روش صحیح مطالعه از دید شهید مطهری

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سوال:
روش و متد صحیح در مطالعه چیست، و به طور کلی چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا نبیجه ی خوبی از مطالعات خود به دست آوریم؟

پاسخ:
افرادی که کتاب های متفرقه ی بی ترتیب مطالعه می کنند -امروز کتابی تاریخی، فردا کتابی روانشناسی، پس فردا کتابی سیاسی و روز دیگر کتابی دینی- هرگز استفاده نمی کنند.

روش صحیح و متد صحیح در مطالعه این است که:
اولا، انسان آگاهانه کتاب مورد مطالعه ی خود را بر حسب نیازمندی های شخصی خود انتخاب کند و مطالعه را در اختیار تصادف قرار ندهد، که کتابی به دستم افتاد و مطالعه کردم.

ثانیا، در مطالعه، آن را به حافظه بسپارد -به مفهوم واقعی سپردن- یعنی مطالب کتاب را بعد از مطالعه از حافظه بخواهد؛ ببیند تحویل گرفته یا خیر.

ثالثا، برای این که مطالب خوب به حافظه سپرده شود کافی نیست یک بار مطالعه، ولو آن که حافظه ی خیلی قوی و نیرومند باشد. حداقل دوبار مطالعه ی پشت سر هم برای یک حافظه ی قوی و بیش از دوبار برای حافظه های ضعیف تر، پشت سر هم لازم است.

رابعا، باید موضوعی باشد؛ یعنی هرچندی یک بار، موضوعی را برای تفکر انتخاب کند، فکر کند، یادداشت کند، خلاصه و نتیجه ی مطالعات خود را بنویسد. پس از آن، خلاصه و نتیجه را در یکی از قفسه های حافظه بگذارد. آن وقت است که حداکثر بهره برداری را از حافظه کرده است، آن وقت است که می توان گفت از نظر شخصی، در یک قسمت از نیروهای شخصی تحت اختیار خود، استعداد رهبری و مدیریت دارد.(امات و رهبری, صص 223-224)

افراد از نظر هوش، فهم، استعداد و حافظه با یکدیگر اختلاف دارند. آدمی که رشید باشد، در بهره برداری از حافظه ی خود دقت می کند؛ اولین کاری که انجام می دهد، عمل انتخاب است؛ یعنی حافظه ی خود را مقدس می شمارد؛ و حاضر نیست هرچه شد در آن سرازیز کند؛ حساب می کند که دانستن چه چیزهایی برای او مفید است و چه چیزهایی بی فایده است؛ مفیدها را درجه بندی می کند و مفیدترها را انتخاب می کند، سپس آن ها را به حافظه یخویش می سپارد.

انسان رشید، کتاب ها و مطالبی را که برای خود لازم می داند، جمع می کند، آن ها را مکرراً مطالعه و دسته بندی و سپس خلاصه می کند؛ خلاصه را یادداشت و به حافظه ی خود می سپارد؛ بعد به موضوع دیگر می پردازد. چنین فردی اگر حافظه اش ضعیف هم باشد، از آن حداکثر استفاده را می کند.(مجموعه ی آثار، ج3، صص 315-316)

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید موضوعی باشد؛ یعنی هرچندی یک بار، موضوعی را برای تفکر انتخاب کند، فکر کند، یادداشت کند، خلاصه و نتیجه ی مطالعات خود را بنویسد. پس از آن، خلاصه و نتیجه را در یکی از قفسه های حافظه بگذارد. آن وقت است که حداکثر بهره برداری را از حافظه کرده است، آن وقت است که می توان گفت از نظر شخصی، در یک قسمت از نیروهای شخصی تحت اختیار خود، استعداد رهبری و مدیریت دارد.

من این مورد رو امتحان کردم و نتیجه ش عالی بوده .... توی کتابی به اسم روش های صحیح مطالعه ...

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
آره
جالب بود
من خواستم چند بار انجام بدم !! یعنی نتایج خودم رو بنویسم ولی تنا بحال نشده .
ولی روی کتاب با کنار صفحه نوشتم . بدک نبود .

راستی چه ربطی به تالار مشاوره داشت سبحان جان ؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
باید موضوعی باشد؛ یعنی هرچندی یک بار، موضوعی را برای تفکر انتخاب کند، فکر کند، یادداشت کند، خلاصه و نتیجه ی مطالعات خود را بنویسد. پس از آن، خلاصه و نتیجه را در یکی از قفسه های حافظه بگذارد. آن وقت است که حداکثر بهره برداری را از حافظه کرده است، آن وقت است که می توان گفت از نظر شخصی، در یک قسمت از نیروهای شخصی تحت اختیار خود، استعداد رهبری و مدیریت دارد.

من این مورد رو امتحان کردم و نتیجه ش عالی بوده .... توی کتابی به اسم روش های صحیح مطالعه ...

منظورش از قفسه حافظه چیه!؟؟؟؟؟؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
آره
جالب بود
من خواستم چند بار انجام بدم !! یعنی نتایج خودم رو بنویسم ولی تنا بحال نشده .
ولی روی کتاب با کنار صفحه نوشتم . بدک نبود .

راستی چه ربطی به تالار مشاوره داشت سبحان جان ؟

گفتم شاید ازین دید نگاه کرد که راهنمایی روش خوندن باشه!
بعد خب تالار مشاوره هم راهنمایی میکنن همش! نه؟!:redface:

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظورش از قفسه حافظه چیه!؟؟؟؟؟؟

ببین بزار یه خورده برات توضیح بدم .... امیدوارم آخرش سرتو نگیری و برا همیشه باشگاه رو بزاری کنار ...:D:biggrin:

ببین باید این توانایی رو در خودت به وجود بیاری که تو مغزت یه مکان به وجود بیاری ، منظورم به طور ذهنیه که بتونی به افکارو بقیه چیز ها نظم بدی ..
یعنی همون قفسه بندی ... قفسه ای برای کارهای و افکاری که میان و میرن و جنبه عبور از ذهن رو دارن ..یعنی موندنی نیستن و نیازی نیست مغزت مشغول ش بشه ...
یه قفسه واسه کارهای و افکار روزمره ( این می تونه نوشتاری هم باشه تو دفترچه ، موبایل و. )
دانشجوها علاوه براین قفسه نیاز به 2 قفسه دارن ... اولی برای خودن درسایی هست که تازه اولین باره می خونن
قفسه دوم برای باز یابی مطالبی هست که خونده شده ....فراموشی امری طبیعی ست پس مروز لازمه .... وقتی مرور درس تموم شد فرق ش با اولی اینه که اولی روزنامه وار بوده ولی دومی مفهومی
و همین طور دفعه بعد که بهش مراجعه کنی مفهومی تر می خونی و چه بهتر که با یادداشت برداری کوتاه همراه باشه ..نوعی کلید واژه با کمی خلاصه
قفسه ای برای کارهایی که باید انجام میدی در زمان نزدیک
قفسه ای برای کارهایی که باید در آینده انجام بدی نه خیلی دور
این تقسیم بندی ها بستگی به توانایی افراد داره ببینن چند تا قفسه می تونن تشکیل بدن
یکی مثل من تا 4 ، 5 تا بیشتر برنامه ریزی نکرده
یادت باشه این اولش خیلی سخته و همون اول نمی تونی این کارو بکنی
پیشنهاد من اینه که کاری که من تجربه کردم انجام بدید ..البته فقط پیشنهاده
یه دفترچه کوچیک بگیرین و تقسیم بندیش بکنید مثل همینایی که بالا گفتم
و بعدش بنوسید همه چی رو نه به شرح ..کوتاه
از افکار روزانه گرفته تا مسائلی که ذهنتون رو مشغول کرده و همین طور درس خودن ، خرید و بیرون رفتن ..
یه نوع برنامه ریزی و بعد کم کم قفسه بندی های توی دفترچه رو بسپارید به مغزتون یادتون باشه کم کم به مرور زمان
و اونوقته که شما یه قفسه بندی به نحوی که خودتون میخواین تو سرتون هست ... منظم
بهتون پیشنهاد می کنم برنامه های علمی شبکه کم ببیننده ایران ( شبکه 4 ) رو ببینید بهتون کمک زیادی می کنه ....
.
.
.
.
رنگ نوشته ها چه رنگیه ؟؟؟؟!!!!
امیدوارم حالت خوب باشه سبحان ...
:biggrin:

uraniburg

عضو جدید
ببین بزار یه خورده برات توضیح بدم .... امیدوارم آخرش سرتو نگیری و برا همیشه باشگاه رو بزاری کنار ...:D:biggrin:

ببین باید این توانایی رو در خودت به وجود بیاری که تو مغزت یه مکان به وجود بیاری ، منظورم به طور ذهنیه که بتونی به افکارو بقیه چیز ها نظم بدی ..
یعنی همون قفسه بندی ... قفسه ای برای کارهای و افکاری که میان و میرن و جنبه عبور از ذهن رو دارن ..یعنی موندنی نیستن و نیازی نیست مغزت مشغول ش بشه ...
یه قفسه واسه کارهای و افکار روزمره ( این می تونه نوشتاری هم باشه تو دفترچه ، موبایل و. )
دانشجوها علاوه براین قفسه نیاز به 2 قفسه دارن ... اولی برای خودن درسایی هست که تازه اولین باره می خونن
قفسه دوم برای باز یابی مطالبی هست که خونده شده ....فراموشی امری طبیعی ست پس مروز لازمه .... وقتی مرور درس تموم شد فرق ش با اولی اینه که اولی روزنامه وار بوده ولی دومی مفهومی
و همین طور دفعه بعد که بهش مراجعه کنی مفهومی تر می خونی و چه بهتر که با یادداشت برداری کوتاه همراه باشه ..نوعی کلید واژه با کمی خلاصه
قفسه ای برای کارهایی که باید انجام میدی در زمان نزدیک
قفسه ای برای کارهایی که باید در آینده انجام بدی نه خیلی دور
این تقسیم بندی ها بستگی به توانایی افراد داره ببینن چند تا قفسه می تونن تشکیل بدن
یکی مثل من تا 4 ، 5 تا بیشتر برنامه ریزی نکرده
یادت باشه این اولش خیلی سخته و همون اول نمی تونی این کارو بکنی
پیشنهاد من اینه که کاری که من تجربه کردم انجام بدید ..البته فقط پیشنهاده
یه دفترچه کوچیک بگیرین و تقسیم بندیش بکنید مثل همینایی که بالا گفتم
و بعدش بنوسید همه چی رو نه به شرح ..کوتاه
از افکار روزانه گرفته تا مسائلی که ذهنتون رو مشغول کرده و همین طور درس خودن ، خرید و بیرون رفتن ..
یه نوع برنامه ریزی و بعد کم کم قفسه بندی های توی دفترچه رو بسپارید به مغزتون یادتون باشه کم کم به مرور زمان
و اونوقته که شما یه قفسه بندی به نحوی که خودتون میخواین تو سرتون هست ... منظم
بهتون پیشنهاد می کنم برنامه های علمی شبکه کم ببیننده ایران ( شبکه 4 ) رو ببینید بهتون کمک زیادی می کنه ....
.
.
.
.
رنگ نوشته ها چه رنگیه ؟؟؟؟!!!!
امیدوارم حالت خوب باشه سبحان ...
:biggrin:

:surprised:
ینی چی اونوقت؟
ینی تو مغزمون قفسه بذاریم؟!:surprised:

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ینی چی اونوقت؟
ینی تو مغزمون قفسه بذاریم؟!:surprised:

سلام آقا مهدی ...
بله دیگه ... امتحانش ضرر نداره از یکی شروع کن حتی نامنظم و بعد کم کم بیشترش می کنی ....
قفسه بندی ذهنی تو مغزت ... بذار افکارت نظم داشته باشه و سریع بهشون دست پیدا کنی
برا آینده ت هم خوبه الزایمر نمیگیری ...
:D;)

uraniburg

عضو جدید
سلام آقا مهدی ...
بله دیگه ... امتحانش ضرر نداره از یکی شروع کن حتی نامنظم و بعد کم کم بیشترش می کنی ....
قفسه بندی ذهنی تو مغزت ... بذار افکارت نظم داشته باشه و سریع بهشون دست پیدا کنی
برا آینده ت هم خوبه الزایمر نمیگیری ...
:D;)

سلام خوبین؟
چجوری خب؟!
نمیفهمم اصلا
الان باید چکار کنم؟ چجوری شروع کنم؟

uraniburg

عضو جدید
در کل چیزی که من بر اساس تجربه ی خودم فهمیدم اینه که برای یادگیری یک مطلب فقط کافیه بخوای یاد بگیریش!
نباید روی روش تمرکز کرد
باید اون چیزی که داریم میخونیم برامون یه سوال باشه و بخونیم تا جوابمونو بگیریم همین.

شهریاری 2

کاربر ممتاز
یاااااااااااااا خدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من اینو توی فیلم شرلوک هلمز دیده بودم که شرلوک هلمز میره توی قلعه ذهنش!تقریبا عین همین چیزی که شما گفتین؛ ولی فکر کردم این فقط توی فیلماست!

بابا این خیلی عجیب غریبه سارا خانم!
من فقط میتونم اطلاعات رو به حافظم بسپرم دیگه نمیشه که ...................
وای خدا! دارم دیوونه میشم!
کاشکی دوباره فیلم شرلوک هلمز رو میذاشت تا بیشتر دقت کنم چکار میکنه!
ولی خیلی عجیب غریبه!

uraniburg

عضو جدید
یاااااااااااااا خدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من اینو توی فیلم شرلوک هلمز دیده بودم که شرلوک هلمز میره توی قلعه ذهنش!تقریبا عین همین چیزی که شما گفتین؛ ولی فکر کردم این فقط توی فیلماست!

بابا این خیلی عجیب غریبه سارا خانم!
من فقط میتونم اطلاعات رو به حافظم بسپرم دیگه نمیشه که ...................
وای خدا! دارم دیوونه میشم!
کاشکی دوباره فیلم شرلوک هلمز رو میذاشت تا بیشتر دقت کنم چکار میکنه!
ولی خیلی عجیب غریبه!

آره دقیقا
مثل حرفای فیلمای علمی تخیلیه!

شهریاری 2

کاربر ممتاز
آره دقیقا
مثل حرفای فیلمای علمی تخیلیه!

اره یکی از دوستامم این حرفتونو نصدیق میکنه!
ولی کاشکی این بزرگوار متن اون کتابی رو خونده رو برامون مذاشت تا شاید ملموس تر بشه برام!

شهریاری 2

کاربر ممتاز
ببخشید!
دیگه استاد ما شدید تو این زمینه!

ببینید میشه با یه مثال بیشتر توضیح بدید؟
اصلا همین متنی رو گذاشتم اول تاپیک رو چطوری حفظ کنم بعد وارد قفسه حافظه کنم؟

ممنون میشم کمک کنید!
این مسوله خیلی مهمیه برام!

خب راستی بزارید من یه سوال بپرسم!
ببینید توی این فیلم شرلوک هلمز ، مثلا وقتی شرلوک یه کلمه میشنید، پیش خودش میگفت که حتما این کلمه رو یه جایی دیدم که توی قفسه حافظه ام ، گذاشتمش ، ولی نمیدونم کجا؟!

ممکنه این اتفاقم برا آدم بیفته یا اینکه فقط فیلمه؟

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=3]8 نکته در ارزش مطالعه:
[/h] 1 . حضرت رسول اکرم (ص) می فرماید: یک ساعت تفکر از شصت سال عبادت برتر است .
2 . کاردیل می گوید: آنچه را می توان بعد از بیست سال تجربه آموخت، مطالعه صحیح در یک ساعت به ما می آموزد .
3 . دکتر مانفرد وسپل در کتاب «چگونه فرزندم را به مطالعه علاقه مند کنم؟» به نکته بسیار زیبایی در ارزش مطالعه اشاره می کند . یادگیری، آموزش، رشد و تکامل شخصیت حتی در جوامع مدرن، با خواندن و نوشتن مرتبط است . در سده های اخیر که وسائل صوتی - تصویری پیشرفته و وسائل الکترونیکی مانند کامپیوتر و امکاناتی چون اینترنت و . . . یک حرکت دسته جمعی را برای قبضه نمودن جهان آغاز کردند، برخی از متخصصان، خبر از پایان دوره کتاب و کتابخوانی دادند . اما چه در مورد بزرگسالان و چه در مورد کودکان، با وجود افزایش توجه به وسایل ارتباط جمعی مذکور، میزان مطالعه عمومی کاهش نیافته است . این نکته بسیار قابل تاملی است .

4 . بارباراکینگ می گوید: نباید مطالعه روزانه را ترک کنیم; زیرا بدین وسیله می توانیم از میان ازدحام شتاب آلود زندگی روزمره، لحظه ای آرامش به دست آوریم .
5 . شکسپیر: کتاب بزرگ ترین اختراع بشر است .
6 . ریچارد استیل: مطالعه همان اثری را در وجود آدمی می گذارد که ورزش در بدن انسان ایجاد می کند .
7 . مونتسکیو: مطالعه کتاب یعنی تبدیل ساعات سلامت بار به ساعات لذتبخش .
8 . همو می گوید: کتاب عمر دوباره است که می توان با مقداری پول تجربه تمام عمر بزرگ ترین عقلای عالم را تصرف کرد .

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=3]9 نکته در مکان مطالعه:
[/h] دکتر فیل ریس در کتاب «500 نکته درباره مطالعه » و دکتر عین الله خادمی در کتاب «مطالعه روشمند» آورده اند:
1 . برخی افراد ترجیح می دهند در سکوت مطالعه کنند و برخی در سروصدا . بعضی صندلی راحتی را می پسندند و بعضی دراز کشیدن یا نشستن رسمی را . اصلا وسواس به خرج ندهید و در هر حالتی که راحت تر هستید مطالعه خود را آغاز کنید .
2 . اگر مکان مطالعه شما کمی آشفته و به هم ریخته است مرتب کردن آن را به نیم ساعت پس از مطالعه موکول کنید; چرا که در این صورت در حین مرتب کردن اتاق به مطالبی که مطالعه کرده اید فکر خواهید کرد و زمان مفیدی را از دست نخواهید داد .
3 . گاهی اوقات از مکان های استثنایی و هیجان انگیز استفاده کنید تا مطلبی که مطالعه می کنید همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود; مثلا در یک شب بارانی با یک چتر و یک چراغ قوه زیر باران روید و مطلب را مطالعه کنید و یا در یک مکان تاریخی و قدیمی به تفکر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازید .
4 . اگر امکان داشته باشد موضوع مورد مطالعه شما با مکانی که انتخاب می کنید هماهنگی و سنخیت داشته باشد، به افزایش بهره وری شما کمک بسیار می کند . این هماهنگی همچنین شامل وجود ابزار و لوازم مورد نیاز نیز می شود .
5 . قبل از انتخاب محل مطالعه خود، چند خصوصیت عمده و ایده آل برای مکان مطالعه در ذهن خود لیست کنید تا راحت تر بتوانید آن را بیابید .
6 . در مکان مطالعه شما راهی برای خیره شدن به دور دست وجود داشته باشد; چرا که توقف در مطالعه و چشم دوختن به بی نهایت در افزایش کارآیی مطالعه بسیار سودمند است . حداقل گاه گاهی به سقف اتاق خیره شوید!
7 . هیچ گاه مطالعه خود را به حضور در مکان خاصی مشروط نکنید; زیرا در این صورت بهانه ای می یابید که در سایر مکان ها از مطالعه بگریزید . به یاد داشته باشید که در حقیقت «مکان مطالعه جایی است که شما هستید» .
8 . دقت کنید میزان نور، دمای محیط، فرم صندلی و سایر شرایط در مکان مطالعه شما به گونه ای نباشد که شما را خواب آلوده کند .
9 . تهویه خوب و هوای پراکسیژن در مکان مطالعه شرطی حیاتی است .

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
10 نکته در روش مطالعه:

1 . به قول آدریل جانسون، خوب کتاب خواندن را نمی توان از خواص مادرزادی دانست . برای قرائت، بدون شک پرورش خاصی لازم است .
2 . بهترین روش کتابخوانی در مجموع روشی است که خواننده در این کار بتواند زیبایی های چیزی را که می خواند دریابد و به هنگام لزوم معایب آن ها را بفهمد و این البته از راه پرورش و ممارست حاصل می گردد .
3 . در معانی کلماتی که برای نخستین بار به آن ها بر می خورید دقت کنید . بیهوده تصور نکنید که سیاق مطلب آن معانی را برای ما کشف می کند . همان زمان بهترین وقت برای رفتن به سراغ فرهنگ لغت است .
4 . امیل فاگه، نویسنده فرانسوی، عقیده دارد که باید در خواندن کتاب استقامت داشته باشیم . استقامت لجاجت نیست بلکه نوعی بردباری است که ذوق ما را می پرورد و درک ما را عمیق می کند .
5 . مون تنی، دانشمند شهیر فرانسوی، در باره انتخاب کتاب و روش کتابخوانی نظرهایی بسیار بدیع و زیبا دارد . یکی از این عقاید آن است که برای وصول به عمق معنای یک کتاب خوب باید آن را دوبار بخوانیم و با آن تماس دائمی داشته باشیم . یک اثر پربها ما را مدت ها سعادتمند می سازد . نمی توانیم با یک بار خواندن به این درجه از خوشبختی برسیم; هر چند در این یک بار دقت فوق العاده به کار بریم .
6 . همچنین وی معتقد است، اگر بخواهیم از کتابی که خوانده ایم نظر صائبی پیدا کنیم باید راجع به آن گفت و گو کنیم . کتب خوب باب گفت وگوهای پرثمر را به روی ما می گشایند . این همان چیزی است که ما آن را مباحثه می نامیم .
7 . در کتاب «500 نکته درباره مطالعه » آمده است که یکی از روش های خوب مطالعه استفاده از یادداشت برداری است . فقط توجه کنید که به جای یادداشت، رونویسی نکنید! طرح های گوناگون بریزید . نکات مهم یادداشت را برجسته تر بنویسید . اگر مطلبی را درک نمی کنید، به صورت سؤال یادداشت بردارید .
8 . در کتاب «روش های تسریع در خواندن و درک » پیشنهاد شده است هنگام مطالعه ابتدا خلاصه مطلب را که اغلب در ابتدای مقاله یا کتاب آمده است، بخوانید . سپس عنوان ها و فهرست اجمالی کتاب را مطالعه کنید سپس چند سطر از ابتدای هر عنوان را مطالعه کنید; زیرا مهم ترین مطالب معمولا در همین خطوط اولیه هستند . در نهایت سایر توضیحات و تفاسیر کتاب را بر اطلاعات خود بیفزایید .
9 . از همان زمان مطالعه، برای به کار بستن آنچه می آموزید برنامه ریزی کنید . به قول تولد: «مطالعه و عمل نکردن مانند شخم زدن و بذر نپاشیدن است » .
10 . بیکن جمله زیبایی در این باره دارد: «برخی کتب را باید چشید، بعضی دیگر را باید بلعید و قلیلی را هم باید جوید و هضم کرد! .
5 نکته در موضوع مطالعه:

1 . امام علی (ع) جستن دانشی را نیکو می شمارند که موجب اصلاح وجود آدمی گردد . «دانشی که تو را اصلاح نکند گمراهی است .»
2 . دکتر آدریل جانسون می گوید: ما وقت نداریم و نمی توانیم هر چه را که منتشر می شود بخوانیم . باید انتخاب کنیم; ولی اگر در این انتخاب خود را به دست تصادف بسپاریم، ممکن است به راه های پیموده شده برسیم و اگر در انتخاب خود بینا نباشیم، ممکن است در راهی بیفتیم که دیگران فرسنگ ها از آن را پیموده اند . بنابراین، بهتر است قبل از انتخاب موضوع مطالعه خود به چکیده مقالات و خلاصه آثار مهم در زمینه علمی که به آن علاقه مندیم سری بزنیم تا جایگاه خود را در موضوع مطلوب خود دریابیم .
3 . همچنین او عقیده دارد، هنگام انتخاب یک کتاب ابتدا از خود بپرسیم خصوصیات فکری ما و طبع کنجکاو و حساس ما که منبع بسیاری از شعف ها و حزن های ما است طالب چیست؟ شعر؟ روان شناسی؟ حکمت؟ هنر؟ بدین ترتیب، زمینه ای برای کار در موضوعی که بدان علاقه داریم فراهم می آوریم و حدودی برای خود ترسیم می کنیم; چه همان طور که گفتیم دانستن همه چیز غیر ممکن است .
4 . آندره مورو عقیده دارد، بعد از کتب آسمانی شریف ترین و مفیدترین کتاب ها بیوگرافی ها هستند . به قول رنه دکارت مطالعه یگانه راه آشنایی با بزرگان روزگار است که قرن ها پیش از این در دنیا به سر برده اند و اکنون زیر خاک منزل دارند .
5 . ارل . اف - رسکامون می گوید: چنان که در انتخاب دوست برای خود دقت می کنید، در انتخاب نویسنده نیز برای خواندن خود دقت کنید .
12 نکته در کارآیی مطالعه:

1 . کیفیت مطالعه را بالا ببرید . به روخوانی سطحی در حالت پراکندگی فکر قناعت نکنید . با مفهوم ومعنای مطلب ارتباط برقرار سازید تا آنچه را که مورد نیاز است به خوبی درک کنید .
2 . حجم مطالعه حواس شما را پرت نکند . مطالعه بیش تر و سریع تر تنها بهانه هایی برای بیش تر دانستن است . پس ابتدا آنچه را می خواهید بدانید و بفهمید برداشت کنید و آن گاه با کلمات «سرعت » و «بیش تر» وسوسه شوید .
3 . قبل از آن که از موضوع اصلی کتاب منحرف شوید و به مطلب دیگری بپردازید، قسمت هایی را که دوست دارید به خاطر بسپارید، مشخص کنید .
4 . حتما برای مطالعه خود برنامه ریزی داشته باشید . این که قصد یادداشت برداری دارید یا خیر، در مورد چه موضوعی باید تمرکز کنید، چه سؤالاتی در ذهن دارید که در این کتاب جواب آن ها را می جویید و . . . همه باید از قبل برنامه ریزی شده باشد .
5 . باید کتابی که مطالعه می کنید مختص به خود شما باشد تا به راحتی در آن علامت گذاری و نکته نویسی کنید . استفاده از مداد یا ماژیک رنگی به شما امکان می دهد تا در مراجعه مجدد به کتاب بهره بیش تر ببرید . هر چند نباید این خطوط رنگی استفاده شما از سایر خطوط کتاب را کاهش دهد .
6 . هنگام مطالعه همواره یک قلم در دست داشته باشید; زیرا مطالعه آنگاه کارآیی مطلوب می یابد که همراه با مطالعه سؤالات ذهن خود را با آموزه های کتاب تطبیق دهید و در حاشیه آن یادداشت کنید .
7 . میان مطالعه و سایر کارهای خود تعادلی به وجودآورید که هم از خواندن خسته و دلزده نشوید و هم تجربه و عمل را به بهره وری مطالعه خود بیفزایید .
8 . مطالعه پراکنده باموضوعات متنافر و متناقض موجب کاهش بهره وری شما می شود . حتی الامکان در نوع کتابی که برای مطالعه انتخابی می کنید مطالعات قبلی خود را در نظر آورید تا نظم فکری شما به هم نخورد .
9 . اگر بتوانید از هر کتابی که می خوانید نکات مهم و کلیدی آن را خلاصه برداری کنید، بر کارآیی مطالعه شما می افزاید . این راهکار آنگاه ارزشمندتر می شود که خواننده به زبان و عبارات خودش مطالب را یادداشت کند .
10 . به یاد داشته باشید علاقه و انگیزه در مورد مطلبی که برای مطالعه انتخاب کرده اید به بهره وری شما از آنچه می خوانید بسیار می افزاید .
11 . گاه مقرر ساختن یک پاداش مشروط برای مطالعه حجم خاصی از کتاب به هیجان و لذت مطالعه می افزاید و نوعی اثر تشویقی بر فرد می گذارد . این پاداش ها می تواند دیدن یک برنامه تلویزیونی، رفتن به مکانی خاص، انجام یک فعالیت مورد علاقه یا حتی خوردن یک خوراکی محبوب باشد; مشروط بر آن که میزان تعیین شده مطالعه شده باشد!
12 . رنگ کاغذ، رنگ قلم، نحوه نشستن، فاصله چشم با کتاب، نور محیط و سایر شرایط مکانی نیز - همان گونه که می دانید - در کارآیی مطالعه شما کاملا مؤثر است .

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=3]8 نکته در تمرکز مطالعه:
[/h] دکتر خادمی در کتاب «مطالعه روشمند» به نکاتی چند را برای ایجاد تمرکز حواس لازم می داند:
1 . علاقه به موضوع مورد مطالعه یکی از علل مهم ایجاد تمرکز و دقت در حین مطالعه است .
2 . هماهنگی اراده و تخیل نیز در این رابطه کارساز است; به عبارت دیگر، چشمان فرد بر صفحه کتاب و افکار ش در حال پرواز به دور دست ها نباشد!
3 . برخی مسائل جسمی و روحی نیز می تواند تمرکز فرد را بر هم زند; مانند گرسنگی، تشنگی، سردرد یا سایر دردها، نگرانی و اضطراب .
4 . برخی مسائل محیطی نیز از عوامل برهم زننده تمرکزند: سروصدای زیاد، نور زیاد یا کم، لباس نامناسب و . . . .
آقای حقجو در کتاب «روش های تسریع در خواندن و درک » چند نکته مهم دیگر را نیز بر این لیست می افزاید:
5 . یکی از مهم ترین عوامل بر هم خوردن تمرکز عجله و شتاب است . این حالت سطح مطالعه را نازل می کند و تمرکز را بر هم می زند .
6 . یکی از مسائل قابل توجه دیگر سنگینی معده و سیری بیش از حد است . به قول حضرت رسول اکرم (ص) «پری معده و سیری زیاد به وجود آورنده حماقت است!» این همان خواندن و نفهمیدن و به عبارتی عدم تمرکز و ارتباط با مفهوم کتاب است .
7 . انتخاب زمان مناسب از عوامل ایجاد تمرکز است; مثلا پس از استراحت خصوصا در صبحگاهان بهترین تمرکز و در ساعات خستگی و کسالت نامناسب ترین تمرکز وجود دارد . البته در صبحگاهان لازم است قدری ورزش کرد تابدن آمادگی لازم را به دست آورد .
8 . نظم و انضباط در نوع مطالعه و ساعت مطالعه و مکان مطالعه همگی از عوامل ایجاد کننده تمرکز مطلوب ترند .

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=3]9 نکته در سرعت مطالعه:
[/h] 1 . دکتر فیل ریس پیشنهاد می کند، اگر قصد دارید سرعت مطالعه را افزایش دهید، حتما ابتدا به فهرست مندرجات کتاب نظری دقیق بیندازید تا کلیت کتاب را به دست آورید .
2 . تند خوانی همیشه مناسب نیست . در مطالبی که به تعمق و تامل نیاز دارد اصلا نباید به کار گرفته شود .
3 . مغز ما همیشه تندتر از بیان ما کلمات را دریافت می کند . برای افزایش سرعت سعی کنید عادت بلند خوانی کتاب راترک کنید .
4 . تمرین کنید، به جای درک لغت به لغت یک جمله، به درک گروهی لغات عادت کنید .
5 . به نظر نویسنده کتاب «تسریع در خواندن و درک » یکی از عوامل کندخوانی برگشت است; یعنی آن که فرد مرتب نگاه خود را به خطوط پیشین بر گرداند . این کار تمرکز فرد را از میان می برد و وقت زیادی را تلف می کند . هنگام مطالعه چشم باید به طور مستقیم و به موازات صفحه حرکت کند و از پریدن به سطور بالا و پایین دوری جوید .
6 . کسانی که با انگشت خط مورد مطالعه را دنبال می کنند، باید این عادت را ترک گویند; زیرا در تند خوانی فقط چشم کار می کند نه دست و نه زبان .
7 . نویسنده کتاب «مطالعه روشمند» بر این باور است که حتی تکان دادن سر هنگام مطالعه از سرعت مطالعه می کاهد . پس بهتر است این گونه بگوییم: در تند خوانی فقط چشم کار می کند نه دست، نه زبان و نه سر . برای دیدن همه صفحه کتاب اصلا به رکت سر نیازی نیست . صفحه، خود در دامنه بینایی قرار دارد .
8 . ایشان از مشکل دیگری به نام «خالی خوانی » نام می برد که عبارتست از سرگردانی چشم در حاشیه سفید کتاب یا لابه لای خطوط و یا هر قسمت غیر مفید صفحه . این حالت را دیدن غیر مفید نیز می گویند و موجب کاهش سرعت مطالعه می شود .
9 . حتی نوع ورق زدن نیز به صرفه جویی در وقت کمک می کند . ورق زدن درست آن است که با دست چپ واز گوشه بالایی صفحه صورت گیرد و چند لحظه قبل از پایان صفحه برای تورق آماده باشد . کسانی که با دست راست و از گوشه پایینی صفحه ورق می زنند، از سرعت و تمرکز خود می کاهند .

شهریاری 2

کاربر ممتاز
استاد کاشکی درباره قفسه حافظه صحبت میکردید یا لااقل یه سایت میگفتید خودمون دراین باره مطالعه کنیم!

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب ببخشید اینا که خیلی زیادن !
میشه بگید کدوم درباره قفسه حافظه گفته؟!

اون که بهت گفتم منبع ایرانی نداره
یه کتاب ترجمه نشده است که برات گیر میارم میذارم
یه خورده فرصت میخوام