کرکسیون مقدمات طراحی معماری 1 و 2

DDDIQ

مدیر ارشد
[h=2]مقدمات طراحی معماری 2[/h]پیشنیاز : مقدمات طراحی معماری 1 , هندسه کاربری , کارگاه مصالح و ساخت و ...
نوع واحد :نظری- کارگاهی

هدف :
از آنجا که رشته معماری بر خلاف اکثر رشته های دانشگاهی پیشینه کافی در دوران تحصیلات پیش از دانشگاه ندارد . مواجهه ناگهانی دانشجویان با حیطه طراحی معماری , بی شناخت بی درک مولفه های موثر در آن , حاصل مطلوبی نخواهد داشت , در طول دو نیمسال برنامه ای تحت عنوان مقدمات طراحی (1) و (2) ارائه و طی آن سعی خواهد شد که دانشجویان ضمن آشنایی با عرصه های مختلف و مولفه های موثر در طراحی معماری , به صورتی مجزا و منزل به منزل به تجریه یکایک این عوامل بپردازندو

مقصود از تمرینات درس مقدمات طراحی (2) عبارتست از :
- تقویت قدرت تجسم , تخیل و تعقل دانشجو
- آشنایی با عرصه های مفهومی ( ارزشی ) معماری
- اشنایی با امر طراحی معماری با سیر از سوال به جواب
- تقویت قدرت تجزیه و تحلیل بنا از طریق مشاهده مستقیم یا مطالعه نقشه ها و تصاویر آنها

موضوع :
از آنجا که موضوعات بحث در طراحی معماری , هم عرصه مادی( فیزیکی ) و هم عرصه های مفهومی ( ارزشی ) را شامل میگردد و با عنایت به اینکه درک عرصه های مادی , مقدم و آسانتر, و درک عرصه های مفهومی پیچیده تر و مکمل عرصه های مادی است ؛ "مقدمات طراحی معماری 1" به عرصه مادی ( فیزیکی ) و مقدمات طراحی معماری 2" به گستره معنایی و مفهومی ( ارزشی ) معماری خواهد پرداخت.
تمرین های مقدمات طراحی معماری ( 2) شامل موضوعاتی چون موارد زیر خواهد بود
-رابطه فرم و عملکرد
-تاثیر نور در بیان معماری
- ارزشهای نور در بیان معماری
- حرکت و سکون در فضای معماری
-همبستگی و گسستگی در معماری
- صورت بخشیدن به یک مفهوم
- ابعاد بیانی و معنایی مقیاس , ابعاد و اندازه ها
- ارتباط زنده میان فضای باز و بسته
- درک و تحلیل درست و همه جانبه یک اثر معماری از راه حضور در آن و یا مطالعه و تصاویر مربوطه

روش ارائه :
دانشجوی مبتدی در برخورد با یک اثر معماری - چه با ارزش و چه بی ارزش - توان آن را ندارد که تمامی ویژگی های آن را درک , تحلیل و نقد نماید , و نیز در حیطه طراحی قادر نخواهد بود پیچیدگی های یک اثر معماری اعم از مسایل فنی , اقلیمی ؛ عقیدتی , زیبا شناخی , اجتماعی و ... را به یکباره تجربه نماید .
بنابر این تمرین های مقدمات طراحی معماری به صورت برنامه هایی منقطع هر یک با تاکید بر ویژگی های عرصه طراحیی معماری اجرا خواهد شد.

برای تمرین مربطو به هر یک از موضوعات مورد نظر سه مرحله متوالی با اهداف زیر پیشنهاد میگردد :

مرحله اول: به مدت 2-3 روز, با هدف آشنایی دانشجویان با مبحث مورد نظر که می تواند شامل طرح مساله و ایجاد سوال - تجریه و تلاش دانشجو در یافتن جواب مطلوب و بحث و تبادل نظر کارگاهی روی تجربه ها باشد.

مرحله دوم : به مدت یک هفته , با هدف جستجوی عینیت موضوع مورد بحث در مصادیق و نمونه های موجود به صورت برداشت محیطی توسط دانشجویان و تجزیه و تحلیل و نقد در کارگاه با مشارکت و راهنمایی مدرس.

مرحله سوم: به مدت یک هفته , به صورت تمرین طراحی در موضوع مورد بحث ( با چشم پوشی یا کمرنگ دیدن سایر مولفه ها) با هدف تقویت قدرت خلاقانه و پاسخگویی دانشجویان به مسایل گوناگون در عرصه معماری.

توضیح : کار تحلیل و نقد مصادیق معماری , علاوه بر اینکه در خلال تمرین های فوق تجریه میشود , لازم است خود بصورت یک تمرین مستقل "نقد بنا" در طول ترم اجرا گردد . در این تمرین دانشجویان می توانند به صورت گروهایی سه یا چهار نفری , یک اثر معماری را که واجد فضاهای متعدد , فضای باز , نما و حجم قابل توجه باشد و نقشه های آن قبلا تهیه شده باشد انتخاب کنند. این اثر ممکن است در ایران بوده و قابل دسترسی باشد و یا از طریق یک مجله و یا کتاب انتخاب شود چناچه اثر در ایران باشد حضور در بنا و تامل در آن و تکمیل تصاویر بنا مطلوبست.
موفقیت این تمرین در گرو آن است که مدرس نقد بنا فصول بحث نقد بنا , همچون نوع پیوند اثر با همسایگان ( بنا , معابر) , ساماندهی کلی فضای باز و بسته , ساماندهی فضاها در طبقات , هیات بیرونی ساختمان اعم از حجم یا نماها, معماری درون تک فضاها , طراحی باز , گفتگوی میان سازه و طرح و... را از ابتدا با دانشجویان مطرح نکند بلکه دانشجویان با روش مکاشفه و سعی و خطا خو به این موضوعات راه پیدا کنند و اثر انتخابی را از این جهات مورد تحلیل قرار دهند.

منبع : شورای عالی برنامه ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
کرکسیون مقدمات طراحی معماری 1 و 2

مقدمات طراحی معماری 1

نوع واحد :نظری- کارگاهی
پیشنیاز ندارد

هدف :
از آنجا که رشته معماری بر خلاف اکثر رشته های دانشگاهی پیشینه کافی در دوران تحصیلات پیش از دانشگاه ندارد . مواجهه ناگهانی دانشجویان با حیطه طراحی معماری , بی شناخت بی درک مولفه های موثر در آن , حاصل مطلوبی نخواهد داشت , در طول دو نیمسال برنامه ای تحت عنوان مقدمات طراحی (1) و (2) ارائه و طی آن سعی خواهد شد که دانشجویان ضمن آشنایی با عرصه های مختلف و مولفه های موثر در طراحی معماری , به صورتی مجزا و منزل به منزل به تجریه یکایک این عوامل بپردازندو

مقصود از تمرینات درس مقدمات طراحی (1) عبارتست از :
- تقویت قدرت تجسم , تخیل و تعقل دانشجو
- آشنایی با عناصر کالبدی تشکیل دهنده بنا

موضوع :
از آنجا که موضوعات بحث در طراحی معماری , هم عرصه مادی( فیزیکی ) و هم عرصه های مفهومی ( ارزشی ) را شامل میگردد و با عنایت به اینکه درک عرصه های مادی , مقدم و آسانتر, و درک عرصه های مفهومی پیچیده تر و مکمل عرصه های مادی است ؛ "مقدمات طراحی معماری 1" به عرصه مادی ( فیزیکی ) و مقدمات طراحی معماری 2" به گستره معنایی و مفهومی ( ارزشی ) معماری خواهد پرداخت.
تمرین های مقدمات طراحی معماری ( 1) شامل موضوعاتی چون موارد زیر خواهد بود
1. عناصر تشکیل دهنده بنا نظیر : سقف , کف , دیوار , پنجره , فضای نیمه باز , پله و ...
2. مقولات مطرح در فضاسازی نظیر:ساماندهی اجزا در درون فضا , نقش مصالح و رنگ در بنا , روشنایی در معماری , تاثیر اقلیم بر معماری و ...
تمرین پایانی بهتر است جمع بندی تجربیات نیمسال باشد.

روش ارائه :
دانشجوی مبتدی در برخورد با یک اثر معماری - چه با ارزش و چه بی ارزش - توان آن را ندارد که تمامی ویژگی های آن را درک , تحلیل و نقد نماید , و نیز در حیطه طراحی قادر نخواهد بود پیچیدگی های یک اثر معماری اعم از مسایل فنی , اقلیمی ؛ عقیدتی , زیبا شناخی , اجتماعی و ... را به یکباره تجربه نماید .
بنابر این تمرین های مقدمات طراحی معماری به صورت برنامه هایی منقطع هر یک با تاکید بر ویژگی های عرصه طراحیی معماری اجرا خواهد شد.

برای تمرین مربطو به هر یک از موضوعات مورد نظر سه مرحله متوالی با اهداف زیر پیشنهاد میگردد :

مرحله اول: به مدت 2-3 روز, با هدف آشنایی دانشجویان با مبحث مورد نظر که می تواند شامل طرح مساله و ایجاد سوال - تجریه و تلاش دانشجو در یافتن جواب مطلوب و بحث و تبادل نظر کارگاهی روی تجربه ها باشد.

مرحله دوم : به مدت یک هفته , با هدف جستجوی عینیت موضوع مورد بحث در مصادیق و نمونه های موجود به صورت برداشت محیطی توسط دانشجویان و تجزیه و تحلیل و نقد در کارگاه با مشارکت و راهنمایی مدرس.

مرحله سوم: به مدت یک هفته , به صورت تمرین طراحی در موضوع مورد بحث ( با چشم پوشی یا کمرنگ دیدن سایر مولفه ها) با هدف تقویت قدرت خلاقانه و پاسخگویی دانشجویان به مسایل گوناگون در عرصه معماری.

به عنوان مثال , مراحل سه گانه فوق در مقوله " ابعاد بدن انسان" به شرح زیر خواهد بود :
مرحله اول :درک و تجربه تاثیر اندازه ها و حرکات بدن انسان بر روی اشیا و عناصر و فضای معماری از طرق تجربه عینی و اندازه گیری ابعاد و اندازه اشیا موجود در فضا ( میز - صندلی - در - پنجره - دستشویی ....)
مرحله دوم : بازدید از یک اثر معماری موجود مانند کودکستان یا بیمارستان و برداشت از ابعاد و اندازه های متاثر از ابعاد و حرکات انسان , و نهایتا تجزیه و تحلیل نتیجه گیری و ترسیم نتایج
مرحله سوم : طراحی یک فضای ساده معماری ماننده اطاق دانشجو یا مطب پزشک , صرفا از دید تاثیر ابعد و حرکت بدن انسان بر فضا و بر اشیا سازنده فضا.

منبع : شورای عالی برنامه ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی

سلام خدمت دوستان هنرمند معمار
لطفا توجه بفرمائید این تاپیک مخصوص کرکسیون مراحل طراحی معماری پروژه های در حال انجام
مقدمات طراحی معماری 1 و 2 می باشد , به منظور سوالات و درخواستهای کلی در رابطه با اطلاعات و منابع مطالعاتی و دیگر درخواست های مرتبط میتوانید به تالار سوالات و درخواست ها مراجعه بفرمائید؛
با سپاس

آخرین ویرایش:

mohandes koochik

عضو جدید
مقدمات طراحی معماری 1 و 2

مقدمات طراحی معماری 1 و 2

سلام دوستان.....
من دانشجوی ترم دوی کارشناسی پیوسته معماریم.... این ترم ما مقدمات طراحی 1 رو داریم و استادمون ازمون خواسته که
با یک مستطیل 3*4 و یک دایره به قطر 3 ترکیب کنیم و آشپزخانه طراحی کنیم و 3 تا پرسپکتیو هم از بزنیم و شیت بندی کنیم....
من کمی گیج شدم... نیازمند راهنمایی هاتونم....

memmar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.....
من دانشجوی ترم دوی کارشناسی پیوسته معماریم.... این ترم ما مقدمات طراحی 1 رو داریم و استادمون ازمون خواسته که
با یک مستطیل 3*4 و یک دایره به قطر 3 ترکیب کنیم و آشپزخانه طراحی کنیم و 3 تا پرسپکتیو هم از بزنیم و شیت بندی کنیم....
من کمی گیج شدم... نیازمند راهنمایی هاتونم....

میشه بیشتر توضیح بدید؟؟؟؟یعنی فقط یک مستطیل ویک دایره؟؟؟؟؟؟

sahar_7211

عضو جدید
سلام
من هم ترم 2 کارشناسیم،استاد ما ازمون خواست که اتاق 2 تا دانشجوی معماری رو طراحی کنیم،این اتاق باید فضای کار و نشیمن و خواب و حمام داشته باشه.
هرچقد درباره ی این موضوع تو کتاب ها و اینترنت بیش تر مطالعه میکنم، بیش تر گیج میشم.نمیدونم این فضاها رو چجوری کنار هم بچینم.میشه یکم راهنماییم کنید؟

memmar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من هم ترم 2 کارشناسیم،استاد ما ازمون خواست که اتاق 2 تا دانشجوی معماری رو طراحی کنیم،این اتاق باید فضای کار و نشیمن و خواب و حمام داشته باشه.
هرچقد درباره ی این موضوع تو کتاب ها و اینترنت بیش تر مطالعه میکنم، بیش تر گیج میشم.نمیدونم این فضاها رو چجوری کنار هم بچینم.میشه یکم راهنماییم کنید؟

باچه ابعادی؟؟؟؟؟؟؟؟برای هر نفر یک خواب؟؟؟؟؟؟؟

memmar

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله... گفته با یه مستطیل ویک دایره رو باهم ترکیب کنید و یک آشپزخونه طراحی کنید و روی کاغذ پوستی شیت بندی کنید با 3 تا پرسپکتیو

در واقع بازی بااحجام هست که دوشکل رو در کنار هم قرار میدید................وبا قدرت تجسم واسکیس سعی کنید فضای دلخواه به وجودبیاد....................

homayun.Gh

عضو جدید
سلام
این دوتا حجم جفتشون نمادی از تحرک هستن آشپزخانه هم که فعالیت داخلش زیاده مثلا میتونی اینطوری ترکیب کنی که قسمتای کلی توی مسطیل قرار بگیرن بعد مثلث طلایی آشپزخانه هم توی دایره(با این فکر که دایره نماد حرکت و چرخش بی انتهاست)بیشتر کار هم با مثلث طلاییه تو آشپزخانه(اجاق یخچال سینک)
مثلا اینطوری:
Untitled-1.jpg
البته منم ترم 2 هستماودر حده هم فکری گفتم:D

memmar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
این دوتا حجم جفتشون نمادی از تحرک هستن آشپزخانه هم که فعالیت داخلش زیاده مثلا میتونی اینطوری ترکیب کنی که قسمتای کلی توی مسطیل قرار بگیرن بعد مثلث طلایی آشپزخانه هم توی دایره(با این فکر که دایره نماد حرکت و چرخش بی انتهاست)بیشتر کار هم با مثلث طلاییه تو آشپزخانه(اجاق یخچال سینک)
مثلا اینطوری:
مشاهده پیوست 90501
البته منم ترم 2 هستماودر حده هم فکری گفتم:D

این ایده ی خوبیه.........منم این و پیشنهاد دادم...............plan.jpg

میتونن وسط دایره ورودی باشه وکناره ها اپن..........ومثلث اصلی هم در مستطیل باشه.......................:)

oven

عضو جدید
سلام . شما باید یک سوءیت رو در نظر بگیرید مثل یک خانه دانشویی یک اتاق کارگاه و یک اتاق خواب برای دونفر شون سرویس ها هم که مشخصه و طبق سلیقه خودتونه اگه ابعاد داده بودی میتونستم کمکتون کنم

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
سلام. ما هم ترم 2 استادمون ازمون خواست يه همچين فضايي رو براي يه دانشجوي معماري طراحي كنيم.. البته بايد كمترين فضاي ممكن رو استفاده ميكرديم.. حالا كه به شما گفته براي دو نفر يه كم قضيه فرق ميكنه. ابعاد كار در چه حدي بايد باشه؟ با خودتونه يا استاد براتون تعيين كرده ؟

sahar_7211

عضو جدید
سلام.نمیدونم.استادمون گفت اتاق! اما با این چیزایی که خواسته بخوای نخوای مثل سوییت میشه.ازشون خواستم که ابعاد بدن.اما ندادن و گفتن ممکنه واسه طرح بعضیا 16-18 متر هم بزرگ باشه،واسه بعضیا هم 24 متر هم کوچیک باشه.گفت اندازه دست خودتونه اما چون گفتن اتاق خیلی هم نمیشه بزرگش کرد دیگه. تا اخر نوروز باید نما-مقطع و پرسپکتیو طرحو بکشم و بعضی از وسایل رو هم بسازم.

*FARZAN*

کاربر ممتاز
خوب وقتي اندازه دسته خودت باشه راحتتر ميتوني طراحي كني... با توجه به اينكه فضاي كار و نشميمنو خواب و سرويسها رو بايد داشته باشي بستگي به خودت داره كه بخواي بعضي فضاها رو براي استفاده ي مشترك بزاري يا نه هر فرد واسه ي خودش. مثلا سورييس و نشيمن كه واسه جفتشونه ولي مثلا ميخواي براي هركدوم اتاق خواباي اختصاصي داشته باشي يا نه .. يا از اين قبيل موضوعا... اينا رو واسه خودت مشخص كن... من زياد با اينكه اول پلان بكشيم بعد فرم كارو در بياريم موافق نيستم.. نميدونم كه شما چطوري كار ميكني...

memmar

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا یکی هم به من کمک کنه.:cry:

خوب وقتي اندازه دسته خودت باشه راحتتر ميتوني طراحي كني... با توجه به اينكه فضاي كار و نشميمنو خواب و سرويسها رو بايد داشته باشي بستگي به خودت داره كه بخواي بعضي فضاها رو براي استفاده ي مشترك بزاري يا نه هر فرد واسه ي خودش. مثلا سورييس و نشيمن كه واسه جفتشونه ولي مثلا ميخواي براي هركدوم اتاق خواباي اختصاصي داشته باشي يا نه .. يا از اين قبيل موضوعا... اينا رو واسه خودت مشخص كن... من زياد با اينكه اول پلان بكشيم بعد فرم كارو در بياريم موافق نيستم.. نميدونم كه شما چطوري كار ميكني...

منم با شما موافقم.............
سحر خانم من در پست های قبل ازتون سوال کردم اما پاسخ ندادید........در کل باید اول برای طراحی مشخص کنیدکه چه فضاهایی داشته باشید..........متراژچطور باشه.............

شما باید یه سری اطلاعات اولیه بدیدکه دوستان بتونن کمکتون کنن.......................:gol:

sahar_7211

عضو جدید
میدونم.اما راستشو بخواین واسه خودم هم موضوع گنگه.استادمون فقط میگه طراحی کنین.اما منی که هنوز هیچ شناخت و اطلاعاتی از یه خونه،ابعاد و... ندارم باید چجوری طراحی کنم.واسه همین بعد از یه ماه هنوز هم نتونستم چیزی طراحی کنم.
در حال حاضر طرح کلی ی که تو ذهنمه اینجوریه:یه فضایی به عنوان نشیمن دارم که یه پنجره داره یا اینکه بجای پنجره یه در که به یه تراس باز میشه.
(توی یه مجله خوندم که دایره برای رفع استرس خویه. هم در یه فضای گرد به نظرم صمصمیت بیشتره. اگه بشه دوس دارم ازش استفاده کنم.) یه LCD هم براشون بذارم که وقتای بیکاریشون اگه حوصله شون سر رفت خودشونو سرگرم کنن.
تخت خواب09032012974[1].jpgاز این طرح خوشم اومده.اما اگه بخام برای هردوشون استفاده کنم فضای زیادی رو اشغال میکنه.میز رو هم بگونه ای میخام طراحی کنم که قابل تنظیم باشه که به عنوان میز طراحی هم بشه استفاده کرد.
یه فضای دیگه رو هم برای میز کارو کتابخونه.چون اول یه طرحی کشیدم که هر 2میز کار کنار تختخواب قرار داشت و استادم گفت اگه اونی که تختش اونجاست به خوابش حساس باشه.و اون یکی هم کارش سرو صدا داشته باشه چی؟ واسه همین حداقل یکی رو ازفضای خواب دور کردم.
کمدها رو میخوام کمد دیواری باشن.
حمام هم کنار فضای خواب.
استادمون گفت که سعی کنین فضاتونو زیاد با دیوار محصور نکنین و بیشتر با مبلمان فضاها رو تفکیک کنین که اتاقتون تنگ و کوچیک به نظر نیاد.
امیدارم که منظورمو خوب توضیح داده باشم.
واقعا ممنونم که بهم کمک میکنین.:gol:

*FARZAN*

کاربر ممتاز
اينطور كه من فهميدم گوبا شما فقط بايد يه اتاق طراحي كنيد كه شامله تمام فضاهاي مورد نيازتون باشه و تا جاي ممكن از ديوار استفاده نكنيد و فقط با مبلمان فضاهاتون رو تفكيك كنيد... چون براي دم نفره يه كم سخت ميشه. ولي بازم يه ليست از فضاهايي كه ميشه با استفاده از مبلمان تفكيكشون كني تهيه كن و فضاهايي كه نياز به ديوار داره رو هم مشخص كن... حالتاي مختلف رو در نظر بگير و بهترين حالت رو با در نظر گرفتن نور ، ايجاد نكردن مزاحمت، كوچيك به نظر نرسيدن فضاهات و ... انتخاب كن... سعي كن تركيبي كار كني.. بهتر جواب ميده...

mohandes koochik

عضو جدید
دوستان من باید ماکت یه دستشویی ایرانی رو همراه با استانداردهای معمولش با فوم و اسفنج درست کنم/..... کسی هست راهنماییم کنه؟

sahar_7211

عضو جدید
بچه ها ی اون یکی گروه دانشکده ما هم ساختن.در مورد ابعادش که از نویفرت در اوردن.برای وسایل داخلش که از فوم استفاده کردنو با گواش رنگ زدند.برای اینه از پوست بسکوییت،تی تاپ یا هرچیز براق دیگه که خواستی میتونی استفاده کنی.برای کاشی از مقوا بافت دار.بعد با چسب شیشه(یا رنگ شیشه،اسمش دفیق یادم نیس)شیار بین کاشی ها رو ایجاد کرد.برای جاحوله و دستمال و شیر اب سوزن ته گرد رو به فرم دلخواهش در اورد.باز اگه سوالی داشتی بگو.

یلدا28

عضو جدید
سلام بچه ها استاد ما هم ازمون خواسته با کانسپت ویلا طراحی کنیم ولی من هیچی به ذهنم نمی رسه یعنی نمیدونم باید چیکار کنم

Miss Independent

عضو جدید
سلام بچه ها استاد ما هم ازمون خواسته با کانسپت ویلا طراحی کنیم ولی من هیچی به ذهنم نمی رسه یعنی نمیدونم باید چیکار کنم
خب کانسپت ینی ایده ای که تو ذهنته...ینی الان هیچ ایده ای نداری؟ :D
معمولاً استادا از احجام خلاقانه خیلی خوششون میاد، طوری که متناسبم باشه و ترکیب هندسی خوبی داشته باشه...ما هم ترم پیش طراحی ویلا داشتیم، استاد اول ازمون خواست یه سری اشکال هندسی رو با هم ترکیب کنیم، بعد کرکسیون کرد، هرکدوم که شکل قشنگ تری ازآب در اومده بودو ادامه دادیم... جوری ترکیب کن اشکال هندسی رو که مجزا از هم دیده نشن، با هم درست ترکیب شده باشن اما ماهیت هندسی اصلیشون رو هم از دست ندن...
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم...

gol shirin

عضو جدید
معمولاً استادا از احجام خلاقانه خیلی خوششون میاد، طوری که متناسبم باشه و ترکیب هندسی خوبی داشته باشه...ما هم ترم پیش طراحی ویلا داشتیم، استاد اول ازمون خواست یه سری اشکال هندسی رو با هم ترکیب کنیم، بعد کرکسیون کرد، هرکدوم که شکل قشنگ تری ازآب در اومده بودو ادامه دادیم... جوری ترکیب کن اشکال هندسی رو که مجزا از هم دیده نشن، با هم درست ترکیب شده باشن اما ماهیت هندسی اصلیشون رو هم از دست ندن...
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم...

سلام
اینکه حجم خلاقانه باشه و ترکیب هندسی خوب و متناسب داشته باشه میشه بیشتر بگین؟ مثلا چجوری؟ یا چه نکته هایی هست که توی طراحی ویلا باید در نظر گرفت؟ نمیتونه کاملا سلیقه ای باشه؟

gol shirin

عضو جدید

سلام یلدا جان
استاد ماهم ازمون طراحی ویلا خواسته که باید ازش چن تا پرسپکتیو خارجی و داخلی و یه پرسپکتیو از حیاط به همراه پلان جانمایی بکشیم... بعضی از دوستان منو اینطور راهنمایی کردن : فرض رو بر این بگیر مثلا میخوای واسه خونواده ی خودت اینکارو انجام بدی اینطوری میتونی راحتتر به یه کانسپتی برسی ....اینکه دوس داری حجمش چه شکلی باشه..چن طبقه باشه.. واسه چن نفر ... اتاقاش چجوری باشه و چیزای دیگه ای که دوس داری تو ویلاتون باشه...... مرحله بعدش میای پلان کارتو میکشی و بهش نظم میدی حالا از زوایای مختلف میتونی ازش پرسپکتیو بزنی...( یا حتی میشه با کشیدن حجمت شروع کنی و بعد پلانشو بکشی.....اما اکثریت پلان به حجمو گفتن بهتره... تو هر کدوم راحتتری..)
دقیقا نگفتی استادتون ازتون چی خواسته اما امیدوارم این مطالب هم به دردتون بخوره.......
یه چیز دیگم هست: دیدن چن نمونه ویلا در ابتدای کار واقعا میتونه کارساز باشه.......
منتظر تصحیح و تکمیل نظراتم هستم...

Miss Independent

عضو جدید
سلام
اینکه حجم خلاقانه باشه و ترکیب هندسی خوب و متناسب داشته باشه میشه بیشتر بگین؟ مثلا چجوری؟ یا چه نکته هایی هست که توی طراحی ویلا باید در نظر گرفت؟ نمیتونه کاملا سلیقه ای باشه؟
کاملا سلیقه ای؟ خب شاید یکی سلیقش یه مکعب مربع باشه، این که دیگه کمکی به پیشرفت نمیکنه...معمولا استادا کاری رو میخوان که باعث شه ذهن یه کم درگیر شه و کار متفاوتی بوجود بیاد...
ترکیب و تناسبش همه به خلاقیت طرف دیگه بستگی داره و نکته خاصی نداره....;)

این کار ترم پیشمه... کلاً کار من با بقیه بچه ها فرق میکرد...چون من سبک ویلاهای اروپایی/آمریکایی رو انتخاب کردم....گرچه خیلی عجولانه سر و تهشو هم آوردم، اما راندوی با مداد سیاهش خیلی خیلی زمان بر بود!

gol shirin

عضو جدید
سلام بچه ها
من درمورد ساختمونای مدرن و سنتی و همچنین خونه های مناطق گرم و مرطوب اطلاعاتی میخواستم..... معرفی کتابی چیزی که بتونه کمکم کنه.....
باید این سه مورد ساختمون رو طراحی کنم... به نظرتون چی کار کنم؟

farzane08

عضو جدید
بچه ها سلام من باید خوابگاه دانشجویی طراحی کنم ترو 2 ام و اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم و چیو باید بدونم؟اصلا برای این درس چه کار باید کرد؟؟؟

farzinomid

عضو جدید
سلام منم طرم دو هستم باید آتلیه های دانشگامونو طراحی کنم با خودش مشکلی ندارم یه علامت سوال گنده فقط رو ساده ترین مبحثش مونده اونم درشه در کلاس درس طبق آیین نامه باید بیرون باز شه حالا دری که بیرون باز شه می خوره به کسایی تو سالنن کسی می تونه کمکم کنه دری طراحی کنم که هم به بیرون باز شه هم اینکه مزاحم تردد سالن نشه
ایده در کشویی رو دادم استاد رد کرد

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام معمارای عزیز
پروزه ی این ترمم طراحی 1عبادتگاه مشترکه......مکانی که همه ادیان بتونن عبادت کنن
کانسپتم:بی ریایی
ایده : مربع که نماد خاکه
میخواستم راهنماییم کنید که چطور بی ریایی رو نشون بدم؟؟؟از چه مصالحی استفاده کنم؟؟؟
1 کانسپت و ایده دیگه هم داشتم
کانسپت:زندگی.حیات
ایده:دایره دایره نماد آب

استادمون گفت کانسپت و ایدم درسته.......اما الان متوجه شدم اشتباست....:confused:

بالا