جزئیات یک اثر معماری تاریخی ایرانی معروف

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
برای کار پایان ترم درس بیان معمای 2 ازمون شیت بندی یک اثر معماری معمار معروف خارجی و یک بنای معماری معروف ایرانی را خواستند
من برای شیت بندی اثر خارجی ویلای ساوا را در نظر گرفتم ،چون هم پلان و مقطع و هم نمای داخلی داشتم ،اما برای اثر ایرانی نمی دونم چی کار کنم
پلان های ایرانی خیلی سخته
توی تایپیک ها هم گشتم اما چیزی پیدا نکردم (تایپیک جزئیات و نقشه های بناهای معماری تاریخی )
خواهش میکنم کمکم کنید
:crying::w10::w30:

farnaz.ab

عضو جدید
ویلا ساوا خیلی تابلوئه ! به نظر من واسه خارجی هم یه چیز دیگه انتخاب کن چون استادای ما حساسیت دارن به ویلا ساوا !

Eagle Golden

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]1. [/FONT][FONT=&quot]دبیرستان البرز تهران ;اثری از نیکلای مارکف ;معماری کلاسیک [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]دبیرستان البرز تهران ;اثری از نیکلای مارکف ;معماری کلاسیک[/FONT][FONT=&quot]

مـنـــــــبـع : [/FONT]
[FONT=&quot]کتاب معماری پهلوی اول ; دکتر قبادیان[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]

این ساختمان توسط نیکلای مارکف در دوره پهلوی اول بنا شد. در آغاز به اختصار با معمار آن آشنا می شویم. نیکلای مارکف متولد 1882 در تفلیس . تحصیلات او در آکادمی هنر و معماری سن پترزبورگ بود و در سال 1915 به همراه نیروی قزاق وارد ایران شد. اولین کار مهم او در سن 42 سالگی در1924 و 1925 مدرسه ی البرز تهران است . زمینه های موثر بر معماری مارکف : آرت دکو و جریان ها ی موازی در اروپا و آمریکا استفاده از نتایج پژوهش باستان شناسی ، به خصوص نتایج مربوط به دوران اسلامی وصفوی در طراحی . استفاده از فناوری محلی متاثر از کشفیات باستان شناسی زمینه های سیاسی و اجتماعی در ایران . معرفی بنا: حجم کشیده بنا از تقارن کاملی برخوردار است که در دو انتها به دو بال برگشته منتهی می گردد و ورودی در مرکز تقارن آن قرار دارد . تکرار پنجره ها و بازشو ها در دو طرف به بالهای برگشته ختم می گردد ورودی ایوانی است به تقلید از معماری دوره ی اسلامی که با دو شبهه برج در طرفین ترکیبی متقارن دارد. شبهه برج ها تصوری از معماری باستانی ایجاد می کند ایوان اصلی راه به فضایی ستون دار و متقارن می برد که پله در محور تقارن آن قرار دارد . بالکن طبقه دوم استوار بر 4 جفت ستون ، پیرامون آن می چرخد و دو راهرو در طرفین ، عمود بر محور تقارن پله منشعب شده اند . استوار اتاق ها ی اداری و کلاس ها در یک طرف و گاه در دو طرف ، جهات دید متنوعی از راهرو ها به فضاهای بیرونی ایجاد کرده است . امتداد راهروها به دو سالن ختم می شود که ورودی های مستقلی از حیاط دارند . تزئینات در دو ایوان انتهایی از لچکی ها و کتیبه های کاشی تا مقرنس های آجری جزئیات آشنایی معماری دوره ی اسلامی هستند که به فراوانی در نماها به کار رفته اند ترکیب و هندسه ی بنا مراجعی از سبک های تاریخی اروپا از جمله سبک کلاسیک و سبک باروک دارد . تشابه این سبک ها شیوه های معماری باستانی ایران در استفاده از تقارن ، سکو ، برج و کنگره به چشم می خورد. [/FONT]

zeus.m

عضو جدید
سلام دوستان
برای کار پایان ترم درس بیان معمای 2 ازمون شیت بندی یک اثر معماری معمار معروف خارجی و یک بنای معماری معروف ایرانی را خواستند
من برای شیت بندی اثر خارجی ویلای ساوا را در نظر گرفتم ،چون هم پلان و مقطع و هم نمای داخلی داشتم ،اما برای اثر ایرانی نمی دونم چی کار کنم
پلان های ایرانی خیلی سخته
توی تایپیک ها هم گشتم اما چیزی پیدا نکردم (تایپیک جزئیات و نقشه های بناهای معماری تاریخی )
خواهش میکنم کمکم کنید
:crying::w10::w30:

منم دقیقا واسه همین درس میخوام ولی یک بنا فرقی نداره کجایی معروف باید باشه و سایت پلانو تموم جزییاتم باشه که شیت درست کنم ماکتشم درست کنم

raha pania

کاربر بیش فعال
1. دبیرستان البرز تهران ;اثری از نیکلای مارکف ;معماری کلاسیک
دبیرستان البرز تهران ;اثری از نیکلای مارکف ;معماری کلاسیک

مـنـــــــبـع :
کتاب معماری پهلوی اول ; دکتر قبادیان

این ساختمان توسط نیکلای مارکف در دوره پهلوی اول بنا شد. در آغاز به اختصار با معمار آن آشنا می شویم. نیکلای مارکف متولد 1882 در تفلیس . تحصیلات او در آکادمی هنر و معماری سن پترزبورگ بود و در سال 1915 به همراه نیروی قزاق وارد ایران شد. اولین کار مهم او در سن 42 سالگی در1924 و 1925 مدرسه ی البرز تهران است . زمینه های موثر بر معماری مارکف : آرت دکو و جریان ها ی موازی در اروپا و آمریکا استفاده از نتایج پژوهش باستان شناسی ، به خصوص نتایج مربوط به دوران اسلامی وصفوی در طراحی . استفاده از فناوری محلی متاثر از کشفیات باستان شناسی زمینه های سیاسی و اجتماعی در ایران . معرفی بنا: حجم کشیده بنا از تقارن کاملی برخوردار است که در دو انتها به دو بال برگشته منتهی می گردد و ورودی در مرکز تقارن آن قرار دارد . تکرار پنجره ها و بازشو ها در دو طرف به بالهای برگشته ختم می گردد ورودی ایوانی است به تقلید از معماری دوره ی اسلامی که با دو شبهه برج در طرفین ترکیبی متقارن دارد. شبهه برج ها تصوری از معماری باستانی ایجاد می کند ایوان اصلی راه به فضایی ستون دار و متقارن می برد که پله در محور تقارن آن قرار دارد . بالکن طبقه دوم استوار بر 4 جفت ستون ، پیرامون آن می چرخد و دو راهرو در طرفین ، عمود بر محور تقارن پله منشعب شده اند . استوار اتاق ها ی اداری و کلاس ها در یک طرف و گاه در دو طرف ، جهات دید متنوعی از راهرو ها به فضاهای بیرونی ایجاد کرده است . امتداد راهروها به دو سالن ختم می شود که ورودی های مستقلی از حیاط دارند . تزئینات در دو ایوان انتهایی از لچکی ها و کتیبه های کاشی تا مقرنس های آجری جزئیات آشنایی معماری دوره ی اسلامی هستند که به فراوانی در نماها به کار رفته اند ترکیب و هندسه ی بنا مراجعی از سبک های تاریخی اروپا از جمله سبک کلاسیک و سبک باروک دارد . تشابه این سبک ها شیوه های معماری باستانی ایران در استفاده از تقارن ، سکو ، برج و کنگره به چشم می خورد.

ممنون اما من پلان ،نما و مقطع و نمای داخلی و خارجی رو برای شیت بندی میخوام
اون کتاب داره ؟

raha pania

کاربر بیش فعال
منم دقیقا واسه همین درس میخوام ولی یک بنا فرقی نداره کجایی معروف باید باشه و سایت پلانو تموم جزییاتم باشه که شیت درست کنم ماکتشم درست کنم

منم همینو میخوام اما مال ما ماکت نداره
دو تا شیت بندیه
ماکت برای درس مقدمات دارم

raha pania

کاربر بیش فعال
ویلا ساوا خیلی تابلوئه ! به نظر من واسه خارجی هم یه چیز دیگه انتخاب کن چون استادای ما حساسیت دارن به ویلا ساوا !

تنها جایی بود که هم پلان و مقطعشو تونستم پیدا کنم
کجا آخه
میشه یه منبع بهم معرفی کنید
:cry:

raha pania

کاربر بیش فعال
حالا واقعا ویلای ساوا خیلی تابلوئه
به زور گیرش آوردم آخه
شرطشم اینه معمار معروف باشه:redface:

Eagle Golden

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر کردم عکسا آپ شده ببخشید حالا دوستمون زحمتشو کشید

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام دوست عزیز میتونی از سایت great buildings مدارک ساختمونا رو دربیاری.من خودم واسه ماکتsmith House ازRichard Meier رو کار کردم مدارک کاملش تو اینترنت موجوده.
واسه ساختمون قدیمی هم یه فایل گنج نامه هست که توش مدارک ساختمانای قدیمی اگه گیرش بیاری کمکت میکنه من هرکاری کردم آپ نشد.
چون میخوای ماکت بسازی این بناها مدارکشو پیدا کنی خوبه:
مسجد امام اصفهان-مسجد حکیم اصفهان-مسجد جامع اصفهان-مدرسه آقا بزرگ کاشان-خانه بروجردی کاشان-خانه طباطبایی کاشان-خانه عباسی کاشان ...
موفق باشی...:gol:

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز میتونی از سایت great buildings مدارک ساختمونا رو دربیاری.من خودم واسه ماکتsmith House ازRichard Meier رو کار کردم مدارک کاملش تو اینترنت موجوده.
واسه ساختمون قدیمی هم یه فایل گنج نامه هست که توش مدارک ساختمانای قدیمی اگه گیرش بیاری کمکت میکنه من هرکاری کردم آپ نشد.
چون میخوای ماکت بسازی این بناها مدارکشو پیدا کنی خوبه:
مسجد امام اصفهان-مسجد حکیم اصفهان-مسجد جامع اصفهان-مدرسه آقا بزرگ کاشان-خانه بروجردی کاشان-خانه طباطبایی کاشان-خانه عباسی کاشان ...
موفق باشی...:gol:
تو سایت great buildings گشتم اما چون اطلاعات زیادی راجع به معمارای معروف ندارم فقط همونو تونستم پیدا کنم . از طرفی وقت زیادی ندارم
البته فقط شیت بندی دارم ،اون یکی دوستمون ماکتم داره

raha pania

کاربر بیش فعال
دوستان کسی میتونه یه سایت برای پیدا کردن نقشه های بناهای معمارهای معروف جهان معرفی کنه ؟
البته غیر از great buildings چون من اسم معمارا رو نمیدونم اون اندکی که میدونمم کاراشون نقشه کامل نداره
مرسی

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
دوستان کسی میتونه یه سایت برای پیدا کردن نقشه های بناهای معمارهای معروف جهان معرفی کنه ؟
البته غیر از great buildings چون من اسم معمارا رو نمیدونم اون اندکی که میدونمم کاراشون نقشه کامل نداره
مرسی
اسم چند تا از معمارای معروف کار هرکدوم خوشت اومد بعد میتونی مدارک کاملشو باز از اینترنت پیدا کنی...
Frank Lloyd Wright
Tadao Ando
Mario Botta
Richard Meier
Louis I.kahn
Ludwig Mies Vonder Rohe

raha pania

کاربر بیش فعال
اسم چند تا از معمارای معروف کار هرکدوم خوشت اومد بعد میتونی مدارک کاملشو باز از اینترنت پیدا کنی...
Frank Lloyd Wright
Tadao Ando
Mario Botta
Richard Meier
Louis I.kahn
Ludwig Mies Vonder Rohe

چون واسه شیت بندی باید پلان مقطع سایت پلان داشته باشه ،خیلی کم میشه چیزی پیدا کرد
بازم مرسی عزیزم خیلی بهم کمک می کنند

raha pania

کاربر بیش فعال
دوستان بنای مهم تاریخی ایران چند نمونه میگید ؟
مسجد آقا بزرگ کاشان مهمه؟
اصلا مهم تو ایران از نظر معماری یعنی چی؟
"جزئیات یک اثر معماری تاریخی مهم ایرانی "مهمش ندیده بودم،استادم بهم توپید

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان بنای مهم تاریخی ایران چند نمونه میگید ؟
مسجد آقا بزرگ کاشان مهمه؟
اصلا مهم تو ایران از نظر معماری یعنی چی؟
"جزئیات یک اثر معماری تاریخی مهم ایرانی "مهمش ندیده بودم،استادم بهم توپید
فکر کنم بیشتر اون "مهم" بودن برمیگرده به وجه تاریخی(اتفاقات تاریخی)
تخت جمشید
مسجد کبود تبریز
ارگ بم

خب ببینید چه چیز هایی توی کارای دوستاتون مورد توجه استاد بوده بعد شاید بشه یکم خط فکر استاد رو تشخیص داد:D

raha pania

کاربر بیش فعال
فکر کنم بیشتر اون "مهم" بودن برمیگرده به وجه تاریخی(اتفاقات تاریخی)
تخت جمشید
مسجد کبود تبریز
ارگ بم

خب ببینید چه چیز هایی توی کارای دوستاتون مورد توجه استاد بوده بعد شاید بشه یکم خط فکر استاد رو تشخیص داد:D

مشکل اینجاس استاد ما استادیاره کسی که این پروژه رو داده یکی دیگس
آخه مشکل اینه که نقشه ها و مدارکش گیر نمیاد
مسجد آقا بزرگ کاشان نمیشه ؟؟؟؟:(

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
مشکل اینجاس استاد ما استادیاره کسی که این پروژه رو داده یکی دیگس
آخه مشکل اینه که نقشه ها و مدارکش گیر نمیاد
مسجد آقا بزرگ کاشان نمیشه ؟؟؟؟:(

سلام رها جان من که اسم چند تا مکان تاریخی برات نوشتم اونا رو استادمون به ما گفته بود که مسجدآقا بزرگم جزشه باز اسم اون مکانارو برات میذارم!

لینک زیر هم یه نگاه بنداز عزیزم...
[h=1]مدارک(پلان-نما-برش)بناهای قدیمی[/h]

آخرین ویرایش:
دوست عزیز، من برای مقدمات 2 ام بنای موزه هنرهای معاصر تهران رو بررسی کردم، مدارکش رو هم با معرفی نامه رفتم از خود موزه گرفتم خیلی بنای مناسبی یه برای پروژه ی شما
لعد این که تو کتابخونه ی دانشگاهتون به کتاب های "گنجنامه" یه نگاهی بندازید، بناهای معروف هر استان رو با مدارک حسابی داره
برای بنای خارجی هم کتاب معماری معاصر غرب از دکتر قبادیان رو تورق بفرمایید. بناهای معروف که مدارکش توی خود کتاب هست و توی نت هم پیدا میشه زیاد داره

امیدوارم موفق باشید....:gol:

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
برای اولین بار میخوام شیت بندی یک بنا را انجام بدم
البته مدارک باید در دو شیت باشه
میشه نکات مهم بگید و اینکه در هر شیت بهتره چه مدارکی کنارهم باشند؟
بنا هم اینان
خارجی:موزه هنری کیمبل اثر لویی کان
داخلی:مسجد آقا بزرگ کاشان(نمیدونم چرا زیاد با این خوب نیستم،مخصوصا از وقتی فهمدیم یکی دیگه از همکلاسیامم اینو انتخاب کرده،اما هیچ جای دیگه ای پیدا نکردم که مدارکش کامل باشه)
لطفا کمک کنید
پیشاپیش ممنون

بالا