درخواست کمک برای ساخت یک قطعه سرامیکی

مهندسان عزیز سلام

یک قطعه سرامیکی هست که میخام تولیدش رو امکان سنجی کنم. ماده-ش آلومینا هست. دوستان اگه کسی هست که دستی در زمینه ساخت قطعات سرامیکی داره، ممنون میشم یک ایمیل یا شماره تماس یا هر راه ارتباطی دیگه برام بزاره تا باهاشون تماس بگیرم.

مطهره محسنی

عضو جدید
مهندسان عزیز سلام

یک قطعه سرامیکی هست که میخام تولیدش رو امکان سنجی کنم. ماده-ش آلومینا هست. دوستان اگه کسی هست که دستی در زمینه ساخت قطعات سرامیکی داره، ممنون میشم یک ایمیل یا شماره تماس یا هر راه ارتباطی دیگه برام بزاره تا باهاشون تماس بگیرم.
یه خورده اطلاعات بیشتری در مورد قطعه مورد نظر بدید. شاید بتونم کمکتون کنم.

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسان عزیز سلام

سلام
قطعه مورد نظرتون مگه آلومینای خالصه ؟ اگر اینطور باشه که روش های شکل دهی خیلی محدود و سخت میشه.
شکل قطعه مورد نظرتون هم خیلی تو انتخاب روش ساخت مهمه.

اگر توضیحات بیشتر بدید ان شاالله میتونیم کمک کنیم . خانم مهندس محسنی که تو این زمینه استادن.

مطهره محسنی

عضو جدید
سلام
قطعه مورد نظرتون مگه آلومینای خالصه ؟ اگر اینطور باشه که روش های شکل دهی خیلی محدود و سخت میشه.

اگر توضیحات بیشتر بدید ان شاالله میتونیم کمک کنیم . خانم مهندس محسنی که تو این زمینه استادن.

ببخشید من در حضور شما جسارت کردم.

خانم مهندس شما لطف دارید. ما پیش شما درس پس میدیم!

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
خانم مهندس شما لطف دارید. ما پیش شما درس پس میدیم!

ببخشید من در حضور شما جسارت کردم.

سلام

سلام به دوستان عزيز
ببخشيد ميون صحبتتون وارد ميشم
ديدم اينجا دارن نوشابه باز ميكنن، گفتم هندونه يا نوشابه اي داريد به بنده هم بدين:D;)
خوشحالم دوستان مطلع و آگاهي مثل شما دو عزيز هستن كه به تالار سراميك برسن:redface:
اميدوارم همواره موفق و سلامت باشيد:w30:

مهندسین عزیز خانوما محسنی و namavar1989 ممنونم از جواب سریعی که دادین. تصور نمی کردم اینقدر تالار فعالی داشته باشین :)

ببیند عزیزان، قطعه ای که دارم یک استوانه با قطر تقریبا 4 سانتی متر و ارتفاع حدود 0.5 سانتی متر هست. یعنی یه چیزی مشابه سکه، ولی از سکه بزرگتر و ضخیم تره. در وسط این قطعه 2تا سوراخ به اندازه دکمه داخلش تعبیه شده. یک سطح این قطعه هم پرداخت شده و کاملا صاف و صیقلی هست. متاسفانه الان قطعه-ش دم دستم نیست وگرنه یه عکس ازش می گرفتم و میزاشتم اینجا. در اسرع وقت عکسش رو تهیه میکنم و میزارمش اینجا.

این قطعه رو برای فردی که توی شرکت تولید کاشی مشغول به کار هست فرستادم که بررسی کنه، تنها چیزی که بهم گفت اینه که جنسش آلومینا هست. اونم نه از روی آزمایش شیمیای، بلکه گفت «فقط آلومیناست که اینقدر تراکم میتونه داشته باشه». ولی اینکه آلومینا خالص هست یا افزودنی داره، نمی دونم.

برای همین درخواست کمک ازتون دارم که ببینم چطوری میتونم این قطعه رو آنالیز کنم. جایی هست که این کار رو انجام بده ؟ اصلا نیاز به آنالیز شیمیایی هست یا که از فاکتورهای دیگه ای (مثلا دانسیته، تست ضربه، رنگ و ...) برای تعیین ترکیبات سازنده و روش ساخت قطعه سرامیکی استفاده میشه ؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
مهندسین عزیز خانوما محسنی و namavar1989 ممنونم از جواب سریعی که دادین. تصور نمی کردم اینقدر تالار فعالی داشته باشین :)

ببیند عزیزان، قطعه ای که دارم یک استوانه با قطر تقریبا 4 سانتی متر و ارتفاع حدود 0.5 سانتی متر هست. یعنی یه چیزی مشابه سکه، ولی از سکه بزرگتر و ضخیم تره. در وسط این قطعه 2تا سوراخ به اندازه دکمه داخلش تعبیه شده. یک سطح این قطعه هم پرداخت شده و کاملا صاف و صیقلی هست. متاسفانه الان قطعه-ش دم دستم نیست وگرنه یه عکس ازش می گرفتم و میزاشتم اینجا. در اسرع وقت عکسش رو تهیه میکنم و میزارمش اینجا.

این قطعه رو برای فردی که توی شرکت تولید کاشی مشغول به کار هست فرستادم که بررسی کنه، تنها چیزی که بهم گفت اینه که جنسش آلومینا هست. اونم نه از روی آزمایش شیمیای، بلکه گفت «فقط آلومیناست که اینقدر تراکم میتونه داشته باشه». ولی اینکه آلومینا خالص هست یا افزودنی داره، نمی دونم.

برای همین درخواست کمک ازتون دارم که ببینم چطوری میتونم این قطعه رو آنالیز کنم. جایی هست که این کار رو انجام بده ؟ اصلا نیاز به آنالیز شیمیایی هست یا که از فاکتورهای دیگه ای (مثلا دانسیته، تست ضربه، رنگ و ...) برای تعیین ترکیبات سازنده و روش ساخت قطعه سرامیکی استفاده میشه ؟

عرایض بنده برمبنای فرضیه است و چیزی در دست ندارم که بتونم مطلق پاسخ بدم:
ببینید من یک مقدار گیج شدم و خوب متوجه نشدم اما اینطور استنباط می شه در ابتدا می خواهید بدونید که روش تولید این پولک سرامیکی چطوری بوده؟ و یا اینکه قطعه پس از تولید نمی دونید قطعه چی هست و می خواهید آنالیز کنید؟ خب روشهای آنالیز مواد برای تشخیص فاز موجود و عنصر هست. مثل روش XRF که عناصر موجود رو میدن (آنالیز شیمیایی) و روش XRD و ICP که روش دقیقی است. می تونیم فاز رو از طریق نرم افزار تشخیص بدیم که مثلا n% فاز کوراندوم و مولایت و کوردیریت و اسپینل و ... داره!
.
فرایند ساخت این قرص در درجه صنعتی پرس تک محور می تونه باشه! که سوراخ ها رو هم می شه با قالب پرس کنترل کرد. و یا در حالت پس از خشک می شه ماشینکاری کرد اگر خالص باشد (بالای 85%) به هرحال، روشهای آنالیز دیگه ای هم هست که می شه چشمی یک حدس های دوری برد و از تست خواص مکانیکی هم تخمین زد... بهترین روش همون XRD است... باز عرض میکنم روش های مختلفی می تونه باشه و بسته به شرایط کاری و توقع و ... این پاسخ من مطلق نیست برطبق فرضیه است...:)
.
یک بحثی هم در فرایند ساخت سرامیکهاست که خیلی مهمه تشکیل فاز شیشه ای است... من الان که فکر می کنم به احتمال خودم فکر کنم این قطعه باید از سرامیکهای مهندسی باشه تا سنتی... پس تفجوشی فاز جامد را لازم می داره! در این مکانیزم تفجوشی فاز شیشه ای نداریم دمابالاتر است و مراحل جوانه زنی و رشد و تشکیل مرزدانه و عدم تخلخل داریم...
.
روش تولید غیرصنعتی می تونه شیمی تر باشه یعنی همون سل ژل... از این روش میشه پولک سرامیکی تولید کرد... !!!
.
باز اگه چیزی بلد بودم و به ذهنم اومد در اختیارتون میذارم

مطهره محسنی

عضو جدید

سلام. من عکس یه قطعه مشابه این قطعه ای رو که توصیف کردید تو کتاب سرامیک های مهندسی دکتر مورات بنگیسو دیدم. توی این کتاب نوشته بود برای شکل دهی این گونه قطعات میشه از پرسکاری ایزواستاتیک با کیسه تر استفاده کرد.

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام مجدد
خواهش ميكنم اگر كمكي از دستمون بر بياد وظيفه است.
راستش طرحي كه شما از قطعه ترسيم كرديد ذهن منو به سمت سراميك هاي مهندسي برد. اگر درصد آلوميناي قطعه خيلي بالا باشه احتملا جزو همين دسته هست. در اين صورت به نظر من روش الكتروفروزيس مناسب تره .چون پايه كاتاليست هاي لانه زنبوري هم كه شكلي تو همين حدود (البته كمي پيچيده تر ) دارند به همين طريق تهيه ميشن.
روش هاي سنتي تر مثل پرس خوب هستند ولي فكر ميكنم تلورانس ابعادي كه ايجاد ميكنن مشكل ساز بشه در ضمن اينكه شما وسط قرص دو تا سوراخ داريد كه تهيه قالب مناسب و دستگاه پرسي كه بتونه سمبه هاي مخصوص اون رو نگه داره آسون نيست.
همون طور كه آقاي مهندس گفتن اگر آلومينا بالاي 85 درصد باشه قطعه به تدريج قابليت ماشين كاري پيدا ميكنه و شايد بشه با ماشين كاري به قطعه حاصل رسيد ولي باز اين رو هم در نظر بگيريد كه با بالا رفتن درصد آلومينا ( با سختي موهس9) ماشين كاري اون خيلي سخت ميشه و فقط با دستگاه هاي خاصي كه باز هم دسترسي به اونها آسون نيست امكان پذيره.
در كل بايد صرفه اقتصادي و تجهيزات در دسترستون رو بسنجيد و بعد تصميم بگيريد.

مهندسین عزیز ممنون از جوابهاتون.

عکس از قطعه نتونستم تهیه کنم اما شکل قطعه ای که دارم مشابه عکس های زیر هست:

یک سطح این قطعه بسیار صاف و سیقلی هست. اینطور که بررسی کردم به این نتیجه رسیدم که این قطعه از آلومینای 95% ساخته میشه. دوستان ممکنه در مورد قالب هایی که برای سرامیک استفاده میشن توضیح بدن ؟ درست مشابه قالب هایی هست که برای شکل دهی مواد پلاستیکی استفاده میشه ؟ روش وارد کردن مواد به داخل قالب سرامیکی چطوریه ؟

memole_23

عضو جدید
سلام و خسته نباشید . ما نمونه مشابه نمونه شما رو تولید کردیم . با روش پرس و پولیش. در ضمن از طریق تست خواص فیزیکی میشه به راحتی به ترکیبش نزدیک شد. من 11 ساله تو زمینه سرامیکهای صنعتی کار میکنم. اطلاعات بیشتری بدین تا کمک کنم.