صفحه 1 از 3 123 آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 30

تاپیک: آموزش Aspen B-jac

 1. #1
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  Indus آموزش Aspen B-jac

  Aspen B-jac

  نرم افزار Aspen B-jac شامل تعدادی برنامه جهت طراحی حرارتی ، طراحی مکانیکی ، برآورده هزینه ها و ترسیم برای مبدل های حرارتی و مخازن تحت فشار می باشد. برنامه های اصلی این نرم افزار عبارتند از : طراحی حرارتی مبدل های پوسته و لوله Aspen Hetran طراحی مکانیکی ، برآورده هزینه ها و طراحی Aspen Teams ترسیمی مبدل های حرارتی پوسته و لوله طراحی حرارتی کولرهای هوایی ، مبدلهای اکونومایزر Aspen Aerotran خروجی کوره ها و بخش جابه جایی کوره ها علاوه بر برنامه های اصلی تعدادی برنامه برای پشتیبانی برنامه های طراحی وجود دارند که عبارتند از : بانک اطلاعات خواص شیمیایی و فیزیکی Props برنامه ای برای ساختن بانک اطلاعات شخصی برای Props Priprops بانک اطلاعات خواص مواد Metals برنامه ای برای ساختن بانک اطلاعات شخصی برای MetalPrimetals برنامه چیدمان صفحه لوله Ensea برنامه تخمین و برآورد هزینه ها Qchex برنامه کمکی گرافیکی برای طراحی و ترسیم Draw برنامه ای برای تداوم کار و اطلاعات پایه مواد Newcost برنامه ای برای ساختن مواد پیش فرض Defmats Aspen Hetran

  نرم افزار Aspen Hetran برنامه ای برای طراحی ، ارزیابی .و شبیه سازی مبدل های پوسته و لوله در کلیه کاربردهای صنعتی نظیر انتقال حرارت بدون تغییر فاز ، میعان و تبخیر می باشد.
  1- در حالت طراحی ( Design Mode ) ، نرم افزار مبدل حرارتی بهینه را با بار حرارتی مشخص و با در نظر گرفتن محدوده های افت فشار مجاز ، سرعت ، قطر پوسته ، طول لوله و دیگر محدودیت هایی مشخص شده ، طراحی می نماید.
  2- در حالت ارزیابی ( Rating Mode ) ، نرم افزار کارآیی یک مبدل موجود ( ساخته شده ) را در شرایط عملیاتی مورد نظر بررسی می کند. در این حالت نرم افزار مشخص می کند که آیا سطح انتقال حرارت موجود در شرایط مورد نظر اهداف را برآورده می سازد یا خیر.
  3- در حالت شبیه سازی ( Simulation Mode ) ، نرم افزار با مشخص کردن ساختار مبدل و شرایط ورودی ها ، شرایط جریان های خروجی را پیش بینی می کند. نرم افزار Aspen Hetran دارای بانک اطلاعاتی وسیعی است که می توان از اطلاعات آن به عنوان پیش فرض استفاده نموده و بدین طریق امکان راحی با حداقل داده های ورودی را فراهم ساخت. برای حالت پیچیده که همراه با تغییر فاز در سیال خروجی است ( میعان و یا تبخیر ) ، برنامه نیاز به داده های تعادلی بخار – مایع و خواص ترموفیزیکی در گستره دمای عملیاتی دارد که به دو طریق می توان این نیاز را برآورده ساخت : 1- به طور مستقیم توسط طراح وارد شود 2- نرم افزار به صورت خودکار داده های تعادلی مایع و بخار را محاسبه کند نرم افزار قادر به طراحی مکانیکی اولیه برای مشخص کردن ضخامت پوسته و کلگی ها می باشد. همچنین ضخامت صفحه لوله را به صورت تخمینی معین می کند ولی طراحی مکانیکی دقیق توسط Aspen Hetran انجام نگرفته و توسط برنامهAspen Teams - که به راحتی می توان از محیط Hetran وارد آن شد - انجام می پزیرد. نرم افزار Hetran تمامی انواع مبدل های استاندارد TEMA را پوشش می دهد ، بنابراین با استفاده از آن میتوان کلیه مبدل های TEMA را طراحی نمود. این نرم افزار شامل استاندارهای ANSI ، DIN و ISO نیز می باشد. برنامه Aspen B-jac برآوردی از هزینه ساخت و هزینه تغییرات طراحی را نیز ارائه می دهد. برنامه برآورد هزینه تولید مبدل ، مشابه بانک اطلاعاتی Qchex عمل می نماید. نرم افزار Aspen Hetran یک برنامه هوشمند است به این معنی که امکان ارزیابی تغییرات طراحی را در حین اجرای برنامه فراهم کرده و طراح را در وارد کردن داده های ورودی ، محاسبات ، نمایش نتایج ، تغییرات طراحی و پرینیت خروجی های مورد نظر ، راهنمایی می نماید.

  منبع:کتاب طراحی مبدلهای حرارتی با ASPEN B-JAC نگارش مهندس غلامرضا باغمیشه (جهت اطلاعات تکمیلی و حل مسائل بیشتر به کتاب مذکور مراجعه نمایید)
  ويرايش شده توسط حــامد در 2012/4/01 در ساعت 06:37 PM
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد 2. #2
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض


  نحوه کار نرم افزار Hetranدر حالت طراحی


  نرم افزار Hetranدر حالت طراحی به جستجوی ساختارهای مناسبی برای مبدل می پردازد تا شرایط عملیاتی مورد انتظار را فراهم کند. در این جستجو نرم افزار از برخی متغیرهای هندسی به عنوان متغیرهای تصمیم گیری استفاده می نماید. در نهایت آنچه نرم افزار به عنوان نتیجه نهائی ارائه می دهد مجموعه ای از مبدل ها با ساختارهای متفاوت است که هر یک از آنها می تواند شرایط عملیاتی مورد نیاز را پوشش دهد ( نرم افزار به طور اتوماتیک مبدلی با هزینه کم را به عنوان یکی از نتایج گزارش میدهد ). لذا در این میان وظیفه طراح میباشد که با استفاده از علم مهندسی خود مبدل خاصی را به عنوان بهترین مبدل انتخاب کند. نرم افزار Hetranموارد زیر را در طراحی به عنوان تابع هدف در نظر می گیرد :
  · سطح انتقال حرارت کافی برای بار حرارتی مورد نظر
  · محدودیت افت فشار در دو بخش پوسته و لوله
  · ابعاد امکان پذیر و معقول
  · دامنه سرعت سیال قابل قبول برای دو بخش پوسته و لوله
  · محدودیت های عملی ساخت علاوه بر توابع هدف بالا ( که بهتر است گفته شود محدودیت ) ،

  نرم افزار
  Hetran هزینه نهایی ساخت مبدل و همچنین وضعیت مبدل را از لحاظ لرزش ، برای تمامی مبدل هایی که در نهایت ارائه کرده است ، بعنوان یکی از نتایج ( بصورت مزایا و یا معایب ) اعلام می نماید. دانستن این نکته حائز اهمیت است که نرم افزار در انتخاب و ارائه مبدل هایی که برای شرایط عملیاتی مورد نظر پیشنهاد کرده است دو فاکتور بالا را دخالت نداده ، و این وظیفه بر عهده طراح می باشد. به عنوان مثال بیش از 30 پارامتر مکانیکی وجود دارد که بطور مستقیم و غیر مستقیم بر روی طراحی مبدل پوسته و لوله تاثیر می گذارد. بررسی ترکیبی این متغیرها کاری دشوار و در برخی موارد امکان ناپذیر است. علاوه بر این دامنه قابل قبول برخی از متغیرهای طراحی به ملاحظات فرآیندی و هزینه ای بستگی دارد ( برای مثال اهمیت و هزینه تمیزکاری ). بنابراین نرم افزار Hetran در جستجو ، تنها از برخی متغیرها که از فرآیند ، عملیات ، نگهداری و ملاحظات ساخت مستقل باشند ، بعنوان متغیرهای تصمیم گیری استفاده می نماید. در زیر لیست متغیرهای مذکور آورده شده است. در ادامه نحوه بهینه سازی پارامترهای تصمیم گیری توسط برنامه توضیح داده می شود.

  · قطر پوسته ( Shell diameter )
  · فضای بین بافلها ( Baffle spacing )
  · نوع آرایش مسیرها ( Pass layout type )
  · طول لوله ( Tube length )
  · تعداد بافلها ( Number of baffles )
  · تعداد مبدل هایی که به باید طور موازی به کار گرفته شوند ( Exchangers in parallel )
  · تعداد لوله ها ( Number of tubes )
  · تعداد مسیرهای لوله ( Tube passes )
  · تعداد مبدهایی که باید به طور سری به کار گرفته شود (Exchangers in series )


  بهینه سازی قطر پوسته
  یکی از متغیرهای بسیار مهم در حالت طراحی ، قطر پوسته می باشد. برنامه بهینه سازی نرم افزار ، کوچکترین قطر لازم را برای تامین سطح مورد نیاز انتقال حرارت ، افت فشار مجاز پوسته و حداکثر سرعت مجاز سیال پوسته جستجو می کند. محدوده جستجو از مینیمم قطر شروع میشود و در صورت برآورده نشدن شرایط ، قطر با یک گام معینی افزایش خواهد یافت.

  بهینه سازی فاصله بافل ها

  نرم افزارHetran ، مینیمم فاصله مرکز به مرکز بافل ها را طوری تعیین می کند که در آن حداکثر افت فشار مجاز و حداکثر سرعت مجاز پوسته رعایت شده و در عین حال با افزایش سرعت پوسته موجب افزایش ضریب فیلم حرارتی شود. افزایش سرعت سیال پوسته موجب کاهش جرم گرفتگی نیز خواهد شد ولی این مساله جزء متغیرهای بهینه سازی نمی باشد.

  بهینه سازی تعداد بافل ها

  نرم افزار Hetran ، ماکزیمم تعداد بافل هایی را که می توان بین مسیر دو نازل ورودی و خروجی پوسته قرار داد جستجو می نماید. از آنجا که موقعیت دقیق نازل های ورودی و خروجی را طراحی مکانیکی مشخص می کند ، نرم افزار با تخمین اولیه ضخامت صفحه لوله ها و هم چنین ضخامت رینگ فلنج ها ، تعداد مورد نیاز بافل ها را تعیین می نماید. مقدار عدد بدست آمده ، مجموع بافل ها و نگهدارنده ها می باشد.

  بهینه سازی طول لوله
  در حالت طراحی، هر بار که قطر پوسته تغییر می کند ، متناسب با آن کمترین طول لوله مطابق با استاندارد موجود انتخاب می گردد.

  بهینه سازی تعداد گذرهای لوله

  نرم افزار Hetran ، ماکزیمم تعداد مسیرهای لوله را طوری تعیین می کند که حداکثر فشار مجاز و حداکثر سرعت رعایت گردد. با افزایش تعداد مسیرهای لوله ، سرعت در بخش لوله ها افزایش یافته و در نتیجه ضریب انتقال فیلمی داخل لوله ها افزایش می یابد. ماکزیمم تعداد مسیرهای لوله معمولاً تابعی از قطر پوسته و قطر خارجی لوله هاست. همچنین این متغیر می تواند تابعی از نوع سرویس بخش لوله ها و کلگی عقب باشد. به عنوان مثال برای کلگی نوع W تنها دو گذر لوله باید استفاده شود ، همچنین برای کندانسورهایی که سیال ، داخل لوله کندانس می گردد ، حداکثر باید از دو گذر لوله استفاده کرد
  ويرايش شده توسط P O U R I A در 2014/7/06 در ساعت 04:51 PM
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 3. تشكرها از اين پست


 4. #3
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  بهینه سازی تعداد لوله ها
  برنامه Hetran ، از یک برنامه جهت طراحی صفحه لوله استفاده می کند( این برنامه در نرم افزار Ensea نیز بکار برده می شود). با استفاده از این برنامه تعداد دقیق لوله محاسبه می گردد برنامه با تغییر آرایش مسیرهای لوله و انجام آنالیز آن ، بیشترین تعداد لوله را در یک صفحه لوله طراحی می نماید.
  بهینه سازی مبدل های سری
  زمانی که قطر پوسته و طول لوله از مقدار استاندارد بیشتر شد و برنامه به دلیل کم بودن سطح انتقال حرارت نتوانست به جوابی همگرا گردد ، بطور اتوماتیک از طرف برنامه یک مبدل به صورت سری به مبدل اول افزوده می شود. استفاده از این مبدل زمانی انجام می شود که MTD به زیر 0.7 ( یا به مقدار تعیین شده طراح ) کاهش یابد. لازم به ذکر است که منظور از مبدل سری همان پوسته های سری می باشد.
  بهینه سازی مبدل های موازی

  زمانی که قطر پوسته مبدل از ماکزیمم مقدار خود تجاوز نماید و همچنین طول لوله به مینیمم طول استاندارد خود برسد ولی حداکثر افت فشار مورد انتظار رعایت نگردد ، برنامه بطور خودکار مبدل را بطور موازی ( پوسته موازی ) طراحی خواهد نمود.
  محاسبات نازل
  در صورتی که قطر نازل ها به عنوان ورودی از طرف طراح وارد نگردد ، برنامه بر اساس ماکزیمم سرعت ، قطر نازل ها را تعیین خواهد نمود.
  کمترین سرعت سیال
  اگرچه برنامه Hetran مینیمم سرعت را به عنوان یک ورودی دریافت می کند ، اما این ورودی بطور مستقیم جزء محدودیت های بهینه سازی قرار نمی گیرد. از سوی دیگر برنامه با افزایش سرعت سیال ( نه بطور مستقیم- مثلاً با قرار دادن بافل بیشتر ) در محدوده افت فشار مجاز ، سعی در افزایش ضریب انتقال حرارت فیلمی و کاهش سطح مبدل دارد. نرم افزار ، ورودی طراح را برای سرعت مینیمم ( یا مقدار پیش فرض سرعت مینیمم ) با سرعت محاسبه شده مقایسه کرده و بعنوان هشدار چاپ می نماید.
  بیشترین سرعت سیال
  دانستن حداکثر سرعت مجاز در داخل پوسته و لوله برای طراح بسیار مهم است. انتخاب صحیح ماکزیمم سرعت سیال برای قسمت پوسته ، از لرزش مبدل جلوگیری کرده و احتمال سایش و خستگی مکانیکی لوله ها را می کاهد. همچنین برای بخش لوله کار کردن زیر سرعت ماکزیمم موجب محدود شدن سایش لوله و کاهش فرسایش اتصالات لوله به صفحه لوله میشود. در صورتی که ماکزیمم سرعت به عنوان ورودی در اختیار نرم افزار قرار نگیرد ، یک مقدار پیش فرض که مستقل از جنس لوله است ، برای آن محاسبه می شود. همانطور که در بالا اشاره شد ، متغیرهای دیگری نیز وجود دارند که بر روی طراحی مبدل تاثیر گذار می باشند اما در توابع هدف و محدودیت های مدل طراحی مبدل نقش ندارند و این وظیفه مهندس طراح است که با توجه به محدودیت های موجود و تجربیات شخصی خود این متغیرها را تعیین نماید ( لازم به ذکر است که برای این متغیرها نرم افزار معمولاً مقدار پیش فرضی را دارد). متغیرهای دیگر که تصمیم گیری در مورد آنها بر عهده طراح است عبارتند از : نوع پوسته ، قطر خارجی لوله ، نوع کلگی عقب ، گام و آرایش لوله ها ، اندازه نازل ، نوع لوله ، تعیین موقعیت مبدل، نوع صفحه لوله ، نوع بافل ، مواد ، برش بافل ، تخصیص سیال، ضخامت دیواره لوله
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 5. تشكرها از اين پست


 6. #4
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  محیط نرم افزار Aspen Hetran

  در شاخه Hetran ، دو زیر شاخه اصلی Input و Results وجود دارد که هر یک نیز دارای زیر شاخه های مربوط به خود است. در شاخه Input ، نرم افزار اطلاعات مورد نیاز جهت طراحی را از طراح دریافت خواهد نمود. این اطلاعات شامل موارد زیر است : · تعریف مساله ( Problem Definition ) · اطلاعات خواص فیزیکی ( Physical property data ) · ساختار مبدل ( Exchanger Geometry ) · داده های طراحی ( Design data ) · تنظیمات برنامه ( Program Options )


  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 7. تشكرها از اين پست


 8. #5
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  تعریف مساله ( Problem Definition )

  اولین اطلاعاتی که لازم است در اختیار نرم افزار قرار گیرد تعریف مساله ای است که قرار است طراحی برای آن انجام گیرد. در شاخه تعریف مساله ، اطلاعات لازم در قالب سه فرم زیر دریافت می گردد :
  · فرم توضیحات ( Description Form ) ·
  فرم انتخاب نوع سیستم مورد مطالعه ( Application options Form ) ·
  فرم داده های فرآیندی ( Process data Form )
  فرم توضیحات شامل سه زیر شاخه می باشد :
  سربرگ ( Heading ) ، نام جریان ها ( Fluid name ) و ملاحظات ( Remarks ). هدف از این بخش وارد کردن اطلاعاتی است که مبدل در فرآیند با آنها شناخته می شود. این اطلاعات شامل نام و محل شرکت ، مشخصات سرویس ، ID مربوط به مبدل ، تاریخ ، شماره Revision و نام سیال بخش پوسته و لوله می باشد که معمولاً در بالای برگ داده ها ( Data sheet) نوشته می شود. همچنین در این بخش سه سطر برای تذکرها و توضیحات وجود دارد که باید توضیحات لازم وارد شود. هدف از فرم Application options تعیین موارد زیر است : - نوع فرآیند موجود در دو بخش پوسته و لوله - نحوه محاسبه موارد ویژه تبخیر و کندانس شدن ( در صورت وجود ) - نوع کندانسور و یا تبخیر کننده ( در صورت وجود ) - حالت نرم افزار - تعیین سیال پوسته و لوله شاخه انتخاب نوع سیستم مورد مطالعه دارای گزینه های مختلفی به صورت زیر است :  الف- گزینه های طرف گرم (
  Hot side application ) :
  · مایع ، بدون تغییر فاز ( Liquid no phase change ) · گاز ، بدون تغییر فاز ( Gas no phase change ) · میعان محدوده باریک ( Narrow range condensation ) این مورد تمام حالت هایی را که ضریب فیلم طرف میعان در محدوده دمایی ، تغییر قابل ملاحظه ای نداشته باشد شامل می شود. بنابراین با فرض خطی بودن پروفایل میعان می توان محاسبات را انجام داد. این مورد برای حالت های میعان در دمای ثابت و میعان چند جزئی بدون اجزای غیر قابل میعان که تغییرات دمایی محدوده میعان کمتر از 6 درجه سانتیگراد (10 درجه فارنهایت) باشد ، پیشنهاد می گردد. · میعان چند جزئی ( Multi-component condensation ) این مورد تمام حالتهایی را که ضریب فیلم طرف میعان در محدوده دمایی میعان ، تغییر قابل ملاحظه ای داشته باشد شامل میشود بنابراین محدوده میعان باید به چندین ناحیه شکسته شود و خصوصیات و شرایط برای هر ناحیه خطی گردد. این مورد برای تمام حالتهایی که اجزای میعان ناپذیر موجود هستند یا چندین جزء قابل میعان با محدوده میعان بیشتر از 6 درجه سانتیگراد وجود دارد پیشنهاد می گردد. ·
  بخار اشباع ( Saturated steam condensation )
  این مورد وقتی است که طرف گرم ، بخار خالص بوده و میعان در دمای ثابت باشد.
  · حالت Falling film liquid cooler
  این حالت زمانی است که سیال به طرف پایین جریان داشته و سرد می شود.
  ويرايش شده توسط حــامد در 2012/3/31 در ساعت 11:24 PM
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 9. تشكرها از اين پست


 10. #6
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  ب- منحنی میعان ( Condensation curve )
  طراح می تواند منحنی تعادل بخار- مایع را وارد کرده ( Specified in input ) یا با انتخاب ( Calculated by program ) به نرم افزار اجازه دهد منحنی مورد نظر را با استفاده از قوانین گاز ایده آل یا روش های دیگر محاسبه نماید.
  ج- نوع کندانسور ( Condenser type )
  در بیشتر کندانسورها ، جهت جریان های بخار و میعانات مشابه است. اما به هر حال برای بعضی کاربردهای خاص که طراح بخواهد مقدار زیر سرد شدن را کم کند ، می تواند کندانسور نوع knock back reflex را انتخاب کند. در این حالت میعانات تشکیل شده به طرف ورودی بخار برمی گردند.
  د- گزینه های طرف سرد (
  Cold side application ) ·
  مایع ، بدون تغییر فاز ( Liquid no phase change ) · گاز ، بدون تغییر فاز ( Gas no phase change ) · تبخیر محدوده باریک (Narrow range vaporization ) · تبخیر چند جزئی ( Multi-component vaporization )
  ه- منحنی تبخیر (
  vaporization curve )
  طراح می تواند منحنی تعادلی بخار- مایع را وارد نماید و یا برنامه با استفاده از قوانین گاز ایده آل یا چندین روش دیگر محاسبه منحنی را انجام دهد.
  و- انواع تبخیر کننده ( vaporization curve ) ·
  جوشش استخری ( pooling boiling ) سیالی که دارای جوشش استخری است تنها می تواند در سمت پوسته جریان داشته باشد. مبدل هایی که در این شرایط استفاده می شوند تنها می توانند در حالت افقی قرار گیرند. این جوشش می تواند در پوسته نوع K یا در انواع دیگر پوسته موسوم به " دسته لوله کامل " یا " دسته لوله ناقص " که در آن لوله ها به دلیل فضای آزاد حذف شده اند ، صورت گیرد. · ترموسیفون ( Thermosiphon ) این مورد می تواند در طرف پوسته فقط در حالت افقی یا در طرف لوله در هر دو حالت افقی و عمودی صورت گیرد. · گردش اجباری ( Forced circulation ) هم در طرف پوسته و هم در طرف لوله می تواند صورت گیرد. · فیلم ریزان ( Falling Film ) تبخیر فیلم ریزان فقط در طرف لوله و در حالت عمودی که مایع از بالا به لوله ها وارد شده و به طرف پایین جریان می یابد ، اتفاق می افتد. معمولاً بخار تشکیل شد به علت اختلاف فشار بین بالا و پایین لوله به سمت پایین جریان می یابد. این نوع تبخیر از افزایش زیاد نقطه حباب جلوگیری کرده و به کاهش افت فشار کمک میکند.
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 11. تشكرها از اين پست


 12. #7
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  ز- مکان جریان گرم ( Location of hot fluid )
  در حین انجام برنامه Hetran ، می توان مکان جریان گرم را تغییر داد. بنابراین مقایسه بین دو حالت ممکن طرف لوله و طرف پوسته بسیار ساده خواهد بود.
  ح- حالت های برنامه ( program mode )
  - حالت طراحی - حالت ارزیابی - حالت شبیه سازی
  ت- انتخاب فایل استاندارد ( select from standard file )
  در این حالت طراح می تواند فایل اندازه های استاندارد مبدل - فایلی که لیستی از اندازه های استاندارد مبدل را دارد- را انتخاب کند. نرم افزار از این لیست اندازه ای از مبدل را انتخاب می کند که نیاز های مورد انتظار طراح را فراهم کند. هدف از فرم داده های فرآیندی : وارد کردن دبی سیال بخش پوسته و لوله و نیز شرایط عملیاتی مورد نظر از قبیل دما ، فشار ، حداکثر افت فشار مجاز ، میزان جرم گرفتگی و بار حرارتی مورد نظر می باشد. شاخه داده های فرآیندی در زیر شاخه process data شامل گزینه های ورودی زیر است :
  · دبی جریان ها دبی جریان های گرم و سرد باید در این بخش وارد گردد. البته زمانی که تغییر فاز وجود نداشته باشد می توان دبی ها را وارد نکرد. برنامه از روی بار حرارتی و با مشخص بودن دماها ، دبی را محاسبه می کند. هنگامیکه تغییر فاز رخ میدهد برنامه ، حداقل به دو دبی از سه دبی جریان کل ، جریان بخار و جریان مایع در ورودی و خروجی نیاز دارد. · دماهای ورودی و خروجی دماهای ورودی و خروجی جریان های گرم و سرد در این بخش وارد می گردد. در حالتیکه تغییر فاز رخ نمی دهد برنامه می تواند از روی بار حرارتی مشخص شده یا بار حرارتی طرف مقابل با معلوم بودن دبی و دمای ورودی ، دمای خروجی را محاسبه نماید. · دمای حباب / دمای شبنم برای میعان و تبخیر محدوده باریک ، دماهای حباب و شبنم مورد نیاز است. برای کندانسورها دمای شبنم ضروری است اما اگر هنوز بخار در دمای خروجی وجود داشته باشد ، به دمای حباب نیازی نیست. · فشار عملیاتی ( مطلق ) فشار عملیاتی مطلق سیال بخش پوسته و لوله ، باید در این بخش وارد گردد ، که بسته به کاربرد می تواند فشار ورودی یا خروجی باشد اما در بیشتر موارد فشار ورودی است. برای ریبویلرهای ترموسیفون ، فشار عملیاتی ، فشار سطح مایع در برج می باشد. · حرارت مبادله شده در صورتیکه لازم باشد مبدل بر اساس بار حرارتی خاص طراحی شود ، باید بار حرارتی مورد نظر را در این قسمت وارد کرد. در صورتیکه مقدار حرارت مبادله شده از طرف طراح وارد شود ، برنامه بار حرارتی محاسبه شده در دو طرف گرم و سرد را با این مقدار مقایسه می کند. اگر اختلاف آنها بیشتر از 2درصد باشد ، برنامه دبی یا دمای خروجی را تصحیح می کند. · افت فشار مجاز طراح می تواند افت فشار مجاز را به طور دلخواه تعیین نماید اما این مقدار نباید از فشار عملیاتی بیشتر باشد ، افت فشار مجاز معمولاً باید کمتر از 40درصد فشار عملیاتی باشد. همچنین با یک محاسبه سر انگشتی افت فشار مجاز برای سیستم مایع برای هر دو بخش لوله و پوسته مقدار 0.5 تا 0.7 کیلوگرم بر سانتی متر مربع گزارش شده است. برای گاز این مقدار بین 0.05 تا 0.2 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد که معمولاً از 0.1 استفاده میشود. · مقاومت جرم گرفتگی اگر این گزینه توسط طراح مشخص نشود ، برنامه بصورت پیش فرض آن را صفر درنظر خواهد گرفت. علاوه بر آن نرم افزار هم لیستی از مقادیر معمول را پیشنهاد می کند. در شاخه داده های فرآیندی زیرشاخه دیگری با عنوان Heat load balance options وجود دارد. در صورتیکه در هر دو قسمت Hot & Cold process stream adjustmen ، گزینه Programانتخاب شود ، بسته به نوع اطلاعاتی که در اختیار نرم افزار قرار گرفته است ، سایر مشخصه ها با استفاده از موازنه انرژی محاسبه خواهد شد. برخی از مشخصه ها به شرح زیر ، متناسب با میزان انتقال حرارت (محاسبه شده و یا ورودی ) محاسبه خواهند شد :
  1- در حالتیکه فقط دمای خروجی جریان سرد و حرارت منتقل شده وارد نگردد ، میزان انتقال حرارت کل با استفاده از اطلاعات مربوط به جریان گرم به دست خواهد آمد و دمای خروجی سیال سرد از موازنه انرژی محاسبه خواهد شد.
  2- در صورتیکه دمای جریان سرد خروجی وارد شود ولی میزان دبی جریان سرد وارد نگردد ، نرم افزار با توجه به میزان انتقال حرارت لازم ، دبی جریان سرد را محاسبه خواهد کرد.
  3- در صورتیکه هر دو مشخصه جریان سرد خروجی و دبی جریان سرد توسط طراح وارد شده باشد ، برنامه دمای خروجی سرد را محاسبه خواهد کرد.
  4- در صورتیکه سه مشخصه جریان سرد وارد شود و برای جریان گرم تنها دبی و یا دمای خروجی آن از طرف طراح وارد شده باشد مشخصه دیگر ، مطابق با میزان انتقال حرارت به دست آمده از طریق جریان سرد و موازنه انرژی محاسبه خواهد شد.
  5- در صورتیکه سه مشخصه جریان سرد و هر دو مشخصه جریان گرم وارد شده باشد ، این حالت همانند حالت سوم خواهد شد و مشخصه دمای جریان سرد تطبیق داده خواهد شد.
  6- در حالتیکه هر سه مشخصه جریان گرم همراه با مشخصه دمای سرد خروجی و همچنین کل بار حرارتی از طرف طراح وارد گردد ، برنامه دبی سیال سرد و دمای خروجی جریان گرم را تطبیق خواهد داد. اگر در این حالت دبی جریان گرم وارد نشده باشد بجای دمای جریان گرم ، دبی جریان گرم تطبیق داده خواهد شد. در صورت عدم برقراری موازنه انرژی ، دماهای خروجی توسط نرم افزار تغییر داده می شوند. برای هر دو بخش لوله و پوسته بجای گزینه Program ، می توان گزینه های Flow rate ، Outlet temperature و No adjustment را انتخاب نمود.

  ويرايش شده توسط حــامد در 2012/3/31 در ساعت 11:37 PM
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 13. تشكرها از اين پست


 14. #8
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  اطلاعات خواص فیزیکی ( Physical property data )

  این بخش شامل قسمت های زیر می باشد : انتخاب های خواص ، ترکیب طرف گرم ، خواص طرف گرم ، ترکیب طرف سرد ، خواص طرف سرد

  انتخاب های خواص ( Property Options )

  در این بخش طراح باید گزینه های پیش فرض را قبول نماید. پیش فرض بدین معنی است که تمامی خواص ترمودینامیکی بخش پوسته و لوله توسط Aspen B-jac تعیین می شود. این شاخه شامل صفحات زیر است : بانک های اطلاعاتی ( data banks ) در مورد داخل و خارج لوله ها به صورت جداگانه ، می توان دو انتخاب در مورد خواص فیزیکی داشت :
  انتخاب اول : گزینه اول می تواند شرایط زیر را پوشش دهد : · استفاده از خواص فیزیکی B-jac ( بانک اطلاعاتی نرم افزار ) · استفاده خواص فیزیکی که توسط کاربر مشخص شوند · استفاده از محیط نرم افزار Aspen plus جهت خواص فیزیکی با انتخاب این مورد ، طراح می تواند به بانک اطلاعاتی نرم افزار مراجعه کند و خواص ویژه سیال داخل لوله و سیال خارج لوله را تعیین نماید و یا می تواند مستقیماً اطلاعات را از برنامه شبیه سازیAspen plus به B-jac منتقل کند. بانک اطلاعاتی خواص B-jac شامل پایگاه داده DIPPR می گردد که دارای خواص فیزیکی بیش از 1500 ماده خالص است که در فرآیند های شیمیایی ، نفت و سایر صنایع به کار برده می شوند. طراح می تواند به این داده ها مراجعه نموده ، اجزای جریان ها را در ترکیبات وارد کند. اگر طراح خواص را در بخش خواص مشخص کند ، نباید هیچ ماده ای را در قسمت ترکیب وارد نماید ، مگر اینکه بخواهد هم از خواص بانک اطلاعاتی B-jac و هم از خواص تعیین شده استفاده کند. در چنین شرایطی ، خواص تعیین شده توسط طراح بر همه خواص فیزیکی در بانک اطلاعاتی اولیت دارد و لذا نرم افزار از آن استفاده خواهد نمود. انتخاب دوم : استفاده از بانک اطلاعاتی Aspen Properties نرم افزار B-jac امکان دسترسی به بانک های اطلاعاتی خواص فیزیکی مواد را در ماژول Aspen properties که به صورت نرم افزاری جداگانه در مجموعه نرم افزارهای مهندسی Aspen است ، فراهم می کند. انتخاب فلش زمانی که طراح به بانک خواص Aspen Properties مراجعه کند و فایل مورد نظر با پسوند APPDF را تهیه نماید ، باید تنظیماتی را برای محاسبه فلش انتخاب کند که B-jac از آن برای بدست آوردن خواص تعادلی و نمودارهای تعادل بخار- مایع استفاده نماید. انتخاب های میعان / تبخیر (Condensation/Vaporization Options) برگه انتخاب های میعان و یا تبخیر شامل بخش های ذیل است. لازم به ذکر است درصورت انتخاب کاربرد داخل لوله له صورت مایع بدون تغییر فاز این پنجره قابل مشاهده نخواهد بود. روش محاسبه منحنی میعان و تبخیر : · مدل ایده آل در صورت انتخاب این روش ، برنامه از قانون گاز ایده آل برای فاز بخار و از قانون محلول ایده آل برای فاز مایع استفاده خواهد نمود. زمانیکه اطلاعات کافی از درجه غیر ایده آل بودن سیستم در دسترس نباشد ، می توان از این روش استفاده نمود. این روش برای تعداد اجزای تا 50 جزء مجاز است. · مدل های NTRL , Wilson , Van Laar , Uniquac این مدل ها برای مخلوط های غیر ایده آل مناسب بوده و به تعیین پارامترهای تداخل متقابل مولکولی نیاز دارند. این مدل ها برای حداکثر 10 ماده قابل استفاده هستند. هریک از این معادلات دارای پارامترهای تداخل متقابل مولکولی برای هر جفت از اجزاء میباشند. همچنین مدل ترمودینامیکی Uniquac نیاز به پارامتر سطح و پارامتر حجم و مدل NTRL نیاز به پارامتر آلفا دارند. روش Wilson برای مخلوط های دوتایی به شدت غیر ایده آل مانند الکل- هیدروکربن مناسب می باشد. مدل Uniquac برای تعادل های بخار- مایع و مایع – مایع و نیز برای محلول های شامل مولکول های کوچک و بزرگ و پلیمرها قابل استفاده است. در این مدل پارامترهای تداخل متقابل مولکولی نسبت به معادلات Van Laar , Wilson ، کمتر تابع دما می باشد. · مدل های Chao-Seader ، Peng-Robinson ، Soave-Redlich-Kwong این مدل ها برای مخلوط های غیر ایده آل کاربرد داشته و نیازی به پارامترهای تداخل متقابل مولکولی ندارند. مدلهای ترمودینامیکی PR , SRK برای سیستم های شامل هیدروکربن ها ، نیتروژن ، دی اکسید کربن ، مونوکسید کربن و سایر اجزای با قطبیت ضعیف مناسب هستند. همچنین می توان از آنها برای سیستم های شامل آزئوتروپ ، سیستم هایی که اجزای وابسته مانند آب و الکل دارند و برای پیش بینی خواص فاز بخار در هر فشاری استفاده کرد. روش CS از معادلات SRK برای فاز بخار غیر ایده آل و از یک معادله تجربی برای فاز مایع غیر ایده آل استفاده می کند. این روش برای برش های نفتی با فشار کمتر از 68 بار و دمای بیشتر از 18- درجه سانتیگراد پیشنهاد میگردد. استفاده از این روش ها برای تعداد اجزای تا 50 جزء مجاز است. تخمین افت فشار برای طرف گرم/سرد : طراح باید برای افت فشار در طرف گرم/ سرد مبدل تخمینی بزند. نرم افزار این افت فشار را برای تعیین منحنی تعادل VLE به کار می برد. اگر فشار واقعی در نتایج ، بیشتر از 20% با این افت فشار اختلاف داشته باشد ، مقداری جدید را برای افت فشار تخمین زده و نرم افزار را مجدد اجرا می نماید.
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 15. تشكرها از اين پست


 16. #9
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  نوع محاسبه منحنی میعان :
  · میعان انتگرالی
  در این نوع میعان فرض می شود که بخار و میعانات ایجاد شده به همراه هم بوده و تعادل بین بخار و مایع همچنان حفظ می شود. میعان در داخل لوله عمودی ، بهترین مثال برای میعان انتگرالی می باشد. حالت های دیگری که به میعان انتگرالی نزدیکتر هستند عبارتند از : میعان طرف لوله در حالت افقی ، میعان طرف پوسته در حالت عمودی و هم چنین میعان طرف پوسته زمانی که جریان متقاطع باشد · میعان دیفرانسیلی در این نوع میعان ، میعانات متشکله از بخار جدا می گردند ، بنابراین تعادل بخار- مایع متغیر بوده و دمای نقطه شبنم سیر نزولی خواهد داشت. این نوع میعان در کندانسور knockback reflex اتفاق می افتد که میعانات به طرف ورودی بخار برای خارج شدن هدایت می گردند. میعان طرف پوسته در حالت افقی در پوسته های نوع E ,J حالتی میان این دو نوع میعان است. در صورتیکه طراح بخواهد محتاط برخورد نماید برای این نوع سیستم ها ، نوع دیفرانسیلی را انتخاب می کند. به هرحال بطور معمول این مبدل ها بصورت انتگرالی طراحی می شوند. با فرض میعان انتگرالی ، میزان میعانات محاسبه شده بیشتر از نوع دیفرانسیلی خواهد بود. بنابراین در طراحی مبدل با روش انتگرالی ، دمای میانگین بالاتری نسبت به روش دیفرانسیلی پیش بینی خواهد شد. تاثیر افت فشار بر میعان و تبخیر : پیش برنامه در محاسبات تعادلی ، فشار ثابت در طول مبدل می باشد. در صورتیکه طراح گزینه Adjust curve را در برگه انتخاب های میعان/ تبخیر انتخاب نماید ، برنامه بر اساس گام دمایی در طول منحنی میعان یا تبخیر ، افت فشار را در نظر میگیرد. درصورت تخمین افت فشار برای طرف گرم یا سرد ، برنامه از این افت فشار برای تنظیم منحنی VLE استفاده می کند. اگر افت فشار واقعی بیش از 20% با فشارتخمین زده اختلاف داشته باشد ، طراح مقادیر افت فشار را با فشار واقعی تنظیم کرده و مجدداً برنامه را اجرا میکند. برنامه محاسبات VLE به میعانات اجازه تبخیر ناگهانی مجدد ( re-flash ) را نمیدهد. اگر محاسبات نشان دهد که تبخیر ناگهانی مجدد اتفاق می افتد ، برنامه افت فشار تخمینی کمتری را پیش بینی می نماید.
  ترکیب طرف گرم / سرد ( Hot / Cold Side Composition )
  برگه ترکیب ( composition ) تعیین کننده ترکیب مواد موجود در جریان است و مبنای محاسبات خواص فیزیکی قرار میگیرد و شامل : اجزای ترکیب ، مقادیر بخار و مایع ورودی و خروجی ، نوع اجزا و منبع اطلاعاتی آن ها می شود. اجزای ترکیب : اجزای جریان را می توان با مشخص کردن اسم ترکیب در بانک اطلاعاتی نرم افزار به دست آورد. زمانی که نرم افزار نیاز به محاسبه منحنی تعادل بخار- مایع داشته باشد ، طراح میتواند با استفاده از ورودی Source خواص فیزیکی اجزای منحصر بفرد را بدست آورد که در این صورت برای تعیین ترکیب نهایی به کار میرود. بخار و مایع ورودی و خروجی : در این قسمت نسبت جریان در هر فاز مشخص می شود که بستگی به بخش اجزای ترکیب دارد. در صورتی که برای به دست آوردن خواص فیزیکی به بانک اطلاعاتی رجوع شود ، باید ترکیبات ورودی مشخص گردد. اگر ترکیبات خروجی مشخص نباشند ، نرم افزار آن ها را مانند ترکیبات ورودی تخمین می زند. داده ها به منظور محاسبه اجزای ترکیبات ، در یک ستون قرار می گیرند. نوع اجزا : قسمت نوع اجزا زمانی فعال میگردد و قابل تغییر است که کاربرد داخل لوله از نوع میعان چند جزئی تعریف گردد. نوع اجزا شامل موارد موارد ترکیبات غیرقابل میعان و قابل میعان مخلوط نشدنی می باشد. در صورتی که کاربرد داخل لوله از نوع تبخیر چند جزئی تعریف گردد ، نوع جز شامل ماده بی اثر خواهد بود. انتخاب این موارد به کاربرد اجازه می دهد که این گونه ترکیبات شناسایی و به نرم افزار معرفی نماید. اگر کاربر از نوع اجزا مطمئن نباشد ، می بایست گزینه انتخاب توسط برنامه را انتخاب نماید تا نرم افزار نوع ماده را تشخیص دهد. اما در حالت کلی بهتر است نوع اجزا توسط طراح وارد گردد. اگر جزئی ، در بیشترین دمای کندانسور هیچ مایعی را تولید ننماید ، بهتر است که غیرقابل میعان در نظر گرفته شود. منبع اطلاعاتی : این منبع فقط برای اجزائی قابل دسترس است که نرم افزار منحنی های تعادل بخار- مایع آنها را محاسبه میکند. منبع اجزا ممکن است بانک اطلاعاتی نرم افزار و یا داده های طراح باشد.
  خواص طرف گرم / سرد (
  Hot / Cold Side Properties )
  داده های مربوط به خواص فیزیکی سیال در بخش های زیر وارد می گردند : برگه تعادل بخار- مایع ، برگه خواص مایع ، برگه خواص بخار ، برگه اجزای غیرقابل میعان در اینجا به توضیح برخی از اطلاعاتی که در این برگه ها مشاهده می گردد پرداخته می شود : دما : پارامتر دما در هر سه برگه تعادل بخار- مایع ، خواص مایع و بخار وجود دارد که طراح می بایست خواص مورد نیاز را در این دماها به نرم افزار بدهد ، اگر طراح بخواهد منحنی تعادلی بخار- مایع را به نرم افزار وارد نماید تا محاسبات بر اساس آن محاسبه گردند ، باید نقاط دمایی متعددی را روی منحنی مشخص کند. در توصیه می شود که نقط شبنم و حباب جریان تعیین شوند. منحنی های میعان باید دارای نقاط شبنم و منحنی های تبخیر دارای نقطه حباب باشند. لزومی ندارد که اولین نقطه روی منحنی، با دمای ورودی مبدل مطابقت داشته باشد ، اما توصیه می شود که این مساله رعایت شود. دماهایی را که برای سیال بدون تغییر فاز وارد می کند ، باید حداقل شامل دماهای ورودی و خروجی باشد. همچنین برای سیالات ویسکوز باید دمای سیال طرف مقابل به عنوان سومین دما در نظر گرفته شود. دماهای ورودی و خروجی را باید زمانی وارد کرد که تغییر فاز وجود داشته باشد. بار حرارتی : برای تعیین منحنی تعادلی آنتالپی و ترکیب درصد نیاز است تا برای هر دما بایستی پارامتری را که معرف بارگرمایی باشد ، تعیین نمود. بدین منظور باید بارگرمایی انباشته ، بار گرمایی افزوده یا آنتالپی تعیین شود. ترکیب بخار/ مایع : برای هر دما باید پارامتری را که معرف ترکیب بخار/ مایع است ، مشخص کرد. برای یک ترکیب می توان دبی جریان بخار ، دبی جریان مایع ، جزء جرمی بخار یا مایع را مشخص نمود. این نرم افزار سایر پارامترها را بر اساس اطلاعات ورودی و جریان کلی که در قسمت داده های فرآیند تعیین شده اند ، محاسبه می کند. جزء جرمی بخار و مایع به علت مستقل بودن از دبی جریان توصیه می شوند. برای کندانسورهای پیچیده ، این ترکیب باید جریان بخار کلی میعان ناپذیر باشد. خواص مایع و بخار : خواص فیزیکی مورد نیاز بستگی به نوع کاربرد دارد. اگر از بانک داده ها برای یک سیال استفاده شود ، نیازی به وارد کردن اطلاعات خواص فیزیکی ورودی نیست. البته می توان با مراجعه به بانک داده ها نیز ، هر خاصیتی را تعیین نمود. اما خواص تعیین شده بر خواصی که از بانک داده ها به دست می آید ارجحیت دارد. این خواص به صورت مجزا در برگه های مایع و برگه بخار وارد می گرند. داده های دیگری که در این شاخه وجود دارد عبارتند از : گرمای ویژه ، ضریب هدایت حرارتی، ویسکوزیته ، دانسیته ، کشش سطحی ، گرمای نهان ، وزن مولکولی ، ضریب انتشار
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 17. تشكرها از اين پست


 18. #10
  مدیر بازنشسته آواتار حــامد
  رشته
  مهندسی شیمی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  13288
  پست ها
  5,011

  پيش فرض

  مثالهای حل شده aspen-bjac
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  • نوع فايل: rar XMP.rar (323.2 كيلو بايت, 870 نمايش)
  این آمدن این رفتنم رنج و عذابی بود و بس
  خداحافظ ای خاطرات خاک خورده ام
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که میشود لطافت را در روح سرد آهن دید
  مهندسـی شیمی به ما آموخت که چگونه میشـود باغ آهن را باغبانی کرد


 19. تشكرها از اين پست


صفحه 1 از 3 123 آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. راهنمایی در باره Aspen B-jac
  توسط AIVANHO.63 در تالار نرم افزارهای مکانیک
  پاسخ ها: 18
  آخرین ارسال: 2017/11/13, 07:15 PM
 2. آموزش Aspen
  توسط kavoos در تالار آموزش نرم افزارهای مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 136
  آخرین ارسال: 2016/7/14, 03:25 AM
 3. آموزش aspen hysys OLI Interface
  توسط حــامد در تالار آموزش نرم افزارهای مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 3
  آخرین ارسال: 2012/12/26, 08:21 PM
 4. آموزش Aspen HTFS 2006
  توسط javooni1982 در تالار بازارچه
  پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2012/2/29, 10:04 PM
 5. كتاب يا جزوه اموزش ASPEN PLUS
  توسط sam3147 در تالار آموزش نرم افزارهای مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 5
  آخرین ارسال: 2011/4/19, 11:29 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •