کاربرد رشته مواد در صنعت هوافضا چیست؟

negar.r70

عضو جدید
سلام دوستان با توجه به اینکه علم مواد در اکثر صنایع از جمله هوافضا کاربرد داره میخواستم بدونم کاربرهاش چیه؟و این که اصلا میشه تو ارشد در این رشته ادامه تحصیل داد؟ چطوری؟؟؟؟؟؟؟؟

javad-68

عضو جدید
سلام دوستان با توجه به اینکه علم مواد در اکثر صنایع از جمله هوافضا کاربرد داره میخواستم بدونم کاربرهاش چیه؟و این که اصلا میشه تو ارشد در این رشته ادامه تحصیل داد؟ چطوری؟؟؟؟؟؟؟؟
با سلام
دوست عزیز اطلاعاتی که من دارم صنایع هوا فضا روی سوپر آلیازها خیلی مانور میدن چون یکی ازمواد متریال اصلی تو ساخت پره ها وپروانه هاست .به نظر من پایانامه ارشدت اگه در این باره باشه خیلی میتونه کمکت کنه

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.
همونطوری که دوستمون فرمودن، بیشتر کاربردهای علم مواد در هوا فضا مربوط به سوپرالیاژها میشه. مثلا از آلیاژهای تیتانیوم از نوع تیمتال که با کاربید سیلسیم تقویت شدن برای یاتاقان‌های تحت بار نوعی از هواپیماها استفاده میشه. یا تو موتور جت از آلیاژهای برپایه‌ی نیکل که دما و فشار زیادی تحمل میکنن استفاده میشه. یا مثلا یکی از کاربردهای مهم سرامیک‌ها کاشی‌های سرامیکی مورد استفاده در سفینه‌های فضایی هستش که ساختمان درونی سفینه‌رو موقع ورود به جو از نظر حرارتی محافظت میکنن. کاربرد دیگه شیشه‌سرامیک‌هایی هستن که تو دماغه‌ی موشک‌ها استفاده میشن ...

البته فکر نمیکنم هیشکدوم از اینها در ایران ساخته بشن !

H128

عضو جدید

باسلام ،اگر رشته مقطع کارشناسی شما مواد است بخاطر عدم ارتباط این رشته با رشته مواد در مقطع کارشناسی پس از قبول شدن حدود14 واحد باید پیش نیاز بگذرانید لذا بهتر است در رشته مواد اما باگرایش کار برد آن در هوافضا ادامه داد . همانطورکه دوستان اشاره کردند . دو کاربرد دیگر رشته مواد در صنعت هوافضا به ذهن من می رسد که یکی خوردگی و حفاظت از آن می باشد و دیگری جوش و انواع روشهای آن برای تهیه سازه هوایی و فضایی .

mohamadam.m

عضو جدید
سلام. دوست عزیز خودتون میگید که کاربرد داره و کاربرد هم داره.
بیشترین کاربردش (که طبیعی هم هست) تو ساخت و نگهداری قطعات فلزی(بدنه اصلی، باله ها، اتصالات و تمام محتویات موتورو و...) هست.
مثلا 80 درصد هواپیماهای بویینگ از آلومینیوم هست و آلیاژهای آلومینیوم و خواص و پیر سختی و خوردگی و SCC و شکل دهی و جوشکاری اینا هم مطرحه پس.
تقریبا همه گرایش های مواد میتونه به هوافضا مربوط بشه اما خوردگی و جوش و انتخاب مواد بهتره