تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز.
تفاوت حفاظت overload با حفاظت over current در چیه؟

amir0o

عضو جدید
می دونیم خطوط کنار هم به دلیل خاصین خازنی روی هم اثر دارند . بنابراین میان در فواصل برابر خطوط رو به ترتیب جابجا میکنند . نتیجه اینکار این میشه که منتجع اثر خازنی خط به کمترین حالت خودش میرسه . البته اینکار رو تو خطوط فشار ضعبف انجام میدن .
ودر نهایت افت ولتاژ هر فاز با هم برابر میشود.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام به همه
ببخشید چند روزه آب و روغن قاطی کردم:(:biggrin: واسه همینه کم میام

5-دلیل ترانسپوز کردن خطوط انتقال(جابجایی فاز) چیست؟
متعادل کردن خطوط از نظر امپدانس
توضیحش مفصله که دوستمون sina1415 تا جائی توضیح دادن

IP-6 چیست؟
و تابلویی که در معرض باران قرار دارد و از لوله اب مجاور هم بر روی ان اب مبچکد حدودا چقدر باید باشد ؟
آی پی یک جدولی داره که معنی و مفهوم هر عددی رو نوشته
مثلا آی پی 65 ضد انفجار هست
فکر کنم آی پی 55 در مقابل بارش باران کافی باشه
اگه جدولش رو پیدا کردم میذارم براتون

سلام به دوستان عزیز.
حفاظت اورلود برای حفاظت از ماشین های الکتریکی به کار میره. یعنی زمانی که بار یک موتور بیش از حد باشه و جریان اون بیش از حد مجاز باشه و امکان اسیب رسیدن به سیم پیچی موتور باشه، قطعه ای به نام بیمتال مدار رو قطع میکنه!
حفاظت اورکارنت برای حفاظت از خطوط،کلید،... کاربرد داره. کاربرد این حفاظت اکثرا در مقابل اتصال کوتاه هست

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به همه
ببخشید چند روزه آب و روغن قاطی کردم:(:biggrin: واسه همینه کم میام

متعادل کردن خطوط از نظر امپدانس
توضیحش مفصله که دوستمون sina1415 تا جائی توضیح دادن

آی پی یک جدولی داره که معنی و مفهوم هر عددی رو نوشته
مثلا آی پی 65 ضد انفجار هست
فکر کنم آی پی 55 در مقابل بارش باران کافی باشه
اگه جدولش رو پیدا کردم میذارم براتون

حفاظت اورلود برای حفاظت از ماشین های الکتریکی به کار میره. یعنی زمانی که بار یک موتور بیش از حد باشه و جریان اون بیش از حد مجاز باشه و امکان اسیب رسیدن به سیم پیچی موتور باشه، قطعه ای به نام بیمتال مدار رو قطع میکنه!
حفاظت اورکارنت برای حفاظت از خطوط،کلید،... کاربرد داره. کاربرد این حفاظت اکثرا در مقابل اتصال کوتاه هست
سلام مهندس . ممنون از همه .
راجب ip که شما توضیح دادین منم جدولشو میذارم .
راجب رله .... یعنی در ماشین های الکتریکی فالت over current اتفاق نمیافته . ؟؟؟
و همین طور برای خطوط over load اتفاق نمیافته ؟؟؟
اگر در یک ماشین الکتریکی بار ماشین زیاد بشه و ماشین دچار فالت بشه . فالت اتفاق افتاده اور کارنت هست یا اور لود ؟؟؟؟
....
یه سوال ساده ی دیگه بپرسم . خب این از تعریف IP ...حالا ما یک تابلو برق . یا یک کلید قدرت داریم و میخوایم بدونیم IP اون چنده چکار میکنیم ؟؟؟
واضح ترش کنم . مثلا میگن یک تابلو دارای IP 45 هست .چطور مطمئن بشیم . ؟

amir0o

عضو جدید
یه سوال ساده ی دیگه بپرسم . خب این از تعریف IP ...حالا ما یک تابلو برق . یا یک کلید قدرت داریم و میخوایم بدونیم IP اون چنده چکار میکنیم ؟؟؟
واضح ترش کنم . مثلا میگن یک تابلو دارای IP 45 هست .چطور مطمئن بشیم . ؟

هر یک از اعداد IP آزمون متفاوتی دارند فایل زیر به طور کامل توضیح میده
صفحه 7و9 تابلوهای توزیع1

moh3n_s

عضو جدید
7- اگر یک موتور dc به برق شهر متصل کنیم چه میشود ؟ چرا ؟

اگر موتور از نوع dc با تحریک سری باشه یا بشه گفت فقط سیم پیچ تحریک سری را وصل کنیم موتور به عنوان یه موjور یونیورسال برای ما کار میکنه موتور یونیورسال یه موتوره مثل موتور های آبمیوه گیری ها و چرخگوشت ها و سایر لوازم خانگی این موتور ها با برق دی سی هم کار میکنند و هم ac اما در تغذیه dc سرعت و گشتاور اون نسبت به تغذیه ac کمتره
اگر هم موتور dc را با سیم پیچ تحریک شنت به برق ac وصل کنیم در این صورت هیچ اتفاقی نباید بیوفته یعنی موتور به ما کار نمیده دلیلش هم اینه که در حالت ac مداوم جای قطب های استاتور عوض میشه به همین خاطر برای اینکه بتونیم گشتاور تولید کنیم باید روتور هم از این رابطه تبعیت کنه یعنی باید جهت جریان زیر هر قطب دائم در حال تغییر باشه به همین خاطر از تحریک سری استفاده میکنیم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
از دوستان عذر میخوام سوال قبل رو ناقص نوشته بودم . و سوال این بود
اگر یک موتور DC سری به برق شهر متصل شود چه اتفاقی رخ میدهد. ؟ چرا؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
چرا اگر جای دو فاز را در ترانس گروه 3 با هم جابه جا کنیم ان ترانس قابل موازی شدن با گروه 4 است؟
:surprised:

جریان هجومی که در ترانس اتفاق می افتد چند برابر In است؟
:surprised:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
7- اگر یک موتور dc به برق شهر متصل کنیم چه میشود ؟ چرا ؟

نمی چرخه.
مگه اینکه یونیورسال باشه
تازه اونم باید تغییراتی در یونیورسال دیسی بدیم تا با راندمات درستی کار کنه

در واقع تولید گشتاور نمیکنه. چون انتجاع فوران ها در فاصله هوایی موتور همیشه صفر هست . اون نیروی برایند رو نداریم .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز.
اضافه بار و اضافه جریان هر دو باعث افزایش جریان ورودی میشه
اما ایندو از نظر مقدار و زمان متفاوت هستند
اضافه جریان پیک زیاد و دامنه کمی داره ولی اضافه بار پیک کمتر ولی دمنه بزرگتری داره.
مثلا محور موتور اگر قفل بشه رله های اضافه بار عمل میکنند ولی فیوزها نمیپره. این بخاطر همون پیک و دامنه هست که به وسیله ی رنج هایی روی رله قابل تنظیم هست

MEHRO

عضو جدید
Core balance CT

Core balance CT

Ba salam
agar momkeneh dar morede nahveye ennetkhabe core balance current transformer tozih ddahid a tashakkor
mohsen

سلام
jX0UtSRPدر ادامه بحث میلاد عزیزم باید عرض کنم که CT ها معمولا دارای 6 Core یا هسته هستند که از هر هسته ی آن برای یه کاری استفاده میشه.
مثلا از یک هسته برای اندازه گیری ، از یک هسته برای حفاظت . ....
برای PT ها هم همین مسئله صادق هست.معمولا PTها دارای 3 هسته هستند که از ی هسته برای اندازه گیری و از یک هسته ی دیگر برای حفاظت استفاده میشه.

این هسته ها و کار دقیق آنها توسط گروه رلیاژ تعریف میشه که کدوم هسته ، کدوم کار رو انجام بده.

و با توجه به محل قرارگیری VT یا PT کاربرد آنها فرق داره.مثلا برای رله دیستانس که یک رله امپدانسی است به یک نمونه ولتاژ و یک نمونه جریان نیاز دارین که نمونه ولتاژ از CT یا CVT خط و نمونه جریان از CT خط میگیرند و آن را برای رله دیستانس تعریف میکنند.

اگه در مورد CT یا PT و یا CVT سوال داشتین در خدمتیم.

صفای همتون رو عشقه.....

یا علی مدد

امضاء

moh3n_s

عضو جدید
8- اگر یک موتور شنت را به برق شهر متصل کنیم چه اتفاقی میافتد و چرا؟

گفتم که آقا مصطفی اصلا در اصل بخاطر این از سری استفاده میکنن که دائم در حالت تغذیه AC جای دوتا قطب ها عوض میشه پس باید جهت جریان زیر هر قطب هم دائم عوض بشه به همین خاطر از سری استفاده میکنن اگر موازی استفاده کنند دیگه دائم با جابجا شدن جای قطب ها جهت جریان ها عوض نمیشه که دلیل این را نمیدونم اگه کسی میدونه بگه

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
گفتم که آقا مصطفی اصلا در اصل بخاطر این از سری استفاده میکنن که دائم در حالت تغذیه AC جای دوتا قطب ها عوض میشه پس باید جهت جریان زیر هر قطب هم دائم عوض بشه به همین خاطر از سری استفاده میکنن اگر موازی استفاده کنند دیگه دائم با جابجا شدن جای قطب ها جهت جریان ها عوض نمیشه که دلیل این را نمیدونم اگه کسی میدونه بگه
بله درسته
مدار سری و شنت موتور دیسی رو اگر داشته باشی کاملا معلوم هست که موتور نمی تونه بچرخه. در واقع همیشه لغزش ما یک هست و موتور تو حالت راه اندازی می مونه و گشتاوری تولید نمی کنه. یعنی دو نیروی برابر ذر دو جهت مخالف داریم.
موتور سری هم در جریان متناوب کار میکنه ولی به این سادگی ها نیست. چون فرکانس داریم پس اثرات سلفی تو بوبین و اثرات فوکو هیسترزیس که به فرکانس و مجذور فرکانس وابسته هست ظاهر میشه.همچنین اثر پوسته ای تو بوبین پیش میاد که چگالی جریان رو کم می کنه. هارمونیک هایی هم ایجاد میشه که برای جبران اون بابد سطح موثر قطب ها رو تو متناوب بیشتر کرد.
پس برای استفاده موتور دیسی سری تو متناوب نمی تونیم همینطوری به برق متناوب وصلش کنیم ولی شدنی هست

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه بار در شبکه سه فاز نامتعادل باشد چه تاثیری روی ولتاژ مصرف کننده دارد؟[/QUOTE

باعث خارج شدن نول از نقطه حنثی میشه
یعنی نول ما دیگه صفر نیست
و یعنی ولتاژ فازی ما افت میکنه
برای همین نقطه صفر ترانس رو زمین میکنن
و به همین دلیل یکی از راه های تست گرم موتورهای سه فاز تست جریان سیم نول هست .

rezads

عضو جدید
سلام .من فارغ التحصيل مكانيك هستم. مي خواهم براي موتور هاي القايي سه فاز نمودار گشتاور سرعت بدست بياورم .ميشه با جزوه يا مقاله يا توضيحات مرا راهنمايي كنيد.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اضافه بار و اضافه جریان هر دو باعث افزایش جریان ورودی میشه
اما ایندو از نظر مقدار و زمان متفاوت هستند
اضافه جریان پیک زیاد و دامنه کمی داره ولی اضافه بار پیک کمتر ولی دمنه بزرگتری داره.
مثلا محور موتور اگر قفل بشه رله های اضافه بار عمل میکنند ولی فیوزها نمیپره. این بخاطر همون پیک و دامنه هست که به وسیله ی رنج هایی روی رله قابل تنظیم هست
چرا دیگه فیوز اگه نپره که اشتباه انتخاب شده وقتی محور قفل بشه جریانی بیشتر از جریان نامی از شبکه کشیده میشه. بهطوری که سیم پیچ موتور بعد از زمان کوتاهی میسوزه .

Ba salam
agar momkeneh dar morede nahveye ennetkhabe core balance current transformer tozih ddahid a tashakkor
mohsen

کور بالانس به رله های جریانی متصل میشه . اگر سیستم سه فاز هست و مصرف کننده ی تک فاز نداری همون جریان خط رو به رله معرفی میکنی که کور بالانس هم اونو میشناسه و ازش تبعیت میکنه .
اگر مصرف کننده ی تک فاز داری . مصرف تک فاز رو حساب میکنی و به مقدار جریان خط اضافه میکنی. تا فالت اشتباه رخ نده.
کوربالانس هم مثل ct دارای درصد خطایی هست . و نسبت به دقت عملکرد انتخاب میشن .
برای نمونه . ct 5p20. که جز دقیق ترین ct هاست 5% خطا در 20 برابر جریان نامی داره. و غیره
ثانویه یک یا پنج امپر دارن که برای مصرف کننده ای که از سی تی دور هست 1 امپر و برای مصرف کننده ای که نزدیک سی تی هست 5 امپر استفاده میشه .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چرا دیگه فیوز اگه نپره که اشتباه انتخاب شده وقتی محور قفل بشه جریانی بیشتر از جریان نامی از شبکه کشیده میشه. بهطوری که سیم پیچ موتور بعد از زمان کوتاهی میسوزه .

.

این مورد رو بصورت عملی هم تجربه کردم. در صورت اورد لود شدن ناشی از اضافه بار فیوز دیرتر از رله عمل میکنه در واقع اگر اینطور باشه در لحظه راه اندازی همه فیوزها باید عمل کنند. چون لختی روتور در راه اندازی مشابه قفل شدن لحظه ای روتور هست. ولی همون موتور اگه اتصال کوتا داخلی ایجاد کنه فی.ز ز.دتر عمل میکنه. به این خاطر میتونه باشه که رله های اضافه جریان معمولا بی متال و حرارتی هستند ولی فیوز ها به دو صورت بی متال و مغناطیسی عمل میکنند.
به همین دلیل هست که برای بررسی تابلو موتور های سه فاز اولین جایی که معمولا بررسی میشه رله های متصل به کنتاکتور هست ( این تجربه خودمه )

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
اصلا برای چی اتصال زمین ترانس ها را با مقاومت زمین میکنند؟
سلام
نه تنها با مقاومت بلکه با راکتور هم این کار رو میکنن
این کار برای محدود کردن جریان خطا کاربرد داره

ببخشید بچه ها، همه سرشون گرمه این روزا (خودتون که میدونید) شرمنده کم میام
ایشالا جبران میکنم;)

amir0o

عضو جدید
سلام
منظورتون همون موف هست که برای مفصل زدن به کابل ها استفاده میشه یا ...؟؟
سلام
نه ([FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]Metering out fit) شنیدم که یک تجهیزیه که شرکت برق واسه واگزاری برق به مشترکین (صنعتی)ازش استفاده میکنه.[/FONT]

amir0o

عضو جدید
تا چه سایزی از ترانس رو میشه بصورت هوایی استفاده کرد؟ استاندارد خاصی داره؟
برای موازی کردن دو تا ترانس فقط ولتاژ و گروه اتصالش مد نظر قرار بدیم کافیه؟
و چه حفاظتی داره؟