مباحث مرتبط با آزمون اجرای معماری

vertex

اخراجی موقت
سلام خدمت عزیزان مهندس و مهندسان آینده
دوستان الان که این تاپیک رو میزنم تازه یه موجود جدید به نام اجرا متولد شده که توی آزمون نظام اولین ساله که برگزار میشه . لطفا اطلاعاتی اگر دارین در مورد اینکه قبلا چه طور مجوز اجرا میدادند و الان چه طوری داره میشه بزارین . من که کلا در این مقوله اطلاعات ندارم . دوستان هر کسی اطلاعاتی داره در اختیار همه قرار بده . در ضمن اگر اطلاعاتی در مورد منابع آزمون هم دارین ( اونهایی که ستاره دارن ) بگین که ما هم بدونیم چی بخونیم . ممنون

فهرست تاپیک
منابع : #84
گودبرداری و سازه های نگهبان (دکتر حمید رضا اشرفی) #85
دستورالعمل اجرايي گودبرداري‌هاي ساختماني #85
دستورالعمل بيمه پروژه‌ها، در قراردادهاي پيمانکاري#86

رشته معماری(اجرا)
• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرايي آن (1390)
• مبحث دوم ( نظامات اداري)- (1384)
• مبحث سوم ( حفاظت ساختمانها در مقابل حريق)- (1392)
• مبحث چهارم( الزامات عمومي ساختمان)- (1387)
• مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌هاي ساختماني)- (1389)
•مبحث هفتم ( پي و پي‌سازي )- ( 1392)
• مبحث هشتم (طرح و اجراي ساختمانهاي با مصالح بنايي)- ( 1384)
• مبحث نهم( طرح و اجراي ساختمانهاي بتن‌آرمه)(1388)- فصول اول تا نهم
• مبحث دهم ( طرح و اجراي ساختمانهاي فولادي )- (1387)
• مبحث يازدهم ( اجراي صنعتي ساختمان‌ها)- (1383)
• مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا)- (1392)
• مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي)، (فقط ضوابط مربوط به طراحي)- (1387)
• مبحث هجدهم ( عايق‌بندي و تنظيم صدا)- (1390 )
• مبحث نوزدهم ( صرفه‌جويي در مصرف انرژي)- (1389)
• مبحث بيستم (علائم و تابلوها)- (1384)
• راهنماي صرفه‌جويي در مصرف انرژي(1392)
• راهنماي جوش و اتصالات جوشي در ساختمانهاي فولادي (بخش‌هاي نظارت و اجرا)- (1390)
• دستورالعمل اجرايي گودبرداري‌هاي ساختماني – متن دستورالعمل در بخش دستورالعمل‌هاي سامانه ثبت‌نام موجود است.
• گودبرداري و سازه‌هاي نگهبان *
• روشها و مسائل اجرايي*
• مسائل مكانيكي و برقي در ساختمان( برگرفته از متون مباحث سيزدهم، چهاردهم، شانزدهم و هفدهم مقررات ملّي ساختمان)
• قراردادها و شرايط عمومي و خصوصي آنها
• قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با مسئوليت مجري*
• قوانين صنعت بيمه و ماليات*
• مديريت ساخت و نظام برنامه‌ريزي و كنترل پروژه*
• قانون كار*
• ماشين آلات ساختماني*

* براي موارد ذكر شده منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.
• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ميباشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.
.
http://www.inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=273

آخرین ویرایش توسط مدیر:

z.a.gh

عضو جدید
من هم اطلاعاتم محدوده،ولی این رو میدونم اگر مهندسی هم نظارت داشته باشه ،هم اجرا،از هر دوش نمیتونه استفاده کنه.لازمه مجری بودن هم،ناظر بودن هست.

ehsan arch

عضو جدید
سلام من امروز رفتم نظام چیز زیادی نگفتن فقط گفتند "اجرا" امسال امده و بچه های عمران و معماری باید امتحان بدن.... بچه های که سال پیش امتحال طراحی و نظارت داده نیازی نیست که اجرا را امتحان بدن... اینم شانس ما.... کلا چون این ایتم ورژن یکش تازه امده تو نظام خودشونم زیاد نمیدونند..

vertex

اخراجی موقت
سلام من امروز رفتم نظام چیز زیادی نگفتن فقط گفتند "اجرا" امسال امده و بچه های عمران و معماری باید امتحان بدن.... بچه های که سال پیش امتحال طراحی و نظارت داده نیازی نیست که اجرا را امتحان بدن... اینم شانس ما.... کلا چون این ایتم ورژن یکش تازه امده تو نظام خودشونم زیاد نمیدونند..
سلام
یعنی چی که بچه های که سال پیش امتحان طراحی و نظارت دادند نیازی نیست که اجرا را امتحان بدن..؟؟؟؟؟؟ مگه میشه یه همچین چیزی؟

vertex

اخراجی موقت
شاید میخوان طی یک حرکت انتهاری (منظورم همین اجراست) ساختمون سازی رو از دست بساز بفروش ها گرفته به دست اهلش یعنی مهندسین بسپارند:biggrin:
واقعا درگیر همون شکلک آخر پستت هستم مهندس . خیلی بجا بود .

vertex

اخراجی موقت
اره منم شنیدم دوستام از نظام پرسیدن .....
واقعا یعنی اینقدر احمقند اینا ؟ من فکر میکردم ولی نه تا این حد یعنی آخرشن اگه واقعا حرفتون درست باشه . ولی من توی دفترچه یه همچین چیزی ندیدما!!!!!

avina333

عضو جدید
نمی دونم والا من فردا اگه بشه از نظام می پرسم ......بازم خدا رو شکر که من اسفند امتحان دادم.........واقعا دیگه توان رفتم سر جلسه رو ندارم

vertex

اخراجی موقت
نمی دونم والا من فردا اگه بشه از نظام می پرسم ......بازم خدا رو شکر که من اسفند امتحان دادم.........واقعا دیگه توان رفتم سر جلسه رو ندارم
والا من به شخصه دوست دارم که برای همه آسون بشه حالا شما زحمت کشیدین درست ولی کلا اگر یه همچین چیزی باشه به نظرتون غیر منطقی نمیاد؟

avina333

عضو جدید
البته که منم دوست ندارم این همه سنگ جلوی پای همه(به خصوص مهندسای معماری) بندازن ....ولی به نظر من این قوانین من در اوردی که نمی شه اگه اینجور بخوان ادامه بدن امسال نظارت قبول شیم سال بعد اجرا حتما سال بعد هم یه چیز دیگه ...خوب اینجوری که تا اخر عمر باید امتحان بدیم ....بازم اگه مثلا همون پارسال امتحان می دادیم شاید اونم قبول شده بودیم ........اما با حرف شما هم موافقم....

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..ببخشید وسط کلامتون!!!!!!!!!!!!
ولی تو توضیحات که ظاهرا نوشته کسانی که نظارت و اجرا دارن میتونن امتحان بدن!!!!!!!!!!
اینجا ایران عزیز است هر چیزی ممکن است!!!!!!!!!!

z.a.gh

عضو جدید
دوستان من مهر نظارت رو دارم،طراحی هم که معلوم نیست چی بشه،تا این لحظه نتیجه نیومده.ولی بدونید که مهر نظارت اصلا به درد بخور نیست. ناظر معمار فقط ساختمون هایی رو میتونه نظارت کنه که 6سقف یا 2000متر مربع به بالا باشه،کی میات ساختمونشو بده به یه پایه 3؟خیلی ها مهر نظارت دارن
اگه قراره فقط نظارت رو بگیرین،اصلا به خودتون زحمت ندین که هیچ فایده ای نداره،بیخودی هم باید هزینه کنید.
من کسایی رو میشناسم که یه دفتر زدن،مهر بقیه مهندسا رو میخرن.اونم زیر نصف تعرفه.

vertex

اخراجی موقت
سلام..ببخشید وسط کلامتون!!!!!!!!!!!!
ولی تو توضیحات که ظاهرا نوشته کسانی که نظارت و اجرا دارن میتونن امتحان بدن!!!!!!!!!!
اینجا ایران عزیز است هر چیزی ممکن است!!!!!!!!!!
منم همینو میگم نمیدونم این دوستان عزیز از کجا پرسیدن که این رو بهشون گفتن که پارسالی ها نیاز نیست امسال شرکت کنند .

z.a.gh

عضو جدید
توی دفترچه نوشته کسانی میتونن امتحان بدن که قبلا طراحی یا نظارت رو قبول شده باشن.اگر کسی که این شرایط رو نداشته باشه،شرکت کنه و قبول بشه،این قبولی در اجرا تا 4سال براش محفوظ می مونه تا توی این مدت طراحی یا نظارت رو قبول بشه.

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
ان شالله که هر چیزی هست خیره و به صلاح دوستان...ولی اینجور که معلومه اصلا نمیشه به حرف این نظامیا دل بست!
امیدوارم همه موفق باشین

vertex

اخراجی موقت
توی دفترچه نوشته کسانی میتونن امتحان بدن که قبلا طراحی یا نظارت رو قبول شده باشن.اگر کسی که این شرایط رو نداشته باشه،شرکت کنه و قبول بشه،این قبولی در اجرا تا 4سال براش محفوظ می مونه تا توی این مدت طراحی یا نظارت رو قبول بشه.
آره دقیقا خوب کجاش نوشته که پارسالیا دیگه نمیخواد شرکت کنند توی آزمون؟

z.a.gh

عضو جدید
من چنین چیزی ندیدم.حالا فردا میرم نظام مهندسی می پرسم.امروز که از مهندسای معونت فنی شهرداری پرسیدم،کسی اطلاعات خوبی نداشت.فقط متوجه شدم کسی که اجرا و نظارت رو با هم داره،فقط از یکی از مهر ها میتونه استفاده کنه.

avina333

عضو جدید

فکر نمی کنم مسیله مهم این باشه جناب ورتکس ...مهمترین مسیله اینه که چرا هر روز یه قانون جدید......حالا به فرض این مسئله کسایی که پارسال امتحان دادن هم صحت داشته باشه فکر نمی کنم چیزی باشه که شما بخوایید اینقدر نگرانش باشید....

vertex

اخراجی موقت
من هم اطلاعاتم محدوده،ولی این رو میدونم اگر مهندسی هم نظارت داشته باشه ،هم اجرا،از هر دوش نمیتونه استفاده کنه.لازمه مجری بودن هم،ناظر بودن هست.
خوب این که شد 2 تا چیز متناقض مهندس!!!!!

z.a.gh

عضو جدید
خوب این که شد 2 تا چیز متناقض مهندس!!!!!
فکر کنم بهتر باشه که دفترچه راهنما رو با دقت بخونید.خیلی واضح توضیح داده.
به نظر من مهم اینه که الان نتایج آزمون طراحیه قبلی نیامده،چرا باید ثبت نام شروع بشه؟!!!

vertex

اخراجی موقت
فکر کنم بهتر باشه که دفترچه راهنما رو با دقت بخونید.خیلی واضح توضیح داده.
به نظر من مهم اینه که الان نتایج آزمون طراحیه قبلی نیامده،چرا باید ثبت نام شروع بشه؟!!!
اتفاقا مهندس در مورد اجرا هیچ توضیحی نداده فقط یه جا گفته کیا میتونن شرکت کنند کیا نمیتونن . صرف ایجاد این تاپیک هم این بوده که اونهایی که اطلاعات در مورد اجرا دارند هم در مورد آزمون و منابع ( مخصوصا منابع ستاره دار ) و هم در مورد بازار کار بیان در اختیار همه قرار بدن .

arezooo82

عضو جدید
مهندسای معماری و عمران،2 سال بعد از گرفتن پروانه نظارت،میتونن برن 3 تا کلاس شرکت کنن برای اجرا و یه امتحان تو نظام مهندسی بدن و پروانشون رو به نظارت و اجرا تبدیل کنن.الته یکسال سابقه بیمه اجرا هم داشته باشن.البته همه اینا واسه قبل از این برنامه امتحان جدید بود! الان دیگه نیازی به این مراحل نیست.اگه میخواید پروانتون رو به نظارت و اجرا تبدیل کنید،باید این امتحان اجرا رو شرکت کنید.اگرم نه که،لازم نیست شرکت کنید.من خودم شخصا میخوام برم تو کار اجرا و نظارت رو دوست ندارم و باید این امتحان رو شرکت کنم تا صلاحیت اجرا رو بهم بدن.

vertex

اخراجی موقت
مهندسای معماری و عمران،2 سال بعد از گرفتن پروانه نظارت،میتونن برن 3 تا کلاس شرکت کنن برای اجرا و یه امتحان تو نظام مهندسی بدن و پروانشون رو به نظارت و اجرا تبدیل کنن.الته یکسال سابقه بیمه اجرا هم داشته باشن.البته همه اینا واسه قبل از این برنامه امتحان جدید بود! الان دیگه نیازی به این مراحل نیست.اگه میخواید پروانتون رو به نظارت و اجرا تبدیل کنید،باید این امتحان اجرا رو شرکت کنید.اگرم نه که،لازم نیست شرکت کنید.من خودم شخصا میخوام برم تو کار اجرا و نظارت رو دوست ندارم و باید این امتحان رو شرکت کنم تا صلاحیت اجرا رو بهم بدن.
ممنون از پست مفیدتون
پس اگر اجرا رو بگیریم میتونیم مهر مجری رو پای نقشه ها بزنیم دیگه ؟

archi_zigorat

عضو جدید
منم امروز رفتم نظام پرسیدم گفتن می تونی نظارت و اجرا باهم شرکت کنی قبول که شدی بهت پروانه نظارت اجرا میدن

z.a.gh

عضو جدید
اجرای معماری که بگیریم،شامل چه ساختمون هایی میشه؟مثل نظارت محدودیت داره؟

arezooo82

عضو جدید
ممنون از پست مفیدتون
پس اگر اجرا رو بگیریم میتونیم مهر مجری رو پای نقشه ها بزنیم دیگه ؟

خواهش میکنم.بله میتونیم.فقط مجری هم مثل ناظر ، از پایه 3 شروع میشه.مجری پایه 3 ، تعداد کاراش و متراژش پایینه مثل ناظر.که چند سال باید بگذره،یه سری کلاس تو نظام میگذرونه واسه ارتقا پایه

kourosh2

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسين عزيز به عرضتان ميرسانم بحث مجري و به تبع آن پروانه مجري چنديدن سال در دستور كار بوده و قرار بود كليه ساختماتهاي بالاي 3000 سپس2000 و بعد از ان 1500متر مربع و در مرحله اخر كليه ساختمانها توسط مجريان ذيصلاح اجرا شود كه متاسفانه در ان مقطع انجام نشد ولي باز دوباره اين قضيه در حال پيگيري است و فكر ميكنم از امسال اجرايي ميشود البته هم اكنون براي پروژه هاي خاص در بعضي استانها در حال انجام است در ضمن شما نميتوانيد هم نظارت و هم مجري باشيد وقتي وارد سامانه معرفي ناظر ميشويد ( انهايي كه پروانه دارند)بندي هست كه گفته اكرميخوايد به صورت مجري باشيد از فعاليت نظارت محروم ميشويد - باتشكر

بالا