علت اعتقاد شیعیان به توسل و حاجت گرفتن رو در چی میدونین؟

Sahara.

عضو جدید
سلام.
این تصاویر توسل عده ای از شیعیان رو به دیوار نم کشیده ای نشون میده که شمایل ابالفضل رو براشون تداعی میکنه.
به پوشش این مردم هم نگاه کنین، همون هایی هستن که در اکثر نماز جمعه ها میان و پوشش ناب چادر رو دارند و...

اونهایی هم که به دیوار متوسل نشن، به چیزهایی که حکومت رسما اعلام گرده مقدس هستند متوسل میشن.
مثل ضریح امامزداه ها و مالیدن به در و دیوار.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=112702&d=1347014524

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=112703&d=1347014533

به نظرتون ریشه این توسل ها و اعتقادات درست یا غلط در تشیع از کجا میاد؟
چرا در اسلام اهل سنت کمتر این چیزهارو میبینیم؟

چه فرقی بین مالیدن به این دیوار و مالیدن به دیوار حرم علی بن موسی الرضا میبینید؟

پیوست ها

• 01.jpg
    01.jpg
    42.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 02.jpg
    02.jpg
    36.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ربطی به اعتقادات و شیعه و سنی نداره.ایرانیها از قدیم خرافاتی و ساده لوح بودن و هستن.
در ضمن میگه سنی ها این کارا رو نمیکنن؟؟؟؟

یكی از بهترین مصادیقی كه نیاز به دلیل ندارد ، قبر پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) است كه مربوط به عصر صحابه است. در زمان خود صحابه، اولین كسی كه برای قبر نبی مكرم(صلی الله علیه و آله) دیوار بناء كرد، عمر بن خطاب بوده است.وفاء الوفاء سمهودی، ج2، ص541

قبر امیرالمؤمنین(علیه السلام) در زمان هارون بناء شد و مورد توجه تمام مسلمانان بوده است. موسوعة العتبات المقدسة، ج6، ص97
قبر امام كاظم(علیه السلام) در قرن 3 و 4 هجری در بغداد بناء شدسیر اعلام النبلاء، ج6، ص274
جالب این كه قبر سلمان فارسی در مدائن، توسط صحابه و تابعین بناء شد.تاریخ بغداد، ج1، ص163
قبر طلحه و زبیر كه در جنگ جمل كشته شدند و در بصره بود، بر روی قبر آن دو، توسط اهل سنت و تابعین، بناء و حرم ساخته شد.رحلة ابن بطوطة، ج1، 187/ المنتظم ابن جوزی، ج4، ص387
قبر ابوایوب انصاری، صحابه نبی مكرم(صلی الله علیه و آله) كه در سال 52 در جنگ روم به شهادت رسید، در تركیه در شهر وان، دارای گنبد و زیارتگاه و بارگاه است.
قبر مالك در مدینه بوده و زیارتگاه عموم مردم بود.
قبر محمد بن ادریس شافعی، در مصر زیارتگاه مردم است.
قبر ابوحنیفه و احمد بن حنبل در بغداد مورد توجه است.

محمد بن احمد رملى ، از بزرگان شافعيه در «شرح منهاج» گفته است : سايه‌بان گذاشتن روى قبرو بوسيدن صندوق قبر و لمس كردن آن هنگام زيارت ، مكروه است ، مگر آن كه به قصد تبرك باشد، هم‌ چنان كه فتوا داده‌اند اگر كسى در اثر ازدحام نمي‌تواند حجرالاسود را لمس كند، با عصا به آن اشاره كند، آن گاه عصا را ببوسد.
- مناقب خوارزمى، ص 252، - فرائد السمطين، باب اول - مستدرك حاكم، ج 3 ص 151. (اين مطلب از الغدير، ج 1 ص 300 نقل شده است).

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ابن حجر عسقلانی می‌گوید:
امام شافعی در ایامی كه بغداد بود: كان یتوسل بالامام ابی حنیفة؛ به ابوحنیفه متوسل می‌شد.الخیرات الحسان فی مناقب الامام ابی حنیفه النعمان، ص94/ الدررالسنیه زینیدحلان، ص28/

ذهبی در مورد قبر احمد بن حنبل در بغداد می‌گوید: ضریحه یُزار ببغداد؛ ضریح احمد بن حنبل زیارتگاه مردم بغداد است. دول الاسلام، ص103

ابوعلی خلال، متوفای 242 هجری كه استاد و شیخ حنبلی‌های عصر خویش بود، می‌گوید:
ما همنی أمر، فقصدت قبر موسى بن جعفر، فتوسلت به إلا سهل الله تعالى لی ما أحب؛ هرگاه مشكلی برای من پیش می‌آمد، كنار قبر موسی بن جعفر(علیهماالسلام) می‌رفتم و به او متوسل می‌شدم و مشكلاتم برطرف می‌شد.تاریخ بغداد، ج1، ص133
محمد بن مأمل نقل می‌كند:
ابن خزیمه كه پیشوای اهل حدیث و مورد قبول تمام وهابی‌ها و حنبلی‌ها است، می‌گوید:
بر سر قبر امام رضا(علیه السلام) می‌آمد و آن چنان در برابر قبر و ضریح مطهر ایشان تعظیم و تواضع می‌كرد كه توجه همگان را جلب می‌كرد و همه حیران و مبهوت بودند كه این شخصیت اهل سنت، این چنین در برابر قبر امام رضا(علیه السلام) تعظیم می‌كند.تهذیب التهذیب ابن حجر، ج7، ص339 .

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته دست خودتون نیستا چون فقط یاد گرفتید ایراد بگیرید(تازه ایراراتونم کپی برداریه) اصلا در این رابطه فکر نمیکنید و فقط حرف میزنید.

Sahara.

عضو جدید
البته دست خودتون نیستا چون فقط یاد گرفتید ایراد بگیرید(تازه ایراراتونم کپی برداریه) اصلا در این رابطه فکر نمیکنید و فقط حرف میزنید.

آقای حامی گرامی، میشه تو پست هاتون مدام حالت پرخاش به خودتون نگیرین؟
علت خشمت رو متوجه نمیشم.

من دارم صحبت از امروز میکنم، عمر برای پیامبر ضریح ساخت که ساخت باشه قبول.

چرا امروز تو کشوری مثل عربستان یا امارات که اکثرا اهل سنت هستند توسل های اینچنینی رخ نمیده، اما توی کشورهای شیعه نشین مثل ایران و افغانستان و عراق تا دلت بخواد از این چیزا هست.
استثنا هم نداره.

اگر معتقدی این جور موارد تو شیعه ها زیاد نیست و توی اهل سنت بیشتره، خوب مثال های عینی رو از الان بیار.
چرا تاریخ میگی !!!!

مشخص کن مشکل شیعه ها چی بود که به این وضع افتادن و چرا اهل سنت به این وضع نیفتادن یا اگه اقتادن کمتره.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
علت خشمت رو متوجه نمیشم.

چرا امروز تو کشوری مثل عربستان یا امارات که اکثرا اهل سنت هستند توسل های اینچنینی رخ نمیده، اما توی کشورهای شیعه نشین مثل ایران و افغانستان و عراق تا دلت بخواد از این چیزا هست.
استثنا هم نداره.

اگر معتقدی این جور موارد تو شیعه ها زیاد نیست و توی اهل سنت بیشتره، خوب مثال های عینی رو از الان بیار.
چرا تاریخ میگی !!!!

مشخص کن مشکل شیعه ها چی بود که به این وضع افتادن و چرا اهل سنت به این وضع نیفتادن یا اگه اقتادن کمتره.
ببینید.شما ادم خامی نیستید.ولی چرا خودتونو به قول خودتون به کوچه علی چپ میزنید.
وقتی شما از روی عناد خیلی مسائل رو با هم قاطی میکنید ادم ناخوداگاه موضع میگیره.کار شما دلیل داره .اینه که میخاید همه چیزو بندازین گردن اسلام
تا کی میخاید کج فهمی عوام و خرافه پرستیهاشونو بندازین گردن اسلام؟
فلانی میره قمه میزنه.خوب بزنه.عقلش بیشتر ازون نمیکشه.فلانی میره جلو حرم خودشو رو خاک میندازه.خوب بندازه.احمقه .فکر کرده اسلام یعنی این.گناه اسلام چیه؟
کجا اسلام اینو گفته.؟؟؟شما اگه تشریف بیارید تاپیک شیعه وسنی میبینید قضیه چیه؟جواب تمام دوستانو با دلیل و مدرک از علمای خوشون به خودشون دادم .وقتی کم میارن میگن ما حتی غلمای خودمونم قبول نداریم.وقتی میگم عمر این کارو کرده شما یک درصد فکر کن اینا الان نکنن؟؟؟لطفا واقع بین باش.

ahmadpashaei

عضو جدید
علت خشمت رو متوجه نمیشم.

استثنا هم نداره.

چرا تاریخ میگی !!!!

saharaجان این به دلیل ارادت شیعیان هست نه پرستش و توسل به اونا.اشتباه نکن!! ما از اونا که مقربین درگاه خداوندن میخوایم تا شفاعت و حاجت ما رو نزد خدا بکنن چون دمشون پاک بود و اونا روحشون مثل ما نیست که با مرگ فراموش شده و از بین برن.اگر بیشتر مطالعه کنید میبینید که اونا (فقط 5تن) قبل پیدایش بشر هم روحشون بوده و اونا هستن که باید عدالت رو در زمین برپا کنن.همه ادیان اعتقاد به منجی دارن،جالبه نه؟ولی ما مسلمونا میگیم امام مهدی ع و مسیحیا میگن ... ok؟ هیچوقت حرفهای مزخرف و کفر آمیز و انگهای ناجوانمردانه وهابی ها رو به خودتون نچسبونید.ما توسل می کنیم برای شفاعت نه توکل به خودشون! حتی در دنیای امروزم این هست که پارتی بازی می کنید،البته از این مثال اشتباه برداشت نکنید چون این یک امر دنیوی و اون یک امر الهی هست.

Setareh_madness

عضو جدید
واقعا جای تاسفه که همیشه به جای اصل دین به بیراه رفتیم خوب بود جای چادر اصل حجاب فهمیده میشد جایخرافات اصل دین

Sahara.

عضو جدید
ببینید.شما ادم خامی نیستید.ولی چرا خودتونو به قول خودتون به کوچه علی چپ میزنید.
وقتی شما از روی عناد خیلی مسائل رو با هم قاطی میکنید ادم ناخوداگاه موضع میگیره.کار شما دلیل داره .اینه که میخاید همه چیزو بندازین گردن اسلام
تا کی میخاید کج فهمی عوام و خرافه پرستیهاشونو بندازین گردن اسلام؟
فلانی میره قمه میزنه.خوب بزنه.عقلش بیشتر ازون نمیکشه.فلانی میره جلو حرم خودشو رو خاک میندازه.خوب بندازه.احمقه .فکر کرده اسلام یعنی این.گناه اسلام چیه؟
کجا اسلام اینو گفته.؟؟؟شما اگه تشریف بیارید تاپیک شیعه وسنی میبینید قضیه چیه؟جواب تمام دوستانو با دلیل و مدرک از علمای خوشون به خودشون دادم .وقتی کم میارن میگن ما حتی غلمای خودمونم قبول نداریم.وقتی میگم عمر این کارو کرده شما یک درصد فکر کن اینا الان نکنن؟؟؟لطفا واقع بین باش.

من همه چیو نمیخوام بندازم گردن اسلام.
این موضوعاتی که مطرح میکنم مثل خرافات و کنیز و.. رو انداختم گردن اسلام.
کجا هرچی بدبختی بود رو گردن اسلام انداختم؟؟؟!!!:razz:

اتفاقا من بدی های اسلام رو میبینم و میگم، ولی گرفتاری اینجاست که شما هیچ بدی در اصل اسلام نمیبنی چون تقدس بیش از حدی براش قائل هستین.:gol:

فرض کنیم همه حرفای شما درست.
یعنی اسلام نه گفته قمه بزنین نه خودتون رو به ضریح بمالین.
منم پرسیدم چرا امروز اعراب توی عربستان خودشون رو به کعبه و ضریح پیامبر و... نمیمالند، اما اکثریت قاطع شیعیان منتظر فرصت برای تبرک از ضریح هستند؟
مطمئنا دلیلی داره که شیعه ها اینقدر علاقه پیدا کردن پارچه و سر و صورتشون رو به در و دیوار مقبره های امامان و...بمالند.

من دنبال اون دلیل هستم.
ربطی به عناد با اسلام نداره.
ملاک الان هست، که میبینم عرب ها اینکارو نمیکنند ولی شیعه ها پول و طلاست که برای ضریح سازی میدن و ضریح رو گرفتن ول نمیکنن.
انگار به چه بخت بزرگی دست یافتن.

Sahara.

عضو جدید
saharaجان این به دلیل ارادت شیعیان هست نه پرستش و توسل به اونا.اشتباه نکن!! ما از اونا که مقربین درگاه خداوندن میخوایم تا شفاعت و حاجت ما رو نزد خدا بکنن چون دمشون پاک بود و اونا روحشون مثل ما نیست که با مرگ فراموش شده و از بین برن.اگر بیشتر مطالعه کنید میبینید که اونا (فقط 5تن) قبل پیدایش بشر هم روحشون بوده و اونا هستن که باید عدالت رو در زمین برپا کنن.همه ادیان اعتقاد به منجی دارن،جالبه نه؟ولی ما مسلمونا میگیم امام مهدی ع و مسیحیا میگن ... ok؟ هیچوقت حرفهای مزخرف و کفر آمیز و انگهای ناجوانمردانه وهابی ها رو به خودتون نچسبونید.ما توسل می کنیم برای شفاعت نه توکل به خودشون! حتی در دنیای امروزم این هست که پارتی بازی می کنید،البته از این مثال اشتباه برداشت نکنید چون این یک امر دنیوی و اون یک امر الهی هست.

درسته، ارادت.
ولی هدف از ارادت چیه؟
اینو شفاف توضیح میدین؟
شما به پدر و مادرت، ارادت داری آیا میری هی پارچه بهشون بمالی؟

پس جنس این ارادت فرق میکنه.
جنس این ارادت دو چیز هست:

1- طمع برای شفاعت در آخرتی که متصور هستند چون فکر میکنن گناهکارن و با این به اصطلاح ارادت میرن بهشت !!!
2- اینقدر تو دنیا مریضی و بدبختی دارن و چون نه پولش رو دارن نه امکاناتشو، میان دنبال معجزه انسان هایی که خودشون دستشون از دنیا کوتاه هست، تا مگه گره ای باز بشه.

اگر ارادت مفهوم دیگه ای داره، خوشحال میشم برام توضیح بدین تا از اشتباه در بیام.
ممنون.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من همه چیو نمیخوام بندازم گردن اسلام.
این موضوعاتی که مطرح میکنم مثل خرافات و کنیز و.. رو انداختم گردن اسلام.
کجا هرچی بدبختی بود رو گردن اسلام انداختم؟؟؟!!!:razz:

اتفاقا من بدی های اسلام رو میبینم و میگم، ولی گرفتاری اینجاست که شما هیچ بدی در اصل اسلام نمیبنی چون تقدس بیش از حدی براش قائل هستین.:gol:

فرض کنیم همه حرفای شما درست.
یعنی اسلام نه گفته قمه بزنین نه خودتون رو به ضریح بمالین.
منم پرسیدم چرا امروز اعراب توی عربستان خودشون رو به کعبه و ضریح پیامبر و... نمیمالند، اما اکثریت قاطع شیعیان منتظر فرصت برای تبرک از ضریح هستند؟
مطمئنا دلیلی داره که شیعه ها اینقدر علاقه پیدا کردن پارچه و سر و صورتشون رو به در و دیوار مقبره های امامان و...بمالند.

من دنبال اون دلیل هستم.
ربطی به عناد با اسلام نداره.
ملاک الان هست، که میبینم عرب ها اینکارو نمیکنند ولی شیعه ها پول و طلاست که برای ضریح سازی میدن و ضریح رو گرفتن ول نمیکنن.
انگار به چه بخت بزرگی دست یافتن.
اخه خرافات چیکاربه اسلام داره؟
شما میگین بدی.باشه قبول/ولی هیچ حرفی رو که بر خلاف نظرتون باشه رو هم قبول نمیکنید.باز هم میگم.شما به واقع دنبال جواب نیستید.
جالب اینجاست که شما اسلام رو قبول ندارید ولی برای توجیح کردن دیگران از یکی از فرقه ها دلیل میارید.
الان من واقعا موندم چطور براتون اثبات کنم این قضیه رو.؟؟؟
من مدرک از علمای اهل سنت بیارم شما قبول نمیکنی.میگی من چیکار کنم.اگه الان یه نفر کاری میکنه ربطی به درست بودن اون نداره.همینطور بالعکس اگر کسی انجام نمیده دلیلی بر ردش نیست.
نمیدونم اقای بخاری رو میشناسید یا نه.؟ولی سنیا میگن بعد از قران اگه این کتابو بخونی معجره میکنه.حالا میخای بدونی چی گفته؟
- سلیمان بریده از پدرش، از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده است: ( آگاه باشید که از این به بعد قبور را زیارت کنید.) *صحیح مسلم، جلد۳صفحه۶۵ دارالفکر
حدثنا یزید بن هارون عن حماد بن زید حدثنا فرقد السنجی حدثنا جابر بن یزید مسروق عن عبدالله قال؛ قال رسول الله(ص): (من نهی کردم شما را از زیارت قبور پس همانا خداوند به محمد اجازه داد در زیارت قبر مادرش؛ پس شما نیز مردگانتان را زیارت کنید زیرا شما را به یاد آخرت می اندازد. *المصنف لابن شیبه ج۳ص۲۲۴- باب من رخص فی زیاره القبور-انتشارات دارالفکر
ابو ایوب انصاری، نخستین میزبان آن حضرت، صورت بر روی قبر آن حضرت گذارده و تبرک می جوید. * مستدرک علی الصحیحین ج۴ص۵۶۰*
بلال موذن پیامبر در کنار قبر ان حضرت می نشست، گریه می کرد و صورت به قبر ایشان می مالید. *تاریخ مدینه دمشق ج۷ص۱۳۷*
این دوتا رو که میشناختی.صحابه بودن.همونایی که سنی ها فکر میکنن معصوم هستند.پس اگر زیارت شرکه.صحابه هم مشرکن.
والا من دیگه موندم چطور توضیح بدم که قبول کنی.
در مورد خرافه ها و غیره هم کسی تایید نکردهومنم قبول دارم این کارا غلطه.ولی خوب مردم ایران(نه الزاما مسلمین)خرافه پرست بودن و هستن.ربطی هم به اسلام نداره.زیارت رو هم که علمای سنی که شما پشتیبانشون هستی دیدی چه نطری دارن راجع بهش.
خیلی از مسائل هم که شما میگی چرا فرق دارن با شیعه ها فقط به خاطر عداوته.
مثال:
در قران خداوند فرموده هنگام وضو چگونه وضو بگیریم.ولی سنی ها دقیقا عکس اینکارو میکنن چون فکر میکنن بیشتر از خدا میفهمن.حالا بنابر روش شما باید حکم خدا رو ول کنیم و از سنی ها پیروی کنیم.چون شما میگی الان اونا اینکارو میکنن.

Sahara.

عضو جدید
اخه خرافات چیکاربه اسلام داره؟
شما میگین بدی.باشه قبول/ولی هیچ حرفی رو که بر خلاف نظرتون باشه رو هم قبول نمیکنید.باز هم میگم.شما به واقع دنبال جواب نیستید.
جالب اینجاست که شما اسلام رو قبول ندارید ولی برای توجیح کردن دیگران از یکی از فرقه ها دلیل میارید.
الان من واقعا موندم چطور براتون اثبات کنم این قضیه رو.؟؟؟
من مدرک از علمای اهل سنت بیارم شما قبول نمیکنی.میگی من چیکار کنم.اگه الان یه نفر کاری میکنه ربطی به درست بودن اون نداره.همینطور بالعکس اگر کسی انجام نمیده دلیلی بر ردش نیست.
نمیدونم اقای بخاری رو میشناسید یا نه.؟ولی سنیا میگن بعد از قران اگه این کتابو بخونی معجره میکنه.حالا میخای بدونی چی گفته؟
- سلیمان بریده از پدرش، از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده است: ( آگاه باشید که از این به بعد قبور را زیارت کنید.) *صحیح مسلم، جلد۳صفحه۶۵ دارالفکر
حدثنا یزید بن هارون عن حماد بن زید حدثنا فرقد السنجی حدثنا جابر بن یزید مسروق عن عبدالله قال؛ قال رسول الله(ص): (من نهی کردم شما را از زیارت قبور پس همانا خداوند به محمد اجازه داد در زیارت قبر مادرش؛ پس شما نیز مردگانتان را زیارت کنید زیرا شما را به یاد آخرت می اندازد. *المصنف لابن شیبه ج۳ص۲۲۴- باب من رخص فی زیاره القبور-انتشارات دارالفکر
ابو ایوب انصاری، نخستین میزبان آن حضرت، صورت بر روی قبر آن حضرت گذارده و تبرک می جوید. * مستدرک علی الصحیحین ج۴ص۵۶۰*
بلال موذن پیامبر در کنار قبر ان حضرت می نشست، گریه می کرد و صورت به قبر ایشان می مالید. *تاریخ مدینه دمشق ج۷ص۱۳۷*
این دوتا رو که میشناختی.صحابه بودن.همونایی که سنی ها فکر میکنن معصوم هستند.پس اگر زیارت شرکه.صحابه هم مشرکن.
والا من دیگه موندم چطور توضیح بدم که قبول کنی.
در مورد خرافه ها و غیره هم کسی تایید نکردهومنم قبول دارم این کارا غلطه.ولی خوب مردم ایران(نه الزاما مسلمین)خرافه پرست بودن و هستن.ربطی هم به اسلام نداره.زیارت رو هم که علمای سنی که شما پشتیبانشون هستی دیدی چه نطری دارن راجع بهش.
خیلی از مسائل هم که شما میگی چرا فرق دارن با شیعه ها فقط به خاطر عداوته.
مثال:
در قران خداوند فرموده هنگام وضو چگونه وضو بگیریم.ولی سنی ها دقیقا عکس اینکارو میکنن چون فکر میکنن بیشتر از خدا میفهمن.حالا بنابر روش شما باید حکم خدا رو ول کنیم و از سنی ها پیروی کنیم.چون شما میگی الان اونا اینکارو میکنن.

من به دنبال جواب هستم.
ولی میخوام وقتی خرافات محکوم شد ریشه این خرافات رو در تشیع بدونم.

مشکلش چیه؟
نباید بدونم چرا شیعه قمه میزنه و به ضریح میچسبه اما سنی اینکارو نمیکنه؟
حالا سنی صدتا حماقت دیگه هم میکنه، این تاپیک هدفم روی اینجور توسل ها و اعتقادات شیعه ها بود.

اسم این کارها هم زیارت قبور نیست حامی گرامی.
زیارت یعنی رفتن و نشستن و آرامش گرفتن، نه تقاضای شفا کردن از مرده ها و مالیدن به قبر.
این احادیثی هم که گذاشتی هیچکدوم این نحوه زیارت رو اثبات نمیکنه.

مشکل با نحوه زیارت، توسل و مالیدن به در و دیوار و ضریح هست نه اصل رفتن سر خاک مردگان.
در مورد شکل نماز و وضو هم، پیامبر توی مکه و مدینه سال ها نماز خونده، چه عایدشون میشه که این رو تغییر بدن؟
چیزی به نفع سنت در شکل وضو یا نماز مشاهده میشه که بگیم تغییر دادن چون به نفعشون بوده؟

این شیوه اینها قدمتش خیلی بیشتر از شیوه شیعیان هست، که به نظر در صفویه درست شده.
مثلا در شستن پا، اینکه پای کثیف و عرق کرده رو بشوری خیلی منطقی تره تا اول بشوری بعد خشکش کنی، سپس مس بکشی !!!
که چی بشه؟

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من به دنبال جواب هستم.ولی میخوام وقتی خرافات محکوم شد ریشه این خرافات رو در تشیع بدونم.مشکلش چیه؟نباید بدونم چرا شیعه قمه میزنه و به ضریح میچسبه اما سنی اینکارو نمیکنه؟حالا سنی صدتا حماقت دیگه هم میکنه، این تاپیک هدفم روی اینجور توسل ها و اعتقادات شیعه ها بود.اسم این کارها هم زیارت قبور نیست حامی گرامی.زیارت یعنی رفتن و نشستن و آرامش گرفتن، نه تقاضای شفا کردن از مرده ها و مالیدن به قبر.این احادیثی هم که گذاشتی هیچکدوم این نحوه زیارت رو اثبات نمیکنه.مشکل با نحوه زیارت، توسل و مالیدن به در و دیوار و ضریح هست نه اصل رفتن سر خاک مردگان.در مورد شکل نماز و وضو هم، پیامبر توی مکه و مدینه سال ها نماز خونده، چه عایدشون میشه که این رو تغییر بدن؟چیزی به نفع سنت در شکل وضو یا نماز مشاهده میشه که بگیم تغییر دادن چون به نفعشون بوده؟این شیوه اینها قدمتش خیلی بیشتر از شیوه شیعیان هست، که به نظر در صفویه درست شده.مثلا در شستن پا، اینکه پای کثیف و عرق کرده رو بشوری خیلی منطقی تره تا اول بشوری بعد خشکش کنی، سپس مس بکشی !!!که چی بشه؟
خوب زودتر میگفتی سنی هستی تا بتونم راحت تر بگم.پس حتما برو اون تاپیک شیعه و سنی تا واقعیت رو پیدا کنی(اگه دنبال جوابی)اشتباه به عرضتون رسوندن.شیعه به معنای واقعی دقیقا بعد از رحلت پیامبر بوجود اومد .یعنی اونایی که پیر علی شدن و نه خلفا.(سندش از علمای اهل سنت تو تاپیکی که گفتم موجوده)فکر میکردم با یه ادم اهل مطالعه دارم بحث میکنم نه کسی که شبهاتشم کپیه.محض اطلاعتون پیامبر نمازشو گاهی اوقات پیوسته و گاهی جدا از هم میخوند.(باز هم طبق اسناد و روایات علمای سنت) ولی الان همشون جدا میخونن.پس میبینی که از پیامبر پیروی نمیکنن بلکه از خلفا پیروی میکنن.کار سنیا دقیقا مثل زمانیه که خدا گفت قبلرو عوض کنید.(فکر میکنی خدا واسه چی این کارو کرد؟چون میخاست مسلمین واقهی رو جدا کنه) خدا با این کار نشون داد عئه ای اینقدر افراط میکنن که حتی حرف خدا رو هم قبول نمیکنن چون فکر میکنن بیشتر میفهمن.دقیقا مثل وضو.شما میگی خوبه که پاشونو میشورن.خوب نطرت چیع اصلا یه دوش هم بگیرن.؟؟؟؟این که بهتره.نیس؟ میخای تمیز باشی برو دوش بگیر بعد بیا طبق ایات قران وضو بگیر .نه اینکه هر کاری دوس داشتی بکنی.اخه من موندم کسی که حکم خدا رو زیر پا میزاره ینی اینکه خدا رو قبول نداره .بعد دیگه واسه چی نماز میخونه؟؟؟؟طبق ایات قران کسی که به یه ایه از قران عمل نکنه بر اون کافر شده .وکسی هم که بر یکی کافر بشه بر کل قران کافر شده.دیگه چرا خودشونو خسته میکنن نماز میخونن؟

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستش حالا که متوجه شدم دلیل این تاپیکاتون چیه .بهتر میبینم که جوابی به این سوالات و شبهات سطحیه شما ندم.شما اگه میخای با این چیزا سنی هارو محق بدونی باید خدمتتون بگم در مورد مسائل ریشه ای و اصل تناقضات و اصل انحراف سنی ها در تاپیکی که گفتم بحث شده و خدا رو شکر با استفاده از مدارک مستند از علمای اهل سنت همه سکوت کردن یا زاهی به جز فرار نداشتن و بعضا هم مجبور شدن علمای خودشونم رد کنن.
وقتی ریشه چیزی خراب باشه دست و پا زدن برای اصلاح شاخ و برگ کاری بی حاصله.
موفق و حقجو باشید.

Sahara.

عضو جدید
خوب زودتر میگفتی سنی هستی تا بتونم راحت تر بگم.پس حتما برو اون تاپیک شیعه و سنی تا واقعیت رو پیدا کنی(اگه دنبال جوابی)اشتباه به عرضتون رسوندن.شیعه به معنای واقعی دقیقا بعد از رحلت پیامبر بوجود اومد .یعنی اونایی که پیر علی شدن و نه خلفا.(سندش از علمای اهل سنت تو تاپیکی که گفتم موجوده)فکر میکردم با یه ادم اهل مطالعه دارم بحث میکنم نه کسی که شبهاتشم کپیه.محض اطلاعتون پیامبر نمازشو گاهی اوقات پیوسته و گاهی جدا از هم میخوند.(باز هم طبق اسناد و روایات علمای سنت) ولی الان همشون جدا میخونن.پس میبینی که از پیامبر پیروی نمیکنن بلکه از خلفا پیروی میکنن.کار سنیا دقیقا مثل زمانیه که خدا گفت قبلرو عوض کنید.(فکر میکنی خدا واسه چی این کارو کرد؟چون میخاست مسلمین واقهی رو جدا کنه) خدا با این کار نشون داد عئه ای اینقدر افراط میکنن که حتی حرف خدا رو هم قبول نمیکنن چون فکر میکنن بیشتر میفهمن.دقیقا مثل وضو.شما میگی خوبه که پاشونو میشورن.خوب نطرت چیع اصلا یه دوش هم بگیرن.؟؟؟؟این که بهتره.نیس؟ میخای تمیز باشی برو دوش بگیر بعد بیا طبق ایات قران وضو بگیر .نه اینکه هر کاری دوس داشتی بکنی.اخه من موندم کسی که حکم خدا رو زیر پا میزاره ینی اینکه خدا رو قبول نداره .بعد دیگه واسه چی نماز میخونه؟؟؟؟طبق ایات قران کسی که به یه ایه از قران عمل نکنه بر اون کافر شده .وکسی هم که بر یکی کافر بشه بر کل قران کافر شده.دیگه چرا خودشونو خسته میکنن نماز میخونن؟

نه قربان بنده سنی نیستم.
بازم زود قضاوت کردی، من ترجیح دادم دینم رو بر مبنای خردگرایی بذارم تا از گذشتگان چیزی به ارث ببرم و سریع بگم پیرو این هستم.
از پیرو بودن بدم میاد، هر مکتبی هر چیز جالبی داشته باشه که تو زندگیم مفید باشه ازش استفاده میکنم.

بحث رو هم نمیخوام سمت وضو و نماز ببرم، شما چون اول مطرح کردین پاسخ دادم.
لطفا در مورد علت بیشتر بودن اینگونه خرافات در تشیع بگین.

اگر معتقدین خرافات از نوع توسل و حاجت در تشیع کمتر از اهل سنت هست، ایرادی نداره بگین کمتره و نمونه های خرافات از نوع توسلش در اهل سنت اینا هست.

تاکید مجدد بحث فقط سر توسل و التماس به مردگان و تقاضای حاجته، مقایسه هم تو این زمینه بین همه ادیان هست و فرقه های مختلف اسلام.
خواهشا موارد دیگر رو مطرح نکنین.

ممنون.

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
از نظر فلسفی بحث کردن دو نفری که منطق مشترک ندارن نتیجه ای نداره و بی فایده است!نمیدونم چرا بچه ها وقتشونو میگیرنو با شما بحث می کنن!شما هیچ فکری از خودت نداری که بخوای در موردش حرف بزنی!از صحبتات معلومه که هیچ مطالعه و اطلاعاتی هم نداری فقط بلدی حرفای تکراری رو کپی کنی!تا حالا که به هیچ دینی اعتقاد نداشتی حالا طرفدار اهل سنت شدی؟!پس معلومه فقط حال میکنی مخالفت کنی!کسی هم اینجا هیچ علاقه ای نداره به راه راست هدایتت کنه!
واقعا متاسفم تحصیل کرده های این طوری داریم تو این جامعه!

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بسمه تعالی
این عکسایی که قرار دادین متاسفانه خرافاتی بیش نیست.من سی دی این بحث رو دیدم.تو همین خوزستان خودمونه.حتی امام جمعه اهواز و نماینده ولی فقیه هم دربارشون حرف زد.یه آبی ظاهرا از ناودون یا پشت بوم سرازیر شده،بعد شکل انسان دراومده.مردم هم سریع چسبوندنش که این تمثال حضرت عباسه(پناه بر خدا از دست خرافات).....پس قضیه این عکس که حله

ولی شیعه مسله وساطت و شفاعت رو از خودش در نیاورده............نص صریح قرانه.........هیچ هم خرافات نیست
و ابتغوا الیه الوسیله(مائده آیه 35)
من ذالذی یشفع عنده الا باذنه(سوره بقره آیه 255)

یعلم ما بین ایدیهم و ما خلفهم و لا یشفعون الا لمن ارتضی و هم من خشیته مشفقون (سوره انبیا)

شفاعت وجود داره و من درآوردی نیست.منتها هر کسی اجازه شفاعت نداره.فقط کسایی که خدا بهشون اجازه بده که قطعا ائمه معصومین(علیهم السلام) در این زمره اند.چون خدا از اونا عزیزتر نداره.
جدای از ایات و روایات،عقل هم براحتی میتونه این مسئله رو قبول کنه.
مثلا شما فرض کنین که یک نفر زندگیتون رو نجات داده و یا اینکه کمک خیلی بزرگی بهتون کرده و یا اینکه اصلا شما خیلی دوستش دارین بدون اینکه حتی کاری براتون کرده باشه.اگه بیاد بهتون سفارش یه نفر رو بکنه،شما روش رو زمین میندازین؟؟؟

Sahara.

عضو جدید
بسمه تعالی
این عکسایی که قرار دادین متاسفانه خرافاتی بیش نیست.من سی دی این بحث رو دیدم.تو همین خوزستان خودمونه.حتی امام جمعه اهواز و نماینده ولی فقیه هم دربارشون حرف زد.یه آبی ظاهرا از ناودون یا پشت بوم سرازیر شده،بعد شکل انسان دراومده.مردم هم سریع چسبوندنش که این تمثال حضرت عباسه(پناه بر خدا از دست خرافات).....پس قضیه این عکس که حله

یعنی شما میگین ولی فقیه و نماینده هاش مخالف این مسائل هستند؟
نماینده ولی فقیه در شهر قم فرمودن، حضرا آقا هنگام تولد گفتند یا علی، حتما شنیدین دیگه؟

این نماینده محترم نه تنها عزل نشدن، بلکه هنوز هم بر سر مقامشون هستند و مشکلی هم ندارن.
پس مسلما تزریق خرافات به جامعه ایران، زیاد بدون پشتیبان نیست و همینطور گسترش امام زاده ها و.....

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه اشتباه متوجه شدید
ولی فقیه بیچاره که حرف خوبی زده.
میگم یه آبی ریخته رو دیوار شکل آدم در اومده.مردم هم پریدن و تبرک جستن به یه عکس مسخره و الکی که نعوذ بالله به حضرت عباس نسبتش دادن
نماینده ولی فقیهمون گفت که این کار اشتباهه.نه توسل اشتباهه.توسل به این چیز الکی و بی اساس و من دراوردی

JavadMessi

مدیر بازنشسته
سلام.
این تصاویر توسل عده ای از شیعیان رو به دیوار نم کشیده ای نشون میده که شمایل ابالفضل رو براشون تداعی میکنه.
به پوشش این مردم هم نگاه کنین، همون هایی هستن که در اکثر نماز جمعه ها میان و پوشش ناب چادر رو دارند و...
عليك سلام جناب!
خب خودت ميگي عده اي از شيعيان ربطش به توسل چيه؟؟؟
حالا ربطش به توسل به كنار ربطش به نماز جمعه و پوشش ناب چادر رو انيشتين بايد پيدا كنه!!!
اونهایی هم که به دیوار متوسل نشن، به چیزهایی که حکومت رسما اعلام گرده مقدس هستند متوسل میشن.
مثل ضریح امامزداه ها و مالیدن به در و دیوار.
خوشم مياد مثل هميشه تحريفاتت تو تاپيك خيلي ظريفه!
عنوان تاپيك ميگه علت توسل،موضوع اصلي پست اول خرافات عده اي،نتيجه گيري:اين كار يعني توسل و توسل يعني اين كار در نتيجه چون اين كار خرافاته توسل هم خرافاته!
به نظرتون ریشه این توسل ها و اعتقادات درست یا غلط در تشیع از کجا میاد؟
چرا در اسلام اهل سنت کمتر این چیزهارو میبینیم؟
اول بگو شما چيو قبول داري تا علت رو برات توضيح بدم.
علت كمتر ديدن توسل در اهل سنت رو هم از خودشون جويا بشيد البته اگه از پيش نتيجه نگرفته باشيد كه توسل غلطه
چه فرقی بین مالیدن به این دیوار و مالیدن به دیوار حرم علی بن موسی الرضا میبینید؟
اولي خرافاته و دومي تبرك و فكر نكنم ربطي به توسل داشته باشه چون تو توسل خود حضرات معصومين ملاك هستند وگرنه دست كشيدن به ضريح و ... فقط به خاطر تبركيه كه علت اصليش همان حضرات هستند
استثنا هم نداره.
تا دلم بخواد يعني دقيقا چقدر؟!
به اين علت در اون كشورها كمتر رخ ميده كه اكثرشون به توسل اعتقاد ندارند در نتيجه درصد انحرافشون هم كمتره.تو شيعه هم به اين علت بيشتره كه 99.9 درصدمون شناسنامه اي شيعه و درواقع شايد محب هم نباشيم!
به اين خاطر كه اكثرا اصول دينمون هم تقليديه و به تبع اون نميدونيم توسل يعني چه و به اين خاطر كه ملاك مشكلات خودمونه پس اگه كبري خانوم بگه بيا به اين ديوار دست بكش با توجه به اينكه نميدونيم توسل يعني چه و نميدونيم بدعت حرامه فرقي هم برامون نميكنه به چي متوسل ميشيم چون ملاك خودمونيم!
پ.ن:خواهشا تو پستات بعد از حمله گل نذار چون با يه نفر ديگه اشتباه ميگيرمت:دي

Sahara.

عضو جدید
اولي خرافاته و دومي تبرك و فكر نكنم ربطي به توسل داشته باشه چون تو توسل خود حضرات معصومين ملاك هستند وگرنه دست كشيدن به ضريح و ... فقط به خاطر تبركيه كه علت اصليش همان حضرات هستند

همین جملتون رو توضیح بدین کفایت میکنه.
تبرکی که علت اصلیش حضرات هستن یعنی چی؟

یک خیال و توهم هست یا به نظرتون تاثیر داره، روایت هم دارین سنگ ضریح رضا مثلا شفا میده؟
منظورم همونی هست که خودتون میگین، یعنی شما به امامت ارادت داری و نوکرش هستین، برای تبرک دست میکشین به در و دیوار آرامگاهش و به خاطر عرض ارادت، نورانی میشین و....

درست گفتم یا اشتباه فهمیدم؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
همین جملتون رو توضیح بدین کفایت میکنه.
تبرکی که علت اصلیش حضرات هستن یعنی چی؟

یک خیال و توهم هست یا به نظرتون تاثیر داره، روایت هم دارین سنگ ضریح رضا مثلا شفا میده؟
منظورم همونی هست که خودتون میگین، یعنی شما به امامت ارادت داری و نوکرش هستین، برای تبرک دست میکشین به در و دیوار آرامگاهش و به خاطر عرض ارادت، نورانی میشین و....

درست گفتم یا اشتباه فهمیدم؟
جواب سوال رو با سوال نميدند داداش گرچه مطمئنم اين سوال نشانه بي جوابيتون نيست!!
سوالتون هيچ ربطي به توسل نداره گرچه جواب بنده واضح بود پس خواهشا اگه جوابي دارين پست رو كامل نقل قول كنيد:gol:

Homayoon90

عضو
شفاعت وجود داره و من درآوردی نیست.منتها هر کسی اجازه شفاعت نداره.فقط کسایی که خدا بهشون اجازه بده که قطعا ائمه معصومین(علیهم السلام) در این زمره اند.چون خدا از اونا عزیزتر نداره.
جدای از ایات و روایات،عقل هم براحتی میتونه این مسئله رو قبول کنه.
مثلا شما فرض کنین که یک نفر زندگیتون رو نجات داده و یا اینکه کمک خیلی بزرگی بهتون کرده و یا اینکه اصلا شما خیلی دوستش دارین بدون اینکه حتی کاری براتون کرده باشه.اگه بیاد بهتون سفارش یه نفر رو بکنه،شما روش رو زمین میندازین؟؟؟

یه سوال فنی ؛ واقعا ممنون میشم کسی بتونه جواب منو بده ، مدتهاست برام سواله ... من اگه بخوام با خدا رابطه برقرار کنم و ازش چیزی بخوام ، اینکه با خدای خودم مستقیم رابطه داشته باشم آسونتره یا اینکه به واسطه یک نفر دیگه که هر چند عزیز باشه پیش خدا اما اون هم بنده خدا باشه آسونتره ؛ یک مثال میزنم ، شما می خواید توی یک اداره استخدام بشید خوب طبیعیه که اگه پیش رئیس اداره یه پارتی داشته باشید خیلی آسونتر میتونید استخدام بشید مخصوصا اگه اون پارتی یه آدم دم کلفت مثل معاون اداره باشه چون اون ضمانت شما رو میکنه و از رئیس خواهش میکنه شما استخدام بشید، اما اگر رئیس اون اداره پدر شما باشه ، آیا باز هم به پارتی مراجعه میکنید؟! امیدوارم منظورمو متوجه شده باشید...

Sahara.

عضو جدید
یه سوال فنی ؛ واقعا ممنون میشم کسی بتونه جواب منو بده ، مدتهاست برام سواله ... من اگه بخوام با خدا رابطه برقرار کنم و ازش چیزی بخوام ، اینکه با خدای خودم مستقیم رابطه داشته باشم آسونتره یا اینکه به واسطه یک نفر دیگه که هر چند عزیز باشه پیش خدا اما اون هم بنده خدا باشه آسونتره ؛ یک مثال میزنم ، شما می خواید توی یک اداره استخدام بشید خوب طبیعیه که اگه پیش رئیس اداره یه پارتی داشته باشید خیلی آسونتر میتونید استخدام بشید مخصوصا اگه اون پارتی یه آدم دم کلفت مثل معاون اداره باشه چون اون ضمانت شما رو میکنه و از رئیس خواهش میکنه شما استخدام بشید، اما اگر رئیس اون اداره پدر شما باشه ، آیا باز هم به پارتی مراجعه میکنید؟! امیدوارم منظورمو متوجه شده باشید...

برای همینم هست که اینقدر رشوه و پارتی بازی تو کشور ما زیاد شده.
چون ملتی که تو اعتقاداتش دنبال پارتی بازی و وساطت باشه، حتما توی زندگیش هم هرجایی یا فکر رشوه هست یا پارتی.
همه تو این کشور دنبال معجزه هستن.

اشک و گریه هایی به اسم عاشقی، اما با هدف پارتی بازی واسه شفاعت.

Homayoon90

عضو
برای همینم هست که اینقدر رشوه و پارتی بازی تو کشور ما زیاد شده.
چون ملتی که تو اعتقاداتش دنبال پارتی بازی و وساطت باشه، حتما توی زندگیش هم هرجایی یا فکر رشوه هست یا پارتی.
همه تو این کشور دنبال معجزه هستن.

اشک و گریه هایی به اسم عاشقی، اما با هدف پارتی بازی واسه شفاعت.

من شفاعتو قبول دارم اما باور ندارم، چون توی همین مشهد خودمون نمونه هایی دیدم که فرضا دکترا ازش قطع امید کردن ، با توسل شفا گرفتن اما برای خودم پیش نیومده ، برای همینم درک درستی ازش ندارم ، اما اینکه بخوایم کل ماوراء الطبیعه و عالم غیب رو هم زیر سوال ببریم درست نیست sahara جان!