مسابقه *** تشخيص تاسيسات و تجهيزات آبياري و زهکشي

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به وسیله ونتوری تا اونجا که یادمه دبی جریان حساب می کردیم و روی ونتوری یکسری پیزو متر نصب شده که میشه تغییرات فشار و سرعتم محاسبه کرد

هووووم دی: یک کمی توضیحات بیشتری لطف کنید بهناز خانم از مثلث برمودا دی:

shalizeh-0123

عضو جدید
ونتوري متر وسيله اي است كه براي اندازه گيري جريان در لوله هاي تحت فشار به كار ميرود.سطح مقع لوله بتدريج كاهش يافته و سپس دوباره افزايش مي يابد. محل كمترين سطح مقطع را گلوگاه ونتوري متر مي نامند. طبق قانون پيوستگي كاهش سطح مقطع جريان باعث افزايش سرعت مي گردد.(رابطه برنولي)
ميزان كاهش فشار به مقدار دبي جريان بستگي دارد.بنابراين با اندازه گيري مقدار كاهش فشار ميتوان دبي را اندازه گرفت.
هدف بدست آوردن توزيع فشار در طول ونتوري و مقايسه آن با فرمول نظري و همچنين تعيين ضريب Cd ونتوري مي باشد.
جريان آب بوسيله پمپ در مسيري شامل يك شير،لوله پلاستيكي،ونتوري متر،شير كنترل و مخزن برقرار مي گردد.پيزومتر هايي در طول ونتوري قرار گرفته اند كه به مانومتر هاي عمودي روي ديواره اي مدرج متصل مي باشند.
لوله هاي مانومتر در انتها به يك چند راهي كه ميزان هواي درون آن به وسيله ي شير كوچكي قابل تنظيم مي باشد،متصل مي باشد.

:smile:كافيه يا بايد بيشتر توضيح بدم؟

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پاسخ سوال تصویری 14

پاسخ سوال تصویری 14

اندازه گیری دبی

نام دستگاه : اندازه گیری دبی

کد دستگاه :DA-FM08

اطلاعات فنی :

نشان دادن روش‌های مختلف اندازه‌گیری دبی مایعات تراکم ناپذیر

شامل ونتوری‌متر، صفحه اوریفیس و روتامتر
عملکرد ساده و تطابق نتایج عملی با تئوری

آزمایش های قابل انجام :

برررسی رابطه برنولی در مایعات تراکم‌ناپذیر
مقایسه مستقیم اندازه‌گیری دبی با استفاده از یک ونتوری‌متر، صفحه اوریفیس و روتامتر
مقایسه افت فشار روی هر یک از ادوات اندازه‌گیری دبی
مقایسه افت فشار روی یک بازشدگی ناگهانی و یک زانویی ۹۰ درجه
ابعاد و وزن : طول * عرض * ارتفاع : ۹۰۰× ۴۰۰ × ۹۰۰ میلیمتر وزن : حدوداً ۲۰ کیلوگرم

توضیحات :

به کمک دستگاه اندازه‌گیری دبی دانشجویان با روش‌های رایج برای اندازه‌گیری دبی مایعات تراکم ناپذیر و کاربرد رابطه برنولی آشنا می‌شوند. جریان آب از میز هیدرولیک (DA-FM22 که به طور جداگانه عرضه می‌شود). وارد یک لوله افقی می‌شود که در ورودی آن یک شیر دریچه‌ای قرار دارد و سپس از یک ونتوری‌متر و یک صفحه اوریفیس عبور کرده، از طریـق یک زانویی وارد یک روتامتر می‌شود.
آب خروجی از روتامتر وارد مخزن میز هیدرولیک می‌شود که در آنجا دبی آب اندازه‌گیری می‌شود. درمسیر عبور آب نقاط مختلفی برای اندازه‌گیری فشاربه مانومترهای لوله‌ای که به صورت عمودی روی پانل نصب شده‌اند، متصل شده است. دستگاه دارای دستورکار, گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد.

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ونتوري متر وسيله اي است كه براي اندازه گيري جريان در لوله هاي تحت فشار به كار ميرود.سطح مقع لوله بتدريج كاهش يافته و سپس دوباره افزايش مي يابد. محل كمترين سطح مقطع را گلوگاه ونتوري متر مي نامند. طبق قانون پيوستگي كاهش سطح مقطع جريان باعث افزايش سرعت مي گردد.(رابطه برنولي)
ميزان كاهش فشار به مقدار دبي جريان بستگي دارد.بنابراين با اندازه گيري مقدار كاهش فشار ميتوان دبي را اندازه گرفت.
هدف بدست آوردن توزيع فشار در طول ونتوري و مقايسه آن با فرمول نظري و همچنين تعيين ضريب Cd ونتوري مي باشد.
جريان آب بوسيله پمپ در مسيري شامل يك شير،لوله پلاستيكي،ونتوري متر،شير كنترل و مخزن برقرار مي گردد.پيزومتر هايي در طول ونتوري قرار گرفته اند كه به مانومتر هاي عمودي روي ديواره اي مدرج متصل مي باشند.
لوله هاي مانومتر در انتها به يك چند راهي كه ميزان هواي درون آن به وسيله ي شير كوچكي قابل تنظيم مي باشد،متصل مي باشد.

:smile:كافيه يا بايد بيشتر توضيح بدم؟

تبریک عرض میکنم، شما برنده سوال تصویری 14 شدین. دی:

همینطور طراح سوال تصویری شماره 15 خانم شالیزه می باشند.

shalizeh-0123

عضو جدید
سوال تصویری شماره 15

سوال تصویری شماره 15

با اجازه بزرگترها ميخوام يه سوال سازه اي مطرح كنم.البته خيلي آسونه....

نماي كلي از سازه:

بالادست سازه:

پايين دست سازه:

سازه بالا چه سازه اي است و چه كاري انجام ميدهد، وظيفه اش چيست؟؟

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
واسم عکسشو باز نکرد ولی چون میگی سازس و برای انتقال آبه باید دریچه باشه حالا دریچه قطاعی یا هر دریچه دیگه نمی دونم شایدم اشغال گیر ها باشند

آخرین ویرایش:

shalizeh-0123

عضو جدید
واسم عکسشو باز نکرد ولی چون میگی سازس و برای انتقال آبه باید دریچه باشه حالا دریچه قطاعی یا هر دریچه دیگه نمی دونم شایدم اشغال گیر ها باشند

عزيزم من عكسها رو طبق آموزشي كه تو اولين تاپيكه قرار دادم !!!
نميدونم چرا براي شما نياوردتش:w20:
ممنون كه جواب دادين:w27:

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عزيزم من عكسها رو طبق آموزشي كه تو اولين تاپيكه قرار دادم !!!
نميدونم چرا براي شما نياوردتش:w20:
ممنون كه جواب دادين:w27:
خودتو ناراحت نکن مطمئنم روشت درست بوده وگرنه اون دوستمون جواب نمی داد اصولا این باشگاه دوست داره منو اذیت کنه دی:
با اینکه عکس ها رو ندیدم جوابم نزدیک سوالی که عکسشو گذاشتی بوده؟؟

shalizeh-0123

عضو جدید
خودتو ناراحت نکن مطمئنم روشت درست بوده وگرنه اون دوستمون جواب نمی داد اصولا این باشگاه دوست داره منو اذیت کنه دی:
با اینکه عکس ها رو ندیدم جوابم نزدیک سوالی که عکسشو گذاشتی بوده؟؟

بله يه دريچه اس!فقط بايد اسمشو بگين و اينكه چرا از دريچه استفاده ميكنن!!!

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله يه دريچه اس!فقط بايد اسمشو بگين و اينكه چرا از دريچه استفاده ميكنن!!!
بالاخره این شکلشو بهم نشون داد اگه اشتباه نکنم این یه سد انحرافیه و این یک دریچه تنظیمی می باشه که دبی و یا جریان آب تنظیم میکنه و برای فرستادن یا نفرستادن آب به شبکه اصلی استفاده میشه فکر کنم دریچه تخلیه سد هم میگند

shalizeh-0123

عضو جدید
بالاخره این شکلشو بهم نشون داد اگه اشتباه نکنم این یه سد انحرافیه و این یک دریچه تنظیمی می باشه که دبی و یا جریان آب تنظیم میکنه و برای فرستادن یا نفرستادن آب به شبکه اصلی استفاده میشه فکر کنم دریچه تخلیه سد هم میگند

خب خدارو شكر كه شكلو ديدين...........
كارشو با كمي اغماض در تصحيح درست گفتين.
اسم دريچه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب خدارو شكر كه شكلو ديدين...........
كارشو با كمي اغماض در تصحيح درست گفتين.
اسم دريچه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از اون جا که به فکر همه هستم اسم دریچه رو بقیه دوستان جواب بدن دی:::::::::::::
دریچه قطاعی که نیست ممکنه نوعی دریچه هیدرولیکی باشه که زمانی که آب به یه میزان خاصی میرسه باز میشه اسمش یادم نیست در همین حد می دونم دی::::::::::::::::::

shalizeh-0123

عضو جدید
جواب سوال تصويري 15

جواب سوال تصويري 15

از اون جا که به فکر همه هستم اسم دریچه رو بقیه دوستان جواب بدن دی:::::::::::::
دریچه قطاعی که نیست ممکنه نوعی دریچه هیدرولیکی باشه که زمانی که آب به یه میزان خاصی میرسه باز میشه اسمش یادم نیست در همین حد می دونم دی::::::::::::::::::

بچه ها متاسفانه حساب روز ها از دستم در رفته!! جوابو ميگم:

دريچه نيرپيك:

يه سازه in line؛(سازه تنظيم كننده) كه ميتونه با وجود تغييرات سطح آب بالادست دبي ثابتي را به پايين دست منتقل كنه!!!!
به صورت صفر و يك كار ميكنه(يعني يا بازه و يا با قفلي كه در شكل ديده ميشه ميبندنش)
البته باز و بسته كردنش هم دست آب منطقه ايه!!!

shalizeh-0123

عضو جدید
بهناز جان تبريك، من شما رو برنده [h=2]سوال تصویری شماره 15[/h] اعلام ميكنم!!!:gol:

ممنون كه پيگير بودي.
منتظر سوال بعدي هستيم....
:smile:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسمشو دقيقا متوجه نشدم!!!!پرشين مومنتورينگ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كارش ايجاد اختلاف فشاره-با ايجاد فشار آب رو از منافذ خاك مرطوب خالي ميكنه

گویا اسمشو از جایی شنیدی ولی درست تلفظ نمی کنی :دی

کاربردش هم تقریبا همینه

اگه اسمشو درست بگی و یکم توضیح بیشتر بدی بهتره :gol:

shalizeh-0123

عضو جدید
گویا اسمشو از جایی شنیدی ولی درست تلفظ نمی کنی :دی

کاربردش هم تقریبا همینه

اگه اسمشو درست بگی و یکم توضیح بیشتر بدی بهتره :gol:

آره هول هولكي امروز كه يوني بودم، از يه مهندس (مسئول آزمايشگاه)پرسيدم.فردا كه رفتم اطلاعات بيشتر ميگيرم!!!!!!!!!!!

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جواب:
دستگاه اندازه گیری فشار (استرس خاک) :The Measurement and Monitoring of Soil pressure
کاربرد:
اندازه گیری فشار وارد شده بر خاک
عکس:

shalizeh-0123

عضو جدید
اوركا! اوركا!!!! (همون يافتم يافتم،ارشميدس)
واي اون جواب قبليه به كل اشتباه بود،پوزش...........:redface:
امروز تو آزمايشگاه از بچه هاي فوق زهكشي پرسيدم.

اسمش دستگاه پرشه پليت يا صفحات فشاري هست.كارشم بدست آوردن منحني مشخصه رطوبتي خاكه!

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوركا! اوركا!!!! (همون يافتم يافتم،ارشميدس)
واي اون جواب قبليه به كل اشتباه بود،پوزش...........:redface:
امروز تو آزمايشگاه از بچه هاي فوق زهكشي پرسيدم.

اسمش دستگاه پرشه پليت يا صفحات فشاري هست.كارشم بدست آوردن منحني مشخصه رطوبتي خاكه!

تبریک میگم درسته عزیزم

برنده سوال تصویری شماره 16 شدی :gol:

دستگاه pressure plate یا دستگاه صفحات فشاری

برای به دست اوردن نقاط پتانسیلی خاک مورد استفاده قرار میگیره

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
دستگاه صفحات فشاری

دستگاه صفحات فشاري از يک محفظه مانند ديگ زودپز که بتوان فشار داخل آن را از طريق کمپرسور افزايش داد تشکيل شده است. يک صفحه سراميکي که قطر آن برابر قطر داخلي دستگاه است در داخل آن قرار مي‌گيرد. در قسمت پايين صفحه سراميکي محفظه‌اي برای جمع آوری و خروج آب تعبيه شده است که با هواي اتمسفر در ارتباط است. پس از قراردادن نمونه خاک بر روي صفحه سراميکي درب محفظه را بسته و به تدريج فشار داخل را افزايش مي‌دهيم. با افزايش فشار، آب اضافي از نمونه خاک خارج شده و وارد مخزن زير صفحه سراميکي و از آنجا به خارج هدايت مي‌شود. هنگامي که فشار به نقطه پتانسيلي مورد نظر (مثلا حد ظرفیت زراعی خاک) رسيد فشار داخل محفظه را از طريق شير تخيله خارج و درب دستگاه را باز و نمونه خاک را به سرعت خارج کرده و درصد جرمي رطوبت آن را اندازه‌گيري مي‌نماييم.

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
سلام
ببخشید من زیاد با یان مسابقه اشنا نیستم ولی
تو این عکسی که شما گذاشتی من چیزی رو متوجه نشدم و اعلام میکنم نمیدونم
اما به دستور یاسی خانم نظر میدم:
بیشتر شبیه ***** یا دستگاه مخصوص کلر زنیه دقیقا نمیدونم بازم بچه ها ببخشید بی سوادیه دیگه

shalizeh-0123

عضو جدید
سلام ببخشید من زیاد با یان مسابقه اشنا نیستم ولی تو این عکسی که شما گذاشتی من چیزی رو متوجه نشدم و اعلام میکنم نمیدونم اما به دستور یاسی خانم نظر میدم: بیشتر شبیه ***** یا دستگاه مخصوص کلر زنیه دقیقا نمیدونم بازم بچه ها ببخشید بی سوادیه دیگه
سلام!!ممنون كه نظرتونو گفتين!ولي متاسفانه درست نيست......... اينم يه سازه اين لاينه مثل دريچه نيرپيك منتها اسم و وظيفه اش فرق ميكنه!!