تاپیک سوالات قدرتی

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله بله عالی گفتین...واقعا دیگه مثه اینکه به مرتبه استادی رسیدین :دی ممنونم
زاویش شد منفی 0.106
سوال بالام رو هم میشه ج بدین
این حرفو نزنین من 2-3ساعته دارم وقت شمارو میگیرم...شرمنده نکنین
سپاس
خواهش میکنم
به درجه بگین زاویه رو!! بعدشم برای افت ولتاژ اندازه مهمه زاویه ولتاژ ثانویه رو همونطور که اقای نورتن فرمودن مرجع میگیریم یعنی صفر
گفتم که منهای این مقدار رو از 220 کم کنیم .

درسته فقط فکر کنم امپدانسو اشتباه منتقل کردین همونطور که اقا سهیل فرمودن یه اشتباه که خودم اول کردم و جوابم غیر منطقی میشد!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته . قبلش گفته با توان نامی . وقتی میگه توان نامی یعنی به ازای ولتاژی ثابت جریانی رو میتونه به مصرف کننده بده . ولتاژ تو ترانس تنها سطح اون تغییر میکنه و این جریان هست که با توجه به استعداد بار از بی باری تا پیک جابجا میشه .

سوالو دوباره میذارم:
یک ترانس تکفاز با قدرت نامی Sn=150 KVA و ولتاژ نامی اولیه به ثانویه 11KV/220V مفروض است که در ثانویه خود جریان نامی خود را به مصرف کننده ای تحت ضریب قدرت 0.7 پسفاز تحویل میدهد
ولتاژ اولیه ترانس مقدار نامیشه

اگر امپدانس سری ترانس در طرف فشار قوی Zeq=60+j80 باشد 1.ولتاژ ثانویه ترانس؟2.قدرت انتقالی به بار مصرفی؟3.توان اکتیو و راکتیو در ورودی ترانس؟4.رگولاسیون ولتاژ؟5.در چه زاویه باری رگولاسیون ولتاژ صفر میشود؟
..........
قسمت اول مشخصات ترانسو گفته (معرفی)
نگفته توان نامی رو به بار میده گفته جریان نامی رو به بار میده و ولتاژ اولیه نامی هست.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خواهش میکنم
به درجه بگین زاویه رو!! بعدشم برای افت ولتاژ اندازه مهمه زاویه ولتاژ ثانویه رو همونطور که اقای نورتن فرمودن مرجع میگیریم یعنی صفر

درسته فقط فکر کنم امپدانسو اشتباه منتقل کردین همونطور که اقا سهیل فرمودن یه اشتباه که خودم اول کردم و جوابم غیر منطقی میشد!

درسته . چون شک داشتم تو پرانتر نوشتم . از ثانویه به اولیه ضریب ، توان دو میگیره و برای برعکشم که معکئس میشه .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سوالو دوباره میذارم:
یک ترانس تکفاز با قدرت نامی Sn=150 KVA و ولتاژ نامی اولیه به ثانویه 11KV/220V مفروض است که در ثانویه خود جریان نامی خود را به مصرف کننده ای تحت ضریب قدرت 0.7 پسفاز تحویل میدهد
ولتاژ اولیه ترانس مقدار نامیشه

اگر امپدانس سری ترانس در طرف فشار قوی Zeq=60+j80 باشد 1.ولتاژ ثانویه ترانس؟2.قدرت انتقالی به بار مصرفی؟3.توان اکتیو و راکتیو در ورودی ترانس؟4.رگولاسیون ولتاژ؟5.در چه زاویه باری رگولاسیون ولتاژ صفر میشود؟
..........
قسمت اول مشخصات ترانسو گفته (معرفی)
نگفته توان نامی رو به بار میده گفته جریان نامی رو به بار میده و ولتاژ اولیه نامی هست.
درسته ولی این افت برای خروجی 220 خیلیه . تقریبا 11% .
برای خروجی 220 خط اینقدری طولانی نیست که اینقدر افت داشته باشه . البته در عمل .
اگر این افت قابل قبول باشه نظر من هم اینه که منتقل کنیم به ثانویه و بعد مسئله رو حل کنیم .

soheil_147

عضو جدید
خواهش میکنم

ببخشبد یعنی (افت ولتاژ که همون اندازشو فقط میذاریم) -220 یعنی 27.27-220 میشه ولتاژ ثانویه درسته؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببخشبد یعنی (افت ولتاژ که همون اندازشو فقط میذاریم) -220 یعنی 27.27-220 میشه ولتاژ ثانویه درسته؟

بله. ولتاژی که در اینصورت به دو سر بار منتقل میشه همین هست .
ببین سهیل اینکه میپرسی خیلی خوبه . این درس رو حفظ نکن . مسئله هم زیاد حل کن .
این زاویه ولتاژ رو هم کلا بی خیال ( اکثر منابع اینطوری هست )

soheil_147

عضو جدید
اگر این افت قابل قبول باشه نظر من هم اینه که منتقل کنیم به ثانویه و بعد مسئله رو حل کنیم .

دیدتو ستایش میکنم
فقط بگم استاد سر کلاس ذهنی طرح کرد مساله رو ...

soheil_147

عضو جدید
دوستان یه سوال دیگه من واقعا شرمندتونم
ضریب قدرت بشه 0.7 پیشفاز ولتاژ ثانویه و قدرت انتقالی به بار که عوض نمیشن درسته؟

soheil_147

عضو جدید
بله. ولتاژی که در اینصورت به دو سر بار منتقل میشه همین هست .
ببین سهیل اینکه میپرسی خیلی خوبه . این درس رو حفظ نکن . مسئله هم زیاد حل کن .
این زاویه ولتاژ رو هم کلا بی خیال ( اکثر منابع اینطوری هست )

بخدا من شرمندما از سوال زیاد شاید باورت نشه ولی اولین سوال ماشین 2 که دارم میحلم
بله چشم (چشمک)

soheil_147

عضو جدید
رفتین؟کاش سوال آخرم رو هم جواب میدادین:(

واقعا ازتون ممنونم خیلی کمک کردین که یه چیزی بفهمم و خیلی با حوصله بودین
مخصوصا خانم irandokht که همون اول میتونست جوابو بگه و خودشو خلاص کنه ولی کمک کرد که بفهمم...سپاس فراوان

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

هر چیزی که تا حالا حل کردی و توس ضرایب سینوسی داشته عوض میشه. مابقی خیر .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره
بخدا من شرمندما از سوال زیاد شاید باورت نشه ولی اولین سوال ماشین 2 که دارم میحلم
بله چشم (چشمک)
خوشحالم:)
ولتاژ ثانویه نه ولی قدرت عوض میشه چون جریان عوض میشه زاویه ش
رفتین؟کاش سوال آخرم رو هم جواب میدادین:(

واقعا ازتون ممنونم خیلی کمک کردین که یه چیزی بفهمم و خیلی با حوصله بودین
مخصوصا خانم irandokht که همون اول میتونست جوابو بگه و خودشو خلاص کنه ولی کمک کرد که بفهمم...سپاس فراوان
شرمنده سرعتم خیلی کم بود!
خواهش میکنم:gol:
خط ؟
این افت ولتاژ ناشی از امپدانس خود ترانسه. ولی خب سوالایی که تو دانشگاه مطرح میشه از این مشکلا داره!

mehr9

عضو جدید
ممنون که جواب میدین
منم میخواستم بدونم که دلیل اتصال بدنه تو یخچال فقط به خاطر از بین رفتن عایق بندیه , یا دلیل دیگه ای هم داره؟

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون که جواب میدین
منم میخواستم بدونم که دلیل اتصال بدنه تو یخچال فقط به خاطر از بین رفتن عایق بندیه , یا دلیل دیگه ای هم داره؟
تنها دلیلش همینه .
تنها یخچال نیست . حتی کابینت فلزی آشپزخونه هم میتونه با برخورد به سیم برقدار ، اتصال بدنه ایجاد کنه . تنهاا دلیلیشم برخورد با فاز هست .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اره

خوشحالم:)

ولتاژ ثانویه نه ولی قدرت عوض میشه چون جریان عوض میشه زاویه ش

شرمنده سرعتم خیلی کم بود!
خواهش میکنم:gol:

خط ؟
این افت ولتاژ ناشی از امپدانس خود ترانسه. ولی خب سوالایی که تو دانشگاه مطرح میشه از این مشکلا داره!

تو ترانس های خطوط و شمایی که کشیده میشه و از دید واقعی این امپدانس های خطوط هست و امپدانس داخلی ناچیز و در نظر گرفته نمیشه . برای همین ولتاژ خروجی ترانس های توزیع هیچوقت 380 نیست . معمولا 400 هست تا باحتساب تلفات خطوط نهایتا مقدار 380 رو داشته باشیم .
اصلا اون مسئله یجوری هست .هم اون تلفاتش و هم ضریب تبدیل 11 کیلو 220 اون .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
چه خبره اینجا؟! از دیشب ترکوندین اینجا رو :دی

بله مهندس نوترن درست میگن. در عمل امپدانس ترانس تقریبا صفره!

اصلا با این مسئله ها مشکل دارم من. چون همیشه غیر واقعی هستن و هیچ دیدی به دانشجو نمیدن!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه خبره اینجا؟! از دیشب ترکوندین اینجا رو :دی

بله مهندس نوترن درست میگن. در عمل امپدانس ترانس تقریبا صفره!

اصلا با این مسئله ها مشکل دارم من. چون همیشه غیر واقعی هستن و هیچ دیدی به دانشجو نمیدن!

خب ایشون گفتن که استاد زیاد وقت نذاشته برای طراحی این سوال.
ولی اره خیلی بده. راستش من هم زیاد دید عملی نسبت به مسائل ندارم:(

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خب ایشون گفتن که استاد زیاد وقت نذاشته برای طراحی این سوال.
ولی اره خیلی بده. راستش من هم زیاد دید عملی نسبت به مسائل ندارم:(

سلام خانوم مهندس
نه این مورد که به کنار و شما لطف کردید و ایشون رو راهنمائی کردید
منظور من کلیه. به نظر بنده خوبه که آدم محاسبات دستی این موارد رو بلد باشه و در خد پاس کردن واحد هاش ازشون استفاده کنه ولیتو بحرش نره
چون همش رو کاغذه و اکثرا هیچ نمود عملی نداره
واسه همین من هیچ وقت تو مسائل درسی و حل یه مسئله مشارکت نمیکنم

ببخشید اگه بی ربط به موضوع بود:gol:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام خانوم مهندس
نه این مورد که به کنار و شما لطف کردید و ایشون رو راهنمائی کردید
منظور من کلیه. به نظر بنده خوبه که آدم محاسبات دستی این موارد رو بلد باشه و در خد پاس کردن واحد هاش ازشون استفاده کنه ولیتو بحرش نره
چون همش رو کاغذه و اکثرا هیچ نمود عملی نداره
واسه همین من هیچ وقت تو مسائل درسی و حل یه مسئله مشارکت نمیکنم

ببخشید اگه بی ربط به موضوع بود:gol:

ینظر من یکی از راه های فهم درس همین مسائل هستند اما به شرط کنکاش نه صرفا حفظ کردن . انیشتین میگه هر وقت تونستی یه مسئله ریاضی رو به مادربزرگت حالی کنی اونوقت اونو یاد گرفتی . راست و دروغش پای خودش :)

از خانم IRANDOKHT هم به خاطر مشارکتشون تو بحث دیشب تشکر می کنم :gol:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ینظر من یکی از راه های فهم درس همین مسائل هستند اما به شرط کنکاش نه صرفا حفظ کردن . انیشتین میگه هر وقت تونستی یه مسئله ریاضی رو به مادربزرگت حالی کنی اونوقت اونو یاد گرفتی . راست و دروغش پای خودش :)

از خانم IRANDOKHT هم به خاطر مشارکتشون تو بحث دیشب تشکر می کنم :gol:

بله کاملا حق با شماست
فقط منظور من تفاوت بین عمل و مسئله بود که زیاد غرق این مسائل نشیم:gol:

همگی موفق باشید

saman@d

عضو جدید
سلام
اگر منظورتون همون شوک ضعیفی هستش که بعد از تماس دست با بدنه یخچال ایجاد میشه دلیلش همون نداشتن سیستم ارت در پریز منزل شما هستش.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان اگه لطف کنید و کمک کنید واسه حل این سوال ممنون میشم

مشاهده پیوست 140534

میتونین از بار شروع کنین توان و لتاژو دارین جریان بارو حساب کنین و از ژنراتور که ولتاژشو داده شورع کنین به محاسبه ولتاژ همه نقاط البته قبلش همه رو به یک مبنا ببرین فکر میکنم امپدانس ها برای هر ترانس و ژنراتور در مبنای خودش داده شده.

soheil_147

عضو جدید
میتونین از بار شروع کنین توان و لتاژو دارین جریان بارو حساب کنین و از ژنراتور که ولتاژشو داده شورع کنین به محاسبه ولتاژ همه نقاط البته قبلش همه رو به یک مبنا ببرین فکر میکنم امپدانس ها برای هر ترانس و ژنراتور در مبنای خودش داده شده.

اون درصد ها میدونین چین؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون درصد ها میدونین چین؟
امپدانس هستن که به صورت پریونیتی داده شده در مبنای خود تجهیز مثلا ترانس رو با توجه به مقادیر نامی ترانس و ژنراتورو با توجه به مقادیر نامی خودش یه نسبت هم داده که r و x رو میشه باهاش حساب کرد.

آخرین ویرایش:

moh3n_s

عضو جدید
حلقه اتصال کوتاه داخل کنتاکتور (روی هسته ثابت) چطور از لرزش کنتاکتور جلوگیری میکنه؟

من میدونم که اگر یه حلقه اتصال کوتاه داشته باشیم که از مرکزش شاری عبور کنه(شار اولیه) این شار باعث بوجود آمدن یه جریان در حلقه اتصال کوتاه میشه حال این جریان خودش باعث بوجود آمدن یه شار میشه که مخالف شار بوجود آورنده یا اولیه هست یا به عبارتی اثر اون رو خنثی میکنه
طبق قانون لنز هر عاملی با بوجود آورنده خودش مخالفت میکنه بنابراین این مخالفت باعث از بین رفتن اثر شار اولیه میشه که شاید سر و صدای و لرزش کنتاکتور ناشی از همین شار باشه حالا این حلقه اتصال کوتاه شاید یه طوری قرار میگیره که شار سیم پیچ های کنتاکتور از مرکزش عبور میکنه این شار یه جریان تو حلقه بوجود میاره که این جریان هم یه شار تولید میکنه و با شار تولیدی خودش مخالفه پس اون رو بطور کامل خنثی میکنه