گفتگو با دیگر اعضا تالار شهرسازی

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دقیقاً میخواستم بگم که تعریفت از ارتباط چیه؟ فیزیکی (شبکه معابر)، بروکراسی اداری، ارتباط بین دو نهاد مرتبط یا غیر مرتبط...
اتفاقاً بیشتر کارآییش رو توی بحث مدیریت شهری و همینطور ارتباط مدیریت شهری با شهروندان نشون میده.
پارسال یکی از دانشجوهای ایرانی دکترای برنامه ریزی شهری توی دانشگاه کلگری کانادا که عضو یه تیم تحقیقاتی بود و با همکاری شهرداری کلگری (Calgary) داشتن روی یه پروژه حمل و نقل سریع شهری با استفاده از داده های GIS کار میکردن که پروژه خیلی جالبی بود. اون نمونه بارز کاری بود که برای ایجاد یک شهر الکترونیک میشد انجام داد.
به قول معروف، از نظر من شهر الکترونیک خوبه فقط زمانش رو باید بیشتر کنن!! :D ولی حقیقتش اینه که مفاهیمی مثل شهر الکترونیک توی کشور ما به دلیل فساد اداری حاکم فقط در حد شعارهای سیاسی باقی میمونه. شما وقتی سیستمت رو به صورت الکترونیک در بیاری امکان تقلب، رشوه، باندبازی و... رو کاهش میدی. برای همین ممکنه نون خیلی ها آجر بشه. همین خیلی ها (شما بخونید ذی نفوذها!) مانع تحقق همچین طرحهایی میشن.

پ.ن: واحدی به اسم کاربرد نظام اطلاعات در شهرسازی جزو واحدهای دوره کارشناسی هست که پایه های شهر الکترونیک هست.

هر دم از باغ بری می رسد پس اینجام اینطوریه....:D
شاید باید از جزئ به کل برسیم مثل حرکت هایی که در بانکداری الکترونیکی یا سیستم خرید و فروش املاک شروع شد ؛‌
میشه امید داشت و هدایتش کرد به اون سمتی که میخواهیم ولی خب فکر نمیکنم خیلی جای مانور داشته باشه در حد همون واحد درسیه :D

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
سلام امروز رفتم جلسه كميته فني شورايعالي معماري شهرسازي مربوط به شهري كه روش كار ميكردم (جاي همه دوستان خالي :surprised:)
انقدر روي يك چيزايي گير دادن و انقدر من توضيح دادم كه آخر جلسه همه تنم درد ميكرد..انگار كتك خورده بودم :biggrin:

دوستان شوراي عالي خيلي كاري ندارن كه شهر چيه و چي كار ميكني و چي ميشه! شهر كوچيكه بزرگه.. چه نيازهايي داره چه مشكلاتي داره!!! فقط از تو گزارش صفحات مربوط به نقشه هاي كاربري موجود و پيشنهادي و سطوح و سرانه هاي موجود و پيشنهادي را جلوشون ميذارن و كلا به بقيه موارد هم كاري ندارن!!! حالا هي من نشستم كلي رو مسائل و مشكلات و اهداف و مسائل زيست محيطي ، ساختار شهر و .. كار كردم، فقط همونايي مهمن كه گفتم .. هرچقدر هم توضيح ميدي كه چرا ميگن شما درست ميفرماييد آآآماااااااااااا با سرانه شواريعالي مغايرت داره (حتي آخرش بين خودشون هم بحث شده بود كه شايد سرانه هاي شواريعالي بايد اصلاح بشه!!! :surprised:

اينا رو ميگم اگه كسي خواست بره جلسه بدونه چي بيشتر اهميت داره! چند روز خيلي دنبال اين بودم كه بدونم تو جلسه شواريعالي چه اتفاقي ميفته جايي مطلبي پيدا نكردم! گفتم بگم شايد عبرتي باشه براي ديگران مثل امروز من نشن :D ..راستي حواستون به نماينده ميراث هم باشه... اصلا هيچ كاري به كار ميراث نداشته باشيد كه .... :D

Checkmate

کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی ,
کاربر ممتاز
راستي حواستون به نماينده ميراث هم باشه... اصلا هيچ كاري به كار ميراث نداشته باشيد كه .... :D

اتفاقاً تا جایی که من دیدم شهرداری به خون میراث تشنه هست به خاطر اینکه میراث این قدرت رو داره که به راحتی روی یه پلاک، یه محدوده یا حتی یا بافت دست بذاره و بگه شهرداری هیچ کاری حق نداره اینجا بکنه مگر با اجازه ما!! سال 87 روی طرح منظر محله عودلاجان کار میکردیم و من خودم رفتم میراث برای اینکه ضوابط میراث فرهنگی رو بگیرم که بر چه اساسی کل این محدوده رو جزو بافت تاریخی حساب کردن (کلاً توی کشور ما قدیمی بودن = تاریخی بودن هست!!). خیلی راحت برگشتن گفتن هیچ ضابطه ای وجود نداره. کارشناس میراث میره اونجا یه نگاه میکنه و اگر تشخیص داد (که وقتی خودشون میگن ضابطه نداره پس احتمالاً این تشخیص براساس امدادهای غیبی صورت میگرفته!!) اونجا رو بافت تاریخی میکنن. البته همون زمان هم داشتن روی ضابطه مند کردنش کار میکردن. نمیدونم الان شده یا نه.
حق با شماست کاملاً! حتی توی طرح جامع هم که من چند تا کار رو خودم بردم وزارت راه و شهرسازی فقط نقشه کاربری های پیشنهادی رو نگاه میکردن و نظر میدادن. بقیه رو میگفتن خود استان نظر بده. اون استانی هم که شما کار کردی خیلی مهمه. مثلاً استان اصفهان قویترین و سختگیرترین شهرسازی رو داره ولی بعضی از استانهای دیگه واقعاً خیلی سرسری از روی همه چیز رد میشن.

mayor2

کاربر فعال
ممنون. مهندس آزاده. منم سال نو رو به تمام عزیزان تبریک میگم. امیدوارم امسال ، سال خوبی برای تمام عزیزان باشه;)

راضیه...

عضو جدید
سلام دوستان من میخوام واسه ارشد شهرسازی شرکت کنم،رشته خودمم معماری هست،کتابای مدرسان شریفو گرفتم به نظر شما همینا کافین یا باید حتما کتابای مرجع رو هم بخونم؟؟؟؟؟؟خودشون که خیلی تاکید دارن که همینا کافی هستن.....اگه میشه راهنماییییم کنیید:(

Arch-Azadeh

سلام دوستان من میخوام واسه ارشد شهرسازی شرکت کنم،رشته خودمم معماری هست،کتابای مدرسان شریفو گرفتم به نظر شما همینا کافین یا باید حتما کتابای مرجع رو هم بخونم؟؟؟؟؟؟خودشون که خیلی تاکید دارن که همینا کافی هستن.....اگه میشه راهنماییییم کنیید:(

سلام
چون رشته لیسانستون معماری بوده و کمتر با شهرسازی آشنایی دارید من پیشنهاد میکنم که حتما خود کتابها را بخونید. بعد جزوه بخونید. چون شهرسازی یه مقدار مباحثش فرق میکنه.. وقتی خلاصه میخونید درست متوجه قضیه نمیشید. بهتره دقیقا کتاب را با عکس و شکل و .. بخونید.
توصیه میکنم که از کتاب "از شار تا شهر" شروع کنید. نثرش داستان گونه است .و خیلی خوب توضیح داده و میتونه شما را وارد دنیای شهرسازی کنه. به من که خیلی کمک کرد :smile:

موفق باشید:)

راضیه...

عضو جدید
خیلی ممنون از راهنماییتون حتما استفاده میکنم:smile:.میشه کتابها و مراجعی که مهم هستند رو به من بگید؟؟چون فکر کنم دیگه وقتم کم باشه واسه خوندن تمام کتابا:smile:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

درود

فضای سبز هم جزیی از شهرسازی یک شهر محسوب میشه, خوشحال میشم که با نظراتتون ما رو یـــاری کنید ممنون

.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.

♥ Elena ♥

عضو جدید
سلام دوستان عزیز به راهنماییتون احتیاج دارم ، اول از همه این گفتگو بین و من و خانم هلن رو بخونید تا دستتون بیاد منظور من چیه :
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/63902-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86/page44

دوم از همه میخوام بین معماری و شهرسازی ی رشته رو انتخاب کنم مهم نیست کدوم ف چیزی که برام مهمه طراحیه - من شنیدم شهرسازی رشته ایه که بیشتر به مباحث اجتماعی و فرهنگی میپردازه چیزی شبیه به روانشناسی شهری
به طور مثال : اگه من تا فارغ التحصیلی شهرسازی بخونم سپس کارشناسی ارشد طراحی شهری بخونم تو رشته طراحی شهری هم این چیزا وجود داره؟ یعنی در شغل آینده من دخیله؟ چیزایی که مربوط به علوم انسانی و اجتماعی میشه

Arch-Azadeh

دوم از همه میخوام بین معماری و شهرسازی ی رشته رو انتخاب کنم مهم نیست کدوم ف چیزی که برام مهمه طراحیه - من شنیدم شهرسازی رشته ایه که بیشتر به مباحث اجتماعی و فرهنگی میپردازه چیزی شبیه به روانشناسی شهری
به طور مثال : اگه من تا فارغ التحصیلی شهرسازی بخونم سپس کارشناسی ارشد طراحی شهری بخونم تو رشته طراحی شهری هم این چیزا وجود داره؟ یعنی در شغل آینده من دخیله؟ چیزایی که مربوط به علوم انسانی و اجتماعی میشه

طراحی فقط تو رشته معماری هست. طراحی رشته شهرسازی خیلی کلی تره و به اون دقت و جزئیات نیست.

در تمام گرایش های شهرسازی در ارشد و در لیسانس همه موارد مربوط به شهرسازی وجود داره مثل علوم انسانی و اجتماعی و ... .
شهرسازی رشته بین رشته ای هست. از همه رشته ها درش هست و اصلا شبیه روانشناسی شهری نیست (اصلا اینی گفتید رشته است؟؟؟)

نکته ای را به خاطر داشته باشید. رشته پایه هر کس رشته لیسانسش هست. شما هر رشته ای برای لیسانس بخونید تقریبا تا آخر عمر کاریتون به اون رشته شناخته میشید نه رشته ای که توش ارشد خوندید.
این حرفایی که میزنن که مثلا برو رشته علوم پایه بخون بعد برو ارشد مهندسی برق بخون .. همه اوهامی بیش نیست!!! تقریبا 90% افرادی که رشته ای رو برای لیسانس خوندن به اون علاقه مند میشن و از تغییر رشته اساسی در ارشد خودداری میکنند. و حتی اگر این کار را بکنند باز به خوبی اون مهندسی نمیشن که رشته لیسانسش اون رشته بوده.

نمونه اش چند تا از دوستان خودم که عاشق معماری بودن ولی مهندسی شیمی قبول شدن. بعد از فارغ التحصیلی رفتن خارج از ایران و لیسانس معماری گرفتن!!!!

یک توصیه خواهرانه : همیشه برای انتخاب رشته اول به رشته و علاقتون اهمیت بدید بعد به دانشگاه!!!

♥ Elena ♥

عضو جدید
خیلی ممنون خواهر بزرگتر که بهمون کمک میکنی ...

شاید مجبور بشم دانشگاه آزاد ی شهر دیگه بزنم ،امیدوارم اذیت نشم و انتقالی بدن تا بتونم بیام اطراف تهران ...

اینیکه گفتید واقا درسته؟ یعنی شهرسازی که میره طراحی شهری میخونه ، با معماری که میره طراحی شهری میخونه اینا وقتی فارغ التحصیل میشن با نام های لیسانسشون شناخته میشن؟؟؟
اون علوم اجتماعی مربوط به شهر سازی واقا باب میل من نیست منم ترجیح دادم شاید بتونم برم شهرسازی تا ارشد برم طراحی شهری اینطوری در رشته طراحی شهری به اون چیزایی که میخوام برسم...

امیدوارم بتونم خوب در این مورد تصمیم بگیرم

alikal

عضو جدید
سلام عزیزان وقتتون بخیر.رشته معماری میخونم یه جورایی به رشته شهرسازی علاقه پیدا کردم در مقایسه با معماری کاراییش بیشتره یا نه.مرسی