تصور انسانها در سال 1899 از زندگی در سال 2000

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
اگر شما از من بخواهید که به سال ۲۰۰۰ برگردم و پیش‌بینی کنم که در سال ۲۰۱۲ جهان چگونه خواهد بود من مطمئن نیستم که بتوانم پاسخ‌های صحیحی به شما بدهم. خب پس با این حال شما چطور انتظار دارید انسان‌هایی که در سال ۱۸۹۹ زندگی می‌کردند پیش‌بینی درستی درخصوص سال ۲۰۰۰ داشته باشند و پیش‌بینی حضور آتش‌نشان‌های پرنده آنها خنده‌دار از آب درنیاید!

به نظر من اینکه برگردیم و پیش‌بینی و تصور پیشینیان را در مورد جهان حال حاضر بدانیم شاید برای همه در نگاه اول مضحک و خنده‌دار باشد اما وقتی بتوانید خود را جای آنها گذاشته و در جهان محدود زمان آنها تصور کنید شاید حق را به آنها بدهید. اصلا چرا گفتم شاید؟ بگذارید بگویم مطمئنا!

بله مطمئنا انسان‌هایی که در آستانه ورود به قرن نوزدهم و در سال ۱۸۹۹ زندگی می‌کردند چگونه می‌توانستند صفحات لمسی و تبلت‌ها را به عنوان یک شی تصور کنند؟ آنها با نهایت علم و فناوری محدود آن زمان نهایتا می‌توانستند مجموعه‌ای از ماشین‌های اتوماتیک و پیچیده که کارهای آن زمان آنها را برایشان انجام ‌دهد تصور کنند.

در این میان البته آنها کاملا هم در پیش‌بینی‌ها و تصورات خود اشتباه نکرده‌اند کافیست به تصاویر این مطلب نگاه کنید تا متوجه شوید که بسیاری از پیش‌بینی‌های آنها درست از آب درآمده است جتی اگر جزو وسایل عادی روزمره شما باشد.

تا یادم نرفته بگویم که این تصاویر توسط جان مارک کوته و سایر هنرمندان در سال‌های ۱۸۹۹ ، ۱۹۰۰ و ۱۹۰۱، در فرانسه خلق شده است تا اولین سری از آنها در نمایشگاه جهانی و در پاریس به نمایش در بیاید! برای ابراز همدردی با مردم آن زمان: نظر شما برای سال ۲۱۰۰ چیست؟ آیا جهانی برای آن سال متصور هستید؟

منبع:فارنت