طراحی فنداسیون در دو تراز (ساختمان پاچلاقی)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
دوستان در مورد نحوه طراحی و مدل کردن ساختمانهایی که در دو تراز فنداسیون دارند (اصطلاحا پاچلاقی) اگه اطلاعاتی دارید لطفا بفرمایید
البته ممکنه این اصطلاح همه جاذ رایج نباشه
بیشتر منظور خونه هایی هست که در یه قسمت زیرزمین دارند و در یه قسمت دیگه زیرزمین ندارند
اگه ازین قبیل ساختمونها داخل ایتبس مدل کرده باشید حتما دیدید که ستونهای قسمتی که زیرزمین ندارند ،نیاز به مقاطع بزرگ و پر فولادی دارند
حالاذ سوالم اینه که اولاذ واسه طراحی آیا کاری میشه کرد که این اشکال رفع بشه
و بعد میخوایم در مورد مدل کردن خود فنداسیون در safe و همچنین دتایل اجرایی این نوع فنداسیون و نحوه اجرای اون بحث کنیم
منتظر نظرات دوستان هستم;)

reza2011

عضو جدید
تاپيك بسيار جالبي است ...

من به عنوان شروع كننده اين بحث در مورد 2 سازه كه اجرا كردم صحبت ميكنم ...

اول يك سازه بتني بود مربوط به يك كلينيك تخصصي 3 طبقه كه بصورت قاب بتني به همراه ديوار برشي طراحي شده بود . براي اينكه تجسمي از سازه فوق داشته باشيد يك پلان مستطيل شكل رو در نظر بگيريد كه در هر گوشه اون يك ديوار برشي قرار داشت . فونداسيون سازه با نوار به عرض 2.5 متر و ارتفاع 70 سانت طراحي شده بود ولي در قسمت ديوارهاي بتني فونداسيون با يك پله به ارتفاع 40 سانت به سمت پايين حركت كرده و عمق فونداسيون زير دبوار برشي به رقم 1.10 متر ميرسيد . براي مدل كردن اين گونه فونداسيون ها كافيست 2 جنس فونداسيون تعريف كنيد يكي Slab 1 به ارتفاع d1 و ديگري Slab 2 به ارتفاع d2 و فونداسيون زير ديوار برشي رو با نوع 1 مدل كرده و ساير فونداسيون ها رو با مدل نوع 2 مدل ميكنند . در مورد اجراي اين فونداسيون هم نكته خاصي وجود نداره ولي دوستان اگر سئوالي در ذهن دارن مطرح كنن تا جواب بدم .

سازه بعدي يك برج 13 طبقه بود . دقيقا در طبقات 3- و 2- اگر به عنوان مثال ابعاد پلان 20 در 30 بود در طبقه 1- پلان داراي ابعاد 30 در 40 ميشد . اين بدين معنيست كه در تراز 1- فونداسيون جداگانه اجرا شد و فونداسيون تراز 3- نيز جداگانه اجرا گرديد . ابتدا فونداسيون تراز 3- اجرا شد . البته فونداسيون اجرا شده در تراز 1- صرفا به جهت ستونهاي مربوط به 2 طبقه 1- و صفر بود و بار زيادي بر اين فونداسيون وارد نميگرديد . فونداسيون از نوع گسترده اجرا شده بود . مسلما در جهت اطمينان ميتوان فونداسيون تراز 1- رو نيز معادل با همان فونداسيون تراز 3- كه بار اصلي بر اين فونداسيون وارد ميشود در نظر گرفت ( از نظر عمق و فاصله آرماتورها و قطر آرماتورهاي طولي و عرضي ) ...

همونطور كه گفتم نكته جالب برنامه Safe اينه كه شما ميتونيد به هر تعداد Slab تعريف كنيد و هر جا كه احساس ميكنيد بايستي عمق فونداسيون نسبت به جاهاي ديگر فونداسيون بيشتر باشد رو انتخاب و به آن يك نوع Slab رو تخصيص ميديد . اميدوارم بقيه دوستان هم اظهار نظر كنند .

reza2011

عضو جدید
اگه ازین قبیل ساختمونها داخل ایتبس مدل کرده باشید حتما دیدید که ستونهای قسمتی که زیرزمین ندارند ،نیاز به مقاطع بزرگ و پر فولادی دارند

من با اجازه اين قسمت صحبت شما رو اصلاح ميكنم . دقيقا بر عكس گفته شما ستون ها در قسمت زير زمين داراي ابعاد بزرگتر نسبت به قسمت هاي فاقد زير زمين خواهد بود . بديهي است كه هر چقدر تعداد طبقات افزايش يابد ابعاد ستون طبقه اول افزايش خواهد يافت .

متاسفانه نرم افزار Etabs رو تا حد زياد فراموش كردم ولي تصور ميكنم كه در اين حالت بايستي 2 تراز پايه معرفي كرد كه برخي از ستونها از تراز اول و بعضي ستونها از تراز دوم تعريف ميشود . اميدوارم دوستان ديگر اگر اشتباه ميگم تصحيح كنند . البته در جهت اطمينان تراز پايه بيشتر ملاك براي محاسبه نيروي زلزله خواهد بود . با سپاس .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
تاپيك بسيار جالبي است ...

من به عنوان شروع كننده اين بحث در مورد 2 سازه كه اجرا كردم صحبت ميكنم ...

اول يك سازه بتني بود مربوط به يك كلينيك تخصصي 3 طبقه كه بصورت قاب بتني به همراه ديوار برشي طراحي شده بود . براي اينكه تجسمي از سازه فوق داشته باشيد يك پلان مستطيل شكل رو در نظر بگيريد كه در هر گوشه اون يك ديوار برشي قرار داشت . فونداسيون سازه با نوار به عرض 2.5 متر و ارتفاع 70 سانت طراحي شده بود ولي در قسمت ديوارهاي بتني فونداسيون با يك پله به ارتفاع 40 سانت به سمت پايين حركت كرده و عمق فونداسيون زير دبوار برشي به رقم 1.10 متر ميرسيد . براي مدل كردن اين گونه فونداسيون ها كافيست 2 جنس فونداسيون تعريف كنيد يكي Slab 1 به ارتفاع d1 و ديگري Slab 2 به ارتفاع d2 و فونداسيون زير ديوار برشي رو با نوع 1 مدل كرده و ساير فونداسيون ها رو با مدل نوع 2 مدل ميكنند . در مورد اجراي اين فونداسيون هم نكته خاصي وجود نداره ولي دوستان اگر سئوالي در ذهن دارن مطرح كنن تا جواب بدم .

سازه بعدي يك برج 13 طبقه بود . دقيقا در طبقات 3- و 2- اگر به عنوان مثال ابعاد پلان 20 در 30 بود در طبقه 1- پلان داراي ابعاد 30 در 40 ميشد . اين بدين معنيست كه در تراز 1- فونداسيون جداگانه اجرا شد و فونداسيون تراز 3- نيز جداگانه اجرا گرديد . ابتدا فونداسيون تراز 3- اجرا شد . البته فونداسيون اجرا شده در تراز 1- صرفا به جهت ستونهاي مربوط به 2 طبقه 1- و صفر بود و بار زيادي بر اين فونداسيون وارد نميگرديد . فونداسيون از نوع گسترده اجرا شده بود . مسلما در جهت اطمينان ميتوان فونداسيون تراز 1- رو نيز معادل با همان فونداسيون تراز 3- كه بار اصلي بر اين فونداسيون وارد ميشود در نظر گرفت ( از نظر عمق و فاصله آرماتورها و قطر آرماتورهاي طولي و عرضي ) ...

همونطور كه گفتم نكته جالب برنامه Safe اينه كه شما ميتونيد به هر تعداد Slab تعريف كنيد و هر جا كه احساس ميكنيد بايستي عمق فونداسيون نسبت به جاهاي ديگر فونداسيون بيشتر باشد رو انتخاب و به آن يك نوع Slab رو تخصيص ميديد . اميدوارم بقيه دوستان هم اظهار نظر كنند .

من با اجازه اين قسمت صحبت شما رو اصلاح ميكنم . دقيقا بر عكس گفته شما ستون ها در قسمت زير زمين داراي ابعاد بزرگتر نسبت به قسمت هاي فاقد زير زمين خواهد بود . بديهي است كه هر چقدر تعداد طبقات افزايش يابد ابعاد ستون طبقه اول افزايش خواهد يافت .

متاسفانه نرم افزار Etabs رو تا حد زياد فراموش كردم ولي تصور ميكنم كه در اين حالت بايستي 2 تراز پايه معرفي كرد كه برخي از ستونها از تراز اول و بعضي ستونها از تراز دوم تعريف ميشود . اميدوارم دوستان ديگر اگر اشتباه ميگم تصحيح كنند . البته در جهت اطمينان تراز پايه بيشتر ملاك براي محاسبه نيروي زلزله خواهد بود . با سپاس .

مرسی مهندس
راستش خودم بیش از 30 مورد ساختمون با ذاین شرایط در حد دو و 3 طبقه طراحی کردم
همیشه ستونهایی که در تراز بالا تر هستند(در این نوع سازه) مقاطع بزرگتری نیاز دارند
علتش هم در اسم این نوع سازه هست همون پا چلاقی که گفتم
فرض کنید یه آدم یه پا نداره حالاذ ازذ هر طرف نیرو بهش وارد بشه مجبوره با همون یه پا تعادل خودشو حفظ کنه
اینجام قصه همینه
توی تراز دوم ستونهایی که به فنداسیون وصل هستند کمتر هستند و نقش همون یه دونه پای سالم رو بازی میکنند
در نتیجه بیشتر بهشون فشار میاد
این مورد رو فقط با زیاد کردن ابعاد ستونهای طرف مقابل تونستم کم کنم البته تا یه حدی
یعنی سختی طرف مقابل رو بالا بردم تا بتونم ابعاد این ستونهارو کمتر کنم و درصد آرماتورهاشون هم کمتر بشه
حالا اگه باز دوستای بیشتر وارد بحث بشن میتونیم فایل هم بذاریم که موضوع بیشتر شکافته بشه
یه سوال
من خودم توی دتایلهای اجرایی که میدم ،فنداسیون تراز بالارو با یه شناژ قائم به تراز پایین وصل میکنم
یعنی همون مقطع فنداسیون تارز بالارو به صورت قائم به تراز پایین ادامه میدم
فقط بر این اساس که فنداسیون کل سازه به صورت یکپارچه باید عمل کنه،و البته اینو به صورت تجربی فهمیدم و از مهندسای با تجربه تر دیدم و در کارهام به کار بردم
آیا از نظر آیین نامه ای چیزی در این مورد هست؟خودم که ندیدم چیزی

rasool.civil

مدیر بازنشسته
راستی در مورد تعریف دو تراز پایه اگه یادت هست بیشتر توضیح بده
تا اونجایی که میدونم نمیشه در ایتبس همچین کاری کرد
اینم یه عکی از یه سازه که توش درصد آرماتورای ستونهارو اگه ببینید معلوم میشه که ستون بالایی خیلی درصد بیشتری داره
fon.jpg

reza2011

عضو جدید
تئوري جالبي مطرح كردي .. راستش من اين چنين سازه اي طراحي نكردم و برام جالب بود كه ستونهاي تراز دوم نسبت به تراز پايين تر قوي تر مي بايست باشه . در مورد اتصال 2 فونداسيون با شناژ قائم كار معقولانه اي هست . در پروژه برج نيز ما 2 فونداسيون رو از طريق ديوار حائل به هم متصل كرده بوديم . ولي به راستي اين شناژ قائمي كه در موردش صحبت كردي بايستي بر اساس چه ضوابطي طراحي بشه ... نميدونم در آيين نامه در اين زمينه مطلبي اومده يا خير ... من فكر ميكنم به جاي در نظر گرفتن يك شناژ قائم كار اصولي تر اجراي يك ديوار بتن آرمه در مرز مشترك بين 2 فونداسيون است كه در واقع پلي بين 2 فونداسيون نيز ميباشد و 2 فونداسيون رو به هم مرتبط ميكند .

كمي در مورد دتايل شناژ قائم خودت توضيح بده و در صورت امكان تصويري هم بزاري كه ديگه عالي ميشه ...

شما اين نوع فونداسيون رو به چه صورت در Safe مدل ميكني ؟ به عبارتي آيا اين فونداسيون رو بصورت يكپارچه با فونداسيون تراز پايين تر در فونداسيون همانند يك فونداسيون كامل يكپارچه مدل ميكني ؟ يا روش ديگر ؟

در مورد ممكن بودن تعريف 2 تراز پايه متاسفانه چيز زيادي يادم نيست ... اميدوارم بقيه عزيزان در اين بحث مشاركت كنن و نظر بدن ...

مهندس شما فرض كن با مقطع 50x50 در تراز پايين تر جواب گرفتي ...پس طبق گفته خودت در تراز بالاتر نياز به مقطع بزرگتر يا پر تراكم تر از نظر فولاد داري يعني مثلا 55x55 ... حالا به جاي رفتن به ابعاد بالاتر بعدهاي كمتر رو هم امتحان كن .. يعني فرضا 45x45 يا حتي 40x40 و با حالت 55x55 مقايسه كن ببين وضعيت نيروهاي داخلي به چه صورته ... در ايتبس شما گاهي مواقع جواب بهتر رو با كم كردن ابعاد و نه افزايش ابعاد بدست خواهيد آورد . ضمنا در قاب هاي خمشي تيرها نيز سهم به سزايي در تحمل بار هاي جانبي دارند . با بالا بردن ارتفاع تير تاثير بيشتري در كم كردن بعد ستون خواهيد گرفت . آيا اين كارها رو انجام دادي ؟ و آيا نتيجه اي داشته يا خير ؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
تئوري جالبي مطرح كردي .. راستش من اين چنين سازه اي طراحي نكردم و برام جالب بود كه ستونهاي تراز دوم نسبت به تراز پايين تر قوي تر مي بايست باشه . در مورد اتصال 2 فونداسيون با شناژ قائم كار معقولانه اي هست . در پروژه برج نيز ما 2 فونداسيون رو از طريق ديوار حائل به هم متصل كرده بوديم . ولي به راستي اين شناژ قائمي كه در موردش صحبت كردي بايستي بر اساس چه ضوابطي طراحي بشه ... نميدونم در آيين نامه در اين زمينه مطلبي اومده يا خير ... من فكر ميكنم به جاي در نظر گرفتن يك شناژ قائم كار اصولي تر اجراي يك ديوار بتن آرمه در مرز مشترك بين 2 فونداسيون است كه در واقع پلي بين 2 فونداسيون نيز ميباشد و 2 فونداسيون رو به هم مرتبط ميكند .

كمي در مورد دتايل شناژ قائم خودت توضيح بده و در صورت امكان تصويري هم بزاري كه ديگه عالي ميشه ...

شما اين نوع فونداسيون رو به چه صورت در Safe مدل ميكني ؟ به عبارتي آيا اين فونداسيون رو بصورت يكپارچه با فونداسيون تراز پايين تر در فونداسيون همانند يك فونداسيون كامل يكپارچه مدل ميكني ؟ يا روش ديگر ؟

در مورد ممكن بودن تعريف 2 تراز پايه متاسفانه چيز زيادي يادم نيست ... اميدوارم بقيه عزيزان در اين بحث مشاركت كنن و نظر بدن ...

مهندس شما فرض كن با مقطع 50x50 در تراز پايين تر جواب گرفتي ...پس طبق گفته خودت در تراز بالاتر نياز به مقطع بزرگتر يا پر تراكم تر از نظر فولاد داري يعني مثلا 55x55 ... حالا به جاي رفتن به ابعاد بالاتر بعدهاي كمتر رو هم امتحان كن .. يعني فرضا 45x45 يا حتي 40x40 و با حالت 55x55 مقايسه كن ببين وضعيت نيروهاي داخلي به چه صورته ... در ايتبس شما گاهي مواقع جواب بهتر رو با كم كردن ابعاد و نه افزايش ابعاد بدست خواهيد آورد . ضمنا در قاب هاي خمشي تيرها نيز سهم به سزايي در تحمل بار هاي جانبي دارند . با بالا بردن ارتفاع تير تاثير بيشتري در كم كردن بعد ستون خواهيد گرفت . آيا اين كارها رو انجام دادي ؟ و آيا نتيجه اي داشته يا خير ؟
سلام مهندس
عجله دلرم الان
شب برمیگردم عکسو با توضیحاتو میدم خدمتتون;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته

خوب
در مورد دیوار به نظرم فکر خوبیه
فقط واسه سازه دو طبقه خیلی متعارف نیست
یه پروژه 9 طبقه داشتیم (ما مجری بودیم)دقیقا همین مدلی بود دور تا دور زیرزمینها دیوار حائل بود ولی انجا که وجه مشترک فنداسیونها بود دیوار نداشت
فقط فنداسیون ها به اندازه نیم متر همپوشانی داشتند و فاصله بینشون که زیاد هم بود با لاشه سنگ پر شد.
این نظر طراح سازه بود که دکتری عمران هم داره
در مورد دتایل اتصال هم تو این تصویر مشخص کردم منظورمو
foun2.jpg

جانماییش هم در پلان به این شکله

plan-fon.jpg
من خودمم تو آیین نامه چیزی پیدا نکردم در این مورد
در مورد طراحی این مدل فنداسیون هم دو روش وجود داره
یکی اینکه یه بار خروجی از طبقه base( زیرزمین )بگیریم و یه بار از تراز بعدی )story 1(
و جداگونه به صورت دو فایل مجزا طراحی بشن

روش دوم اینکه از فایل متنی خروجی ایتبس عکس و العمل های تکیه گاهی رو به صورت دستی در SAFE اعمال میکنیم که به نظرم این روش بهتره

راستی با مقاطع کوچکتر هم امتحان کرده بودم و البته جواب یه کم بهتر میشد و درصد آرماتور پایین اومده بود
این موضوع دلیلش اینه که ((توزیع نیرو به نسسبت سختی هست))
یعنی هرپه سختی بیشتر باشه نیروی بیشتری رو جذب میکنه

sasams

عضو جدید

بند 1-3-5

شالوده های ساختمان باید حتی المقدور بر روی یک سطح افقی ساخته شود و مواردی که بعلت شیب زمین و یا علل دیگر احداث همه آنها در یک تراز میسر نباشد ، باید هر قسمت از آنها روی یک سطح افقی قرار داده شود

بند 3-4-3
شالوده ها باید حتی المقدور در یک سطح افقی ساخته شوند و در صورتی که به علت شیب زمین یا علل دیگر احداث شالوده در یک تراز میسر نباشد باید هر قسمت آن باید هر قسمت آن در یک سطح افقی قرار داده شود و در هر حال باید از ایجاد شیب بیش از 15 درصد اجتناب کرد

با توجه به این دو بند
حال اگر بخواهیم ساختمانی را که برای مثال طبقه همکف آن 200 متر و طبقه زیرزمین ( منظور از زیرزمین در واقع همان تفاوت ارتفاع است) آن 50 متر است را طراحی کنیم:
1 _ فونداسیون آن چگونه باید باشد؟
2_ طریقه صحیح اجرا آن چگونه باید باشد؟
3_ دتیل این ساختمان چگونه باید باشد؟
4_ و در نهایت آیا باید جدا باشد یا راهی برای پیوستگی ساختمان وجود دارد؟

لطفا اگر مقاله ای در این مورد می شناسید معرفی کنید و یا توضیح دهید که اگر در دو پلان متفاوت اجرا شوند چگونه باید به هم متصل شوند

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در مورد این مبحثی که شما ذکر کردید ، مورد آیین نامه فقط برای پی های سطحی و نواری هستش ، منظورش هم از اختلاف و افقی بودن اینه که روی زمین شیب دار ، فنداسیون شیب دار نزنیم ، حتماً افقی باشه .. در مورد سوال شما ، اگر دو تراز دارید ، برای دو تراز هم فونداسیون طراحی میکنید ، البته ، این دو فونداسیون رو هم با کمک پداستال به هم میدوزید :) به همین سادگی ، به همین خوشمزگی و البته این نکته هم میتونه باشه اگر یخیلی میخواید مته به خشخاش قرار بدید کلاً توی اون ناحیه دو تا سازه مجزا قرار بدید و درز درست کنید .

reza2011

عضو جدید
در مورد این مبحثی که شما ذکر کردید ، مورد آیین نامه فقط برای پی های سطحی و نواری هستش ، منظورش هم از اختلاف و افقی بودن اینه که روی زمین شیب دار ، فنداسیون شیب دار نزنیم ، حتماً افقی باشه .. در مورد سوال شما ، اگر دو تراز دارید ، برای دو تراز هم فونداسیون طراحی میکنید ، البته ، این دو فونداسیون رو هم با کمک پداستال به هم میدوزید :) به همین سادگی ، به همین خوشمزگی و البته این نکته هم میتونه باشه اگر یخیلی میخواید مته به خشخاش قرار بدید کلاً توی اون ناحیه دو تا سازه مجزا قرار بدید و درز درست کنید .

مصطفي جان ببخشيدا ولي پدستال كاربردش جاي ديگستاااا ... :)

sasams

عضو جدید
مصطفي جان ببخشيدا ولي پدستال كاربردش جاي ديگستاااا ... :)
شما فرموده بودید که قبلا فونداسیون در دو تراز رو اجرا کردید . لطفا شرح مختصری در خصوص چگونگی اجرای چنین فونداسیونی بدبد

reza2011

عضو جدید
شما فرموده بودید که قبلا فونداسیون در دو تراز رو اجرا کردید . لطفا شرح مختصری در خصوص چگونگی اجرای چنین فونداسیونی بدبد

دوست من همونطور كه در همين تاپيك هم توضيح دادم يك برجي بود 13 طبقه كه طبقه 3- اون زيرزمين بود و طبقه 2- و 1- پاركينگ بود ...

از 3- به 2- پلان بزرگ ميشد . به همين دليل فونداسيون ميبايستي در 2 تراز اجرا شود . به عبارتي مثلا در طبقه 3- اگر 35 تا ستون داشتيم براي طبقه 2- مثلا 16 تاستون ميبايست اضافه ميشد . خب براي اتصال 2 فونداسيون به هم از يك ديوار برشي استفاده شده بود كه هم نقش ديوار حائل رو ايفا ميكرد هم نقش ديوار برشي و هم 2 فونداسيون رو به هم ميدوخت . متاسفانه در زمينه طراحي و ضوابط اين ديوار يا كلاف مبحث مشخصي وجود نداره . فكر كنم بايستي به منابع خارجي متوسل شد .

sasams

عضو جدید
دوست من همونطور كه در همين تاپيك هم توضيح دادم يك برجي بود 13 طبقه كه طبقه 3- اون زيرزمين بود و طبقه 2- و 1- پاركينگ بود ... از 3- به 2- پلان بزرگ ميشد . به همين دليل فونداسيون ميبايستي در 2 تراز اجرا شود . به عبارتي مثلا در طبقه 3- اگر 35 تا ستون داشتيم براي طبقه 2- مثلا 16 تاستون ميبايست اضافه ميشد . خب براي اتصال 2 فونداسيون به هم از يك ديوار برشي استفاده شده بود كه هم نقش ديوار حائل رو ايفا ميكرد هم نقش ديوار برشي و هم 2 فونداسيون رو به هم ميدوخت . متاسفانه در زمينه طراحي و ضوابط اين ديوار يا كلاف مبحث مشخصي وجود نداره . فكر كنم بايستي به منابع خارجي متوسل شد .
شما درست می فرمایید. اتفاقا مطالبی که نوشته بودید خیلی کمکم کرد ولی دوست داشتم از تمام جزئیاتش مطلع بشم . راستی اگر ابعاد ستونها رو بزرگ کنیم ممکنه ستونها به ستون کوتاه تبدیل بشن. در این صورت بنظر شما همان دیوار برشی بهتر نیست؟
اگر تصویری از اجرای کلاف قائم و فونداسیون در دو تراز دارید هم لطفا بزارید

کاربرد و تعریف پدستال رو بخوبی بلدم ، در مورد تاپیک لطفاً بحث کنیم و به حاشیه نبریم .

میتونید توضیح بدین که چگونه استفاده و اجرا میشه ؟

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
شما درست می فرمایید. اتفاقا مطالبی که نوشته بودید خیلی کمکم کرد ولی دوست داشتم از تمام جزئیاتش مطلع بشم . راستی اگر ابعاد ستونها رو بزرگ کنیم ممکنه ستونها به ستون کوتاه تبدیل بشن. در این صورت بنظر شما همان دیوار برشی بهتر نیست؟
اگر تصویری از اجرای کلاف قائم و فونداسیون در دو تراز دارید هم لطفا بزارید

منظور شما رو از تبديل به ستون كوتاه متوجه نشدم . تصوير متاسفانه فعلا موجود ندارم .

sasams

عضو جدید
منظور شما رو از تبديل به ستون كوتاه متوجه نشدم . تصوير متاسفانه فعلا موجود ندارم .
ستونی که نسبت به ارتفاعش دارای ابعاد بزرگی باشه . چنین ستونی دارای سختی بالاتریه ولی در مقابل برش دوامی نداره و زود گسیخته میشه . .
منظور از پداستال همون کلاف قائم نیست ؟

reza2011

عضو جدید
ستونی که نسبت به ارتفاعش دارای ابعاد بزرگی باشه . چنین ستونی دارای سختی بالاتریه ولی در مقابل برش دوامی نداره و زود گسیخته میشه . .
منظور از پداستال همون کلاف قائم نیست ؟

خب عزيزم تعريف ستون كوتاه رو كه ميدونم ... :D من منظورت رو از بزرگ كردن ابعاد ستونها متوجه نشدم ..:)

پدستال تعريفش چيز ديگست ... زماني كه شما فونداسيونت رو اجرا كردي و مثلا ستونهات رو نيز آماده كردي فرض كن به دلايلي ارتفاع ستون طبقه روي فونداسيون افزايش پيدا كنه .. خب در چنين شرايطي به كمك اين سكوي بتني سطح تراز صفحه ستون رو بالا ميارن ...

sasams

عضو جدید
خب عزيزم تعريف ستون كوتاه رو كه ميدونم ... :D من منظورت رو از بزرگ كردن ابعاد ستونها متوجه نشدم ..:)

.
ستون ها در قسمت زير زمين داراي ابعاد بزرگتر نسبت به قسمت هاي فاقد زير زمين خواهد بود . بديهي است كه هر چقدر تعداد طبقات افزايش يابد ابعاد ستون طبقه اول افزايش خواهد يافت ..
منظورم این بود که ستونها را تا یه حدی میشه بزرگ کرد.
راجع به پدستال هم من اول اطلاعی نداشتم ولی امروز خودم رفتم و از نزدیک دیدم .

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
خب اين يك بحثي بود بين من و رسول جان .. راستش قضيش يك كم پيچيدست و من خودمم هنوز به نتيجه درستي نرسيدم ... صحبت سر اين بود كه مثلا در همين پروژه خودم ستونهاي طبقه 3- روي يك فونداسيون قرار داشت و در طبقه 2- تعدادي ستون به اين مجموعه ستونهاي طبقه 3- اضافه ميشد . در ايتبس شما ميتوني يك تراز پايه رو تعريف كني . اينجا به نظر من راهي نيست به جز اينكه سازه روي هر فونداسيون مجزا تحليل و آنا ليز بشه . من راه ديگه اي بلد نيستم حالا اگه بچه ها روش هاي ديگه اي داشتن اينجا مطرح ميكنن ... البته بازم تاكيد ميكنم اين 2 سازه با هم در ارتباط هستن ... در واقع يك اسكلت يكپارچه داريم .

آخرین ویرایش:

sasams

عضو جدید
می تونی درباره طراحی با ایتبس بیشتر توضیح بدی؟چطور میشه دو تا تراز معرفی کرد؟

reza2011

عضو جدید

مشكل منم همينه دقيقا .. با ايتبس نميشه 2 تراز پايه معرفي كرد . لذا اون بخش از پلان كه در تراز بالاتري قرار داره رو بايستي با همون تراز پايه اوليه مدل كرد ...

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

شما تراز زیرین رو کف زیر زمین پایین بگیر ، ستونهایی که کوتاهتر میشه رو تا همونجا مدل کن !! فکر نکنم کار سختی باشه :-؟

sasams

عضو جدید
شما تراز زیرین رو کف زیر زمین پایین بگیر ، ستونهایی که کوتاهتر میشه رو تا همونجا مدل کن !! فکر نکنم کار سختی باشه :-؟
من زیاد وارد نیستم ( تازه کارم ):)
دوره ایتبس ثبت نام کردم ولی هنوز شروع نشده
یه مقدار هم که بلدم بصورت خود آموز و با خوندن کتاب و جزوات یاد گرفتم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
ببخشید چند روزی نبودم
شما مشکلتون توی مدل ایتبسی هست یا مدل safe ؟
اون بندهای آیین نامه که اشاره کردید مربوط به زمینهای شیبدار هستند
و به این مدل ساختمانها مربوط نمیشن
در مورد اینگونه سازه ها که دو تراز فنداسیون دارند راه کار علمی اینه که در محل اختلاف تراز درز داشته باشیم و به صورت دو سازه مجزا آنالیز و طراحی بشن
ولی اقتصادی نیست مخصوصا در ساختمونهای مسکونی کوچک
حالا اگه مساحت زیرزمین از 50 درصد مساحت طبقه بالاییش کمتر بود مبنای تراز پایه همون همکف میشه ولی اگه بیشتر از نصف بود تراز رو از زیرزمین در نظر میگیریم
این در فایل هایی که به نظام مهندسی میفرستیم تائید میشه ولی آیین نامه ای چیزی ندیدم
در کل یه ساختمون این مدلی در حد دو طبقه بیشتر از یه ساختمون 5 طبقه وقت میگیره
هم سازه اصلس هم فنداسیونش
در مورد مدل کردن هم روشهایی هست که بشه سازه رو سبک تر در آورد
در مورد طراحی فنداسیونش هم در پستهای قبلی توضیح دادم
شما باید base رو از etabs به safe ایمپورت کنید و سایر ستونهایی که در base نیستند و یه تراز بالاتر هستند رو به روش دستی یکی یکی عکس و العملهای تکیه گاهی رو در safe وارد کنید
بهتره اول به صورت کامل روی ایتبس مسلط بشید بعد شروع به مدل کردن اینگونه سازه هابشید
چون اگه قبلا ازین مدلا نزده باشید احتمال اشتباه توش زیاده ،مخصوصا واسه کار اجرایی

sasams

عضو جدید
طبق نظر آیین نامه توی زمینهای شیبدار و با شیب بیش از 15درصد نبایدسازه ای ساخته شود. و فونداسیون ساختمان حتما باید روی سطح صاف ساخته شود...طبق نظر آیین نامه باید فونداسیون را بصورت پلکانی اجرا کرد.آیین نامه تاکید دارد که طول هر پله با پله زیر خود 50سانتیمتر همپوشانی داشته باشد و از طرفی ارتفاع هر پله نباید بیش از 30سانتیمتر باشد.در حال حاضر سوال بنده این است که چگونه چنین سازه هایی را باید طراحی و اجرا کرد(جزئیات)؟آیا کسی از دوستان سابقه ای در این گونه سازه ها دارد؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
طبق نظر آیین نامه توی زمینهای شیبدار و با شیب بیش از 15درصد نبایدسازه ای ساخته شود. و فونداسیون ساختمان حتما باید روی سطح صاف ساخته شود...طبق نظر آیین نامه باید فونداسیون را بصورت پلکانی اجرا کرد.آیین نامه تاکید دارد که طول هر پله با پله زیر خود 50سانتیمتر همپوشانی داشته باشد و از طرفی ارتفاع هر پله نباید بیش از 30سانتیمتر باشد.در حال حاضر سوال بنده این است که چگونه چنین سازه هایی را باید طراحی و اجرا کرد(جزئیات)؟آیا کسی از دوستان سابقه ای در این گونه سازه ها دارد؟
توی این مدل ساختمونها تجربه ای ندارم
ولی در مورد ساختمانهیی که زیرزمین با مساحت کمتری نسبت به همکف دارند چند مورد کار داشتم

r.z.khormizy

عضو جدید
من معمولا میام در یک تراز مدل و طراحی می کنم و سپس فنداسیون را می شکنم و قسمت بالاتر را برای ستون سنگین تر در نظر میگیرم