تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

Mohi233

عضو جدید
سلام رفیق فقط کافیه داخل نرم افزار فارسی تایپ کنی حروف برعکس تایپ میشن ولی توی پرینت همه چیز درست میشه
یا علی

hpt1988

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان.
کسی میدونه چه طوری باید تو SolidWorks فارسی نوشت؟

البته من هم از Maryam استفاده کردم و هم از Persian Leomoon ولی یا این نرم افزار ها در سالید جواب مبدن یا من دارم یه جایی اشتباه میکنم.

به هر حال به جای بعضی حروف علامت سوال و ... میذاره.

ممنون میشم راهنماییم کنید.
یا علی

از منوی insert گزینه object را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده گزینه microsoft office word را انتخاب کنید. اکنون می تونید در کادر ظاهر شده مانند نرم افزار word تایپ کنید!

با سلام.
آقا بنده بنا به نیاز شخصیم خودم پیگیری کردم و راه حل کاملا قابل اطمینان برای فارسی نویسی در SolidWorks رو پیدا کردم.
1- نرم افزار LeoMoon Persian TTT رو از
این جا دانلود کرده و نصب کنید.
2- Regional and Language Settings سیستم خود را بر روی United States یا هر حالت انگلیسی دیگری قرار دهید.
مسیر در ویندوز 7

Control Panel->Region and Language->Administrative tab->Change system locale
و انتخاب برای مثال English[United States]
3- در نرم افزار LeoMoon Persian TTT Writer متن مورد نظر را تایپ کرده و سپس کلید کپی را زده و در محل مورد نیاز در SolidWorks کپی کنید.
4- حالا کل متن کپی شده را انتخاب کرده و فونتهایی که با ..._F شروع می شوند و به همراه نرم افزار نصب میشوند را بنا به سلیقه خود انتخاب کنید.

یا علی

exelero

عضو جدید
با سلام
میخواستم بدونم آیا cosmos works توانایی تشخیص وقوع ترک رو داره؟

shafagh_mb

عضو جدید
سلام
این فن پشت کامپیوتر رو که دیدید؟ می خوام یه چیزی مشابه اون تو سالید بکشم. پره ها رو چطور می شه کشید؟ دو تا مقطع بزنم یکی رو استوانه ی وسط یکی چند سانت این ور تر و loft کنم می شه؟ از پترن ها هم می شه استفاده کرد که همه ی پره ها رو یک جا بکشم؟
http://www.upload-noandishaan.ir/ima...d66zddb86j.jpg

و سوال دوم، یه ایرفویل کشیدم، بعد خواسته شده بود که از درفت هم استفاده کنیم! ایرفویل رو کشیدم ولی درفت نمی شد استفاده کرد! حداکثر 0.0025 درجه می شد اون هم مقطع انتهایی رو به هم می ریخت و اون چیزی که تو بال هواپیما می بینیم نمی شد. مشکل هم این بود که باید حتماً از درفت استفاده می کردم. آخه با لافت می شد کار کرد. خلاصه، کسی می تونه تو این موارد کمکی کنه؟
اگر لازم بود فایل های سالیدش رو می ذارم.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
loft surface

loft surface

سلام
این فن پشت کامپیوتر رو که دیدید؟ می خوام یه چیزی مشابه اون تو سالید بکشم. پره ها رو چطور می شه کشید؟ دو تا مقطع بزنم یکی رو استوانه ی وسط یکی چند سانت این ور تر و loft کنم می شه؟ از پترن ها هم می شه استفاده کرد که همه ی پره ها رو یک جا بکشم؟
http://www.upload-noandishaan.ir/ima...d66zddb86j.jpg

و سوال دوم، یه ایرفویل کشیدم، بعد خواسته شده بود که از درفت هم استفاده کنیم! ایرفویل رو کشیدم ولی درفت نمی شد استفاده کرد! حداکثر 0.0025 درجه می شد اون هم مقطع انتهایی رو به هم می ریخت و اون چیزی که تو بال هواپیما می بینیم نمی شد. مشکل هم این بود که باید حتماً از درفت استفاده می کردم. آخه با لافت می شد کار کرد. خلاصه، کسی می تونه تو این موارد کمکی کنه؟
اگر لازم بود فایل های سالیدش رو می ذارم.

فایل سالید قسمت اول سوالت البته با ورژن 2011 رو ضمیمه کردم.

پیوست ها

• Fan.rar
    40 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shafagh_mb

عضو جدید
خیلی ممنون،
ورژن 2010 سرویس پک چند؟ باز نتونستم بکنم. سرویس پک 2 رو فکر کنم داشته باشم. نصبش می کنم ببینم باز می شه یا نه.
برای تیغه ها، سطح مقطعتون به چه شکل بود؟ می شه از فول راند فیلت استفاده کرد؟ جزو خواسته های سواله.

mer30fery

کاربر ممتاز
خیلی ممنون،
ورژن 2010 سرویس پک چند؟ باز نتونستم بکنم. سرویس پک 2 رو فکر کنم داشته باشم. نصبش می کنم ببینم باز می شه یا نه.
برای تیغه ها، سطح مقطعتون به چه شکل بود؟ می شه از فول راند فیلت استفاده کرد؟ جزو خواسته های سواله.

فایل قبلی تو محیط surface کار شده بود یه فایل جدید گذاشتم که part کار شده و fullRound fillet هم استفاده شده
ورژن فایل SolidWorks 2011 SP0.0
fan2.jpg

پیوست ها

• fan2.rar
    559 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mmalekim

عضو جدید
بدست آوردن وزن اشکال در solidworks

بدست آوردن وزن اشکال در solidworks

سلام
میشه راهنمایی ام کنید چطور می تونم وزن اشکال رسم شده یا حجم آنها در solidworks بدست بیارم

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
میشه راهنمایی ام کنید چطور می تونم وزن اشکال رسم شده یا حجم آنها در solidworks بدست بیارم
برای این کار ابتدا باید جنس قطعه را تعیین کنید
از نمودار درختی بر روی material کلیک راست کرده edit را بزنید و در پنجره باز شده جنس مورد نظر خود را انتخاب کنید.
سپس از منوی tools گزینه Mass properties را انتخاب کنید
این دستور اطلاعاتی مثل جرم - حجم - مساحت سطح - مختصات مرکز ثقل - ممان اینرسی و ... را در اختیار شما قرار میدهد

reza.hasanzad

عضو جدید
هیچ کس اطلاعی نداره!!!
با سلام
دوست عزیز مواد الاستیک مانند فولاد با افزایش تدریجی نیرو دچار پدیده تسلیم (yield)، گلویی شدن (necking) و در نهایت گسیختگی (rupture) می شوند. پدیده ترک و گسترش اون فقط در حالت بارگذاری نوسانی که پدیده خستگی به وجود میاد مصداق داره. با این توضیحات لطفا صورت مساله رو دقیق تر بفرمایید.

pars samin

عضو جدید
سلام دوست عزیز نرم افزار SALID2009 رو میشه برام بذارید دانلود کنم
مرسی

ffarangis

عضو جدید
سلام آقاي مهندس ، يك سوال در مورد چگونگي باز كردن قفل يك پروژه انجام شده از قبل ، داشتم ، چونكه براي پروژه جديدم بايد موديفاي كنم، ولي همه پارت هاش قفل شده اند،ممنون ميشوم كه راهنماييم كنين..
با تشكر
faranyup@gmail.com

آخرین ویرایش:

pezhman68

عضو جدید
سلام دوستان عزیز مکانیک . من solidworks 2012 x64 رو ویندوز سون 64 بیتی نصب کردم . نرم افزار بدون مشکل نصب میشه ولی هنگام کار با نرم افزار وقتی وارد قسمت پارت میشم و front plane رو انتخاب میکنم و و sketch رو کلیک میکنم صفحه شطرنجی نمیاد ( از منوی tools گزینه display grid رو هم فعال میکنم ) ولی با این حال صفحه شطرنجی نمیاد . از دوستان می خوام که لطفا من رو کمک کنن تا مشکلم حل بشه ممنو ازتون دوستان .

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
یه سئوال داشتم م یه نقشه با فرمت deg دارم که هم توی سالید باید باز بشه هم توی اتوکد اما وقتی توی سالید بازش می کنم همه نقشه را با یک رنگ نشون می ده اما تو اتوکد نه ؟
حالا چی کار باید بکنم تا توی سالید نقشه رنگ های متفاوت داشته باشه
سپاس

mjse

عضو جدید
سلام دوستان
من رو يه پروژه دارم كار ميكنم و نياز به راهنمايي اساتيد دارم لطفا كمك كنين.
مدل يه لوله 6 متري رو تو ساليد داريم كه روي سطح اون تعداد زيادي سوراخ وجود داره . من ميخام موقعيت تمام اون سوراخ ها رو در فرمت قطبي ( يعني زاويه و موقعيت هر كدوم از سوراخ ها روي لوله رو) تو يه شيت اكسل داشته باشم. اينكار وقتي كه سطح مقطع قطعه به شكل مربع هست و يا قطعه مثلا يه شيت ساده باشه رو ميتونم با hole table روي دراوينگ براحتي انجام بدم ولي واسه سطح لوله نميدونم بايستي چيكار كنم . لطفا راهنمايي كنيد . مرسي

mahyar2530

عضو جدید
سلام دوستان

میخوام یک رو بات طراحی کنم ولی توی کشیدن شنی مشکل دارم همانطور که می دونید سالید جسم صلب میکشه ولی من می خوام دور دو تا محور بچرخونمش کسی می دونه چیکار می تونم بکنم
ممنون میشم

?Why

عضو جدید
سلام دوستان عزیز مکانیک . من solidworks 2012 x64 رو ویندوز سون 64 بیتی نصب کردم . نرم افزار بدون مشکل نصب میشه ولی هنگام کار با نرم افزار وقتی وارد قسمت پارت میشم و front plane رو انتخاب میکنم و و sketch رو کلیک میکنم صفحه شطرنجی نمیاد ( از منوی tools گزینه display grid رو هم فعال میکنم ) ولی با این حال صفحه شطرنجی نمیاد . از دوستان می خوام که لطفا من رو کمک کنن تا مشکلم حل بشه ممنو ازتون دوستان .

tools>Display Grid !!!
:w20:

view>Grid...

بقیه رو هم نمیدونم .:smile:

p@ym@n

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
من به تازگی دنبال یادگیری سالید هستم در همین راستا با این سایت جامع اشنا شدم
کمکی از دوستان می خواستم و اون اینکه یه کتاب اموزشی خوب به من معرفی کنین که تقریبا اخرین ورژن این نرم افزار رو اموزش داده باشه(فارسی)
چون نمایشگاه به راه و دست ادم برای جستوجو بازتره
اگر با کتاب به طور اساسی یاد نمیگیرم یه اموزشگاهی فیلمی چیزی امکانش هست معرفی کنین
ممنون

ommid1389

عضو
با سلام خدمت دوستان
من به تازگی دنبال یادگیری سالید هستم در همین راستا با این سایت جامع اشنا شدم
کمکی از دوستان می خواستم و اون اینکه یه کتاب اموزشی خوب به من معرفی کنین که تقریبا اخرین ورژن این نرم افزار رو اموزش داده باشه(فارسی)
چون نمایشگاه به راه و دست ادم برای جستوجو بازتره
اگر با کتاب به طور اساسی یاد نمیگیرم یه اموزشگاهی فیلمی چیزی امکانش هست معرفی کنین
ممنون

کتاب راهنمای کاربردی سالیدورک آقایان نیما جمشیدی و جواد ممبینی عالیه ، ویرایش 2011 اون تو بازار هست ، خود این اتاق گفتگو هم برای یادگیری سالیدورک عالیه ، لینکهای خیلی خوبی هم داه ، یه چرخی داخل این اتاق گفتگو بزنید کلی سود می کنید ، به تاپیکهای دیگه هم سر بزنید
www.solidworker.persianblog.ir

mjse

عضو جدید
دوستان کسی نمیتونه کمک کنه؟ کارم گیره والا...

سلام دوستان
من رو يه پروژه دارم كار ميكنم و نياز به راهنمايي اساتيد دارم لطفا كمك كنين.
مدل يه لوله 6 متري رو تو ساليد داريم كه روي سطح اون تعداد زيادي سوراخ وجود داره . من ميخام موقعيت تمام اون سوراخ ها رو در فرمت قطبي ( يعني زاويه و موقعيت هر كدوم از سوراخ ها روي لوله رو) تو يه شيت اكسل داشته باشم. اينكار وقتي كه سطح مقطع قطعه به شكل مربع هست و يا قطعه مثلا يه شيت ساده باشه رو ميتونم با hole table روي دراوينگ براحتي انجام بدم ولي واسه سطح لوله نميدونم بايستي چيكار كنم . لطفا راهنمايي كنيد . مرسي

hs2007

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید
من رو یه پروژه کار میکنم که نیاز به راهنمایی اساتید دارم
طرح کامل یک دوچرخه رو تو سالید کشیدم
چرخ ها و دنده ها تکمیل شده ، فقط نمیدونم چطور میشه دنده متصل به رکاب رو به دنده چرخ عقب با زنجیر متصل کرد
یعنی با چرخاندن رکاب ،زنجیر بچرخه و دنده عقب رو به حرکت دربیاره تا چرح عقب حرکت کنه
اصلا راهی هست تو سالید که زنجیر بتونه 2 تا دنده رو حرکت بده ؟؟؟
sssss.jpgsssssssss.jpg

mer30fery

کاربر ممتاز
دوستان من یه مشکلی تو محیط دوبعدی (sketch ) دارم
اینکه طرح رو میکشم و اندازه و قیدهای لازم را میذارم تا کاملا مقید (fully Defined) میشه و رنگ اسکچ از آبی که نامقیده به سیاه که مقیده تبدیل میشه. اما وقتی یک نقطه یا یک خط رو با موس درگ میکنم اون نقطه یا خط تکون میخوره و اندازه هم همراه اون تغییر میکنه. در صورتی که نباید طرح با درگ کردن جابجا بشه. اندازه ها هم دیدم driven نبود. نمیدونم تنظیماتش بهم خورده یا چیکار باید کنم!?؟!

reza.hasanzad

عضو جدید
دوستان من یه مشکلی تو محیط دوبعدی (sketch ) دارم
اینکه طرح رو میکشم و اندازه و قیدهای لازم را میذارم تا کاملا مقید (fully Defined) میشه و رنگ اسکچ از آبی که نامقیده به سیاه که مقیده تبدیل میشه. اما وقتی یک نقطه یا یک خط رو با موس درگ میکنم اون نقطه یا خط تکون میخوره و اندازه هم همراه اون تغییر میکنه. در صورتی که نباید طرح با درگ کردن جابجا بشه. اندازه ها هم دیدم driven نبود. نمیدونم تنظیماتش بهم خورده یا چیکار باید کنم!?؟!
با سلام
دوست عزیز شما خط را مقید کرده اید اما نقاط ابتدا و انتهای آن را نه!
قید های مربوط به نقاط را هم برقرار کنید تا مشکل برطرف گردد.

mer30fery

کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز شما خط را مقید کرده اید اما نقاط ابتدا و انتهای آن را نه!
قید های مربوط به نقاط را هم برقرار کنید تا مشکل برطرف گردد.
مشکل از نقاط نیست گفتم که طرح Fully Defined میشه و به رنگ سیاه در میاد.
مثلا یک دایره ساده از مبدا با یک قید هم مرکزی با مبدا با یک عدد اندازه قطر ناقابل میکشم.
مثلا 10 میلیمتر. طرح کاملا مقید شده است
حالا محیط دایره رو میگیرم میکشم میبینم که طرح هنوز Fully Defined هست ولی عدد اندازه تغییر میکنه مثلا میشه 22.32
خودم موندم چشه......!!!!!

?Why

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید
من رو یه پروژه کار میکنم که نیاز به راهنمایی اساتید دارم
طرح کامل یک دوچرخه رو تو سالید کشیدم
چرخ ها و دنده ها تکمیل شده ، فقط نمیدونم چطور میشه دنده متصل به رکاب رو به دنده چرخ عقب با زنجیر متصل کرد
یعنی با چرخاندن رکاب ،زنجیر بچرخه و دنده عقب رو به حرکت دربیاره تا چرح عقب حرکت کنه
اصلا راهی هست تو سالید که زنجیر بتونه 2 تا دنده رو حرکت بده ؟؟؟
مشاهده پیوست 100506مشاهده پیوست 100507

تو صفحات پیش ، صحبت شد ... راجع به اینکه میشه رفتارِ چیزی مثلِ طناب یا زنجیر رو مدل کرد ؟
به نتیجه ای هم نرسید ...
دو تا راه میتونم پیشنهاد بدم ... که هیچکدومشون هم جالب نیستن ...
اولی (که خودتم حتماً میدونی) اینکه از قیدهای موجود استفاده کنی ... Gear و Belt! و... که جواب میده ولی خیلی مسخره میشه ...
دومی اینکه زنجیر ببافی و با روشن کردن contact و gravity ، تو motions ، کلِ مجموعه رو به حرکت در بیاری ... که اینکار رو من یک بار سعی کردم بکنم ، ولی خیلی سنگین شد و کار به هنگ کشید ... اگه ابرکامپیوتری چیزی داری ، ممکنه بتونی جواب بگیری ... !

اینم میذارم که چار خط جوابِ بدرد نخورِ خالی نداده باشم ، به یادِ دورانِ جوانی :

U.jpg
(انیمیشنش تو پیوست)
میگم چطوره رسم کنیم که همه دوستان کارایی که انجام دادن رو به تدریج اینجا نمایش بدن ... ! ها؟

پیوست ها

• animation.rar
    868.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
مشکل از نقاط نیست گفتم که طرح Fully Defined میشه و به رنگ سیاه در میاد.
مثلا یک دایره ساده از مبدا با یک قید هم مرکزی با مبدا با یک عدد اندازه قطر ناقابل میکشم.
مثلا 10 میلیمتر. طرح کاملا مقید شده است
حالا محیط دایره رو میگیرم میکشم میبینم که طرح هنوز Fully Defined هست ولی عدد اندازه تغییر میکنه مثلا میشه 22.32
خودم موندم چشه......!!!!!
خودم راه حلشو پیدا کردم.
:(
SolidworkS--> Tools-> Option-> System Option-> sketch-> Override dimensions on drag/move

• Like
واکنش ها: ?Why