سوال راجع به رشته مخابرات

سیناسلیمی

عضو جدید
سلام
من تصمیم دارم ارشد مخابرات بخوانم (لیسانس فیزیک دارم ) به نظر شما چه جور رشته ای است! لطفا گرایشهایش را معرفی کنیده نظر شما کدام یک از گرایشها جذابیت بیشتری دارد:gol:

شیطان

عضو جدید
سلام
من تصمیم دارم ارشد مخابرات بخوانم (لیسانس فیزیک دارم ) به نظر شما چه جور رشته ای است! لطفا گرایشهایش را معرفی کنیده نظر شما کدام یک از گرایشها جذابیت بیشتری دارد:gol:
درود.بزرگوار کار مشکلی در پیش دارید.چرا که مخابرات سخت ترین گرایش برق می باشد و به دو گرایش میدان و سیستم تقسیم می شود.باید حتما دروس کلیدی مخابرات را بخوانید که مشکل است
بنده شخصا میدان را جذاب تر و البته مشکل تر می دانم.معمولا سیستم را انتخاب می کنند. چون بازارکار بهتری دارد.بنده قبلا در این مورد سوال کردم که این جوابی بود که به بنده داده شد:
من گرایش سیستم رو انتخاب می کنم
چون به پردازش تصویر و صوت نزدیکتر هست( مثلا من به بینایی ماشین خیلی علاقه دارم کار کنم)
و می توان یه کار هایی هم در زمینه هوش مصنوعی کرد... البته هوش مصنوعی یه موضوع میا رشته ای هست

میدان در زمینه انتن ها و مایکروویو هست
به ظاهر صنعتی تر هست ولی مهندس طراح می خواد که اونم....
یجورایی میدان رو میشه همزمان با تحصیل در سیستم جلو برد ولی سیستم رو نمیشه...( البته این نظر من هست )

اینم بگم تمام کار هایی که در مخابرات برای کارهاشون انجام میدن مربوط به گرایش سیستم هست البته بجز انتقال اطلاعات. بیشتر پردازش اطلاعات
طراحی شبکه های موبایل و.. هم در گرایش سیستم هست

سیستم بیشتر بخش فوریه و امار و احتمال مخابرات هست
میدان الکترومغناطیس میدان موج

مخابرات چندین گرایش داره :
سیستم
میدان
و رمز و مایکروویو که فکر کنم رمز بازم باید زیر گرایش سیستم باشه مایکروویوم که به میدان نزدیکتره

شما در مخابرات باید ریاضی بلد باشی
باید رو هوا تبدیل فوریه بگیری! باید مختصات فضاییت قوی باشه! شما با امواج زندگی می کنی! باید بتونی ازشون کرل بگیری ! دیورژانس بگیری
ضرب خارجی بکنی... سرعتشون رو حساب کنی ... تلفات حساب کنی ... بهره حساب کنی و هزار تا چیز عجیب غریب دیگه که نه الکترونیکی ها حساب می کنند نه قدرتی ها!
مخابراتی ها یک پا ریاضیدان هستند...
برای مثال باید امار و احتمالت قوی باشد و بتوانی مفهوم متغیر تصادفی رو بفهمی تا بتوانی سیگنالی رو مدوله بکنی.... باید امار و احتمال بلد باشی
باز هم هیچ گرایش دیگری در این زمینه کار نمی کنه..
باید خطوط انتقال بلد باشی ... باید طراحی انتن بلد باشی ...

واسه من یکی جذابیتش زیاده ولی برای خیلی ها مثل زهر مار می مونه! چون ریاضی بلد نیستند... احتمال بلد نیستند ... فوریه بلد نیستند... الکترومغناطیس بلد نیستند... میدان موج بلد نیستند و هزار تا ضعف دیگه
اینده شغلی برای گرایش مخابرات وجود داره... ولی برای نوع ماهرش . و گرنه برای یک مهندس مخابرات معمولی چیزی وجود نداره... فوقش میره شبکه کامپیوتری میزنه! یا کار های عادی مثل plc و... که ربطی به مخابرات نداره...
رشته حساسی هست . اگر کوچکترین اشتباهی بکنی شرکت مخابرات ازت کلی جریمه میگیره ورشکست میشی! استاد باشی همه عاشقت هستن! چون سوادت زیاد هست و دانشجو ها دوست دارن...

در کل اینده شغلی سختی داره ... اگر راهشو طی کنی خیلی خوبه ولی اگر معمولی باشی ...

کلا ادم نجارم باشه باید نجار ماهر باشه... این از یک مهندس معمولی بهتر هست

آخرین ویرایش:

alireza_tc_eng

عضو جدید
مختصری از رشته مخابرات

مختصری از رشته مخابرات

سلام دوست من
اونجوریا هم که اون دوستمون فرمودند نیست
من مهندسی مخابرات میخونم
مخابرات 2 گرایش کلی میدان و سیستم داره که به زیر شاخه های زیادی تفسیم میشه
به دلیل اینکه دنیا داره به سمت اپتیک و لیزر پیش میره بنده توصیه میکنم سیستم بخونی ولی خب علاقه و استعداد هم مهمه
میدان تقریباً همون فیزیک امواج هست ولی کاربردی و گسترده تر و کارش بررسی رفتار امواج در شرابط و محیطهای مختلف / طراحی آنتن و مدارات ماکروویو و فرکانس بالا و...... هست
سیستم هم کارش بررسی و آماده کردن اطلاعات ( کد کردن .و....) واسه ارسال در فرستنده و پردازش داده ها در گیرنده و .... (از لحاظ نرم افزاری) و طراحی سیستم های مخابراتی فرستنده و گیرنده (نرم افزاری و سخت افزاری ) هست
هر 2 گرایش جای کارهای خفن . باحال .زیبا و..... رو داره
کلاً رشته جذاب و جالبیه
اگر بخوای موفق باشی باید به معنای واقی فعال و دانشجو باشی نه به اسم و رسم بلکه به کاروعمل
(البته تو همه رشته ها اینجوریه)
;););):gol::gol::gol:

شیطان

عضو جدید
به نگر من کسی که کارشناسی رو یک رشته غیرمهندسی خونده کار مشکلی برای قبولی در یک رشته مهندسی مثل برق در ارشد داره.بگذریم ازاینکه مسلما هرقبولی هم باب میل نیست.من نمی دونم چند تا از دروس فیزیک توی مقطع کارشناسی با برق مشترکه.اما کسی که پایه ضعیفی داشته باشه توی دروسی مثل مدار ،سیگنال ،الکترومغناطیس، الکترونیک...به مشکل جدی میخوره...
البته من فکر می کنم گرایش میدان مشکل تر از سیستم باشه.به هرحال این هم موضوعیه که شاید بخواهید درنظر بگیرید.بنده با اساتید برق دانشگاه که صحبت کردم اینگونه فهمیدم و اساتید میدان رو غیرعادی و کمی خل وضع دیدم!

من مهندسی مخابرات میخونم
بزرگوار شما در مقطع ارشد مخابرات می خوانید؟

alireza_tc_eng

عضو جدید
نه من کارشناسی میخونم . اما چون پژوهشگر و محقق هستم به ناچار آشنایی دارم
خب اینکه کسی بخواد تغییر رشته بده فطعاً همت زیادی میخواد اما نشدنی نیست توصیه میکنم کتاب استاد عشق پروفسور حسابی رو مطالعه کنید خالی از لطف نیست

سیناسلیمی

عضو جدید
معرفی دروس فیزیک

معرفی دروس فیزیک

شیطان جان سلام
گفته بودی نمیدانی چقدر از دروس فیزیک به رشته برق نزدیک است من بهت میگم ما در فیزیک الکترومغناطیس1و2و3والکترونیک1و2 معادلات دیفرانسیل واپتیک ولیزرو فیزیک الکترونیک را پاس میکنیم در ضمن من کاردانی الکترونیک دارم:gol:

شیطان

عضو جدید
شیطان جان سلام
گفته بودی نمیدانی چقدر از دروس فیزیک به رشته برق نزدیک است من بهت میگم ما در فیزیک الکترومغناطیس1و2و3والکترونیک1و2 معادلات دیفرانسیل واپتیک ولیزرو فیزیک الکترونیک را پاس میکنیم در ضمن من کاردانی الکترونیک دارم:gol:
همچنان دروس مهمی مثل سیگنال هستند که نخوانده اید.
تا همین الان هم زمان از دست داده اید.بخصوص شما که از رشته دیگری می خواهید در کنکور برق شرکت کنید و از دانشجویان برق عقب هستید.بهترین کار این است که وارد عمل شوید تا ببینید توان رقابت برای ارشد را دارید یا خیر.خودتان متوجه خواهید شد.پیروز باشید.

آخرین ویرایش:
بالا