انتظارات از یک مهندس مکانیک

iman.f

عضو جدید
دوستان عزیز مکانیک... با وجود تمام احترامی که برای رشته مکانیک قائلم... امیدوارم از من دلخور نشید ولی با توجه به تحقیقاتی که توی صنعت کردم مهندسان مکانیک ما همگی یا دلال و فروشنده هستند یا مونتاژکارهای تحصیلکرده هستند و هیچ ابتکار خاصی در زمینه تولید و ساخت ماشین آلات نمی تونند از خودشون داشته باشند....
به عنوان مثال مهندسین پزشکی یا دستکاههای پزشکی از خارج وارد میکنند یا در زمینه تعمیر اونها فعالیت میکنند... مهندسین هوا فضا ..... مهندسین سیالات .... خودرو .... کشاورزی ....
کدامیک از این رشته ها در طول سالهای اخیر مولد بوده اند؟ تنها و تنها وارد کننده و تعمیر کننده دستگاههای جدید از خارج کشور....
لطفا و لطفا دلخور نشید... ولی آیا این حقیقت جامعه ما هست یا خیر؟ اگر نمونه های نقضی سراغ دارید لطفا مطرح کنید....

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
دوستان عزیز مکانیک... با وجود تمام احترامی که برای رشته مکانیک قائلم... امیدوارم از من دلخور نشید ولی با توجه به تحقیقاتی که توی صنعت کردم مهندسان مکانیک ما همگی یا دلال و فروشنده هستند یا مونتاژکارهای تحصیلکرده هستند و هیچ ابتکار خاصی در زمینه تولید و ساخت ماشین آلات نمی تونند از خودشون داشته باشند....
به عنوان مثال مهندسین پزشکی یا دستکاههای پزشکی از خارج وارد میکنند یا در زمینه تعمیر اونها فعالیت میکنند... مهندسین هوا فضا ..... مهندسین سیالات .... خودرو .... کشاورزی ....
کدامیک از این رشته ها در طول سالهای اخیر مولد بوده اند؟ تنها و تنها وارد کننده و تعمیر کننده دستگاههای جدید از خارج کشور....
لطفا و لطفا دلخور نشید... ولی آیا این حقیقت جامعه ما هست یا خیر؟ اگر نمونه های نقضی سراغ دارید لطفا مطرح کنید....
تنها در مکانیک نیست الان تو پزشکی و بیشتر رشته های دیگه هم همینطور هستش
متاسفانه به دلیل عدم پیشرفت تکنولوژی نتونستن به گفته های شما برسن
در واقع به نوعی عدم اجازه هر نوع تفکر در سیستم های جدید باعث این کار شده است

rattling_boy

عضو جدید

نمیشه این جمله ی شما رو به همه ی افراد شاغل در صنعت بسط داد.

تو خیلی از جاها هم مهندسانی هستند که علاوه بر ابتکار، کارهای بزرگی هم انجام میدن:gol:

behnam_mech1987

عضو جدید
آخه که چی!!!؟

آخه که چی!!!؟

اولا اتم کشف نکردی ،اظهر من الشمسه!!! وقتی به جوون مملکت محیط فراهم نشه کجا میخواد استعدادشو نشون بده!؟ لای کتابهای تئوری که درس فنی یاد نمیگیرن؟ مگه چند درصد دانشگاه ها مون واحد های عملی دارن؟ در ثانی مکانیک یعنی دریای دانش،بزرگترین عیبش که شاید حسنش باشه وسعتشه.مهندسی که فارغ التحصیل میشه معمولا تو هر قسمتی جذب بشه بعدش تو اون شاخه از علم مکانیک کار یاد میگیره.اینجا بر عکس مملکتهای دیگه فرد همه کاره هیچکاره هست. تو هر واحد صنعتی یه مهندس هم تعمیر کاره انواع وسائل و تجهیزات هست هم اپراتورشه هم سرویس کارش .اونم همه دستگاه های خط تولید.
یه خاطره از ژاپنی ها: یکی از آشنا هام میگفت با ژاپنیه همکار شده بودیم یه جایی،از من میپرسید مثلا این کارو کی انجام میده منم میگفتم آقای X بعد پرسید پس اون کارو کی انجام میده میگه منم گفتم همون X !! .....خلاصه بیچاره کف بر شده بود طرف. میگفت ایرانی ها یه دریا به عمق یه قطره هستن.ولی ماها یه قطره به عمق دریا!!!!! واقعا هم خوب گفته.
ختم کلام ،به مکانیک کاری نداشته باشید داداش!!!

mziarp

عضو جدید
اين توصيه رو از اولين مدير عاملي كه در شركتش كار ميكردم شنيدم و سعي كردم هميشه يادم باشه و اون اينه كه:
يه كفاش ماهر خيلي ارزشمندتر از مهندس ناموفقه.

پس بهتره آدم در هر كاري كه ميخواد وارد بشه بهترين باشد

iman.f

عضو جدید
اولا اتم کشف نکردی ،اظهر من الشمسه!!! وقتی به جوون مملکت محیط فراهم نشه کجا میخواد استعدادشو نشون بده!؟ لای کتابهای تئوری که درس فنی یاد نمیگیرن؟ مگه چند درصد دانشگاه ها مون واحد های عملی دارن؟ در ثانی مکانیک یعنی دریای دانش،بزرگترین عیبش که شاید حسنش باشه وسعتشه.مهندسی که فارغ التحصیل میشه معمولا تو هر قسمتی جذب بشه بعدش تو اون شاخه از علم مکانیک کار یاد میگیره.اینجا بر عکس مملکتهای دیگه فرد همه کاره هیچکاره هست. تو هر واحد صنعتی یه مهندس هم تعمیر کاره انواع وسائل و تجهیزات هست هم اپراتورشه هم سرویس کارش .اونم همه دستگاه های خط تولید.
یه خاطره از ژاپنی ها: یکی از آشنا هام میگفت با ژاپنیه همکار شده بودیم یه جایی،از من میپرسید مثلا این کارو کی انجام میده منم میگفتم آقای X بعد پرسید پس اون کارو کی انجام میده میگه منم گفتم همون X !! .....خلاصه بیچاره کف بر شده بود طرف. میگفت ایرانی ها یه دریا به عمق یه قطره هستن.ولی ماها یه قطره به عمق دریا!!!!! واقعا هم خوب گفته.
ختم کلام ،به مکانیک کاری نداشته باشید داداش!!!
دوست عزیز بنده قصد توهین به رشته مکانیک را نداشتم... ولی در مقام مقایسه واقعا رشته هایی مثل معماری یا حتی عمران دستشون برای ابتکار و ایجاد طرحهای جدید بازتر هست و با توجه به پیشینه غنی معماری ایران، مهندسان معمار ما می توانند به دنیا طرحهای نوینی عرضه کنند که در هیچ رشته دیگری همچین چیزی رو ندیدم....

iman.f

عضو جدید
؟؟؟

؟؟؟

آزاده خانم ما که چیزی نفهمیدیم از جواب شما... اگه میشه بیشتر توضیح بدید...

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
متاسفانه در ایران به طراحی بها داده نمیشه
من بارها طرحهایی داشتم که ثبت شدن ولی به دلیل اینکه شرکت و کارخانه ای از من حمایت نکرد و خودم هم سرمایه نداشتم نتونستم اجراشون کنم
در ایران فقط مونتاژکاری رسمیت داره چون مسئولین صنعتی ما حاضر نیستن به دانش مهندسان طراح بها بدن
وامهای اشتغال زایی هم نمیشه بهش اعتماد کرد چون ریسک هستش
واقعا باید کم کم فاتحه صنعت کشورمون رو بخونیم
یک زمانی آذراب و صدرا بهترین و بزرگترین و معروفترین واحدهای صنعتی بودن ولی الان چی ازشون مونده؟

04407

عضو جدید
به نظر من توي سيستم بسته ايران كه هيچ گونه فناوري وارد نميشه و از طرفي به علت سيستم غلط اموزشي انتظار اين وضعيت هم ما بايد نداشته باشيم .خلاقيت در ايران مترادف با قانون شكنيه . چطور توليد علم كنيم در صورتي كه هيچ كدام از دانشجو هاي ما در سلامت رواني به سر نمبرند . چطور اختراع كنيم در صورتي كه نتيجه اختراعمان را مسئولي با تحصيلات فوق ديپلم ادبيات فارسي بررسي ميكند . چطور بينديشيم كه از خطوط قرمز رد نشويم . چطور بنويسيم تا قلم هامان را نشكنند ...
اره دوست من معماري ميتونه طرح بده پيزا كج تر بشه ولي شير بچه هاي مكانيك علاوه بر حرفشون به مسائل دورو برشون هم دقت ميكنن .
اخرش : ما مشكل داريم .
57

#nobody#

عضو جدید
کاربر ممتاز

این مربوط به طرز فکریه که متاسفانه تو جامعه ما رواج داره و اونم اینه که جنس خارجی بهتر از ایرانیه
اگه ایرانه مثل چینیه بی کیفیت بزنه نمیگن ارزونه، میگن جنس ایرانی بده...
اگه مثل آلمانیه با کیفیت بزنه هیچکی جنس آلمانی رو ول نمیکنه جنس ایرانی بخره... که البته دلیلای زیادی داره. مثلا یه عده سودجو با جنسای خراب اسم محصول ایرانی رو بد کردن یا اینکه طرف اگه یه کاری کرده و تو شروع کارش محصولش به مشکل برخورد کرده فرصت یا بودجه کافی برا اصلاح محصولش بهش داده نشده

این بحث خیلی بیشتر از اونیه که با دو تا جمله جمع بشه ولی در مجموع میشه گفت که ما نیاز به یه فرهنگ سازی جدید داریم تا بتونیم خودمونو باور داشته باشیم و روی خودمون تعصب...

iman.f

عضو جدید
شروع حرکت

شروع حرکت

خوب دوستان حالا که چی؟ بله ، صنعت ما مریضه، اقتصاد ما فلجه، مسولین ما بی کفایت...
چاره چیه؟ باید دست روی دست گذاشت و نشست و نگاه کنیم که یک عده آدم که فقط به پرکردن جیب خودشون فکر میکنندچطوری استعدادهای مملکتمون رو به هدر می دند ؟
باید منتظر باشیم خدا از اون بالا یک نفر رو بفرسته ؟
یا باید دست در دست همدیگه ( البته نه با همه کس ) با دوستانی که میبینیم عاشق این مرز و بوم هستند و حاضرند قسمتی از وقت خودشون رو هر روزه به نوآوری و پیشرفت صنعت در گروه های خودجوش بگذلرند، به سمت ترقی بریم؟ مگه تمام حرکتهای سازندگی در تمام دنیا از قشر آگاه شروع نمیشه؟

ففط و فقط یک کم برنامه ریزی می خواد و بعدش یک کم هم از خود گذشتگی. میشه از کارهای کوچک شروع کرد ... از ایده های کوچیک تا بریم بالاتر...
اگر نشان بدیم که از همدیگه پشتیبانی میکنیم مطمئن باشید که بقیه هم به ما خواهند پیوست...

04407

عضو جدید
خوب دوستان حالا که چی؟ بله ، صنعت ما مریضه، اقتصاد ما فلجه، مسولین ما بی کفایت...
چاره چیه؟ باید دست روی دست گذاشت و نشست و نگاه کنیم که یک عده آدم که فقط به پرکردن جیب خودشون فکر میکنندچطوری استعدادهای مملکتمون رو به هدر می دند ؟
باید منتظر باشیم خدا از اون بالا یک نفر رو بفرسته ؟
یا باید دست در دست همدیگه ( البته نه با همه کس ) با دوستانی که میبینیم عاشق این مرز و بوم هستند و حاضرند قسمتی از وقت خودشون رو هر روزه به نوآوری و پیشرفت صنعت در گروه های خودجوش بگذلرند، به سمت ترقی بریم؟ مگه تمام حرکتهای سازندگی در تمام دنیا از قشر آگاه شروع نمیشه؟

ففط و فقط یک کم برنامه ریزی می خواد و بعدش یک کم هم از خود گذشتگی. میشه از کارهای کوچک شروع کرد ... از ایده های کوچیک تا بریم بالاتر...
اگر نشان بدیم که از همدیگه پشتیبانی میکنیم مطمئن باشید که بقیه هم به ما خواهند پیوست...

عزيزه من دوست محترم . زير ساخت هاي صنعتي و اقتصادي ما كاملا مرضه از دست من و شما هم خارجه كه درستش كنيم
اگه امروز بخواهند درستش كنن 10 12 سال بايد كار بشه روش مثلا
مشكل تحصيل . نوع دروس .هدف گزاري براي دانش امور .پرورش خلاقيت براي انها . اموزش خانواده ها . ( 50 ساله ميگن فرزند كمتر اين اقا يك شبه همه چيزو از بين ميبره .از اون جالب تر فارس نيوز در حمايت ار دولت كريمه مقاله ي حمايتي مينويسه ) حالا بماند در دانشگاهها هم همين جور
از لحاظ اقتصادي هم ما بايد وارد بازار جهاني بشيم . اين موضوع هم كاملا مفصله
مننظور نهاييم اينه كه سياست هاي كلان اقتصادي سياسي صنعتي ما باعث اين موضوع شده
و از دست من و شما فعلا كاري بر نمياد
.
57

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

با عرض سلام و پوزش

ولی ...

شما دوست عزیز در ابتدا به چند سوال پاسخ دهید :

1 - تحقیقات شما در چه سطحی انجام شده ؟ ( سن - سطح تحصیلات - شهر محل اقامت و ... )

2 - جامعه ی اماری تحقیقات دقیق شما چند نفر رو شامل میشه ؟

3 - انتظار شما از یه مهندس موفق چیه ؟ انتظار دارین فضا پیما بسازه یا ناوهواپیما بر ؟

4 - منظور شما از مولد چیه ؟ اشتغالزا یا پولساز برای شخص ؟

اما در مورد اصل سوال :

در میان دوستان این حقیر شاید یکی دو نفر هنوز باشند که بیکار هستند . اکثر دوستان همدوره ای دانشگاه وارد کار کاملا مرتبط با مکانیک شده اند .
در عرصه پزشکی یکی از دوستان این حقیر بعنوان مسئول بخش طراحی و کنترل کیفیت ساخت دستگاههای پزشکی فعالیت کاملا مولدی دارد .
در عرصه ی هوافضا هم یکی از همکلاسان این حقیر در مقطع ارشد بدلیل داشتن طرحهای بکر سریعا جذب شد .
در عرصه ی رباتیک یکی از دوستان این حقیر بدلیل داشتن بیش از 20 طرح در جشنواره ی ایده های برتر مسئول راه اندازی و اتوماسیون یکی از کارخانجات معروف شد و ...

پس وسعت دیدتان را بازتر کنید ...

#nobody#

عضو جدید
کاربر ممتاز
در میان دوستان این حقیر شاید یکی دو نفر هنوز باشند که بیکار هستند . اکثر دوستان همدوره ای دانشگاه وارد کار کاملا مرتبط با مکانیک شده اند .
در عرصه پزشکی یکی از دوستان این حقیر بعنوان مسئول بخش طراحی و کنترل کیفیت ساخت دستگاههای پزشکی فعالیت کاملا مولدی دارد .
در عرصه ی هوافضا هم یکی از همکلاسان این حقیر در مقطع ارشد بدلیل داشتن طرحهای بکر سریعا جذب شد .
در عرصه ی رباتیک یکی از دوستان این حقیر بدلیل داشتن بیش از 20 طرح در جشنواره ی ایده های برتر مسئول راه اندازی و اتوماسیون یکی از کارخانجات معروف شد و ...
...

خوش بحالت که این همه رفیق توپ داری ;)

iman.f

عضو جدید
با عرض سلام و پوزش

ولی ...

شما دوست عزیز در ابتدا به چند سوال پاسخ دهید :

1 - تحقیقات شما در چه سطحی انجام شده ؟ ( سن - سطح تحصیلات - شهر محل اقامت و ... )

2 - جامعه ی اماری تحقیقات دقیق شما چند نفر رو شامل میشه ؟

3 - انتظار شما از یه مهندس موفق چیه ؟ انتظار دارین فضا پیما بسازه یا ناوهواپیما بر ؟

4 - منظور شما از مولد چیه ؟ اشتغالزا یا پولساز برای شخص ؟

اما در مورد اصل سوال :

پس وسعت دیدتان را بازتر کنید ...
اول از همه ممنون به خاطر اظهار نظر...
اما بنده فکر کنم که در مورد سوال توضیح بیشتری باید بدم. سوال من در مورد بازار کار مهندسی مکانیک نبود.
درست میگید ، بچه های تیز هوش و پرتلاش پس از فارغ التحصیلی به سرعت جذب بازار کار مرتبط با رشته شان میشوند اما آیا این به معنای پایان کاره؟ آیا اینها مهندسان موفق ما هستند چون کار میکنند و حقوق میگیرند؟ آیا این تنها مسولیت ما پس از فارغ التحصیل شدن در قبال مملکتمون و دنیایی که توش رندگی میکنیم هست؟
بعضی در فلان کارخانه مسوول بخشی خاص میشوند و ناظر بر اجرای صحیح کارها و در مواردی هم تعمیر دستگاهها و قطعات ...
به عنوان مثال در کارخانه هایی که بازدید کرده اید، چند تا از دستگاههای اصلی،از طرح تا اجرا کاملا ایرانی و حاصل ابتکار مهندسان داخلی بوده؟ بله، در مواردی معدود اسم دستگاه میگه در ایران تولید شده اما داخل دستگاه تقلید و تقلید از نمونه آلمانی یا آمریکایی هست ، فقط با کیفیت پایین تر.
به نظر شما برای حل این معضل ما قشر آگاه با توجه به مسولیتی که در قبال صنعت کشور داریم چه کارهایی میتونیم انجام بدیم؟

iman.f

عضو جدید
صد رحمت به سنگ پای قزوین! داداش تو زدی ،بسه دیگه. کتت رو بپوش!!!
خیلی ممنون داداش...... دوست نداشتم ببینم چطور بعضی دانشجو های مملکتمون با دیدن چند تا مشکل کمر خم میکنند و کم میارن و دنبال راه چاره نیستند... آخه توی یه سایت خوندم اولین خصوصیت شخصیتی یک مهندس " چاره اندیشی واسه حل مشکلات " باید باشه، هدف از حل این همه مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک هم همینه که فکرهایی تحویل جامعه بشن که برای مشکلات دنبال راه حل میگردند...
به روی چشم... صحبت از مشکلات کافیه... ولی مشتاقانه منتظر شنیدن راه حل های شما هرچند کوچیک هستم، آخه هر چی باشه رشته ما (مکانیک) رشته اول ریاضی هست ...
منتظریم دوستان...

reynolds_nike

عضو جدید
کاربر ممتاز
من 2 بار اینکه پست گذاشتم ولی نمیدونم چرا پاک شده.!!!!

شاید ممنوع النظر شدم!!!!
شایدم به خاطر 22 خرداد باشه!!!!!!!:biggrin:

iman.f

عضو جدید
من 2 بار اینکه پست گذاشتم ولی نمیدونم چرا پاک شده.!!!!

شاید ممنوع النظر شدم!!!!
شایدم به خاطر 22 خرداد باشه!!!!!!!:biggrin:
داداش دست از تلاش برندار ... دوباره و دوباره بنویس که هر نظری میتونه راهگشا باشه...

behnam_mech1987

عضو جدید
ما میگیم نره ،تو میگی بدوش

ما میگیم نره ،تو میگی بدوش

خیلی ممنون داداش...... دوست نداشتم ببینم چطور بعضی دانشجو های مملکتمون با دیدن چند تا مشکل کمر خم میکنند و کم میارن و دنبال راه چاره نیستند... آخه توی یه سایت خوندم اولین خصوصیت شخصیتی یک مهندس " چاره اندیشی واسه حل مشکلات " باید باشه، هدف از حل این همه مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک هم همینه که فکرهایی تحویل جامعه بشن که برای مشکلات دنبال راه حل میگردند...
به روی چشم... صحبت از مشکلات کافیه... ولی مشتاقانه منتظر شنیدن راه حل های شما هرچند کوچیک هستم، آخه هر چی باشه رشته ما (مکانیک) رشته اول ریاضی هست ...
منتظریم دوستان...

من میگم از زیر ساخت مشکل داریم.اول باید مشکلات رو شناخت،دوم باید راه حل های میان مدت و بلند مدت ارائه کرد.سوم باید هزینه کرد هم مالی هم غیر مالی.....بقیه شو میذارم دوستان بشمارن.من اهل کار غیر اصولی نیستم و نمی خوام وقتمو واسه چیزی بذارم که می دونم نتیجه اش چیه. به اونایی که کار بکر ارایه کردن چی نصیب شد الا سر خوردگی. اینجا ایرانه و 90 درصد جماعت از سر صبحی که سگ هم تو خیابونا پیدا نیست تا نصف شب دنبال یه لقمه نون هستن.
.
.
.
راستی ،اصلا کی میدونه تاریخ تولد استاد حسابی کی بود؟

pmehdiq

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی با توجه به تحقیقاتی که توی صنعت کردم مهندسان مکانیک ما همگی یا دلال و فروشنده هستند یا مونتاژکارهای تحصیلکرده هستند

نمی دونم شما تو دنیای مهندسی وارد شدید یا نه .... اما هر شرکت مهندسی بخشهای مختلفی داره ...که یک بخش مخصوص خریده ... و به همین ترتیب بقیه بخشها ...که اینا در همه دنیا تعریف داره ..... پس نمی تونی اسم دلال رو به یه بخش سازمانی نسبت بدی ...
مثلا در مهندسی piping بخش متریال فقط پستش اینه که اقلام رو انتخاب و خریداری کنه ..

به عنوان مثال در کارخانه هایی که بازدید کرده اید، چند تا از دستگاههای اصلی،از طرح تا اجرا کاملا ایرانی و حاصل ابتکار مهندسان داخلی بوده؟

دلیلی نداره که شرکتی که کارش ساخت خودرو هست ...تجهیزات رنگ بدنه رو خودش ساخته باشه ...یا نظیر این ....... اگر شما شرکتی پیدا کردید که وظیفش طراحی یک قطعه خاصه اما به جای طراحی اون ....فقط وارد کننده است ....اون موقع فرمایشتون صحیح میشه ....

البته ایران کشور چندان پیشرفته ای نیست و مسلما در خیلی از موارد وارد کننده است ...اما این دلیل نمیشه که مهندسان طراح ضعیفن .... در خیلی از موارد به دانش کم در علم مواد و آلیاژ مربوط میشه .............

iman.f

عضو جدید
ممنون از همه دوستان که نظراتشون رو بیان کردند. امیدوارم روزی ببینیم که ایران به جایگاه واقعی خودش در دنیا دست پیدا کنه و سهم تولید علم ایران در دنیا خیلی بیش از اینی که هست باشه. اما این رو هم ایمان دارم که حرکت از من و شمای طالب دانش باید شروع بشه، اگه بخواهیم میتونیم ;)...

ansarweb

عضو جدید
نیازهای مهندسی

نیازهای مهندسی

سلام دوستان
هدفم از این تایپیک اینه که اطلاعاتمون رو در مورد ابزار الات ؛روشها و ... که توی بحث طراحی و تعمیرات و نگهداری دستگاهای صنعتی کاربرد داره رو باهم به اشتراک بزارم دوستانی که در کف کار هست و خودشون استیناشون رو میزنن بالا میدونن که تجربه و اطلاعات کاری کلا با چیزی که توی دانشگاها اموزش داده میشه کاملا فرق میکنه اطلاعاتی در مورد بلت ها؛ رینگها ؛ مکانیکال سیلها ؛ چسب ها و خیلی دیگه از مواردی که مطمئنن دونستنشون خیلی بهمون کمک میکنه
پس پیش به رو شیر کردن اطلاعات و نیاز های تجربی و علمی که در کنار هم به ثمر میشینن:gol:

ansarweb

عضو جدید
البته این قسمت رو از تایپیک قبلیم کپی کردم اما سعی میکنم توی دو سه روز اینده کاملترش کنم
Threadlocker ها چسب های هستندکه در صنعت وارد استفاده فراونی دارند و از دلایل استفاده اون ها میتوان به:
دليل استفاده از چسب Threadlocker ها:
    1. جلوگيري از زنگ زدگي : چسب ها در محيطي كه هوا وجود ندارد خشك مي شود بعنوان مثال بين رزوه ها در پيچ و مهره . بدين منظور فقط دو رزوه اول پيچ را كافي است(البته در بعضي محصولات بايستي تمامي رزوه را چسب بماليم بهتر است به دستعورالعمل بستن هر چسب مراجعه نمود ) چسب بزنيد مقداري از مايع لاكتايت بين خلل وفرج قرار ميگيرد و هوا را خارج مي كند. (چسب چون حالت مايع دارد خلل وفرج را پر ميكند) همانطور كه ميدانيد دو عامل زن زدگي آب و هوا مي باشد كه عملا با چسب زدن هوا خارج ميشود آب هم كه وجود ندارد پس پيچ زنگ نخواهد زد
    2. استفاده در بيرينگ ها و بوشها ( بجاي خار، جوش وپين ......) : خار باعث تمركز تنش ميشود . جوش درجه حرارت بالا ايجاد مي كند كه باعث تغيير حالت فاز وساختار فلز مي شود(مثلا آستنيت به مارتنزيت كه ترد وشكننده است تبديل مي شود) و هم ممكن است باعث تغيير شكل يا تاب برداشتن شفت مي شود. ولي اگر چسب استفاده شود اولا سرد مي باشد و ثانيا چون در سطح بيرينگ و سطح بيرينگ پخش مي شود و مثل بار گسترده عمل مي كند
این چسب ها دارای کد بندی و رنگ بندی مخصوص میباشند که میتوان به سری کد 200 که برای مقاوم در برابر لرزش -استفاده درگيربكس ها موتورها جهت جلوگيري از باز شدن پيچ هاو همچنين جهت آببندي و سری کد 500 که به عنوان آب بندي لوله ها و رزوها ( فشار كم و آببندي فوري اتصالات) استفاده میشه نام برد

حالا کسی اطلاعات بیشتری داره تا بتونیم ازش بهره ببریم

ansarweb

عضو جدید
پسوندهایی که بیشترین کاربرد را در یاتاقانهای غلتشی دارند

پسوندهایی که بیشترین کاربرد را در یاتاقانهای غلتشی دارند

پسوندهای بکار رفته بعد از بلبرینگها عامل بسیار مهمی در انتخاب صحیح آنهاست که باعث میشه بسیاری از نواقص رو برطرف کنیم و به حد مطلوبی از کارکرد برسیم در زیر به تعدادی از انها اشاره میکنم:
2f: یاتاقان با در پوش در هر یک طرف
2ff: یاتاقان با در پوش در هر دو طرف
rs: در پوش اب بند لاستیکی مصنوعی در یک طرف با چنگ فولادی
2rs: در پوش اب بند لاستیکی مصنوعی در دو طرف با چنگ فولادی
z: در پوش اب بند فلزی در یک طرف
2z or zz:در پوش اب بندی فلزی در دو طرف
cn: لقی داخلی نرمال
c1: لقی خیلی کمتر از نرمال
c2:لقی کمتر از نرمال
c3 : لقی بیشتر از نرمال

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پسوندهای بکار رفته بعد از بلبرینگها عامل بسیار مهمی در انتخاب صحیح آنهاست که باعث میشه بسیاری از نواقص رو برطرف کنیم و به حد مطلوبی از کارکرد برسیم در زیر به تعدادی از انها اشاره میکنم:
2f: یاتاقان با در پوش در هر یک طرف
2ff: یاتاقان با در پوش در هر دو طرف
rs: در پوش اب بند لاستیکی مصنوعی در یک طرف با چنگ فولادی
2rs: در پوش اب بند لاستیکی مصنوعی در دو طرف با چنگ فولادی
z: در پوش اب بند فلزی در یک طرف
2z or zz:در پوش اب بندی فلزی در دو طرف
cn: لقی داخلی نرمال
c1: لقی خیلی کمتر از نرمال
c2:لقی کمتر از نرمال
c3 : لقی بیشتر از نرمال
این علائم استاندارده؟ یعنی فرقی نداره سازنده بلبرینگ چه شرکتی باشه؟

ansarweb

عضو جدید
این علائم استاندارده؟ یعنی فرقی نداره سازنده بلبرینگ چه شرکتی باشه؟
بله عزیز
تموم سعیم اینکه اطلاعاتی که اینجا میزاریم استاندارد باشه
البته تعدادپسوندها زیاده اگر مورد خاصی رو خواستید اشاره کنید تا براتون بزارم

از دوستان کسی در مورد کاسه نمد های گرافیتی چیزی میدونه؟

بالا