نقد عکس...!

* Mojtaba *

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سواد من هم بیش از شما نیس...;)
فاطمه خانوم شاید بهترین عکاس دنیا رو هم از ادیت منع کنی،عکسش واسه یه بچه هم جذاب نباشه!
البته ما دو نوع ادیت داریم.... بنظرم شما منظورت ادیت مخرب بود.

Ali Talash

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقا مجتبی حرفاتون در حد سواد من نبود ولی من خیلی با ادیت عکس موافق نیستم!!!

فاطمه عزیز اقا مجتبی لطف کردن ساده تر توضیح دادن البته پست اولشونم طوری نبود که متوجه نشید..

در کل اگه میخوایی جامعه عکاسان عکساتو قبول کنن باید قوانین رو رعایت کنی...

قوانین هم از لا بلای نوشته های بچه ها تو نقدها میتونی متوجه شی...

Ali Talash

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چهارمین عکس:

نوع دوربین : *****
محل عکس برداری : ماکو
نام عکس : *****

LEGEND.MM

کاربر فعال تالار موبایل
کاربر ممتاز
سلام . خوب به نظر سوژه عکاسی جوری نیست که بشه خیلی روش مانور داد .
ولی به نظرم بهتر بود میرفتن روی اون صخره که گوشه سمت چپ عکس هست و از اونجا طوری عکس رو میگرفتن که یه مقدار آسمون هم مشخص باشه !!!

sarah89

عضو جدید
اتفاقا سوژه ی جالبیه...همین خطی بودن پراکندگیای شهر ماکو رو میگم...عالیه فقط هیچ وقت نباید بذاریم بینهایتا تو کادر زندانی شن....منظورم آسمونه باید یکمی پایین تر میبود البته نهایت تا فضای 2/3 در مورد هوریزونتالشم ,اگه یه زاویه ی کوچیک به راست میبود....ینی گوشه ی جنوب غربی کادر رو خط سایه می افتاد,هم سایه رو محو میکرد(سایه قشنگه ولی اینجا هیچ مفهومی رو نمیرسونه!) و هم توجه رو از اون قسمت تیره رو ی شهر می برد باضافه ی اینکه با افتادن عرض تصویر اصلی(سطح شهر)رو نیمه ی چی تصویر,خودشو با عظمت بیشتری نشون میداد...در کل عکستون عالیه...مخصوصا اینکه ازون بالا گرفتینش:)

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عکس حرکت داره و چشم و به سمت بالا میکشونه ولی وقتی به اون بالا میرسی چیزی نیست!اگه عکسو طوری میگرفت که بعد از حرکت چشم به اسمون میرسید شاید بهتر بود!!

niaz**

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه جای قشنگیه . خب میدونی من نمیدونم چه نظری بدم! یعنی عکس یه طوری شهرسازانه اس..بافت رو نشون میده؛قشنگه و اینکه واقعا نمیدونم برای بهتر شدنش باید چطور گرفته میشد اما همینطوریم خیلی قشنگه و مهم ترین چیز یعنی بافت خطی رو نشون داده...زیباست.
چطوری رفتی اون بالا؟کاش مثلا شب هم اونجا بود و همچین عکسی رو می گرفت...وای چی میشد

نقد: همونطور که دوستان قبلی گفتن کاش آسمون رو بیشتر نشون میدادی که باید پائین تر قرار میگرفتی...و یه مقدار روی نورش کار کنی(با نرم افزار های ادیت)چون زمان عکس برداریت اینطوری بوده و نمیشه کاریش کرد مگر با ادیت (مثلا یه جوری یه تغییر نور بهش بدی)چون الان ینواخته و چشم رو اذیت میکنه(نورش)...و بخاطر اینه که میگم کاش غروب،طلوع یا شب بود(چون نورش که طبیعیه و نمیشه کاریش کرد بخوای ادیت هم کنی که باید نرم افزار بلد باشی)...واقعا منظره ی زیبایی میشد
خب یدونه شب هم ازهمین دید ولی پائین تر و اینکه آسمونش بیشتر باشه بگیر واسه من
:(

niaz**

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته شاید خیلی ها با نرم افزار ادیت موافق نباشن اما گاهی واقعا جواب میده.
من خودم بجز برای پرتره و کلا انسان تو هیچ موردی از فتوشاپ استفاده نمیکنم.
ببین منظورم از یه رنگیش اینه(البته اصلا بلد نیستم ولی یه مقدار عوض کردم که منظورمو خوب برسونم؛البته امیدوارم:دی)

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
البته شاید خیلی ها با نرم افزار ادیت موافق نباشن اما گاهی واقعا جواب میده.
من خودم بجز برای پرتره و کلا انسان تو هیچ موردی از فتوشاپ استفاده نمیکنم.
ببین منظورم از یه رنگیش اینه(البته اصلا بلد نیستم ولی یه مقدار عوض کردم که منظورمو خوب برسونم؛البته امیدوارم:دی)

این رنگ ها موقع عکس برداری با تغییر وایت بالانس هم امکان پذیره.
گاهی وقتا لازمه وایت بالانسو دقیقا مثلا روی daylight انتخاب نکنیم تا رنگ ها از حالت طبیعیش خارج بشن و عکس هم متفاوت بشه.
البته تاکید میکنم گاهی اوقات و همیشه تغییر وایت بالانس جواب نمیده.

Ali Talash

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چهارمین عکس:

نوع دوربین : *****
محل عکس برداری : ماکو
نام عکس : *****

این عکس واقعا قشنگه و ایراده عمده ای توش دیده نمیشه...
همون چیزی که من همیشه تاکید دارم : عکس باید طوری باشه که بیننده بتونه خیلی راحت از یکجا شروع کنه بیاد تو تصویر و چشماش بچرخونه و در نهایت از عکس خارج بشه... ممنونم که رعایت کردی..
ولی به نطر خودت با همین سوژه اگه یک فرد حرفه ای بود همین کادر رو میبست؟ به نظر خودت نیازی به اسمون نبود تو یک/سوم بالای تصویرت؟ به نظر خودت نقاط بی تعادلی دیده نمیشه تو تصویر؟
مثلا همون تیکه کوه و سنگی که روشه تو قسمت پایین سمت چپ.. یا اگه مینشستی و همین عکس رو میگرفتی چقدر بهتر بود...
اگه بازم میتونی بری اون بالا و عکس رو بگیری این نکته هارو رعایت کن و ما دوباره عکس رو نقد میکنیم با این تفاوت که تو ایرادهای عکس قبلی رو میدونی.. بی شک باید بهتر از این باشه..
موفق باشی... باز هم منتظر عکس های قشنگت هستیم...

niaz**

عضو جدید
کاربر ممتاز
همینطوری الکی الکی از این عکس خوشم میاد
نمیدونم رشته دوستمون چی بوده ولی خب ما تو درس مبانی هنر تجسمی خیلی بازی با خطوط داشتیم این آخر توضیحه
به درد استادمون میخوره:دی
ممنون
خیلی خوشم اومد

drippy*

عضو جدید
همینطوری الکی الکی از این عکس خوشم میاد
نمیدونم رشته دوستمون چی بوده ولی خب ما تو درس مبانی هنر تجسمی خیلی بازی با خطوط داشتیم این آخر توضیحه
به درد استادمون میخوره:دی
ممنون
خیلی خوشم اومد

مرسی عزیزم
من تو عکاسی سررشته زیادی ندارم ولی خیلی دوست دارم این کارو
این عکسو از جنگل سی سنگان مازندران گرفتم ...

Setayesh

مدیر تالار
پنجمین عکس:

نوع دوربین : ***
محل عکس برداری : ***
نام عکس : ***

توی عکس هایی که تا به حال اینجا دیدم یکی از جالب ترین عکس هاست.

استفاده از خطوط توی این عکس به شدت واضحه.
در واقع میشه گفت یه عکس فرمه.
حضور این درخت جلویی که انگار یه خط افقی به تمام خطهای عمودی پشتی کشیده خیلی خوب شده.
هر چند که چشمو در نگاه اول سریع به سمت خودش میکشه ولی بازم باعث نمیشه که باقی عکسو نبینیم.
ترکیب رنگ سبز و سفید هم با اون خطای مشکی جالب شده.

راستی اگه به همراه عکس نوع دوربین و سایر خصوصیاتش هم ذکر بشه خیلی بهتره.
پیروز باشید.:gol:

آخرین ویرایش:

* Mojtaba *

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دروووود

عکس خوبیه...
اما اگه تنه درخت در سمت راست + 3تای سمت چپ، توی کادر نبود بهتر نمیشد؟! یعنی از یه زاویه دیگه میگرفتی... ;)

Ali Talash

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پنجمین عکس:

محل عکس برداری : جنگل سی سنگان مازندران

عکس قشنگیه...
نوع .. سوژه... رنگ بندی...
عکس ظوری خودشو نشون میده که ادم دوست نداره چشم برداره... شادی توی عکس دیده میشه...
ولی: همنطور که دوستمون گفتند: اگه اون 3تا درخت نبودند و این نقاط بیتعادل دیده نمیشدند بی شک جزو بهترین ها بود...
اون دیدگاهی که داری خیلی مهمه و البته نوع دوربینم مهمه ... در کل به نطر من عکاسی ادم رو به اندیشه وادار میکنه..
اگه قبل از عکسی که میگیرید یه کمی فکر کنید که کجا بایستید یا بنشینید و حتی دراز بکشید عکس رو با اندیشه قبلی گرفتید و حرفایی دارید برای گفتن...
عکاسی با ثبت کردن یه عکس قشنگ خیلی فرق داره... در عکاسی باید چیزایی رو ببینی که کسی نمیبینه... یا از زاویه ای عکس رو بگیری که کسی اونجا نرفته... یا قواعد خاصی رو رعایت کنی..
مثلا تو همین عکس مشخصه که عکاس وقت گداشته و نشسته یا خیز برداشته...

به هر حال ممنونم عکس قشنگی بود... امیدوارم شاهد پیشرفت عکساتون در این تاپیک باشیم.... ممنون از همگی...

niaz**

عضو جدید
کاربر ممتاز
قشنگه...اون مارپیچ آب وسطش جالبه و اگه من بودم یه مقدار زاویه ام رو عوض میکردم که هم اون قطع نشه و هم سوژه اصلی که اون روبرو بهتر دیده بشه...
یا نه... مثلا از اون کنار صخره سمت چپی میگرفتم که کلا اون روبرو مشخص بشه
(نمیدونم من که جای اون نبودم:دی)
راجع به آسمونش هم نظری ندارم و همین مدل به نظر من بهترین حالتشه،چون در هر حال نمیتونسته طوری عکس بگیره که آسمون بیشتری بیوفته و اگرم روبه بالا عکس میگرفت یه جوری دِفرمه میشد!
قشنگه.
یه چیزی بالای اون پنجره ها تو آسمونه که معلق دیده میشه اون چیه؟؟؟
اسم محلُ هم میگفتی دیگه...

Setayesh

مدیر تالار
شیشمین عکس:

محل عکس برداری : ***
نام هنرمند : "Amir masoud"

عکس خوبیه.
به نظرم نقطه طلایی عکس همون بنای اخری که در انتهای تصویر قرار داره.
اگه عکاس کمی به سمت راست میومد تا کل اون بنا و پنجره ی نصفه، کامل در عکس ثبت میشد خیلی عالی بود.
این دیوار جلویی یه خرده از زیبایی بنای عقبی رو گرفته.
با این حال ثبت خوبیه.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

talangor.660320

عضو جدید
این عکس واقعا قشنگه و ایراده عمده ای توش دیده نمیشه...
همون چیزی که من همیشه تاکید دارم : عکس باید طوری باشه که بیننده بتونه خیلی راحت از یکجا شروع کنه بیاد تو تصویر و چشماش بچرخونه و در نهایت از عکس خارج بشه... ممنونم که رعایت کردی..
ولی به نطر خودت با همین سوژه اگه یک فرد حرفه ای بود همین کادر رو میبست؟ به نظر خودت نیازی به اسمون نبود تو یک/سوم بالای تصویرت؟ به نظر خودت نقاط بی تعادلی دیده نمیشه تو تصویر؟
مثلا همون تیکه کوه و سنگی که روشه تو قسمت پایین سمت چپ.. یا اگه مینشستی و همین عکس رو میگرفتی چقدر بهتر بود...
اگه بازم میتونی بری اون بالا و عکس رو بگیری این نکته هارو رعایت کن و ما دوباره عکس رو نقد میکنیم با این تفاوت که تو ایرادهای عکس قبلی رو میدونی.. بی شک باید بهتر از این باشه..
موفق باشی... باز هم منتظر عکس های قشنگت هستیم...
سلام به همه دوستای گلم و ممنون از نظرات واقعا عالیتون!
ایرادات گرفته شده به حق هستند! ولی من شانسی این عکس رو با گوشی موبایل گرفتم نه با دوربین عکاسی! و هیچ تنظیماتی روش انجام ندادم با همون وضعیت اولیه!
در مورد زاویه دید حق با بچه هاس نشد از یه زاویه دیگه بگیرم!
چشم اگه بشه باز بتونم برم حتما رعایت میکنم!
ممنونم از همگی
مخصوصا از شما علی جان:gol:

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از تمام کسایی که نظرشونو در مورد عکس من گفتند...

درسته اگه یه مقدار لنز رو متمایل به راست و پایین تر میگرفتم بهترین دید رو نشون میداد... ولی خب همین تجربه هاست که به آدم درس میده... سعی میکنم در کارای بعدیم به این نکات توجه کنم...

در ضمن اینجا شهر باستانی حریره در جزیره کیش هست.... و عکس با دوربین YASHICA گرفته شده....

ناآشنا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستاي گلم به پيشنهاد يكي از دوستان عكسايي رو كه گرفتم براي نقد ميزارم لطفا با چشماي قشنگتون ببينيد و با دستاي مهربانتون نقد كنيد.:gol:

اين اولين عكس

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=51832&d=1303576496

sarah89

عضو جدید
عکس قشنگیه...دس شما درد نکنه ولی بهتر بود قبل آپ,روتیت ش میکردی!

sarah89

عضو جدید
شیشمین عکس:
نوع دوربین : ***محل عکس برداری : ***نام عکس : ***
نام هنرمند : "Amir masoud"
بی تعارف عالیه..دیدو از ابتداش تا خود باد بادک میبره...ولی اگه پنجره چپی رو کاملش میکردین دیگه حرفی توش نبود...بازم مرسی

ناآشنا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست گلم
شما درست ميگيد اما از قصد روتيت نكردم چون زاويه ي ديدم همين طوري بود گفتم همين طوري بذارم.

niaz**

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست گلم
شما درست ميگيد اما از قصد روتيت نكردم چون زاويه ي ديدم همين طوري بود گفتم همين طوري بذارم.

زاویه دید!
محاله تو بتونی موازی آب روی هوا بایستی!
باید میچرخوندی بعد میذاشتی،هدفت از گرفتن این عکس چی بوده نا آشنا جان؟!چون گفتی دید پس حتما یه منظوری داشتی

آخرین ویرایش:

strsdr26

عضو جدید

زاویه دید!
محاله تو بتونی موازی آب روی هوا بایستی!
باید میچرخوندی بعد میذاشتی،هدفت از گرفتن این عکس چی بوده ملی جان؟!چون گفتی دید پس حتما یه منظوری داشتی

سلام
خوب احتمالا دراز کشیده بوده، این عکسو گرفته.
احتمالا خیلی هم حس خوبی داشته.