...::: مسابقه معماری ::...

...::: مسابقه معماری ::...

• عالی

رای: 200 69.2%
  • خوب

رای: 76 26.3%
  • متوسط

رای: 5 1.7%
  • بد

رای: 8 2.8%

• مجموع رای دهندگان
    289
وضعیت
موضوع بسته شده است.

marya_com

عضو جدید
میکل آنژ
درسال 1475 در نزدیکی فلورانس چشم به جهان گشود و نود سال زندگی کرد او یک مجسمه ساز، نقاش و معمار بود. وی بنیانگذار سبک مانریسم (شیوه گرایی یا شیوه گزینی) بود که سنت شکنی در معماری را در دستورکار خود قرار داد.
·طرح دهلیز کتابخانه­ی لورنزو، برای دسترسی به مجموعه­ی کتاب های خاندان مدیچی در فلورانس ، طرح کوچک و مشکل دهلیز کتابخانه ر ابا ارتفاع زیاد به همراه عناصری تزیینی همچون ستون نماها و تاق نماهایی به اجرا درآورد. وی با شکستن سنتوری سنت شکنی خود را آشکار می کند و ستون های متصل به بدنه باربر نبوده، آرایه های زیر ستون ها نیز نقش تزیینی دارند.
· منیریسم
مانریسم یا شیوه گرایی یا شیوه گزینی یا سبک پردازی همه به مفهوم پیروی وافر از یک شیوه­ی مشخص است. مانریست­ها معتقدند که هنرمند حق دارد قواعد معماری را به تشخیص خود تفسیر و از آنها الهام بگیرد. در واقع آزادی هنرمند در تفسیر از هنر است. اگر هنر رنسانس با الهام ازطبیعت و دانش­ها به دنبال دستیابی به " تعادل آرام" بود، شیوه گزینی در پی ناپایداری و بی­قراری است. معماران این سبک عبارتند از: میکلانژ و جولیو رومانو که با ارائه­ی بنای "پالاتسودلته" تمام واژگان معماری شیوه گرایی را فرمول­بندی نمود. این سبک مجموعه­ای از سنت شکنی ها و در هم شکستن تقارن در اصول طراحی کلاسیک می باشد و به گونه ای معماری واسازی را یادآور می شود.

marya_com

عضو جدید
جواب سوال در کتاب خاصی نیست بلکه در جزوه ی معماری جهان استادمونه که به صورت تایپ شده است:smile:
سوال 22 را بفرمایید

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
جواب سوال در کتاب خاصی نیست بلکه در جزوه ی معماری جهان استادمونه که به صورت تایپ شده است:smile:
سوال 22 را بفرمایید

سلام
من بعد از اینکه فارغ التحصیل شدم و برای کنکور داشتم می خوندم، تازه فهمیدم که همه جزوه های اساتید از روی کتابی کپی شده، یا اگه خیلی خوب باشه از چند تا کتاب جمع آوری شده :D ..پس جزوه استاد را هیچ وقت رفرنس قرار نده;)
در مورد سبک ها هم کتاب گیدئون و یا کاملتر در کتاب هلن گاردنر اومده

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه دوستان
سوال 22
تاتامي چيست؟
:smoke:

آیا :
خوردنیه؟ :surprised:زیر پامونه؟ :surprised:نوعی کفپوشه؟:confused:
حصیریه؟ کتابم دستم نیست که مراجعه کنم ولی دارم خودمو می کشم شاید به جواب رسیدم :wallbash:
فقط می دونم مربوط به ژاپنه . حصیر تاتامی می گفتن ولی بقیه اش یادم نمی آد:question::w01::w20:
درسته تا اینجا؟:redface::redface::redface::redface:
ببخشید ها :gol:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
بالاخره یافتم:biggrin::biggrin:
از قرن 14 میلادی به بعد یک مدول دیگر هم در ژاپن استفاده شد که از زیر انداز (تاتامی;)) به عنوان واحدی برای ابعاد اتاق ها استفاده می کرده اند که این زیر انداز حصیری است که از ساقه های برنج بافته می شود اندازه ی این حصیر در اصل برای جای دادن یک انسان در حالت خوابیده یا دو انسان در حالت نشسته طراحی می شد

ELAHE.T

عضو جدید
بالاخره یافتم:biggrin::biggrin:
از قرن 14 میلادی به بعد یک مدول دیگر هم در ژاپن استفاده شد که از زیر انداز (تاتامی;)) به عنوان واحدی برای ابعاد اتاق ها استفاده می کرده اند که این زیر انداز حصیری است که از ساقه های برنج بافته می شود اندازه ی این حصیر در اصل برای جای دادن یک انسان در حالت خوابیده یا دو انسان در حالت نشسته طراحی می شد

کاملا درسته
تاتامي داراي ابعاد تقريبا 2*1است

لطفا سوال بعد رو طرح کنيد;)

سـعید

مدیر بازنشسته
تاتامی یکنوع کفپوشه....جنس این نوع کفپوش از فوم هست و ضخامتی بین 3 تا 5 سانتیمتر داره....

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 23:
4 مورد از معايب و مزاياي سازه فولادي ( فولاد) رو بگيد؟
برا هر كدوم 4 مورد!

mehraz-archi

عضو جدید
سوال 23:
4 مورد از معايب و مزاياي سازه فولادي ( فولاد) رو بگيد؟
برا هر كدوم 4 مورد!

محاسن
1) مقاومت زیاد
2) شکل پذیری زیاد
3) یکسان بودن مقاومت و فشار
4) عملکرد مناسب در برابر زلزله به علت شکل پذیری و سبک بودن
البته سرعت ساخت هم بیشتره

معایب
مهمترین عیب فولاد ضعف در برابر آتش سوزی می باشد .
عدم مقاومت در برابر رطوبت و زنگ زدگی
و امکان اتصال نا درست ( اتصالات فولادی )
و همچنین برای کارفرما از نظر اقتصادی باید هزینه سازه رو یکجا پرداخت کنه چون باید فولاد رو یکجا بخره

ELAHE.T

عضو جدید
سوال 24 :que:

استفاده از طاسچه (گوشواره ساساني) در کدام بنا در معماري ايران و کدام بنا در بيزانس بوده است؟؟

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
قسمت اول درسته, اما قسمت دوم سوال رو فراموش کردي بگي...;)

چهار طاقی دره شهر نمونه ایی از دوران ساسانی که با سیستم گوشواره ساخته شده است . اگه درسته ، بگید تا اطلاعات کامل بذارم ...

ELAHE.T

عضو جدید
چهار طاقی دره شهر نمونه ایی از دوران ساسانی که با سیستم گوشواره ساخته شده است . اگه درسته ، بگید تا اطلاعات کامل بذارم ...

فکر کنم سوال رو متوجه نشدي دومان عزيز , کاربرد گوشواره ساساني در دوره بيزانس به نام طاسچه بوده اما يک بنا در ايران از طاسچه استفاده کرده؟ که من منظورم اون هست؟;).

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
استعمال پاندانتيف كه منشاء آن را همان گوشوار ايراني ميدانند در ممالك تابعه امپراتوري بيزانس كه پس از هجرت زير سلطه حكومت اسلام درآمد ادامه يافت و نمونه روشن آنرا در تالار كاخ مشاتا كه آنرا از بناهاي وليد دوم (125- 126 هجري) خليفه اموي ميدانند وجود دارد.

آخرین ویرایش:

ELAHE.T

عضو جدید
استعمال پاندانتيف كه منشاء آن را همان گوشوار ايراني ميدانند در ممالك تابعه امپراتوري بيزانس كه پس از هجرت زير سلطه حكومت اسلام درآمد ادامه يافت و نمونه روشن آنرا در تالار كاخ مشاتا كه آنرا از بناهاي وليد دوم (125- 126 هجري) خليفه اموي ميدانند وجود دارد.

قسمت دوم سوال همونطور که سعيد عزيز گفت ايا صوفيه ميشه اما هنوز قسمت اول سوال( بناي ايران) هنوز گفته نشده!

ELAHE.T

عضو جدید
فکر میکنم آتشکده نیاسر باشه:razz: اگه درسته بگید که اطلاعات کاملی در موردش بزارم.

نه متاسفانه درست نيست,فکر کنم اتشکده نياسر کاشان از گوشواره استفاده کرده, از طاسچه استفاده نکرده....

بچه ها اگر موافق باشيد خودم جواب رو بدم که زودتر سوال بعد طرح بشه؟

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
لطفاضمن گفتن جواب ، منبع جواب رو هم همراهش بگو . از اون سوالا بود .....:wallbash:

سـعید

مدیر بازنشسته
الهه جان ممنون از سوال قشنگت...لطف کن جواب سوال رو همراه با منبع اون بزار تا بقیه بچه ها استفاده کنن....

mehraz-archi

عضو جدید
نه متاسفانه درست نيست,فکر کنم اتشکده نياسر کاشان از گوشواره استفاده کرده, از طاسچه استفاده نکرده....

بچه ها اگر موافق باشيد خودم جواب رو بدم که زودتر سوال بعد طرح بشه؟
:w20::w20::w20:مسجد شیخ لطف الله نیست !!!!!!!!!!

ELAHE.T

عضو جدید
جواب...
مسجد و مدرسه شهيد مطهري(سپهسالار)تهران
اين بنا در سال 1296 هجري (قرن سيزدهم هجري) توسط حاج ميرزا حسن خان سپهسالار صدر اعظم ناصر الدين شاه و برادرش مشيرالدوله ساخته شد مجموعه بنا و تزئينات آن از شاهکارهاي معماري عصر قاجار محسوب مي شود و داراي دو طبقه ساختمان است که به شکل چهار ايواني ساخته شده است.بناي مسجد مربع شکل با ابعاد 60´60 متراست که گنبدي عظيم به ارتفاع 37 متر،يک شبستان و هشت گلدسته يا مناره دارد.تمام نماي خارجي بنا با کاشي هاي هفت رنگ تزئين شده است.طرح اين بنا اثراولين آرشيتکت ايراني تحصيل کرده در اروپا يعني«ميرزا مهدي خان شقايقي» مي باشد.و در ايران تنها بنايست که از طاسچه استفاده کرده.

http://i30.tinypic.com/qnp45w.jpg

کليساي اياصوفيه(سنت صوفي)(حکمت مقدس)
مهمترين بناي به جا مانده از دوران فرمانروايي «ژوستي نيانوس» در استانبول کليساي اياصوفيه است که از اصل يوناني «هاگيا صوفيه» به معني کليساي حکمت مقدس است. اين بنا در سال 532 تا 537 ميلادي توسط دو معمار به نام هاي «آنتيموس» و «اسيدروس» ساخته شده است. ابعاد حيرت انگيز اين بنا 91´72 متر و گنبدي به قطر 31 متر دارد. ارتفاع گنبد از سطح زمين حدود 56 متر است. در نماي بيروني گنبد عظيم آن بر کل بنا مسلط است ولي اجزاء و شکل بيروني آن پس از پيروزي عثماني ها در سال 1453 و تبديل کليساي اياصوفيه به يک مسجد دچار دگرگوني شد. نقشه ساختمان اياصوفيه نمايشگر ترکيبي منحصر به فرد از طرح محورگرا و مرکزگرا است. اين بنا داراي محور طولي کليسا هاي مستطيل شکل صدر مسيحيت است در حالي که قسمت مرکزي يا صحن از محوطه اي چهار گوش واقع در زير گنبدي عظيم تشکيل يافته است دو طرف اين محوطه نيز دو نيم گنبد اضافه شده و صحن را به شکل بيضي بزرگي در آورده است متصل بر اين نيم گنبدها، تاقچه بندي هاي نيم مدور يا رديف طاق هاي گشاده تعبيه گرديده است به طريقي که گويي قوس گنبد اياصوفيه در ميان دو نيم کليساي مسطتيل شکل گنجانده شده است.گنبد بر روي چهار طاق قوسي شکل که سنگيني آن به چهار جرز کوه پيکر واقع در چهار گوشه مربع مرکزي منتقل مي سازد قرار گرفته است. انتقال تدريجي نيرو از بدنه چهارگوش متشکل از اين طاق ها به لبه مدور گنبد به وسيله سه گوشي هاي کروي شکل موسوم به «طاسچه» انجام مي پذيرد. اين تدبير تازه در معماري موجب شده گنبد هاي بلندتر و سبک وزن تر از گنبدهاي قديمي نصب گردد.
http://i30.tinypic.com/345fv6a.jpg

آخرین ویرایش:

ELAHE.T

عضو جدید
لطفاضمن گفتن جواب ، منبع جواب رو هم همراهش بگو . از اون سوالا بود .....:wallbash:

الهه جان ممنون از سوال قشنگت...لطف کن جواب سوال رو همراه با منبع اون بزار تا بقیه بچه ها استفاده کنن....

:w20::w20::w20:مسجد شیخ لطف الله نیست !!!!!!!!!!

من فراموش کردم فونت متن رو درشت کنم, اگر ناخواناست دوباره بذارم.;)

جوابش توي کتابهاي پارسه هست, اما اين کتاب هم فراموش کرده منابعش رو بزنه...

ELAHE.T

عضو جدید

من سوالي که دفعه پيش طرح کردم , به نظرم خيلي ساده بود ...

ايندفعه خواستم سوال جوندار باشه ....:smile:

اگر فکر ميکنيد سوالها رو اسون طرح کنيم بهتره , بگيد , حتما اين کارو ميکنم...;)

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من سوالي که دفعه پيش طرح کردم , به نظرم خيلي ساده بود ...

ايندفعه خواستم سوال جوندار باشه ....:smile:

اگر فکر ميکنيد سوالها رو اسون طرح کنيم بهتره , بگيد , حتما اين کارو ميکنم...;)

سلام
ممنونم از سوال خوبت. ولی لطف کن و سوالاتت رو با منبع موثق بذار الهه جان. این جواب هیچ منبع موثق و قابل قبولی نداره و حداقل من تا خودم از منبع موثقی این اطلاع رو کسب نکنم ، قبولش نمی کنم . بخاطر اینکه من تحقیق وسیعی راجع به تاق و گنبد و ازج دارم که سعی کردم منابع مختلف رو مطالعه کنم . تمام منابع رو گشتم حتی لیستش رو هم می تونم بگذارم .
در ثانی گذاشتن سوال جوندار معنیش این نیست که سوالی بگذاریم که هیچ کس ازش ردی پیدا نکنه . سوال آسون هم معنیش این نیست که همه بتونن جواب بدن . پس استدعا دارم در استاندارد بودن سوال ، یعنی وجود اطلاعات موثق و قابل ردیابی بودن سوال تحقیق کنید و بعد نسبت به طرح سوال اقدام کنید.
سوال با جواب بی منبع جز اینکه اطلاعات غلط به دوستان بده ، فایده دیگه ای نداره.
با تمام این شرایط از حضور و اهتمامت در این مسابقه تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم قوی تر در این مسابقه شرکت کنی .

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا