بررسی آزمون طراحی اسفند 89

وضعیت
موضوع بسته شده است.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام لیمو شیرین عزیز
فایل دوم را با فرمت dwg آپلود کردم
خوشحال میشم نظر بدی
بقیه دوستان که ظاهرا افتخار نمیدن
کد من 2009 ه
نتونستم فایل و باز کنم.
میشه با ورژن پایینتر سیو کنی و دوباره اینجا بذاری.ممنون میشم.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ، نمره من در امتحان طراحي 29 از 30 شده است :):redface:. دليلشم آن هم بخاطر اين بود كه مثل پتروس فداكار سرم توي ورقه دوستام بود و به كار خودم نرسيدم. جالبه كه بدونيد اونهاي كه كمكشون كردم قبول شدند !!! بگذريم ، اگرچه در طراحي شما خلاقيت ديده مي شود ولي در اولين نگاه طرح شما مردود هست .
آنهم به خاطر اينكه:
1-ارزش مادي و فيزيكي و .... واحدهاي شمالي و جنوبي يكسان نيست (مهمترين دليل ) .مي بايست دو واحد مسكوني موازي همديگر ودرعرض 6 متر ترسيم مي شدند.
[FONT=&quot]2- [/FONT]مساحت پله شما بهينه نيست و فضاي پرت زياد دارد.
3-شكستهاي داخلي در پلان براي تعريف فضاهاي خصوصي در اين مورد خاص در نيامده است و اصلا لزومي ندارد وجود داشته باشند. (اين كارها براي ويلاها بيشتر استفاده مي شود و خلاف پيوستگي فضايي مي باشد.)
4- تعداد زياد نورگيرها !!!!

موفق باشيد.
شما کجا امتحان دادی که اینقدر آزادی داشتی که به بقیه کمک کنی!!؟
ما که نمی تونستیم 2 کلمه با هم صحبت کنیم حتی قرض دادن وسایل به همدیگه هم ممنوع بود و تذکر جدی میدادند

در مورد طرح دوستمون شما گفتید که باید واحدها مساوی باشند.آیا این یه قانونه؟
تو آیتمها که همچین چیزی نخواستند.حتی نگفتند که مثلا واحدها یه خوابه باشه یا دو خوابه.
فکر نمی کنید که نمیشه مساحت هر دو واحد رو مساوی نگرفت؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید خدمت دوست خوبم لیموشیرین
با اجازت من نظرم رو در مورد طرحت میگم

نکات مثبت:
رعایت استاندارد ها در اکثر موارد
رعایت اصول فضای خصوصی و عمومی
رعایت مسائل مربوط به محرمیت و اصول معماری سنتی ایرانی ( که البته من قبولش ندارم ولی اونایی که نمره میدن قبولش دارند که در اینجا هم که خب حق با اونا هستش:smile:)
رعایت مسائل مربوط به ورودی
استفاده خوب از نورگیرها برای خواب ها و به خصوص دستگاه پله که میتونه نور طبیعی داشته باشه این نشون میده یه نیم نگاهی هم به مبحث 19 داشتی

نکات منفی:
پلان تیپیکال طبقات خیلی فضای پرت داره به خصوص اینکه برای این فضا هیچ تمهیدی برای استفاده از نور طبیعی انجام نشده به طوری که با یک راهرو طولانی تاریک روبرو هستیم که فاصله زیاد اون با پنجره ضلع جنوبی که سطح زیادی هم نداره باعث میشه در بیشتر اوقات روز باید با لامپ روشن نگهش داریم (مغایر با مسائل مبحث 19).خودت فکرشو بکن اگه لامپ نداشته باشه چه دالان مخوفیه!!!!!!

به نظر من شما میتونستید از داکت هایی که در اون قسمت دارین واسه نور دادن راهرو استفاده کنید
فضای پرت زیادی که داری باعث شده فضاهایی مثل خواب سالن و به خصوص آشپزخانه خیلی کوچیک بشن. درسته شما حداقل ها رو رعایت کردی ولی خداییش 8 متر واسه آشپزخونه کمه در حالی که شما حدود 10 متر مربع راهرو داری

یه مطلب مهم هم که بهش توجه نکردی اینه که بعضی از خواب هات کمتر از 12 متر مربع مساحت دارن و اداره گاز به فضای کمتر از 12 متر مربع اجازه لوله کشی گاز نمیده و اون بیچاره هایی که تو اون اتاق ها می خوابند باید زمستون ها یا مثل اسکیموها لباس بپوشند یا از بخاری برقی استفاده کنند که اونم مغایر با مبحث 19 وبه خصوص مغایر با پول قبض برقه

در مورد پارکینگ با توجه به مطالب ص 31 مبحث 4 دو پارکینگ پشت سر هم باید 2*6 در نظر گرفته بشن و 5 متر هم که فضای آزاد پشت هر ماشین لازمه با این اوصاف که شما 3 ماشین رو پشت سر هم قرار دادی 3 تا 6 متر میشه 18 متر 2تا 5 متر هم که بین ماشین ها لازمه جمعا میشه 28 متر در حالی که ما کلا 22.20 متر طول داریم .به فرض اینکه پارکینگ ها رو همون 2.5 * 5 هم در نظر بگیریم بازم میشه 25 متر

در مورد 2 تا ماشین سمت راست هم که یه 5 متر و یه 2.5 متر جمعا میشه 7.5 در حالی که شما 6.80 فضا دارید در ضمن ماشینی که افقی پارک شده 5 متر فضای آزاد پشتش لازمه در حالی که شما فقط 3.60 متر فضا دارید

به علت این که ماشین ها رو کوچیک کشیدین شاید به ظاهر مشکلی در پارک کردن نداشته باشند ولی اگه ماشین ها رو به اندازه واقعی بکشید متوجه میشین که با مشکل روبرو میشن

درمورد عرض درب فضایی که به عنوان موتور خانه در نظر گرفتین طبق مطالب ص 35 مبحث 4 رعایت نشده

سطح پنجره در مورد پنجره ضلع جنوبی پلان تیپیکال طبقات با توجه به صفحه 52 رعایت نشده به خصوص این که این پنجره باید به راهرو طولانی شما هم نور بده .

در مورد دستگاه پله هم ،استفاده از دستگاه پله دو طرفه به دلیل خستگی زیاد دیگه منسوخه در ضمن چشم پله هم نداره

اینا مطالبی بود که در مورد طرح شما به ذهنم رسید . امیدوارم که در درجه اول درست گفته باشم و در درجه دوم مفید واقع بشه

موفق باشید منتظر طرح های بعدی تون هستم
مرسی از مطالب مفیدی که گفتی.
منم با اجازش پلانشون و نقد کردم ولی مثل اینکه طول کشید و وقتی که سند کردم سایت گفت که باید دوباره وارد شی و همه ی مطالبم پرید!
دوباره تایپ میکنم تو پست های بعدی.
در مورد پله ی 2 طرفه شما این قانون و از کی شنیدی و منبعت چیه؟
پله ی 2 طرفه به دلیل خستگی زیاد منسوخ ه؟
در صورتیکه پله ی 3 طرفه ممنوع ه.اینو میتونی از نظام مهندسیتون بپرسی و ببینی که هیج ساختمون مسکونی پله ی 3 طرفه نداره یا اگه داره تخلف کردند.بازم در این مورد بپرسید.

rushin

عضو جدید
سلام فرناز جان
خواهش می کنم ، شهریور نزدیکه اگه بخواهیم قبول بشیم باید فعال باشیم
طرح اولم دست گرمی بود کلش رو تو یه ساعت کشیدم و پر از اشکال بود خودم اصلا قبولش ندارم به خصوص این که واحد ضلع شمالی فقط از نورگیر نور می گیره ولی همونطور که گفتم این طرح رو واسه این گذاشتم که ببینم میشه واحد ها رو عرضی تقسیم کرد و نتیجه خوبی گرفت یا نه . چون توی حوزه اصفهان که من امتحان دادم اکثرا اینجوری تقسیم کرده بودند که با ایراداتی که دوست خوبم لیمو شیرین و همچنین افشین جان گفتند به این نتیجه رسیدیم که واحد شمالی جالب از آب در نمیاد واسه همین بیشتر روی طرح دو واحد طولی تمرکز کردیم
اگه طرح دوم را ببینی و نظر بدی فکر می کنم مفید تر باشه
دو طرح قبلی را دوباره با ورژن پایین تر آپلود می کنم و در آخر این پست ضمیمه می کنم
به زودی طرح سوم را هم میذارم تا شما و دوستان دیگه ایراداشو بگین که تلفیقی از طرح خودم و تاثیر راهنمایی های لیموشیرینه
موفق باشید

rushin

عضو جدید
سلام فرناز جان
خواهش می کنم ، شهریور نزدیکه اگه بخواهیم قبول بشیم باید فعال باشیم . حالا ما تلاش خودمون رو می کنیم اگه قسمت بود شرکت کنیم که از این تجربیات استفاده می کنیم اگه هم نشد که لا اقل از همدیگه یه چیزی یاد می گیریم
طرح اولم دست گرمی بود کلش رو تو یه ساعت کشیدم و پر از اشکال بود خودم اصلا قبولش ندارم به خصوص این که واحد ضلع شمالی فقط از نورگیر نور می گیره ولی همونطور که گفتم این طرح رو واسه این گذاشتم که ببینم میشه واحد ها رو عرضی تقسیم کرد و نتیجه خوبی گرفت یا نه . چون توی حوزه اصفهان که من امتحان دادم اکثرا اینجوری تقسیم کرده بودند که با ایراداتی که دوست خوبم لیمو شیرین و همچنین افشین جان گفتند به این نتیجه رسیدیم که واحد شمالی جالب از آب در نمیاد واسه همین بیشتر روی طرح دو واحد طولی تمرکز کردیم
اگه طرح دوم را ببینی و نظر بدی فکر می کنم مفید تر باشه
دو طرح قبلی را دوباره با ورژن پایین تر آپلود می کنم و در آخر این پست ضمیمه می کنم
به زودی طرح سوم را هم میذارم تا شما و دوستان دیگه ایراداشو بگین که تلفیقی از طرح خودم و تاثیر راهنمایی های لیموشیرینه
موفق باشید

پیوست ها

• azmoon 2000.zip
    725 کیلوبایت · بازدیدها: 0

afshin 1357

کاربر بیش فعال
شما کجا امتحان دادی که اینقدر آزادی داشتی که به بقیه کمک کنی!!؟
ما که نمی تونستیم 2 کلمه با هم صحبت کنیم حتی قرض دادن وسایل به همدیگه هم ممنوع بود و تذکر جدی میدادند

در مورد طرح دوستمون شما گفتید که باید واحدها مساوی باشند.آیا این یه قانونه؟
تو آیتمها که همچین چیزی نخواستند.حتی نگفتند که مثلا واحدها یه خوابه باشه یا دو خوابه.
فکر نمی کنید که نمیشه مساحت هر دو واحد رو مساوی نگرفت؟

سلام و با تشكر از شما
در حوزه آزمون ما مشكلي براي مشورت نيست !! . البته اين بار قطعا سرم به كار خودم خواهد بود.:razz:
من تجربه چند سال كار در مهندسين مشاور رادارم و به اندازه كافي در جلسات توجيهي مطالعات شهرسازي ،‌مسكن مهر و ... در سطوح مختلف مديريتي در سراسر كشور شركت داشته ام.
سوال اين آزمون (( و اسكيس ارشد)) هميشه دو جنبه داره ، جنبه آشكار آن كه خود شما به آن اشاره كرده ايد. ولي جنبه پنهان آن هميشه مهمتره و نمي بايست سليقه اي ، تخيلي و با تحليل ذهن خودمون به آن جواب بدهيم ، بلكه مي بايست بدون قضاوت و اعمال نظر شخصي ( در آزمون نظام مهندسي ) طرح خودمون را با منطق قوي ارائه كنيم .
در آزمونها طراح سوال مي خواهد تفكر مهندس همكار آينده سازمان نظام مهندسي رو بشناسد.جالبه بدونيد ضعيفترين كار هايي كه با راهنمايي هاي من انجام شد همه اطراف 20گرفتند و اگر قبول نشدند بخاطر دست ضعيف و كند خودشون بوده و من هم به دليل بي توجهي خودم يك نمره كم آوردم و رد شدم چون نما و جزئيات را وقت نكردم ترسيم كنم و روف پلان هم دوستم برايم كشيد !!! . ( بجاي اون من براي بقيه پلان و جزئيات كشيدم !):)
طرحهاي دوستاني را كه ملاحضه مي كنيد اغلب ساده و در حد اتود هاي طرح 5 (مسكوني ) مي باشد و نياز به تجربه و بررسي بيشتري دارند (( صرف نظر از اينكه اطلاعات بسيار خوبي را جمع آوري كرده اند )). در طرح من يك نورگير در انتها، پله در جلو (براي اينكه پله نور بگيرد) و آشپزخانه در وسط قرار داشت و نورخود را از پذيرايي مي گرفت . ضمن اينكه داكتهاي تاسيساتي نيز فراموش نشده بودو ...

***مهمترين قسمت سوال "رعايت ارزش ملكي" بود***
حالا اگه دوستاني مخالف اين نظر هستند و معتقد به آزادي معمار در طراحي مي باشند ، نظري ديگر است كه جاي بحث فراوان در جاي خودرا دارد.
در آينده اگر مشكلمون براي نظام مهندسي حل بشه من طرح و ايده هاي خوبي براي موفقيت در آزمون شهريور دارم كه با دوستان در ميان خواهم گذاشت و با دست پر به جلسه آزمون انشاا.. مي رويم.:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

afshin 1357

کاربر بیش فعال
شما نجار زندگی خود هستید

شما نجار زندگی خود هستید

نجار پیری خود را برای بازنشسته شدن آماده می کرد. یک روز او با صاحبکار خود موضوع را درمیان گذاشت.
پس از روزهای طولانی و کار کردن و زحمت کشیدن ، حالا او به استراحت نیاز داشت و برای پیدا کردن زمان این استراحت میخواست تا او را از کار بازنشسته کنند.صاحب کار او بسیار ناراحت شد و سعی کرد او را منصرف کند ، اما نجار بر حرفش و تصمیمی که گرفته بود پافشاری کرد.سرانجام صاحب کار درحالی که با تأسف با این درخواست موافقت میکرد ، از او خواست تا به عنوان آخرین کار ، ساخت خانه ای را به عهده بگیرد.نجار در حالت رودربایستی ، پذیرفت درحالیکه دلش چندان به این کار راضی نبود. پذیرفتن ساخت این خانه برخلاف میل باطنی او صورت گرفته بود.برای همین به سرعت مواد اولیه نامرغوبی تهیه کرد و به سرعت و بی دقتی ، به ساختن خانه مشغول شد و به زودی و به خاطر رسیدن به استراحت ، کار را تمام کرد.او صاحب کار را از اتمام کار باخبر کرد. صاحب کار برای دریافت کلید این آخرین کار به آنجا آمد.زمان تحویل کلید ، صاحب کار آن را به نجار بازگرداند و گفت: این خانه هدیه ایست از طرف من به تو به خاطر سالهای همکاری!نجار ، یکه خورد و بسیار شرمنده شد. در واقع اگر او میدانست که خودش قرار است در این خانه ساکن شود ، لوازم و مصالح بهتر و تمام مهارتی که در کار داشت را برای ساخت آن بکار می برد.عنی کار را به صورت دیگری پیش میبرد.
ین داستان ماست. ما زندگیمان را میسازیم. هر روز میگذرد.
گاهی ما کمترین توجهی به آنچه که میسازیم نداریم ، پس در اثر یک شوک و اتفاق غیرمترقبه میفهمیم که مجبوریم در همین ساخته ها زندگی کنیم.گر چنین تصوری داشته باشید ، تمام سعی خود را برای ایمن کردن شرایط زندگی خود میکنیم. فرصت ها از دست می روند و گاهی بازسازی آنچه ساخته ایم، ممکن نیست.
آری ، درست است. شما نجار زندگی خود هستید و روزها، چکشی هستند که بر یک میخ از زندگی شما کوبیده میشود. یک تخته در آن جای میگیرد و یک دیوار برپا میشود.
راقب سلامتی خانه ای که برای زندگی خود می سازید باشید

منبع :http://www.tabnak.com/nbody.php?id=114497

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و با تشكر از شما
در حوزه آزمون ما مشكلي براي مشورت نيست !! . البته اين بار قطعا سرم به كار خودم خواهد بود.:razz:
من تجربه چند سال كار در مهندسين مشاور رادارم و به اندازه كافي در جلسات توجيهي مطالعات شهرسازي ،‌مسكن مهر و ... در سطوح مختلف مديريتي در سراسر كشور شركت داشته ام.
سوال اين آزمون (( و اسكيس ارشد)) هميشه دو جنبه داره ، جنبه آشكار آن كه خود شما به آن اشاره كرده ايد. ولي جنبه پنهان آن هميشه مهمتره و نمي بايست سليقه اي ، تخيلي و با تحليل ذهن خودمون به آن جواب بدهيم ، بلكه مي بايست بدون قضاوت و اعمال نظر شخصي ( در آزمون نظام مهندسي ) طرح خودمون را با منطق قوي ارائه كنيم .
در آزمونها طراح سوال مي خواهد تفكر مهندس همكار آينده سازمان نظام مهندسي رو بشناسد.جالبه بدونيد ضعيفترين كار هايي كه با راهنمايي هاي من انجام شد همه اطراف 20گرفتند و اگر قبول نشدند بخاطر دست ضعيف و كند خودشون بوده و من هم به دليل بي توجهي خودم يك نمره كم آوردم و رد شدم چون نما و جزئيات را وقت نكردم ترسيم كنم و روف پلان هم دوستم برايم كشيد !!! . ( بجاي اون من براي بقيه پلان و جزئيات كشيدم !):)
طرحهاي دوستاني را كه ملاحضه مي كنيد اغلب ساده و در حد اتود هاي طرح 5 (مسكوني ) مي باشد و نياز به تجربه و بررسي بيشتري دارند (( صرف نظر از اينكه اطلاعات بسيار خوبي را جمع آوري كرده اند )). در طرح من يك نورگير در انتها، پله در جلو (براي اينكه پله نور بگيرد) و آشپزخانه در وسط قرار داشت و نورخود را از پذيرايي مي گرفت . ضمن اينكه داكتهاي تاسيساتي نيز فراموش نشده بودو ...

***مهمترين قسمت سوال "رعايت ارزش ملكي" بود***
حالا اگه دوستاني مخالف اين نظر هستند و معتقد به آزادي معمار در طراحي مي باشند ، نظري ديگر است كه جاي بحث فراوان در جاي خودرا دارد.
در آينده اگر مشكلمون براي نظام مهندسي حل بشه من طرح و ايده هاي خوبي براي موفقيت در آزمون شهريور دارم كه با دوستان در ميان خواهم گذاشت و با دست پر به جلسه آزمون انشاا.. مي رويم.:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:
مرسی از توضیحاتتون.
مطمین باشید ما که کاردانی و کارشناسیمون معماری بوده حق طراحی خواهیم داشت.پس تلاش کنید و امیدوار.
لطفا طرحتون و بذارید.میدونم همه خوشحال میشن و همچنین برای خودتون مفید خواهد بود.
راستی شما طرز ترسیم اون برش از دیوار که بین دو سقف با مقیاس 1/20 خواسته بود و میدونید یا دتایلشو دارید؟
چطور باید ترسیم میکردیم؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
08042011077.jpgممنون میشم از دوستان که نظر بدند .طبقه ی چهارم و متاسفانه طراحی نکردم یعنی یکی از ایرادهام این بود که کل فضا رو در طبقه ی چهارم طراحی کرده بودم تو طرح های قبلیم هم همینکارو کردم.درصورتی که نباید همه ی فضارو برای طبقه ی چهار طراحی میکردیم.درسته؟.این یکی از طرحامه ازش عکس گرفتم.فایل رار رو نتونستم اینجا بذارم.

afshin 1357

کاربر بیش فعال
مرسی از توضیحاتتون.
مطمین باشید ما که کاردانی و کارشناسیمون معماری بوده حق طراحی خواهیم داشت.پس تلاش کنید و امیدوار.
لطفا طرحتون و بذارید.میدونم همه خوشحال میشن و همچنین برای خودتون مفید خواهد بود.
راستی شما طرز ترسیم اون برش از دیوار که بین دو سقف با مقیاس 1/20 خواسته بود و میدونید یا دتایلشو دارید؟
چطور باید ترسیم میکردیم؟

سلام و متشكرم
ديتيل فوق جز ديتيلهاي موسسه هنر فردا مي باشد كه فعلا در اختيار ندارم.

afshin 1357

کاربر بیش فعال
از كجا مي توانم كتاب جزئيات ساعد سميعي (موسسه هنر فردا) را تهيه كنم ؟

متاسفانه تعدادي كمي از آنها را ديده ام (مثل ديتيل آزمون قبلي)

rushin

عضو جدید
مشاهده پیوست 58021ممنون میشم از دوستان که نظر بدند .طبقه ی چهارم و متاسفانه طراحی نکردم یعنی یکی از ایرادهام این بود که کل فضا رو در طبقه ی چهارم طراحی کرده بودم تو طرح های قبلیم هم همینکارو کردم.درصورتی که نباید همه ی فضارو برای طبقه ی چهار طراحی میکردیم.درسته؟.این یکی از طرحامه ازش عکس گرفتم.فایل رار رو نتونستم اینجا بذارم.

سلام فرناز خانم
مرسی که طرحت رو گذاشتی ولی متاسفانه کیفیتش خیلی خوب نیست خصوصا اندازه ها کامل مشخص نیست درسته توی آزمون از اتوکد خبری نیست ولی الان که دسترسی داریم چرا استفاده نکنیم؟ ان شاء الله نزدیک شهریور چند تا طرح با دست واسه موضوعاتی که احتمال می دیدم بیاد میزنم تا دستمون هم واسه آزمون راه بیفته چطوره؟ چون خداییش من الان فرصت این که با دست کار کنم رو ندارم. اگه لطف کنی طرحت رو با کد بکشی و آپلود کنی ممنون میشم چون هم کیفیتش بالاتره هم این که اگه پیشنهادی به نظر ما رسید که مفید بود بتونیم روی طرح ها اعمال کنیم
در مورد پله دو طرفه که پرسیده بودی نه قانونی نیست ولی از نقطه نظر معماری عرض کردم استفاده نکنیم بهتره ولی خب اینجا که عرضمون کمه شاید اجتناب ناپذیرباشه
و اما در مورد پله سه طرفه که گفتید ممنوعه ، این طور نیست چون من طرحهای زیادی با پله سه طرفه دیدم که پروانه گرفته و الان اجرا هم شده . حداقل تو شهر ما که ممنوع نیست فقط اگه در پله سه طرفه وسط چشم پله آسانسور بذاری ممنوعه
اتفاقا در طرح سوم که واسه آزمون اسفند کشیدم پله ام 3 طرفه اس فردا آپلودش می کنم
فقط اگه در پله سه طرفه وسط چشم پله آسانسور بذاری ممنوعه
این نکته را هم باید در نظر بگیریم که قوانین نظام مهندسی در استان های مختلف اختلافات جزیی داره و اگه چیزی در شهر شما ممنوع باشه لزوما در کل ایران ممنوع نیست به طور مثال در اصفهان در نمای ساختمان های مسکونی برای استفاده از کامپوزیت محدودیت دارید ولی در شهرهای دیگه این طور نیست

با اجازت فعلا نظرم رو در مورد طرحت تا جایی که مشخصه می دم تا وقتی طرحت رو با کیفیت بالا تر آپلود کردی بهتر و کاملتر می تونیم بحث کنیم
نکات مثبت:
1-بهره گیری اکثر فضاها از نور مناسب
2-سالن خوش فرم و با اندازه مناسب در واحد سمت چپ
3- اتاق خواب های خوش فرم و با اندازه مناسب درهر دو واحد
نکات منفی:
توی طرح شما هم مثل طرح های قبلی که ما اینجا گذاشتیم عیب های مشابه دیده میشه
1-فضای عمومی و خصوصی به خوبی تفکیک نشده
2-آشپزخانه اپن در پذیرایی به دلایل مسائل مربوط به محرمیت و تفکیک فضاهای عمومی و خصوصی علی رغم محاسنی که داره مطلوب نیست. اگه اشتباه نکنم یه دیوار در سمتی که پذیرایی هست گذاشتی ولی فکر نمی کنم کمکی بکنه
3-ورودی ساختمان: به طور مستقیم بدون اینکه وارد فضایی به عنوان ورودی بشیم وارد فضای اصلی میشیم .مغایر با مسایل محرمیت ومبحث 19(این تذکر رو دوست خوبم لیمو شیرین بهم داد)
4- راهرو های طولانی که به نظر من میتونه به یک نشیمن خصوصی یا حتی یه خواب دیگه تبدیل بشه یا ممکنه به سالن اضافه بشه در واحد سمت چپ هم اون فضای باریک نمی تونه نشیمن خوبی باشه(اگه اشتباه نکنم عرضش کمتر از 2.5 متره)
5-فکر می کنم فضایی که برای موتورخانه در نظر گرفتی زیاده .توی حوزه آزمون همه اتفاق نظر داشتن 20-25 متر کافیه. مطمئن نیستم .آیا کسی استانداردشو می دونه؟
6-ارتفاع پله هات بیشتر از 17.5 سانتیمتره
7-چیزی که پیدا نیست ولی فکر کنم ابعاد آسانسورت درست نیست (با توجه به ص 100 و 101 مبحث15)
8-مبلمان اتاق خواب : قرار دادن تخت خواب زیر پنجره جایز نیست
9-مبلمان پذیرایی یادتون رفته
10-عدم استفاده از تراس در ضلع جنوبی( البته اجبار نیست ولی باشه بهتره)
11-یه پارکینگ کم داری (توی شهر ما در پلاک های شمالی یه پارکینگ می تونی تو حیاط داشته باشی ، تو شهر شما چطور؟)

این طرحیه که تو آزمون زدی یا فرق داره؟
فضای در نظر گرفته شده واسه نورگیر درسته ؟ کلا چند متر لازمه باشه؟ و حداکثر چند متر میتونه باشه ؟(حداقل و حداکثر)

در ضمن از بابت این که در مورد شرکتمون در آزمون شهریور تا حدودی خیالمون رو راحت کردی ممنون.امیدوارم این طور باشه که میگی
موفق و پیروز باشید:smile:

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام فرناز خانم
مرسی که طرحت رو گذاشتی ولی متاسفانه کیفیتش خیلی خوب نیست خصوصا اندازه ها کامل مشخص نیست درسته توی آزمون از اتوکد خبری نیست ولی الان که دسترسی داریم چرا استفاده نکنیم؟ ان شاء الله نزدیک شهریور چند تا طرح با دست واسه موضوعاتی که احتمال می دیدم بیاد میزنم تا دستمون هم واسه آزمون راه بیفته چطوره؟ چون خداییش من الان فرصت این که با دست کار کنم رو ندارم. اگه لطف کنی طرحت رو با کد بکشی و آپلود کنی ممنون میشم چون هم کیفیتش بالاتره هم این که اگه پیشنهادی به نظر ما رسید که مفید بود بتونیم روی طرح ها اعمال کنیم
در مورد پله دو طرفه که پرسیده بودی نه قانونی نیست ولی از نقطه نظر معماری عرض کردم استفاده نکنیم بهتره ولی خب اینجا که عرضمون کمه شاید اجتناب ناپذیرباشه
و اما در مورد پله سه طرفه که گفتید ممنوعه ، این طور نیست چون من طرحهای زیادی با پله سه طرفه دیدم که پروانه گرفته و الان اجرا هم شده . حداقل تو شهر ما که ممنوع نیست فقط اگه در پله سه طرفه وسط چشم پله آسانسور بذاری ممنوعه
اتفاقا در طرح سوم که واسه آزمون اسفند کشیدم پله ام 3 طرفه اس فردا آپلودش می کنم
فقط اگه در پله سه طرفه وسط چشم پله آسانسور بذاری ممنوعه
این نکته را هم باید در نظر بگیریم که قوانین نظام مهندسی در استان های مختلف اختلافات جزیی داره و اگه چیزی در شهر شما ممنوع باشه لزوما در کل ایران ممنوع نیست به طور مثال در اصفهان در نمای ساختمان های مسکونی برای استفاده از کامپوزیت محدودیت دارید ولی در شهرهای دیگه این طور نیست

با اجازت فعلا نظرم رو در مورد طرحت تا جایی که مشخصه می دم تا وقتی طرحت رو با کیفیت بالا تر آپلود کردی بهتر و کاملتر می تونیم بحث کنیم
نکات مثبت:
1-بهره گیری اکثر فضاها از نور مناسب
2-سالن خوش فرم و با اندازه مناسب در واحد سمت چپ
3- اتاق خواب های خوش فرم و با اندازه مناسب درهر دو واحد
نکات منفی:
توی طرح شما هم مثل طرح های قبلی که ما اینجا گذاشتیم عیب های مشابه دیده میشه
1-فضای عمومی و خصوصی به خوبی تفکیک نشده
2-آشپزخانه اپن در پذیرایی به دلایل مسائل مربوط به محرمیت و تفکیک فضاهای عمومی و خصوصی علی رغم محاسنی که داره مطلوب نیست. اگه اشتباه نکنم یه دیوار در سمتی که پذیرایی هست گذاشتی ولی فکر نمی کنم کمکی بکنه
3-ورودی ساختمان: به طور مستقیم بدون اینکه وارد فضایی به عنوان ورودی بشیم وارد فضای اصلی میشیم .مغایر با مسایل محرمیت ومبحث 19(این تذکر رو دوست خوبم لیمو شیرین بهم داد)
4- راهرو های طولانی که به نظر من میتونه به یک نشیمن خصوصی یا حتی یه خواب دیگه تبدیل بشه یا ممکنه به سالن اضافه بشه در واحد سمت چپ هم اون فضای باریک نمی تونه نشیمن خوبی باشه(اگه اشتباه نکنم عرضش کمتر از 2.5 متره)
5-فکر می کنم فضایی که برای موتورخانه در نظر گرفتی زیاده .توی حوزه آزمون همه اتفاق نظر داشتن 20-25 متر کافیه. مطمئن نیستم .آیا کسی استانداردشو می دونه؟
6-ارتفاع پله هات بیشتر از 17.5 سانتیمتره
7-چیزی که پیدا نیست ولی فکر کنم ابعاد آسانسورت درست نیست (با توجه به ص 100 و 101 مبحث15)
8-مبلمان اتاق خواب : قرار دادن تخت خواب زیر پنجره جایز نیست
9-مبلمان پذیرایی یادتون رفته
10-عدم استفاده از تراس در ضلع جنوبی( البته اجبار نیست ولی باشه بهتره)
11-یه پارکینگ کم داری (توی شهر ما در پلاک های شمالی یه پارکینگ می تونی تو حیاط داشته باشی ، تو شهر شما چطور؟)

این طرحیه که تو آزمون زدی یا فرق داره؟
فضای در نظر گرفته شده واسه نورگیر درسته ؟ کلا چند متر لازمه باشه؟ و حداکثر چند متر میتونه باشه ؟(حداقل و حداکثر)

در ضمن از بابت این که در مورد شرکتمون در آزمون شهریور تا حدودی خیالمون رو راحت کردی ممنون.امیدوارم این طور باشه که میگی
موفق و پیروز باشید:smile:
خیلی ممنون دوست خوبم از اینکه نظر دادی.;)منتظر نقد بقیه ی دوستان هم هستم.
ببخشید اگه کیفیتش خوب نیست.راستش منم الان فرصت کارکردن با کد و ندارم.تو این آزمون فقط دست مهم ه.
پله ی 2 طرفه ممنوعه؟؟ولی من درست برعکس اون چیزی که شما میگید شنیدم.که پله ی 3 طرفه ممنوعه حتی اگه وسطش آسانسور نباشه.البته این قانون تهرانه.شاید به قول شما این قانون شهر به شهر متفاوته ولی فکر نمی کنم چون قضیه ی آتش سوزی که به شهر بستگی نداره.بازم باید پرسید و با اطمینان گفت.
1و2-در مورد تفکیک فضای عمومی و خصوصی که گفتید به نظر من تفکیک شده.
فضای عمومی پذیرایی و آشپزخونه که در ارتباط با اونه هست و فضاهای خصوصی مثل خوابها کاملا جدا از اونها طراحی شده.منظور شما دقیقا چیه؟چون آشپزخونه یه فضای خصوصی نیست.اون دیوار هم که در واحد سمت راستی گفتید یه بازشو داره و کاملا بسته نیست.ولی یه مقدار به نظر من هم مشکل داره ولی فکر میکنم اگه بخوایم همه مسایل و در نظر بگیریم نمی تونیم تو این فضا با زمان کم سر جلسه آزمون طراحی کنیم ولی این ایرادی که شما گفتی کاملا قابل قبوله.شما راه حلتون پیه برای این قسمت؟

3-به نظر شما تو اون فضای کم چطور میشه برای ورودی پیش فضا تعریف کرد؟

4-منم راهروی طولانی رو به فضای نشیمن خصوصی تبدیل کردم البته واحد سمت چپی که عرضش 2/30 که برای آزمون کلک میزنیم و 2/50 متر مینویسم:D
ولی برای واحد سمت راست با اون عرض نمی شد نشیمن تعریف کنم.البته اون نورگیر و پنجره ای که اونجا گذاشتم تا حدودی اون احساس طولانی بودن راهرو که 3.40 متر میشه رو کم میکنه.شما گفتی میشه راهرو رو خواب کرد.منظورتون کلی بود؟چون تو طرح من نمیشه.
5-مساحت موتورخونه میشه 28/08 متر مربع.اون 20 متر مربع حداقله.درسته؟چون میخواستم زیرزمین و به صورت یه مستطیل کامل دربیارم (فکر میکنم از نظر گودبرداری بهتره.درسته؟)از این 3 متر مربع اضافه چشم پوشی کردم و به موتورخونه دادم.فکر نمی کنم ایرادی داشته باشه.
6-ارتفاع پله رو 18 سانت گرفتم.حتما باید 0.175 در نظر بگیریم؟
7-آسانسورم 2 در 1.50 حداقل ابعاد آسانسور 1.50 در 1.50 .فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه.به نظر شما ابعادش چقدر باید باشه؟
8-جایز نیست ولی وقتی مجبوری چه باید کرد؟:eek:
9-راستش حوصله نداشتم مبلمان پذیرایی رو بکشم چون با دست کشیدن کلی مکافات داره!
10-در مورد تراس که گفتید آیا میشه کنار اون نورگیر در ضلع شمالی تراس گذاشت با توجه به اینکه همسایه داریم؟فکر کنم اگه برای آشپزخونه ی واحد راستی کنار نورگیر تراس بذازم هم راهرو کوتاهتر میشه هم تراس دارم.
11-آره یه پارکینگ ا قرار دادن پله در وسط کم میاد و نمیشه کاریش کرد و اون فضای اضافه در پارکینگ بوجود اومد که من کردمش محل بازی بچه ها.طرح دیگه ای دارم که پله رو در گوشه قرار دادم و 7 تا پارکینگ دراوردم ولی ایرادش اینه که هر دو واحدم نور جنوب نمی گیرند.به نظر شما این طرحی که گذاشتم مطلوبتره یا اونی که 7 تا پارکینگ دراوردم ولی یکی از واحدهام نور جنوبی میگیره.
این پلانو بقیه دوستان نقد کنند.اون پلان رو هم میذارم.
با تشکر فراوان
دوستان دیگه هم فعالیت کنند.
الان وقت ندارم در مورد یکی دیگه پلان شما و دوست خوبم لیموشیرین نظر بدم ببخشید ولی بازم میام.
منتظرنظرتون هستم.
فعلا خداحافظ.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
از كجا مي توانم كتاب جزئيات ساعد سميعي (موسسه هنر فردا) را تهيه كنم ؟

متاسفانه تعدادي كمي از آنها را ديده ام (مثل ديتيل آزمون قبلي)
موسسه ی هنر فردا سایت داره:
www.honarefarda.com
اگه زنگ بزنید و سفارش بدید براتون پست میکنند.از خانه ی عمران هم میتونید تهیه کنید.یه سرچ تو نت کنید.
این دیتیل که گفتید تو کدوم صفحه ی این کتابه؟مطمین هستید تو این کتابه؟

rushin

عضو جدید
خیلی ممنون دوست خوبم از اینکه نظر دادی.;)منتظر نقد بقیه ی دوستان هم هستم.
ببخشید اگه کیفیتش خوب نیست.راستش منم الان فرصت کارکردن با کد و ندارم.تو این آزمون فقط دست مهم ه.
پله ی 2 طرفه ممنوعه؟؟ولی من درست برعکس اون چیزی که شما میگید شنیدم.که پله ی 3 طرفه ممنوعه حتی اگه وسطش آسانسور نباشه.البته این قانون تهرانه.شاید به قول شما این قانون شهر به شهر متفاوته ولی فکر نمی کنم چون قضیه ی آتش سوزی که به شهر بستگی نداره.بازم باید پرسید و با اطمینان گفت.
1و2-در مورد تفکیک فضای عمومی و خصوصی که گفتید به نظر من تفکیک شده.
فضای عمومی پذیرایی و آشپزخونه که در ارتباط با اونه هست و فضاهای خصوصی مثل خوابها کاملا جدا از اونها طراحی شده.منظور شما دقیقا چیه؟چون آشپزخونه یه فضای خصوصی نیست.اون دیوار هم که در واحد سمت راستی گفتید یه بازشو داره و کاملا بسته نیست.ولی یه مقدار به نظر من هم مشکل داره ولی فکر میکنم اگه بخوایم همه مسایل و در نظر بگیریم نمی تونیم تو این فضا با زمان کم سر جلسه آزمون طراحی کنیم ولی این ایرادی که شما گفتی کاملا قابل قبوله.شما راه حلتون پیه برای این قسمت؟

3-به نظر شما تو اون فضای کم چطور میشه برای ورودی پیش فضا تعریف کرد؟

4-منم راهروی طولانی رو به فضای نشیمن خصوصی تبدیل کردم البته واحد سمت چپی که عرضش 2/30 که برای آزمون کلک میزنیم و 2/50 متر مینویسم:D
ولی برای واحد سمت راست با اون عرض نمی شد نشیمن تعریف کنم.البته اون نورگیر و پنجره ای که اونجا گذاشتم تا حدودی اون احساس طولانی بودن راهرو که 3.40 متر میشه رو کم میکنه.شما گفتی میشه راهرو رو خواب کرد.منظورتون کلی بود؟چون تو طرح من نمیشه.
5-مساحت موتورخونه میشه 28/08 متر مربع.اون 20 متر مربع حداقله.درسته؟چون میخواستم زیرزمین و به صورت یه مستطیل کامل دربیارم (فکر میکنم از نظر گودبرداری بهتره.درسته؟)از این 3 متر مربع اضافه چشم پوشی کردم و به موتورخونه دادم.فکر نمی کنم ایرادی داشته باشه.
6-ارتفاع پله رو 18 سانت گرفتم.حتما باید 0.175 در نظر بگیریم؟
7-آسانسورم 2 در 1.50 حداقل ابعاد آسانسور 1.50 در 1.50 .فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه.به نظر شما ابعادش چقدر باید باشه؟
8-جایز نیست ولی وقتی مجبوری چه باید کرد؟:eek:
9-راستش حوصله نداشتم مبلمان پذیرایی رو بکشم چون با دست کشیدن کلی مکافات داره!
10-در مورد تراس که گفتید آیا میشه کنار اون نورگیر در ضلع شمالی تراس گذاشت با توجه به اینکه همسایه داریم؟فکر کنم اگه برای آشپزخونه ی واحد راستی کنار نورگیر تراس بذازم هم راهرو کوتاهتر میشه هم تراس دارم.
11-آره یه پارکینگ ا قرار دادن پله در وسط کم میاد و نمیشه کاریش کرد و اون فضای اضافه در پارکینگ بوجود اومد که من کردمش محل بازی بچه ها.طرح دیگه ای دارم که پله رو در گوشه قرار دادم و 7 تا پارکینگ دراوردم ولی ایرادش اینه که هر دو واحدم نور جنوب نمی گیرند.به نظر شما این طرحی که گذاشتم مطلوبتره یا اونی که 7 تا پارکینگ دراوردم ولی یکی از واحدهام نور جنوبی میگیره.
این پلانو بقیه دوستان نقد کنند.اون پلان رو هم میذارم.
با تشکر فراوان
دوستان دیگه هم فعالیت کنند.
الان وقت ندارم در مورد یکی دیگه پلان شما و دوست خوبم لیموشیرین نظر بدم ببخشید ولی بازم میام.
منتظرنظرتون هستم.
فعلا خداحافظ.

مرسی از توضیحاتت
در مورد پله دو طرفه فکر می کنم سوء تفاهم شده . من نوشته بودم در مورد اینکه پله دو طرفه ممنوعه قانونی نیست. ولی شما فکر کردی میگم پله دو طرفه قانونی نیست. تو این عرض کم همین پله دو طرفه از سرشون هم زیاده .
ولی در مورد پله 3 طرفه : پله 3 طرفه چه ارتباطی می تونه با آتشسوزی داشته باشه؟ آیا قانونی وجود داره ؟
پله 3 طرفه به دلیل این که فضای بیشتری می گیره کمتر استفاده میشه ولی چیزی در مورد اینکه از جهت آتشسوزی مشکلی داشته باشه چیزی نشنیدم همونطور هم که گفتم طرح های زیادی دیدم که پروانه گرفته و اجرا هم شده . پس مطمئنم که حداقل توی شهر ما گیر نمیدن
در مورد آسانسور اگه به صفحه 100 و 101 مبحث15 مراجعه کنی استاندارد هاش رو نوشته و کوچکترین ابعاد اتاقک آسانسور را 110*95 نوشته و حداقل ابعاد فضای آسانسور 180*160که من در طرحم از این نوع آسانسور که کوچکترین آسانسور بود استفاده کردم نمی دونم آیا میشه از این اندازه آسانسور تو این ساختمان استفاده کرد یا نه . چون تو مبحث 15 نوشته ظرفیت تا 5 نفر . فکر کنم همین 110*95 کافی باشه . درسته؟
در مورد آشپزخانه درسته که یه فضای خصوصی نیست . فضاییه که به هر دو بخش عمومی و خصوصی سرویس میده ولی این که به صورت کاملا باز طراحی بشه با توجه به مسائل مربوط به محرمیت شاید به مزاج مصححان خوش نیاد. به نظر من بهتره قسمت بازش به سمت نشیمن خصوصی باشه (من خودم آشپزخانه کاملا اپن رو به علت روحیه ای که داره دوست دارم و فکر می کنم تو کشور ما هم کامل جا افتاده ولی تو این آزمون باید از بعضی علایق شخصی چشم پوشی کنیم)
در مورد ورودی : میشه پیش ورودی طراحی کرد مگه چقدر فضا می خواد؟
ببین ما تو این آزمون قرار نیست هر 50 نمره را کسب کنیم و این که شما می گید تو این وقت کم آزمون نمیشه همه مسائل را رعایت کرد کاملا درسته و ما هم هدفمون از اینکه ریز ترین اشکالات رو هم بهش گیر می دیم اینه که اگه مثلا تعدادآیتم هایی که باید رعایت کنیم 20 تا باشه حواسمون به همش باشه و بتونیم حداقل 15-10 تاشو رعایت کنیم تا حداقل نمره 25 را بتونیم بگیریم (این که بتونیم اشتباهاتمون رو به حداقل برسونیم خیلی عالیه)
در مورد تبدیل راهرو به خواب ، کلی عرض کردم . معمار رو چه دیدی شاید بشه
موتور خانه اگه 28 متر باشه خوبه . چون اندازه هاش مشخص نبود به نظرم خیلی بزرگ اومد
در مورد ارتفاع پله در مبحث 4 حداکثر ارتفاع پله رو 17.5 زده
تراس : در ضلع شمالی که به هیچ وجه نمی تونیم تراس داشته باشیم خیلی هنر کنیم یه پنجره اونم در ارتفاع 175 به بالا اونم در طبقه آخر که عقب نشینی کردیم می تونیم داشته باشیم . در وسط ساختمان هم که من تا حالا ندیدم تراس بذارن . تراسی که از 4 طرف بسته باشه که میشه همون نورگیر. نفهمیدم منظورتون چی بود
پارکینگ: طرحی که فقط یه واحد نور جنوب دریافت کنه همونطور که در پست های قبلی افشین گفت به دلیل رعایت نشدن ارزش ملکی به درد نمی خوره . در ثانی میشه پلان ها رو طولی تقسیم کرد و 7 تا پارکینگ رو هم درآورد

ممنون از نظراتت و طرحی که گذاشتی
منتظر طرح های بعدیت هستم
دوستان دیگه هم خواهشا نظر و طرح بدن

آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
دوستان عزیز طرح سوم را واسه نقد آپلود می کنم
سعی کردم مشکلات قبلی رو نداشته باشه
این طرح خودش شامل 3 طرحه که هر کدوم یه تغییرات جزیی داره
دوستان لطف کنند نظرشون و ایرادهایی که داره رو بگن (به خصوص از نظر ترسیم فنی )

پیوست ها

• tarh 3.zip
    568.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفاته کد من 2009 ه.نتونستم طرحتون و ببینم.کاش با ورژن پایینتر سیو میکردید.

rushin

عضو جدید
نورگیر کف نداره ولی تراس کف داره.

آهان از اون لحاظ
شما منظورتون اینه که تراسی داشته باشیم که از نور گیر نور بگیره .در واقع 4 طرفش بسته نباشه (اولش فکر کردم به جای نورگیر می خواهید تراس بذارین)
راستش تا حالا همچین تراسی تو ساختمان های مسکونی ندیدم ولی به نظرم ایده جالبیه

فایلی که گذاشتم با ورژن 2000 سیو کرده بودم شاید یه مشکل دیگه ای وجود داره
این دفعه با pdf آپلود میکنم

پیوست ها

• tarh 3 ).pdf
    251.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

limooshirin

عضو جدید

سلام دوست عزیز
خسته نباشی

خیلی از مشکلاتی که قبلا ذکر شده بود در این طرحها رفع شده اما با اجازه تون چند موردی هست که خدمتتون عرض میکنم و امیدوارم که مفید واقع شوند

به ابعاد نورگیر توجه کنید ( که در آزمونهای عمومی و تخصصی هم خیلی بهشون اشاره میشه )

1-به بند 4-2-5-15 ص 25 مبحث 4 توجه کنید . فاصله پنجره های فضاهای اصلی مقابل هم نباید کمتر از 6 متر باشد . این مورد هم برای نورگیر اتاق خواب ها و هم نورگیر نشیمن ها ی بین دو واحد مجاور هم صدق می کنه
پس خودبخود با رعایت این مورد می بینید که خیلی از ابعاد فضاهات تحت تاثیر قرا میگره

2- در مورد آسانسوری که در طرح 2 و 3 قرار دادین یادتون نره که شما به فکر خدمات معلولین هم باشید.

ابعاد مفيد اتاقك آسانسور برای صندلی چرخدار 110 * 140 سانتيمتر
حداقل فضاي انتظار در جلو آسانسور در هر طبقه 150*150 سانتيمتر مربع باشد
عرض مفيد در آسانسور 80 سانتيمتر

3- ارتفاع پله را 20 سانتیمتر در نظر گرفتین ؟!
ودر تمام پلانها 16 عدد پله قرار دادین ( امان از دست این کپی پیست )

4- از دیوار جدا کننده 20 سانتی برای واحدها استفاده کنید ( مثلا دیوار آشپزخانه 10 سانتی است )

5- از نظر مبلمان هم کمد داخل اتاقها یادتون رفته

6- مکان ستون A3 نامناسب میباشد

یه سوال
آیا آشپزخانه واحد سمت چپ در فضای خصوصی قرار داره ؟

منم یه تغییراتی کوچکی رو اعمال کردم ابعاد نورگیر کنار راه پله و آشپزخانه رو تغییر دادم که طبق استاندارد بشه و یه نشیمن خصوصی هم به واحد سمت چپی اضافه کردم . برش ونما و جزئیات رو هم بزودی میکشم و میذارم برای آپلود

ببینیم فرناز خانم هم عکس ها رو دوباره با کیفیت میگیرن .

موفق و موید باشید

آخرین ویرایش:

afshin 1357

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز
خسته نباشی

خیلی از مشکلاتی که قبلا ذکر شده بود در این طرحها رفع شده اما با اجازه تون چند موردی هست که خدمتتون عرض میکنم و امیدوارم که مفید واقع شوند

به ابعاد نورگیر توجه کنید ( که در آزمونهای عمومی و تخصصی هم خیلی بهشون اشاره میشه )

1-به بند 4-2-5-15 ص 25 مبحث 4 توجه کنید . فاصله پنجره های فضاهای اصلی مقابل هم نباید کمتر از 6 متر باشد . این مورد هم برای نورگیر اتاق خواب ها و هم نورگیر نشیمن ها ی بین دو واحد مجاور هم صدق می کنه
پس خودبخود با رعایت این مورد می بینید که خیلی از ابعاد فضاهات تحت تاثیر قرا میگره

2- در مورد آسانسوری که در طرح 2 و 3 قرار دادین یادتون نره که شما به فکر خدمات معلولین هم باشید.

4- از دیوار جدا کننده 20 سانتی برای واحدها استفاده کنید ( مثلا دیوار آشپزخانه 10 سانتی است )

یه سوال

منم یه تغییراتی کوچکی رو اعمال کردم ابعاد نورگیر کنار راه پله و آشپزخانه رو تغییر دادم که طبق استاندارد بشه و یه نشیمن خصوصی هم به واحد سمت چپی اضافه کردم . برش ونما و جزئیات رو هم بزودی میکشم و میذارم برای آپلود

موفق و موید باشید
[/QUOTE

سلام
آفرين به شما كه پيگير هستيد،:gol::heart:
يه پيشنهاد مي كنم ، مطالبي را كه جمع آوري مي كنيد رو ميشه بصورت يك هندبوك (جزوه ) در بياريم و به همراه ترسيمات لازم (بعدا توضيح مي دهم ) :)داشته باشيم ؟

limooshirin

عضو جدید
سلام
ممنون ازپیشنهادتون
از قبل قصدم همین بود در پست های پارسال نکاتی رو در مورد طراحی جمع آورری کردم و گذاشتم برای آپلود
بذارید طرح خودم رو تموم کنم هر مطلبی رو که به ذهنم رسید همراه با ترسیمات با کمک شما دوستان توضیح میدم .

rushin

عضو جدید
سلام دوست عزیز
خسته نباشی

یه سوال

موفق و موید باشید

سلام لیمو شیرین جان
ممنون از توضیحاتت
در مورد نورگیر میشه در وسط نور گیر یه دیوار کشید و هر واحد نورگیر مستقل خودش رو داشته باشه و یکم ابعادش رو بزرگتر گرفت این طوری ابعاد فضاهای دیگم تحت تاثیر قرار نمی گیره
در مورد ابعاد آسانسور حق با شماست اصلا یاد معلولان بیچاره نبودم ولی توی طرح شماره 1 رعایت کردم
در مورد حداقل فضاي انتظار در جلوی آسانسور در هر طبقه مگه این فضا نباید بزرگتر یا مساوی عمق کابین باشه ؟(ص21 مبحث15)
ارتفاع پله : شرمنده یادم رفته بود کد های ارتفاعی پلان رو تغییر بدم ( به قول شما امان از کپی پیست ) ارتفاع کف تمام شده تا کف تمام شده 280 س است که ارتفاع هر پله میشه 17.5 س
اگه در وسط نور گیرهای مشترک دیوار بکشم ستون a3 هم دیگه بد جا نیست درسته؟
آشپزخانه سمت چپم توی فضای خصوصیه ولی نزدیک ورودیه . تو معماری سنتی ایران هم آشپزخونه رو توی اندرونی جا نمایی می کردند
آیا اشکالی داره تو فضای خصوصی باشه؟
در مورد طرح شماره 1 آیا می تونم دستگاه پله این فرمی داشته باشم؟

ممنون از شما دوست عزیز
منتظر نظر بقیه دوستان هم هستم

آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
سلام دوست عزیز
خسته نباشی

یه سوال

موفق و موید باشید
[/QUOTE

سلام
آفرين به شما كه پيگير هستيد،:gol::heart:
يه پيشنهاد مي كنم ، مطالبي را كه جمع آوري مي كنيد رو ميشه بصورت يك هندبوك (جزوه ) در بياريم و به همراه ترسيمات لازم (بعدا توضيح مي دهم ) :)داشته باشيم ؟

ممنون از شما دوست عزیز
خوشحال میشیم شما هم ما رو همراهی کنی
اگه میشه اون مصوبه رو فعلا بی خیال شو و بیا تو بحث ما شرکت کن اگه قسمت باشه شرکت می کنیم
پیشنهادت هم خوبه ما اگه پروانه طراحی هم نداشته باشیم بالاخره باید تو این صنف کار کنیم جمع آوری اطلاعات خیلی خوبه ، مسلما این اطلاعات در آینده خیلی به دردمون میخوره (طراحی می کنیم و از مهندسان محترم عمران می خواهیم واسمون مهر کنن:biggrin:د واقعا خنده داره ) کی به کیه ، تو این اجتماعی که هیچ کسی سر جای خودش نیست ما هم نباشیم اتفاقی نمیوفته

آخرین ویرایش:

limooshirin

عضو جدید
مشاهده پیوست 58021ممنون میشم از دوستان که نظر بدند .طبقه ی چهارم و متاسفانه طراحی نکردم یعنی یکی از ایرادهام این بود که کل فضا رو در طبقه ی چهارم طراحی کرده بودم تو طرح های قبلیم هم همینکارو کردم.درصورتی که نباید همه ی فضارو برای طبقه ی چهار طراحی میکردیم.درسته؟.این یکی از طرحامه ازش عکس گرفتم.فایل رار رو نتونستم اینجا بذارم.
سلام دوست عزیز
خسته نباشید
از پلان طبقات شروع میکنم
همانطور که میدونید موقعیت قرار گیری پله و آسانسور سبب سازماندهی دیگر فضاها میشه
اشکالی که اینجا وجود داره اینه که شما آسانسور را نزدیک اتاق خوابها قرار دادین واین طبق یکی از بندهای مباحث ( که الان یادم نیست کدوم بند بود ) درست نیست . چون سروصدای آسانسور مزاحم آ رامش خواب ساکنین میشود. شاید به ذهنتون برسه که بگین خب دیوار ها رو آکوستیک میکنیم . اما اینکار سبب افزایش هزینه میشه و دیگر اینکه صدا کاملا از بین نمیره پس بهتره موقعیت آسانسور را تغییر بدین
طبق بند 4-2-12-4 ص 41 مبحث 4
ابعاد و تعدادو ظرفیت حداقل و سایر ضوابط و الزامات آسانسورها و پله های برقی ، باید در انطباق با مبحث 15 مقررات ملی ساختمان باشد .
متاسفانه اندازه ای که نوشتین زیاد واضح نیست به صفحات 100 به بعد مبحث 15 مراجعه کنید

طبق ص 51 مبحث 4
درصورت عدم وجود پنجره دیواری تعبیه نورگیر سقفی الزامی است . در صورتی که راه پله شما فاقد نور طبیعی میباشد .

واما بریم وارد خونه شیم
کسی که وارد خونه میشه کفشها شو کجا باید بذاره ؟

نکته بعد باهر بار باز شدن در اصلی، میدونی که هوای داخل راه پله با هوای داخل خونه عوض میشه و این یعنی مصرف انرژی و متناقض با مبحث 19

با باز شدن درب، در واحد سمت چپ ، فضای داخل خونه دیده میشه ( بحث محرمیت ) شاید مورد مهمی نباشه اما قطعا از نظر مصححان جای ایراد داره و از نظر شما هم که میگین نمیشه تمام این موارد را با زمان کم آزمون رعایت کرد ولی میتونین این موارد رو بحداقل برسونین
بازم در واحد سمت چپ در سرویس بهداشتی روبروی هال و پذیرایی قرار داره که این مورد هم جای اشکال داره

شما به نوعی فضای عمومی و خصوصی را جدا کردین اما نه کامل حداقلش اینه که یه در باید قرار بدبن که این فضاها از هم تفکیک بشن
وقتی که میگیم فضای خصوصی یعنی یه مهمانی که وارد خونه میشه اون فضا رو نبینه
واین مورد هم در مورد آشپزخانه صدق میکنه
چون با ورود مهمان به داخل خونه ، آشپزخانه کاملا معلومه پس دیگه لزومی نداره اون دیوار رو در سمت جنوب آشپزخانه در هر دو واحد گذاشتین . یا کاملا اپنش کنید و یا اینکه با دیوار اونو مستقل کنید
مزایای آشپزخانه اپن :
1- یه عمق فضایی به داخل خونه میده و درنتیجه کسی که داخل ( هال ، نشیمن و پذیرایی ) نشسته احساس کوچک بودن فضا بهش دست نده
2- میتونه دکراسیون داخلی قشنگی داشته باشه
3- میتونه یه پل ارتباطی باشه برای انتقال روشنایی

معایب آشپزخانه اپن :
1- بحث محرمیت
2- انتقال سروصدای داخل آشپزخانه به فضاهای دیگه واز بین بردن آرامش
3- انتقال بوهای نامطبوع داخل آشپزخانه به فضاهای دیگه ( مثلا برنج سوخته :biggrin:)

حالا بستگی به نظر خودتون داره
وظیفه من این بود این موارد رو یادآوری کنم

حالا اگه یه بالکن هم طراحی میکردین بد نبود حداقلش اینه که لباسها رو اونجا میشد جلوی آفتاب خشک کرد. (با طنابهای آپارتمانی که با منظره ای از لباس ها هم در نمای ساختمان روبرو نشیم )
هرچند که امروزه وسایلی هست که براحتی میشه لباس هارو خشک کرد ، اما بحث پایین آوردن مصرف انرژی است .

واما بریم به پارکینگ
یه پارک ماشین کم دارین

اندازه نزدین ولی فکر کنم رعایت شده، منظورم اون قسمتی ه که کنسول میشه در قسمت جنوب ساختمان
بهتره که از 1.5 متر بیشتر، از کنسول استفاده نکنیم

ارتفاع پارکینگ هم شما از کف پارکینگ تا زیر سقف پارکینگ گرفتین 2.20 در صورتی که ما بیشتر از 4 تا ماشین داریم پس جزو پارکینگ متوسط حساب میشه در نتیجه ارتفاعش باید از کف تا زیر سقف پارکینگ 2.40 باشه

واما زیر زمین

طبق بند 4-5-1-8-2 ص 59 مبحث 4
به منظور اجتناب ازتشدید و باقی ماندن آلودگی در داخل ساختمان ، فضاهای تاسیساتی باید دارای بازشو یا مجرای هوای متصل به خارج از فضای ساختمان باشند .
پس اینجا نیاز به یه داکت تاسیساتی هست و اینکه لوله های تاسیساتی رو هم به داخل واحد ها انتقال بدیم .

امیدوارم که تونسته باشم کمکی کنم .
موفق باشید .

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
خسته نباشید
از پلان طبقات شروع میکنم
همانطور که میدونید موقعیت قرار گیری پله و آسانسور سبب سازماندهی دیگر فضاها میشه
اشکالی که اینجا وجود داره اینه که شما آسانسور را نزدیک اتاق خوابها قرار دادین واین طبق یکی از بندهای مباحث ( که الان یادم نیست کدوم بند بود ) درست نیست . چون سروصدای آسانسور مزاحم آ رامش خواب ساکنین میشود. شاید به ذهنتون برسه که بگین خب دیوار ها رو آکوستیک میکنیم . اما اینکار سبب افزایش هزینه میشه و دیگر اینکه صدا کاملا از بین نمیره پس بهتره موقعیت آسانسور را تغییر بدین
طبق بند 4-2-12-4 ص 41 مبحث 4
ابعاد و تعدادو ظرفیت حداقل و سایر ضوابط و الزامات آسانسورها و پله های برقی ، باید در انطباق با مبحث 15 مقررات ملی ساختمان باشد .
متاسفانه اندازه ای که نوشتین زیاد واضح نیست به صفحات 100 به بعد مبحث 15 مراجعه کنید

طبق ص 51 مبحث 4
درصورت عدم وجود پنجره دیواری تعبیه نورگیر سقفی الزامی است . در صورتی که راه پله شما فاقد نور طبیعی میباشد .

واما بریم وارد خونه شیم
کسی که وارد خونه میشه کفشها شو کجا باید بذاره ؟

نکته بعد باهر بار باز شدن در اصلی، میدونی که هوای داخل راه پله با هوای داخل خونه عوض میشه و این یعنی مصرف انرژی و متناقض با مبحث 19

با باز شدن درب، در واحد سمت چپ ، فضای داخل خونه دیده میشه ( بحث محرمیت ) شاید مورد مهمی نباشه اما قطعا از نظر مصححان جای ایراد داره و از نظر شما هم که میگین نمیشه تمام این موارد را با زمان کم آزمون رعایت کرد ولی میتونین این موارد رو بحداقل برسونین
بازم در واحد سمت چپ در سرویس بهداشتی روبروی هال و پذیرایی قرار داره که این مورد هم جای اشکال داره

شما به نوعی فضای عمومی و خصوصی را جدا کردین اما نه کامل حداقلش اینه که یه در باید قرار بدبن که این فضاها از هم تفکیک بشن
وقتی که میگیم فضای خصوصی یعنی یه مهمانی که وارد خونه میشه اون فضا رو نبینه
واین مورد هم در مورد آشپزخانه صدق میکنه
چون با ورود مهمان به داخل خونه ، آشپزخانه کاملا معلومه پس دیگه لزومی نداره اون دیوار رو در سمت جنوب آشپزخانه در هر دو واحد گذاشتین . یا کاملا اپنش کنید و یا اینکه با دیوار اونو مستقل کنید
مزایای آشپزخانه اپن :
1- یه عمق فضایی به داخل خونه میده و درنتیجه کسی که داخل ( هال ، نشیمن و پذیرایی ) نشسته احساس کوچک بودن فضا بهش دست نده
2- میتونه دکراسیون داخلی قشنگی داشته باشه
3- میتونه یه پل ارتباطی باشه برای انتقال روشنایی

معایب آشپزخانه اپن :
1- بحث محرمیت
2- انتقال سروصدای داخل آشپزخانه به فضاهای دیگه واز بین بردن آرامش
3- انتقال بوهای نامطبوع داخل آشپزخانه به فضاهای دیگه ( مثلا برنج سوخته :biggrin:)

حالا بستگی به نظر خودتون داره
وظیفه من این بود این موارد رو یادآوری کنم

حالا اگه یه بالکن هم طراحی میکردین بد نبود حداقلش اینه که لباسها رو اونجا میشد جلوی آفتاب خشک کرد. (با طنابهای آپارتمانی که با منظره ای از لباس ها هم در نمای ساختمان روبرو نشیم )
هرچند که امروزه وسایلی هست که براحتی میشه لباس هارو خشک کرد ، اما بحث پایین آوردن مصرف انرژی است .

واما بریم به پارکینگ
یه پارک ماشین کم دارین

اندازه نزدین ولی فکر کنم رعایت شده، منظورم اون قسمتی ه که کنسول میشه در قسمت جنوب ساختمان
بهتره که از 1.5 متر بیشتر، از کنسول استفاده نکنیم

ارتفاع پارکینگ هم شما از کف پارکینگ تا زیر سقف پارکینگ گرفتین 2.20 در صورتی که ما بیشتر از 4 تا ماشین داریم پس جزو پارکینگ متوسط حساب میشه در نتیجه ارتفاعش باید از کف تا زیر سقف پارکینگ 2.40 باشه

واما زیر زمین

طبق بند 4-5-1-8-2 ص 59 مبحث 4
به منظور اجتناب ازتشدید و باقی ماندن آلودگی در داخل ساختمان ، فضاهای تاسیساتی باید دارای بازشو یا مجرای هوای متصل به خارج از فضای ساختمان باشند .
پس اینجا نیاز به یه داکت تاسیساتی هست و اینکه لوله های تاسیساتی رو هم به داخل واحد ها انتقال بدیم .

امیدوارم که تونسته باشم کمکی کنم .
موفق باشید .

ممنونم دوست خوبم
در مورد جایگیری آسانسور که گفتید درسته ولی در اون صورت اگه جای آسانسورم تغییر کنه کل طرحم تغییر میکنه و پارکینگمو نمیتونم دربیارم.باید دوباره از نو شروع کنم.
آسانسور م 1/50 در 2 متره.ابعادش کمه؟

باکس پله ام از نورگیر سقفی نورگیری میکنه.حتما لازم نیست که پنجره ی دیواری داشته باشه.طبق همون بند که از مبحث گفتی.

در مورد جاکفشی و پیش ورودی هم حرف شما کاملا درسته.این طرح و اصلاح کردم دوباره میذارم البته با کیفیت بیشتر.:redface:

در مورد بحث محرمیت هم یه دیوار کشیدم تو طرح اصلاحی.
هال ه واحد سمت چپ روبروی ورودی نیست.کنار ورودی قرار داره.که بازم جای مبلمان و تغییر دادم که پلان و میذارم.

تراس هم باید ضلع جنوبی بذارم.

در مورد کنسول که گفتید وسط ضلع جنوبی یه ستون گذاشتم که دیگه کنسول حساب نمیشه.

ارتفاع پارکینگم 2/50 ست.13 تا پله ی 18 سانتی که چهاردهمی 2 سانت کمتر یعنی16 سانت میشه.

در مورد فضای تاسیساتی منظورت چه نوع بازشوییه؟کجا باید بازشو بذارم؟

بازم خیلی ممنون:gol:

آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
طرح 4

طرح 4

سلام دوستان عزیز
یه اصلاحاتی رو طرح قبلی انجام دادم خوشحال میشم نظر بدین
فقط خواهشا جواب سوال هایی که در پست های قبلی کردم رو لطف کنین بدین
مرسی

پیوست ها

• tarh 4 .pdf
    170.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

afshin 1357

کاربر بیش فعال
اطلاعيه ثبت‌نام آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان

اطلاعيه ثبت‌نام آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان

پيرو اطلاعيه مورخه 31/2/90 و در اجراي مواد 26،21،11و28 آئين نامه اجرائي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان، بدينوسيله به اطلاع كليه داوطلبان شركت در آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران(نظارت و محاسبات)، تأسيسات مكانيكي، تأسيسات برقي، نقشه برداري و ترافيك براي متقاضيان اخذ پروانه اشتغال به كار مهندسي (پايه3) و همچنين آزمونهاي حرفه‌اي كاردانهاي فني ساختمان در رشته‌هاي معماري، عمران، مكانيك، برق، نقشه‌برداري و شهرسازي براي متقاضيان اخذ پروانه اشتغال به كار كارداني (پايه‌هاي يك، دو و سه) و آزمونهاي تعيين صلاحيت معماران تجربي براي متقاضيان اخذ پروانه اشتغال به كار تجربي مي‌رساند ; آزمونهاي ياد شده در تاريخهاي 24و25 شهريورماه‌سال1390برگزارمي‌گردد.
ثبت‌نام اين آزمونها از تاريخ 15/4/90 آغاز و تا تاريخ 19/5/1390 ادامه خواهد داشت لازم بذكر است ثبت‌نام كليه آزمونهاي ياد‌شده‌به‌صورت الكترونيكي‌واز طريق همين وب سايت انجام خواهد شد.
كليه داوطلبان عزيز مي‌توانند جهت ثبت‌نام به آدرس‌هاي الكترونيكي WWW.INBR.IR (وب سايت دفتر امور مقررات ملّي ساختمان) و يا WWW.IRCEO.Org (وب سايت شوراي مركزي نظام مهندسي) مراجعه نمايند.
ضروري است كليه متقاضيان قبل از انجام ثبت‌نام، راهنما و دستورالعمل ثبت‌نام را به دقت مطالعه فرمايند.

«دفتر امور مقررات ملّي ساختمان»

وضعیت
موضوع بسته شده است.