همیشه برام سواله...؟

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه برام سواله

اگه خداوند بی نیازه، پس آسیب پذیر هم نیست

در نتیجه چیزی نمیتونه بهش صدمه بزنه و باعث ناراحتیش بشه

در واقع ناراحتی یه جور نقصان به حساب میاد

و خداوند کامله

پس چرا توی قرآن اینقدر بحث از انتقام جویی و غضب خداوند وجود داره

اگر خداوند کامل و بی نیازه پس غضب و انتقام برای اون نمیتونه معنی داشته باشه ...

این مطلب رو در تالار اسلام و قرآن زدم چون دنبال جواب میگردم نه به چالش کشیدن قرآن ... پس لطفا جبهه نگیرید و فقط جواب قانع کننده بدید :gol::gol::gol:

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه تاپیک زده بودم
دوست پسرم باهام قهر کرده
تا الان از اسپم ترکیده بود :surprised:

بابا یه جواب خواستیما یکی پیدا نمیشه بده ؟!

pari-1369

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینین در این موضوع هیچ شکی نیست که خدا بی نیازه
ولی با توجه به این همه نعمتی که به ما داده و خواسته که شکر گزار باشم این بخاره این نیست که خدا نیاز به سپاس ما داره
خدا میخواد به ما یاد بده که قدر داشته هامونو بدونیم و اینم بدونیم که خودمون هیچی نیستیم
وجود ما از خداست و اگه اون نخواد ما حتی یک لحظه هم قادر به زندگی کردن نیستیم

mineral water

عضو جدید
سلام جانم
شما دو تا صفت رو فرمودید:
یکی : غضب
دومی : انتقام
بعد فرمودید اینها با کمال منافات داره.

امادر مورد اولی: دلیل اینکه بگیم غضب مغایر کماله چیه؟!
شما به این توجه داشته باشید که غضب با عصبانیت فرق میکنه. تو عصبانیت اختیار از دست آدم خارج میشه کلا کاری رو که میکنه حواسش نیست مثل شعله های آتیش ولی در غضب عصبانیت کنتر شده است. مثل اجاق گاز که شعله کنترل شده داره.
حالا شما بگو وجود غضب با کمال منافات داره؟!
نبود غضب خودش نقصه . شما فرض کن خدایی رو که بنده هاش یه سریشون یه سری رو اسیر میکردن و میکشتن و خلاصه همین کارایی که الان میکنن، ولی اون خدا غضبی نداشت و عین یه سیب زمینی فقط نگاه میکرد:surprised:.
شما این سوال از اینجا براتون پیش اومد کرده که اصلا بشر همه چیز رو با همین مادیات میسنجه، خدا رو هم با همین آدما میسنجه. ما تو آدما میبینیم وقتی ضعیفن عصبانی میشن پس حتما خدا هم همینطوره. درحالی که اگر بنی آدم همشون هدیگر رو بکشن به خدا سختی و مشکلی وارد نشده بلکه عدالت خدا اینو ایجاب میکنه که به ظالمین غضب کنه

pari-1369

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا این همه نعمت به ما داده به ما جان و روح داده و انتظار داره که ما قدرشونو بدونیم و اونجوری که خودش میخواد رفتار کنیم
اینکه نمیشه همه چیز بهمون بده بعد بگه هر جور که دلتون خواست زندگی کنین
میخواد ببینه این انسانی که خلق کرده تا چه حد میتونه سپاس گزارش باشه و به خواسته هاش عمل کنه
و این حقشه که بخواد مارو بخاطر کارای زشتی که انجام میدیم و ناسپاسی میکنیم مجازات کنه
قبول ندارین؟

pari-1369

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما انتظار دارین خدا با این همه نعمتی که در اختیار ما گذاشته و ازمون یکسری خواسته ها داره بی توجه باشیم؟
خدا این حق رو داره که اگه ما به خواسته هاش عمل نکنیم مجازاتمون کنه .به نظر شما اینطور نیست؟

mineral water

عضو جدید
خدا این همه نعمت به ما داده به ما جان و روح داده و انتظار داره که ما قدرشونو بدونیم و اونجوری که خودش میخواد رفتار کنیم
اینکه نمیشه همه چیز بهمون بده بعد بگه هر جور که دلتون خواست زندگی کنین
میخواد ببینه این انسانی که خلق کرده تا چه حد میتونه سپاس گزارش باشه و به خواسته هاش عمل کنه
و این حقشه که بخواد مارو بخاطر کارای زشتی که انجام میدیم و ناسپاسی میکنیم مجازات کنه
قبول ندارین؟

من علاقه شما به خدا رو درک میکنم ولی شما شان خدا رو بالاتر از این بدونید که مقابل نعمتی که داده بخواد مارو مواخذه کنه.
مثل اینکه یه مورچه بیاد از قندون شما یه خاک قند برداره بعد شما یقشو بچسبی بگی این چه غلطیه میکنی!!! تازه خدا اصلا با ما قابل قیاس نیس
خدا همین عذابی هم که میکنه بخاطر گرفتن حق بقیه بندگانشه و الا هیچ احتیاجی به عذاب منو شما نداره.

pari-1369

عضو جدید
کاربر ممتاز
من علاقه شما به خدا رو درک میکنم ولی شما شان خدا رو بالاتر از این بدونید که مقابل نعمتی که داده بخواد مارو مواخذه کنه.
مثل اینکه یه مورچه بیاد از قندون شما یه خاک قند برداره بعد شما یقشو بچسبی بگی این چه غلطیه میکنی!!! تازه خدا اصلا با ما قابل قیاس نیس
خدا همین عذابی هم که میکنه بخاطر گرفتن حق بقیه بندگانشه و الا هیچ احتیاجی به عذاب منو شما نداره.
بله منم نگفتم خدا احتیاج داره .

mineral water

عضو جدید
اما در مورد صفت دومی که فرمودید:
انتقام
این هم مثل همون غضبه در واقع خدا که مسئول حقیقی اجرای عدالته (و عدالتش رو هم در آخرت باجرا میذاره چون دنیا محل امتحان و تحت اختیار انسانه) باید حق ظالمین را بگیره والا چه خدایی چه .... اگر قرار نبود اون دنیا خدا مثلا فرعون ها رو حقشونو بذاره کف دستشون خب من و تو هم که زورمون بهشون نرسید پس این وسط سود رو فرعون ها و سلاطین ظالم میکنن.

pari-1369

عضو جدید
کاربر ممتاز
این بحثا اینقدر پیچیده هست که هیچوقت هیچ کس نمیتونه جواب قانع کننده ای به ما بده بجز خدا.
یعنی گنجایش ما انسانها برای درک این چیزا پایینه. و تو قرانم توصیه شده زیاد دنبال این چیزا نرین.
من خودم بعضی وقتا یه سوالایی تو ذهنم ایجاد میشه که حس میکنم واقعا دارم به مرز جنون میرسم و یه جورایی کفر میشه

mineral water

عضو جدید
نه دوست من
هیج جا توصیه نشده دنبال این مسایل نرید

بلکه فکر روی این مسایل دید انسان رو باز میکنه تنها جایی که انسان از فکر درباره اون نهی شده ذات خدایتعالی است والا در صفات خدا فکر کردن عبادت کردنه بلکه فرمودن بهتر از هزار سال عبادته.

فرمودن کسی که همش میخواد خدا رو عبادت کنه از کسی که تفکر میکنه ارزش کمتری داره.

اینکه آدم فکر نکنه بعد تو ذهنش باشه اگه فکر کنه به مرز کفر میرسه. خود این به مرور زمان آدم رو به کفر میرسونه. اسلام دینیه که مطابق فطرته و اصولش کاملا عقلاییه.

موندن سوال توی دل مثل اینه که یه تیکه شیئ فاسد شدنی تو قلب آدم بمونه که بمرور زمان چرک میکنه و بعد همه وجود آدم رو میگیره

آخرین ویرایش:

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام جانم
شما دو تا صفت رو فرمودید:
یکی : غضب
دومی : انتقام
بعد فرمودید اینها با کمال منافات داره.

امادر مورد اولی: دلیل اینکه بگیم غضب مغایر کماله چیه؟!
شما به این توجه داشته باشید که غضب با عصبانیت فرق میکنه. تو عصبانیت اختیار از دست آدم خارج میشه کلا کاری رو که میکنه حواسش نیست مثل شعله های آتیش ولی در غضب عصبانیت کنتر شده است. مثل اجاق گاز که شعله کنترل شده داره.
حالا شما بگو وجود غضب با کمال منافات داره؟!
نبود غضب خودش نقصه . شما فرض کن خدایی رو که بنده هاش یه سریشون یه سری رو اسیر میکردن و میکشتن و خلاصه همین کارایی که الان میکنن، ولی اون خدا غضبی نداشت و عین یه سیب زمینی فقط نگاه میکرد:surprised:.
شما این سوال از اینجا براتون پیش اومد کرده که اصلا بشر همه چیز رو با همین مادیات میسنجه، خدا رو هم با همین آدما میسنجه. ما تو آدما میبینیم وقتی ضعیفن عصبانی میشن پس حتما خدا هم همینطوره. درحالی که اگر بنی آدم همشون هدیگر رو بکشن به خدا سختی و مشکلی وارد نشده بلکه عدالت خدا اینو ایجاب میکنه که به ظالمین غضب کنه

وقتی اختیار داده پس مجازات چه معنی ای داره؟!

EECi

مدیر بازنشسته
همیشه برام سواله

اگه خداوند بی نیازه، پس آسیب پذیر هم نیست

در نتیجه چیزی نمیتونه بهش صدمه بزنه و باعث ناراحتیش بشه

در واقع ناراحتی یه جور نقصان به حساب میاد

و خداوند کامله

پس چرا توی قرآن اینقدر بحث از انتقام جویی و غضب خداوند وجود داره

اگر خداوند کامل و بی نیازه پس غضب و انتقام برای اون نمیتونه معنی داشته باشه ...

این مطلب رو در تالار اسلام و قرآن زدم چون دنبال جواب میگردم نه به چالش کشیدن قرآن ... پس لطفا جبهه نگیرید و فقط جواب قانع کننده بدید :gol::gol::gol:

سلام :gol:
استادی داشتم که در پاسخ به این سوالم سخن زیبایی گفت
غضب خدا هم از جنس عشق است
این غضب بخاظر حس انتقام جویی نیست بلکه بخاطر عشق به انسان های مظلوم و حتی خود انسان های گناهکار هست تا روحشان از سیاهی گناه در امان باشد

saba jo00on

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی اختیار داده پس مجازات چه معنی ای داره؟!

اختیار از انتخاب میاد و خدا انسان را مختار افرید که خودش راهش را با عقل و برای راهنمایی پیامبران را فرستاد انتخاب کنه نه به زور و اخبار

اما انسان هایی که راه اشتباه می روند و موجب آسیب رساندن به خودشان و بعد دیگرانند نباید مجازات بشن؟؟؟؟؟؟؟
و انسان هایی که با شرافت و درستی زندگی کردن که مسلما کار سختیه ( قبول دارید دیگه؟) نباید پاداش بگیرند و نتیجه زحمت و سختی که دیدن را بگیرند و گرنه چه تفاوتی می کرد آدم خوبی یاشی یا بد اگر مجبور نبودی حساب پس بدی؟؟؟؟؟؟؟ و به اجبار بود