صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمايش نتايج 11 تا 18 از 18

تاپیک: آشنايي با رشته شهرسازي

 1. #11
  عضو فعال آواتار fatima0
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/10
  محل سكونت
  behshahr
  امتیاز
  453
  پست ها
  311

  پيش فرض

  آينده شغلي و بازار كار
  رشته شهرسازي در سال 79 اولين دانشجويان كارشناسي خود را پذيرفت. به گفته استادان شهرسازي چون در حال حاضر كشور ما تعداد زيادي شهر دارد و تمامي اين شهرها نياز به توسعه ، طراحي و برنامه‌ريزي شهري دارند، فرصت‌هاي شغلي مناسبي براي كارشناسان شهرسازي موجود است.

  درحالي كه شهرنشيني و شهرسازي در كشور ما رو به گشترش است، ما با كمبود كارشناسان شهرسازي روبرو هستيم. به همين دليل در شهرداري‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاي مربوط به جاي كارشناس شهرسازي از كارشناسان جانبي مثل مهندس عمران، معمار، نقشه‌بردار، تكنسين معماري و تكنسين عمران استفاده مي‌كنند. در صورتي كه اين افراد تخصص لازم را در زمينه توسعه شهري و كنترل مديريت شهري ندارند و نمي‌توانند مثل يك كارشناس شهرسازي طرح جامع را متوجه شده و آن را به نحو احسن پياده كنند يا طرح تفصيلي و طرحهاي توسعه و عمران شهري تهيه نمايند. به عبارت ديگر يك كارشناس شهرسازي مي‌تواند طرح تفكيك اراضي، طرحهاي آماده‌سازي، طرحهاي هادي روستا و طرحهاي هدايت كننده توسعه را در شهرهاي كوچك و روستاها تهيه كند.

  پيش بيني وضعيت آينده اين رشته در ايران

  دنيا به سوي جهان شهري پيش مي‌رود؛ يعني به مرور روستاها از بين مي‌روند و جهان به يك شهر بزرگ تبديل مي‌شود و اين به معناي آينده‌اي روشن و درخشان براي فارغ‌التحصيلان رشته شهرسازي است. هرچند در كشور ما هنوز توانايي‌هاي فارغ‌التحصيلان شهرسازي شناخته نشده است. مثلا يك فارغ‌التحصيل برنامه‌ريزي شهري مي‌تواند نيازسنجي و امكان‌سنجي كند كه چه مكاني براي سرريزش جمعيت شهر تهران مناسب است؟ يا در كجا مي‌توان يك شهر يا شهرك جديد ساخت‌؟

  البته اين عدم آشنايي مسؤولان باعث بيكاري فارغ‌التحصيلان كارشناسي ارشد شهرسازي نشده است؛ بلكه آنها مي‌توانند در بخش‌هاي دولتي در سازمان مديريت برنامه‌ريزي، وزارت مسكن و شهرسازي، شهرداري‌ها، وزارت كشور و استانداري‌ها و در بخش خصوصي در شركت‌هاي مهندسي مشاور فعاليت كنند.

  اگر ما بخواهيم به قافله توسعه جهاني نزديك شويم بايد بحث برنامه‌ريزي را باور داشته و در اين زمينه سرمايه‌گذاري نماييم تا بتوانيم مثل كشور كره با استفاده از منافع برنامه‌ريزي ، عقب‌ماندگي خود را جبران كنيم. اما متاسفانه در حال حاضر توانايي‌هاي متخصصان اين رشته در فرهنگ عمومي جامعه شناخته شده نيست و مسؤولان بين معماري و شهرسازي تمايزي قائل نمي‌شوند. در حالي كه دانش معماران در حد بنا است و آنها در مقياس كلان مداخله نمي‌كنند يعني؛ يك شهر يا يك منطقه را با تمامي‌ ويژگي‌ها و خصوصيات اجتماعي، انساني ، اقتصادي ، فرهنگي و فيزيكي آن مطالعه نمي‌كنند و به همين دليل نمي‌توانند در برنامه‌ريزي يا طراحي شهري موفق باشند  others are sleeping .....

  (مطالعه کن وقتی که دیگران در خوابند)


 2. تشكر از اين پست


 3. #12
  عضو فعال آواتار fatima0
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/10
  محل سكونت
  behshahr
  امتیاز
  453
  پست ها
  311

  پيش فرض

  توانایی‌های‌ لازم
  دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید با طراحی‌ و مفاهیم‌ هنری‌ مثل‌ روانشناسی‌ رنگ‌ها آشنا باشد و در عین‌ حال‌ به‌ مفاهیم‌ تکنیکی‌ و اصول‌ فنی‌ کار مثل‌ نقشه‌برداری‌، رسم‌ فنی‌، پرسپکتیو، هندسه‌ فضایی‌، مدلسازی‌، ریاضی‌ و مسائل‌ انسانی‌ و اجتماعی‌ مثل‌ مبانی‌ جامعه‌شناسی‌ علاقه‌مندباشد. و بداند که‌ در طی‌ تحصیل‌ باید کارهای‌ تحقیقاتی‌ و عملی‌ بسیاری‌ انجام‌ دهد. در ضمن‌ رشته‌ شهرسازی‌ نیاز به‌ مطالعه‌ زیاد، کارهای‌ فیزیکی‌ گسترده‌ و برداشت‌های‌ میدانی‌ بسیاری‌ دارد به‌ همین‌ دلیل‌ دانشجو باید وقت‌ زیادی‌ را به‌ آن‌ اختصاص‌ دهد. همچنین‌ باید قدرت‌ تحلیل‌ بالایی‌ داشته‌ و در طراحی‌ زبردست‌ باشد

  درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل

  دروس‌ پایه‌
  درآمدی‌ بر شهرشناسی‌، درک‌ و بیان‌ محیط‌ شهری‌، بیان معماری(1)، بیان معماری(2)، آمار در شهرسازی، ریاضیات(1)، ریاضیات(2)، معادلات دیفرانسیل، هندسه احجام و پرسپکتیو، مبانی طراحی(1)، مبانی طراحی(2)، GIS، کاربرد نقشه برداری در شهرسازی، زبان‌ تخصصی‌ .
  دروس‌ اصلی‌
  جغرافیای‌ شهری‌ ، جامعه‌شناسی‌ شهری‌ ، اقتصاد شهری‌ ، تاریخ شهر و شهرسازی در جهان ، تاریخ شهر و شهرسازی در ایران ،‌ مبانی و روشهای برنامه ریزی شهری ، مبانی و روشهای طراحی شهری ، شناخت فضای شهری ، مدلهای کمی در شهرسازی ، روش تحقیق در شهرسازی ، طرح شهرسازی(1) ، طرح شهرسازی(2) ، طرح شهرسازی(3).
  دروس‌ تخصصی‌
  برنامه ریزی حمل و نقل شهری ، طراحی شبکه های حمل و نقل شهری ، مسکن ، تاسیسات و زیرساختهای شهری ، منظرسازی ، برنامه ریزی منطقه ای ، بافتهای فرسوده و تاریخی ، طرح شهرسازی(4) ، طرح شهرسازی(5) ، پروژه نهایی.  others are sleeping .....

  (مطالعه کن وقتی که دیگران در خوابند)


 4. تشكرها از اين پست


 5. #13
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  تاريخ عضويت
  2012/5
  امتیاز
  36
  پست ها
  14

  پيش فرض شهرسازی چیست و شهرساز کیست؟ ..........

  شهرسازی چیست و شهرساز کیست؟

  چکیده
  شهرهای کنونی ، به خصوص کلان شهرها و شهرهای بزرگ ، امروزه به محل هایي ناامن ، زشت ، ناسالم ، شلوغ ، پر سروصدا ، فاقد روح ، خشن و … تبدیل گشته و در بسیاری از موارد این مسئله حالت بحرانی پیدا کرده است. لذا در مقابل هر قدمی که در خیابان گذاشته می شود به وسیله آهنگ سریع تنوع زندگی اقتصادی، حرفه ای و اجتماعی شهرها بر بنیانهای زندگی اخلاقی شهروند تاثیر می گذارند.
  کلمات و عبارتی چون عشق ، محبت ، دوست داشتن ، صفا و صمیمیت، رعایت حقوق دیگران ، احترام به قانون و سایر موارد دیگر در شهرهای امروزی بی روح و بی معنی هستند.
  شهر تاثیرگذار با باورها ، اندیشه ها و رفتارهای شهروندان خود می باشد بنابراین برای زندگی کردن در چنین محیط هایی باید تدابیر و برنامه های خاصی را برای بهبود و ارتقا کیفیت کارکردی ، کالبدی ، اجتماعی و غیره را مد نظر قرار داد. در این جا با چند سوال اساسی مواجه می شویم:
  - شهرسازی چیست؟
  - شهرساز کیست؟
  - وظایف شهرساز چیست؟
  در این تحقیق تلاش گردیده تا حتی الامکان مفاهیم شهر ، شهرسازی و نقش شهرسازی را در ایجاد مکانی مناسب جهت زیست را مورد بررسی و تفحص قرار دهیم.
  .................................................. .................................................. ...................................
  كلمات كليدي : شهرسازي، شهرساز، تكنيك هاي شهرسازي
  مقدمه :
  نمایشی که شهرها عرضه می دارند ، علی رغم پیش پا افتادگی منظر ارائه شده ، می تواند خویشاوندی خاص را سبب شود. به عنوان قطعه ای از معماری ، شهر ، ساخت و ساز و سایر موارد مشابه در فضا است، ولی ساخت و ساز در مقیاس وسیع ( شهر) تنها از طریق برهه های زمانی طولانی قابل ادراک است. به همین خاطر است که شهرسازی یک هنر تاریخی ( تحول یافته در زمان) است. شهر در هر لحظه، شامل امکانات ، مناظر و مزایایی که نه چشم می تواند ببیند و نه گوش می تواند بشنود است ، که در انتظار کشف شدن می باشند.
  برای میلیونها نفر، طبقات، شخصیت های بسیار متفاوت ، شهر تنها یک شیء ادراکی و حتی در بعضی مواقع یک شی خوشایند نیست، بلکه شهر محصول فعالیت سازندگان متعددی است که مدام در حال تغییر هستند . ممکن است در دوره زمانی مشخصی ، چهره عمومی شهر ثابت باقی بماند، ولی جزئیاتش بی وقفه در دگرگونی است.
  موهبت ساختن محیط ، هویت دادن به آن ، استعداد مشترک همه جانوران است. لزوم بازشناسی محیط خودمان و توانایی شکل بخشیدن بدان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
  شهر ، نه تنها برای یک فرد، بلکه برای شمار بسیاری از استفاده کنندگان آن ساخته می شودکسانی که متعلق به محیط ها ، رفتارها ، اشتغال ها و طبقات اجتماعی بسیار متفاوت ، به همین دلیل است که شهرساز باید شهری را جستجو و خلق کند که بتواند خواسته ها و نیازها و تصورات ذهنی شهروندانش را پاسخ دهد.
  .................................................. .................................................. .............................
  مفهوم شهر و شهرسازی :
  محیط زیست دارای مفهومی جامع است. در حالیکه شهر و شهرسازی تصویر محدودی از انرا در اذهان زنده می کند.شهر یکی از پدیده های بشری در محیط زیست به منظور اسکان ، تامین معیشت، داشتن روابط اجتماعی و اقتصادی و مانند آنهاست. اساس لزوم تثبیت در یک قطعه و احتیاج به زندگی در کنار یکدیگر و لازم و ملزومات آنها ، انسان را بر آن داشت که در محیط اطراف خود ، به ایجاد مسکن دست بزند. شهرنشینی یکی از اقسام نحوه زندگی بشر بر سطح زمین و به عنوان استقرار ثابت بشر در محیط زیست است.( شیعه 1379ص1)به عبارت کلی تر ، شهر از الحاق یک مکان فیزیکی با مردم ساکن آن است ( شیعه 1379 ص2).
  شهر محدوده ای است که رسماً در تبعیت یک شهرداری است و بیش از 25 هزار نفر جمعیت ساکن دارند را گویند.(برآبادی 1384 ص10)

  [IMG]file:///C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image001.jpg[/IMG]

  شهرسازی :
  اساساً شهرسازی علمی است که می توان گفت اخیراً به وجود آمده است و عده ای هم عقیده دارند که هنر شهرسازی همزمان با پیدایش انسان آغاز گشته است( شیعه 1379 ص 6).
  شهرسازی در واقع مجموعه ای است از علوم معماری و برنامه ریزی های زندگی اجتماعی که در قالب هنر شهرسازی ارائه می شود.(موسویان 1380 ص 322).
  از دیدگاه دیگر ، شهرسازی عبارت است از مطالعه طرح ریزی و توسعه شهرها با در نظر گرفتن احتیاجات اجتماعی و اقتصادی با توجه به حداقل رساندن مشکلات بشری و پاسخ گویی به نیازهای عمومی جمعیت شهری .( شیعه 1379 ص 7)
  علم شهرسازی وابستگی کاملی به علم جامعه شناسی داشته و در حقیقت يک شهرساز باید به علم جامعه شناسی آگاهی داشته باشد و در واقع می توان گفت که یک شهرساز هماهنگ کننده فعالیت های یک اجتماع است و به مجموعه ای از علوم گوناگون نیاز دارد تا بتواند به کمک آنها مسائلی را که از طرح یک شهر ، آن روبرو است بررسی نماید و سپس ایده های خود را آن چنان که متناسب انسانهای یک شهر و یک اجتماع باشد در قالب طراحی شهر پیاده نماید .(موسویان 1380ص 322)
  برنامه های شهرسازی را نمی توان به عنوان یک برنامه خاص و جدا از محیط های اطراف خود دانست. بنابراین، در شهرسازی یکی از مهم ترین مطالعات در جهت طراحی های شهری ، هماهنگی شهر با محیط های طبیعی ، فیزیکی ، اجتماعی و اقتصادی اطراف آنها از یک سو و ارتباط متقابل نواحی زیستی با یکدیگر از سوی دیگر است.
  در شهرسازی مسئله این است که با ایجاد چند ساختمان ، چند شبکه راه و تامین چند مدرسه یا درمانگاه و ... مشکلات را حل نمود بلکه مسئله مهم تر آنست که از طریق تعیین تراکم های معقول جمعیت و برنامه ریزی صحیح مسکن و تامین نیازها ، روابط محله ای و بین محله ای ، به نحو صحیحی در محل نظر قرار داد.(شیعه1370ص8-7)
  [IMG]file:///C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image003.jpg[/IMG]


  " کبیل شهرسازی را دانش سامان دادن کاربردی زمین ، تامین محل ساختمانها و مسیر جاده های ارتباطی با حداکثر عملی بودن و راحتی و دسترسی تعریف کرده است.
  لینچ: شهرسازی را توزیع نظام کلی فضایی فعالیت ها و عناصر در یک منطقه یا زمین دانسته است.
  چیپن: شهرسازی را انجام تلاش منظم و سیتماتیک در جهت پیش بینی گرایش های اجتماعی و اقتصادی یک جامعه و هماهنگ کردن محیط فیزیکی با آنرا دانسته است.
  و برخی دیگر از صاحب نظران ، شهرسازی را نوعی برنامه ریزي فیزیکی دانسته اند که جهت ارائه طرح و برنامه ریزی فیزیکی آینده، نگرش به حال و گذشته نیز مطرح کرده اند."
  در حقیقت شهرساز یا طراح و برنامه ریزی شهری عبارت است از دو پدیده محیط و انسان، که در کنار هم جوامع زیستی را به وجود آورده اند .بنا به این تعریف ها ، شهرساز به ایجاد رابطه ای منطقی بین انسان و محیط زیست مبادرت می کند. در واقع بزرگترین اختراع بشر نیز، ساختن محیط های زیستی بوده است که ضمن تامین معیشت و بسط روابط انسانی و اقتصادی و روال یک زندگی جمعی ، بتواند در کنار دیگر همنوعان خود به تامین احتیاجات و رفع نیازمندی های خودش بپردازد، از حداکثر داده های محیط طبیعی به نفع خود استفاده نماید و اثرات نامساعد عوامل طبیعی را در محیط زیست خود کاهش دهد.(شیعه1379ص8)
  یک شهرساز نمی تواند در تمامی علوم آگاهی داشته باشد لذا در این رابطه به کارشناسان متعددی نیاز دارد که از جمله:
  جامعه شناس ، متخصص ترافیک، صنایع ، زمین شناسی ، آمار ، حقوق کشاورزی، جنگلداری ، شیلات ، پست، تلفن ، و... ( موسویان 1380 ص 322).

  شكل 1- رشته هاي مرتبط با شهرسازي
  .................................................. .................................................. ..............................
  وظیفه اصلی يک شهرساز:
  با توجه به موارد فوق ، شهرسازی یک کار گروهی و یک کوشش دسته جمعی با شرکت متخصصین علومی است که به نحوی در زمینه مسائل شهری می توانند به مطالعه بپردازند و در جهت بهبود ، توسعه و به طور کلی وضع آینده آنها به تعیین برنامه مبادرت کنند (شیعه 1379ص9).
  در واقع شهرساز ضمن تفحص و بررسی و جمع آوری علوم مختلف جامعه شهری و تجزیه و تحلیل آنها و با درونگری انسانهایی که در آن شهر زندگی خواهند کرد و با آینده نگری کامل در رابطه با توسعه شهری و پیشرفت علوم به طراحی یک شهر می پردازد.
  وظیفه اصلی یک شهرساز ارائه راه حل های منطقی در رابطه با مسائل موجود جامعه شهری و تلفیق آن با تکنیک شهرسازی و ارائه هنر شهرسازی جهت یک زندگی راحت می باشد.(موسویان 1380 ص 323)
  به نظر برنامه ریزان موثرترین نقش شهرساز این است که واسطه ای بین خواسته های گروه های مختلف باشد که اطمینان حاصل شود توافق در مورد فرم عمل به دست می آید و می توانند عمل فراتر از واسطه بودن را نیز انجام دهند و حق انتخاب در ساختن آینده داشته باشند.( سیف الدینی 1380ص132).
  .................................................. .................................................. .............................
  تکنیک های شهرسازی :
  ارائه تکنیک شهرسازی را در واقع به سه بخش اساسی می توان تقسیم نمود :
  1- سطوحی که در رابطه با ارتباطات ( جاده ها ، از قبیل : پیاده ، سواره ، پل ها ، میدانها و...).

  [IMG]file:///C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image004.jpg[/IMG]


  2- سطوحی که در رابطه با احداث ساختمانها قرار دارند ( از قبیل مراکز تجاری ، مسکونی ، صنعتی و )

  [IMG]file:///C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image005.jpg[/IMG]

  3- فضاهای سبز ( از قبیل : پارک ها ، باغ وحش ....) کلیه زمینه هایی که در داخل یک شهر قرار دارند شامل یکی از بخش های فوق می باشند. ( موسویان ، ص 323 )

  [IMG]file:///C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image006.jpg[/IMG]
  و به طور کلی تکنیک های شهرسازی در فضاهای شهری نمود و تجلی پیدا می کند فضای شهری بخشی از سطح زمین است که شامل کلیه سازه های شهری از جمله میادین، خیابانها ، پارک ها و سایر عناصر شهری که به همراه درونمایه مادی، اجتماعی ، و فرهنگی به وجود می آید.( شماعی و پوراحمد 1384 ص 89)
  کاربرد عمومی فضاهای شهری ایجاد آرامش ، سرگرمی و محلی براي گردش ، فراهم آوردن ارتباط و زمینه معاشرت و امکان تردد می باشد و وجود این فضاها برای پیشگیری از درماندگی ، افسردگی ، گوشه گیری و خشونت بسیار موثر و حتی ضروری است.
  فضاهای شهری بسان نمایشگاهی هستند که شهرساز با استفاده از تکنیک ها و روشهای شهرسازی هنر خود را عرضه می دارد و هر چه فضاهای شهری مطلوبتر باشد رفتار شهروند نیز مطلوبتر خواهد بود.
  هر انسان محتاج زیبائی است و توقع دارد که فضای شهری ، وی را از لحاظ احساسی ارضاء نماید . فضاهای شهری اگر برای پاسخگویی به حواس او ساخته نشده باشد، و فقط به خاطر رفع نیازهای عملکردی ( که شرطی است لازم نه کافی) ساخته شود، نمی تواند فطرت زیبا طلبانه انسان را ارضا نماید .

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [IMG]file:///C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image008.jpg[/IMG]

  یک شهرساز بایستی با استفاده از تکنیک ها بتواند فضای شهری را از جذابیت بیشتری برخوردار نماید و چون فضا به وسیله کلیه حواس شهروند احساس می شود، فضاهایی که علاوه بر حس بینایی ، شنیداری ، بویائی ، لامسه ، تعادل و جهت یابی را تحریک کند تاثیر بیشتری بر انسان دارند. ( پاکزاد1385 ص 148).
  .................................................. .................................................. ............................
  گرایش های شهرسازی :
  بر اساس تعریفی که لوئیس کبیل از شهرسازی ارائه داده است، شهرسازی هم علم است و هم هنر. جنبه های علمی شهرسازی سعی می کند گرایش های اقتصادی و اجتماعی جامعه را پیش بینی کند و محیط کالبدی را با آن هماهنگ نماید .
  جنبه هنری شهرسازی نیز اجزای مختلف شهرها را به شکل متناسبی با یکدیگر ترکیب می کند و تلاش دارد که فرم و شکلی با زندگی پدید آورد.
  بنابراین ، قابلیت دوگانه شهرسازی ( علمی – هنری) دو گرایش جدایی ناپذیر در شهرسازی به وجود آورده است.
  1- برنامه ریزی شهری (urban planning)
  2- طراحی شهری (urban pesign). ( اطلس ملی ایران ، جلد 15 ص 50).
  برنامه ریزی شهری عبارت است از تامین رفاه ، شهرنشینان ، از طریق ایجاد محیطی بهتر ، مساعدتر ، سالمتر ، آسان تر ، موثرتر، دلپذیرتر.( شیعه 1379 ص 101)
  معیارهیا اصلی سازمان دهی شهری در برنامه ریزی شهری در چهار مقوله اساسی " عدالت ، کارایی ،کیفیت محیط ، و سرزندگی خلاصه می شوند. ( اطلس ملی ص 50)
  طراحی شهری عبارت است از ایجاد نظم و انضباط در محیط شهری ( لوکوربوزیه)
  طراحی شهری عبارت است از سازمان دهی به روابط بین عناصر شهری ( تونی گارینه) به طور کلی طراحی شهری عبارت است از فعالیت ها ، عملیات و فرایندهایی که هدفشان نظام دهی ظاهری و عملکردی به محیط کالبدی است(بحرینی 1385 ص 28-29).
  به بیان دیگر ، هدف طراحی شهری جستجوی کیفیات زیبایی بصری از فرم شهر است که بر اساس مصرف اراضی پیش بینی شده در برنامه ریزی شهری قرار دارد .
  سیاست هايي را که شهرداری ها در رابطه با ضوابط ساختمانی شهر اعمال مي نمايند. می توان جزئی از طراحی شهری دانست(شیعه 479ص100).
  .................................................. .................................................. ........................
  حقوق شهری :
  حقوق شهری شاخه ای است منشعب از حقوق اساسی و حقوق اداری که هر دوی آنها از شاخه های حقوق داخلی عمومی محسوب می شوند، و موضوع آن رابطه مردم شهر با شهرداری ، و حقوق و تکالیف آنها در برابر یکدیگر ، تعیین هدف ها ، وظائف ، و روش انجام آنها ، اداره امور شهر و کیفیت نظارت شهرداری بر رشد موزون و هماهنگ شهر می باشد.
  .................................................. .................................................. ...........................
  مشکلات شهرنشینی در عصر حاضر:
  شهرنشینی فرایندی است که در آن تغییراتی در سازمان اجتماعی سکونتگاههای انسانی ، به دلیل افزایش، تمرکز ، و تراکم جمعیت به وجود می آید .(شکوئی 1373 ص75)
  همگان ، توشعه شهرنشینی و تحولات اجتماعی و اقتصادی شهرها ، چه از نظر اجتماعی و چه از نظر اقتصادی در زمینه زندگی در شهرها ، نارسا ئی هایی به چشم می خورد که در بسیاري موارد به صورت مسائلی حاد و جلوه گر شده است.
  در قالب همین نارسایی های اجتماعی و اقتصادی ، محیط زیست نیز در اثر جریانات زندگی شهری و احتیاجات دنیای صنعت و ماشینیسم، در معرض خطر قرار گرفته است. ذیلاً مهم ترین عواملی که زندگی شهری و طبیعت شهرنشینی را با مشکل روبرو کرده است، یادآور می شویم:
  - فقر و عدم تساوی
  - تزلزل اقتصادی و بیکاری
  - امکان مخاطرات بیشتر
  - اتکا و وابستگی
  - از هم گسیختگی قوام و اساس خانواده
  - آلودگی صدا و فشارهای عصبی
  - مشکلات اجتماعی
  - آلودگی هوا
  - آلودگی زیست محیطی
  - کمبود وسایل تفریحی
  - تراکم بیش از اندازه
  - رشد و توسعه بدون برنامه شهرها
  - مشکلات مسکن
  - زاغه نشینی
  - جابه جائی صنایع
  - و بسیاری موارد دیگر ( شیعه 1379 ص 29-20)
  نکاتی که در بالا ذکر شد، از اهم مشکلات و مسائلی است که شهرنشین امروز با آن مواجه است.
  بنابراین این جاست که علم شهرسازی مطرح می گردد و نقش آن (شهرسازی – شهرساز) پیدا نمودن راه حل ها و روش هایی است که می توان بر این مشکلات فائق آمد ، و از پیشرفت تکنولوژی و مظاهر و آسایش در جهت بهبود هر چه بیشتر و بهتر زندگی شهری سود برد.

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  .................................................. .................................................. ..........................
  نتیجه گیری :
  مطالعات مربوط به شهر و شهرسازی در بسیاری از نقاط دنیا، از سطوح بالای آموزشی آغاز می شود. در دوران ابتدایی و دبیرستانی ، در اندازه ای محدود راجع به شهر و مسائل شهر و عوامل ناشی از برخورد انسان با آن صحبت می شود. این مورد نیز بیشتر تعاریف و اصطلاحات را در بر می گیرد .
  بنابراین، با توجه به ظرفیت کم مراکز علمی و دانشگاهی که انواع تخصص های شهرسازی و مطالعاتی مختلف شهری را آموزش می دهد ، قسمت عظیمی از جمعیت از شناخت علمی شهر و روال زندگی در آن غافل می ماند.مردم شهرها، به دلیل عدم شناخت از بسیاری از شرایط علمی و عملی زندگی در شهر، بحرانهای بزرگی را شاهد بوده اند.
  نسل شهری امروز در عرصه رویارویی و برخورد با فراورده های دست خود ، ريسماني را بر گردن خود احساس می کند که روز به روز گلویش را بیشتر می فشارد .انسان وابسته به طبیعت است، انسان زیبائی را دوست دارد، او نیازند سکوت و آرامش است، غوغا و هیاهو، برقراری ارتباط ، تعالی فکری و روانی و بسیاری موارد دیگر است حال در مقابل این کوله بارها پر از مشکلات و خواسته ها ، شهرسازی چه کرده و چه باید بکند؟
  در مقابل حل این بحرانها ، دانش شهرسازی به دلیل جوان بودن، سرعت در تحولات شهری و عدم شناخت آن توسط قشر عمده ای از مردم کارایی علمی نداشته است .
  متاسفانه به شهرسازی ، به صورت یکی از رشته های تحصیلی دانشگاهی نگریسته می شود. در حالیکه جنبه های نظری و علمی آن از بدو تولد تا مرگ به همراه همه انسانهاست. مردم از تاثیر بسیاری از مسائل کم اطلاع باقی مانده اند از این رو شهرسازی کار خود را می کند و مردم نیز به زندگی خود با تمام مشتقاتی که در شهرها با آن دست به گریبانند ادامه می دهند.
  باید مشکلات و معضلات زندگی در شهرها را به حداقل رساند و مهم ترین گام، افزایش سطح اطلاع مردم و آموزش عمومی آنان است.
  همان طور که در دانش پزشکی پیشگیری قبل از درمان است، در شهرسازی هم آموزش عمومی مسائل و مفاهیم شهرسازی قبل از درمان است.(شیعه1378 ص 49-50)
  .................................................. .................................................. .................................
  منابع و مآخذ :

  1. بحرینی ، سید حسین/1385/فرآیند طراحی شهری / انتشارات دانشگاه تهران.
  2. شیعه، اسماعیل/1379/ مقدمه ای بر مبانی برنامه ریزی شهری/ انتشارات دانشگاه علم و صنعت.
  3. شیعه، اسماعیل /1378/ با شهر و منطقه در ایران/ انتشارات دانشگاه علم و صنعت.
  4. حبیبی ، محسن/1375/ شهرسازی واقعیات و تخیلات / دانشگاه تهران.
  5. موسویان، محمدرضا /1380/ اصول و مبانی در معماری و شهرسازی / آذرخش.
  6. سیف الدینی، فرانک/1381/ مبانی برنامه ریزی شهری/انتشارات پژمان.
  7. شکوئی، حسین/1373/ دیدگاههای نو در جغرافیای شهری / سمت.
  8. برآبادی ، محمود/1384/ الفبای شهر/ انتشارات سازمان شهرداری ها.
  9. شماعی، علی و احمدپور احمد/1384/ بهسازی و نوسازی شهری از دیدگاه علم جغرافیا/ دانشگاه تهران.
  10. پاکزاد ، جهانشاه/1385/مبانی نظری و فرایند طراحی شهری / انتشارات شهیدی
  11. اطلس ملی ایران / جلد 15/1380.
  12. آسیابی، محمد/1386 / پایان نامه کارشناسی ارشد .

 6. تشكرها از اين پست


 7. #14
  کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی آواتار Amir M@hdi.A
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2012/2
  محل سكونت
  پایتخت تاریخ و تمدن ایران
  امتیاز
  1968
  پست ها
  1,341

  Post شهر سازی چیست؟

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  کارشناسی شهر سازی عبارت از مجموعه آگاهی های علمی ، فنی در سطح آموزشهای عمومی حرفه شهر سازی است . دانش آموختگان این دوره قدرت اجرایی طرح سکونتگاه های شهری و یا در حال شهر شدن را در چارچوب آموخته های خود دارا بوده و آمادگی لازم را در تهیه طرح های شهری با گروه های تخصصی خواهند داشت .این فارغ التحصیلان همچنین با کسب آگاهی ها و مهارت های علمی – فنی ، در تهیه طرح های شهری همکاری فعال داشته و شرایط لازم و پایه ای را برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی شهر سازی واجد خواهند بود.
  دوره کارشناسی شهر سازی در پی تحقق بخشیدن به موارد زیر است:
  1- گسترش دانش و مهارت شهر سازی به منظور تربیت نیروی انسانی آگاه و کارا که بتواند در خدمت رشد و تحول همه جانبه کشور قرار گرفته و نظارت و مراقبت بر توسعه پایدار شهری بر اساس طرح های مصوب را بر عهده گیرد .
  2- تربیت کارشناسانی که بتوانند رابطه مناسب بین برنامه های اجتماعی – اقتصادی و توسعه ای را در اجرای طرح های شهری فراهم آورند و بر اجرای طرح ها و برنامه های توسعه نظارت نموده و در ارتقاء کیفیت و کارایی محیط های شهری موثر افتند .
  3- زمینه های علمی و فنی دوره های تخصصی شهر سازی را تقویت کرده و کارشناسی ارشد گرایش برنامه ریزی شهری و طراحی شهری را به سوی حرفه ای تر شدن سوق دهند .  نقش و توانایی :
  شهر سازی در عین تخصصی بودن خود دارای خصلت میان رشته ای بوده و با زمینه های گوناگون در سطوح روستایی ، شهری و منطقه ای از یکسو و سطوح فنی و انسانی و محیطی از دیگر سو در ارتباط می باشد. کارشناسان شهر سازی می توانند در فرآیند ساماندهی و بهبود فضاهای زیستی و محیط های زندگی نقش موثر داشته و با ارائه طرح های مختلف در مدیریت ، طرح و برنامه ریزی و اجرای طرح ها و برنامه ها این فضاها مشارکت نمایند. این کارشناسان به نسبت آموخته های خود قادر به تهیه طرح و برنامه در سطوحی از تهیه طرح های شهری و روستایی بوده و عملا در فرآیند شهر سازی نقش و وظیفه حرفه ای خویش را ایفاء خواهند نمود .
  کارشناسان شهرسازی با توجه آموخته های خود می توانند در نهاد های مختلف شهر سازی کشور مانند دفاتر شهرسازی و فنی شهرداری ها ، دفاتر فنی وزارت کشور ، ادارات کل مسکن و شهر سازی ، کارشناسی دادگستری ، دفاتر فنی جهاد سازندگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین دفاتر مهندسین مشاور شهرسازی و سایر نهاد ها ی مرتبط با آن برای اجرای طرح های شهری کشور به کار پردازند .
  ضرورت و اهمیت :
  توسعه شهر نشینی و رشد شهر ها و شهر گرایی در سده اخیر ، روز به روز به مسایل شهری ابعاد جدیدتری بخشیده است . امروزه مراقبت و هدایت توسعه شهری و ساماندهی مناطق پیرامون شهری از اهمیت ویژه ای بر خوردار گشته است .
  طی دهه های 1335-1375 تعداد شهر های ایران سه برابر شده وپیش بینی می شود که در سال 1400 شمسی این تعداد باز هم دو برابر گردد .تداوم این روند در آینده ،مراقبت و هدایت توسع های شهری را در دستور کار قرار داده و بر تربیت نیروی انسانی آگاه و کارا در سطوح مختلف شهر سازی تاکید می کند.


  گفت : با مــادر یه جمله بساز!
  گفتــم : من با مــادرم جمله نمیسـازم ! دنــیـــامو میسازم .


 8. تشكرها از اين پست


 9. #15
  کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی آواتار Amir M@hdi.A
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2012/2
  محل سكونت
  پایتخت تاریخ و تمدن ایران
  امتیاز
  1968
  پست ها
  1,341

  Post طراحی شهری چیست؟

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  طراحی شهری فرآیندی است که به شکل دهی فیزیکی بافت های مختلف شهری و روستایی منجر می شود. طراحی شهری با رویکرد ساختارگرایی به ایجاد اماکن متعدد می پردازد. این فرآیند طراحی ساختمان ها، فضاها و چشم اندازها را در برمی گیرد و نهایتا جریانی را به راه می اندازد که به عمران و آبادی شهری کمک می کند.
  تعریف طراحی شهری:
  طراحی بخشی از هنر سازمان دادن فضای کالبدی است که با رشته های مختلف علمی و هنری مانند برنامه ریزی شهری، معماری و منظر سازی، مهندسی فنی، مهندسی ترافیک و حمل و نقل روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد سر و کار دارد و در عین حال با سیاست و فرهنگ نیز ارتباط پیدا می کند. پس می بینیم که دامنه ی فعالیتش بسیار گسترده است.

  نمایی از شهر توکیو
  اگر گفته ی مانوئل کستل را بپذیریم که برنامه ریزی عین سیاست است شاید بهتر بتوان حوزه ی فعالیت شهری را مشخص کرد. به نظر جف لوید طراحی شهری، حلقه ی پیوند دهنده ی معماری، معماری منظر، مهندسی به صورت گسترده و برنامه ریزی و مخصوصا برنامه ریزی شهری است. این نظریه ای که امروز هم از اعتبار خود برخوردار است.
  در تعاریف بالا ما به دنبال جوهر و مفهوم طراحی شهری هستیم چیزی که در شرایط جامعه ی ما نیز مفید واقع می شود. طراحی شهری فعالیت جدیدی نیست. بحث های فراوانی از قدیم وجود داشته مبنی بر اینکه با شکل گرفتن فضای خصوصی زندگی بشر فضای عمومی نیز شکل گرفته، زیرا انسان ها می خواسته اند با هم رابطه داشته باشند و به محض آنکه انسان پا از فضای خصوصی بیرون می گذارد و در فضای عمومی قرار می گیرد حضور طراحی شهری در تاریخ کالبدی او آغاز می شود.
  گستردگی فعالیت طراحی شهری نشان می دهد که این فعالیت مانند یک طرح معماری یا طراحی یک پارک نیست که با طرح مشخصی شروع شود یا پایان پذیرد. یک کار معماری معمولا در جایی شروع می شود و خاتمه می یابد. اما یک میدان به عنوان عنصری از سازمان فضایی شهر در طول تاریخ تکون می یابد، دگرگون می شود، تغییر می کند و یا مدام عوض می شود. چنین فضایی می تواند از عهد باستان شروع شود، وسطی را پشت سر گذارد، رنسانس را ببیند و امروز هم بتواند در آن فعالیت و زندگی کند.
  دشواری پیش بینی آینده ایجاب می کند که طراحی شهری انعطاف پذیر باشد، بتواند خود را با حرکات و نوسانات و تصمیم گیری ها تطبیق دهد، اصلاح شود و به قولی مدارا کند.
  حرفه ای نو:
  طراحی شهری یکی از جدید ترین حرفه هاست که بیش از 25 سال از عمر آن نمی گذرد. بیشتر آن چه که طراحان شهری ارائه می کنند، (طراحی بافت های مسکونی) دستاورد حوزه های شغلی دیگر است. در واقع طراحی شهری یک رویکرد چندگانه نسبت به سایر مشاغل دارد.
  رسالت عمومی:
  هم زمان با شکل گیری صنف طراحان شهری، معماران، شهرسازان، طراحان فضای سبز، مهندسان راه، هنرمندان و طیف وسیعی از مشاغل وفاداری خود را به این حوزه «طراحی شهری» اعلام کردند. در واقع رسالت این حوزه ها تغییر روند شکل دهی فضاهای پیرامونی بود. از جمله مباحث چالش برانگیز میان این حوزه ها عبارت بودند از:
  الف) معماران باید سوای از طراحی ساختمان ها، با موقعیت مکانی بناها هم در ارتباط باشند.
  ب) شهرسازان هم باید با شکل فیزیکی توسعه و گسترش شهرها ارتباط داشته باشند.
  ج) طراحان فضای سبز هم باید در ابتدای فرآیند طراحی شهری به بررسی و فهم درست از مناطق مورد نظر دست یابند.
  د) مهندسان راه هم باید به جای تمرکز روی مباحث ترافیکی، از مهارت های خود در ایجاد فضاهای دلپذیر (چه برای سکونت و چه برای مشاهده صرف) استفاده کنند.
  چه اقداماتی در دستور کار طراحان شهری قرار دارد؟
  1: وسعت دید دادن به فضای شهری؛ استفاده از ابتکارهایی چند در تولید و بازتولید محیط های پیرامونی
  2: طراحی فضاهای ساخته شده؛ از کل شهرها و حومه های آنها گرفته تا خیابان ها و میدان ها ارائه نظرات خود بر چگونگی عمران و احیای شهرها
  3: تحقیق و تفحص پیرامون مناطق مورد نظر و ساکنان آنها در نظر گرفتن بافت فیزیکی، سیاسی، اقتصادی و روانشناسی حاکم بر آن مناطق
  4: تحت تأثیر قرار دادن مردم با ابتکارات خود، کمک به آنها در اتخاذ تصمیم هایی مناسب و آموزش آنها جهت ایجاد مکان های مطلوب
  5: توسعه سیاست گذاری های نوین پیرامون ساخت و سازهای شهری
  6: مشاور گروهی؛ کمک به مردم برای بر عهده گرفتن نقش هایی پیرامون سازندگی و طراحی حومه ها
  7: ارائه تصاویر گرافیکی از طراحی های کلی و تکنیکی گرفته تا استفاده از آخرین دستاوردها در طراحی های کامپیوتری
  هدف از طراحی شهری چیست؟
  طراحی شهری بخش بسیار مهم و حساسی از هویت شهروندان یک شهر به شمار می رود. بدین معنا که چگونه می اندیشند، چه امکاناتی در دسترس داشتند و چه متخصصانی نبوغ خود را ارائه دادند تا شهری که در آن زندگی می کنیم ساخته شده است. زمانی که این عوامل را کنار یکدیگر قرار می دهیم تا ترکیبی از یک شهر را ارائه نماییم، سیمای شهر گویای فرهنگ و نگرش آن جامعه می باشد. معیار فرهنگی، سلیقه ی شخصی، تفکر و امکانات نهادهای اجتماعی در یک کشور تعیین کننده ی نمای ظاهری شهری و بالطبع طراحی شهری است.
  طراحی شهری از یک سو باید حداقل خدمات و امکانات شهری را به طور یکسان در اختیار کلیه شهروندان قرار دهد و از سوی دیگر تنوع و امکان انتخاب جایگزین متفاوت را برای گروه های مختلف جامعه فراهم سازد.
  هدف اول مستلزم یکنواختی استانداردها و جامعیت آن می باشد، ولی هدف دوم تنوع استانداردها و به کار گیری تدابیر و راهبردهای متخصصان و افراد ذیصلاح در شهرسازی را ایجاب می نماید.
  طراحی شهری در چارچوب کلی فرایند برنامه ریزی و تصمیم گیری جامعه، نیاز به تشکلات رسمی دارد تا از این طریق قشر ها و گروه های فرهنگی جامعه نتواند به ارزش ها و آرمان های خود جامه ی عمل بپوشانند و پیشنهاد های طراحی را که نهایتا به صورت سرمایه گذاری شهری، مرمت، نوسازی، بازسازی و ساخت و حفظ بناها در می آید، بهتر ارائه دهند.
  اگر از هر قشر خواسته شود تا نظر خود را در مورد شکل شهر و نقش شهر بیان کند در طراحی شهری، تنوع، هماهنگی و زیبایی سیمای شهر و الگوی فعالیت ها به بهترین نحو فراهم می آید. زیرا در این حالت طراحی شهری رفتارهای جمعی خواسته های فرهنگی و هویت گروهی را منعکس می سازد. فرضیه اصلی در این جا این است که طراحی خیال پردازانه با استفاده مشترک از فضا و سهیم شدن در امکانات و دسترسی متعدد به عملکردهای شهری و تنوع در شیوه های زندگی می تواند برخی از تضاد های بارز بین گروه ها را از بین ببرد.
  طراحی شهری فعالیتی پر هزینه تر از برنامه ریزی شهری می باشد و مستلزم به کار گیری منابع کمیاب و متخصصان حرفه ای ماهر است. این نکته حائز اهمیت است که فعالیت های طراحی شهری در جهاتی سوق داده شود که عملکردها و عوامل شکل دهنده ی شهری بیشترین تأثیر را روی رفتار کلی افراد و بافت و فرم شهر داشته باشد.
  ويرايش شده توسط هدیه. در 2012/7/14 در ساعت 11:52 PM
  گفت : با مــادر یه جمله بساز!
  گفتــم : من با مــادرم جمله نمیسـازم ! دنــیـــامو میسازم .


 10. تشكرها از اين پست


 11. #16
  کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی آواتار Amir M@hdi.A
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2012/2
  محل سكونت
  پایتخت تاریخ و تمدن ایران
  امتیاز
  1968
  پست ها
  1,341

  Post طراحي شهري چيست ؟

  طراحي شهري چيست ؟
  يک شهر درست مثل يک تابلوي نقاشي است ،با اين تفاوت که به اندازي نصف يک اثر هنري به طراحي آن پرداخته مي شود ،و براي نصف ديگر آن مي بايست اين اثر را مانند يگ گياه دانست که نسبت به شرايط محيط زيست خود نياز به قواعد رشد و قوانين دارد.(فريتس شوماخر)

  طراحي شهري فرآيندي است که به شکل‌دهي فيزيکي بافت‌هاي مختلف شهري و روستايي منجر مي‌شود. طراحي شهري با رويکرد ساختارگرايي به ايجاد اماکن متعدد مي‌پردازد. اين فرآيند طراحي ساختمان‌ها، فضاها و چشم‌اندازها را در برمي‌گيرد و نهايتا جرياني را به راه مي‌اندازد که به عمران و آبادي شهري کمک مي‌کند.

  طراحي بخشي از هنر سازمان دادن فضاي کالبدي است که با رشته هاي مختلف علمي و هنري مانند برنامه ريزي شهري ,معماري و منظر سازي ,مهندسي فني ,مهندسي ترافيک و حمل و نقل روانشناسي ,جامعه شناسي واقتصاد سر و کار دارد و در عين حال با سياست و فرهنگ نيز ارتباط پيدا مي کند.پس مي بينيم که دامنه ي فعاليتش بسيار گسترده است.  اگر گفته ي مانوئل کستل را بپذيريم که برنامه ريزي عين سياست است شايد بهتر بتوان حوزه ي فعاليت شهري را مشخص کرد .به نظر جف لويد طراحي شهري حلقه ي پيوند دهنده ي معماري , معماري منظر, مهندسي به صورت گسترده و برنامه ريزي وبلاخص برنامه ريزي شهري است.اين نظريه اي که امروز هم از اعتبار خود برخوردار است.  در تعاريف بالا ما به دنبال جوهر و مفهوم طراحي شهري هستيم چيزي که در شرايط جامعه ي ما نيز مفيد واقع مي شود . طراحي شهري فعاليت جديدي نيست . بحثهاي فراواني از قديم وجود داشته مبني بر اينکه با شکل گرفتن فضاي خصوصي زندگي بشر فضاي عمومي نيز شکل گرفته , زيرا انسانها مي خواسته اند با هم رابطه داشته باشند و به محض آنکه انسان پا ازفضاي خصوصي بيرون مي گذارد و در فضاي عمومي قرار مي گيرد حضور طراحي شهري در تاريخ کالبدي او آغاز مي شود.

  گستردگي فعاليت طراحي شهري نشان مي دهد که اين فعاليت مانند يک طرح معماري يا طراحي يک پارک نيست که با طرح مشخصي شروع شود يا پايان پذيرد. يک کار معماري معمولا در جايي شروع مي شود و خاتمه مي يابد , يک ميدان به عنوان عنصري از سازمان فضايي شهر در طول تاريخ تکوین مي يابد , دگرگون مي شود ,تغيير مي کند و يا مدام عوض مي شود . چنين فضايي مي توانداز عهد باستان شروع شود , وسطي را پشت سر گذارد , رنسانس را ببيند و امروز هم بتواند در آن فعاليت و زندگي کند.

  دشواري پيش بيني آينده ايجاب مي کند که طراحي شهري انعطاف پذير باشد , بتواند خود را با حرکات ونوسانات و تصميم گيري ها تطبيق دهد ,اصلاح شود و به قولي مدارا کند.

  حرفه‌اي نو

  طراحي شهري يکي از جديد‌ترين حرفه‌هاست که بيش از 25 سال از عمر آن نمي‌گذرد. بيشتر آن چه که طراحان شهري ارايه مي‌کنند، (طراحي بافت‌هاي مسکوني) دستاورد حوزه‌هاي شغلي ديگر است. در واقع طراحي شهري يک رويکرد چندگانه نسبت به ساير مشاغل دارد.

  رسالت عمومي

  همزمان با شکل‌گيري صنف طراحان شهري، معماران، شهرسازان، طراحان فضاي سبز، مهندسان راه، هنرمندان و طيف وسيعي از مشاغل وفاداري خود را به اين حوزه «طراحي شهري» اعلام کردند.در واقع رسالت اين حوزه‌ها تغيير روند شکل‌دهي فضاهاي پيراموني بود. از جمله مباحث چالش برانگيز ميان اين حوزه‌ها عبارت‌ بودند از:

  الف) معماران بايد سواي از طراحي ساختمان‌ها، با موقعيت مکاني بناها هم در ارتباط باشند.

  ب) شهرسازان هم بايد با شکل فيزيکي توسعه و گسترش شهرها ارتباط داشته باشند.

  ج) طراحان فضاي سبز هم بايد در ابتداي فرآيند طراحي شهري به بررسي و فهم درست از مناطق مورد نظر دست يابند.

  د) مهندسان راه هم بايد به جاي تمرکز روي مباحث ترافيکي، از مهارت‌هاي خود در ايجاد فضاهاي دلپذير (چه براي سکونت و چه براي مشاهده صرف) استفاده کنند.

  چه اقداماتي در دستور کار طراحان شهري قرار دارد؟

  1 _ وسعت ديد دادن به فضاي شهري _ استفاده از ابتکارهايي چند در توليد و بازتوليد محيط‌هاي پيراموني

  2 _ طراحي فضاهاي ساخته شده _ از کل شهرها و حومه‌هاي آنها گرفته تا خيابان‌ها و ميدان‌ها ارايه نظرات خود بر چگونگي عمران و احياي شهرها

  3 _ تحقيق و تفحص پيرامون مناطق مورد نظر و ساکنان آنها در نظر گرفتن بافت فيزيکي، سياسي، اقتصادي و روان‌شناسي حاکم بر آن مناطق

  4 _ تحت تاثير قرار دادن مردم با ابتکارات خود، کمک به آنها در اتخاذ تصميم‌هايي مناسب و ‌آموزش آنها جهت ايجاد مکان‌هاي مطلوب

  5 _ توسعه سياستگذاري‌هاي نوين پيرامون ساخت و سازهاي شهري

  6 _ مشاور گروهي _ کمک به مردم براي برعهده گرفتن نقش‌هايي پيرامون سازندگي و طراحي حومه‌ها

  7 _ ارايه تصاوير گرافيکي _ از طراحي‌هاي کلي و تکنيکي گرفته تا استفاده از آخرين دستاوردها در طراحي‌هاي کامپيوتري

  گفت : با مــادر یه جمله بساز!
  گفتــم : من با مــادرم جمله نمیسـازم ! دنــیـــامو میسازم . 12. #17
  کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی آواتار Amir M@hdi.A
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2012/2
  محل سكونت
  پایتخت تاریخ و تمدن ایران
  امتیاز
  1968
  پست ها
  1,341

  Post مقدمه ای مختصر و کوتاه در طراحی شهری و شهرسازی

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  طراحی معماری خلق فضا یا فضاهایی سرپوشیده و مسقف به نام ساختمان و یا بدون سقف و محوطه در زمین و محلی است که بایستی به درخواست کارفرما و تابع ضوابط و الزامات خاص طرح های شهری یا روستایی و قوانین و مقررات ملی ساختمان باشد .
  برای اینکه ضوابط والزامات خاص طرح های شهری یا روستایی را متوجه شویم ، لازم است مختصری در مورد طراحی شهری بگوییم :


  برای انجام طراحی شهری یک شهر یا روستا توسط وزارت مسکن و شهرسازی یا وزارت کشور پس از طی مراحل قانونی با یک شرکت مهندسان مشاور شهرسازی و معماری قراردادی منعقد میگردد .

  ( برای شهرهای بزرگ بر اساس جمعیت طرح جامع ، توسط وزارت مسکن و شهرسازی تهیه و تصویب و برای شهرهای کوچک و روستاها طرح هادی شهری یا روستایی ، توسط وزارت کشور تهیه و تصویب میگردد) .
  گروه مهندسان مشاور در رشته های مختلف اعم از اجتماعی ، اقتصادی ، کالبدی ، و ....... نسبت به جمع آوری و تحقیق و مطالعه موارد در شهر مورد نظر اقدام و پس از تجزیه وتحلیل ، طراحی میکنند .
  جمعیت ( یعنی انسانها ) مبنای مهم همه طرحهای شهری است .
  واین جمعیت ( انسانها ) الزاماً بایستی در شهر بر اساس استانداردهای محلی و بین المللی در رفاه و آسایش زندگی کنند .
  و برای اینکه در رفاه و آسایش زندگی کنند ، بایستی تک تک اجزای پیکره شهری مانند شبکه معابر ، فضاهای آموزشی ، فضاهای درمانی ، فضاهای تفریحی و گردشی و پارک و فضای سبز و تاسیسات و تجهیزات شهری و فضاهای کار و سکونت و غیره ، زنده و پویا ، به اندازه و به نسب و تناسب جمعیت شهر باشد .
  در طراحی شهری جمعیت ، بر اساس وضع موجود با اعمال نرخ رشد جمعیت و مهاجرت ، در افق طرح ، ده یا پانزده ( یا بیشتر) ساله آتی را محاسبه و ملاک عمل قرار میدهند .
  در طراحی بر اساس وسعت طرح ، یک شهر را به چند منطقه و هر منطقه را به چند ناحیه و هر ناحیه را به چند محله ( در مواقعی به قسمتهای کوچکتر ) ، تقسیم بندی و به فرا خور هر تقسیم بندی ، کاربری های مورد نیاز بر اساس استانداردها با مساحت مورد نیاز ، و مکان استقرار ، با شعاع دسترسی معین برای جمعیت مورد نظر طراحی میگردد .
  بدین ترتیب زونهای مختلف کاربریها با مشخصات کامل مشخص و تعریف می شوند .
  مثلاً :
  گفتیم ؛ به فرا خور هر تقسیم بندی ، یعنی یک سینما را در سطح یک محله نمی سازند بلکه باید در تقسیم بندی ناحیه یا منطقه در نظر گرفته شود . یا کاربری فرودگاه ، یک کاربری شهری است . یا کاربری مسکونی ، یک کاربری محله ای است . یا مثلاً شعاع دسترسی یک مدرسه ابتدایی حد اکثر 500 متر مجاز است ، یعنی یک دانش آموز دبستانی برای رسیدن به مدرسه نباید بیشتر از 500 متر فاصله طی کند . و .....
  زون های مسکونی محل اسکان جمعیت شهر است و جمعیت یک شهر بر اساس وضع موجود و محاسبات توسعه و رشد شهر معین میگردد و به اندازه نیاز آن جمعیت بر اساس استانداردها سرانه های خدمات شهری مشخص و جانمایی میشود .
  برای اینکه جمعیت مورد نظر را در زون های مسکونی اسکان دهند :
  1- حد نصاب تفکیک قطعات مسکونی را تعریف و مشخص میکنند .
  2- برای احداث بنا ، محل احداث بنا در قطعه زمین تفکیکی را مشخص میکنند ، مثلاً میگویند محل احداث بنا در شمال قطعه زمین باشد .
  3- برای احداث بنا ، میزان سطح اشغال بنا را مشخص میکنند ، مثلاً میگویند سطح اشغال 60% ، یعنی در آن قطعه زمین میتوانند تا 60% مساحت زمین ساختمان بسازند .
  4- برای احداث بنا ، تعداد طبقات مجاز ساختمان سازی را مشخص میکنند ، مثلاً میگویند تعداد طبقات مجاز 2 ( دو ) طبقه ، یعنی در آن قطعه زمین میتوانند دو طبقه مسکونی روی یک طبقه پارکینگ ساختمان بسازند .
  5- در نهایت ضوابط و مقررات لازم و خاص مورد نیاز در جهت رعایت موارد دیگری ؛ منجمله نما و منظر شهری ، رفاه و آسایش ساکنین ، موارد زیست محیطی ، رعایت مسائل بهداشتی ، رعایت نورگیریها ، رعایت ضوابط فنی و مهندسی ، رعایت قوانین ومقررات ملی ساختمان ، و غیره ، وضع میگردد .
  بنا بر این با اعمال ضوابط طرح در هر قطعه مسکونی ، یعنی بدانیم مثلاً در یک قطعه زمین 200 متری ما میتوانیم 2 ( دو ) طبقه تک واحدی ساختمان بسازیم و اگر بعد جمعیت خانوار مثلاً 4 باشد ، در هر یک از قطعات مسکونی 8 نفر زندگی خواهند کرد . و اگر در زون مسکونی یک محله از شهر مثلا ً 1500 قطعه با این ضوابط پیش بینی شده باشد ، ( 12000 = 8 * 1500 ) جمعیت آن محله 12000 نفر پیش بینی شده است ، و برای همین تعداد جمعیت شبکه معابر و دسترسی و فضاهای خدمات شهری مانند مدرسه ، پارک کودک و غیره و غیره در نظر گرفته میشود .
  پس از تصویب طرح جامع یا طرح هادی شهر توسط وزارت مسکن و شهرسازی یا وزارت کشور ، طرح جامع یا هادی مصوب جهت اجرا به شهرداری ابلاغ میشود و شهرداری ملزم به رعایت دقیق کلیه مفاد و الزامات طرح جامع یا های شهر است .

  بنا بر این اگر به دستور یا ترجیح یا به هر دلیلی بدون مطالعه در محله بالا مثلاً با احداث بنا بجای دو طبقه ، سه طبقه موافقت و پروانه صادر کنند ببینیم چه اتفاقی می افتد :
  در هر قطعه زمین اگر سه طبقه و هر طبقه اگر یک واحد مسکونی بسازند سه خانوار زندگی میکنند ، و اگر بعد خانوار 4 نفر باشد ( 12 = 4 * 3 ) 12 نفر زندگی خواهند کرد ، و در محله 1500 قطعه ای ما ( 18000 = 12 * 1500 ) بجای 12000 نفر 18000 نفر زندگی خواهند کرد ، در این شرایط با توجه به اینکه اراضی خدمات شهری و عرض معابر و سایر شرایط در محله ما ثابت است و امکان گسترش و افزایش ندارد ، زندگی در آنجا سخت و شرایط آسایش از بین میرود و به نسبت تصاعدی مشکلات عدیده فرهنگی و اجتماعی و بزه کاری و غیره افزایش میابد .
  گفت : با مــادر یه جمله بساز!
  گفتــم : من با مــادرم جمله نمیسـازم ! دنــیـــامو میسازم .


 13. تشكرها از اين پست


 14. #18
  عضو فعال آواتار mani24
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/10
  محل سكونت
  هرکجا باران ببارد انجا خانه من است
  امتیاز
  47411
  پست ها
  35,041

  پيش فرض
  مقدمه
  توسعه شهرنشینی و رشد شهرها و شهرگرایی در سده اخیر، روز به روز به مسایل شهری ابعاد جدیدتری بخشیده است. امروزه مراقبت و هدایت توسعه شهری و ساماندهی مناطق پیرامون شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار گشته است.
  طی دهه های 1335- 1375 تعداد شهرهای ایران سه برابر شده و پیش بینی می شود که در سال 1400 شمسی این تعداد باز هم دو برابر گردد. تداوم این روند در آینده، مراقبت و هدایت توسعه های شهری را در دستور کار قرار داده و بر تربیت نیروی انسانی آگاه و کارآ در سطوح مختلف شهرسازی تأکید می کند.
  با توجه به این واقعیات، حرفه شهرسازی در مقطع کارشناسی به عنوان تخصصی میان رشته ای با تمام زمینه های علمی پایه ای و اصلی شهرسازی در تحصیلات دانشگاهی معنا می یابد. در این مقطع تقویت مهارت های فنی و کاربردی و همچنین آماده سازی زمینه برای دوره تحصصی کارشناسی ارشد شهرسازی و تربیت نیروی انسانی کارا در سطوح مختلف اجرایی کشور در دستور کار قرار می گیرد.
  آموزش در دوره کارشناسی شهرسازی زمینه ای مناسب برای ساماندهی و هدایت توسعه و حفاظت و بهره وری از منابع موجود و بالقوه محیطی در نقاط شهری را فراهم می آورد. تأسیس این دوره ضمن تحول و ارتقاء کیفی آموزش تخصصی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته شهرسازی، دگرگونی کیفی در آموزش دوره های دکتری شهرسازی را نیز فراهم کرده و مایه توسعه فنی و علمی شهرسازی در جهت همگامی با رشد و تحول کشور خواهد گردید.
  کارشناسی شهرسازی عبارت از مجموعه آگاهی علمی، فنی در سطح آموزش هیا عمومی حرفه شهرسازی است. دانش آموختگان این دوره قدرت اجرایی طرح سکونتگاه های شهری و یا در حال شهری شدن را در چارچوب آموزش های خود دارا بوده و آمادگی لازم را در تهیه طرح های شهری با گروههای تخصصی خواهند داشت. این فارغ التحصیلان همچنین با کسب آگاهی ها و مهارت های علمی- فنی، در تهیه طرح های شهری همکاری فعال داشته و شرایط لازم و پایه ای را برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی شهرسازی واجد خواهند بود.

  دوره کارشناسی شهر سازی در پی تحقیق بخشیدن به موارد زیر است:
  1) گسترش دانش و مهارت شهرسازی به منظور تربیت نیروی انسانی آگاه و کارآ که بتواند در خدمت رشد و تحول همه جانبه کشور قرار گرفته و نظارت و مراقبت بر توسعه پایدار شهری براساس طرحهای مصوب را بر عهده گیرد.
  2) تربیت کارشناسانی که بتوانند رابطه مناسب بین برنامه های اجتماعی- اقتصادی و توسعه ای را در اجرای طرحهای شهری فراهم آورند و بر اجرای طرحها و برنامه های توسعه نظارت نموده و در ارتقاء کیفیت و کارآیی محیط های شهری موثر افتند.
  3) زمینه های علمی و فنی دوره های تخصصی شهرسازی را تقویت کرده و کارشناسی ارشد گرایش برنامه ریزی شهری و طراحی شهری را به سوی حرفه ای تر شدن سوق دهند.  صنعت و بازار کار
  شهر سازی در عین تخصصی بودن، دارای خصلت میان رشته‌ای است و با زمینه‌های گوناگون در سطوح روستائی، شهری و منطقه‌ای از یکسو و سطوح فنی و انسانی و محیطی از دیگر سو در ارتباط می‌باشد.
  کارشناسان شهرسازی می‌توانند در فرایند ساماندهی و بهبود فضاهای زیستی و محیط‌های زندگی نقش مؤثر داشته، با ارائه طرح‌های مختلف در مدیریت طرح و برنامه‌ریزی و اجرای این فضاها مشارکت نمایند.
  این کارشناسان نسبت به آموخته‌های خود قادر به تهیه طرح و برنامه برای مناطق شهری و روستائی بوده، عملا در فرایند شهرسازی نقش و وظیفه حرفه‌ای خویش را ایفا خواهند کرد.
  کارشناسان شهرسازی با توجه به آموخته‌های خود می‌توانند در نها‌دهای مختلف شهرسازی مانند دفاتر شهرسازی و فنی شهرداری‌ها ، دفاتر فنی وزارت کشور، ادارات کل مسکن و شهرسازی، دادگستری، دفاتر فنی جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، دفاتر مهندسین مشاور شهرسازی و سایر نهادهای مربوط با اجرای طرح‌های شهری کشور به کار بپردازند.
  دانش آموختگان این دوره قدرت اجرایی طرح سکونتگاه های شهری و یا در حال شهری شدن را در چهار چوب آموخته‌های خود دارا هستند و آمادگی لازم را در تهیه طرح‌های شهری با گروههای تخصصی خواهند داشت.
  این رشته ارتباط نزدیک با برخی از رشته‌های مهندسی بخصوص رشته‌های معماری، عمران، مکانیک (تاسیسات) و همچنین علوم اجتماعی، روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد و... دارد.  چیز های زیادی واسه اهدا هست

  مث
  ل... خون، مثل... سلول بنیادی، مثل... عضو

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]ا 15. تشكرها از اين پست


صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

تاپیک های مشابه

 1. آشنایی با رشته طراحی و دکوراسیون داخلی
  توسط سـعید در تالار معماری داخلی
  پاسخ ها: 11
  آخرین ارسال: 2017/6/13, 10:36 AM
 2. آشنایی با رشته مهندسی معدن
  توسط morteza_420 در تالار مهندسی معدن
  پاسخ ها: 23
  آخرین ارسال: 2015/5/30, 11:47 PM
 3. آشنایی با رشته ی مهندسی رباتیک
  توسط ROBOTICS در تالار مهندسی رباتیک
  پاسخ ها: 31
  آخرین ارسال: 2014/5/14, 09:50 AM
 4. اشنایی با رشته الکترونیک هواپیمایی
  توسط *neda* در تالار الکترونیک
  پاسخ ها: 5
  آخرین ارسال: 2009/12/16, 02:11 AM
 5. آشنایی با رشته مهندسی صنایع
  توسط پیرجو در تالار راهنمای انتخاب رشته و دانشگاه
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/3/20, 11:05 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •