◄[ طراحی ستون و مسائل پيرامون آن ]► پرسش پاسخ

salar-fa

عضو جدید
کسی میدونه بهترین حالت قرار گیری ستون در طراحی برای پیاده شدن در نقشه به چه صورتیه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
کسی میدونه بهترین حالت قرار گیری ستون در طراحی برای پیاده شدن در نقشه به چه صورتیه؟
سلام
اگه منظورتون بهترین جای قرار دادن ستون در پلان هست خوب بستگی به طرح داره ولی در کل چند چیز رو باید در نظر بگیرید.
1- از نظر معماری
یعنی سعی کنید ستون در فضاهای تعریف شده گم بشه و طرح معماری رو خراب نکنه مثلا وسط اتاق نیوفته و یا داخل نورگیر و ...

2-از نظر سازه ای
فاصله دهانه ها با توجه به سیستم باربر ثقلی یا همون سقفی که داریم تعیین میشه
باید هم فاصله بین ستونها در حد متعارف باشه و هم تا جایی که ممکنه در یک راستا باشن و در دو راستا به صورت قائم باشن تا سیستم سازه ای مناسب تر جواب بده

3-از نظر تامین پارکینگ و گذر
معمولا در آپارتمانها این موضوع حساس هست و بیشتر وقتها نسبت به بقیه مهم تر میشه
این مورد با توجه به ضوابط شهرداری ها و تامین پارکینگ به تعداد واحد های موجود هست که باید با توجه به محدودیتهای ابعاد و اندازه ،تعداد پارکینگ مناسب تامین بشن
حداقل فضا برای یک پارکینگ 3*5 و برای دو پارکینگ 5*5 است
مواردی هم در این تاپیک میتونید پیدا کنید

salar-fa

عضو جدید
ممنونم ولی صحبت من برای قرار دادن پروفیل هستش نه بهترین جای قراردادن

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من که نفهمیدم ولی اینطوری که میگی شاید منظورت اینه که ستون چطوری باشه !؟ نمیدونم ، اگر درست فهمیده باشم بهترین مدل ستون باکس هستش !

salar-fa

عضو جدید
پروفیل دو محور داره که بسته به شرایطی که من نمیدونم و به چه دلیلی پروفیلهایی که در یک راستا قرار دارن با توجه به اون شرایط؟؟بر اساس محوراشون XوY قرارشون میدیم یعنی ممکنه در یک راستا

دو پروفیل محورهای XوY روبروی هم قرار بگیره.البته این قضیه در رابطه با ستون های مستطیلی در ستون های به شکل مستطیل هم صدق میکنه حالا به چه دلیلی من نمیدونم؟؟؟؟

میهن دار

عضو جدید
سلام. توی طرح کلی سازه، اگه کل سازه رو مثل یک ستون در نظر بگیرید؛ اونوقت طبیعتا" برای رفتار صحیح سازه، جهت قوی پروفیلها رو در جهت طولی ساختمان قرار میدید اینجوری مقاطع بهینه تری هم به دست میاد. دلیلش فقط همینه!

salar-fa

عضو جدید
سلام. توی طرح کلی سازه، اگه کل سازه رو مثل یک ستون در نظر بگیرید؛ اونوقت طبیعتا" برای رفتار صحیح سازه، جهت قوی پروفیلها رو در جهت طولی ساختمان قرار میدید اینجوری مقاطع بهینه تری هم به دست میاد. دلیلش فقط همینه!

جهت قوی پروفیلها چطوری بدست میاد؟؟

میهن دار

عضو جدید
منظور از جهت قوی جهتیه که ممان اینرسی و اساس مقطع به موازات اون بیشتره. یک ساختمون با پلان مستطیل شکل رو در نظر بگیرید، در صورتی که از ستونهای بتنی با مقطع مستطیلی استفاده کنن، جهت طولی مقطع ستونها رو در جهت طولی ساختمون قرار میدن.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
پروفیل دو محور داره که بسته به شرایطی که من نمیدونم و به چه دلیلی پروفیلهایی که در یک راستا قرار دارن با توجه به اون شرایط؟؟بر اساس محوراشون XوY قرارشون میدیم یعنی ممکنه در یک راستا

دو پروفیل محورهای XوY روبروی هم قرار بگیره.البته این قضیه در رابطه با ستون های مستطیلی در ستون های به شکل مستطیل هم صدق میکنه حالا به چه دلیلی من نمیدونم؟؟؟؟
سلام
در سازه فلزی وقتی در دو جهت دو نوع قاب داریم-یکی بادبندی و یکی خمشی- ستونها باید طوری قرار بگیرند که اتصال گیردار در بال و اتصال مفصلی در جان ایجاد بشه
یعنی جهت قرار گیری ستون طوری باشه که در جهتی که بادبند داریم اتصال تیر به جان ستون باشه یعنی اتصال مفصلی به جان تولید بشه و به بال اتصال گیردار و در جهت قاب خمشی
وقتی بادبند نداریم بهتره از باکس استفاده بشه
در مورد سازه های بتنی هم باید بسته به موقعیت ستون و نیروهایی که به ستون وارد میشه از ستون کتابی(مستطیلی) استفاده میشه
شما در راستایی که میخواید تغییر مکان کمتری داشته باشید باید ستون رو کتابی کنید
درست مثل دیوار برشی ولی در ابعاد کوچیکتر

civileng.ali61

عضو جدید
سلام.
دوست عزیز، فکر می کنم منظور شما اینه که جهت قرارگیری ستون توی سازه باید به چه شکلی باشه.برای این منظور باید سختی ستون رو در دو جهت xوy رو محاسبه کنی.اونوقت می تونی جهت درست طراحی ستون رو تو پلان تشخیص بدی.یه توصیه کنم بهت که سعی کن جزوه درسی فولاد1 استاد جرجرزاده دانشگاه آزاد اهواز رو گیر بیاری. موفق باشی

Yousef 100

عضو جدید
رواداری ستونهای بلند

رواداری ستونهای بلند

سلام به همه...
خواستم بدونم حدود رواداری توی ستونهای بلند ( ستون سوله به ارتفاع تقریبی 11 متر) چقدره...؟؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

سلام

سلام ، برای رواداری ها به مبحث 11 مقررات ملی مراجعه کنید .

farhad230

عضو جدید
مشکل در ستون گذاری

مشکل در ستون گذاری

با سلام من تازه دارم عمران میخونم و واسه یه نفر یه نقشه میخوام بدم یه مشکلی که هست اینه که واسه طبقه 4 باید 1.5 متر عقب نشینی کنم تو ستون گذاری با توجه به طرح معماری که دارم بعد از یک و نیم متر ستون گذاری کردم تا تو طبقه چهارم جور شه ولی چند تا سوال دارم ؟ 1 . اینکه تو نظام مهندسی اینکه بعد 1.5 متر ستون باشه ایراد نیست ؟ دوم اینه با توجه به شکل معماری و نوع ستون گذاری فاصله تو ستون در حدود 7.4 هست کا این مقدار رفته رفته کم میشه تا به 7 میرسه ایا امکان داره این فاصله اجرا شه و اینکه تقریبا بازم با توجه به شکل معماری همه تیریزی ها در یک جهت هست بازم این میتونه ایرادی در نظام مهندسی باشه؟ خواهشا زود جواب بدبد ممنون

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
دوست عزيز متاسفانه نوع پرسيدن شما بسيار مبهمه ... اين وسط نظام مهندسي چه ارتباطي با نقشه داشت ..؟ :surprised:

به هر شكل من اين برداشتو كردم :

اگر منظور شما اينه كه فاصله 2 ستون شده 1.5 متر خب مشكلي نيست و كاملا قابل اجراست . چون تير به طول 1.5 متر هم داريم و مشكلي ايجاد نخواهد كرد .

در مورد سئوال دوم من اصلا متوجه نشدم .

و در مورد سئوال آخر جهت تير ريزي چيزي نيست كه مربوط به رشته معماري باشه و بايد توسط مهندس عمران مشخص بشه . حتما سعي كنيد تير ريزي در تيرچه ها بصورت شطرنجي باشد .

تير ريزي شطرنجي هم سبب افزايش صلبيت سقف شده و نيز چون بار در 2 راستا بر پلهاي 2 امتداد وارد ميشود سايز تيرها نيز اقتصادي تر خواهد شد . در حالت يك طرفه بودن تيرهاي شما در يك راستا خيلي قوي و در يك راستا اصلا باربري ندارند . ولي در حالت شطرنجي چون از تيرهاي هر 2 امتداد در تحمل بار استفاده ميشود لذا توزيع بار يكنواخت و در هر 2 امتداد بوده و لذا در كل تير ريزي شما مقرون به صرفه تر از حالت اول خواهد شد .

البته چند توصيه اساسي رو در تير ريزي چه سازه بتني چه سازه فولادي در نظر بگيريد :

اول اينكه در يك چشمه چنانچه در يك امتداد مهاربند يا ديوار برشي داريد جهت تيرچه نبايد عمود بر امتداد مهاربند باشد . و حتما بايد جهت در امتداد ديوار برشي يا مهاربند باشد . زيرا اعمال نيروي ثقلي به ديوار برشي يا به پلي كه در دهانه داراي مهاربند قرار گرفته است سبب تسريع خرابي عضو جانبي خواهد شد . البته اگر مهاربند در سازه فلزي از نوع CBF باشد مانعي ندارد . ولي در مهاربندهاي EBF حتما بايد اين نكته لحاظ شود .

دوم اينكه در چشمه كنسول حتما تير ريزي بايد بين تيرهاي اصلي كنسول انجام شود و جهت دوم غير قابل قبول ميباشد .

سوم اينكه بنا به ابعاد چشمه ها ممكن است به جهت مسائل اقتصادي در 2 چشمه مجاور تير يرزي در يك جهت باشد . چون تيرچه ها بر اساس طول سفارش داده ميشوند لذا بايد تا حد ممكن تيپ تيرچه رو كاهش داد . به عنوان مثال اگر در يك جشمه طول تيرچه 6 متر و در چشمه مجاور طول تيرچه در يك امتداد 3.5 متر و در امتداد ديگر 6 متر باشد هر چند امتداد 6 متر ناقض حالت شطرنجي باشد باز هم ارجح ان است كه تير ريزي در امتداد طول 6 متر باشد . فقط توجه كنيد كه حالت اول داراي الويت قطعي نسبت به اين حالت بوده و فقط در صورت برقرار بودن شرط 1 شما مورد سوم رو صرفنظر خواهيد كرد .

آخرین ویرایش:

NASA1357

عضو جدید
سلام.
دوست عزیز، فکر می کنم منظور شما اینه که جهت قرارگیری ستون توی سازه باید به چه شکلی باشه.برای این منظور باید سختی ستون رو در دو جهت xوy رو محاسبه کنی.اونوقت می تونی جهت درست طراحی ستون رو تو پلان تشخیص بدی.یه توصیه کنم بهت که سعی کن جزوه درسی فولاد1 استاد جرجرزاده دانشگاه آزاد اهواز رو گیر بیاری. موفق باشی
دوستمون علی آقا درست میگه اگه جزوه استاد جرجرزاده رو بخونید مخصوصا این مبحث رو کاملا میاد دستت چکار کنی...جهت قوی تیرآهن ا----ا رو در مقابل نیروی بیشتر قرار باید داد...قلق داره عزیز:neutral:

نسیم2013

عضو جدید
[ طراحی ستون و مسائل پيرامون آن ] پرسش پاسخ

[ طراحی ستون و مسائل پيرامون آن ] پرسش پاسخ

سلام چرا برای طراحی ستون ها فقط ار معیار کمانش خمشی استفاده میشه؟ و معیار کمانش پیچشی کنترل نمی شود ؟ کلا برای چه نوع ستون هایی لازم هست معیار کمانش پیچشی جانبی در نظر گرفته بشه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

شهنور

عضو جدید
ستون کوتاه

ستون کوتاه

سلام آیا بحث ستون کوتاه در نشریات فنی ایران هم وارد شده ؟ و دیگر اینکه آیا بحث ستون کوتاه در مورد ساختمان های فلزی نیز مطرح می باشد یا خیر ؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام آیا بحث ستون کوتاه در نشریات فنی ایران هم وارد شده ؟ و دیگر اینکه آیا بحث ستون کوتاه در مورد ساختمان های فلزی نیز مطرح می باشد یا خیر ؟

سلام دوست من بحث ستون کوتاه رابطه خاص آیین نامه ای و یا ضوابط هاي ویژه نداره تا توي آیین نامه ها
یا نشریات بیاد اگر هم فرض كنيم كه بياد تنها به صورت تاکید بر اهمیت اون خواهد بود.
در ستونهای کوتاه به جهت کوتا بودن طول عضو نیروی برشی بزرگ خواهد بود و بعده محاسبه برش در ستون
(بر اساس نتایج تحلیل سازه) باید کنترل كني که از مقاومت برشی ستون که بر اساس آیین نامه بدست می آید
کمتر باشه خلاصه اینکه همانگونه که در ستونهای معمولی مقاومت خمشی و فشاری مهم هستند در ستونهای
کوتاه نیز علاوه بر محوری و خمشی، برش اون رو هم باید چک کنی
.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام چرا برای طراحی ستون ها فقط ار معیار کمانش خمشی استفاده میشه؟ و معیار کمانش پیچشی کنترل نمی شود ؟ کلا برای چه نوع ستون هایی لازم هست معیار کمانش پیچشی جانبی در نظر گرفته بشه؟

سلام دوست من در روش LRFD آیین نامه ایران که ترجمه AISC 2005 اون هستش کمانش پیچشی
هم منظور شده !توصيه ميكنم به متن مبحث 10 مطالعه کن ولی در روش ASD مبحث 10 این مورد
هيچي منظور نشده ! البته اينم بگم که خوشبختانه روش ASD در پیشنویش جدید مبحث دهم حذف شده :)

mortezasam

عضو جدید
بهترین حالت قرارگیری ستون این است که تیرهای اصلی به بال ستون متصل شود نه جان تیر .حالا براساس شرایط اقتصادی حاکم و موقعیت سازه نسبت به شرایط محیطی و اهمیت سازه میتونه به حالتن قرارگیری ستونها براساس فاصله کمک کنه

بالا