کمک برای انتخاب مقاطع برای سازه فولادی 4 سقفه

oMiDsMaRt

عضو جدید
با سلام
من پروژه فولاد دارم و اول کاری گیر کردم که چه مقاطعی رو به لیست auto select ایتبس وارد کنم برای ستون و تیر و بادبند
قایل کد پلان رو هم پیوست کردم لطفا کمکم کنید
باید IPE بزارم یا تیر ورق یا باکس ؟

Untitled-1.jpg

..:: civil ::..

عضو جدید
با سلام
من پروژه فولاد دارم و اول کاری گیر کردم که چه مقاطعی رو به لیست auto select ایتبس وارد کنم برای ستون و تیر و بادبند

مشاهده پیوست 73407

سلام
چند طبقه هست؟؟ تا یه حدودی بگیم که تیر ستونا تو چه رنجی می افتن واسه طبقات هرچند همونطور که میدونید سعی و خطاست

laneban

عضو جدید
برای شروع تا وقتی که بتوانی حدس اولیه خوبی بزنی برای تیر ها باتوجه به گیر داری از 8/ 2^ql تا 12/ 2^ql وبرای ستون ها p/0.6zigma شروع کن

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

مشاهده پیوست 73407
اگه منظورت اینه که چه مقطعی رو استفاده کنی
بستگی به استاد راهنمات داره
واسه ما سازه 8 طبقه بود
مقطع اختیاری
ما هم از IPE دوبل استفاده کردیم همه رو
اگه واسه شما هم اختیاریه ،کار خودت رو سخت نکن و از IPE استفاده کن
موفق باشی

oMiDsMaRt

عضو جدید
ای استادمون بیخیاله بابا
بیشترین فشارش رو دانشجوها برای کشیدن پلان هست یعنی ابعاد زمین رو داده و خواسته که بچه ها براش پلان بکشن
پلان رو که تایید بکنه دیگه به بقیش کاری نداره
میشه همه رو IPE بزارم ؟ هم تیر ها و هم ستون ها ؟
باد بند ها هم که دوبل ناودانی بسشه ؟ چون یه طرف خمشیه و یه طرف مهاربندی!

عضو جدید
سلام

ببخشید ندیدم جایی گفته باشید چند طبقه ما هم از کار کردن و ایتبز فاصله گرفتیم اما حالا که خونه ی مردم نیست که گیر 1 ریال 2 ریال باشی:
1- سعی کن n تا مقطع انتخاب نکنی چون بعدش تو طراحی اتصالات و نقشه اجرایی بیچاره میشی
2- معمولا برا 3 طبقه نمی آن باکس طراحی کنن یعنی من ندیدم
3- من ابعاد پلانتو نمی بینم کوچیکه ... اما اگه معمول باشن طول تیرها یعنی 7 8 متر نباشن ... احتمالا IPE راحت جواب میده کارت به تیر ورق نمیکشه
4- برا ستونام آره فکر میکنم IPE بسه! اما فقط حواست باشه جهتشون کدوم طرفی میذاری الان تو پلان شما عرض شما(جهت کوچیکه) قاب خمشیه اون جهت بادبندی پس فکر کنم شما باید به صورت H بذاری
چون باید دریفت این سمت رو کنترل کنی
5- پلانت این طور که پیداست منظم نیست یه کنترلی هم روی پیچش داشته باشید بد نیست

حالا اگه اشتباهی دوستان دیدند گوشزد کنند آخه 2 سالی طرف etabs نرفتیم همین قدری که یادم بود دست و پا شکسته گفتم خدمتتون

التماس دعا

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای استادمون بیخیاله بابا
بیشترین فشارش رو دانشجوها برای کشیدن پلان هست یعنی ابعاد زمین رو داده و خواسته که بچه ها براش پلان بکشن
پلان رو که تایید بکنه دیگه به بقیش کاری نداره
میشه همه رو IPE بزارم ؟ هم تیر ها و هم ستون ها ؟
باد بند ها هم که دوبل ناودانی بسشه ؟ چون یه طرف خمشیه و یه طرف مهاربندی!
راستی پلانی که گذاشتی زیاد واضح نیست اعدادش.اگه تونستی یه بهترشو قرار بده.
پلان ما 300متر مربع بود با سیستم سازه ای یه طرف خمشی و یه طرف مهاربندی و همه رو IPE دوبل زدیم و جواب داد البته با ورق تقویتی(ورق سرتاسری و بست موازی)
تیرها هم همینطوری بود،البته از زنبوری هم استفاده کردیم چون سقف کامپوزیت بود.
اره بادبند هم ناودانی خوبه.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ببخشید ندیدم جایی گفته باشید چند طبقه ما هم از کار کردن و ایتبز فاصله گرفتیم اما حالا که خونه ی مردم نیست که گیر 1 ریال 2 ریال باشی:
1- سعی کن n تا مقطع انتخاب نکنی چون بعدش تو طراحی اتصالات و نقشه اجرایی بیچاره میشی
2- معمولا برا 3 طبقه نمی آن باکس طراحی کنن یعنی من ندیدم
3- من ابعاد پلانتو نمی بینم کوچیکه ... اما اگه معمول باشن طول تیرها یعنی 7 8 متر نباشن ... احتمالا IPE راحت جواب میده کارت به تیر ورق نمیکشه
4- برا ستونام آره فکر میکنم IPE بسه! اما فقط حواست باشه جهتشون کدوم طرفی میذاری الان تو پلان شما عرض شما(جهت کوچیکه) قاب خمشیه اون جهت بادبندی پس فکر کنم شما باید به صورت H بذاری
چون باید دریفت این سمت رو کنترل کنی
5- پلانت این طور که پیداست منظم نیست یه کنترلی هم روی پیچش داشته باشید بد نیست

حالا اگه اشتباهی دوستان دیدند گوشزد کنند آخه 2 سالی طرف etabs نرفتیم همین قدری که یادم بود دست و پا شکسته گفتم خدمتتون

التماس دعا
سلام
ولی من دیدم 3طبقه رو باکس طراحی کنن،البته در هر دو جهت سیستم قاب خمشی ساده بود.
چطوری متوجه شدید که جهت کوچیکه ،قاب خمشیه؟

عضو جدید
سلام
ولی من دیدم 3طبقه رو باکس طراحی کنن،البته در هر دو جهت سیستم قاب خمشی ساده بود.
چطوری متوجه شدید که جهت کوچیکه ،قاب خمشیه؟

سلام
راستش از رو پلان جهت کوچیکه محدودیت معماری داره ، بادبند گذاشتن سخته، و از اونجایی که هر چه بازو بزرگتر باشه مهاربندا بهتر اثر میکنن (یعنی پیرامون سازه در حالتی که بازوی دو سمت به یک اندازه باشد) پس لابد اون سمت قاب خمشیه و اون سمتی که محدودیت کمتره مهاربند! من اینطوری فکر کردم!
اون 3 طبقه باکسم میگم قانون نیست! من ندیدم ... آره شاید طراحی کنند

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
راستش از رو پلان جهت کوچیکه محدودیت معماری داره بادبند گذاشتن سخته و از اونجایی که هر چه بازو بزرگتر باشه مهاربندا بهتر اثر میکنن (یعنی پیرامون سازه) پس لابد اون سمت قاب خمشیه اون سمتی که محدودیت کمتره مهاربند! من اینطوری فکر کردم!
اون 3 طبقه باکسم میگم قانون نیست! من ندیدم ... آره شاید طراحی کنند
اره محدودیت داره(به خاطر بازشوها) ولی میشه نوع بادبند رو تغییر داد
بازو از مرکز جرم سازه محاسبه میشه دیگه،پس طول بازو در جهت کوچیکه بیشتره(البته چون پلان نامتقارنه ،مرکز جرم باید حساب بشه و نمیشه گفت دقیق وسط میفته)
البته این نظر منه،نمیدونم چقدر نزدیکه به جواب.
راستی تو جمله هاتون اگه میشه از علامت ویرگول(،)(کاما) هم استفاده کنید که راحتتر بشه خوندش:)

عضو جدید
اره محدودیت داره(به خاطر بازشوها) ولی میشه نوع بادبند رو تغییر داد
بازو از مرکز جرم سازه محاسبه میشه دیگه،پس طول بازو در جهت کوچیکه بیشتره(البته چون پلان نامتقارنه ،مرکز جرم باید حساب بشه و نمیشه گفت دقیق وسط میفته)
البته این نظر منه،نمیدونم چقدر نزدیکه به جواب.
راستی تو جمله هاتون اگه میشه از علامت ویرگول(،)(کاما) هم استفاده کنید که راحتتر بشه خوندش:)

آها، چشم!
نه خوب ... آخه پروژه درسیه دست این بنده خدا نیست که بادبند ها رو عوض کنه! من نمی دونم بادبندش چیه!
بله حق با شماست، اما من با فرض اینکه نمیشه توی ضلع انتهایی مهاربند بذارن، گفتم! و اون طوری به مرکز سختی نزدیکتر می بود!چرا که مجبور میشه بیاد ضلع جلوتر (هرچند که باز هم محدودیت وجود داره) و در این صورت خیلی به مرکز سختیه نزدیک میشد!

کلا من باشم سمت کوچیکه رو میکنم خمشی، چون محدودیتاش به خاطر بازشوها زیاده !

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
آها، چشم!
نه خوب ... آخه پروژه درسیه دست این بنده خدا نیست که بادبند ها رو عوض کنه! من نمی دونم بادبندش چیه!
بله حق با شماست، اما من با فرض اینکه نمیشه توی ضلع انتهایی مهاربند بذارن، گفتم! و اون طوری به مرکز سختی نزدیکتر می بود!
بله اگه در نوع بادبند محدودیت داشته باشه،چاره ای نیست که بیخیال این سمت(کوچیکه) بشه و این طرف رو خمشی اجرا کنه.
ولی در مورد بازو همین سمت (کوچیکه)بهتر جواب میده.
موفق باشید

oMiDsMaRt

عضو جدید
از لطف همه دوستان سپاسگذارم که به من کمک کردن:gol:

بعله سازه در جهت X قاب خمشی هست و در جهت Y مهاربندی - مفصلی هست

حالا سوالم اینجاست که چون تو جهت اونور سازه مفصلی هست چطور باید اونو لحاظ کنیم ؟ یعنی از support باید rotation در جهت X رو آزاد کنم ؟

عضو جدید
از لطف همه دوستان سپاسگذارم که به من کمک کردن:gol:

بعله سازه در جهت X قاب خمشی هست و در جهت Y مهاربندی - مفصلی هست

حالا سوالم اینجاست که چون تو جهت اونور سازه مفصلی هست چطور باید اونو لحاظ کنیم ؟ یعنی از support باید rotation در جهت X رو آزاد کنم ؟

سلام
etabs ندارم اما فکر میکنم از گزینه assign>release بود...اول باید تیرها و بادبند ها رو که انتخاب کردین (همون سمت y) بعدش از گزینه release استفاده کنید، یعنی پنجره که باز شد ممان دو سمت و پیچش یه سمت رو آزاد کنید تا اونجایی که یادمه میشه 2 ردیف پایین کامل تیکشو بزنی و ریف بالایی یکیشو تیک بزنی(پنجره رو باز کنی می فهمی چی میگم)

پلیس110

عضو جدید
سلام

این سوال خیلی وقت پیش مطرح شده ، من جوابشو میذارم برا اونایی ک میخوان جواب این سوال رو بدونن

همچین سوالی در ایتبس غلطه

شما باید مقاطع ایرانی ک امادست رو از اینترنت دانلود کنید معمولا از 200تا2000نوع مقطع از قبل طراحی شدست

شما فقط باید از قسمتadd auto select listفقط بصورت ستون و تیر و بادبند تفکیکشون کنی وتعداد انالیزم از 5ب 10یا بیشتر ارتقاع بدید ک مقاطع دقیق تری انتخاب بشه

سوالی بود هستم در خدمت