درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

baztab_2

عضو جدید
دوستان سلام
من در پتروشیمی بندر امام کار می کنم اطلاعاتم در حد واحد های تفیکک گاز- الفین -اروماتیک - ان جی ال -و پارازایلین می باشد اگر در مورد مسایل فنی این واحدها کمک خواستین چون دوست دارم به مهندسین جوان کمک کنم در خدمت می باشم می توانید به من ایمیل کنید ودر صورت ضرور تماس بگیرید

che2

عضو جدید
سلام
من در یک محیط نسبتا صنعتی با مشکل فشار زیاد اب مواجه شدم با پایین اوردن ارتفاع تانک واستفاده از شیر فشار شکن نتوانستیم ای مشکل را حل کنیم ارتفاع تانک حدود90وکف سالن کمی شیب دار است .میخواستم نظر شمارو در این مورد بدونم .:que:
مرسی...

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
من در یک محیط نسبتا صنعتی با مشکل فشار زیاد اب مواجه شدم با پایین اوردن ارتفاع تانک واستفاده از شیر فشار شکن نتوانستیم ای مشکل را حل کنیم ارتفاع تانک حدود90وکف سالن کمی شیب دار است .میخواستم نظر شمارو در این مورد بدونم .:que:
مرسی...

فشار و جريان مورد نياز آب رو که با همون شير ميشه کنترلش کرد. مثل شيرهاي خونه. يه کم دقيق تر مشکل رو مطرح بفرماييد تا بشه نظري داد.

hamidrezachemeng

کاربر فعال
دوستان سلام
من در پتروشیمی بندر امام کار می کنم اطلاعاتم در حد واحد های تفیکک گاز- الفین -اروماتیک - ان جی ال -و پارازایلین می باشد اگر در مورد مسایل فنی این واحدها کمک خواستین چون دوست دارم به مهندسین جوان کمک کنم در خدمت می باشم می توانید به من ایمیل کنید ودر صورت ضرور تماس بگیرید
ممنونم از لطفتون و حتما" مزاحمتون میشم. خب من سوالم شاید مرتبط نباشه با این موضوع. اینجا مطرحش میکنم تا از راهنمایی شما استفاده کنم. شما اگه خواستین اینجا یا در تاپیک جداگانه پاسخ بدین که رعایت موضوع تاپیک هم شده باشه. کار در جایی مثل پتروشیمی های ماهشهر(مانند بندر امام) که تا جایی که من میدونم به صورت تمام وقت هست و باید اونجا اقامت کرد بهتره یا کار در مناطقی مثل عسلویه (که به صورت سه هفته کار یک هفته استراحته) و جزایر مربوط به نفت فلات قاره (که دو هفته کار دو هفته استراحته) یعنی با در نظر گرفتن تمام سختی های کار در جنوب به نظر شما که تجربه ی کار دارین در ماهشهر کدوم یکی برای یک مهندس شیمی که در نقطه صفر از نظر کاری هست بهتره؟
من بازم عذرخواهی میکنم بابت این که پرسشم مرتبط با تاپیک نیست اما چند جا این پرسش رو مطرح کردم وجوابی نگرفتم

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مرسی...

فشار و جريان مورد نياز آب رو که با همون شير ميشه کنترلش کرد. مثل شيرهاي خونه. يه کم دقيق تر مشکل رو مطرح بفرماييد تا بشه نظري داد.

همان طور كه a_rudi عزيز گفتند اگه مشكلتون رو دقيق تر بيان كنيد بهتر ميشه راه حل داد.

اگر با گذاشتن شير كنترل هم مشكلتون بر طرف نشد ميتونيد يك مسير برگشت در نظر بگيريد و حجمي از آب خروجي از تانك رو دوباره به تانك برگشت دهيد. با اين روش فشار و حجم آب لوله اصلي شما تا حد دلخواهتو (با استفاده از شير هاي كنترل مربوطه) كاهش مي يابد.

IRAJA

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

جواب سوال 1: هرگاه قطر قسمت STRIPER از قسمت ABSORBER برج تقطير از لحاظ محاسبات بر مبناي پارامترهاي عملياتي چون دبي گاز و دما و فشار بيش از 20 درصد باهم متفاوت باشد آنگاه برج را با قطر متفاوت در يك راستا ميسازند تا در اين حالت افت هيدروستاتيكي كمتر و درصد جز فرار بيشتري در قسمت جذب برج حاصل شود.

جواب سوال 2 : به دليل همگن سازي تعادل دمايي و كاهش تلفات هيدروستاتيكي
3: در اين حالت ما به TOTAL REFLUX

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
ايا روش ساده اي جهت تخمين ميزان ونت بخار از يه استاك سراغ داريد.
به عنوان مثال ميزان ونت بخار از استاك يه deaerator رو ميشه از روي ارتفاع بخار خروجي تخمين زد !

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
به عنوان مثال ميزان ونت بخار از استاك يه deaerator رو ميشه از روي ارتفاع بخار خروجي تخمين زد !

خب شاید بشه ولی دما و رطوبت هوا درارتفاع بخار قابل مشاهده
تاثیر گذاره

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

درمورد دي اريتور کنترل فشار وسل خيلي مهمه که ونت ثابتي برقراره و با توجه به ميزان آب بويلر فيد ورودي بخار فشار پايين هم کنترل ميشه و کلا فشار رو بايد ثابت نگه داشته اگر ونت رو بيشتر کنيد بايد بخار بيشتري وارد بشه که فشار ثابت بمونه که اقتصادي نيست. اگه بخواي فشار رو بالاتر ببري بخار بيشتري وارد ميکني و فشار و ونت بخار هم بيشتر ميشه.

ونت بخار بسته به شرايط عملياتي و پروسه اي که در موردش صحبت ميشه خيلي بستگي داره، يه جا براي شما حفاظت از کاتاليست ها اهميت پيدا ميکنه يه جا صرفه جويي انرژي، پرسشتون خيلي دقيق نيست

مشاهده پیوست ميزان بخار خروجي از هوازدا.pdf
درمورد دي اريتور کنترل فشار وسل خيلي مهمه که ونت ثابتي برقراره و با توجه به ميزان آب بويلر فيد ورودي بخار فشار پايين هم کنترل ميشه و کلا فشار رو بايد ثابت نگه داشته اگر ونت رو بيشتر کنيد بايد بخار بيشتري وارد بشه که فشار ثابت بمونه که اقتصادي نيست. اگه بخواي فشار رو بالاتر ببري بخار بيشتري وارد ميکني و فشار و ونت بخار هم بيشتر ميشه.

ونت بخار بسته به شرايط عملياتي و پروسه اي که در موردش صحبت ميشه خيلي بستگي داره، يه جا براي شما حفاظت از کاتاليست ها اهميت پيدا ميکنه يه جا صرفه جويي انرژي، پرسشتون خيلي دقيق نيست
با درود فراوان
بخش انتهايي فايل ضميمه(ميزان بخار خروجي از هوازدا) راببينيد

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
درود بسيار
منظورم فايل بالاي نوشته اصلي زير عكس گل باعنوان (ميزان بخار خروجي از هوازدا)
ببخشيد كه اول فايل رو ضميمه كردم و بعد ...

بله درست فرموديد دقت نکرده بودم.

همين مطالب رو حدودا هم عرض کردم. در برخي مدلهاي ظروف هوازدا ونت بالا ثابت هست و براي تغييراتش بايد بنيادي عمل کرد و مثلا يک لوله با قطر بيشتر قرار داد.
ونت خروجي به ميزان فشار وسل و قطر خروجي بخار بستگي داره. حجم آب دي ام ورودي در شرايط ثابت فشار و قطر فقط حجم بيشتري بخار جهت هوازدايي لازم داره

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسین عزیز

یه سوال داشتم خواهشا اگه میتونید کمک کنید

یه خط لوله با سیال گاز داریم که با فشار 60psiدر حال جریان است که بر اثربرخورد لوله صدمه دیده وسیال ازقسمت آسیب دیده خارج میگردد به نظر شما برای بدست آوردن دبی گاز در واحد زمان که قطر سوراخ نیز را درنظر گیردازچه فرمولی باید استفاده نمود وآیا نرم افزار خاصی است کهاین مدلسازی را انجام دهد؟

آیا با نوشتن معادله برنولی به نتیجه خاصی رسید یا مثل اریفیس باید ضریب تخلیه را درنظر گرفت؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با سلام خدمت مهندسین عزیز

یه سوال داشتم خواهشا اگه میتونید کمک کنید

یه خط لوله با سیال گاز داریم که با فشار 60psiدر حال جریان است که بر اثربرخورد لوله صدمه دیده وسیال ازقسمت آسیب دیده خارج میگردد به نظر شما برای بدست آوردن دبی گاز در واحد زمان که قطر سوراخ نیز را درنظر گیردازچه فرمولی باید استفاده نمود وآیا نرم افزار خاصی است کهاین مدلسازی را انجام دهد؟

آیا با نوشتن معادله برنولی به نتیجه خاصی رسید یا مثل اریفیس باید ضریب تخلیه را درنظر گرفت؟

یه راه رو من بر اساس تجربه بهت پیشنهاد می کنم، ابتدا محاسبات رو بر اساس شرایط سالم بودن خط لوله انجام بده و دبی رو بدست بیار. حالا دبی رو بر اساس اینکه خط لوله معیوب است از روی دستگاه کنترلی که روی سیستم نصب هستش بدست بیار بعدش از این اختلاف از روابط اورفیس کمک بگیر برای این محاسبه اما قطر هم مرکز یا غیر هم مرکز هم خیلی مهمه که از کدومش می خوای استفاده کنی و نتایج دقیق تری رو بهت ارائه بده.

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه راه رو من بر اساس تجربه بهت پیشنهاد می کنم، ابتدا محاسبات رو بر اساس شرایط سالم بودن خط لوله انجام بده و دبی رو بدست بیار. حالا دبی رو بر اساس اینکه خط لوله معیوب است از روی دستگاه کنترلی که روی سیستم نصب هستش بدست بیار بعدش از این اختلاف از روابط اورفیس کمک بگیر برای این محاسبه اما قطر هم مرکز یا غیر هم مرکز هم خیلی مهمه که از کدومش می خوای استفاده کنی و نتایج دقیق تری رو بهت ارائه بده.

ممنون از لطفتون
مهندس با فرض سالم بودن لوله براحتی میتوان دبی را محاسبه نمود چون سرعت متوسط گاز در لوله را 20M/Sمعمولا در نظر میگیرند وبا داشتن سطح مقطع دبی براحتی محاسبه میگردد وتا زمانی که لوله صدمه ندیده دبی را ثابت میتوان تصور نمود منتها مشکل اینه که وسایل اندازه گیری بر روی خط نصب نمیباشد

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون از لطفتون
مهندس با فرض سالم بودن لوله براحتی میتوان دبی را محاسبه نمود چون سرعت متوسط گاز در لوله را 20M/Sمعمولا در نظر میگیرند وبا داشتن سطح مقطع دبی براحتی محاسبه میگردد وتا زمانی که لوله صدمه ندیده دبی را ثابت میتوان تصور نمود منتها مشکل اینه که وسایل اندازه گیری بر روی خط نصب نمیباشد

اگه فشار در دو طرف محل آسیب دیده رو داشته باشید با توجه به اینکه سرعت 1 رو دارید به راحتی سرعت 2 و دبی خروجی از محل آسیب دیده قابل محاسبه است

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه فشار در دو طرف محل آسیب دیده رو داشته باشید با توجه به اینکه سرعت 1 رو دارید به راحتی سرعت 2 و دبی خروجی از محل آسیب دیده قابل محاسبه است

مهندس
فرمایشات شما کاملا صحیح است فشار دو مقطع مشخص است وبا داشتن معادله برنولی میتوان دبی را محاسبه نمود البته باید قطر محل اسیب دیده مشخص باشد منتها ایا مانند اریفیس ها باید ضریب تخلیه رو هم در نظر گرفت؟چون هدف حجم پرت شده گاز در واحد زمان است

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مهندس
فرمایشات شما کاملا صحیح است فشار دو مقطع مشخص است وبا داشتن معادله برنولی میتوان دبی را محاسبه نمود البته باید قطر محل اسیب دیده مشخص باشد منتها ایا مانند اریفیس ها باید ضریب تخلیه رو هم در نظر گرفت؟چون هدف حجم پرت شده گاز در واحد زمان است

نه اندازه قطر آسیب دیده تاثیرش و روی فشار میذاره یعنی هر چقدر قطر بیشتر افت فشار بیشتر پس اگه حتی قطر و نداشته باشیم قابل محاسبه است

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسان شیمی

من به محض باز نمودن درب filter***** ایستگاه ورودی شهر متوجه شدم که دود زیادی از محفظه در حال خارج شدن وحتی دراستانه اتش گرفتن بود که به سختی این شرایط مهار شد خواستم ببینم دلیل این فرایند به چه صورت قابل توجیه است ؟من حدس میزنم بدلیل وجود فلرات قلیایی در خط بوده که واکنش جانشینی صورت گرفته
خواستم ببیننم استدلال شما چیه وایا میتونید بگید واکنش صورت گرفته چیه؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسان شیمی

من به محض باز نمودن درب filter***** ایستگاه ورودی شهر متوجه شدم که دود زیادی از محفظه در حال خارج شدن وحتی دراستانه اتش گرفتن بود که به سختی این شرایط مهار شد خواستم ببینم دلیل این فرایند به چه صورت قابل توجیه است ؟من حدس میزنم بدلیل وجود فلرات قلیایی در خط بوده که واکنش جانشینی صورت گرفته
خواستم ببیننم استدلال شما چیه وایا میتونید بگید واکنش صورت گرفته چیه؟

شايد سوختن يه گاز يا اكسيد شدن يه فلز فعال (مثل كاتاليستها) در محفظه بوده. و نوع و كاربرد قي ل تر رو مشخص نكرديد ( امان از واژه‌گان نامانوس) ;)

• Like
واکنش ها: bera
سوختن خودبخودي

سوختن خودبخودي

شايد سوختن يه گاز يا اكسيد شدن يه فلز فعال (مثل كاتاليستها) در محفظه بوده. و نوع و كاربرد قي ل تر رو مشخص نكرديد ( امان از واژه‌گان نامانوس) ;)

درود:gol:
حدس مي زنم موضوع مطرح مربوط به صافي! ايستگاه گاز شهري باشه.
فكر مي كنم سوختني كه بهش اشاره شده مربوط به سولفيد آهن پيروفريك باشه كه از واكنش گاز سولفيد هيدروژن يا تركيبات مركاپتان(كه به مقدار بسيار ناچيز در گاز طبيعي وجود داره)با ساختار آهني توري صافيها يا بدنه اونها تشكيل مي شه.اين تركيب به محض تماس با اكسيژن هوا شروع به دود كردن و سوختن مي كنه و حتي ممكنه كه شعله ور بشه...خود من تاحالا چند موردش رو تو كاتاليستهاي واحد هيدروكراكر و صافيهاي ووردي سامانهPSA واحد هيدروژن سازي و بعضي جاهاي ديگه ديدم. بهر حال در چنين شرايطي،بايد احتياطات لازم صورت بگيره ودر صورت نياز و امكان، از آب براي كنترل شرايط سوختن سولفيد آهن استفاده بشه.
واكنش تشكيل:(در شرايطي كه اكسيژن نباشه يا غلظت سولفيد هيدروژن از اكسيژن بيشتر باشه اتفاق مي افته)

واكنش سوختن:

بدرود:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پمپ به مایعات سرعت می دهد یا فشار؟

پمپ وکمپرسورها بوسیله انتقال انرزژ ی باعث افزایش فشار سیال می گردند با این تفاوت که پمپ ها برای مایعات ولی کمپرسورها برای سیالاتی چون گازها استفاده میگردند

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
رابطه سرعت و فشار در سیالات چگونه است ؟مستقیم یا معکوس

از رابطه هاگن-پوازی و دارسی ویسباخ در سیالات اگه نگاه کنید می بینید که اختلاف فشار با دبی وسرعت رابطه مستقیمی دارد

بالا