. اگر ابری وجود داشته باشه که خودش بارانزا باشه مثل اونی که میگید پس دیگه دلیلی برای ایجاد باران مصنوعی براش نیست
این نظر من هست هر چند نظرات تخصصی تری هم میتونه توسط دوستان داده بشه

Major Geologist

کاربر ممتاز
سلام ارباب. چه خبرا؟ کجا بودی آقا مارو تنها گذاشتی؟!

tha.co.com@gmail

عضو جدید
دوست عزیز مطلب قابل تاملی مطرح کردین
ولی به نظر من دوستان جغرافیا تخصصی تر میتونن جوابتون رو بدن
چون این موردی که مطرح کردین در مقوله هوا و اقلیم هست که دوستان جغرافیا در موردش بیشتر مطالعه میکنن
ولی چیزی که به نظر من میرسه این هست که بار دار کردن ابر ها فرایندی هست که طی اون بکمک نطفه های بارشی که به ابر در واقع تزریق میشه ، ابر رو تحریک میکنن که پتانسیل آبی خودش رو به صورت بارش در بیاره.
البته میدونید که یکی از عوامل بارش هم صعود ابرها هست
به هر حال این مورد درباره ابرهایی بکار میره که خودبخود بارش ندارند .. اگر ابری وجود داشته باشه که خودش بارانزا باشه مثل اونی که میگید پس دیگه دلیلی برای ایجاد باران مصنوعی براش نیست
این نظر من هست هر چند نظرات تخصصی تری هم میتونه توسط دوستان داده بشه
با درود
من یک کمی در مورد عوامل جاذبه و کوانتوم میدونم یک فرضیه میخام بیان کنم اگه غلطه بگید
در چند سال اخیر دوستان و یا شاید دشمنان اصفهانی همجوار ما (چهارمحال و بختیاری)بدون هیچ برنامه ریزی و کار علمی تنها جهت پیشرفت استانشون و بدون در نظر گرفتن عوامل جغرافیایی در بهشت آباد واقع در شهرستان اردل و در چهار محال و بختیاری اقدام به حفر چاه هایی در عمق زمین به ارتفاع 4.5 یا 6.5 متر با نام تونل های گلاب یک و دو کردند.
و آب زیرزمینی ما را از این طریق بدون هیچ گونه در نظر گرفتن اصول انسانی به سمت استان اصفهان و بهتر بگم تصویه خانه مرکزی اصفهان کج کردند
طبق مطالعات ما این عمل باعث تخلیه کامل آب زیر زمینی ما شد و باعث شد تا آب چاه های آب کشاورزی شهر ما یعنی هفشجان به شکل غیر قابل منتظره ای کاهش یافته و نیمی از چاه های آب پلمپ و بقیه آنها از قطر لوله برداشت آب 6 الی 10 اینچ به 3.5 اینچ کاهش یابد
من خودم زمین کشاورزی دارم و دوستان سازمان آب چندین بار چاه ما را به دلیل برداشت زیاد آب در طول هفته جریمه کردند و به ما لطف داشتند
از این ها اگر بگذریم و خاسته باشیم پیش بینی دوستانمان را مبنی بر وقوع زلزله ریشتر بالا و به قولی 8 ریشتر که به دلیل تخلیه 90 درصدی آب زمین و بیدار سازی گسل های فراوان استان من جمله گودال چشمه شهرکرد را با خیانت نا دیده بگیریم
من دلیل کاهش بارش را کم شدن جاذبه زمین می دانم
چون تمام این مسائل با کم شدن مقادیر آب زیرزمینی همراه شده و اگر w=mg رو خاسته باشیم به کار ببریم چند میلیون متر مکعب آب میتونه از چندین هزار میلیون نیوتن نیروی جاذبه کم کنه
واین میتونه چرخه طبیعت رو بهم بزنه
تازه دارن دو تا تونل دیگه هم حفر میکنن که من به جرآت میتونم بگم که باعث نابودی یک استان میشه
نظرتون رو در این مورد بگین و اگه پیش بینی ها با علم شما همخانی داره لطفا ما رو راهنمایی کنید
شاد باشید

هفشجان شهری واقع در 13 کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری در دامنه کوه جهانبین

آخرین ویرایش:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با درود
من یک کمی در مورد عوامل جاذبه و کوانتوم میدونم یک فرضیه میخام بیان کنم اگه غلطه بگید
در چند سال اخیر دوستان اصفهانی همجوار ما (چهارمحال و بختیاری)بدون هیچ برنامه ریزی و کار علمی تنها جهت پیشرفت استانشون و بدون در نظر گرفتن عوامل جغرافیایی در بهشت آباد واقع در شهرستان اردل و در چهار محال و بختیاری اقدام به حفر چاه هایی در عمق زمین به ارتفاع 4.5 یا 6.5 متر با نام تونل های گلاب یک و دو کردند.
و آب زیرزمینی ما را از این طریق بدون هیچ گونه در نظر گرفتن اصول انسانی به سمت استان اصفهان و بهتر بگم تصویه خانه مرکزی اصفهان کج کردند
طبق مطالعات ما این عمل باعث تخلیه کامل آب زیر زمینی ما شد و باعث شد تا آب چاه های آب کشاورزی شهر ما یعنی هفشجان به شکل غیر قابل منتظره ای کاهش یافته و نیمی از چاه های آب پلمپ و بقیه آنها از قطر لوله برداشت آب 6 الی 10 اینچ به 3.5 اینچ کاهش یابد
من خودم زمین کشاورزی دارم و دوستان سازمان آب چندین بار چاه ما را به دلیل برداشت زیاد آب در طول هفته جریمه کردند و به ما لطف داشتند
از این ها اگر بگذریم و خاسته باشیم پیش بینی دوستانمان را مبنی بر وقوع زلزله ریشتر بالا و به قولی 8 ریشتر که به دلیل تخلیه 90 درصدی آب زمین و بیدار سازی گسل های فراوان استان من جمله گودال چشمه شهرکرد را با خیانت نا دیده بگیریم
من دلیل کاهش بارش را کم شدن جاذبه زمین می دانم
چون تمام این مسائل با کم شدن مقادیر آب زیرزمینی همراه شده و اگر w=mg رو خاسته باشیم به کار ببریم چند میلیون متر مکعب آب میتونه از چندین هزار میلیون نیوتن نیروی جاذبه کم کنه
واین میتونه چرخه طبیعت رو بهم بزنه
تازه دارن دو تا تونل دیگه هم حفر میکنن که من به جرآت میتونم بگم که باعث نابودی یک استان میشه
نظرتون رو در این مورد بگین و اگه پیش بینی ها با علم شما همخانی داره لطفا ما رو راهنمایی کنید
شاد باشید

هفشجان شهری واقع در 13 کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری در دامنه کوه جهانبین
خب مباحث مطرح شده از طرف شما خیلی گسترده هست بطوری که جواب گویی یکم مشکل میشه
در مورد فیزیک و کوانتوم (که اگر اشتباه نکنم مومنتوم جابجایی ذرات هست) چون اطلاعی ندارم اجازه می خوام که چیزی نگم
در مورد گالری هایی که فرمودید هم بنده اطلاع چندانی ندارم ولی معمولا پروژه هایی در این سطح مطمئنا از روی مطالعات گسترده اجرا میشه ضمن اینکه در نظر داشته باشید گالری باعث انتقال آبهایی میشه که هد آبها بالاتر از تراز ارتفاعی گالری هست و بنابر این گالری میتونه باعث کاهش تراز بخش بالایی خودش بشه و این بستگی به عمق حفر اونها داره که شما چیزی در موردش نفرمودید
من فقط مایلم سوال کنم که مطالعاتی که انجام دادید غیر از این تونلها چه مقداری از کاهش توان چاهها رو در منطقه شما به اضافه برداشت چاهها نسبت دادند
به گفته خودتون شما رو چندین بار سازمان آب بدلیل اضافه برداشت جریمه کرده ... قطعا این مسئله در مورد بقیه کشاورزان هم وجود داره و وقتی که همه بیشتر از توان بیلان مثبت آبها اقدام به برداشت کنند و باعث بیلان منفی آبخوان بشن طبیعتا با کاهش ستون آب در بخش اشباع موجب کاهش آبدهی چاهها میشه ... پس شاید این مسئله بنوعی به عملکرد کشاورزان منطقه هم مربوط باشه
در مورد زلزله هم خودتون بهتر میدونید که با وجود پیشرفتهای ژئوفیزیکی باز هم امکان دقیق چنین رویدادی نیست .. بخصوص در مورد زلزله های بالای 8 ریشتر که قطعا وضعیت تکتونیک صفحه ای مطرح میشه و درگه مقیاس عمل از محدوده یک یا دو استان فراتر میره ... ضمن اینکه بیاد داشته باشید که وجود آب عامل فعال سازی گسلهای کوچک مقیاس میتونه باشه نه نبود اون
در مورد ارتباط بارندگی با آبهای زیرزمینی بواسطه نیروی وزن که خودش برگرفته لز قانون دوم نیوتون هست این چیزی که شما فرمودید در مقایسه با جرم زمین و شتاب گرانش انقدر ناچیز هست که بسیار بعید هست که بتونه موثر باشه
ضمن اینکه همونطور که گفتم مکانیزم های بارش شامل چیزهای دیگه ای از جمله صعود ابر ها هست که بدلیل این صعود چون با کاهش غلظت اتمسفر حجم ابر افزایش پیدا میکنه برای نگهداری جرم حجمی مقداری از بخارات آب از ابر بصورت باران یا برف خارج میشن تا با کاهش جرم این تعادلی رو که گفتم در ابر بوجود بیاد
به هر حال اطلاعات کاملتر رو در مورد بارش از دوستان جغرافیا میتونید سوال کنید

tha.co.com@gmail

عضو جدید
خب مباحث مطرح شده از طرف شما خیلی گسترده هست بطوری که جواب گویی یکم مشکل میشه
در مورد فیزیک و کوانتوم (که اگر اشتباه نکنم مومنتوم جابجایی ذرات هست) چون اطلاعی ندارم اجازه می خوام که چیزی نگم
در مورد گالری هایی که فرمودید هم بنده اطلاع چندانی ندارم ولی معمولا پروژه هایی در این سطح مطمئنا از روی مطالعات گسترده اجرا میشه ضمن اینکه در نظر داشته باشید گالری باعث انتقال آبهایی میشه که هد آبها بالاتر از تراز ارتفاعی گالری هست و بنابر این گالری میتونه باعث کاهش تراز بخش بالایی خودش بشه و این بستگی به عمق حفر اونها داره که شما چیزی در موردش نفرمودید
من فقط مایلم سوال کنم که مطالعاتی که انجام دادید غیر از این تونلها چه مقداری از کاهش توان چاهها رو در منطقه شما به اضافه برداشت چاهها نسبت دادند
به گفته خودتون شما رو چندین بار سازمان آب بدلیل اضافه برداشت جریمه کرده ... قطعا این مسئله در مورد بقیه کشاورزان هم وجود داره و وقتی که همه بیشتر از توان بیلان مثبت آبها اقدام به برداشت کنند و باعث بیلان منفی آبخوان بشن طبیعتا با کاهش ستون آب در بخش اشباع موجب کاهش آبدهی چاهها میشه ... پس شاید این مسئله بنوعی به عملکرد کشاورزان منطقه هم مربوط باشه
در مورد زلزله هم خودتون بهتر میدونید که با وجود پیشرفتهای ژئوفیزیکی باز هم امکان دقیق چنین رویدادی نیست .. بخصوص در مورد زلزله های بالای 8 ریشتر که قطعا وضعیت تکتونیک صفحه ای مطرح میشه و درگه مقیاس عمل از محدوده یک یا دو استان فراتر میره ... ضمن اینکه بیاد داشته باشید که وجود آب عامل فعال سازی گسلهای کوچک مقیاس میتونه باشه نه نبود اون
در مورد ارتباط بارندگی با آبهای زیرزمینی بواسطه نیروی وزن که خودش برگرفته لز قانون دوم نیوتون هست این چیزی که شما فرمودید در مقایسه با جرم زمین و شتاب گرانش انقدر ناچیز هست که بسیار بعید هست که بتونه موثر باشه
ضمن اینکه همونطور که گفتم مکانیزم های بارش شامل چیزهای دیگه ای از جمله صعود ابر ها هست که بدلیل این صعود چون با کاهش غلظت اتمسفر حجم ابر افزایش پیدا میکنه برای نگهداری جرم حجمی مقداری از بخارات آب از ابر بصورت باران یا برف خارج میشن تا با کاهش جرم این تعادلی رو که گفتم در ابر بوجود بیاد
به هر حال اطلاعات کاملتر رو در مورد بارش از دوستان جغرافیا میتونید سوال کنید
با درود
اگر بنا بود گالری هایه یاد شده در عمق مناسبی نسبت به عمق کلی سطح آبهای زیرزمینی منطقه یاد شده زده بشه به حتم این طرح به گوش مراجع استان (چ و ب) می رسید ولی طبق روادید تمام موارد فوق با پنهان کاری انجام شده که ما کاری نداریم
و یا
عمق 6.5 متر برای تونل یا به قول شما گالری میتونه اثرات ضربات قوچ رو کاهش بده و این یک تخلیه کلی هست و اگر بنا به سطح مشخصی بالاتر از عمق کلی بود میتونست از قطر کمتری برخوردار باشه
و یا
اگه به لوله های انتقال آب خروجی آب تصفیه خانه مرکزی اصفهان یک نگاه بندازیم میبینیم که 3 لوله 24 اینچ بیشتر نیست و این حتی 1/4 آب انتقال یافته به روش فوق نیست و معلوم میشه این کار صرفا برای تامین آب شرب نبوده که بخواهیم با دید نیاز بهش نگا کنیم

در مورد سوالتون:در حوالی شهر ما نسبت به 10 یا 20 سال اخیر کشت محصولات کشاورزی به 1/6 (حدودا)رسیده و جوونایه ما به صنعت جوشکاری در مناطق گرمسیر روی آوردن که آخرین تاسفش رو میشه به انفجار خط سرخس و شهادت 15 تا از جوونامون نسبت داد و سطح کشت رو میشه خیلی خیلی کمتر از زمان گذشته که اونم بی انصافی نکنم بارش بیشتر بود میشه دونست
با اینحال فکر نکنم دلیل کاهش توان چاهها رو برداشت زیاد دونست.

و آیا در زمین شناسی نیروی بین مولکولی رو نادیده میگیرین؟
ببینید من با اطلاعاتی که از فیزیک دارم هر چه به سطح پایین تری از عمق آب حرکت کنیم فشار زیاد تر میشه و این فشار میتونه مثل جک های هیدرولیکی عمل کنه و در صورت نبود میتونه باعث ریزش اتصال ها (زلزله)بشه من میتونم این رو با آباکوس (نرم افزار تحلیل مکانیک)اثبات کنم.

به هر حال معذرت میخام اگه نظریاتم رو بی مهابا بیان کردم اینا همش برمیگرده به وطن دوستی و اینا تخصص من نیست ولی اگه از دوستان کسی احساس خطر میکنه لطف کنه و به داد هموطنایه بی کسشون برسه
شاد باشید

Major Geologist

کاربر ممتاز
سی و مین گردهمایی علوم زمین

سی و مین گردهمایی علوم زمین

DSC_0163.jpg