درباره این دو آیه منو توجیح کنید لطفا!

?Why

عضو جدید
اره می گم همونطور که کتابای تاریخی هم نوشتن قبل از جنگ به سربازا این وعده رو می دادن که برین اگه شکستشون بدین اموال و ناموس و غنایم جنگی و ... چیزشون مال شماست اونا هم وقتی شکستشون می دادن می ریختن توی اون منطقه و جشن می گرفتن و شراب می خوردن و هر بلایی دلشون می خواست سر زن و بچه هایی که زنده مونده بودن میاوردن یعنی یه سری ادم مست با یه زن رابطه داشتن حتی همون روز یا شب نبرد که طرف عزیزش رو از دست داده بود و هیچ اختیار و انتخابی هم نداشت که باهاش این کار بشه یا نه ولی توی اسلام به کسی این اجازه داده نشده هر فردی که کنیزی می گرفت باید یه سری مسائل رو رعایت می کرد که قبلش این طور نبوده و بعضی از این ادما که اسیر می شدن بخاطر ازار و اذیتی که بهشون می شد همونجا می مردن میگم که وقتی داریم میگیم کنیزی که توی اسلام معرفی شده بده ببینیم این دستور در چه حالی داده شد قبلش چی بوده که این دستور داده شد
:surprised: ینی همه ی کاری که اسلام ، این کاملترین دین دنیا ، ارائه دهنده ی متعالی ترین مظاهر انسانیت ؛ میتونست انجام بده ، این بوده که بگه چند مرد نباید با یه کنیز باشن ... چند کنیز باید با یه مرد باشن ... !

همش این بود ...؟

شما انگار فراموش میکنی که این احکام ، قرار بود احکامِ خدا باشه ... قرار بود برای همه زمانها و مکانها باشه ... قرار بود بهترین فرمول برای زندگی برای همه تاریخ بشریت باشه !
اگر برده داری امروز بده ، 1400 سال پیش هم بد بوده ...
و اگه برده داری به نظر الله 1400 سال پیش اشکالی نداشته ، امروز هم اشکالی نداره ...
========================================
(یکم مث شماها جواب بدم: شما مدرک و سندی داری که قبل از اسلام چند مرد به یک زن تجاوز میکردن ؟ فیلمشو بزار تا ازت قبول کنم ...
:confused:)

Sahara.

عضو جدید
شما مثه اینکه فقط حرف خودت رو تکرار می کنی
اگه دوستان گذاشتن رفتن هم واقعا بهشون حق می دم
یه حرف رو هی تکرار می کنی

ببین من به ایرانی بودنم افتخار میکنم .. فکر کنم همه همین حس رو دارن ولی به این افتخار میکنم که یه مسلمون ایرانی هستم حالا یکی افتخار میکنه که ایرانی مسلمانه .. فرقش رو که می دونی
چون ایرانیم دوست ندارم از گذشته ی ایران بد بگم ولی شما که از دوره هخامنشی می گی از بقیه دوره ها هم بگو .. دوره های قبل از اسلام رو می گم... اگه کتاب آتوسا رو خونده باشی متوجه کاری که کمبوجیه پسر کوروش با خواهراش کرد هم هستی ؟ یه جوری نگو که انگار اسلام اومد و برای زن ها قوانین دست و پا گیر وضع کرد و قبلش همه ارباب بودن و زن ها خیلی با ارزش بودن و ..کتاب آتوسا رو بخون متوجه میشی
و اگه منکر ازدواج اجباری خواهرای کمبوجیه باهاش هستی دیگه من نمی دونم چی بگم.. یا اگه از ازدواج خواهر و برادر دفاع میکنی .. چون به نظر من مرخصی زایمان و حقوق و ... در مقابل چنین ظلمی در حق زن ها هیچی نیست
اسلام اومد و ازدواج محارم دیگه قانون نیست و حتی حرامه و شما می تونی با کسی که دوست داریش ازدواج کنی ..محدودیت هایی هم برای ازدواج هست که دلیلش هم گفته شده

جواب اون سوالم رو ندادی
قبلا صد تا مرد به یه زن که به دستشون می رسید حمله می کردن و هر بلایی سرشون می اوردن
کتابای تاریخی بخون متوجه می شی
یه زن و چند مرد رو مقایسه کن با این که می گه در یه زمان یه کنیز یا بقول تو یه مالک داره
خودت کدوم رو می پسندی ؟
شرایط الان خودت رو نبیبن
فکر کن توی همون شرایطی و قراره بعد از شکست یکی از این دو تا بلا سر زنا بیاد
واقعا این رو نمی تونی درک کنی ؟؟؟؟؟؟
بابا شرایط اون موقع این بوده که بعد از جنگ و پیروزی مثه وحشی ها می ریختن روی مال و اموال و ناموس طرف
اسلام بهشون این دستور رو داد که اینا بشن کنیزتون و کنیز هم قانون خودش رو داشت
تو ببین بهتر شده یا نه
نه اینکه با زن جامعه امروز مقایسه کنی
جواب اینا رو بده لطفا
وگرنه واقعا اصلا بحث باهات فایده نداره

راستی الان یعنی شما نه مسحیت نه اسلام و نه یهودی رو قبول نداری ؟ چون اسلام رو که خودت هم می گی کامل تره داری می بری زیر سوال و کلا توهین بارونش می کنی
میمونه بهایی و بودایی و ..
شما پیرو اینا هستی ؟ اگه بگی راحت تر می تونیم بحث کنیم .. بلاخره پیرو یه چیزی هستی دیگه

راستی من مطمئنم بحث من و شما اصلا فایده نداره چون هیچکدوممون امکان نداره از عقیدمون دست برداریم

شما جواب سئوال من رو دادین که چرا از زن به عنوان غنیمت جنگی و گنج نام برده شده؟
در زن شوهر مرده چی هست که از اون به عنوان غنیمت و گنج نام میبرن؟
اینو اول تشریح بکنید لطفا.

در مورد اینکه میگی در جنگ های دیگه وضعیت بدتر بوده و اسلام بهترش کرده، دلیلت چیه؟
اینهمه کتاب در توحش مسلمانان هنگام حمله به کشورهای مختالف نشستن نخوندی مشکل بنده نیست.
پس فکر کردی ایرانی ها واسه چی با عمر لج افتادن.
در ضمن بحث سر کنیز و گروگان گیری زن ها پس از حمله بود، مثال کمبوجیه که زدی چه ربطی به کنیز داشت، یک عمل شنیع بی ربط با بحث ما بود.
چندتا مثال تاریخی بزن که کوروش هم به جایی حمله میکرده زن هاشون رو کنیز میکرده.
اسلام همون موقع میتونست اون هارو زنان آزاده ای اعلام کنه مثل بقیه زنان که بتونن ازدواج کنند.
چرا با لغت کنیز اونهارو از سایر زن ها جدا میکنه؟ پس حتما فرقی با زن های معمولی دارند؟ من دنبال اون فرق هام.

در مورد ادیان هم، یهودیت و مسیحیت و اسلام، یکی هستند توی یک منطقه جغرافیایی که فقط دست زمان باعث شده اون یکی منطقی تر به نظر بیاد.
نسبت به زمان خودش، وگرنه داستان های قرآن که اون زمان منطقی بودن، الان بیشتر فکاهی هستند از رفتن تو شکم نهنگ بگیر تا حرف زدن ادم با مورچه !!!!!
بهایی هم فرقه من در اوردی خود آدماست.
بودایی هم پیروانش ادعای آسمانی بودنش رو ندارن، بلکه یک مکتبی هست که توی شرق اسیا طرفداراش بیشتر هستند مثل اسلام که کانونش همین خاورمیانه هست.
من هم به هیچ کدوم از اینا باور ندارم، یعنی به چیزی به نام دین آسمانی اعتقادی ندارم و همه رو از دم کار خود آدم ها میدونم.
برای همین زیر سئوالشون میبرم.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما جواب سئوال من رو دادین که چرا از زن به عنوان غنیمت جنگی و گنج نام برده شده؟
در زن شوهر مرده چی هست که از اون به عنوان غنیمت و گنج نام میبرن؟
اینو اول تشریح بکنید لطفا.

در مورد اینکه میگی در جنگ های دیگه وضعیت بدتر بوده و اسلام بهترش کرده، دلیلت چیه؟
اینهمه کتاب در توحش مسلمانان هنگام حمله به کشورهای مختالف نشستن نخوندی مشکل بنده نیست.
پس فکر کردی ایرانی ها واسه چی با عمر لج افتادن.
در ضمن بحث سر کنیز و گروگان گیری زن ها پس از حمله بود، مثال کمبوجیه که زدی چه ربطی به کنیز داشت، یک عمل شنیع بی ربط با بحث ما بود.
چندتا مثال تاریخی بزن که کوروش هم به جایی حمله میکرده زن هاشون رو کنیز میکرده.
اسلام همون موقع میتونست اون هارو زنان آزاده ای اعلام کنه مثل بقیه زنان که بتونن ازدواج کنند.
چرا با لغت کنیز اونهارو از سایر زن ها جدا میکنه؟ پس حتما فرقی با زن های معمولی دارند؟ من دنبال اون فرق هام.

در مورد ادیان هم، یهودیت و مسیحیت و اسلام، یکی هستند توی یک منطقه جغرافیایی که فقط دست زمان باعث شده اون یکی منطقی تر به نظر بیاد.
نسبت به زمان خودش، وگرنه داستان های قرآن که اون زمان منطقی بودن، الان بیشتر فکاهی هستند از رفتن تو شکم نهنگ بگیر تا حرف زدن ادم با مورچه !!!!!
بهایی هم فرقه من در اوردی خود آدماست.
بودایی هم پیروانش ادعای آسمانی بودنش رو ندارن، بلکه یک مکتبی هست که توی شرق اسیا طرفداراش بیشتر هستند مثل اسلام که کانونش همین خاورمیانه هست.
من هم به هیچ کدوم از اینا باور ندارم، یعنی به چیزی به نام دین آسمانی اعتقادی ندارم و همه رو از دم کار خود آدم ها میدونم.
برای همین زیر سئوالشون میبرم.
یه سوال؟؟
همین الان تو هزاره سوم تو جامعه خودمون اگه یه زن مجرد یا بیوه تو یه ساختمون یا یه محله باشه جوونای همون ساختمون چه مزاحمت هایی ممکنه براش ایجاد کنن؟خوب حالا تصور کنین بعد از جنگ ، جنگجو ها زنا و بچه ها رو میزاشتن و میرفتن و کسی کاری باهاشون نداشت.ایا فکر کردین قبایل وحشی همسایه اونارو ول میکردن.؟؟
خوب حالا خدا گفته زنا و بچه هارو با خودتون ببرید.برای اونها اسم کنیز رو در نظر گرفته با قوانین مشخص که گفته شد.بالاخره نه همسر اون شخص بودن نه فرزندش و برای قانون گذاری باید با یه اسم مورد خطاب قرار میگرفتن یا نه؟خوب بحث رابطه هم که معلوم شد چطوریه.پس مشکل شما چیه الان؟
حالا اگه من نمیگفتم کنیط یعنی گنج نمیدونم به چی میخاستین گیر بدین؟
خدا در قران ار انفاق به عنوان قرض نیکو یاد کرده.شمایی که قران و خدا رو قبول نداری و با دید مادی به همه چی نگاه میکنی مطمئنا میای میگی خدا حتما به اندازه شما هم نفهمیده .اخه مگه میشه ادم پولشو از دست بده و ازون به عنوان یه کار نیکو یاد بشه.مطمئنا مغذت هنگ میکنه.در صورتی که دنیا تک بعدی نیست و همه چیز نباید منفعت مادی داشته باشه.
کسی هم که کنیز میگرفته یا به تعبیری اسیر میگرفته و اونو به خونش میبره و خرجشو میده مطمئنا خدا براش پاداشی در نظر میگیره.باز بحث کشتن شوهر و .....رو پیش نکشید که اونا هم پاسخ داده شد و علل مختلفی داشته که شما نمیخاید بپزیرید
اون کنیز هم از خداش بوده بعد از مرگ شوهرش به هر دلیلی تحت حمایت کسی قرار بگیره نه اینکه زیر تجاوز یه عده جون بده

راستش میخاستم دیگه پاسخی به پست های شما ندم چ.ن بیفایدس.
این هم اخریش بود

Shopenhaver

عضو جدید
تو دختر باشی و اسیر یک مرد باشی میفهمی، هر چی مالک راضی باشه رو انجام میدی، چون چاره ای نداری.
سند نمیخواد، انگار کنیز حق مصاحبه داشته که بیاد بگه به من ظلم شد.

یادت رفته تاریخ رو کی نوشته نه؟
فکر کردی تو کوفه خبرنگار راه میرفته از کنیزها میپرسیده، سرکار خانم از برخورد عرب مسلمون راضی هستین آیا؟

شما هم حال دارین با این مسلمانان شیعه بحث میکنین !!!
اینا بزرگترین آرزشون کنیزی و غلامی محمد و امام هاشون در این دنیا یا آخرت خیالی خودشون هست.
از کسی که منتظره کنیز و غلام بشه، انتظار داری اینهارو رد کنه؟

تو مداحی هاشون هم که مدام میگن، علی غلامتم، فاطمه کنیزتم.
بیخیال جماعت غلام و کنیز بشو، از من به تو نصیحت.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
آقا یه سوال ...

کدوم زنی حاضره با قاتل پدر ، برادر ، شوهر و پسرش بخوابه ؟
چطور میشه زنی جلو چشمش خونوادشو بکشن ، بعد حاضر بشه برای قاتلین کار کنه یا بدتر از اون نیازهایِ جنسیشونو برآورده کنه ؟

تعارفو با خودتون بزارید کنار دیگه ...

بی تعارف بهت میگم
این پستت نشون میده هنوز جنس زن رو نشناختی. اگه خدا همچین حکمی کرده بدون که خدا جنس زنها رو بهتر میشنه و زنها از این کار لذت هم میبرن. چون خدا به فکر این هم هست که اون زن هم لذت ببره

باور نداری؟ از خانمهای باشگاه بپرس

در یک کلام ما با شمایی که فکر میکنی زن رو از خدا هم بیشتر میشناسی حرفی نداریم

Sahara.

عضو جدید
یه سوال؟؟
همین الان تو هزاره سوم تو جامعه خودمون اگه یه زن مجرد یا بیوه تو یه ساختمون یا یه محله باشه جوونای همون ساختمون چه مزاحمت هایی ممکنه براش ایجاد کنن؟خوب حالا تصور کنین بعد از جنگ ، جنگجو ها زنا و بچه ها رو میزاشتن و میرفتن و کسی کاری باهاشون نداشت.ایا فکر کردین قبایل وحشی همسایه اونارو ول میکردن.؟؟
خوب حالا خدا گفته زنا و بچه هارو با خودتون ببرید.برای اونها اسم کنیز رو در نظر گرفته با قوانین مشخص که گفته شد.بالاخره نه همسر اون شخص بودن نه فرزندش و برای قانون گذاری باید با یه اسم مورد خطاب قرار میگرفتن یا نه؟خوب بحث رابطه هم که معلوم شد چطوریه.پس مشکل شما چیه الان؟
حالا اگه من نمیگفتم کنیط یعنی گنج نمیدونم به چی میخاستین گیر بدین؟
خدا در قران ار انفاق به عنوان قرض نیکو یاد کرده.شمایی که قران و خدا رو قبول نداری و با دید مادی به همه چی نگاه میکنی مطمئنا میای میگی خدا حتما به اندازه شما هم نفهمیده .اخه مگه میشه ادم پولشو از دست بده و ازون به عنوان یه کار نیکو یاد بشه.مطمئنا مغذت هنگ میکنه.در صورتی که دنیا تک بعدی نیست و همه چیز نباید منفعت مادی داشته باشه.
کسی هم که کنیز میگرفته یا به تعبیری اسیر میگرفته و اونو به خونش میبره و خرجشو میده مطمئنا خدا براش پاداشی در نظر میگیره.باز بحث کشتن شوهر و .....رو پیش نکشید که اونا هم پاسخ داده شد و علل مختلفی داشته که شما نمیخاید بپزیرید
اون کنیز هم از خداش بوده بعد از مرگ شوهرش به هر دلیلی تحت حمایت کسی قرار بگیره نه اینکه زیر تجاوز یه عده جون بده

شما به من گفتین یک سند از کنیزی بیار که گفته باشه به من به زور تجاوز کردن تا من قبول کنم مسلمونا وحشی بودن.
خوب شما میتونی سند از کنیزی بیاری که گفته من عاشق اینم که اربابم با من رابطه داره؟
دنبال چه سندهایی میگردی !!!!!!

شما اصل وحشیانه حمله رو رها کردین، میگین خوب حالا که کشتن کشتن، با زن ها چیکار کنیم !!!
اونوقت نتیجه میگیری بله بهترین راه همون اسارت و کنیز شدنه که حداقل جانش در امان باشه.
هر قبیله وحشی دیگری هم حمله میکرد زن رو میبرد به نوکری و رابطه جنسی.
نکنه فکر کردی اطراف ایران آدم خوارها زندگی میکردن؟

مغول ها هم وقتی به ایران حمله کردن، مردها رو کشتن، زنان زیادی رو هم کشتن و زن هارو کنیز کردن.
اعراب چه کردند که مغول ها نکردند؟

از طرفی مدام میگی اسلام گفته حق نداری به زور به کنیز تجاوز کنی، در حالیکه اصلا متوجه نیستی، زنی که همه خانه و همسرش از بین رفته :

یک زن داغون از نظر روحی هست
که دلیلی برای مقاومت در برابر خواسته مالکش نداره.

چرا واقعا اینو متوجه نمیشی و خودت رو جای اون کنیز نمیذاری؟
در ازدواج با کنیز ها طبق نص قرآن هیچ محدودیتی در تعداد نیست، این رو هم منکری؟

الان هم اگر زن بیوه جایی بیوفته، بیشتر کمکش میکنند تا آزار بهش برسونن.
مگر اینکه اطرافش با عرض معذت مسلمان زیاد باشه که خیلی به رابطه جنسی علاقه داره.
توی غربش هم برخوردها مثل این جوامع اسلامی با زن های تنها نیست و اینجا هست که بوق میزنند و همه فکرشون دنبال سکـــس هست.

چی بر سرت اومده که اینطوری شدی؟
فقط خواهشا همین رو بگو، چی بر سر یک ملت میاد که از کنیز شدن مادران و خواهرانشون به دست اجنبی تنها با توجیه جهاد فی سبیل الله دفاع میکنند.

دقت هم کنی تو این تاپیک هرچی خواستی از روانی و نفهم و شهوتران و...بارم کردی ولی هیچی جوابت رو ندادم و سعی کردم به نوشته هات پاسخ بدم.
اما تو باز سعی میکنی یک جایی توهین شخصیتو به من بزنی.
ممنون.

cullity

عضو جدید
بعضیا خوب توضیح دادن ، اما کسی که نخواهد متوجه شود ، نمیخواد ! راه نداره .

اینجور بحث ها وقتی درسته که واقعاً منطقی باشه ، نه اینکه فرض و نتیجه رو برا خودمون تموم شده بدونیم بیایم دعوا ! مجادله ! و ....
پس فایده ای نداره و فقط برای شبهه افکنی یه .

توجیه صحیح است .

Sahara.

عضو جدید
بعضیا خوب توضیح دادن ، اما کسی که نخواهد متوجه شود ، نمیخواد ! راه نداره .

اینجور بحث ها وقتی درسته که واقعاً منطقی باشه ، نه اینکه فرض و نتیجه رو برا خودمون تموم شده بدونیم بیایم دعوا ! مجادله ! و ....
پس فایده ای نداره و فقط برای شبهه افکنی یه .

توجیه صحیح است .

بعدا شما چطوری تشخیص دادین کی متوجه هست و کی نیست؟
با افکار و اعتقادات خودتون سنجیدین درسته؟

البته همه ادما اینجورین، من و شما هم مستثنی نیستیم، همه فکر میکنن خودشون تشخیص درست رو دادن، هم من هم شما.

به قول خیام:

قومی متفکرند اندره راه دین
قومی به گمان فتاده در راه یقین

می ترسم از ان که بانگ آید روزی
کای بیخبران راه نه آنست و نه این

cullity

عضو جدید
بعدا شما چطوری تشخیص دادین کی متوجه هست و کی نیست؟
با افکار و اعتقادات خودتون سنجیدین درسته؟

البته همه ادما اینجورین، من و شما هم مستثنی نیستیم، همه فکر میکنن خودشون تشخیص درست رو دادن، هم من هم شما.

به قول خیام:

قومی متفکرند اندره راه دین
قومی به گمان فتاده در راه یقین

می ترسم از ان که بانگ آید روزی
کای بیخبران راه نه آنست و نه این

عرض کردم که این بحث ها فایده ای نداره ، تنها فایده اش اینه که میشه جلوی شبهه افکنی رو گرفت .
از همون نوع پرسیدن سوال میشه تا آخرشو خوند . . .. منو توجیه کنید !!!

درهرصورت موفق باشید دوست عزیز.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما به من گفتین یک سند از کنیزی بیار که گفته باشه به من به زور تجاوز کردن تا من قبول کنم مسلمونا وحشی بودن.
خوب شما میتونی سند از کنیزی بیاری که گفته من عاشق اینم که اربابم با من رابطه داره؟
دنبال چه سندهایی میگردی !!!!!!

شما اصل وحشیانه حمله رو رها کردین، میگین خوب حالا که کشتن کشتن، با زن ها چیکار کنیم !!!
اونوقت نتیجه میگیری بله بهترین راه همون اسارت و کنیز شدنه که حداقل جانش در امان باشه.
هر قبیله وحشی دیگری هم حمله میکرد زن رو میبرد به نوکری و رابطه جنسی.
نکنه فکر کردی اطراف ایران آدم خوارها زندگی میکردن؟

مغول ها هم وقتی به ایران حمله کردن، مردها رو کشتن، زنان زیادی رو هم کشتن و زن هارو کنیز کردن.
اعراب چه کردند که مغول ها نکردند؟

از طرفی مدام میگی اسلام گفته حق نداری به زور به کنیز تجاوز کنی، در حالیکه اصلا متوجه نیستی، زنی که همه خانه و همسرش از بین رفته :

یک زن داغون از نظر روحی هست
که دلیلی برای مقاومت در برابر خواسته مالکش نداره.

چرا واقعا اینو متوجه نمیشی و خودت رو جای اون کنیز نمیذاری؟
در ازدواج با کنیز ها طبق نص قرآن هیچ محدودیتی در تعداد نیست، این رو هم منکری؟

الان هم اگر زن بیوه جایی بیوفته، بیشتر کمکش میکنند تا آزار بهش برسونن.
مگر اینکه اطرافش با عرض معذت مسلمان زیاد باشه که خیلی به رابطه جنسی علاقه داره.
توی غربش هم برخوردها مثل این جوامع اسلامی با زن های تنها نیست و اینجا هست که بوق میزنند و همه فکرشون دنبال سکـــس هست.

چی بر سرت اومده که اینطوری شدی؟
فقط خواهشا همین رو بگو، چی بر سر یک ملت میاد که از کنیز شدن مادران و خواهرانشون به دست اجنبی تنها با توجیه جهاد فی سبیل الله دفاع میکنند.

دقت هم کنی تو این تاپیک هرچی خواستی از روانی و نفهم و شهوتران و...بارم کردی ولی هیچی جوابت رو ندادم و سعی کردم به نوشته هات پاسخ بدم.
اما تو باز سعی میکنی یک جایی توهین شخصیتو به من بزنی.
ممنون.
باوشه.هر چی شما بگی.
ولی خدایی این تیکت خیلی باهال بود
الان هم اگر زن بیوه جایی بیوفته، بیشتر کمکش میکنند تا آزار بهش برسونن.​

Sahara.

عضو جدید
باوشه.هر چی شما بگی.
ولی خدایی این تیکت خیلی باهال بود
الان هم اگر زن بیوه جایی بیوفته، بیشتر کمکش میکنند تا آزار بهش برسونن.​

ای کاش اون مگر اینکه بعدش رو هم که نوشتم میخوندین.
حداقل خیلی از دوستام دارن تنها توی غرب تحصیل میکنند و یک دهم مشکلات امنیتی از سوی مردهارو توی تهران رو ندارن، هرچند بازم مشکلاتی هست.

خودم هم چند کشوری که بودم فقط مسلمونا هستند که خیلی با ولع به دخترها نگاه میکنند، مردم کشورها کمتر هستند، هر چیزی رو جای خودش گذاشتن.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ای کاش اون مگر اینکه بعدش رو هم که نوشتم میخوندین.
حداقل خیلی از دوستام دارن تنها توی غرب تحصیل میکنند و یک دهم مشکلات امنیتی از سوی مردهارو توی تهران رو ندارن، هرچند بازم مشکلاتی هست.

خودم هم چند کشوری که بودم فقط مسلمونا هستند که خیلی با ولع به دخترها نگاه میکنند، مردم کشورها کمتر هستند، هر چیزی رو جای خودش گذاشتن.
من هم بیشتر کشور های همسایه رو رفتم.(غرب نرفتم) و این مساله ای میگید به دین ربطی نداره.به قانون و فرهنگ مربوطه.
مثلا تو ایران با وجود قانون(هر چند ضعیف )مشکلا راهنمایی و رانندگی بیداد میکنه.حتما میگکید اینم به خاطر دینه؟

Sahara.

عضو جدید
من هم بیشتر کشور های همسایه رو رفتم.(غرب نرفتم) و این مساله ای میگید به دین ربطی نداره.به قانون و فرهنگ مربوطه.
مثلا تو ایران با وجود قانون(هر چند ضعیف )مشکلا راهنمایی و رانندگی بیداد میکنه.حتما میگکید اینم به خاطر دینه؟

مشکلات اخلاقی بحثش با مشکلات راهنمایی و رانندگی و مشابه فرق میکنه.
چون بخش اعظم اخلاق تو جامعه رو فرهنگ یک کشور میسازه، فرهنگ این سرزمین هم امروز برگرفته از اسلام هست قسمت بیشترش.

وقتی میگم مشکل از دینه، نه اینکه اسلام بر فرض گفته به همه دخترها متلک بندازین.
ولی چون نتونسته راه حل های درستی در روابط دختر و پسر بده، جوان رو عقده ای کرده.

غرب هم زیادی شل رفته، اما خیلی جاها تونستن کنترل کنن و حد و حدودش رو نگه دارند، با دین نمیشه کنترل کرد.
اگر میشد وضع ایران و افغانستان و عربستان و... از نظر حقوق بشر و..امروز این نبود.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مشکلات اخلاقی بحثش با مشکلات راهنمایی و رانندگی و مشابه فرق میکنه.
چون بخش اعظم اخلاق تو جامعه رو فرهنگ یک کشور میسازه، فرهنگ این سرزمین هم امروز برگرفته از اسلام هست قسمت بیشترش.

وقتی میگم مشکل از دینه، نه اینکه اسلام بر فرض گفته به همه دخترها متلک بندازین.
ولی چون نتونسته راه حل های درستی در روابط دختر و پسر بده، جوان رو عقده ای کرده.

غرب هم زیادی شل رفته، اما خیلی جاها تونستن کنترل کنن و حد و حدودش رو نگه دارند، با دین نمیشه کنترل کرد.
اگر میشد وضع ایران و افغانستان و عربستان و... از نظر حقوق بشر و..امروز این نبود.
این که میگید فرهنگ کشور ما از اسلام گرفته شده قبول ندارم.چون کشور ما اسمش اسلامیه ولی در عمل .........چی بگم والا.نمیخام اخراج بشم.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،

تا جایی که تاپیک رو خوندم، بیشتر کل کل بود تا پاسخ مناسب. یکی از دوستان هم مرتباً بیانیه صادر می کردند.

در پاسخ به این سوال،
اول ببینیم اسلام و قرآن در چه شرایطی نازل شده:
برده گیری در میان اعراب پیش از اسلام رایج بوده است. بازرگانان برده که آنها را نخّاس می خواندند، از نواحی گوناکون بردگان را به مکه می آوردند و می فروختند. جرجی زیدان می نویسد: «اگر کسی برده ای خریداری می کرد، ریسمانی را به گردنش می افکند و چون حیوانی او را به خانه اش می کشید.» راه های برده گیری در میان عرب جاهلی گوناگون بود.
در کتاب تاریخ بردگی این گونه آمده است: «اعراب که همواره مشغول جنگ و جدال و غارت و چپاول اموال یکدیگر بودند، زنان و مردان و کودکان قبیله ی مغلوب را اسیر و بنده کرده و آنها را در بازارهای متعدد بنده فروشی که مهمترین آنها بازار عکاظ بود به معرض خرید و فروش می گذاشتند.
ابوجعفر طبری گزارش می کند :”در روزگار جاهلیت، کنیزان را به روسپیگری وامی داشتند و مزدشان را برای خود می گرفتند” (تفسیر طبری، ج9، ص۱۰۴)، چنانکه آیه ی «لاتکرهوا فتیاتکم علی البغاء… نور، 33»؛ (کنیزانتان را به زناکاری وامدارید) ناظر به همین مسئله است.
جرجی زیدان می نویسد: «تازیان با کنیزان خویش هم بستر می شدند و چون فرزندانی برای ایشان زاده می شد آنان را به بردگی می گرفتند، مگر آنکه کسی از آنها نجابت و اصالت خود را به اثبات می رساند که در آن صورت به خویشاوندانش می پیوست و او را می پذیرفتند وگرنه، به حالت بردگی باقی می ماند.» او داستان عنترۀ عبسی و پیوستن به پدرش شدّاد را، پس از تحمل سختی ها و دلاوری هایی که از خود نشان داد، گویای همین امر می داند. برده مثل کالا جزء ارثیه محسوب می شد، ولی اگر صاحب برده به او می گفت پس از مرگ من آزاد هستی برده جزء ارث در نمی آمد، برده مهر و شیربهای عروس نیز می شد. برده ها را کمتر به جنگ می فرستادند، زیرا به آنان اعتماد نداشتند ولی در جنگ ها از آنان کمک می گرفتند. در جنگ ها به برده از غنایم سهم نمی دادند و سهم برده از آن صاحبش بود، همچنین دیۀ برده نصف دیۀ فرد آزاد بود.
زنان از تمامى مزایاى مجتمع بشرى محروم بودند، نه مالك اراده خود بودند و نه مالك عملى از اعمال خود، و نه مالك ارثى از پدر و مادر و برادر، مردان با آنان ازدواج مى‏كردند، اما ازدواجى بدون هیچ حد و قیدى، هم چنان كه در یهود و بعضى از وثنى‏ها ازدواج به این صورت بوده و با این حال زنان به این كار افتخار مى‏كردند و هر كسى را كه دوست مى‏داشتند به سوى خود دعوت مى‏كردند.
در نتیجه عمل زنا و ازدواجهاى نامشروع از قبیل ازدواج زنان شوهردار بین آنان شایع شد و از عجایب زنان آن روز این بود كه چه بسا لخت و مادرزاد به زیارت خانه كعبه مى‏آمدند.

و اما فرزندان عرب جاهلیت تنها ملحق به پدران بودند و اگر در خردسالى پدر را از دست مى‏دادند، ارث نمى‏بردند و ارث خاص فرزندان كبیر بود و از جمله چیزهایى كه به ارث‏ برده مى‏شد همسر متوفى بود و زنان و فرزندان خردسال چه پسر و چه دختر از ارث محروم بودند. البته اگر فرزندان كبیرى در بین نبود، اولاد صغار ارث مى‏بردند ولیكن باز خویشاوندان نیرومند، ولى یتیم مى‏شدند و اموال او را مى‏خوردند و اگر یتیم دختر مى‏بود با او ازدواج مى‏كردند تا اموالش را ببلعند، بعد از آنكه همه اموالش را مى‏خوردند آن وقت طلاقش مى‏دادند، در آن حال نه مالى داشت تا قوت لایموتى براى خود فراهم كند و نه دیگر كسى رغبت مى‏كرد با او ازدواج نماید و شكمش را سیر سازد و ابتلاى به امر ایتام از هر حادثه دیگرى در بین عرب بیشتر مایه نابسامانى بود، براى اینكه در اثر جنگ‏هاى پى در پى و غارتگریها، طبعا آدم‏كشى شایع بود كه در نتیجه یتیم عرب هم زیاد مى‏شده. (تاریخ برده داری در عربستان قبل و بعد از اسلام)

حالا اسلام و قرآن نازل میشه. هدایت مردم از بت پرستی به خداپرستی، از غارت اموال همدیگه به برادری، از زنده به گور کردن به تکریم فرزندان دختر و .... مسائل اشتباه زیادی وجود داره که باید تصحیح بشه و تغییر کنه. حالا میاد به جای این که یه جنگ دیگه به جنگ های عقیدتی اضافه کنه، اون رو هدایت می کنه.

اسلام مکانیزم و سیستمی را طراحی کرد که بر اساس آن به تدریج این مسئله قابل حل بود. به این صورت که خوش­رفتاری و مهربانی را با آنان از اصول اخلاق دینی بر شمرد و پاداش و ثواب زیادی در آزادی بندگان اعلام کرده. کفارات اعمال زیادی که ناشی از خطاهای روزمره مسلمانان بود را آزاد سازی بردگان قرار داد. اگر صاحب غلام یا کنیزی به او صدماتی وارد می­کرد موجب آزادی او می­شد و کنیز یا غلام می­توانست با در آمد مضاعف خود با صاحب خویش "مکاتبه" کرده و موجبات آزادی خود را فراهم آورد و اگر کنیزی از مالک خود صاحب فرزند می­شد مالک او دیگر حق فروش او را نداشت و اگر توسط مالک خود هم آزاد نمی­شد در نهایت این کنیز از سهم الارث فرزند خود آزاد می­گشت. به این ترتیب علاوه بر اینکه با ورود مشرکان به کانون خانواده مسلمانان، آنان عملاً با معارف دینی و اخلاق و مشی اسلامی آشنا ­گشته و کم­کم مسالک و معالم دینی را أخذ می­کردند و در اخلاق و دین مسلمانان داخل می­شدند، به تدریج شرایط آزادی آنان بدون عوارض منفی به وجود می‌­آمد.

رفتار قبل از اسلام رو با حکمی که اسلام تعیین کرده، مقایسه کنید:
حکم کنیز:
حکم شرعی چنین زنانی این است که اگر مالک آنها بخواهد آنها را به همسری بر گزیند، نیازی به خواندن عقد نکاح نیست. همچنین مالک آنان می تواند آنها را به کسی دیگر هدیه کند که در این صورت با رعایت عده و سایر مسائل شرعی و بدون عقد نکاح می تواند همسر مالک دوم خود شود.
اگر کنیز حامله و بچه دار شود اصطلاحا "أمة المستولده" می شود و دیگر مالک او حق فروش او را ندارد تا از سهم فرزندش آزاد گردد. فرزند کنیز اگر پدرش مرد آزاد باشد آزاد است مثل بقیه فرزندان از پدرش ارث می برد و اگر پدرش غلام باشد او نیز متعلق به مالک پدرش خواهد بود. (منبع)
جهت مطالعه بیشتر (نگاه اسلام به برده داری)

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خوب توضیح دادین
ممنون
واقعا برام مفید بود
منبع هاش هم مفید بود

سلام،

تا جایی که تاپیک رو خوندم، بیشتر کل کل بود تا پاسخ مناسب. یکی از دوستان هم مرتباً بیانیه صادر می کردند.

در پاسخ به این سوال،
اول ببینیم اسلام و قرآن در چه شرایطی نازل شده:
برده گیری در میان اعراب پیش از اسلام رایج بوده است. بازرگانان برده که آنها را نخّاس می خواندند، از نواحی گوناکون بردگان را به مکه می آوردند و می فروختند. جرجی زیدان می نویسد: «اگر کسی برده ای خریداری می کرد، ریسمانی را به گردنش می افکند و چون حیوانی او را به خانه اش می کشید.» راه های برده گیری در میان عرب جاهلی گوناگون بود.
در کتاب تاریخ بردگی این گونه آمده است: «اعراب که همواره مشغول جنگ و جدال و غارت و چپاول اموال یکدیگر بودند، زنان و مردان و کودکان قبیله ی مغلوب را اسیر و بنده کرده و آنها را در بازارهای متعدد بنده فروشی که مهمترین آنها بازار عکاظ بود به معرض خرید و فروش می گذاشتند.
ابوجعفر طبری گزارش می کند :”در روزگار جاهلیت، کنیزان را به روسپیگری وامی داشتند و مزدشان را برای خود می گرفتند” (تفسیر طبری، ج9، ص۱۰۴)، چنانکه آیه ی «لاتکرهوا فتیاتکم علی البغاء… نور، 33»؛ (کنیزانتان را به زناکاری وامدارید) ناظر به همین مسئله است.
جرجی زیدان می نویسد: «تازیان با کنیزان خویش هم بستر می شدند و چون فرزندانی برای ایشان زاده می شد آنان را به بردگی می گرفتند، مگر آنکه کسی از آنها نجابت و اصالت خود را به اثبات می رساند که در آن صورت به خویشاوندانش می پیوست و او را می پذیرفتند وگرنه، به حالت بردگی باقی می ماند.» او داستان عنترۀ عبسی و پیوستن به پدرش شدّاد را، پس از تحمل سختی ها و دلاوری هایی که از خود نشان داد، گویای همین امر می داند. برده مثل کالا جزء ارثیه محسوب می شد، ولی اگر صاحب برده به او می گفت پس از مرگ من آزاد هستی برده جزء ارث در نمی آمد، برده مهر و شیربهای عروس نیز می شد. برده ها را کمتر به جنگ می فرستادند، زیرا به آنان اعتماد نداشتند ولی در جنگ ها از آنان کمک می گرفتند. در جنگ ها به برده از غنایم سهم نمی دادند و سهم برده از آن صاحبش بود، همچنین دیۀ برده نصف دیۀ فرد آزاد بود.
زنان از تمامى مزایاى مجتمع بشرى محروم بودند، نه مالك اراده خود بودند و نه مالك عملى از اعمال خود، و نه مالك ارثى از پدر و مادر و برادر، مردان با آنان ازدواج مى‏كردند، اما ازدواجى بدون هیچ حد و قیدى، هم چنان كه در یهود و بعضى از وثنى‏ها ازدواج به این صورت بوده و با این حال زنان به این كار افتخار مى‏كردند و هر كسى را كه دوست مى‏داشتند به سوى خود دعوت مى‏كردند.
در نتیجه عمل زنا و ازدواجهاى نامشروع از قبیل ازدواج زنان شوهردار بین آنان شایع شد و از عجایب زنان آن روز این بود كه چه بسا لخت و مادرزاد به زیارت خانه كعبه مى‏آمدند.

و اما فرزندان عرب جاهلیت تنها ملحق به پدران بودند و اگر در خردسالى پدر را از دست مى‏دادند، ارث نمى‏بردند و ارث خاص فرزندان كبیر بود و از جمله چیزهایى كه به ارث‏ برده مى‏شد همسر متوفى بود و زنان و فرزندان خردسال چه پسر و چه دختر از ارث محروم بودند. البته اگر فرزندان كبیرى در بین نبود، اولاد صغار ارث مى‏بردند ولیكن باز خویشاوندان نیرومند، ولى یتیم مى‏شدند و اموال او را مى‏خوردند و اگر یتیم دختر مى‏بود با او ازدواج مى‏كردند تا اموالش را ببلعند، بعد از آنكه همه اموالش را مى‏خوردند آن وقت طلاقش مى‏دادند، در آن حال نه مالى داشت تا قوت لایموتى براى خود فراهم كند و نه دیگر كسى رغبت مى‏كرد با او ازدواج نماید و شكمش را سیر سازد و ابتلاى به امر ایتام از هر حادثه دیگرى در بین عرب بیشتر مایه نابسامانى بود، براى اینكه در اثر جنگ‏هاى پى در پى و غارتگریها، طبعا آدم‏كشى شایع بود كه در نتیجه یتیم عرب هم زیاد مى‏شده. (تاریخ برده داری در عربستان قبل و بعد از اسلام)

حالا اسلام و قرآن نازل میشه. هدایت مردم از بت پرستی به خداپرستی، از غارت اموال همدیگه به برادری، از زنده به گور کردن به تکریم فرزندان دختر و .... مسائل اشتباه زیادی وجود داره که باید تصحیح بشه و تغییر کنه. حالا میاد به جای این که یه جنگ دیگه به جنگ های عقیدتی اضافه کنه، اون رو هدایت می کنه.

اسلام مکانیزم و سیستمی را طراحی کرد که بر اساس آن به تدریج این مسئله قابل حل بود. به این صورت که خوش­رفتاری و مهربانی را با آنان از اصول اخلاق دینی بر شمرد و پاداش و ثواب زیادی در آزادی بندگان اعلام کرده. کفارات اعمال زیادی که ناشی از خطاهای روزمره مسلمانان بود را آزاد سازی بردگان قرار داد. اگر صاحب غلام یا کنیزی به او صدماتی وارد می­کرد موجب آزادی او می­شد و کنیز یا غلام می­توانست با در آمد مضاعف خود با صاحب خویش "مکاتبه" کرده و موجبات آزادی خود را فراهم آورد و اگر کنیزی از مالک خود صاحب فرزند می­شد مالک او دیگر حق فروش او را نداشت و اگر توسط مالک خود هم آزاد نمی­شد در نهایت این کنیز از سهم الارث فرزند خود آزاد می­گشت. به این ترتیب علاوه بر اینکه با ورود مشرکان به کانون خانواده مسلمانان، آنان عملاً با معارف دینی و اخلاق و مشی اسلامی آشنا ­گشته و کم­کم مسالک و معالم دینی را أخذ می­کردند و در اخلاق و دین مسلمانان داخل می­شدند، به تدریج شرایط آزادی آنان بدون عوارض منفی به وجود می‌­آمد.

حکم کنیز:
حکم شرعی چنین زنانی این است که اگر مالک آنها بخواهد آنها را به همسری بر گزیند، نیازی به خواندن عقد نکاح نیست. همچنین مالک آنان می تواند آنها را به کسی دیگر هدیه کند که در این صورت با رعایت عده و سایر مسائل شرعی و بدون عقد نکاح می تواند همسر مالک دوم خود شود.
اگر کنیز حامله و بچه دار شود اصطلاحا "أمة المستولده" می شود و دیگر مالک او حق فروش او را ندارد تا از سهم فرزندش آزاد گردد. فرزند کنیز اگر پدرش مرد آزاد باشد آزاد است مثل بقیه فرزندان از پدرش ارث می برد و اگر پدرش غلام باشد او نیز متعلق به مالک پدرش خواهد بود. (منبع)
جهت مطالعه بیشتر (نگاه اسلام به برده داری)

آخرین ویرایش:

Sahara.

عضو جدید

فکر کنم اکثر مواردی که من و بقیه دوستان اشاره کردن، شما هم اشاره کردین.
اما یکسری جاها مشکل هست:

اسلام مسلمانان رو از غارت به برادری تشویق کرد، واقعا؟
البته برادری بین خود عرب هایی که به شمشیر زنان عرب میپرداختن و گرنه غارت از جنگ بدر شروع شد و ایران رو که کلا به تاراج بردن.
اسلام فقط میان قبایل شمشیر به دست عرب یک اتحاد ایجاد کرد و با بردار کردنشون قدرتی بهشون داد تا همه مخالفینشون رو غارت کنند، از کدوم برادری و با کی حرف میزنین !!!!

زنده به گور کردن هم درسته منتفی شد، اما اولا این یک دروغ بزرگه که اعراب همه دخترهاشون رو زنده به گور میکردن.
این فقط مربوط به یکی دو قبیله بوده که اون هم به خاطر فقر مجبور میشدن دختر و خاک کنند، وگرنه نسل عرب منقرض میشد، لطفا این دروغ ها که زنان احترامی نداشتن رو نگین.

زنانی مثل خدیجه که همه کاره و ثروتمند بوده در زمان همون عرب جاهلی بوده و جامعه هم باهاش موافقت داشته و به محض پیروزی اسلام، زنان از عرصه اجتماع و مناصب حذف و به وسیله ای برای خدمت کاری شوهر تبدیل میشن.
حتی یک نمونه مثل خدیجه رو پس از اسلام نمیتونی پیدا کنی که دارای منصب مهم اجتماعی باشه.
اینقدر حدیث در تشویق زن به اطاعت هست از پیامبر که حد و حسابی نداره !!!

اسلام برای کنیز داری هم هیچ مکانیزمی رو طراحی نکرد، نمیتونست طراحی کنه.
و فراموش نشه که اسلام مثل ادیان پیشین خودش شعارهای اخلاقی هم داده بوده و مسلم هست که زنا رو از روی کنیز باید بر میداشته و این فقط در راستای اخلاق برگرفته از یهودیت و قوانین ده گانه بوده که زنا ممنوع شود.

به غیر از زنا، تمامی برخوردها با کنیز همونی بوده که زمان جاهلیت بوده، چون به ملک بودن کنیز اعتقاد راسخ داشته.
همچنین، اسلام برای گسترش نیاز داشته مسلمان رو انگیزه بده، انگیزه اخروی که حوری و دخترهای باکره هست.
برای دنیا چی میمونه؟
مسلما زنان ایرانی و دختران جوانی که کنیز میشن و عرب که شهوتش شهره عام و خاص هست، میتونه باهاش همخوابگی کنه و لذتش رو ببره.
یک توجیهاتی دوستان انجام میدن و بقیه هم میگن چه منطقی بود !!!!

شادیاخ

عضو جدید
غلام

لغت نامه دهخدا

غلام . [ غ ُ] (ع اِ) کودک . (منتهی الارب ) (غیاث اللغات ). کودک شهوت پدیدآمده . (ترجمان علامه ٔ جرجانی تهذیب عادل نسخه ٔکتابخانه ٔ لغت نامه ). پسر از هنگام ولادت تا آمد جوانی . (از منتهی الارب ). کودک که خطش دمیده باشد و بعضی گویند از زمان ولادت تا حد بلوغ . و فارسیان غلام به معنی مطلق بنده و پسر استعمال کنند خواه کودک باشد و خواه جوان و خواه پیر، لیکن بر مذکر اطلاق کنند نه بر مؤنث . (آنندراج ). ریدک . (مقدمة الادب زمخشری ). کودک نرینه . پسر خردسال . پسر. امرد. مقابل دختر. غلام بزرگتر از صبی و خردتر از شاب است و آن سنی است از چهارده سالگی تا بیست و یک سالگی . (مسعودی ) : قال رب انی یکون لی غلام و قد بلغنی الکبر و امرأتی عاقرٌ. (قرآن 40/3). فأدلی دلوه قال یا بشری هذا غلام . (قرآن 19/12). و اما الجدار فکان لغلامین یتیمین فی المدینة. (قرآن 82/18). پس خواهر یعقوب گفت : یک ره که این غلام [ یوسف ] دزدی کرد چاره نیست تا دو سال مرا بندگی کند. (ترجمه ٔ تاریخ طبری چ بهار ص 270). || پسری یا امردی که با وی عشق ورزند. پسر زیباروی . معنی اصلی غلام ، پسر و امرد است ولی چون پادشاهان و امرا و شعرا و توانگران علاوه بر استفاده از غلامان خود در مورد خدمتگزاری و جنگاوری و تجمل با بعضی ازبندگان خوبرو عشق میورزیدند از این رو غلام در ادبیات مفهوم معشوق را به خود گرفته است .

غلام

فرهنگ فارسی معین

(غُ) [ ع . ] (اِ.) 1 - پسر، پسری که ریش در نیاورده باشد. 2 - بنده ، اجیر، نوکر.

غلام

دیکشنری فارسی به انگلیسی

slave, thral

کنیز

لغت نامه دهخدا

کنیز. [ ک َ ] (اِ) پرستار و خدمتکار زنان باشد و به عربی جاریه خوانند. (برهان ). زن مملوکه و پرستار زنان . (غیاث ). خادمه و آن را برای تصغیر کنیزک گویند. (انجمن آرا) (آنندراج ). اَمه . مولاة. مقابل غلام . عبد. مولی . بنده . زن که بخرند خدمت را. صیغه . جاریه . داه . دده . برده ٔ مادینه . (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). ترنی . (منتهی الارب ). برده ای که دختر یا زن باشد و داه و لاچین و خدمتکار و پرستار زنانه و جاریه . (ناظم الاطباء). اوستا، «کنیا، کینین ، کینیکا» (دختر جوان ). پهلوی ، کنیک . هندی باستان ، «کنیه ، کنیه » . و این کلمه مرکب است از: کن (زن ) + ییز (پسوند تصغیر) = یزه (دوشیزه ). با پهلوی ، پازند «کنیچک » قیاس شود. امروزه به معنی زن است و مجازاً به معنی پرستار استعمال می شود.

کنیز

فرهنگ فارسی معین

(کَ) (اِ.) بردة زن ، خدمتکار زن .

کنیز

دیکشنری فارسی به انگلیسی

bondwoman

*Roshana*

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما واسه مردها یا کنیز بودیم، یا ولمیه برای مومنین تو بهشت !!!
هیچ توجیهی هم نداره، جامعه مردسالار، احکامش هم مردسالاریه.

اگر چیزی غیر این توی قرآن میدیدیم اسباب تعجب بود، چون باید تحت تاثیر همون زمان خودش میبود.
تازه احادیث جالب تری هم در مورد خودمون از زبان پیامبر اسلام پیدا کردم:

ألا أخبركم بنسائكم من أهل الجنّة؟ الودود الولود العئود الّتي إذا ظلمت قالت هذه يدي في يدك لا أذوق غمضا حتّى ترضى.(461)

مى خواهيد شما را از زنانى كه اهل بهشتند خبر دهم؟ زن وفادارى كه فرزند زياد آورد و زود آشتى كند و همين كه بدى كرد گويد اين دست من در دست توست چشم بر هم نمى گذارم تا از من راضى شوى

إنّ اللَّه تعالى كتب الغيرة على النّساء و الجهاد على الرّجال فمن صبر منهنّ إيمانا و احتسابا كان لها مثل أجر الشّهيد. (711)

خداوند رنج هوودارى را نصيب زنان و جنگ را قسمت مردان قرار داد هر زنى از روى ايمان و در انتظار پاداش خدا بر رنج هو و دارى صبر كند ثواب شهيد دارد.

احادیثی که بیان می کنید مربوط به کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی و یکی از کتاب های امام محمد غزالی ... است. غزالی رو نمی دونم ولی علامه مجلسی در همین کتاب ذکر کردن که احادیث رو گردآوری کردند و از مستند بودن همه اونها مطمئن نیستند! شما چرا به نهج البلاغه و قرآن و خیلی کتب معتبر تشیع اشاره نمی کنید به قسمت هایی که به زن ارزش داد و حقوقی را برای زن ها در نظر گرفت که حتی در اروپا تا کمتر از 100سال پیش نداشتند و به بهانه اون موج فمینیسم بوجود اومد تمام آیات قرآن تفسیر داره که اگر عنادی ندارید به مراجعش باید مراجعه کنید!

چند حدیث معتبر از بین خیل احادیث :
1-امير المؤمنين‏ علي عليه السلام فرمود :
آنها (زنان) نزد شما امانت هاى خدا هستند ، آزارشان نرسانيد و بر آنها سخت نگيريد.
مستدرك جلد 2 ص 551
2-حضرت صادق عليه السلام از پدرش نقل كرده كه فرمود :
هر كس زن‏ گرفت ، ‏بايد او را گرامى و محترم بشمارد.
بحار جلد 103 ص 224
3-پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمود :
اين سخن مرد كه به همسرش مي گويد : واقعا ترا دوست دارم ، هرگز از قلبش خارج نخواهد شد.
شافى جلد 2 ص 138

4-امام صادق عليه السلام فرمود :
يكى از اخلاق پيغمبران اينست كه نسبت‏ به‏ همسرانشان محبت دارند.
بحار جلد 103 ص 236
5-رسول خدا (ص) فرمود :
هر چه ايمان انسان كامل تر باشد به‏ همسرش بيشتر اظهار محبت مي نمايد.
بحار جلد 103 ص 228
6-حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام فرمود :
روزي رسول خدا صلي الله عليه و آله بر ما در منزل وارد شد.
فاطمه عليها السلام نزديک ديگ غذا نشسته بود و من هم برايش عدس تميز مي کردم. آن حضرت مرا با لقب ابالحسن مي خواندند ، عرض کردم : بفرماييد. اظهار داشتند :
بشنو از من آنچه را که به دستور پروردگارم مي گويم ! هيچ مردي نيست که در کارهاي منزل به همسرش کمک کند ، مگر اينکه پاداش او به هر تار مويي که بر بدنش روييده باشد ، ثواب يک سال عبادتي است که تمام روزهايش را روزه گرفته و تمام شب هايش را به عبادت ايستاده ، شب زنده داري کرده باشد و خداوند به او ثوابي مي بخشد که به
انبياي صابر خود مثل حضرت داوود و يعقوب و عيسي عليهم السلام بخشيده باشد.
اي علي ! کسي که در کارهاي خانه به همسر خود بدون سرکشي و دلتنگي و تکبر خدمت نمايد ، پروردگار اسمش را در دفتر شهدا ثبت مي کند و برايش به هر روز و شبي ثواب هزار شهيد و به هر قدمي که بر مي دارد به آن مرد ثواب حج و عمره مي دهد و به هر قطره اي که از بدنش عرق بيايد يک خانه در بهشت برايش منظور مي نمايد.
اي علي ! يک ساعت خدمت کردن به همسر در کارهاي خانه بهتر از عبادت هزار سال و هزار حج و هزار عمره و بهتر از آزادي هزار بنده در راه خدا و هزار جنگ در راه دين و عيادت از هزار مريض و هزار نماز جمعه و هزار تشييع جنازه و هزار گرسنه اي که براي رضاي خداوند رحمان سير گردد و هزار برهنه را پوشاند و هزار اسب در

راه پروردگار دادن و برايش بهتر از هزار دينار به مستمندان صدقه دادن و بهتر از تلاوت تورات و انجيل و زبور و قرآن است و بهتر از آزاد کردن هزار اسير و بخشيدن هزار شتر به فقراست و چنين مرد خدمتکار به همسر ، از دنيا بيرون نمي رود مگر اين که جايگاه خوب خود را در بهشت ببيند.
اي علي! کسي که روگرداني و تکبر نکند در خدمت به همسرش بدون حساب وارد بهشت مي شود.
اي علي ! خدمت به همسر کفاره (پاک کننده) گناهان کبيره است و خاموش کننده آتش خشم پروردگار جبار و صداق ازدواج با حورالعين و اين خدمت موجب زيادي خوبي ها و علو مقام است.
اي علي! خدمتکار همسر نمي شود مگر شخص صديق و درستکار و يا شهيد و يا مردي که خداوند متعال خير دنيا و آخرت را برايش خواسته باشد. بحار ج 13 ص 133 چاپ ايران و جامع الاخبار ص 102

7-حضرت صادق عليه السلام فرمود :

هر كس از دوستان ما باشد به ‏همسرش بيشتر اظهار محبت مي كند.
8-حضرت محمد (ص) :
هر که زني گيرد و در خاطر داشته باشد که مهر او را نپردازد هنگام مرگ چون زناکاران بميرد ...
نهج الفصاحه ، حديث 1031
9-حضرت محمد (ص) :
خداوند شما را درباره زنان به نيکي سفارش مي کند ، زيرا زنها ، مادران ، دختران و خاله هاي شما هستند.
نهج الفصاحه ، حديث 779
.
.
.

در کتب معتبر ما خیلی از این احادیث داریم که در کتب مذهبی هیچ دینی نیست !
مشکل ما بی مطالعه بودنه کتاب " زن در آیینه جمال " آیت ا... جوادی آملی رو مطالعه کنید ببینید از زبان ائمه چطور یک زن رو وصف میکنن.

جالبه مد شده تو فیس بوک و خیلی سایت ها جدیدن یه حدیثه الکی برای تحریف اسلام می گنن با مرجع و شماره صفحه ،کیه که بره ببینه ! وقتی میری دنبالش می بینی آدرس و منبع الکیه من از این موارد زیاد دیدم .

فانون تعدد زوجات در زمانی اومدکه اعراب جاهلیت هر کدام تعداد زیادی زن و برخی تا 100 ها زن داشتند. زیراتعداد زنان به دلیل شرایط آب وهوایی عربستان که امروزه در پزشکی ثابت شده باعث دختر زایی بیشتر زنان میشد و با این وجود اکثر مردها در جنگ های جاهلی و قبیله ای با وحشیگری کشته میشدند هر جنس مونث رو یک موجود اضافی و فقط مصرف کننده می دیدند و به بهانه اینکه از پس مخارج آن بر نمی آیند زنده به گور می کردند! که قرآن این امر را در خیلی آیات به شدت تقبیح می کند و سورهای نساء و کوثر و مریم را نازل می کند و همه نسل ائمه را از فرزند دختر حضرت پیامبر اعظم قرار می دهد . رسول حق بین این قوم ظهور کرد و قرآن اعجاز او بود که این انسانهای اولیه و وحشی رو مسلمان - متمدن و قانون مدار کرد وشرط گذاشت مردان حق ندارند بیشتر از 4 زن بگبرند بین این همه زن بی سرپرست( با شرایطی که تعداد زنان چند برابر مردان بود ) و شروط سختی برای مردان برای اجرای عدالت بین زنانشان گذاشت و آنان را از عقوبت سر پیچی از این قوانین برحذر داشت.
دوستان گلم یکم بدون تعصب مطالعه کنیم.

آخرین ویرایش:
بالا