مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

moein_tab

عضو جدید
سلام. با چه نرم افزاری میشه جای air valve رو توی خط لوله محاسبه کرد.؟

آخرین ویرایش:

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام من تازه با این سایت آشنا شدم ونیاز دارم در صورت امکان در مورد موضوع سمینار و پایان نامه ام که در ضمن کارشناسی ارشد کشورزی -آبیاری زهکشی هستم کمک بگیرم

سلام خوش اومدین

اگه سوالی دارید در تاپیک سوال و درخواست مطالب مهندسی آب مطرح کنید تا اگر دوستان اطلاعاتی داشتن در اختیارتون قرار بدن

ممنون :)

ztb

عضو جدید
سلام.یه تاپیک دیگه تو این باشگاه در مورد کاکتوسا بود که دوتا سوال گذاشتم ولی کسی جواب نداد انگار کسی خونه نیست . ممنون که مطالبی به غیر از اونا رو گذاشتین . این دوتا سوالو از شمام بپرسم شاید فرجی شد . اول اینکه پ . هاش خاکو چطور میشه تعیین کرد . منظورم بدون آزمایشو ایناس . مثلا از رنگ خاک یا چیزایی که باهم قاطی شده و خاکو ساخته . دوم اینکه یه کاکتوس توپی دارم ولی چون نورش کم بوده دراز شده . حالا می خوام ببینم میشه از جایی که کاکتوس دراز شده را ببرم تا دوباره اون قسمت گردش درست رشد کنه یا اینکه دیگه فایده ای نداره اگه جواب بدین ممنون .

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام.یه تاپیک دیگه تو این باشگاه در مورد کاکتوسا بود که دوتا سوال گذاشتم ولی کسی جواب نداد انگار کسی خونه نیست . ممنون که مطالبی به غیر از اونا رو گذاشتین . این دوتا سوالو از شمام بپرسم شاید فرجی شد . اول اینکه پ . هاش خاکو چطور میشه تعیین کرد . منظورم بدون آزمایشو ایناس . مثلا از رنگ خاک یا چیزایی که باهم قاطی شده و خاکو ساخته . دوم اینکه یه کاکتوس توپی دارم ولی چون نورش کم بوده دراز شده . حالا می خوام ببینم میشه از جایی که کاکتوس دراز شده را ببرم تا دوباره اون قسمت گردش درست رشد کنه یا اینکه دیگه فایده ای نداره اگه جواب بدین ممنون .
اقا یا خانم محترم !! من شرمندم
من سوال شما را به این تایپیک انتقال دادم اما یادم رفت بهتون بگم !! بعد من تازه کارم اطلاعاتم در حد صفر !! اعتماد به نفسم منفی 10 !! اگه چیزی بلد باشم نمیتونم با اطمینان بگم !!
امیدوارم دوستان مث سوال قبل بهتون جواب بدن !!

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
باید گفت که از روی رنگ خاک و مواد موجود در اون تا حدودی می شه به PH پی برد اما نه همیشه و نه با دقت!!
به طور کلی خاکی که مملو از مواد ارگانیکه و قهوه ای تیره یا حتی سیاهه، PH متعادلی در حد خنثی داره.
در مقابل خاک های فقیر که قهوه ای کم رنگ هستند، اسیدی اند.
و خاک هایی که خیلی تیره هستند و مملو از مواد معدنیند، قلیائی خواهند بود!
در مورد سؤال دوم هم باید بگم، اگه گیاه رو از جای مناسبی ببرید، بذارید شیره ش بره و در جای مناسب و به صورت مناسب بکارید و در شرایط مناسب محیطی قرار بدید، حتماً به فرم معمولش برمی گرده! البته در وضعیت فعلی هم اگه شرایط براش مناسب باشه، ادامه ی رشدش به فرم معمول خواهد بود!

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
خاک هایی که خیلی تیره هستند و مملو از مواد معدنیند، من همیشه فک میکردم خاک هایی که تیره اند مللو از مواد الی هستن نه معدنی :surprised:

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
فکر کنم اشتباه چاپی رخ داده
چون خاکهای روشن نشان دهنده ی قلیایی بودن
و خاکهای تیره نشان دهنده ی اسیدی بودن خاکه
دلیل تیرگی خاک هم بخاطر هوموس که جزء مواد آلیه میباشد.

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
خاک هایی که خیلی تیره هستند و مملو از مواد معدنیند، من همیشه فک میکردم خاک هایی که تیره اند مللو از مواد الی هستن نه معدنی :surprised:
با سلام،
این بخش رو برای خاک های با PH متعادل نوشتم!!! اما خاک های قلیایی مملو از مواد معدنی مثل Ca، Mg و Na هستند که این خودش باعث قلیایی شدن خاک می شه!
در مورد رنگ هم گفتم که به طور دقیق نمی شه گفت!

GS-gharoon

عضو جدید
سلام
حل و المسائل کتاب مهندسی زهکشی "جیمز .ان.لوتین " ترجمه اقایان امین علیزاده وبازاری و نیریزی رو از کجا میتونم دانلود کنم ؟

mohsen_blid

عضو جدید
سلام خدمت دوستان من یه سوال در رابطه با میزان اب مصرفی دارم
به فرض ما یه استخر داریم به اندازه 4 در 7 متر و به عمق 1 متر بنابراین ما هر بار استخر پر بشه 32 متر مکعب اب داریم
حالا سوالم اینه که برای ابیاری بعضی از درختان میزان ابیاری را مقدار خاصی از متر مکعب در هکتار عنوان کردن این ایا ابیاری سالانه به حساب میاد
مثلا گردو یک ساله در هر هکتار به میزان 70 متر مکعب اب نیاز داره ایا این 70 متر مکعب در کل یک هکتار در ابیاری قطره ای برابر یک سال هست یا یک روز؟
اگر درست گفته باشم هر متر مکعب برابر 1000 لیتر است درسته؟

mohsen_blid

عضو جدید
سلام خدمت دوستان یه سوال در زمینه کاشت درخت گردو دارم
اونم اینه که در کوهی که من درخت می خوام بکارم خاک اونجا سبکه (ماسه بیشتری داره) و برای درخت گردو باید خاک یکم سنگین تر باشه البته در همون منطقه باردهی با اون خاک بسیار خوب هست و شده که هر درخت بین 5000 تا 15000 بار بده (اب زیاد و از نوع اب چشمه)
حالا من می خوام در این منطقه در حدود یک هکتار گردو بکارم
چند تا سوال یکی وقتی چاله های 1.5 متری در دامنه کوه می کنم ایا با مخلوط کردن خاک اون عمق با شن به نظرتون نگه داری ب بهتر نمیشه؟ تا مصرف اب کمتر و بهینه تر باشه؟
سوال دومم مربوط به نوع خود درخت هست چه نوعی از درخت گردو سریعتر و مقاوم تره به هوای سردسیر و زودتر به دوره باردهی اقتصادی میرسه؟
ممنون میشم در رابطه با نژاد بهترنی گردو که در ایران بهترین بازدهی رو داره اطلاعاتی در اختیارم بزارید و راهنمایی کنید که از کجا میشه این نوع را تهیه کرد؟

یه سوال دیگه اینکه در دامنه کوه باید 7*7 درخت ها کاشته بشه ایا در این صورت باز میشه برای بهبود بازدهی خاک که در زمین های مسطح انجام میشه درخت هلو کاشت؟

سوالاتم زیاد شد شرمنده

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان من یه سوال در رابطه با میزان اب مصرفی دارم
به فرض ما یه استخر داریم به اندازه 4 در 7 متر و به عمق 1 متر بنابراین ما هر بار استخر پر بشه 32 متر مکعب اب داریم
حالا سوالم اینه که برای ابیاری بعضی از درختان میزان ابیاری را مقدار خاصی از متر مکعب در هکتار عنوان کردن این ایا ابیاری سالانه به حساب میاد
مثلا گردو یک ساله در هر هکتار به میزان 70 متر مکعب اب نیاز داره ایا این 70 متر مکعب در کل یک هکتار در ابیاری قطره ای برابر یک سال هست یا یک روز؟
اگر درست گفته باشم هر متر مکعب برابر 1000 لیتر است درسته؟

سلام دوست عزیز
سوالی که پرسیدید رو من دقیق متوجه نشدم ولی توضیحی که میتونم بدم اینه که:
آب مصرفی یک گیاه معمولا به صورت عمق آب مصرفی بیان میشه، این که شما گفتید گردو یک ساله در هر هکتار به میزان 70 مترمکعب آب احتیاج داره به این معنی هست که نیاز آبی درخت گردو 7 میلی متر هست که خب باتوجه به عدد به دست امده اصلا منطقی نیست که این مقدار نیاز سالانه درخت باشه بنابراین نیازآبی روزانه گردو 7 میلی متر هست!

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
حل و المسائل کتاب مهندسی زهکشی "جیمز .ان.لوتین " ترجمه اقایان امین علیزاده وبازاری و نیریزی رو از کجا میتونم دانلود کنم ؟

سلام
دوست عزیز فکر نمیکنم کسی از دوستان فایل حلل المسائل کتاب مهندسی زهکشی رو داشته باشه
درصورتی که فایل موردنظر موجود باشه حتما جهت دانلود در تاپیک مربوطه قرار میدیم.
باتشکر

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه جوانمرد پیدا نمیشه این جزوه رو بزاره اینجا واسه اون دنیاش ثواب ببره...؟

دوست عزیز مطمئن باشید اگر فایل جزوه رو من یا هرکدوم از اعضای تالار آب داشته باشیم حتما برای دانلود در تاپیک مربوطه قرار میدیم
با تشکر

mohsen_blid

عضو جدید
یعنی باید برای هر دوره ابیاری درخت گردو مثلا هر هفته در یک هکتار 70 متر مکعب اب بریزم؟
شرمنده ولی مطمئنی ؟

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی باید برای هر دوره ابیاری درخت گردو مثلا هر هفته در یک هکتار 70 متر مکعب اب بریزم؟
شرمنده ولی مطمئنی ؟

یعنی شما یه مزرعه یک هکتاری گردو دارید که می خواید هفته ای یکبار آبیاری کنید؟

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده ولی مطمئنی ؟

بله طبق این اطلاعاتی که شما دادید باید هر هفت روز یک بار 7 میلی متر آب به هر درخت گردو بدید
من دقیقا نمی دونم شما این اطلاعات رو برای چی می خواین ولی اینجوری نمیشه جواب داد، باید سوالتون رو دقیقتر مطرح کنید
اگر که می خواهید مزرعه یک هکتاری گردو رو آبیاری کنید باید برای به دست آوردن حجم آب موردنیاز برای سیستم آبیاریتون به این ترتیب عمل کنید که:
نیاز خالص درخت گردو رو به دست بیارید که شما فرمودید گویا 7 مترمکعب در هر هکتار هست به عبارتی یعنی 7 میلی متر، بعد باید راندمان آبیاری رو داشته باشید تا نیاز ناخالص آبیاری رو به دست بیارید چون ابی که به مزرعه داده میشه برحسب نیاز ناخالص هست نه خالص، تا اینجا عمق ناخالص آب آبیاری رو دارید که باتوجه به ساعت کارکرد سیستم آبیاری، دور آبیاری و مساحت مزرعه مورد نظر میتونید حجم آبی رو که باید سیستم آبیاری برای مزرعه مورد نظر تامین کنه به دست بیارید.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان یه سوال در زمینه کاشت درخت گردو دارم
اونم اینه که در کوهی که من درخت می خوام بکارم خاک اونجا سبکه (ماسه بیشتری داره) و برای درخت گردو باید خاک یکم سنگین تر باشه البته در همون منطقه باردهی با اون خاک بسیار خوب هست و شده که هر درخت بین 5000 تا 15000 بار بده (اب زیاد و از نوع اب چشمه)
حالا من می خوام در این منطقه در حدود یک هکتار گردو بکارم
چند تا سوال یکی وقتی چاله های 1.5 متری در دامنه کوه می کنم ایا با مخلوط کردن خاک اون عمق با شن به نظرتون نگه داری ب بهتر نمیشه؟ تا مصرف اب کمتر و بهینه تر باشه؟
سوال دومم مربوط به نوع خود درخت هست چه نوعی از درخت گردو سریعتر و مقاوم تره به هوای سردسیر و زودتر به دوره باردهی اقتصادی میرسه؟
ممنون میشم در رابطه با نژاد بهترنی گردو که در ایران بهترین بازدهی رو داره اطلاعاتی در اختیارم بزارید و راهنمایی کنید که از کجا میشه این نوع را تهیه کرد؟

یه سوال دیگه اینکه در دامنه کوه باید 7*7 درخت ها کاشته بشه ایا در این صورت باز میشه برای بهبود بازدهی خاک که در زمین های مسطح انجام میشه درخت هلو کاشت؟

سوالاتم زیاد شد شرمنده

سلام دوست عزيز
ميتونيد هر چه سوال داريد بپرسيد هيچ اشكال نداره حجم سوالاتتون زياد باشه
در باره گردو اصلا نيازي نيست نگران مقاومت به سرما باشيد هر گردويي كه خوشتون اومد رو بكاريد اما يك توصيه برات دارم اونم اينه كه الان كه فصل گردوي تازه هست بگر گردويپوست كاغذي پيدا كن گلدان نايلوني تهيه كن و خودت با دست خودت مقداري كه نياز داري از قلمه رو بكار اينطوري مطمئنترين راه براي دستيابي به يك باغ گردوي يكدست و يك شكل هست ضمن اينكه هزينه هات خيلي مياد پايين اگه خودت بكاري حد اقل بايد شش سال صبر كني تا به محصول اقتصادي برسي اين تجربه شخصي خودمه و بهت توصيه ميكم حتما اينكارو بكني
اگه خواستي از نهال استفاده كني حتما از مراكز معتبر تهيه كن
در باره خاك گردو بايد بهت بگم كاري كه برا تعويض خاك ميخواي انجام بدي برا چند سال اول خوبه اما هزينه بالايي برات داره اما كار خوبيه ولي زياد تو مصرف اب تاثير نداره و بهتره از ابياري قطره اي استفاده كني

mohsen_blid

عضو جدید
اماری که در اوردم از این سایت بود

من می خوام در دامنه کوه یک باغ تقریبا یک هکتاری درخت گردو ایجاد کنم و می خوام قبل از ایجاد این باغ بدونم که میزان اب مصرفی با ابی که در اونجا وجود داره تطابق داره و به چه میزان هست تا بعد ها دچار مشکل کمبود اب نشم
http://morshedynovin.blogfa.com/post-3.aspx
جدول هست در این سایت نگاهی بندازید راهنماییم کنید که دقیقا منظورشون چیه
این میزان ابیاری در هر دوره هست یا در کل سال و برای یک درخت هست یا برای کل یک هکتار
ممنون که وقت میزاری یاسی جان

mohsen_blid

عضو جدید
ممنون بابت پاسخت
یعنی من الان برم دنبال گردو پوست کاغذی و اون گردو ها رو از الان داخل گلدان بزارم تا در بهار به نهال تبدیل بشه؟
ایا این راه بهتره یا اینکه برم مثلا از یک نهالستان نهال های بزرگترش رو بخرم ؟
چون من سال پیش بهارش 3 تا گردو گرفتم نهال بزرگ بود تقریبا نزدیک یک متر قد داشت
و الان دومین ساله که کاشته شد و بد نیست یک کدومشون 2 متر تقریبا قد داره
حالا پسر عموی من تو اون منطقه گردو کاشته و ابیاریش هم دست عموم بوده اما با اینکه اون تقریبا 2 سال از من جلوتر کاشته هنوز اندازه گردو هاش نصف گردو های من هم نمیشه البته من تو خونه و اون در اون منطقه بالای کوه
حالا هر کدوم که به نظرت بهتره رو بهم بگو تا من برم دنبالش
و پیگیرش بشم

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
اماری که در اوردم از این سایت بود

من می خوام در دامنه کوه یک باغ تقریبا یک هکتاری درخت گردو ایجاد کنم و می خوام قبل از ایجاد این باغ بدونم که میزان اب مصرفی با ابی که در اونجا وجود داره تطابق داره و به چه میزان هست تا بعد ها دچار مشکل کمبود اب نشم
http://morshedynovin.blogfa.com/post-3.aspx
جدول هست در این سایت نگاهی بندازید راهنماییم کنید که دقیقا منظورشون چیه
این میزان ابیاری در هر دوره هست یا در کل سال و برای یک درخت هست یا برای کل یک هکتار
ممنون که وقت میزاری یاسی جان

این میزان نیاز آبی در هر دور آبیاری هست، مثلا هر هفت روز یکبار باید این مقدار آب به مزرعه داده بشه

kiarashgh

عضو جدید
سلام بر مهندسین آب عزیز،خیلی مخلصیم.دوستان من یه مقاله جامع و کامل در مورد انواع پمپ هایی که در سیستم های ابیاری(مخصوصا در سیستم قطره ای) استفاده میشه میخوام.دمتون گرم ایشالا جبران کنیم.البته مهندسینی که در این مورد تجربه کاری و بازاری دارند هم اگه نظر ارزشمندشونو بنویسند خوشحال میشیم;)
kiarashghahremani@yahoo.com

آخرین ویرایش:

mohsen_blid

عضو جدید
fgni یه سوال
من اگر این گردو کاغذی ها رو در گلدان بزارم الان که مهر ماه هستیم شرایطش به چه شکل در میاد
تو یکسری از سایت ها خوندم که باید نهال رو دو سال نگه داشت و بعد به زمین اصلی انتقال داد و تا اون زمان باید با کود های غنی شده خاک محل مورد نظر اصلی رو تغیه کرد ایا درسته؟
اینجوری اسیب نمیزنه به نهال ها؟

kiarashgh

عضو جدید
در مورد احداث بند انحرافی کسی هیچ اطلاعاتی نداره؟ طراحی با تمام جزییات! کتابهای Design of small dams رو می شناسم اونا یکم کلی هستن! من یه نمونه طراحی شده می خوام!!!

دوست عزیز موضوع پروژه خودم درباره طراحی بند انحرافی بود.به شما چند تا کتاب مفید معرفی میکنم:
طراحی بند انحرافی تالیف رزگار بابان ، مترجم احمد روز بهانی
طراحی سدهای انحرافی از مهندس علیرضا اکبری(نمونه های راحی شده همراه با تمامی جزئیات پلانش توش پیدا میشه)
این کتاب هم میتونه مکمل کارت باشه:سازه های انتقال آب از دکتر بیرامی

kiarashgh

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان محترم،من ترم 3 ارشد آبیاری و زه کشی هستم. دوستان عزیز من بشدت بدنبال کتاب کارور و نصاب سیستم های آبیاری قطره ای از انتشارات سازمان فنی و حرفه ای در سال 86 هستم ؛ از دوستان اگه کسی این کتاب رو داره یا میتونه تهیه کنه؛ من با قیمت چند برابر ازش میخرم.همچنین هزینه پیگیری و تهیه کتابو هم تقدیمش میکنم. خواهشا دوستان عزیز هر کاری از دستتون بر میآد واسه این بنده حقیر دریغ نکنید. با تشکر از تمامی دوستان

سلام.دوست عزیز من خودم مربی آبیاری قطره ای فنی حرفه ایم این کتابو خیلی دنبالش گشتم پیدا نمیشه.شما اگه احیانا پیدا کردین ممنون میشم که مارو هم در جریان بذارید.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
fgni یه سوال
من اگر این گردو کاغذی ها رو در گلدان بزارم الان که مهر ماه هستیم شرایطش به چه شکل در میاد
تو یکسری از سایت ها خوندم که باید نهال رو دو سال نگه داشت و بعد به زمین اصلی انتقال داد و تا اون زمان باید با کود های غنی شده خاک محل مورد نظر اصلی رو تغیه کرد ایا درسته؟
اینجوری اسیب نمیزنه به نهال ها؟

خوب لازم شد چندتا مطلب رو ياداور بشم اول اينكه نهال اماده چون چندساله كه از كاشتش ميگذره مناسبتره چون شما زمان رو خريدين اگه قيمت و هزينه براتون مهم نيست همونكارو بكنيد اما چند عيب ميتونه داشته باشه
اول اينكه نهال خريداري شده تا زمان باردهي مشخص نميكنه چه نهالي هست يعني ميوه دلخواه شما هست يا نه فقط اعتماد به فروشنده هست
دوم سازگاري نهال با منطقه شما كه توصيه ميكنم نهالتون رو از منطقه اب و هوايي مشابه منطقه خودتون بخريد
سوم بيماريها كه عمدتا همراه نهالتون ميتونن به باغتون بيان
چهارم هم اينه كه حساسيت نهالهاي اماده در انتقال زياده و بايد اوايل رسيدگي بيشتري بشه
در مورد نهالي كه خودتون ميكاريد هم حتما بايد صبر كنيد يكسالش تموم بشه بعد بكاريد
در مورد اوني كه من گفتم شايد دوسال از برنامه عقب بيافتين اما باغ مطمئنتر و كم هزينه تري خواهيد داشت باغي كه تمام گردوهاش يكدست خواهند بود و با اب و هوا منطقه شما درختاش سازگاري دارن

اميدوارم تصميم درست بگيريد و موفق باشيد

mohsen_blid

عضو جدید
درست زمان یکی از مهمترین مسائل هست
و البته اعتماد به فروشنده نهال که مطمئن باشیم نهال های یکدست و بدون بیماری بهت بدن
ایا جهاد نهال در اختیار می زاره یا نه باید حتما دنبالش باشیم و از این نهالستان های خصوصی بخریم ؟
بله ممکنه من زمان رو الان بخرم ولی بعدا به واسطه بد بودن نهل ها بیشتر از این ها سرمایه از دست بدم و بدتر از اون کلی زمان رو از دست بدم

پس اگه من گردو رو از الان در گلدون های نایلونی بزارم و بهشون برسم باید بزارم برای بهار سال بعد اونا رو به منطقه مورد نظر ببرم و در خاک بکارم درسته؟
در یک هکتار با توجه به اینکه دامنه هست و قانونش اینه که باید 7*7 بکاریم تعداد نهالی که کاشته میشه باید چند تا باشه فرض میزارم زمین 100*100 هست

ایا در ** بین** این 7*7 متر می تونم درخت سیب بکارم یا درخت البالو یا بادام ؟(کلا وسط این اندازه یه درخت دیگه رو بکارم؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
معمولا جهاد كاري برا كشاورزا نميكنه اگه كسي هم كاري انجام بده بيشتر با انگيزه بهرهبرداري شخصي انجام ميده اين به تجربه برام ثابت شده كه تا نفعي براشون نداشته باشيد كاري نميكنن وقتي هم كارتون به نتيجه رسيد شما رو معرفي ميكنن به مقامات بالاتر كه بگن ما ايشون رو به اينجا رسونديم

در مورد كاشت نهال هم خوشحالم ودتون راه رو انتخاب كردين

برا كاشت گردو توپلاستيك نايلوني كافيه خاك با شن و كود پوسيده دامي رو به نسبت مساوي قاطي كنيد و استفاده كنيد و در مورد اينكه كي بكاريد اگه تابستون گرم و خشكي داريد بگذاريد يكسال نهالتون تو گلدون بمونه اما اگه اب كافي در اختيار داريد برا تابستون ميتونيد همون اوايل ارديبهشت نهال رو بكاريد تو زمين اصليش

برا كاشت درختاي فيلر هم ميتونيد از هلو استفاده كنيد كه سه ساله به بار ميره از سيب بادام و البالو استفاده نكنيد البته توصيه ميمنم دور تا دور باغتون رو البالو بكاريد درخت خوبيه

در مورد قانون كاشت گردو كه گفتيد با فاصله هفت متر من نظرم برا مناطق كوهستاني رو پنج تا شش متر هست چون رشد سرشاخه تو مناطق كوهستاني خيلي كمتره و معمولا درختا كوتاهتر و با سايه انداز كوچكتري هستند

mahsa_af سبز

عضو جدید
سلام به همگی ..... کسی در زمینه "بانک آّب" یا " ردپای آب Water footprint " اطلاعی داره ؟؟؟؟؟

mohsen_blid

عضو جدید
اگر بخوام یکسال این نهال ها رو نگه دارم باید در باغچه نگه دارم یا داخل همون گلدون های نایلونی؟
اونجایی که من م یخوام بکارم هواش تغریبا متعادل بارانش تقریبا متوسط رو به کمه
البته اگه بخوام بکارم میزان باران ماهانه رو از هواشناسی منطقه می گیرم
در رابطه با اب اونجا اب چشمه هست و بالای کوه و تقریبا اینکه هر روز بین 3 تا 5 بار اب استخری 32 متر مکعبی پر میشه اما در تابستان بخاطر حضور خانوار ها کمتر میشه و به 2 بار پر شدن استخر بیشتر نمیرسه؟
حالا نمی دونم البته رسیدگیش اگه تو خونه بخوام انجام بدم برام راحت تره اما بستگی به شرایط داره

یه نکته در خبری خوندم که در توسکان اصلاح نژاد کردن و از درختان با تولید 7.5 تن استفاده کردن برای تولید نهال نمی دونم تا چقدر واقعیت داره ممنون میمش در این مورد راهنماییم کنید