یکصد هزار کودک بدون شناسنامه در ایران

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکصد هزار کودک بدون شناسنامه در ایران

وقتی گفتم می خواهم از وضعیت بچه هایش گزارش بنویسم ، باور نمی کرد می گفت: "از مامورین وزارت کشور هستی". آنقدر برایش دلیل آوردم تا راضی شد کمی با هم حرف بزنیم.

گفت:" اهل مشهد هستم. با شوهرم که افغانی است در همان مشهد آشنا شدم. با برادرم سر یک ساختمان کار می کرد" وقتی پرسیدم که آیا شوهرش را دوست دارد با افسوس به چهار دیواری شکسته ای که در آن زندگی می کرد نگاهی کرد و گفت:" مدتهاست به تنها چیزی که نمی توانم فکر کنم ،همین دوست داشتن است .برای ما زنده ماندن و سیر کردن شکم خودمان و بچه هایمان از همه چیز مهم تر است ."

وقتی حرف به تحصیل بچه هایش می رسد می فهمم هیچ کدام از بچه هایش حتی یک سال هم مدرسه نرفته اند. دو پسرش دست فروشی می کنند . دخترش هم سنش هنوز برای کار در خیابان کم است. بچه هایش شناسنامه ندارند .وقتی تعجب می کنم ،می گوید : "اینجا محله بچه های بی شناسنامه است"

اینجا محله حلبی آباد قم است .محله ای با کودکان بی شناسنامه ، زنان درد کشیده و مردان غالبا غیر ایرانی . نگاهی به اطراف می اندازم .باورم نمی شود اکنون سال 87 باشد. درمقابل دیدگانم عکس های سیاه سفید قدیمی که از زاغه نشین های شهر های بزرگ گرفته شده ، می آیند و می روند. بدون هیچ تغییری. اگر الان چند عکس سیاه سفید بگیرم می توانم بگویم عکس ها متعلق به یک سده قبل است. چهار دیوار هایی که با یک سقف شده اند خانه . با آجرهای شکسته و درهای حلبی.

هر چند دقیقه یکبار صدای فریاد بچه ها می آید که با شیطنت کودکی شان می دوند. هر کدامشان که روی زمین می افتد چند دقیقه ای با صدای بلند گریه می کند و بعد انگار که از گریه خسته شده باشد به جمع دوستانش می رود.

"یعنی هیچ کدام از این بچه ها شناسنامه ندارند؟"

ناهید اشرفی رئیس انجمن حامی انجمن خصوصی رسیدگی به امور مهاجرین از پشت تلفن درباره تعداد کودکان بدون شناسنامه می گوید:" هیچ کس آمار دقیقی ندارد. نه ما و نه منابع دولتی. اما بر اساس آمار نسبی غیر دولتی بیش از 100 هزار کودک در ایران با این وضعیت زندگی می کنند."

زن جا افتاده تری است . یعنی من اینطور فکر می کنم . چون از سنش هیچ چیز نمی گوید .من هم ترجیح می دهم نپرسم دوست دارم در خیالم اینطور فکر کنم ،که گذر زمان اینگونه پیرش کرده تا اینکه با یک پیری زودرس مواجه شوم. پنج فرزند دارد .دو پسر و سه دختر که همه با هم برای نان در آوردن سر چهارراه می روند. خودش هم گاهی کمکشان می کند. " مثلا فصل گردو براشون گردو پوست می گیرم.تا بفروشند."

او هم شوهرش افغانی است. فرزندانش هم هیچ کدام نه شناسنامه دارند و نه مدرسه می روند. می گوید:" چند وقت قبل در بیمارستان به والدین پسر همسایه که تازه به دنیا آمده و وضع مشابهی دارد، یک برگه ای دادند و گفته اند که به سن مدرسه که رسید می تواند با ان به مدرسه برود."

تعارف می کند. وارد خانه اش می شوم. نگاهم به سقف می افتد. می پرسم با این وضع زمستان وقت باران و برف اینجا قابل سکونت است؟

خنده ای تلخ می کند و می گوید:" زندگی؟"

همین برای تمام جواب هایم کافی است. هیچ کدام از کودکان در آمار رسمی کشور نمی آیند. همسایه اش که نوزادی را روی کمرش با چادر بسته وارد می شود. از پیرزن کمی نان می خواهد. نان های خشک شده را پیرزن از زیر پارچه ای در می آورد و به دخترک که هجده ساله به نظر می رسد،می دهد. زن تشکر می کند و می رود. خواستم با او هم حرف بزنم که گفت::" بدبختی هایم را برای چی داد بزنم؟"

صدای گریه کودکش را به راحتی حتی وقت رفتن از حلبی آباد ، می شنوم .

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد فرزندان از اتباع بیگانه صحبت شد!

ولی بی انصافیه که گروه دیگری از کودکان بدون شناسنامه رو نادیده بگیریم!

فرزندان ناشی از ازدواج موقت!

سالهاست که اصلاح قانون برای اجازه صدور شناسنامه برای فرزندان ازدواج موقت در دست بحث و بررسی است!

اما هنوز و بر اساس همین لایحه اخیر ازدواج موقت برای صدور شناسنامه به نام طفل به ثبت ازدواج موقت نیاز است!

در صورت عدم ثبت ازدواج در موارد متعددی که پدر از ثبت امتناع میکن و یا تعلق فرزند به خود را انکار میکند و یا مادر پس از اتمام مدت ازدواج نشانی از پدر نمی یابد، اثبات این موضوع که کودک حاصل ازدواج موقت است مشکل میشود!

قانون وجود دو شاهد را برای اثبات وقوع ازدواج موقت در صورت عدم حضور پدر کافی میداند!

ولی در واقع کدام شاهدی را میتوان برای ازدواج موقتی که بدون حضور شاهد رخ داده است پیدا کرد؟

مادری که از رابطه 1 روزه و یا حتی 1 ساعته با مردی ناشناس باردار شده است چگونه میتواند پدر نوزاد خود را بیابد و اثبات کند کودک از طریق زنا به دنیا نیامده است!

زنانی که به ازدواج موقت دست میزنند معمولاً حتی در صورت اطلاع از مکان پدر قادر به اثبات رخداد ازدواج موقت نیستند!

این زنان به دلیل انکار پدر مجبور به تن دادن به مراحل داد گاهی و تست DNA هستند که به دلیل فقر شدید مالی این فرایند برای انها بسیار دور از ذهن است.

بگذاید از تجربه شخصی خودم صحبت کنم. زمانی خانواده ما و خانواده دایی من در دو اپارتمان در یک ساختمان زندگی میکردیم! زیور خانم خدمتکار نیمه وقتی بود که برای مراقبت از پسر دایی نوزاد من استخدام شده بود!

این زیور خانم نوه ای داشت که حاصل ازدواج موقت پسرش با زنی شده بود که هر دو پس از تولد بنفشه اون رو ترک کرده بودند!

من دو سال با نفشه زندگی کردم چون هر روز همراه مادر بزرگش به خانه دایی من میومد! دختر بچه زیبا و باهوشی بود که به جرات میتونم بگم هوش بالای 130 داشت!

ازمایشهایی رو که دایی من در اون زمان برای ما ترتیب میداد رو خیلی سریع و روشن می گرفت!

بعد ها بنفشه به دلیل اینکه شناسنامه نداشت بعد سه ماi تحصیل در کلاس اول دبستان از مدرسه اخراج شد!

من گریه های زیور خانم رو هرگز فراموش نمیکنم. بنفشه باید الان 24 ساله باشه و احتمالاً موفق به ادامه تحصیل نشده و هوش و استعدادش به هدر رفته و همه اینها به دلیل اهمال 30 ساله قانون گذار در اصلاح قوانین مربوط به صدور شناسنامه است!

همه این مشکلات سوای تشکیل خانواده های نا فرمی است که پدر پس از اتمام دوره ازدواج در ان حضور ندارد که این موضوع کلاً بحث جداگانه ای دارد.

• Like
واکنش ها: sh85
بالا