لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نوع فلز مرکزیش از عناصر واسطه باشه فرقی نمیکنه لیگاند هاش چی باشند
خب اینجاس که نظریه های تئوری گروه مطرح میشه و خودش 3 واحده
یکی دو تا مثال بگید که براتون کامل توضیح بدم.

ببینید مهم ترین نکته توی کشیدن ساختار کمپلکس ها دانستن محل فلز تو جدول تناوبی و عدد اتمی ان است. چون با این علم میتونید حدس بزنید چند الکترون توی لایه ظرفیت فلز وجود داره و چه ساختارهایی میتونه تشکیل بده.

sadegh_sbrr

عضو جدید
سلام من رشتم مهندسی شیمی هست ولی استاد بهم این موضوع رو داده (بررسی روش های اندازه گیری یون های مختلف در آب-Different methods of measuring ions in water)
نمیدونم که این موضوع اصلا به رشته من مربوط میشه یا نه ؟
هیچ منبعی هم معرفی نکرده؟
کسی میتونه بگه که من باید پیکار کنم ؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام من رشتم مهندسی شیمی هست ولی استاد بهم این موضوع رو داده (بررسی روش های اندازه گیری یون های مختلف در آب-Different methods of measuring ions in water)
نمیدونم که این موضوع اصلا به رشته من مربوط میشه یا نه ؟
هیچ منبعی هم معرفی نکرده؟
کسی میتونه بگه که من باید پیکار کنم ؟
دوست عزیز پاسخ شما را توی تالار مقاله و پایان نامه دادم :D

mahz

کاربر حرفه ای
خب اینجاس که نظریه های تئوری گروه مطرح میشه و خودش 3 واحده
یکی دو تا مثال بگید که براتون کامل توضیح بدم.

ببینید مهم ترین نکته توی کشیدن ساختار کمپلکس ها دانستن محل فلز تو جدول تناوبی و عدد اتمی ان است. چون با این علم میتونید حدس بزنید چند الکترون توی لایه ظرفیت فلز وجود داره و چه ساختارهایی میتونه تشکیل بده.

مرسی گلم ممنون

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام،یه سوال داشتم:
اکسید تیتان با اسید سولفوریک سفید رنگ می شود؟

*مینا*

کاربر فعال شیمی
سلام بچه ها
لطف می کنید اینو برام ترجمه کنید ---> Self-assembly
مطلب مربوط به رقص قطرات آب در میدان مغناطیسی هست ، اینم به عنوان اسم یه پروسه آورده ، که من نمی تونم معنیش کنم، شما چشمتون جایی به همچین چیزی نخورده؟ چی معنیش کنم ؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
مطلب مربوط به رقص قطرات آب در میدان مغناطیسی هست ، اینم به عنوان اسم یه پروسه آورده ، که من نمی تونم معنیش کنم، شما چشمتون جایی به همچین چیزی نخورده؟ چی معنیش کنم ؟
معمولا میگیم خودانباشته یا خود تجمعی

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها

سلام
این کلمه را نمیدانم منظورشان چی بوده ولی میتوانم تحت اللفظی معنی کنم.

self یعنی خود

assembly یعنی مونتاژ کردن و سرهم کردن.

در انگلیسی اسمبلی به متصل کردن قطعاتی که تشکیل یک سیستم را میدهند.
در فارسی اسمبلی بیشتر برای مونتاژ قطعات کامپیوتر و ساخت یک کیس استفاده میشود.

همچنین از اسمبلی در نوشتن برنامه های زبان ماشین استفاده میکنند به خاطر اینکه در زبان برنامه نویسی اسمبلی یک سری علامات را کنار هم قرار میدهند
تا کامپیوتر بتواند بر اساس ان علامات صفر و یک ها را کنار هم قرار داده و تولید یک نرم افزار بکند.

همچنین وقتی قطرات آب هنگام بارش باران به جو سرد برخورد میکنند مولکولها یکدیگر را مونتاژ کرده و تشکیل بلورهای برفی میدهند و از اسمان میبارند.
به مونتاژ شدن و چسبیدن مولکولهای یخ زده آب که تشکیل بلور های برف را میدهد نیز شاید بتوان گفت خود مونتاژ

اما احتمالا این مسئله کم استفاده شود زیرا که به نظر من خود مونتاژ در مواردی که هوش و آگاهی در میان باشد معنی دقیقتری میدهد تا زمانی که
هوش و آگاهی و شعور بالاتری در میان نباشد.

مثلا در برنامه نویسی زبان اسمبلی و یا مونتاژ قطعات کامپیوتر انسان است که کار اسمبل کردن را انجام میدهد که هوش بالاتری نسبت به قطعات کامپیوتر و یا کدهای کامپیوتر دارد.

همچنین در مونتاژ قطعات خود رو و ماشین آلات نیز از کلمه اسمبلی استفاده میکنند که انسان بعنوان هوش بالاتر و برتر قطعات را سر هم میکند.

اما وقتی بحث خود مونتاژ مطرح میشود اصولا باید یک هوش و آگاهی باشد که بتواند اجزاء خودش را مونتاژ و سر هم کند.

با توجه به این معانی فکر میکنم معنی این کلمه این باشد: خود مونتاژ کننده مثلا ژنهای موجودات میتوانند خودشان را مونتاژ کنند و ژنی مشابه خودشان را از بین مولکولهای مختلف اطراف خود خلق کنند.
به این عملیات میگویند خود مونتاژ کردن.

البته شاید مولکولها و یا موادی بتوانند این کار را بکنند

این تعریف را در مواد هوشمند و حوزه زیست شناسی و مهندسی مواد و نانو تکنولوژی و خیلی موارد دیگر شنیده ام ولی دقیقا نمیدانم شما این را از چه زمینه ای از مقالات پیدا کرده اید.

ببخشید که بیشتر از این نتوانستم راهنمائی کنم.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

امید وارم این سوال را جای مناسب مطرح کرده باشم
آنالیز ضمیمه آنالیز لجن نفتی است
به نظر شما با فراوری آن (تقطیر، کرکینگ، تفکیک و...) چه ماده ای میشه تولید کرد؟

هر نظری چه درست و چه نادرست داشته باشید خوشحال میشوم از نظراتتان استفاده کنم

از ارائه نظر دریغ نفرمائید

با تشکر پیشاپیش

rpbp.oil.jpg

zahra-n

عضو جدید
سلام دوستان !کسی درصد مواد اولیه فرمول پاک کننده چند منظوره را بلده؟ لطفا جواب بدین.ممنون

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام،یه سوال داشتم:
اکسید تیتان با اسید سولفوریک سفید رنگ می شود؟
اگر اسيد شما سالم نباشه(آلوده) به قهوه اي ميزنه ولي با سولفوريك اسيد سالم سفيد يكم مايل به خاكستري بي مغز
سلام دوستان !کسی درصد مواد اولیه فرمول پاک کننده چند منظوره را بلده؟ لطفا جواب بدین.ممنون

بله براي چند كيلو ؟

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کسی میتونه دوتا طیف FTIRرو با هم مقایسه وتاحدودی تجزیه وتحلیل بکنه تا براش بفرستم ببینه؟
اگر کسی میتونه ممنون میشم کمک کنه.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
کسی میتونه دوتا طیف FTIRرو با هم مقایسه وتاحدودی تجزیه وتحلیل بکنه تا براش بفرستم ببینه؟
اگر کسی میتونه ممنون میشم کمک کنه.

سلام چی شده؟ نتونستید سومی را هم بگیرید؟

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام چی شده؟ نتونستید سومی را هم بگیرید؟
سلام این چندروز استاد راهنمام نبود تا فرم انالیزرو امضا کنه..نتونستم بگیرم...بعدشم یک هفته جوابش تابیاد طول میکشه..ولی من امروز باید این دوتانمودارو تاحدی تحلیل کنم....درحد همون چند خط هم کافیه ها:(فقط انگلیسی باشه:redface:

fr_keyboard

عضو جدید
دوستان سلام
میشه راهنمایی کنید آنتالپی واکنش زیر را پیدا کنم
ZrO2(s) +2H3BO3(s) +5Mg(s) → ZrB2(s) +5MgO(s)+3H2O(g

Kaulitz

کاربر فعال
سلام دوستان عزیز. یه سوال داشتم و خیـــــــــــلی عجله دارم برای دونستنش:cry::(:( اگه بخوایم یه ترکیبی درست کنیم که یه فلز در کنار یه ماده ی فوتوکاتالیست باشه ، باید چه جوری درستش کرد؟ توی اکثر مقالات دیدم سنتز کردن. غیر از سنتز کردن راه دیگه ای هست؟
اگه 2 تا ماده رو بخرم بعد باید چیکار کنم؟ :( وااااااای چقدر سوالمو بد پرسیدم فکر کنم کسی متوجه نشه چی گفتم:cry::cry:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز. یه سوال داشتم و خیـــــــــــلی عجله دارم برای دونستنش:cry::(:( اگه بخوایم یه ترکیبی درست کنیم که یه فلز در کنار یه ماده ی فوتوکاتالیست باشه ، باید چه جوری درستش کرد؟ توی اکثر مقالات دیدم سنتز کردن. غیر از سنتز کردن راه دیگه ای هست؟
اگه 2 تا ماده رو بخرم بعد باید چیکار کنم؟ :( وااااااای چقدر سوالمو بد پرسیدم فکر کنم کسی متوجه نشه چی گفتم:cry::cry:
فکر کنم منظورتان کمپلکس هستش هان؟
کامل پیام خصوصی برام بفرست بدونم چیکار میخوای بکنی

Vahidrezaii

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت دوستان
من برای پروژه ای نیاز به این دارم که استون رو رقیق کنم.اما میخوام هم قدرت پاک کنندگی رو حفظ کنه و اون رقیق کننده ارزونتر از استون باشه و خوب ه متو آستون حل بشه.اگه اطلاعاتی دارید تو این زمینه ممنون میشم کمکم کنید.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت دوستان
من برای پروژه ای نیاز به این دارم که استون رو رقیق کنم.اما میخوام هم قدرت پاک کنندگی رو حفظ کنه و اون رقیق کننده ارزونتر از استون باشه و خوب ه متو آستون حل بشه.اگه اطلاعاتی دارید تو این زمینه ممنون میشم کمکم کنید.
سلام، اگه میخوای رقیق شه از آب استفاده کن ولی خب قدرت پاک کنندگی ش هم کم میشه
از الکل هم میتونی استفاده کنی ولی باید بگی برای چی میخوای استفاده کنی!

Behnam Irani

عضو جدید
سلام
چه خوب شد که بحث استون پیش اومد
ما در یکی از محصولاتمون که نوعی حلاله از استون استفاده می کنیم اما همه از بوی تند استون شاکی هستن آیا راهی هست که بشه بوی استون رو بدون از دست دادن قدرت حلالیتش حذف یا به یک بوی ملایم تر تغییر داد؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
چه خوب شد که بحث استون پیش اومد
ما در یکی از محصولاتمون که نوعی حلاله از استون استفاده می کنیم اما همه از بوی تند استون شاکی هستن آیا راهی هست که بشه بوی استون رو بدون از دست دادن قدرت حلالیتش حذف یا به یک بوی ملایم تر تغییر داد؟
:surprised:
بوی استون بده؟ مطمئنین استون گرفتین؟
حالا چرا از استون استفاده میکنین؟

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان سلام

یک سوالی داشتم از خدمتتان

کلا توی صنایع هواپیمائی چند نوع سوخت داریم؟
فرمولاسیون سوخت جت چیست؟

فقط در همین حد میدانم که بخش اصلی سوخت جت نفت سفید است و مقداری پارافین به آن اضافه میکنند، اما به غیر ازاینهاچه مکملهائی به آنها اضافه میکنند را نمیدانم
لطفا اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید راهنمائی بفرمائید
با تشکر

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised:
بوی استون بده؟ مطمئنین استون گرفتین؟
حالا چرا از استون استفاده میکنین؟
چرا تعجب میکنید؟استن خب بو میده دیگه...وقتی هم که بهش آب میخوره بوش بیشترمیشه
شاید بشه توش ازمواد خوشبو که احتمالااستربهش میگن استفاده کرد:)