نحوه کار با ابزار شناسایی مواد

perlitic

عضو جدید
از آنجاییکه روشهای آنالیز و شناسایی مواد برای ما بسیار اهمیت دارد مخصوصا کسانی که ازمون دکترا شرکت می کنند خواهشمندم که اگه تجربه ای در زمینه یکی از ابزار شناسایی مواد دارید توضیح دهید تا دیگران هم استفاده کنند، روشهایی مانند AFM, XRD, SEM, TEM و ...... .

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
از آنجاییکه روشهای آنالیز و شناسایی مواد برای ما بسیار اهمیت دارد مخصوصا کسانی که ازمون دکترا شرکت می کنند خواهشمندم که اگه تجربه ای در زمینه یکی از ابزار شناسایی مواد دارید توضیح دهید تا دیگران هم استفاده کنند، روشهایی مانند AFM, XRD, SEM, TEM و ...... .
میشه منظورتون رو درست توضیح بدید ؟ یعنی کار عملی با دستگاه ؟ یا تئوری ؟

perlitic

عضو جدید
برای مثال واسه XRD پیکها رو با کارتهای اصلی تطبیق میدیم اگه پیکهای اصلی هر ماده توی الگوی نمودارمون بود اون ترکیب داخل نمونه وجود داره!
سر فرصت تصویری برای نمونه میذارم

یا

برای به دست آوردن اندازه بلور در نصف ارتفاع پیک پهنای پیک را اندازه گرفته با استفاده از فرمول شرر اندازه بلور یا کریستالیت را به دست می آوریم

یا

اگه نمونه عملیات حرارتی شده باشه کرنش حذف میشه و نمیشه با استفاده از نمودار کرنش نمونه های پودری و کار شده را محاسبه کرد.

یا

هرچی کرنش ماده بیشتر باشه پهنای پیک بیشتر و ارتفاعش کوچکتر میشه

سر فرصت عکس میذارم

من با XRD تو این زمینه ها کار کردم و آشنایی دارم و اگه بچه ها اطلاعاتی در زمینه سایر روشها دارید قرار بدید ممنون میشم