فساد در سینمای ایران

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، پس از انتشار گفت‌وگوهایی از چند بازیگر سینما و گلایه از فساد موجود در سینمای ایران، برای جویا شدن از ابعاد گوناگون این اتفاق، به سراغ «احمد نجفی» بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون رفتیم تا نظر وی را هم در این باره جویا شویم.

متن کامل این گفت‌وگو در ذیل می‌آید:‌

فارس: آقای نجفی با توجه به صحبت‌های برخی بازیگران در مورد فساد در سینمای ایران، به ویژه در عرصه بازیگری و البته اظهارات پیشین شخص شما، در مورد این موضوع کمی توضیح بفرمایید.
- حالا دیگر همه مسائل ما حل شده و همین یکی مانده است؟
فارس: خوب به هر حال قبول دارید این هم یکی از مسائل مهم سینماست و نمی‌شود به سادگی از کنار آن رد شد؟
- نجفی: بله، اما اگر این‌ها گفته شود، آن وقت خیلی چیزها رو می‌شود! مسلماً هیچ کس در هیچ سازمانی با هیچ فسادی موافق نیست و این یک واقعیت است. در مورد پدیده سینما با یک سری مباحث روزانه و یک سری مباحث طولانی‌مدت مواجه هستیم ‌که انشاءالله شورای عالی سینما این مسائل را پیگیری خواهد کرد. ما مسائل را باید در شورای عالی سینما ببینیم و برای آن‌ها راه حل پیدا کنیم. با حرف زدن و جدا کردن واقعیت‌ها از بدنه سینما کاری از پیش نمی‌رود، به نظر من در بحث آموزش و سلامت سینما بحث می‌شود و این طور نیست که این مباحث دیده نشده باشد. به هر حال ‌باید راه حل پیدا شود و این شامل پیشگیری و مداوا نیز هست.
* هیچ کس منکر فساد در سینما نیست
نجفی: هیچ کس منکر فساد در سینما نیست، اما این فساد به قدری نیست که خدایی نکرده تمام بدنه سینما را گرفته باشد، البته باید به یک نکته هم توجه کرد، خیلی از افرادی که به نام سینما هستند اصلاً در سینما نیستند، یعنی اینکه اگر صحبت بازیگرها و پول و این موارد می‌شود، این حرف‌ها در تلویزیون هم وجود دارد، چرا فقط سینما؟!
در تلویزیون هم هنرپیشه و کارگردان هست و اتفاقی که آنجا می‌افتد به عنوان اینکه آن‌ها بازیگرند به بدنه سینما هم وصل می‌شود. یعنی اینکه اگر شما می‌شنوید اتفاقی افتاده که البته هم افتاده، اما این نیست که لزوماً این‌ها افراد سینما یعنی عضو صنوف سینما باشند. چون در جامعه این طور جا افتاده است که در سینما فساد هست، اما مجموع نگاه و عرض بنده کلی است.
افراد جامعه بیشتر چشم‌شان به تلویزیون یا سینما است و فکر می‌کنند همه تلویزیون یا سینما این گونه‌ است! من نمی‌خواهم دفاع کنم، بالاخره چیزهایی هست اما این چیزها حالت عمومی پیدا کرده و همه چیز با همه چیز قاطی شده است. اما عرض بنده این است که باید راه‌ حل پیدا کنیم. وگرنه گفتن این حرف‌ها چه موضوعی را حل می‌کند؟ خیلی‌ها گفته‌اند، چه موضوعی حل شده است؟
فارس: لطفاً در مورد این راه‌حلی که درباره‌اش حرف زدید، بیشتر توضیح دهید.
- ما باید به مسئله فساد در سینما رسیدگی کنیم، اگر فسادی هست که هست، اما باید دید که چقدر فراگیر است؟ چه میزان پیشرفت کرده است؟ زمانی می‌شود مشکل یک غده سرطانی را با دو قرص حل کرد، زمانی با یک عمل بزرگ و یک موقع‌ با یک عمل بزرگ، من هم دکتر این کار نیستم، ما یک تشخیصی می‌دهیم و این در یک شورای عالی در سازمان سینمایی به بحث می‌گذاریم تا راه‌حل‌های آن را پیدا کنیم. این صحبت‌های من بیشتر جنبه اجرایی دارد، اینکه ما بگوییم فساد در سینما نیست، چشم‌مان را بستیم. ما نمی‌خواهیم چشم‌مان را ببندیم، اولاً ما باید از این به بعد این مسائل را پیشگیری کرده و دوماً آن مصائب را از بین ببریم و زیر تیغ جراحی دهیم.
جنس سینما در دنیا هیچ فرقی نمی‌کند، جنس سینما شهرت است، همه جا هم همین‌طور است. چه دختر و چه پسر، فرقی نمی‌کند این‌ها می‌خواهند جلو بیایند و نمی‌دانند چطور. در این میان عده‌ای از افراد که جزو سینما هستند، اما اهل سینما نیستند از این موضوعات سوء استفاده می‌کنند، اینکه بگویم چنین موضوعی نیست، دروغ است. اما این که بگویم که این موضوع فراگیر است هم دروغ است، یک عده‌ای زن دارند، بچه دارند، شوهر دارند .... اما چنین موضوعاتی وجود دارد، مگر می‌شود شما یک سینمای پاک پاک داشته باشید؟! هیچ چیز مطلقی وجود ندارد و من عرضم این است که اگر هم هست که حتماً هست باید بنشینیم و به جای اینکه موج رسانه‌ای ما را بگیرد، ما را موج عملیاتی بگیرد و ببینیم راه‌حل آن چیست.
* برخی جوانان فکر می‌کنند هر چقدر بیشتر بی‌بند و بار باشند بیشتر به شهرت می‌رسند
من هم سال هاست که در سینما هستم، مگر می‌توانم چشمم را ببندم؟ مگر این چیزها را ندیده‌ام؟ من 10 سال پیش در خانه سینما این را فریاد زدم که آقا این چه سینمایی است که بازیگر باید پول دهد تا بازیگر شود، اما هیچ کس گوش نکرد، چشم‌شان را بستند، چون خودشان هم پول می‌گرفتند، من نمی‌خواهم بگویم چه اشخاصی، اما خودشان به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده یکی می‌آمد و یکی پول می‌گرفت، در دنیا بازیگر پول کلان می‌گیرد و ناز هم می‌کند تا یک نقش را بازی کند اما در ایران باید بازیگر برای ورودش پول هم باید بدهد، پشت این موضوع یک فساد مالی خوابیده است، متأسفانه برخی جوانان فکر می‌کنند هر چقدر بیشتر بی‌بند و بار باشند بیشتر به شهرت می‌رسند، نگاه شهرت به سینما، امضا گرفتن، جلوی چشم مردم بودن و این فساد مالی، فساد اخلاقی به بار می‌آورد.
باید در اتحادیه تهیه‌کنندگان بحث شود، کسی که سرمایه برای ساخت یک فیلم ندارد یک عده‌ای را از خانه، فامیل و خیابان می‌آورد و پولی از آن‌ها می‌گیرد که «بیا من تو را مشهور می‌کنم» و این شروع فساد است و به شدت هم در اتحادیه تهیه‌کنندگان، شورای عالی سینما و سازمان سینمایی درباره بحث خواهد شد. ما انشاءالله در سازمان سینمایی برنامه‌ای داریم که در آن به بحث پاک‌سازی و تمیز‌سازی سینما خواهیم پرداخت، چون دیگر نمی‌شود که تحمل کرد که به خاطر یک فیلم سینمایی یا تلویزیونی به تمام سینما ضربه بخورد، وقتی وزیر ارشاد می‌گوید در سینما فساد هست و باید پاک شود، ما نیز بحث را این طوری ببینیم. آیا باید در سینما را ببندیم؟ نه مطمئناً نه، بلکه باید در قسمت تهیه‌ کار شود، چراکه به نظر من بزرگ‌ترین صدمه سینما و سیما فقر مالی و سرمایه گذاری است.
* بعضی از این سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی محل کاسبی است
- حتی می‌دانم که بعضی از این سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی محل کاسبی است، فرد می‌آید و از افرادی 30 تا 40 میلیون تومان ‌می‌گیرد که مثلاً یک نقش بازی کنند و این بیچاره‌ها پدر و مادرهای‌شان را تحت فشار می‌گذارند که ما می‌خواهیم وارد سینما شویم، یک پولی به ما بدهید تا وارد شویم و این شروع فساد است. ‌من سال 1382 گفتم «‌سینمایی که بازیگرش برای بازیگر شدن پول می‌دهد طالع فاسد پیدا می‌کند» متاسفانه همه بد نگاه کردند و من را گوشه دیوار قرار دادند که این حرف‌ها چیست که می‌زنی!
متا‌سفانه خودمان به عنوان بدنه سینما مقصریم و تنها قوانین و پیشگیری‌ها و مداواها مطرح نیست‌، بگذارید من روراست حرف بزنم، ما به خاطر چندرغاز به هر کاری دست می‌زنیم، چه از طریق بازیگرها، چه از طریق تهیه‌کننده‌ها، چه از طریق کارگردانان!
زمانی که عده‌ای جوان را به سینما می‌آورند و این جوانان را شوق و هیجان می‌گیرد، نتیجه‌اش همین می‌شود که می‌بینید، چون ظرفیت‌های واقعی سینما شناخته نشده است. هدف واقعی سینما شناخته نشده است. چه از طریق بچه‌های سینما، چه از طریق مسئولان سینما، ‌به نظرم باید زمینه‌ قانونی فراهم شود تا فرصت این کارها از دست‌اندرکاران این موضوعات گرفته شود، باید با نوعی از آموزش و فرهنگ خانواده‌ها آماده کنیم که به راحتی فرزندان‌شان را به شرکت‌های نمایشی، مطبوعاتی و سینمایی نفرستند و بدانند که خطراتی نیز وجود دارد.
من نمی‌خواهم وارد خیلی مسائل شوم. چون به نظرم خود انسان باید شرافت خود را حفظ کند، اما کسی که به دریچه سینما رسیده و می‌بیند برای او جایی نیست دست به هر کاری می‌زند که به جایی برسد.
شما تصور کنید چند جوان من را هم گول زدند، چیزی حدود 7 تا 8 سال پیش سناریویی برایم فرستادند و آن را خواندم و به یک دفتر فیلمسازی رفتم و دیدم یک مشت جوان آنجا هستند، بعدها ‌فهمیدم ما ‌را به عنوان یک چهره دعوت می‌کنند و در کنار ما نیز جوانانی را برای بازی می‌آوردند ‌و به آن‌ها می‌گویند که قرار است جلوی این فرد چهره بازی کنید و پس از آن هم دیگر خبری از قرارداد و تماس نمی‌شود، البته بحث من این نیست که چرا با من قراردادی بسته نشده، بلکه قصدم این است که همه جا از افرادی چون ما سوءاستفاده می‌کنیم و این موضوعات تنها برای من اتفاق نیفتاده است، برای افرادی مثل پرویز پرستویی هم افتاد. بارها متوجه شدم به نام من تبلیغ کلاس بازیگری می‌شد و من روحم نیز از این ماجرا خبر ندارد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910123000874

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، پس از انتشار گفت‌وگوهایی از چند بازیگر سینما و گلایه از فساد موجود در سینمای ایران، برای جویا شدن از ابعاد گوناگون این اتفاق، به سراغ «مجید مظفری» بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون رفتیم تا نظر وی را هم در این باره جویا شویم.

متن کامل این گفت‌وگو در ذیل می‌آید:‌

* شاید یکی از دلایل فساد در سینما، خود ما باشیم
فارس: آقای مظفری با توجه به صحبت‌های برخی بازیگران در مورد فساد در سینمای ایران، به ویژه در عرصه بازیگری و البته اظهارات پیشین شخص شما، در مورد این موضوع کمی توضیح بفرمایید.
مظفری: این صحبت‌ها سال‌هاست که گفته می‌شود، الان سال 91 است و من برای اولین بار در سال 75 جمله‌ای با عنوان «نابازیگر» مطرح کردم و گفتم این‌ها مانکن‌های سینما هستند، به نظرم این‌گونه تلفنی حرف زدن تأثیری ندارد، من بارها گفتم در این مجلات ننویسید فلان هنرمند را گرفتند، فلان هنرپیشه فساد اخلاقی دارد و... بارها گفتم که این کارها را نکنید. خانواده سینما، خانواده فرهنگی و نجیبی است. پشت سر این خانواده، پشت سر این سینما، فیلم‌هایی است از دهه‌ 40 تا 70، ‌حالا با چنین خانواده‌ای این طور برخورد کردن درست نیست. شاید یکی از دلایلی که در سینما فساد پیش می‌آید، خود ما هستیم.
‌* کجا رفت سینمایی که سر تا پایش نجابت بود/ ما سکانس رختخواب نداشتیم
فارس: درباره این که می‌فرمایید ما هنرمندان مقصریم، ‌کمی بیشتر توضیح دهید، چگونه هنرمندان باعث این وضعیت شدند؟
مظفری: ما تن به خیلی از کارها دادیم، البته این صحبت من به صورت کلی است. ما اول باید ببینیم‌ که چرا وضعیت سینما به این روز افتاده است. در سینمایی که ‌دهه 60 و نیمه دهه 70 ‌فیلم‌هایی چون «ناخدا خورشید»، «جنگ نفت‌کش‌ها»، «سرب» و ... در آن ساخته می‌شود، چه اتفاقی افتاده که فیلم‌های دم دستی که در فرهنگ ما نیست ‌و دیالوگ‌های دون شأن سینمای ما را دارد، تولید می‌شود.
من با خانم بایگان 3 فیلم بازی کردم و فیلم چهارم به من گفتند که بازی نکن، تو داری زوج هنری به وجود می‌آوری! به هنرپیشه مرد می‌گفتند جلوی دوربین زیاد در چشم هنرپیشه زن نگاه نکن، کجا رفت این حرف‌ها؟ این حرف‌ها فقط برای دوران ما بود؟ ‌الان فیلم‌هایی ساخته شده است که من حتی تصور ساخته شدن آن‌ها را هم نداشتم، ما در فیلم‌ها، سکانس رختخواب نشان نمی‌دادیم و الان یک مرد و یک زن در یک رختخواب مثل یک تخت فنری بالا و پایین می‌پرند! کجا رفت آن سینمای پاک و معصوم؟ ‌کجا رفت سینمایی که سر تا پایش نجابت بود؟
باید چند نفر بزرگ‌تر و صاحب‌نظر بنشینیم و بحث کنیم، ‌وقتی فردی مثل آقای سلحشور شمشیر را از رو می‌بندد و می‌گویند «سینمای ایران فاحشه‌خانه است» پس باید یا این حرف را قبول کنیم یا آن حرف را، و در این میان یک کاری انجام دهیم. ما برای این بنده خدا شمشیر از رو می‌بندیم که چرا این حرف را زدی و از طرف دیگر خودمان هم این حرف‌ها را می‌زنیم.
فارس: به هر حال آقای مظفری قبول دارید که چنین موضوعاتی در سینمای ایران وجود دارد؟
مظفری: من رو‌راست به شما می‌گویم، ‌وقتی موج چشم آبی‌ها و شباهت برخی هنرپیشه‌ها به آرتیست‌های قدیمی شروع شد و مانکن‌ها به سینما آمدند، باید فاتحه این سینما را خواند، دختر من کلاس بازیگری رفته و کنار من بزرگ شده، به اندازه موهای سرش هم سر صحنه فیلمبرداری آمده است، سر کلاس‌های آقای سمندریان هم بوده، آقای سمندریان هم بارها به من گفته این دختر حیف است، چرا آن را نمی‌فرستی برود خارج درس بازیگری بخواند، اما من فکر می‌کنم که به فرض اینکه من همه این کارها را انجام دهم و دخترم را به خارج بفرستم که درس بخواند و بعد به ایران بیاید، اما بعد در کدام سینما کار کند؟!
* نمی‌گذارم دختر خودم به سینما بیاید

فارس: یعنی شما سینما را حریم امن برای ورود نمی‌دانید؟
مظفری: بله، همین طور است، من دختر خودم را نمی‌گذارم به سینما بیاید، برای اینکه یک زمانی در خانواده‌ها در سینما حضور داشتن افتخار بود، بازیگر بودن افرادی چون فرامرز قریبیان، فاطمه معتمدآریا، خسرو شکیبایی، ایرج راد و ... افتخار بود، اما الان در خانواده‌ها این طوری نیست، من بارها گفتم که اگر خانمی وارد سینما شود و دو فیلم بازی کند و برود، همین چند بازی کارنامه بدی در زندگی آینده آن خانم می‌شود.
فارس: چرا بازی در چند فیلم روی آینده یک خانم می‌تواند اثر بد داشته باشد؟
مظفری: سینما محیطش بسیار بد شده است، من نمی‌دانم چرا این مصاحبه را می‌کنم؟ من این حرف‌ها را بزنم یا نزنم به جایی از سینما برنمی‌خورد.
شما می‌دانید من چند سال است که در فیلم سینمایی بازی نمی‌کنم؟ من از فیلم «سگ‌کشی» (بهرام بیضایی) به این طرف - جز در دو فیلم وقتی همه خوابیم و تقاطع - کلاً سینما کنار را گذاشتم، چه اتفاقی افتاد؟ چرا کسی نپرسید که آقا چرا نیستید؟ من راجع‌به کدام سینما حرف بزنم؟ وقتی مانکن‌های چشم‌آبی می‌آیند و بدون کوچک‌ترین هنر، درای جایگاه می‌شوند دیگر جایی برای امثال ما نیست، این در حالی است که سینمای دنیا سینمای میان‌سال است، اما در کشور ما عمر بازیگری بسیار کوتاه است، وقتی بازیگری به سن 50 سالگی برسد باید برود و گوشه خانه بنشیند.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910121000796

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، پس از انتشار اخباری مبنی بر گلایه پرستو صالحی از فساد موجود در سینمای ایران که از صفحه شخصی او در فیس‌بوک گرفته شده بود، وی در گفت‌وگو با فارس ضمن تأیید اظهاراتش، به تشریح این موضوع پرداخت.
بر آن شدیم تا با بازیگر دیگر سینما «ماهایا پطروسیان» در این باره صحبت کرده و نظرات این بانوی هنرمند سینمای ایران را درباره اظهارات اخیر پرستو صالحی جویا شویم، متن کامل این گفتت‌وگو در ذیل می‌آید:

* فساد در سینما، حرف تازه‌‌ای نیست

«ماهایا پطروسیان» در گفتت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، پیرامون صحبت‌های اخیر پرستو صالحی مبنی بر وجود فساد در سینمای ایران به واسطه افراد سود‌جو، گفت: من کم و بیش ‌این حرف‌ها را شنیده‌ام، البته این حرف‌ها، حرف‌های جدیدی نیست و این اتفاقات، اتفاقاتی است که سال‌هاست رخ می‌دهد. بیش از 15 سال است که بسیاری از سینماگران درباره وضعیت نابسامان سینمای ایران هشدار می‌دهند و صحبت می‌کنند.
وی ادامه داد: فساد در سینما وجود دارد اما به همان اندازه که در سطح مملکت نیز چنین مسئله‌ای وجود دارد. اصولاً اگر فساد در مملکت فرصت ریشه‌دوانی داشته باشند تبعاً نشانه‌های آن در تمامی سطوح جامعه نمود پیدا می‌کند. این بازیگر سینما در ادامه توضیح داد: در همین راستا، فساد در بخش اقتصادی به یک شکلی، در مسائل فرهنگی و اجتماعی به گونه‌ای دیگر وجود دارد، اما اگر ما درباره فساد در سینما صحبت می‌کنیم به این دلیل است که ما بیشتر از بقیه اقشار جامعه، اهالی سینما را می‌بینیم و می‌شناسیم وگرنه همه می‌دانیم بسیاری از مسائل غیر اخلاقی و فساد در جاهایی از جامعه به صورت وحشتناک‌تر اتفاق می‌افتد که نه کسی می‌بیند و نه می‌تواند جلوی آن را بگیرد. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم همه جای جامعه پاک است و حالا بیاییم درباره این موضوع در سینما صحبت کنیم. پطروسیان خاطرنشان کرد: زمانی که در تمامی حوزه‌ها و البته در حوزه سینما ملاک ورود، تخصص نباشد و افراد بدون داشتن صلاحیت لازم با پارتی‌بازی و آشنایی و با موارد دیگر که فساد نیز شامل‌ آن‌ها می‌شود پستی، مقامی، شغلی و پول بیشتری به دست آورند، به تبع برای سینما نیز همین اتفاق می‌افتد. ‌* در سال‌های اخیر، ورود افراد غیرمتخصص به سینما، بیشتر به چشم می‌آید
وی با تأکید بر این که موضوع ورود غیر‌متخصصانه، بحث تازه‌ای در سینمای ایران نیست، بیان داشت: این موضوع، اتفاق تازه‌ای نیست که مثلاً یک ماه باشد که سینما به آن دچار است، بلکه این ماجرا قدیمی است و تنها در سال‌های اخیر تعداد افرادی که به سینما ورود پیدا می‌کنند بیشتر شده است؛ به فراخور تعداد افرادی که از راه نامناسب به سینما ورود پیدا می‌کنند نیز بیشتر می‌شود و بیشتر به چشم می‌آید و دیده می‌شود.
پطروسیان در پاسخ به این سؤال که راهکار برون‌رفت از این فضا را با توجه به سال‌ها تجربه و کار در فضای سینما چه می‌دانید، اظهار داشت: تنها راهکار این وضعیت این است که تنها از افراد متخصص و دانش آموخته سینما یا افرادی که برای فراگیری حرفه بازیگری به کلاس‌های معتبر رفته باشند، استفاده شود. * کسی که علم بازیگری داشته باشد، هرگز تن به فساد نمی‌دهد این بازیگر ادامه داد: کسی که تخصص کافی برای ارائه هنر و استعداد خود داشته باشد و برای تحصیل علم و اجرای هنر بازیگری تلاش کرده باشد، هرگز برای بازیگری تن به فساد نمی‌دهد؛ چرا که عزت نفسی بالاتر از این حرف‌ها دارد، این فرد هنر و تخصصی دارد که می‌تواند به آن ببالد و در مقابل کسی که هنر، استعداد و تخصص لازم و کافی برای ورود به این عرصه را ندارد طبیعتاً ممکن است با هر اتفاقی خام شود و نتیجه این می‌شود که هم افراد ناوارد، ناشایست و نالایق وارد این حرفه شده که جای ده‌ها آدم لایق و تحصیل‌کرده را می‌گیرند و هم باعث ترویج فساد در سینما می‌‌شود. وی در ادامه افزود: در این میان، افرادی نیز وجود دارند که از وضعیت به وجود آمده سوء استفاده می‌کنند. برخی در سمت مدیر تولید، دیگری در سمت تدارکات حتی برخی نیز سمت خاصی ندارند اما خود را به جای افراد معتبر در سینما جا می‌زند و به این وسیله ممکن است افرادی را گول بزنند.
* ‌ هیچ‌کس نباید احساس کند می‌تواند از راه میان‌بر وارد سینما شود
پطروسیان در ادامه بیان داشت: البته در این وضعیت نابسامان تنها دختران آسیب‌پذیر نبوده و پسران هم از این شرایط ایمن نیستند و ممکن است فریب بخورند. دختر و پسر فرقی ندارد، مهم این است که هیچ‌کس نباید احساس کند که می‌‌تواند از راه نادرست و میان‌بر وارد حیطه سینما شود. وقتی راه مشخص است باید افراد بروند چند سال تحصیل و تمرین کنند و اگر برای این کار مناسب باشند بدون شک جذب می‌شوند و البته سختی‌های این کار را نیز تجربه می‌کنند. ‌‌* افرادی که برای بازیگر شدن به هر کاری تن می‌دهند، خیلی زود فراموش میشوند
پطروسیان در ادامه به فارس گفت: چرا باید آدم شخصیت خود را نابود کند، روح خود را از بین ببرد و به هر کاری تن دهد تا مثلاً نقشی در فیلمی بازی کند، آخر سر نیز 100 درصد افرادی که از این راه وارد شدند به جایگاه یک هنرمند معتبر نمی‌رسند. ممکن است یکی دو کار انجام دهند که چهره شوند، اما خیلی زود فراموش می‌شوند؛ چرا که افرادی که با آبرو وارد سینما نشده‌اند، همین بی‌آبرویی آن‌ها را کم‌کم طرد می‌کند. به گزارش فارس، چندی پیش «پرستو صالحی» با انتشار مطلبی به فساد در سینما و پیشنهاد‌های بی‌شرمانه برخی عوامل فیلم‌ها اشاره کرد.
این موضوع پیش‌تر در صحبت‌های برخی بازیگران پیشکسوت سینما همچون «امین تارخ» هم هشدار داده شده بود.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910118000568

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
«سید‌محمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه دیدار با رئیس سازمان بسیج هنرمندان در پاسخ به سوال خبرنگار سینمایی فارس مبنی بر فساد اخلاقی موجود در سینما، اظهار داشت: دوستان سینمایی باید به این مسایل بپردازند.

وی در ادامه افزود: این مسایل، بحث‌هایی نیست که به تازگی اتفاق افتاده باشد بلکه از قبل این مسایل بوده است و حالا عنوان شده است و ما نیز این موارد موجود در سینما را تایید نمی‌کنیم.
حسینی گفت: باید تلاش کنیم تا این موارد را از بین ببریم نه اینکه بخواهیم آن‌ها را انکار کنیم و به آن رسیدگی نکنیم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم تا ساحت هنر از هرگونه ضعف و ایراد مبرا باشد، البته این موارد در هنر‌های دیگری جز سینما نیز دیده می‌شود اما نمی‌توان توجیه کرد که چون در هنر‌های دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشد، به آن رسیدگی نشود.
حسینی در پاسخ به راهکار این مساله گفت: با توجه به اینکه این موارد وجود دارد باید با کمک مسئولان سینمایی برای آن فکری اندیشیده شود و بتوان با فکر و تدبیر برای این مساله‌ها تصمیم‌گیری کرد و راهکاری برای آن اندیشید.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910120000823

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مبدا از صحبت های پرستو صالحی بود!!!

مبدا از صحبت های پرستو صالحی بود!!!

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس،‌ به نقل از سایت افکار، پرستو صالحی بازیگر سینما تئا‌تر و تلویزیون در صفحه فیس بوک مطالب مهمی را در ارتباط با فساد اخلاقی حاکم بر سینما نوشت.

خبرگزاری فارس با پوزش از کاربران محترم به منظور آگاهی بیشتر مخاطبان با اعمال غیر اخلاقی پشت پرده سینما و تئاتر، متن کامل نوشتار خانم پرستو صالحی را - بدون حذف عبارات ناشایست نقل شده از یک تهیه کننده مشهور، منتشر می‌کند.
وی در صفحه فیس بوک خود نوشت: «اگه نگم دق می‌کنم!!! همش می‌گن چرا کم کاری؟ چرا نیستی؟ چرا مثله سابق پر کار نیستی؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟من چه می‌دونم!کدوم بازیگریه که دلش نخواد بازی کنه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد تو کارهای خوب ظاهر بشه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد با آدم‌های حرفه‌ای و درست درمون کار کنه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد دیده بشه؟»
پرستو صالحی در ادامه نوشته است: «دور از جون تهیه کنندگان و کارگردانان و هنرمندان فرهیخته کشورم که هممون می‌دونیم چه کسانی هستند و چه کسانی نیستند و فقط ادعا و اداشو دارن، به یک تهیه کننده سر‌شناسی از سره درد دل گفتم: دلم یه کار طولانی می‌خواد گفت: اونی‌ام که بهت کار طولانی بده حال طولانی می‌خواد... به قول مرحوم شکیبایی: وای...

ولی من هنوز ایمان دارم که تو هنر مقدس هفتم، هستند انسان‌هایی که بی‌درخواست و نیاز و... فقط و فقط به کارشون فکر می‌کنن و بس و متاسفم از وجود کسانی که هنر پاک آریایی را رو با ناحیه 10قدیم تهران اشتباه گرفتن...».
پرستو صالحی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در نخستین فعالیت تئا‌تری خود در "نغمه‌های خورشید" ایفای نقش کرد. وی پس از آن بازی در سریالی با نام محاکمه را به کارگردانی حسن هدایت در کارنامه خود دارد.
بازی در سه فیلم نود دقیقه‌ای با نام‌ یک روز طولانی آبی و ایفای نقش در سریال‌های عشق سالهای جنگ، تب، مهر پنهان، همسفر، این زمینی‌ها، چشم‌هایش و سری دوم زیر آسمان شهر از دیگر فعالیت‌های هنری این بازیگر محسوب می‌شود.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910115000417

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کارناوال دختران و پسران زیبا در زمان ساخت فیلم/سینما جای بیماران جنسی نیست

کارناوال دختران و پسران زیبا در زمان ساخت فیلم/سینما جای بیماران جنسی نیست

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، پس از انتشار اخباری مبنی بر گلایه پرستو صالحی از فساد موجود در سینمای ایران که از صفحه شخصی او در فیس‌بوک گرفته شده بود، این بازیگر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ضمن تائید محتوای مطالب نوشته شده، در گفت‌وگوی تفصیلی شرایط موجود سینمای ایران را تشریح کرد که در ادامه می‌خوانید:
*حق این سینمای پاک و دوست داشتنی حضور یک عده افراد فرصت طلب، فاسد و مریض‌های روحی و روانی و جنسی نیست
فارس:شما مطلبی را در صفحه مجازی فیس‌بوکتان گذاشته‌اید مبنی بر فساد اهالی سینما، می‌شود در این باره بیشتر توضیح بدهید؟
صالحی:چیزی که نوشته‌ام حقیقت محض است ولی شامل همه هنرمندان ما نمی‌شود. دقیقا ما درباره تعداد خاصی صحبت می‌کنیم که متاسفانه نمی‌توانیم نام آنها را ببرم. من همچنان سر حرف‌هایی که زده‌ام، هستم و اگر لازم باشد درباره آن بحث می‌کنم.حضور آدمهای فاسد در سینما متاسفانه مشکل بزرگی است. سینما فی‌النفسه فاسد نیست و باید مانع حضور افراد فاسد در سینما بشویم. برخی با مطلبی که منتشر شد گمان کردند که من همه افراد و صنوف سینمایی را مورد خطاب قرار داده‌ام در حالی که این طور نیست چون هستند افراد بسیاری که اصلا در جریان این کثافت‌کاری‌هایی که اتفاق می‌افتد، نیستند.
سینما فی‌النفسه و ذاتا پاک و نجیب است. خصوصا سینمای ایران و آدمهایی که در آن کار می کنند. حق این سینمای پاک و دوست داشتنی که خیلی‌ها برای به وجودنش زحمت کشیده‌اند، نیست که یک عده افراد فرصت طلب، فاسد و آدمهایی که به نظر من مریضی روحی و روانی و جنسی دارند، وارد این حیطه شوند.

*زمان پیش تولید یک کار، کارناوالی از دختران و پسران زیبا رو شروع می‌شود
جلوی ورود افراد معلوم‌الحال به این حرفه را باید گرفت. این موضوع نه به جنسیت ربط دارد و نه به هیچ صنف و قشر دیگری. چیزی که وجود دارد این است که همه همیشه فقط بازیگران را می‌بینند و آن کارناوالی که در یکسری از دفاتر سینمایی قبل از پیش تولید به راه می‌افتد را نمی‌بینند. ما راجع به کار استاد بیضایی یا استاد کیمیایی حرف نمی‌زنیم؛ راجع به افرادی سخن می‌گوییم که به اشتباه وارد این عرصه شده‌اند. آدمهایی که نه متخصص هستند و نه مشخص است که از کجا آمده‌اند. فقط زمان پیش تولید یک کار، کارناوالی از دختران و پسران زیبا رو شروع می‌شود و می‌آیند و می‌روند. یکی پول برای سرمایه‌گذاری می‌آورد، دیگری صورت زیبایی دارد و برخی هم مسائل دیگری را وارد کار می‌کنند. روابطی که هست و مسائلی که وجود دارد و البته این ماجرا زن و مرد هم ندارد.
* بخاطر این مسایل یکبار با حراست صدا و سیما صحبت کردم

هرزگی هم فقط هرزگی جسم نیست. خیلی‌ها روحشان را در قبال یک تصویر می‌فروشند. پا روی اعتقادات خود و خانواده‌هایشان می‌گذارند. نه فقط هنرپیشه‌ها که نگاهی هم به عوامل پشت دوربین بیاندازیم. من یک بار هم در این باره با حراست صداوسیما صحبت کردم. آنقدر زومی که روی بازیگران است، منتظریم یک عکس از آنها بیرون بیاید، یک مهمانی برود، یک جشن یا عروسی برود، عروسی‌اش در کدام تالار بوده یا در کدام بیمارستان زایمان کرده است. کمی هم به عوامل پشت دوربین نگاه کنیم. این اتفاقات در پشت دوربین هم هست. در همه اصناف وجود دارد ولی ما فقط بازیگران را می‌بینیم.
درد دلی که من نوشتم راجع به کسانی بود که معلوم نیست از کجا آمده‌اند و یک عده‌ای که اصلا شغلشان چیز دیگری بوده ولی به واسطه پول به این عرصه آمده‌اند و تهیه‌کننده شده‌اند. خود من شخصا سه تله فیلم کار کردم که متعلق به سه «بچه پولدار» بود که حتی نتوانستند کارشان را به اتمام برسانند برای اینکه فقط به واسطه پول مجوز ساخت گرفته‌اند. روی سخن من هم فقط با این طیف از افراد است وگرنه سینمای ما پاک و نجیب است و برای به دست آوردن این سینما خیلی‌ها خود را فدا کرده‌اند. این عده باعث می‌شوند که برخی دیگر از هنرمندان به خودشان اجازه بدهند که تمام بازیگران را زیر سوال ببرند. شما اگر به زندگی خصوصی هنرمندان ماندگار ما بروید، می‌بینید که هیچکدام از این افراد دچار چنین معضلات اخلاقی نبوده‌اند و نیستند. ما زنان بزرگواری در سینما داریم که قدر و منزلت این هنر را می‌دانند و با پاکدامنی در این عرصه فعالیت می‌کنند. برخی آمده‌اند تا فقط ویترین باشند و از این عرصه بهره ببرند این افراد باعث شده‌اند تا ذهن مردم نسبت به این هنر مخدوش شود و نتیجه‌اش می‌شود این که مردم ما کمتر به سینما بروند،‌کم بشنوند و به دنبال فارسی‌وان و زمزمه بروند.

*به خاطر حرف‌های امروزم خیلی‌ها با من مشکل پیدا خواهند کرد
فارس:با توجه به سخنان و این معضلی که زنان سینما بیشتر از آن لطمه می‌بینند؛ چرا خانم‌ها اعتراضی نمی‌کنند؟
صالحی:من اصلا اهل تکذیب نیستم و صداقت چیزی از انسان کم نمی‌کند. حتی در طرفداری از تیم فوتبال هم من تنها بازیگر زنی بودم که حدود ۱۵ سال پیش آمدم و گفتم من استقلالی هستم. آن موقع خیلی‌ها به خاطر این حرکت بر من خرده گرفتند و گفتند یکسری از طرفداران خود را از دست می‌دهی ولی اینطور نیست و مردم صداقت را دوست دارند و به دلشان می‌نشیند. ولی معمولا ما چیزی نمی‌گوییم برای اینکه چیزی از دست ندهیم. در این باره هم همینطور است، می‌ترسیم کارمان را از دست بدهیم. به خاطر حرف‌های امروز من هم مطمئن باشید که خیلی‌ها با من مشکل پیدا خواهند کرد.
فکر می‌کنم آقای بیضایی در فیلم وقتی همه خوابیم این معضل سینمای ایران را به بهترین شکل خود عنوان کرده است. در بخشی از فیلم که آقای مظفری آن را ایفا می‌کنند و خانم شقایق فراهانی که به بهترین شکل نشان دادند و ما آن را ندیدیم. در این بخش آقای مظفری خانم فراهانی را به عنوان بازیگر به دفتر تهیه‌کننده معرفی کرد ولی یک بار گفت دخترخاله‌ام است، یک بار گفت دختر دایی‌ام است و آقای بیضایی به بهترین شکل عنوان کرد که افراد بر حسب رابطه وارد این عرصه می‌شوند. آقای بیضایی در آخرین فیلم خود درد سینمای ایران را گفتند.زد و بندها را گفتند و اینکه بازیگر عوض می‌شود و تهیه‌کننده بنا به دلایل شخصی خود بازیگرها را انتخاب و یا عوض می‌کند.
حرف حق وقتی زده می‌شود از زبان هرکس بیرون می‌آید تلخ است.البته متاسفانه برخی نظیر آقای سلحشور هم به زنان سینمای ایران توهین کردند.
فارس: منظور آقای سلحشور هم مانند شما همه زنان بازیگر ایران نبوده و فقط قشر خاصی از آنها را مد نظر داشته است؟
صالحی: آقای سلحشور در ابتدا سخنان خود را درباره آنجلینا جولی آغاز می‌کنند. ما نمی‌توانیم سینمای هالیوود را با سینمای خودمان مقایسه کنیم. در سینمای هالیوود برهنگی وجود دارد ولی ما هیچ ربطی به آنها نداریم. آنها دین و عرف خود را دارند و ما هم دین و عرف خود را داریم. وی درباره هنرپیشه‌های زن ایران هم می‌گوید که آنها عکس‌های نیمه برهنه خود را در اینترنت و فیس بوک قرار می‌دهند، چه کسی این کار را کرده است؟ اصلا کدام بازیگر جرات می‌کند که این کار را بکند؟ امثال ایشان هستند که ما به این مرحله برسیم.
حریم سینما پاک و مقدس است و ورود افراد بی‌ریشه که معلوم نیست از کجا آمده‌اند، کار را به جایی رسانده که امثال آقای سلحشور همه زنان سینمای ایران را مثل هم بدانند. حتی من از مردان سینمای ایران هم گله‌مند هستم که بعد از چنین اتفاقی یک بیانیه در حمایت از زنان پاک سینمای ایران ارائه نکردند. وقتی ما سکوت می‌کنیم انگار در حال تائید یک ماجرا هستیم.
فارس:اما متاسفانه این افراد ناسالم وجود دارند.
صالحی: بله. دقیقا وجود دارد. وقتی به یک دفتر سینمایی می‌روید و دو ساعت از نقش برای تو صحبت می‌کنند و وسوسه‌ات می‌کنند که وای این نقش انگ توست، همه این حرفها زده می‌شود و بعد داستان آغاز می‌شود که حالا تلفنی صحبت کنیم و بیشتر با هم حرف بزنیم و ... البته این مربوط به همه آدمهای سینما نمی‌شود. این ماجرا درباره کسانی صدق می‌کند که به هدف دیگری به سینما آمده‌اند. مثلا هیچ وقت آقای کیومرث پوراحمد با آن پیشینه، دانش و معرفت و شخصیتی که دارد، این حریم را آلوده نمی‌کند. این فسادها متعلق به افراد نوپایی است که معلوم نیست از کجا وارد این حریم مقدس شده‌اند.

*عده ای با ضرب و زور پول وارد این عرصه شده اند
فارس:با توجه به این تعریف، چرا سینماگران اصیل این قشر را در خود راه می‌دهند و آنها اجازه فعالیت می‌یابند؟
صالحی: متاسفانه عده‌ای با ضرب و زور پول وارد این ماجرا می‌شوند و عده‌ای هم با رابطه به این عرصه می‌آیند. من می‌گویم کاش حراست تلویزیون یا وزارت ارشاد به جای اینکه آن قدر بازیگران را کنترل کند، ورود کسانی را که به این عرصه وارد می‌شوند هم کنترل کند. در تلویزیون فرم‌های ۱۲ صفحه‌ای بود که از دوران کودکی تا بزرگسالی پر میکنند و بعد وارد می‌شوند که اتفاقا کار بسیار درستی است. چون این آدم قرار است چهره شده و الگوی جامعه بشود و باید صلاحیتش تائید بشود که بعدا فرد مشکل دار یا سوء استفاده‌ کننده‌ای نباشد. چرا فقط این فرم ها فقط برای بازیگرهاست و برای سایر عوامل سینما نیست؟ یا اگر هم هست پس چرا اجرایی نمی‌شود؟ چرا من بازیگر نمی‌توانم جرات کنم و مثلا به عروسی دخترخاله‌ام بروم. آن هم از ترس عکس‌هایی که ممکن است در اینترنت منتشر شود. همه ما زندگی خصوصی داریم ولی این مشکلات فقط گریبان‌گیر بازیگران است و کسی با عوامل پشت دوربین کاری ندارد. این فرم باید برای همه عوامل سینما باشد.

فارس:البته در همه اقشار نباید فساد وجود داشته باشد...
صالحی: وقتی پشت صحنه درست باشد، جلوی دوربین هم درست می‌شود. من با افراد بزرگواری نظیر حسن هدایت، احمد امینی، رضا جودی و یا مجید اوجی بازی کرده‌ام که در سلامت کامل روحی و روانی به سر می‌برند و وقتی سر کارشان حاضر میشوی میدانی که عوامل پشت دوربینشان هم افراد سالمی انتخاب شده‌اند و فقط به هنر فکر می‌کنند. اینجا مانند هالیوود نیست که ما بازیگران برویم سناریو به دست کارگردان بدهیم و بگوییم این را با حضور من بساز. اینجا هنرمندان فقط انتخاب می‌شوند. وقتی راس مجموعه سلامت باشد، افراد سالم و بی‌حاشیه را هم انتخاب می‌کند. کسی که در رأس کار قرار دارد، باید ابتدا کنترل شوند که مشخص بشود افراد را چگونه و با توجه به چه سابقه هنری انتخاب می‌کنند. مثلا کار هست که ما می‌رویم و می‌بینیم که طراح صحنه پسر خاله دوست کارگردان است و یا منشی صحنه دوست دختر پسر فلانی است، همه رابطه ها همین شکلی است.
*صدتا بازیگر حرف‌های مرا تایید می کنند ولی کسی جرات حرف زدن ندارد

آدم حرفه‌ای اصلا دوست و فامیل خود را در کار جمع نمی‌کند. نهایتا هم اگر این اتفاق بیافتد، آنها هم افراد حرفه‌ای هستند. مانند خانواده داوودنژاد که خانوادگی افراد حرفه‌ای هستند و ایشان اعتقاد دارند که من باید افراد را بشناسم که از آنها بازی بگیرم.
فقط زوم می‌کنیم آقای گلزار کجا رفت؟‌مهمانی‌اش چه شد و با موبایل تعقیبش کنیم. اما این طرف دوربین هیچ کس به هیچ کس نیست. تو را دعوت می‌کنند و وقتی از سایر بازیگران می‌پرسی می‌گویند فلانی و فلانی هم هستند. خوشحال می‌شوی که خوب است این افراد هم حضور دارند اما وقتی سر پروژه می‌روی، میبینی که هیچ خبری نیست و این افراد حضور ندارند. حق اعتراض هم ندارم. همه جوره دست آدم بسته است. مطلب من را صد بازیگر دیگر در همان فیس بوک تائید کرده‌اند و حرف من را قبول دارند اما هیچکدام جرات تکرار ندارند، برای اینکه عده‌ای جنبه شنیدن حقیقت را ندارند و آن عده دقیقا افرادی هستند که به این معضلات اخلاقی دچار هستند و بهشان برمی‌خورد.
همه در حال دیدن هستند و سکوت می‌کنند و نتیجه‌اش می‌شود این. ما باید سر چشمه را درست کنیم. در یک کار تهیه‌کننده، دیگری کارگردان، دیگری برنامه‌ریز، دیگری بازیگر مشکل دارد. ولی این همه نیست.

* می توانم بگویم حدود 40 درصد از افراد سینمایی غیر بازیگر گرفتار فساد هستند
فارس:فکر می‌کنید چند درصد از افراد پشت دوربین را افراد فاسدی تشکیل می‌دهند؟
صالحی:فکر می‌کنم ۴۰ درصد را گرفته‌اند.
فارس:تاثیری که این افراد بر جریان سینمای ایران می‌گذارند، چیست؟
صالحی:تاثیرش این است که آثار غیر حرفه‌ای ساخته می‌شوند. وقتی همه عوامل غیرحرفه‌ای هستند، آن وقت زمان کار انگار تازه کلاس آموزش است. ما باید سر کار انرژی مضاعفی بگذاریم و علاوه بر بازی حواسمان به جای دیگر هم باشد. باید هم دستیار برنامه‌ریزباشی و هم حواست به شماره سکانس و لباس و ... باشی و تمام وظایف سایر عوامل را انجام بدهی. وقتی هم کار پخش می‌شود، کار قابل قبول نیست. در این مقطع هم دوباره تمام ضعف‌ها به گردن بازیگران می‌افتد که خوب بازی نکرده‌اند. نگاه نمی‌کنند به تیتراژ که چه کسانی در این اثر وجود داشته‌اند. یعنی فقط بازیگر در ضعف اثر دخیل بوده است؟ شما سریال‌های تلویزیونی را ببینید، چرا سریال‌های ما علی‌رغم حضور این همه بازیگر خوب بیننده ندارد و مردم ما سریال‌های درجه سه آمریکای جنوبی را نگاه می‌کنند که حتی خودشان هم قبول ندارند؟ این ماجرا که دیگر ضعف بازیگر نیست. باز هم می‌گویم و می دانم که همه این حرف‌ها به ضررم تمام می‌شود، ولی آدم گاهی به سیم آخر می‌زند و این حرف‌ها هم سیم آخر من است.
فارس:با توجه به چنین فضایی شما چطور به کار و فعالیتتان ادامه می‌دهید؟
صالحی:به امید کارکردن با آدم‌های خوب. یکی از افتخارات من کار کردن با افراد خوب است. ما افراد شریف و پاک در این عرصه کم نداریم، ولی مگر آنها در طول سال چند کار می‌سازند؟ مگر تهیه‌کنندگان و کارگردانان خوب ما که کار می‌کنند، مگر چند کار می‌سازند؟ همه ما به امید حضور در آثار این افراد فعالیتمان را ادامه می‌دهیم. ما در کار افراد خوب دیده می‌شویم نه کار افرادی که سطح کارشان پایین است.

*حاضرم در کارهای ضعیف‌تر ولی سالم حضور پیدا کنیم

فارس:آن وقت مجبور هستید که خیلی کم و گزیده کار کنید.
صالحی: بعضی وقتها هم مجبور می‌شویم در کارهای ضعیف حاضر بشویم که اصلا دوستشان نداریم فقط به صرف اینکه محو و تمام نشویم. مردم انگار انتظار دارند بازیگر را مدام و در سریال‌ها ببینند. همه ما منتظریم که یا کار خوب پیش بیاید و یا حتی در کارهای ضعیف‌تر ولی سالم حضور پیدا کنیم. ولی آن قدر ضعیف است که خود بازیگر حالش بد می‌شود. ما الان اگر دقت کنیم، افسردگی در میان بازیگران ایران می‌بینیم. افسردگی عجیبی بر فضای سینمای ایران حاکم است.

* دستیار کارگردانان زیادی را دیده‌ام که از نابازیگران برای نقش اول پول گرفته‌اند

آدم‌ها منتظر یک اتفاق نو و جرقه هستند که یک فیلمنامه خوب به دستشان برسد و یا حضور در کار فرد شاخصی به آنها پیشنهاد شود. من فکر می‌کنم که این انتظار خیلی ما را هم عصبی کرده و هم افسرده. این فضای افسرده برای این است که انتظار در حال طولانی شدن است و متاسفانه آدم‌های خوب چون به کارشان خیلی اهمیت می‌دهند کمتر کار می‌کنند. بهبود این ماجرا نیز باید از طرف مدیران و مسئولان صورت بگیرد که بیشتر نظارت کنند. من آن قدر دستیار کارگردان دیده‌ام که از نابازیگران پول گرفته‌اند و نه تنها طرف را نقش اول نکرده‌اند، بلکه نقش هشتم شده و سر کار دعوا و کتک‌کاری شده است. این موارد باید جلویش گرفته شود و ربطی به ماهیت سینما ندارد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910116000703

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، پس از انتشار اخباری مبنی بر گلایه «پرستو صالحی» از فساد موجود در سینمای ایران، این بازیگر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس محتوای مطالب نوشته ‌شده را تایید کرد، برای جویا شدن از ابعاد گوناگون این اتفاق، به سراغ «امین تارخ» بازیگر پیشکسوت و کسی که مدیریت یکی از معتبرترین آموزشگاه‌های بازیگری را برعهده دارد، رفتیم تا نظر وی را در این باره جویا شویم.

متن کامل این گفت‌وگو در ذیل می‌آید:

*در سینما حق جوانان مستعدی که پول و لابی ندارند ضایع می شود

فارس: آقای تارخ با توجه به صحبت‌های خانم پرستو صالحی در مورد فساد در سینمای ایران به ویژه در عرصه بازیگری و البته اظهارات پیشین شخص شما در برنامه پارک ملت نظرتان را در مورد این موضوع بفرمایید.
تارخ: من زیاد نمی‌خواهم در این باره صحبت کنم، چون به قدر کفایت در مصاحبه‌های مطبوعاتی و تلویزیونی سخن گفته‌ام ولی به هر حال امیدوارم یک نظارتی راجع‌به این قضیه صورت بگیرد. چه هنرپیشه‌هایی که دارند کار می‌کنند و چه آن‌هایی که دوره‌ای گذرانده‌ و تحصیلی کرده‌اند، صاحب استعداد و توان هستند، اما صاحب پول فراوان نیستند که به اصلاح رشوه دهند یا لابی کنند و به این شکل حق این‌ها است که در واقع تضییع می‌شود. من امیدوارم اگر نظارتی روی این قضیه به‌وجود بیاید، باور کنید به سرعت این مساله می‌تواند اصلاح شود.

*راهکاری که فساد در سینما را کمتر کرد

فارس: یعنی از چه طریقی، وزارت ارشاد، سازمان سینمایی یا...؟
تارخ: همه با هم. همه باید واقعاً دست به دست هم دهند. ببینید این معضل اول باید شناسایی شود، و بعد موقعی که شناسایی شد برای رفع این نقیصه، می‌بایستی یک برنامه‌ریزی کرد. در این حد نیست که آدم تلفنی بگوید این کار را بکن و آن کار را نکن. یک مقداری فرهنگ‌سازی می‌خواهد. یک مقداری آگاهی دادن و اطلاعات دادن می‌خواهد. من خاطرم هست که چند سال پیش بخش سینمایی وزارت ارشاد یک شماره تلفنی را اعلام کرد که در آن از افرادی که از این نوع اتفاقات برای آن‌ها می‌افتاد و یا کسانی که اطلاعاتی داشتند، درخواست شده بود از طریق آن تلفن به اطلاع وزرات ارشاد برسانند. همان موقع من در خاطرم هست که به این واسطه یک مقداری این قضیه فروکش کرد.

* قرارداد دختری را که به خواسته نامشروع پاسخ رد داد، فسخ کردند

فارس: این ماجرا مربوط به چند سال پیش است؟

تارخ: زمانی که آقای جعفری جلوه بودند و آن موقع واقعاً این ماجرا فروکش کرد. چون به هر حال آن کسی که سوءاستفاده کننده است احتیاط می‌کند و فکر می‌کند بهتر است که این کار را نکند چون خودش گیر می‌افتد، بنابراین موضوع حل می‌شود.
باور کنید من کسانی را سراغ دارم، مشخصاً شخصی را سراغ دارم بعد از اینکه به اصطلاح به برخی از این خواسته‌ها جواب مثبت نداد او را با قرارداد بسته شده کنارش گذاشتند. او یک دختر خانمی است که بعد از این ماجرا موهایش را از ته تراشید و چند دفعه زمزمه خودکشی سر داد.

* نباید همه را به یک چوب راند/ همه فاسد نیستند

فارس: یعنی این خانم بازیگر با وجود این میزان از افسردگی و ناراحتی به خواسته‌های غیراخلاقی افراد تن نداد، درست است؟

تارخ:بله، این طبیعی است، برای اینکه طرف می‌بیند شرافتش برایش اهمیت بیشتری دارد تا اینکه مثلاً نقشی بگیرد و بیاید و مثلاً سوپراستار شود. یعنی واقعاً همه این طوری نیستند، بهتر است که همه را با یک چوب نرانیم، هم همه کارگردانان این طور نیستند، هم همه تهیه‌کنندگان این طور نیستند و هم همه علاقه‌مندان به بازیگری این طور نیستند.

* باید با فساد موجود برخورد جدی‌تری صورت بگیرد

فارس: اما آقای تارخ، این واقعیتی است که در سینمای ما وجود دارد...

تارخ: بله واقعیتی است که وجود دارد. این موضوع درصدی هست و درصد آن روز به روز بیشتر می‌شود و این تأثیر بسیار بدی روی آبروی این صنف می‌گذارد. یعنی بعد از مدتی که صنف بی آبرو شد، آن وقت دیگر جمع و جور کردنش خیلی سخت است. یعنی این بدنامی علاوه بر اینکه نباید آن را برای خودمان بخواهیم ، می‌بایست تلاش کنیم که به آن دامن نزنیم و آن را از سینما دور کنیم.
فکر می‌کنم راهی را که عرض کردم راه خوبی است که به سرعت هم جواب داد. حالا می‌شود نشست و جلساتی گذاشت و به طراحی دیگری هم رسید. من احساس می‌کنم سازمان سینمایی هم، به هر حال مایل است این قضیه وجود نداشته باشد، بنابراین می‌بایست یک مقداری برخورد جدی‌تری صورت بگیرد تا اتفاق بیافتد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910119000120

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از شفاف، ماجرای سینمای ایران و فسادی که هر از چند گاهی برخی از بازیگران و کارگردانان کشور از آن سخن می گویند در یکسال اخیر بارها و بارها مطرح شد و واکنش های متعددی در پی داشت.

در جدیدترین افشاگری ها، پرستو صالحی در مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری ها از فساد موجود در میان برخی اهالی سینما سخن به میان آورد و علت کم رنگ شدن حضورش در صحنه را پیشنهادهایی عنوان کرد که بعضا به وی داده می شود.
این افشاگری صالحی اذهان عمومی را به یاد مصاحبه های تند وتیز فرج الله سلحشور در سال گذشته انداخت که بارها از فساد موجود در سینما سخن به میان آورد.

در این بین خبرنگار «شفاف» در گفتگویی کوتاه با کارگردان سریال یوسف پیامبر نظر وی در خصوص اظهارات صالحی را جویا شد که با این پاسخ سلحشور مواجه شد: بالاخره یک نفر باید این حرف ها را بزند. یک روز ما می گوییم یک روز هم این خانم آن ها را تایید می کند. بنده مصاحبه خانم صالحی را دیدم. وضعیت همان است که من هم قبلا در مصاحبه هایم عنوان کرده ام.
لازم به ذکر است حدود شش ماه پیش بود که فرج الله سلحشور کارگردان سریال‌های قرآنی از فساد اخلاقی در سینمای ایران سخن گفت و به‌دنبال این انتقادها، مورد هجمه رسانه‌ای طیف اقلیتی در سینما قرار گرفت.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910116000618

mohammad vaghei

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی هیچ جای دنیا فساد تو سینما نیست مطمئن باش از اینجا بیشتر هست که کمتر نیست ولی ولی خاک بر سره عوامل بزرگ سینما به خاطره همه چیش

gandom.

عضو جدید
یعنی هیچ جای دنیا فساد تو سینما نیست مطمئن باش از اینجا بیشتر هست که کمتر نیست ولی ولی خاک بر سره عوامل بزرگ سینما به خاطره همه چیش

موافقم.بله که بیشتر هست ولی اونا ادعای دینداری و مسلمونی ندارن کسانی که زیادی ادعا داشته باشن تو خالیترن

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فساد در سينما ايران خيلي واضحه..........چيز جديدي نيست

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا
اگر بدونید امثال این شریفی نیای خود فروخته دارن این بلا رو سر سینما میارن
بی خود مسئولیت خطیر انتخاب بازیگران رو بر عهده نداره
توی هر فیلمی که دیدید بازی کرد مطمئن باشید متاسفانه همه بازیگران زن اون فیلم مورد عنایت این بازیگر فاسد قرار گرفتند ...

coherent

عضو جدید
یادش گرامی عزیزی بود که در یک برنامه تلوزیونی که درباره فساد در فوتبال بودگفت: ما باید ببینیم جاهای دیگمون پاکه که از فوتبال نا پاک میگیم. حالا باید در مورد سینما هم همینو بگیم که ایا فساد فقط در سینماست؟؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا
اگر بدونید امثال این شریفی نیای خود فروخته دارن این بلا رو سر سینما میارن
توی هر فیلمی که دیدید بازی کرد مطمئن باشید متاسفانه همه بازیگران زن اون فیلم مورد عنایت این بازیگر فاسد قرار گرفتند ...
یه سندی چیزی
حرف باد هواست و این حرف شما هم تهمت.

یادش گرامی عزیزی بود که در یک برنامه تلوزیونی که درباره فساد در فوتبال بودگفت: ما باید ببینیم جاهای دیگمون پاکه که از فوتبال نا پاک میگیم. حالا باید در مورد سینما هم همینو بگیم که ایا فساد فقط در سینماست؟؟

در این صورت درمورد همه چیز باید گفت: آیا فساد فقط در ....ست؟
با این حرف هیچ جا اصلاح نمیشه!

coherent

عضو جدید
یه سندی چیزی
حرف باد هواست و این حرف شما هم تهمت.

دیشب اقای ده نمکی توی برنامه هفت هر چی ازش سوال شد که عملکرد مسئولین فعلی چطوره طفره رفت و در اخر گفت اون موقع که من انتقاد میکردم روزنامه نگار بودم الان فیلم سازم به عبارت ساده تر دیگه الان خودم از این سفره نون میخورم و گوشت تا زمانی اخ که ما دستمون بهش نمیرسه.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دیشب اقای ده نمکی توی برنامه هفت هر چی ازش سوال شد که عملکرد مسئولین فعلی چطوره طفره رفت و در اخر گفت اون موقع که من انتقاد میکردم روزنامه نگار بودم الان فیلم سازم به عبارت ساده تر دیگه الان خودم از این سفره نون میخورم و گوشت تا زمانی اخ که ما دستمون بهش نمیرسه.
خب چه ربطی به حرفی که من زدم داشت:surprised:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا
اگر بدونید امثال این شریفی نیای ........ دارن این بلا رو سر سینما میارن
توهمات بالا نره لطفا .........اونهایی که وقتی میرن اونور آب و یادشون میره فرهنگ ایران و اسلامی و با نامحرم چنان و آنچنان میکنند بیشتر مصداق حرف جناب عالی است
.......با این حال بنده در قبال اون شخص هم این الفاظ شما رو به کار نمیبرم ..........سعی کنید بدون مدرک تهمت نزنید و به چیزی که به اصطلاح میگین معتقید یعنی احترام به نظر افراد واقعا پایبند باشید

( حالا ایشون فیلمهایی بازی کرده که شما باهاش مخالفی دلیلی بر آن نیست که به طرف فحاشی کرد ......)

لطفا مثل بی بی سی و شبکه من و تو که تو خالی هستند ........ این چنین نباشید

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ........شما متاسفانه برنامه رو ندیدی و به احتمال زیاد از یه سایتی دیدی

اتفاقا ده نمکی خیلی زیبا گفت که من فقر و فحشا رو ساختم و دولت اصلاحات چگونه برخورد کرد ..........بعد هم گفت از همه دولتها حتی دولت احمدی نژاد باید انتقاد بشه و بهش نقد وارده

در قبال فساد هم گفت ........نباید این چنین بگیم که هر کس در عرصه هنر هست دچار فساد اخلاقی است و این جوابی بود به برخی کارگردانان .......و همچنین گفت مقصر رو نباید مردم دونست ..سیاستها و عملکردهای دولتها همواره فلش پیکان باید به سمتش باشه

چیزی که آقای ده نمکی نخواست واردش بشه بحث خانه سینما بود و نوع نگاه تقابلی که متاسفانه در سینمای ما ایجاد شده

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
تکذیب خبر ازدواج محمد رضا شریفی نیا و رز رضوی

تکذیب خبر ازدواج محمد رضا شریفی نیا و رز رضوی

بکس تهرونی : طی روزهای اخیر، برخی منابع و رسانهای “زرد” و جنجالی، خبری از ازدواج محمدرضا شریفی نیا و رز رضوی بازیگر تازه کار و “تقریباً گمنام” سینما و تلویزیون خبر داده اند.
این منابع با ادعای این که “رز رضوی و شریفی نیا” با یکدیگر ازدواج کرده و اولین سفر خود را به عربستان رفته اند” افزوده اند: این دو بازیگر، که در سریال های ملکوت و مختارنامه و فیلم سینمایی اخراجی های ۳ با یکدیگر همبازی بوده اند، جزء مسافران ویژه سفر حج هستند.
رز رضوی که در سریال “ملکوت” ، نخستین بازی خود را ایفا کرده، در این سریال در نقش نوه ی محمدرضا شریفی نیا بازی کرده است.

این رسانه ها با استناد به همین ادعا، چرایی عمده شدن یکباره ی رز رضوی و سفر اخیر او به عربستان به همراه شریفی نیا را از نتایج ازدواج این دو خوانده اند.

این منابع “زرد” در پایان مدعی شده اند “شریفی نیا از آزیتا حاجیان، جدا شده است”

شایان ذکر است، این خبر در حال حاضر در صدر اخبار رسانه های “زرد” قرار دارد.

http://www.niazerooz.com/Key-News/رضا-شریفی/53941

به تازگی یکی از این نشریه ها نوشته خود را تکذیب کرده و این مطلب را در نشریه قرار داده

آخرین ویرایش:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الان این جواب برای کی بود ؟ برای چی بود ؟ مربوط به فساد شریفی نیا بود ؟

پست محمد آقا مشخص کرد.
شما از اون دو تا عکس و خبر در صورت صحت فساد شریفی نیا رو نتیجه گیری میکنی؟:biggrin:
با یکی عکس انداخته و با یکی ازدواج کرده (که دروغه)، این شد فساد:D

tanb

عضو جدید
چه جالب شما قبل از ارسال آقا محممد به پست اشاره کردید ، یکم شک برانگیز نیست ؟
پس ازدواجی در کار نبوده ؟؟؟ عجب همکاری هم داره ، حالا نمیتونسته با همکارهای مردش بره مسافرت ؟؟؟
اینها این همه با هم در حالت عاشقانه عکس دارند ، یعنی میخواید بگید روابطشون نامشروع بوده ؟ قضیه که بدتر شد .

آخرین ویرایش:

tanb

عضو جدید
خوده جناب شریفی نیا به کنار عکس خانم های مهراوه و ملیکا شریفی نیا در سفرهای خارجیشون والبته عکسهای داخلیشون که دیگه غوقا کرده فقط کافیه اسم این دوتا شازده خانوم را در گوگل بنویسید تا ببینید فساد واقعی را .

آخرین ویرایش:

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
همیشه میگن، معماری و سینما آینه های جامعه هستن
یعنی چیزایی رو نشون میدن که تو هر جامعه ای میگذره و از رو معماری و سینمای هر مملکتی میشه فهمید فرهنگ اون جامعه رو
تو ایرانی چی درسته که سینماش درست باشه؟
هروقت همه چی درست شد سینمامونم درست میشه

وضعیت
موضوع بسته شده است.