تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

alireza7000

عضو جدید
کمک اورژانسی

کمک اورژانسی

سلام خدمت دوستان عزیز
من تو این ترم درس cfd رو برداشتم و استادم واسه تابستون یه پروژه بهم داده که باید حل عددی بشه.خودمو کشتم ولی تقریبا نصفشو حل کردم.اگه کسی بتونه کمکم کنه خیلی خیلی ممنون میشم.پروژه رو براتون میزارم.
با تشکر فراوان:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

Untitled.jpg

پیوست ها

• پروژه CFD-20130715-015750.pdf
    508.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام خدمت دوستان عزیز
من تو این ترم درس cfd رمشاهده پیوست 162672و برداشتم و استادم واسه تابستون یه پروژه بهم داده که باید حل عددی بشه.خودمو کشتم ولی تقریبا نصفشو حل کردم.اگه کسی بتونه کمکم کنه خیلی خیلی ممنون میشم.پروژه رو براتون میزارم.
با تشکر فراوان:)

سلام
مگه چه مشکلی داری؟ Shooting Method رو بلدی؟ یک نمونه حل مسئله با این روش تو اینترنت سرچ کن، ببین چیکار کرده. مثل همون برو جلو. روش Shooting برای تبدیل مسائل مقدار مرزی به مسائل مقدار اولیه هستش. کلاً اسم شوتینگ هم به این خاطره که شما باید قبل از حل مسئله اصلی، بیای شرط مرزی بالایی ات رو به یک شرط مشتق در مرز پایینی تبدیل کنی. برای همین، قسمت اول برنامه ای که می نویسی، یک پرتابه رو با شیب های مختلف، پرتاب میکنه تا شیبی رو که با اون پرتاب، پرتابه به مقدار شرط مرزی بالایی می رسه، پیدا کنه. اون شیب، در حقیقت همون شرط مرزی اولیه هستش که از جنس مشتقه. در ضمن اینجا سه تا معادله هم داری که دوتا شون به همدیگر کوپل هستند و لذا باید با هم حلشون کنی.
اینجا را هم یک نگاه بینداز، شاید به دردت بخوره.
http://www.damtp.cam.ac.uk/lab/people/sd/lectures/nummeth98/highode.htm
اگر روش رو بلد باشی، کار خاصی نداره. یادش بخیر آقای دکتر لسانی در پلی تکنیک، این روش رو برای پروژه انتقال حرارت 1 به ما یاد داد.
یا علی

آخرین ویرایش:

alirezaoracle

عضو جدید
سلام به همه.اینجا کسی هست که درباره choking سیال(گاز) مقاله ای داشته باشه یا تحقیق کرده باشه؟خیلی ضروری و فوریه.ممنون میشم جواب بدین زود.

alireza7000

عضو جدید
سلام
ممنون دوست عزیز از راهنماییتون ولی مشکل من با اینه که معادله دومی دو متغیر که همان فی وتتا است .در معادله اول راحت به جواب مورد نظر رسیدم ولی در معادله دومی نمیدونم با فی چیکار کنم.
با تشکر فراوان

mdzaaibt

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین عزیز
به نظرتون واسه پروژه کارشناسی کارای نرم افزاری مثل CFD کار کنم بهتره یا رو موضوع های جدید مثل انرژی خورشید و ...
اگه پیشنهادی دارید ممنون می شم بهم بگین من گرایشم انرژیه:w10:

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسین عزیز
به نظرتون واسه پروژه کارشناسی کارای نرم افزاری مثل CFD کار کنم بهتره یا رو موضوع های جدید مثل انرژی خورشید و ...

سلام
گرایشتون چیه؟
کارشناسی هستین دیگه؟

mech.shima

کاربر ممتاز
آره تو دانشگاه ما همون سیالات رو دو بخش کردن انرژی و تاسیسات

چقد عالی
اگه من بودم بدون شک تاسیسات رو انتخاب میکردم
الان دیگه همه میدونین هدف اصلیتون چیه
به نظرم چون گرایشتون انرژیه بیشتر کارتون رو روی انرژی خورشیدی بذارین خیلی بهتره چون الان خیلی رو بورسه
آخه خواستم بگم تهویه انتخاب کنین که گفتین انرژیه گرایشتون
واگه سرمایه داشته باشین که ساخت وسیله هایی که با انرژی خورشیدی راه میفتن انتخاب کنید عالیه والبته فک کنم همه دانشگاه ها کمک میکنن

mdzaaibt

عضو جدید
چقد عالیاگه من بودم بدون شک تاسیسات رو انتخاب میکردمالان دیگه همه میدونین هدف اصلیتون چیهبه نظرم چون گرایشتون انرژیه بیشتر کارتون رو روی انرژی خورشیدی بذارین خیلی بهتره چون الان خیلی رو بورسهآخه خواستم بگم تهویه انتخاب کنین که گفتین انرژیه گرایشتونواگه سرمایه داشته باشین که ساخت وسیله هایی که با انرژی خورشیدی راه میفتن انتخاب کنید عالیه والبته فک کنم همه دانشگاه ها کمک میکنن
ممنون از کمکتون راستش خودشون پشیمون شدن از این که جدا کردن این گرایشارو ، شنیدم می خوان مثل سابق همون گرایش سیالاتش کنن همین الانشم خیلی تفاوتی ندارن با هم یعنی درسای تاسیسات تو درسای اختیاری ما هم هست . در هر صورت بازم ممنون خیلی لطف کردید. راستی تهویه آینده ی خوبی داره نه؟

mech.shima

کاربر ممتاز
ممنون از کمکتون راستش خودشون پشیمون شدن از این که جدا کردن این گرایشارو ، شنیدم می خوان مثل سابق همون گرایش سیالاتش کنن همین الانشم خیلی تفاوتی ندارن با هم یعنی درسای تاسیسات تو درسای اختیاری ما هم هست . در هر صورت بازم ممنون خیلی لطف کردید. راستی تهویه آینده ی خوبی داره نه؟

راستش من خودم حدودا فارغ التحصیلم
در واقع وارد بازار کار نشدم هنوز پروژه م مونده واگه خدا بخواد تابستون تموم میشه(پروژه م در زمینه تاسیساته)
ولی آره شنیدم خیلیا تو این کار موفق بودن

mdzaaibt

عضو جدید
راستش من خودم حدودا فارغ التحصیلم
در واقع وارد بازار کار نشدم هنوز پروژه م مونده واگه خدا بخواد تابستون تموم میشه(پروژه م در زمینه تاسیساته)
ولی آره شنیدم خیلیا تو این کار موفق بودن

ایشالا موفق باشید؛منم از وقتی اومدم اینجا به تاسیسات شدیدا علاقه مند شدم!‏
حالا موندم تو دو راهی!‏
از یه طرف دارم واسه ارشد می خونم رشتمونم که ماشالا یه دنیا زمینه داره نمیشه تو همش متخصص شد سرتونو درد نیارم خلاصه الان گیج گیجم!‏

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام خدمت مهندسین عزیز

سلام
به نظرم و البته تجربه شخصی خودم، روی موضوع جدید کار کن. یا اینکه یک موضوع عملی رو کارکن. چون دیگه امکانش و وقتش برات پیش نمیاد. در ضمن ممکنه موضوعت رو تجاری کنی و کار و کاسبی خوبی هم راه بیندازی. به نظرم Solar Chimney الآن خوبه. چون چند سالیه که دارن داخل کشور روی این موضوع کار می کنن.
موفق باشید

mdzaaibt

عضو جدید
سلام
به نظرم و البته تجربه شخصی خودم، روی موضوع جدید کار کن. یا اینکه یک موضوع عملی رو کارکن. چون دیگه امکانش و وقتش برات پیش نمیاد. در ضمن ممکنه موضوعت رو تجاری کنی و کار و کاسبی خوبی هم راه بیندازی. به نظرم Solar Chimney الآن خوبه. چون چند سالیه که دارن داخل کشور روی این موضوع کار می کنن.
موفق باشید
سلام
ممنون که پاسخ دادید یه چیزایی در موردش شنیدم ، به هر حال تجربه ی شما خیلی به دردم می خوره بازم تشکر و موفق باشید:smile:

mdzaaibt

عضو جدید
راستی خیلی ممنون می شم اگه مطلب کاربردی در مورد این دودکش های خورشیدی برام بفرستید....
اینم ایمیلم: mdzaaibt@yahoo.com
پیشاپیش ممنون

rezair

عضو جدید
سلام دوست عزیز
در مورد پاسخ یوال اولت اینکه توان مورد نیاز کمپرسور خیلی زیاد است و باید اکثر کار توربین را به کمپرسور بدهیم تا سیال را با آن دبی بالا منتقل کند لذا توان خروجی و راندمان نیروگاه به شدت کاهش می یابد.
تلفات انرژی ناشی از کندانسور را با بهینه سازی های حرارتی و ترمودینامیکی می توان کاهش داد که خودش بحث مفصلی دارد و به بحث تولید همزمان یا همان chp نیز مرتبط می شود.

uve

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین عزیز
به نظر من در کارشناسی تو زمینه CFD کار نکنی خیلی بهتره.....بذار وقتی ایشالا اومدی ارشد روش کار کن........انرژی خورشیدی هم خوبه منتها باید پروژتو بگی که دقیقا تو چه زمینه ای تا بهتر کمکت کنم .

dance_moon

عضو جدید
slm
man emsal konkur dadam age ghabul sham shayad mechanik beram mikhastam bedunam hatman bayad zabane englisim khub bashe?(akhe man injuri shenidam) lotfan j bedin

mdzaaibt

عضو جدید
به نظر من در کارشناسی تو زمینه CFD کار نکنی خیلی بهتره.....بذار وقتی ایشالا اومدی ارشد روش کار کن........انرژی خورشیدی هم خوبه منتها باید پروژتو بگی که دقیقا تو چه زمینه ای تا بهتر کمکت کنم .

ممنون راستش موضوعشو دوست دارم شما راهنمایی کنید یکی از دوستان solar chimney رو پیشنهاد دادن که به نظرم موضوع جالبیه فقط ترسم از اینه که آیا برای آینده به درد میخوره یا نه
اگه شما هم نظرتونو بگید ممنون می شم بازم تشکر

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام

دوستان جزوه مبانی برق 1 . رو دارید ؟؟؟؟؟

به جز جزوه از سایت شرکت پتروپالا محور

nima1985

عضو جدید
سلام دوستان.
من می خوام به یک ساختمان 20 طبقه آبرسانی کنم. نمی تونم دبی مصرف تخمین بزنم. میشه توضیح بدید باید چیکار کنم؟ باید بر اساس اون دبی و هد پمپ انتخاب کنم و لوله سایز کنم. ولی نمی دونم چطوری! این اولین تجربه من هست!

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
من می خوام به یک ساختمان 20 طبقه آبرسانی کنم. نمی تونم دبی مصرف تخمین بزنم. میشه توضیح بدید باید چیکار کنم؟ باید بر اساس اون دبی و هد پمپ انتخاب کنم و لوله سایز کنم. ولی نمی دونم چطوری! این اولین تجربه من هست!

سلام . به نظر من باید از معادله برنولی وارد بشید تا بتوانید دبی و هد پمپ رو به دست بیارید
چیزی ک الان یادمه در قسمت سیالات 2 همچین چیزی بود .

M.ARIABOY

عضو جدید
فشار ورودی آبت چقده؟؟
اولا که نمیشه به 20 طبقه یه جا آب رسوند پس باید زون بندی کنی
دوما معادلا برنولی برا غصه هاست،تو کار عملی نیست،خدا ازشون نگذره که یه چی واقعی به ما نگفتن
ارتفاع کف طبقه20 رو حساب کن، با 1.8 طول دوش جمع کن
طول دورترین مصرف کننده رو جمع کن، در 1.5 ضرب کن، بعدش ببین افتتو چقد دادن،اگه نداده باشن بگیر5 psi و خودت محاسباتتو برای تبدیل به متر آب انجام بده هر30 متر میشه 100 فوت تو هر 100 فوت 5 psi میشه پس هر 30 متر به دست میاد، حالا میتونی ببینی طول دورترین مصرف کننده چقده، همون عمودی هم افقی میشه دورترین مصرف کننده
به علاوه فشار حداکثری پشت آخرین مصرف کننده که میشه 4 اینارو جمع کن منهای فشار شبکه شهری یا همون پشت کنتور بکن
این عدد نباد منفی باشه،منفی شد باید پمپ بزنی
پمپ یادم نمیاد ددقیق ،ممکنه اشتباه بگم

mohammad114

عضو جدید
سلام
من کارشناسی رشته ی مهندسی مکانیک سیالات آزاد شهر ری خوندم و به اتمام رساندم
اما با وجود اینکه در خودم توانایی ادامه تحصیل در گرایش تبدیل انرژی کارشناسی ارشد رشته ی مکانیک را می بینم به دلیل علاقه نداشتن به این رشته دوست دارم کارشناسی ارشد را در حوزه هنر ادامه تحصیل بدهم یکی از گرایش های رشته های طراحی صنعتی یا کارگردانی
البته مشکل سربازی را هم دارم وگر نه از کارشناسی دوباره مشغول درس خواندن تو رشته های فوق می شدم اما به دلیل مشکل سربازی نمی توانم باید درس های این رشته ها رو در منزل مطالعه کنم و ازمون کنکور کارشناسی ارشد رشته ی طراحی صنعتی و کارگردانی را بدهم
حالا با توجه به توضیحات بالا آیا اساسا می شود تغییر رشته داد؟ کدام رشته و گرایش رو بخونم بهتر هست؟این کار به نفع یا ضرر من هست؟
کارشناسی ارشد مکانیک بدون حب و بغض اسون هستش یا سخت؟(من تمام درس های کارشناسی رو به راحتی پاس کردم و فقط سر انتقال حرارت 1 گیر کردم و با 10 پاس شدم)
یک سری هستن میگن پوستت رو میکنند؟درسته؟حوصله خر خونی ندارم!!!

بازار کار مکانیک سیالات با ارشد یا بدون ارشد چه تفاوتی داره؟
کارشناسی ارشد مکانیک سیالات ببیشتر به چه چیزی می پردازند؟محاسبات یا مباحث نظری و اکادمیک؟ اساسا چیزی به علم مفید من اضافه میکند یا خیر؟

ممنون میشم راهنماییم کنید تو یک هزارتو گیر کردم

htafrishi

عضو جدید
سلام. من میخوام با فلوینت تنش برشی روی پره های یه کمپرسور Axial رو بدست بیارم. اما فلوینت رو در این حد بلد نیستم. مقدماتی بلدم. کی میتونه کمکم کنه؟ یا چی میتونه کمکم کنه؟ اینجا هم خیلی وقت پیش عضو بودم. الان دیدم یه ایمیل اومده میگه چرا یه سر به سایت مهندسان ایران نمیزنید؟ من هم یادم افتاد همچین جایی هست اومدم سوالمو بپرسم ببینم جوابی میشنوم یا نه. ممنون.

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان.

برای تخمین دبی مصرفی شما مراجعه کن به مقررات ملی ساختمان، مبحث ۱۶، جدول پ-۱-۲-۲ ( تو پیوست ها هست) از اونجا مجموع SFU های مصرفی رو بدست میاری (اگه پکیج داری برای رایزر هات کل رو در نظر بگیر، اگه موتورخونه مرکزی داری سرد و گرم رو جدا بگیر) بعد میزاری تو نمودار پ-۱-۳-۲ همون مقررات ملی که همزمانی ها رو حساب کنه و دبی واقعی مصرف رو بهت بده. البته شما با این دبی و هد مستقیم پمپ رو انتخاب نمی کنی. برای اینکه درست پمپت رو انتخاب کنی و زیادی قوی نگیریش باید منبع دیافراگمی رو که تو خروجی پمپ نصب میشه و مصرف های لحظه ای رو تبدیل به مصرف های پیوسته می کنه در نظر بگیری و با فرضی که خودت میگیری موقع انتخاب اون منبع که پمپ تو ساعت چند بار خاموش روشن میشه، و جدول های مصرفی مصرف بر ساعت که تو طباطبایی اومده می تونی تخمین بهتر و عملی تری از مصرف بزنی. البته برای یه ساختمان بیست طبقه اصولا از پکیج بوستر پمپ استفاده میشه که جوکی پمپ دارن برای مصارف کم و بوستر پمپ های اصلی، اونا یه داستان دیگه است. برای ارتفاع های بالا زون بندی هم باید صورت بگیره همونطور که آریابوی گفت

scorched

عضو جدید
سلام.اگه این سوالو در قسمت نرم افزارهای مکانیک بپرسین شاید زودتر به نتیجه برسید ومطمءنا دوستان راهنمایی میکنن.موفق باشید.
سلام. من میخوام با فلوینت تنش برشی روی پره های یه کمپرسور Axial رو بدست بیارم. اما فلوینت رو در این حد بلد نیستم. مقدماتی بلدم. کی میتونه کمکم کنه؟ یا چی میتونه کمکم کنه؟ اینجا هم خیلی وقت پیش عضو بودم. الان دیدم یه ایمیل اومده میگه چرا یه سر به سایت مهندسان ایران نمیزنید؟ من هم یادم افتاد همچین جایی هست اومدم سوالمو بپرسم ببینم جوابی میشنوم یا نه. ممنون.

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

دوستان کسی میدونه چطور frequency of vortex shedding برای جریان درون یک کانال دوبعدی و از روی یک مانع محاسبه میشه؟

با تشکر

behzad93

عضو جدید
کسی میدونه در زمینه ی توربین گاز چه کنفرانس های داخلی و خارجی تشکیل میشه؟
سطحشون چطوره؟

sadegh1068

عضو جدید
سلام
من کارشناسی رشته ی مهندسی مکانیک سیالات آزاد شهر ری خوندم و به اتمام رساندم
اما با وجود اینکه در خودم توانایی ادامه تحصیل در گرایش تبدیل انرژی کارشناسی ارشد رشته ی مکانیک را می بینم به دلیل علاقه نداشتن به این رشته دوست دارم کارشناسی ارشد را در حوزه هنر ادامه تحصیل بدهم یکی از گرایش های رشته های طراحی صنعتی یا کارگردانی
البته مشکل سربازی را هم دارم وگر نه از کارشناسی دوباره مشغول درس خواندن تو رشته های فوق می شدم اما به دلیل مشکل سربازی نمی توانم باید درس های این رشته ها رو در منزل مطالعه کنم و ازمون کنکور کارشناسی ارشد رشته ی طراحی صنعتی و کارگردانی را بدهم
حالا با توجه به توضیحات بالا آیا اساسا می شود تغییر رشته داد؟ کدام رشته و گرایش رو بخونم بهتر هست؟این کار به نفع یا ضرر من هست؟
کارشناسی ارشد مکانیک بدون حب و بغض اسون هستش یا سخت؟(من تمام درس های کارشناسی رو به راحتی پاس کردم و فقط سر انتقال حرارت 1 گیر کردم و با 10 پاس شدم)
یک سری هستن میگن پوستت رو میکنند؟درسته؟حوصله خر خونی ندارم!!!

بازار کار مکانیک سیالات با ارشد یا بدون ارشد چه تفاوتی داره؟
کارشناسی ارشد مکانیک سیالات ببیشتر به چه چیزی می پردازند؟محاسبات یا مباحث نظری و اکادمیک؟ اساسا چیزی به علم مفید من اضافه میکند یا خیر؟

ممنون میشم راهنماییم کنید تو یک هزارتو گیر کردم

سلام دوست من.
در مورد اینکه واسه ارشد چه رشته یا چه گرایشی بخونی کاملا به خودت داره.
فقط در مورد ارشد مکانیک باید عرض کنم که توی دانشگاه های معتبر که توی سال اول به قول دوستاتون پوستتون رو میکنن و خیلی تمرین و پروژه و این جور چیزها سرتون میریزن و تو دانشگاه های یه خورده با سطح پایین تر هم تقریبا همین وضعه البته با یکم تخفیف! و اما اینکه بازار کار ارشد چطوره باید بگم که اگه قصدتون کار کردن توی صنعته مطمئن باشین ارشد اونقدری کمکتون نمیکنه که بخواید این همه واسش زحمت بکشین و عملا توی گرایش تبدیل چیز صنعتی بهتون یاد نمیدن که شما بخواید ازش به عنوان یه امتیاز واسه کار کردن یاد کنید و بیشتر توی مباحث تئوری و آکادمیک فعالیت میشه. در کل باید اینو بگم که این طرز تفکر که من ارشد بخونم دیگه کارم تضمینه و اینجور چیزها کلا یه توهم بیش نیست!