درخواست شعارهای کیفیتی

gorb

عضو جدید
سلام. من می خوام پرسنل شرکتو کم کم با کیفیت و اهداف ایزو آشنا کنم فایوس هم می خوام اجرا کنم برای همین می خوام چند تا شعار براشون هر هفته بزارم که آشنا بشن چه نوع شعارهایی مناسبن اگه شعار خاصی مد نظر دارید لطفا برام بنویسید.

1716

عضو جدید
بنظرم شعاری که انتخاب می کنید باید متناسب با اون کاری که انجام میدید باشه ، میشه چند تا شعار کلی نوشت اما تا وقتیکه کارگران و حتی کارمندان اون شعار رو حس و درک نکنن کاری از پیش نمیره
مثل بعضی چیزهایی که در تی وی و روزنامه گفته میشه و فقط در حد شعار باقی می مانند

gorb

عضو جدید
بنظرم شعاری که انتخاب می کنید باید متناسب با اون کاری که انجام میدید باشه ، میشه چند تا شعار کلی نوشت اما تا وقتیکه کارگران و حتی کارمندان اون شعار رو حس و درک نکنن کاری از پیش نمیره
مثل بعضی چیزهایی که در تی وی و روزنامه گفته میشه و فقط در حد شعار باقی می مانند
یعنی چه طور باید باشه متوجه نمی شم؟ در حال حاضر قسمت استراحت کارگران، آشپزخانه، راهرو رو شروع کردم اصلا نظافت که رعایت نمی کنن هر چیزی رو هم یه جایی می ندازن واقعا نمی دونم چه طور متوجهشون کنم؟ سالن تولیدم وضعیت خوبی نداره کار تمیزی داریم اما هیچ چیز نظم نداره اما قسمت اداری واقعا همه چیز درسته. چه جوری باید آشنا شون کنم بهم کمک کنید ممنون می شم.

• Like
واکنش ها: 1716

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
یعنی چه طور باید باشه متوجه نمی شم؟ در حال حاضر قسمت استراحت کارگران، آشپزخانه، راهرو رو شروع کردم اصلا نظافت که رعایت نمی کنن هر چیزی رو هم یه جایی می ندازن واقعا نمی دونم چه طور متوجهشون کنم؟ سالن تولیدم وضعیت خوبی نداره کار تمیزی داریم اما هیچ چیز نظم نداره اما قسمت اداری واقعا همه چیز درسته. چه جوری باید آشنا شون کنم بهم کمک کنید ممنون می شم.

به نظر من نظم محیط تولید در ذهنیت کارگران نسبت به تولید و همچنین خستگی و همچین دقت انها تاثیر داره !
به نظر من باید یک برنامه نیمه اجباری گذاشته شود!
مثلا یادمه در فروشگاه ها برای اینکه به چرخ های دستی نظم بدهند ، هرکس که چرخ رو در انتهای فروشگاه رها کند باید مبلغه کمی پرداخت کند ، مثلا چند سنت !! یا چند سکه !! حالا شاید برای طرف دادن چند سکه پول هیچی نباشه !! اما وقتی شما مجبورش کنید که خودش سکه رو بده ، یعنی باید چند سکه داشته باشه تا بتونه چرخ رو اونجا بزاره ! طرف بیخیال میشه و میره چرخ رو سر جاش میزاره !
این روش رو تو اروپا اجرا کردن و جواب گرفتن!
توایران وضعیت رو میبینید !!
یا برای همایشها میخواهید رزرو کنید باید مبلغی رو پرداخت کنید ،، سپس هنگام خروج اون رو پس بگیرید تا با اینکار تو ذهنتون برای اون کار وقت بگذارید و اهمیت قائل شوید !
اصلا در اینجا بحث پول نیست !! بحث اون وقت گذاشتن تو برنامه ریزی هست !!

شما هم باید به غیر از شعار دادن از همچین کارهایی استفاده کنید تا بتونید برنامه ها رو اجرا کنید !
راستی اینو هم فراموش نکنید بعضی شعارها خیلی ارزش داره و همه افراد کارخونه اونو باور میکنند و باهاش زندگی میکنند !!
مثلا کارخونه شما بهترین شرکت تولید در این زمینه در خاورمایانه هست !!
این باید باعث افتخار کارکنان شما در بین خانواده و دوستان خارج از محیط کار شود !

مثلا کارگری که تو ایران خودرو کار میکند رو با یک کارگر که در یک کارگاه کار میکند رو مقایسه کنید !! شاید مقدار دریافتیشون یکی باشه ولی شخصیتشون چی ؟ رضایتشون از شغلشون چی ؟؟

1716

عضو جدید
منم با نظر آقا سید موافقم احتمالا میتونه یه سیستم تشویق و تنبیه جواب بده.

گفتم بهتره از بیان شعار به صورت کلی اجتناب کنید یه مثال میزنم ( روی دیوار های مدارس معمولا می نویسن النظافت من الایمان و....، آیا نوشتن این احادیث تاثیرش فراگیر بوده شاید چند نفر می خوندن و عمل میکردن اما به صورت عام افراد زیادی رو درگیر نمیکنه نتیجه اش رو هم از نظافت شهری میتونیم ببینیم.)
بنظرم شعاری که انتخاب میکنید نباید نیاز به تفسیر خاصی داشته باشه، و یه سری نتیجه های عینی رو باید دربربگیره مثلا ( کالای بی کیفیت نتیجه فلان چیزه )
من برای درس ارزیابی یه جایی رفته بودن ساعت کاریشون 8-17 بود، یک روز در میان یا چند روز یک بار حدودای ساعتای چهار تعطیل می کردن و تا 4:30 هر قسمتی محیط اطراف خودش رو تمیز میکرد، اب و تاید میاوردن و زمین رو تمیز میکردن ،هیچ شعاری هم نداشتن، اونا بخاطر این اون کار رو انجام میدادن که زودتر کار رو تعطیل کنن و بیشتر استراحت کنن
پدرم که راه آهن کار میکرد بهشون یکسری ابزار داده بودن( میتونستن بیارن خونه یا بزارن همونجا بمونه ) اما موقع بازنشسته شدنش گفتن ما به شما فلان و فلان ابزار رو دادیم بیارید پس بدید، شما هم برای ابزارشون میتونید برای هر قسمت یه کمد مشخص کنید و بگید مسئول این چندتا ابزار شما هستید و اگر گم شد شما باید جریمه اش رو بدید
میشه هفتگی یا ماهانه یه واحد رو به عنوان واحدی که نظم و نظافت رو رعایت کرده ، انتخاب کنید و یه پاداشی بدید

• Like
واکنش ها: gorb

gorb

عضو جدید
ممنون ازتون اما ما این سیستم رو پیاده کردیم اما با اعتراض کارگرا مواجه شدیم حتی اومدیم نیم ساعت آخرو برای نظافت قرار دادیم اما بازم اعتراض کردن متاسفانه می دونن جوری نیست که بشه اخراجشون کرد واقعا موندیم چی کار کنیم گفتم شاید اول چند تا شعار بزنیم یا مطلبای مختلف بزاریم کم کم علاقه مند بشن؟؟؟

1716

عضو جدید
خب به هر حال تغییر همیشه سخته
دقیقا به چ چیزی اعتراض داشتن ؟؟؟
با سرپرست ها صحبت کنید شاید نتیجه داد
در کل چون من تجربه ای در این مورد ندارم کمک چندانی نمیتونم بکنم
موفق باشید

• Like
واکنش ها: gorb

gorb

عضو جدید
خودشونو خدمت کار می بینن فکر می کنن این وظیفه اونا نیست می گن یه کارگر دیگه استخدام کنید که در حال حاضر این کار مقدور نیست. بازم ممنون از کمکتون

• Like
واکنش ها: 1716

AFRASIABI2001

عضو جدید
اول پشتیبانی و حمایت مدیریت را داشته باشید
دوم - کلاسهای آموزشی 5s برگزار کنید و بعد یک جایزه با عنوان واحد نمونه تعریف کنید.
سوم - این جایزه بصورت ماهیانه به واحدی که بیشترین امتیاز رو در خصوص 5s بگیره اهدا بشود و از کلیه کارکنان آن واحد تقدیر شود.( کمک مالی خیلی کارساز خواهد بود.)

fateme tofighi

عضو جدید
تشویق و تنبیه واسه شرکت ما جواب داده، گاهیوقتا اگه دوستانه با کارگرا و پرسنل صحبت کنید هم جواب میده، وقتی به تشویق و تنبیه جواب ندن بنظر من به شعارهای روی دیوار هم جواب نمیدن.
معمولا هم تشویق نقدی مؤثرتره یا حتی اگه برد دارید اسمشونو بعنوان فرد نمونه بزنید روی برد و این کارو تو بازه های زمانی مداوم انجام بدید.
موفق باشید.

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام
در محيطي كه چنين جوي حاكمه فقط تنبيه پاسخگو هستش.نظافت محيط كاري يكي از اصول اوليه كار است.معني نداره كه فقطي از كارگر خواسته ميشه نظافت رو رعايت كنه بگه بايد كارگر مخصوص استخدام بشه.
در بعضي محيط ها تفكر مثبت غالب هستش.در بعضي محيط ها 50 ،50 هستش و در بعضي ها هم تفكر منفي غالبه.
ما قوانيني رو وضع كرديم كه بايد همگي رعايت كنند.مثلا سيگار ممنوعه.نظافت دستگاه اجباريه و...
و دوربين هاي مدار بسته تعبيه شده كه در صورت نقض از قوانين،مسئول دوربين ها نام شخص و عمل وي رو گزارش ميده(تصوير ضبط ميشه تا در صورت منكر شدن قابل اثبات باشه!!)
تخلفات دسته بندي هستش و نمره منفي داره.(البته پس از رسيدن به امتياز خاصي در جلسه مربوطه مطرح و تائيد ميشه)
و روي حقوق فرد موثر هستش
بسيار هم پاسخگو بوده