استعداد خودت رو محک بزن ! (متن بروز شده سوالات: پست 1)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من که یه 3-4 بار قطر زمینو اندازه گرفتم
الان فقط مونده جناب ollel_albab ماشین بیاره منم بنزینشو بدم بریم دور زمینو متر کنیم و تقسیم بر π کنیم و قطر زمینو بدست بیاریم :biggrin:
میتونیم با فرض دونستن سرعت حرکت اسپسنی زمین و سرعت حرکت انتقالی زمین و اندازه گیری ساعت رسیدن خورشید به یه محل ثابت تو آسمون طول روز رو حساب کنیم و این زمان و با سرعت گردش زمین و حرکت انتقالیش و تاثیرش به بلندی شب و روز در نظر بگیریم اینطوری هم محیط زمین تقریبا به دست میاد و میشه از تقسیمش به π قطر زمین رو بدست آورد (همش 2 روز مشاهده ی خورشید تو یه مکان ثابت رو میخواد)
بسم الله
خورشید رو رویت و قطر زمین رو محاسبه کنید
:D

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بسم الله
خورشید رو رویت و قطر زمین رو محاسبه کنید
:D
حساب کنم؟
(اگه داستان جدیه حساب میکنماااا:))

آخرین ویرایش:

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز

پسرا موج مکزیکی

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

پسرا موج مکزیکی

بله جواب درست همینه، جواب بقیه دوستان به تناقض می رسه چرا که در صورت درست فرض کردن یکی از جواب دانش آموز ها، از نظر دیگه هم درسته:gol:
هدف از این سوال: همیشه همه حالات رو در نظر بگیرید و نقیض حکم رو درست بیان کنید.
نکته اخلاقی: بعد از پیروزی سر و صدای زیاد راه نندازید
:biggrin:
شوخی کردم، آفرین
بهنام گذاشتی رفتی نبودی یک مدت، بیا بابا یه سری سوال طرح کن
:w00:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بچه ها امروز دوپینگ کردند:biggrin: آفرین، جواب درست این سوال هم عالی داده شده، به این روش میگند روش نزول نامتناهی فرما، حل دقیق ترش و تعمیم اوت رو انشاءالله بعد از مشخص شدن همه جواب ها میگذارم. هادی خیلی جواب کامل و زیبایی بود. حال کردم:gol:

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
بچه ها امروز دوپینگ کردند:biggrin: آفرین، جواب درست این سوال هم عالی داده شده، به این روش میگند روش نزول نامتناهی فرما، حل دقیق ترش و تعمیم اوت رو انشاءالله بعد از مشخص شدن همه جواب ها میگذارم. هادی خیلی جواب کامل و زیبایی بود. حال کردم:gol:

قابلی نداشت! مخلصیم

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifمسابقه شماره 9 (مدت پاسخ گویی دو هفته)

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوال هوش:
قراره دانش آموزان یک کلاس دو عدد A و B رو پیدا کنند، هیچ کدوم از این دو تا عدد صفر نیستند ولی هر کدوم می تونند مثبت یا منفی باشند. دبیر که معمولا هرگز اشتباه نمی کنه، ویژگی این دو تا عدد رو این طور بیان می کنه:
- اگر A با B متفاوت باشه، مربع A پنج برابر B هست.
که در این لحظه یکی از دانش آموزان مداخله می کنه و میگه: " اگر B رو به 3 برابر A اضافه کنیم، نتیجه صفر نمیشه.
یکی دیگه از دانش آموز ها نعره ای میزنه و چنین اظهار نظر می کنه
:D: " در تمام موارد A+B اگر مساوی 30 باشه، عدد A میشه 10.
سرانجام دبیر در مورد نظر این دو تا دانش آموز چنین می گوید:
" نظر یکی از شما اشتباه و نظر دیگری درست است"
حالا شما دوست عزیز می تونی بگی این دو عدد چی هستند؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از هندسه:
من ایمان دارم ریاضیات علم مدل کردن طبیعت هست و بزرگترین ریاضی دانان گرایش شدیدی به حل مسایل موجود در جهان داشتند. بر این مبنا سوال هندسه این سری رو این طور می پرسم:
روشی کاملا هندسی و بر مبنای اولیه مشاهده برای اندازه گیری قطر کره زمین ارائه کنید. اگر این راه حل، به صورت تحربی همراه با گزارش دقیق علمی(مکان انجام تست، زمان دقیق، شرح وسایل انجام آزمایش و ...) ترجیحا عکس از وسایل محاسبه ارائه بشه علاوه بر امتیاز این بخش، جایزه ای دیگه از حانب بنده هم دریافت خواهد کرد.
پ.ن : جو گیر نشید از خودکار و میز کارتون عکس نگیرید حالا:D گزارش کاملا علمی باید باشه.
دوستان صرفا راه حل خودتون هست که برای من ارزشمند هست، سرچ نکنین به هیچ وجه، ممکنه من متوجه بشم یا نشم، ولی مطمئن باشید اگر خودتون راه حلی ارائه بدین هر چند با خطای 100 درصد، بسیار با ارزش خواهد بود.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از دنیای ریاضیات(نظریه اعداد):
تمام جواب های درست و صحیح معادله :
a^2+b^2+c^2=a^2*b^2
رو با ارائه راه حل کامل ریاضی ارائه کنید.

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالبازی و ریاضی:
در این بازی امتیاز بالا نقش تعیین کننده در تعیین برنده این بخش داره:
http://www.jasjoo.com/entertainment/games/1/98

سلام :smoke:
من اومدم:D
سوال حل نشده مونده؟
یا همه رو حل کردن؟ :w22:
شرمنده تا الان درگیر اسباب کشی به لپتاپ جدیدم بودم:biggrin:

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام :smoke:
من اومدم:D
سوال حل نشده مونده؟
یا همه رو حل کردن؟ :w22:
شرمنده تا الان درگیر اسباب کشی به لپتاپ جدیدم بودم:biggrin:
سلام
خیلی خوش اومدی
سوالات نظریه اعداد و هوش حل شدن
سوال هندسه پابرجاست
بازی ریاضی هم میتونید رکورد پست485# رو بزنید : )

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرچ زمانیه که به بن بست برسم و راه حلی به ذهنم نیاد ;)
تازگیا شروع کردم به مطالعه کتاب "نجوم به زبان ساده"
از اونجایی به ذهنم رسید که گفتین با مشاهده و تجربی باشه
در دسترس ما هم یه خورشیده با سایه ای که ایجاد میکنه
یه ساعته
یه طول و عرض جغرافیایی هست
دیگه چی؟!!
ممممممممممممممممم
فعلا همینا
دارم فکر میکنم که آیا میشه با سایه ای که ایجاد میشه و محاسبه زاویه بین سایه ها که در فواصل زمانیه مشخصی ثبت شدن بشه یه کاری کرد یا نه:w20:
هنوز در مرحله تحقیقاتم:)
دوستان بیخیال امتیاز بشین و بیایین فکرامونو رو هم بریزیم حلش کنیم
کی پایس؟:redface:

منم یه بار خیلی وقت پیش در مورد سایه ها و اینکه باهاش قطر زمین محاسبه میشه خونده بودم ک یادم رفته
سرچ هم ممنوع شده دستمون بستست:w22:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
میگم واسه سوال هندسه اطلاعات اولیه چی داریم؟ مثلا فاصله زمین تا خورشید! داریمش آیا؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
میگم واسه سوال هندسه اطلاعات اولیه چی داریم؟ مثلا فاصله زمین تا خورشید! داریمش آیا؟

سلام
نه ..نداریم ... فکر کن شما دسترسی به اینترنت و این جور چیزا نداری و فقط خودکار و خط کش و این جور چیزا فقط در دسترست هست ... حالا چجوری می تونی قطر رو حساب کنی ؟!:D

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
نه ..نداریم ... فکر کن شما دسترسی به اینترنت و این جور چیزا نداری و فقط خودکار و خط کش و این جور چیزا فقط در دسترست هست ... حالا چجوری می تونی قطر رو حساب کنی ؟!:D

خب خیلی ساده
از یه نقطه شروع میکنم خطکش رو میذارم علامت میزنم تهش رو بعد از جای علامت زده دوباره خطکش رو میذارم... تا برسم به نقطه اولی
تعداد نقطه ها رو ضربدر اندازه خطکش میکنم میشه محیط بعد از محیط قطر رو بدست میارم
هرکسیم میگه اشتباه بدست آوردم میگم ثابت کنه:cool:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه راه حل دارم ولی نمیدونم درسته یا نه
اول میایم یه مداد رو تو زمین فرو میکنیم
بعد تو یک ساعت تغییر اندازه سایه رو اندازه میگیریم (تغییر اندازه سایه تقسیم بر یک ساعت, مقیاسی از سرعت حرکت زمین دور خودش میتونه باشه)
بعد بگیم تو 24 ساعت یه دور میزنه پس از طرفی سرعت میشه محیط زمین تقسیم بر 24 ساعت.
که از مقایسه این دوتا محیط زمین بدست میاد و بعدش شعاع و قطر
ولی نمیدونم چطوری این دو مقیاسو به هم ربط بدم مساوی بذارم یا یه ضریب لازم داره!!!:huh:

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من یه راه حل دارم ولی نمیدونم درسته یا نه
اول میایم یه مداد رو تو زمین فرو میکنیم
بعد تو یک ساعت تغییر اندازه سایه رو اندازه میگیریم (تغییر اندازه سایه تقسیم بر یک ساعت, مقیاسی از سرعت حرکت زمین دور خودش میتونه باشه)
بعد بگیم تو 24 ساعت یه دور میزنه پس از طرفی سرعت میشه محیط زمین تقسیم بر 24 ساعت.
که از مقایسه این دوتا محیط زمین بدست میاد و بعدش شعاع و قطر
ولی نمیدونم چطوری این دو مقیاسو به هم ربط بدم مساوی بذارم یا یه ضریب لازم داره!!!:huh:
دقیقا راه حل کامل نیست، ثانیا تغییر اندازه سایه در فاصله زمانی یک روز زیاد نیست، شما برای اینکار باید فاصله اندازه گیری رو بیشتر کنین وگرنه دقت روش به گونه ای هست که عملا قطری برای زمین محاسبه نمیشه، در ضمن سرعت حرکت زمین در مدار بیضوی ثابت نیست.;)

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا راه حل کامل نیست، ثانیا تغییر اندازه سایه در فاصله زمانی یک روز زیاد نیست، شما برای اینکار باید فاصله اندازه گیری رو بیشتر کنین وگرنه دقت روش به گونه ای هست که عملا قطری برای زمین محاسبه نمیشه، در ضمن سرعت حرکت زمین در مدار بیضوی ثابت نیست.;)
این مربوط به کدوم سواله..
میشه سوال رو یه بار دیگه بزارید....
منم ببینم میتونم حلش کنم.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز

اره دقت نداره
هم از نظر ثابت فرض شدن سرعت زمین
و هم تغییرات طول و هم اینکه حرکت زمین فقط دایره ای نیست و از همه اینا گذشته نمیدونم چطور اینا رو به هم ربط بدم
در کل این چیزی بود که به ذهنم رسید :gol:
شاید جرقه ای ایجاد کنه در ذهن بقیه دوستان که اطلاعاتشون کامل تره مخصوصا اطلاعات هندسی شون:D

این مربوط به کدوم سواله..
میشه سوال رو یه بار دیگه بزارید....
منم ببینم میتونم حلش کنم.
سلام
سوال هندسه این پست

:gol:

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اره دقت نداره
هم از نظر ثابت فرض شدن سرعت زمین
و هم تغییرات طول و هم اینکه حرکت زمین فقط دایره ای نیست و از همه اینا گذشته نمیدونم چطور اینا رو به هم ربط بدم
در کل این چیزی بود که به ذهنم رسید :gol:
شاید جرقه ای ایجاد کنه در ذهن بقیه دوستان که اطلاعاتشون کامل تره مخصوصا اطلاعات هندسی شون:D
بسیار هم عالی:gol:

آخرین ویرایش:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
واسه بدست آوردن سرعت زمین میشه فاصله زمانی طلوع آفتاب مثلا تو اصفهان با یزد(باید در یک عرض جغرافیایی باشن که میشه از روی جهت تابش خورشید حدودی حدس زد) رو تقسیم بر مسافتش کنیم...
ولی چطور از روی سرعت قطرشو بدست بیاریم نمیدونم:cry:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
واسه بدست آوردن سرعت زمین میشه فاصله زمانی طلوع آفتاب مثلا تو اصفهان با یزد(باید در یک عرض جغرافیایی باشن که میشه از روی جهت تابش خورشید حدودی حدس زد) رو تقسیم بر مسافتش کنیم...
باید قطرشو بدونی که با استفاده از اون محیط روبدست بیاری و از اون سرعت زاویه ای و بعد سرعت خطی( یا برعکس اول سرعت خطی و بعد زاویه ای) بعد از اونا قطرشو بدست بیاری:surprised:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
باید قطرشو بدونی که با استفاده از اون محیط روبدست بیاری و از اون سرعت زاویه ای و بعد سرعت خطی( یا برعکس اول سرعت خطی و بعد زاویه ای) بعد از اونا قطرشو بدست بیاری:surprised:

:eek: خب اگه قطرشو بدونی چه کاریه که بدستش بیاری

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,

خب اگه فاصله اونا رو بدونیم می گیم مثلا توی فاصله 300 کیلومتر 10 دقیقه اختلاف افق داریم. پس برای یک دور کامل 24 ساعت از تناسب به دست میاد. مگه نه؟ :redface:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب اگه فاصله اونا رو بدونیم می گیم مثلا توی فاصله 300 کیلومتر 10 دقیقه اختلاف افق داریم. پس برای یک دور کامل 24 ساعت از تناسب به دست میاد. مگه نه؟ :redface:

خب ما که رو استوا نیستیم
اگه استوا باشیم حله
اولو... بدو بیا