صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرينآخرين
نمايش نتايج 11 تا 20 از 31

تاپیک: حشره شناسی پزشکی

 1. #11
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  کک انسانی
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  , Pulex irritans.


  The Cat Flea
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  , Ctenocephalides felis.
  کک گربه زنده
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  felis, showing actual colour.


  لارو کک گربه
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  لارو

  کک موشی
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  The Rat flea, Xenopsylla cheopis
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

 2. تشكرها از اين پست


 3. #12
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض

  تریپانوزو میاز آمریکایی (بیماری شاگاس)
  تریپانوزوما کروزی (Trypanosoma cruzi) یگ انگل داخل سلولی اجباری بوده و عامل ایجاد کننده بیماری تریپانوزومیاز آمریکایی یا بیماری شاگاس می باشد. انتقال این انگل به انسان توسط ساس خون خوار Triatomine یا بینی مخروطی (cone nose یا kissing) صورت می گیرد. این ساس ها در شکاف و شیارهای دیوارهای خانه های قدیمی در مناطق روستایی زندگی می کنند. این حشرات شب فعال بوده و بدنبال خون خواری از انسان مقادیر زیادی انگل را از طریق ترشحات مدفوعی خود در محل خونخواری آزاد می کنند؛ در صورت خاراندن و زخمی کردن محل، این انگل ها می توانند وارد زخم شوند. انتقال انگل همچنین می تواند از طریق انتقال خون، پیوند عضو و نیز جفت صورت گیرد.  انتشار جغرافیایی:
  تقریباً 25% از جمعیت آمریکای لاتین در خطر ابتلا به این عفونت قرار دارند. این بیماری در مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی وجود دارد. اما موارد ابتلا به آن در ایالات متحده نادر می باشد.
  مخصوص آمریکای جنوبی، مرکزی و برخی نقاط خاص است و در ایران موردی ندارد ([مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]).

  علایم بالینی: مسافرین به ندرت دچار این عفونت می گردند و تنها در صورت بازدید از نواحی روستایی در مناطق اندمیک در ریسک ابتلا قرار می گیرند. بیماری شاگاس دارای 3 مرحله بالینی می باشد. مرحله حاد و مزمن. عفونت حاد معمولاً بدون علامت می باشد اما می تواند با تورم موضعی محل گزش، تب و در 5 تا 10% موارد، مننگوانسفالیت، میوکاردیت و یا هر دو همراه باشد. تظاهرات گوارشى عبارتند از: مگاازوفاگوس (با علائم دیسفاژی، اُدینوفاژی، درد سینه و رگورژیتاسیون) و مگاکولون (با علائم درد شکم، یبوست مزمن، انسداد، سوراخ‌شدگی، سپتیسمی، و حتى مرگ). طول مدت مرحله مزمن متغیر بوده اما می تواند به 10 تا 20 سال نیز برسد.
  تشخیص: تشخیص بیمارى شاگاس حاد نیاز به دیدن انگل دارد که ممکن است در بررسى بافى‌کت یا خون تازه یا اسمیر نازک یا ضخیم خون یافت شود. اگر مشاهده مستقیم موفقیت‌آمیز نبود، مى‌توان از تلقیح به موش و کشت در محیط‌هاى اختصاصى کمک گرفت. بیمارى مزمن با کمک سرولوژى تشخیص داده مى‌شود. CF، ایمونوفلورسانس، و الیزا همگى موجود هستند اما مثبت کاذب آنها زیاد است. به همین علت توصیه مى‌شود که هر تست مثبت را با دو تست دیگر تأیید نمود.  پیشگیری و درمان: از آنجایی که ساس های منتقل کننده انگل شب فعال می باشند، مسافرین می توانند با خودداری از ماندن در کنار ساختمان های قدیمی در شب و خودداری از چادر زدن یا خوابیدن در خارج از منزل در مناطق اندمیک تا حد زیادی خود را نسبت به این بیماری محافظت نمایند. هیچگونه واکسنی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. اقدامات محافظتی شامل سم پاشی منازل آلوده، استفاده از پشه بندهای آغشته به حشره کش و رعایت احتیاطات مربوط به مواد غذایی می باشد.
  نیفورتیموکس (Nifurtimox) در ایالات متحده تنها داروئى است که بر تریپانوزوماکروزى تأثیر دارد. این دارو مدت و شدت بیمارى حاد را کاهش مى‌دهد اما تأثیر آن در ریشه‌کنى انگل پائین است به‌طورى که تقریباً ۷۰ درصد از عفونت‌هاى حاد را از نظر انگلى درمان مى‌نماید. درمان بایستى سریع و با دوز روزانه ۱۰-۸ mg/kg در بزرگسالان، ۱۵-۵/۱۲ mg/kg در نوجوانان، و ۲۰-۱۵ mg/kg در کودکان ۱۰-۱ سال شروع شود. درمان به‌صورت خوراکی، چهار بار در روز و به‌مدت ۱۲۰-۹۰ روز ادامه مى‌یابد. نیفورتیموکس را مى‌توان از CDC تهیه نمود. پس از سال‌ها بحث توصیه مى‌شود که بیماران آلوده به تریپانوزوما کروزى بدون توجه به وضعیت بالینى و مدت عفونت آنها درمان شوند.

  مسافرین باید جهت تشخیص و درمان این بیماری با یک متخصص بیماری های عفونی یا متخصص بیماری های گرمسیری مشورت نمایند.[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 4. تشكر از اين پست


 5. #13
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  تعریف رشته حشره شناسی پزشکی از زبان ویکپدیا

  حشره‌شناسی پزشکی یکی از شاخه‌های علم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌باشد که به بررسی ومطالعه حشرات زیان آور که برای انسان مضر می‌باشد، می‌پردازد.
  بزرگ‌ترین شاخه جانوری شاخه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌باشد. همانطور که از نام آنها پیداست دارای پاهای بندبند می‌باشند. بزرگ‌ترین [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] آنها حشرات می‌باشند.
  شاخه بند پایان از ۵ رده تشکیل می‌شود.

  1. رده حشرات شامل پشه‌ها، ملخ‌ها، مگس‌ها، شپش‌ها، پروانه‌ها، زنبورها، سوسکها و... می‌باشد.
  2. رده عنکبوتیان که عنکبوت‌ها، عقرب‌ها، رطیل‌ها، کنه‌ها، مایت‌ها، و... را شامل می‌شود.
  3. رده سخت پوستان شامل انواع خرچنگ‌ها، میگوهاو... را شامل می‌شود.
  4. رده صدپایان
  5. رده هزارپایان

  تمام این رده‌ها شامل موجوداتی هستند که از نظر پزشکی کم وبیش اهمیت دارند.به عنوان مثال پشه آنوفل ناقل عامل بیماری مالاریا، مگس‌های تسه تسه و سیمولیوم به ترتیب [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] عامل بیماریهای مرض خواب وکوری رودخانه، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ناقل عامل بیماری [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌باشند.
  صفات عمومی حشرات:

  1. بزرگ‌ترین رده در شاخه بندپایان می‌باشند.
  2. دارای پراکندگی وسیع می‌باشند.
  3. بدن اینها از سه قسمت سر، سینه وشکم تشکیل شده‌است.
  4. دارای [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ](آنتن) می‌باشند.که در شناخت و تقسیم بندی اهمیت دارند.
  5. دارای [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] خارجی می‌باشند.
  6. بعضی از آنها دارای بال و بعضی دیگر بدون بال می‌باشندکه در شناخت وتقسیم بندی اهمیت دارد.
  7. همه اینها ۳ زوج پا دارند.به همین دلیل به اینها [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] گفته می‌شود.
  8. دستگاه گردش خون در سطح پشتی قرار گرفته واز نوع باز است.
  9. در اینها خون دررساندن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] اهمیت چندانی ندارد.
  10. دستگاه تنفسی در حشرات سیستم تراشه‌ای نام داردکه ارتباط خارجی آن به وسیله منافذ خارجی به نام [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌باشد.
  11. دستگاه دفع مواد زاید لوله‌های [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نام دارد.
  12. به طور معمول جثه حشرات کوچک می‌باشد.
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

 6. #14
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  خلاصه پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته حشره شناسی پزشکی آقای مهندس حسینی چنگی
  بررسي مورفومتريک کنه سخت Hyalomma anatolicum جنس نر جمع­آوري شده از غرب ايران
  نگارش
  اسدالله حسيني چگني
  استاد راهنما
  دکتر عبدالحسين دليمي اصل
  استاد مشاور
  دکتر محمد عبدي­گودرزي
  زمستان 1388
  چكيده:
  کنه­هاي بالاخانواده Ixodoidea و به خصوص اعضاي دو خانواده مهم Ixodidae و Argasidae (کنه­هاي سخت و نرم)، ناقلين کارآمد عوامل بيماري­زاي مهم حيواني و انساني مي­باشند. در اين ميان کنه­هاي سخت جنس Hyalomma علاوه بر اهميت فوق، از نظر تاکسونومي و تشخيص همواره مورد بحث بوده­اند. يکي از اين گونه­ها Hyalomma anatolicum است که درفون هيالوماهاي کشور ما نيز وجود دارد و داراي فراوان­ترين پراکنش مي­باشد. اين گونه به لحاظ انتقال اجرام عفوني دامي مانند تيلريوز و انساني به خصوص ويروس تب خونريزي دهنده کنگو کريمه، همچنين کم­خوني، ايجاد حساسيت و تحريک دام و در نهايت کاهش توليد شير و گوشت داراي اهميت فوق­العاده­اي از نظر دامپزشکي، پزشکي و اقتصادي مي­باشد.
  با وجود اهميت زياد اين گونه،اما هنوز مطالعات دقيقي در مورد بيولوژي، اکولوژي، سيستماتيک مولکولي و حتي مورفولوژيک اين گونه انجام نشده است. مطالعات Delpy در دهه­هاي 20 و 30 ه.ش. مربوط گونه­هاي معدودي مي­باشد که هنوز هم جاي مطالعه بيشتر دارد، به علاوه وي عمدتاً بر روي نتاج­هاي آزمايشگاهي و نه کنه­هاي طبيعت مطالعه کرده است. ما کليد تشخيصي جامع و کاملي که تمام گونه­هاي ايران را پوشش دهد، نداريم و تشخيص بر مبناي کليد کشورهاي همسايه است. کليد تشخيصي دلپي نياز به بررسي مجدد دارد و کليدهاي پراکنده ديگر، عملاً کاربردي نيستند، به علاوه موجوديت برخي گونه­ها مانند هيالوما مارژيناتوم کمپلکس هنوز به درستي مشخص نيست گذشته از آنکه هنوز بيولوژي و اکولوژي آن مشخص نشده است. اولين قدم در راه تهيه يک کليد تشخيصي خوب، شناسايي ويژگي­هاي مورفولوژيک يک گونه در سراسر محدوده­اي است که مي­خواهيم براي آن کليد داشته باشيم (که دلپي نيز بر روي آن تاکيد داشت) و تشخيص صحيح زماني ميسر است که ما نمونه­هاي بسياري از يک گونه را مطالعه و سپس اقدام به نوشتن کليد تشخيصي کنيم. اين مطالعه ادعا دارد که اولين قدم را در حل اين مساله و با يکي از از مهمترين هيالوماهاي ايران برداشته است.
  در اين تحقيق، که قسمتي از يک مطالعه وسيع­تر است و تقريباً تمام کشور ايران را پوشش مي­دهد، نمونه­هاي هيالوما آناتوليکوم از پنج ناحيه جغرافيايي واقع در دو استان خوزستان و لرستان، جمع­آوري شدند و صفات و خصوصيات مورفولوژيک با اهميت براي تشخيص اين گونه و خصوصيات افتراقي با ساير گونه­هاي نزديک به آن، مورد بررسي مورفومتريک قرار گرفتند. صفات مورد مطالعه شامل هفت صفت کمي، سه صفت کيفي و چهار صفت نسبتي بودند که توسط استريوميکروسکوپ اندازه­گيري شدند. داده­هاي به دست آمده در بسته نرم­افزاري SPSS (ver-16) (تست آنوا و تي­تست) تحليل شدند و جداول مربوطه شد. در ادامه با استفاده از drawing tube از اشکال متنوع اين گونه در مناطق مورد مطالعه تصوير قلمي تهيه شد.
  نتايج نشان مي­دهد که تمام صفات کمي مورد مطالعه در پنج ناحيه جغرافيايي با هم اختلاف معني­دار دارند. در ميان نسبت­هاي کمي نيز به جز نسب طول شيار جانبي/طول اسکوتوم تمام صفات ديگر معني­دار شدند. آزمون تي­تست معني­داري برخي صفات کمي را در دو جامعه 1 (وجود صفت) و 2 (عدم وجود صفت) نشان داد.
  تفسير نتايج اين مطالعه نشان مي­دهد که کنه سخت هيالوما آناتوليکوم در پنج ناحيه جغرافيايي داراي تنوع در صفات مورفولوژيک است و تنها صفتي که ثابت بود، نسبت طول شيار جانبي/طول اسکوتوم مي­باشد. دامنه و ميزان تنوع کمي صفات مورفولوژيک هيالوما آناتوليکوم متضمن اين واقعيت است که براي تشخيص صحيح و تهيه کليد شناسايي اين گونه، بايد در نظر گرفته شوند.
  کليد واژه: هيالوما آناتوليکوم، صفات مورفولوژيک، بررسي مورفومتريک، تنوع مورفولوژيک، ايران
  ويرايش شده توسط eliot -esf در 2011/9/12 در ساعت 11:23 AM
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

 7. #15
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  خلاصه پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته حشره شناسی پزشکی آقای مهندس یاسر سلیم آبادی

  عنوان:
  بررسي ميزان ﺁلودگي كنه هاي ايگزوديده و ﺁرگازيده دام های اهلی به ويروس تب خونريزي دهنده كريمه وكنگو (CCHF) با روش RT- PCR عليه ويروس CCHF در (استان يزد) سال هاي1388 -1387
  اساتید راهنما:
  دکتر زکیه تلمادره ای، دکتر صادق چینی کار
  اساتید مشاور:
  دکتر حسن وطن دوست، دکتر محمد علی عشاقی، دکتر سهیلا حکمت
  مقدمه:
  تب خونریزی دهنده کریمه و کنگو (CCHF)، یک بیماری منتقله توسط کنه هاست. ویروس عاملCCHF از جنس نایروویروس،خانواده بونیاوویریده می باشد. این ویروس با چندین روش به انسان انتقال می یابد که شامل: گزش کنه، تماس مستقیم با گوشت تازه و خون حیوان آلوده. این بیماری در حال حاضر به صورت اسپورادیک در آفریقا، آسیا و اروپا رخ می دهد. در این بیماری کنه ها هم به عنوان مخزن و هم به عنوان ناقل عمل می کنند. چوپانان، کارگران کشتارگاه ها، دامپزشکان و کلیه افرادی که در تماس مستقیم با دام ها و کنه ها هستند در معرض خطر آلودگی بیشتری نست به بقیه افراد هستند.
  مواد و روش ها:
  یک مطالعه مولکولی بر روی کنه های سخت استان یزد در طول یک سال صورت گرفت و 140 کنه سخت)شامل3 جنس و 7 گونه ) که از روستاهای استان به صورت تصادفی جمع آوری شدند، از نظر آلودگی به ویروس CCHF با استفاده از روش RT-PCR مورد بررسی قرار گرفتند.
  نتایج:
  نتایج این بررسی نشان داد که ژنوم ویروس در 5.71% از کنه ها وجود دارد. کلیه کنه های مثبت مربوط به جنس هیالوما بودند.کنه های مثبت شامل: هیالوما درومداری، هیالوما مارجیناتوم، هیالوما آناتولیکوم، هیالوما دتریتوم، هیالوما آسیاتیکوم بودند. نتایج همچنین مشخص کردند که در ریفیسفالوس سانگوینیوس و درماسنتور مارجیناتوس آلودگی به ژنوم ویروس CCHF وجود ندارد. در این مطالعه جنس هیالوما به عنوان ناقل اصلی در منطقه مورد مطالعه بود. استفاده از برخی ترکیبات کنه کش یا استفاده از دور کننده های کنه ای که باعث محافظت در برابر گزش کنه ها می شود، دو روش مناسب برای کاهش خطر انتقال بیماری هستند.
  کلمات کلیدی: تب خونریزی دهنده کریمه و کنگو، کنه ، یزد، RT-PCR
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

 8. #16
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  خلاصه پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته حشره شناسی پزشکی آقای مهندس کامیار امرایی

  عنوان پایان نامه: مقایسه حساسیت فرم های بیولوژیک آنوفل استفنسی به پلاسمودیوم برگئی

  مقدمه: مالاریا مهمترین عفونت انگلی در جهان است که توسط گونه های بخصوصی از پشه های آنوفل منتقل می شود. آنوفل استفنسی یکی از پنج ناقل مهم مالاریا در دنیا و مهمترین گونه ناقل در جنوب ایران است. در ایران سه جمعیت جغرافیایی مهم از این گونه وجود دارد که مطالعاتی در زمینه خصوصیات ژنتیکی و مرفولوژیکی آنها و همچنین تفاوت در خاصیت همآگلوتیناسیون و تفاوت در تعداد ریج های تخم این جمعیت های جغرافیایی صورت گرفته است اما اطلاعاتی مبنی بر مقایسه حساسیت آنها به پلاسمودیوم در دست نیست، لذا این مطالعه برای اوّلین بار در دنیا صورت گرفت. روش کار: چهار جمعیت جغرافیایی آنوفل استفنسی شامل بندرعباس، ایرانشهر، کازرون و همچنین جمعیت Beech در شرایط استاندارد انسکتاریوم پرورش داده شد. به منظور اپتیمم کردن سیستم آلوده سازی ابتدا اثر فنیل هیدرازین بر میزان رشد اشکال جنسی انگل در بدن موش آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت. پشه ها با روش خونخواری مصنوعی به انگل پلاسمودیوم برگئی سوش ANKA آلوده شدند سپس با تشریح پشه ها در فواصل زمانی معین میزان آلودگی به مراحل مختلف انگل در پشه ها تعیین شد. اطلاعات بدست آمده با استفاده از روش های آماری آنالیز گردید. نتایج: نتایج حاصل از شمارش تعداد ریج تخم حاکی از آن بود که جمعیت Beech متمایل به Type form، جمعیت های بندرعباس و کازرون Intermediate و جمعیت ایرانشهر Mysorensis بودند. فنیل هیدرازین تٲثیر واضحی را در افزایش میزان پارازیتمی و اشکال جنسی انگل در خون موش ها نشان داد. در بررسی سیکل اسپوروگونی انگل در بدن پشه ها به ترتیب جمعیت های Beech ، کازرون، ایرانشهر و بندرعباس بیشترین آلودگی به انگل را در مراحل اووسیست و اسپروزوئیت نشان دادند. بحث و نتیجه گیری: با استفاده از فنیل هیدرازین، بهترین زمان برای آلوده سازی پشه ها ٤ تا ٧ روز پس از تزریق انگل به موش ها تعیین گردید. جمعیت Beech حساس ترین جمعیت به انگل پلاسمودیوم برگئی بود و متعاقب آن جمعیت های کازرون و ایرانشهر بودند، جمعیت بندرعباس نیز کمترین حساسیت به انگل را نشان داد. عوامل محیطی نه تنها بر روی سازگاری پشه ها با محیط مٶثر هستند بلکه در تطابق پشه های ناقل با انگل پلاسمودیوم نیز تاثیرگذار هستند. اختلاف حساسیت جمعیت های جغرافیایی در مطالعات مربوط به اثر تعاملی پلاسمودیوم و پشه های آنوفل با تٲکید بر تولید واکسن همچنین مطالعات تکامل سازگاری انگل و ناقل کاربرد دارد.
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

 9. #17
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  خلاصه پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته حشره شناسی پزشکی آقای دکتر احمد علی حنفی بجد
  عنوان:
  استفاده از روش سنجش از دور (Remote Sensing) و سیستم اطلاعات جغرافیایی (Geographical Information System) جهت راه اندازی سیستم مانیتورینگ مالاریا در کانون اندمیک بشاگرد استان هرمزگان
  اسـتادهای راهنما:
  دکتر حسن وطن دوست – دکتر محمدعلی عشاقی
  خلاصه فارسی:

  مالاریا مهم ترین بیماری منتقله توسط پشه ها در ایران به شمار می رود. در حال حاضر کانون های این بیماری در بخش هایی از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان وجود دارند. استان هرمزگان حدود 38 درصد از کل موارد مالاریای کشور را در خود جای داده و شهرستان بشاگرد یکی از مهم ترین کانون های این استان در سال های اخیر بوده است. موارد مالاریا که اغلب در اثر انتقال محلی هستند، از بخش های مختلف این شهرستان گزارش شده اند.
  در این تحقیق یک مطالعه گذشته نگر بر روی موارد بیماری طی سال های 1378 تا 1388، به همراه یک بررسی مقطعی برای تعیین خصوصیات حشره شناسی آنوفل های این شهرستان و ارزیابی سطح آگاهی و عملکرد مردم منطقه نسبت به مالاریا در سال های 89-1388 انجام شد. منطقه مورد مطالعه برای بررسی موارد بیماری شامل تمام آبادی های شهرستان بشاگرد بود، ولی اطلاعات حشره شناسی و بررسی سطح دانش، نگرش و عملکرد مردم نسبت به مالاریا از پنج روستای دهستان های سردشت و جگدان که براساس سهولت دسترسی، سابقه انتقال محلی مالاریا و خصوصیات جغرافیایی انتخاب شدند، بدست آمد. برای استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی، داده های بدست آمده وارد نرم افزار ArcGIS9.2 شد. تصویر ماهواره IRS منطقه مورد مطالعه از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح تهیه و به کمک نرم افزار ER Mapper آنالیز گردید. با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی علاوه بر تعیین نقاط پرخطر از نظر انتقال مالاریا در سال های مختلف، آنالیز مکانی انتشار بیماری در سال ها و ماههای دوره مطالعه انجام شد. آنالیز اطلاعات موجود در پرسشنامه طراحی شده برای سطح آگاهی، نگرش و عملکرد مردم منطقه نسبت به مالاریا با استفاده از نرم افزار SPSS 11.5 صورت گرفت.
  در دوره یازده ساله مورد مطالعه 16199 مورد ابتلا به مالاریا ثبت شده بود. پلاسودیوم ویواکس (38/98 %) عامل اصلی بیماری در شهرستان بشاگرد است، ولی موارد ابتلا به پلاسمودیوم فالسیپاروم (61/1 %) و آلودگی توام با هر دو انگل (01/0 %) نیز وجود دارد. با توجه به کامل نبودن اطلاعات موجود در سال های 1378 تا 1380 بررسی شاخص های مختلف بیماری در فاصله سال های 1381 تا 1388 انجام شد و از آمار سه سال اول دوره بررسی برای تولید نقشه های پراکندگی موارد ماهیانه و سالیانه بیماری استفاده گردید. اوج موارد بیماری بشاگرد در سال 1386 اتفاق افتاده است. بالاترین شاخص انگلی سالیانه (API) در سال 1386 و معادل 27/145 در هزار و کمترین مقدار این شاخص 29/6 در هزار در سال 1388 بود. اوج موارد مالاریا در این منطقه طی ماههای شهریور تا آبان رخ می دهد.
  نتایج بررسی فون آنوفل های منطقه نشان می دهد 8 گونه شامل: آنوفل کولیسیفاسیس، آنوفل دتالی، آنوفل استفنسی، آنوفل سوپرپیکتوس، آنوفل فلوویاتیلیس، آنوفل مغولنسیس، آنوفل تورخدای و آنوفل آپوکای در شهرستان بشاگرد فعالیت دارند. پنج گونه اول از ناقلین مالاریا در ایران به شمار می روند. بستر و حاشیه رودخانه ها از مهم ترین زیستگاههای لاروی آنوفلینه بشاگرد محسوب می شوند. بررسی 662 عدد آنوفل های بالغ جمع آوری شده در ماههای اردیبهشت و شهریور از اماکن داخلی و پناهگاه خارجی مصنوعی در سال 1389 به روش ملکولی نشان داد همه نمونه ها فاقد آلودگی انگلی هستند. بررسی سطح حساسیت سه گونه آنوفل استفنسی، آنوفل کولیسیفاسیس و آنوفل دتالی نسبت به دوز تفکیکی حشره کش های ددت، مالاتیون، پروپکسور، بندیوکارب و دلتامترین نشان دهنده مقاومت آنوفل استفنسی به ددت و تحمل پذیری نسبی آنوفل استفنسی و آنوفل دتالی به دلتامترین است. همچنین آنوفل استفنسی به بندیوکارب و آنوفل دتالی به مالاتیون متحمل و نسبت به بقیه حشره کش ها حساس بودند، ضمن این که آنوفل کولیسیفاسیس نسبت به همه حشره کش ها حساسیت نشان داد. بررسی سطح حساسیت این سه آنوفل نسبت به دوز تفکیکی 4 لاروکش فنتیون، فنیترتیون، تمفوس و مالاتیون نیز نشان دهنده تحمل آنوفل استفنسی به فنتیون بود، در حالی که هر سه گونه نسبت به بقیه لاروکش ها حساس هستند.
  ایران در مرحله پیش حذف مالاریا قرار دارد. در چنین موقعیتی راهکارهای مبتنی بر جامعه در کنترل مالاریا حائز اهمیت هستند. به منظور اجرای صحیح فعالیت های حذف مالاریا نیاز به درک صحیح از دانش، نگرش و عملکرد جامعه نسبت به بیماری وجود دارد. بنابراین یک مطالعه KAP در روستاهای مورد مطالعه در سال 1388 انجام شد. در مجموع 494 سرپرست خانوار یا همسر آنها به سوالات پرسشنامه پاسخ دادند. بیش از 33 درصد از مردم منطقه مورد مطالعه وضعیت اقتصادی خوبی نداشتند و در کپر زندگی می کردند. سطح بیسوادی در بین افراد پاسخگو نسبتا بالا بود (2/44%) و به طور معنی داری بر دانش و عملکرد آنها در مورد مالاریا تاثیر داشت (05/0< P). آنالیز توصیفی نتایج نشان داد که تفاوت معنی داری بین جنس، شغل و سابقه ابتلا به مالاریا در بین اعضای خانوار افراد مصاحبه شونده با دانش و عملکرد آنها در مورد مالاریا وجود دارد (05/0< P). دانش پاسخ دهنده ها در مورد راههای انتقال مالاریا نسبتا خوب بود، به طوری که 1/72% آنها پشه را به عنوان ناقل بیماری معرفی کردند و اکثر آنها حداقل یکی از علائم انتقال مالاریا را به درستی برشمردند. عملکرد افراد مصاحبه شونده نیز متوسط رو به پایین بود، 5/59 درصد آنها از پشه بند استفاده می کردند و 3/9% آنها توری بر روی در و پنجره محل سکونتشان نصب کرده بودند. در مجموع دانش، نگرش و عملکرد افراد پاسخگو در این بررسی در بعضی موارد نسبتا خوب بود، اما نیاز به ارتقاء با آموزش های ادواری دارد.
  یک بانک اطلاعاتی حاوی موارد مالاریا در سال های 1378 تا 1388 به تفکیک روستاهای شهرستان بشاگرد، اطلاعات جمعیتی، پراکندگی ناقلین در مناطق مورد بررسی، وضعیت دسترسی به آب آشامیدنی سالم، برق، راههای روستایی، دسترسی به خدمات بهداشتی، آموزشی و رفاهی آنها در نرم افزار ArcGIS 9.2 ایجاد شد. سپس نقشه های پراکندگی موارد مالاریا در سال های دوره مطالعه و نقشه های میانگین موارد یازده ساله ماههای مختلف سال تهیه و آنالیز زمانی و مکانی نقاط پرخطر از نظر انتقال مالاریا به روش IDW انجام شد. این نقشه ها تمرکز موارد بیماری را بیشتر در دهستان های گافروپارمون و گوهران نشان می دهد و می توان دینامیک کانون های پرخطر را در ماهها و سال های مختلف در آنها مشاهده نمود. با استخراج پیسکل های آب های سطحی و پوشش گیاهی از تصویر ماهواره منطقه و تطبیق لایه های رودخانه های اصلی و فرعی، نقاط هم دما، نقاط هم رطوبت و همچنین لایه های ارتفاع و شیب، مناطق پرخطر از نظر قابلیت انتقال مالاریا در نقاط مختلف شهرستان شناسایی گردید. سپس با آنالیز مکانی مجموع وزن سلول های مختلف لایه های رستری تولید شده و افزودن لایه های موارد بیماری، تراکم جمعیت، کاربری زمین، شاخص های توسعه و اقدامات کنترل به آن، وزن سلول های مختلف هر نقشه از نظر احتمال بروز مالاریا محاسبه گردید. بر این اساس شهرستان بشاگرد در 5 گروه بسیار کم خطر، کم خطر، خطر متوسط، خطر زیاد و خطر بسیار زیاد از نظر انتقال مالاریا طبقه بندی شد. با توجه به اطلاعات بدست آمده می توان در این شهرستان سه استراتوم برای برنامه عملیاتی کنترل و مدیریت مالاریا تعریف کرد که برای هر کدام لازم است برنامه جداگانه ای نوشته شده و به مرحله اجرا در آید.
  با توجه به نتایج این مطالعه پیشنهاد می شود سطح دانش مردم منطقه در مورد مالاریا با آموزش های ادواری ارتقا یابد؛ مطالعات تکمیلی به منظور تعیین آلودگی انگلی به پلاسمودیوم در آنوفل های بشاگرد انجام شود؛ پایش مقاومت به حشره کش ها که یکی از اجزای اصلی برنامه های کنترل ناقل در مدیریت تلفیقی ناقلین به شمار می رود، هر سال قبل از شروع عملیات سمپاشی صورت گرفته و نقشه پراکندگی گونه های مقاوم و یا خطر بروز مقاومت تهیه گردد؛ و در نهایت استفاده از نرم افزار جی آی اس به منظور ورود اطلاعات به روز مالاریا و عوامل موثر بر آن در مرکز بهداشت شهرستان بشاگرد عملیاتی شود.
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

 10. تشكر از اين پست


 11. #18
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض  اگر از نیش حشرات کلافه شده اید یا واقعا نمی خواهید به آشپزخانه ای برای پشه های حریص و گرسنه تبدیل شوید، می توانید با چند راهکار طبیعی سلاح این موجودات موذی و نامرئی را بی اثر کنید.
  به گزارش ایسنا، اگر از خودتان پرسیده اید که چرا طبیعت این خون آشام های مزاحم را در خود پرورش می دهد باید بدانید که همین طبیعت راه های مقابله با آنان را نیز در خود دارد.
  پایگاه اینترنتی «کامن سنس» در مقاله جدیدی این ترفندهای طبیعی برای مقابله با کاهش خارش محل نیش حشرات را توصیح داده است که عبارتند از:
  -پس از نیشن زدن پشه به محضی که توانستید روی محل گزیدگی را سرکه سیب بمالید. اگر گزیدگی در بیشتر قسمت های بدن شما ایجاد شده می توانید داخل وان حمام را از آب گرم پر کنید و داخل آن دو تا سه فنجان سرکه سیب بریزید و درون وان مدتی قرار بگیرید.
  -می توانید قسمت داخلی پوست موز را روی محل نیش پشه قرار دهید تا به سرعت خارش پوست متوقف شود.
  -برای بهبود گزیدگی های بزرگ که موجب تورم و خارش شدید پوست مثل کهیر می شوند خمیری از جوش شیرین و آب تهیه کنید و سپس این خمیر را به آرامی روی محل گزیدگی قرار دهید.
  -قرار دادن یک برش تازه از پیاز روی محل گزیدگی به مدت چند دقیقه می تواند خارش پوست را برطرف کند البته پس از بهبودی، پوست خود را آب بکشید.
  -گاهی اوقات خمیر دندان با طعم نعناع هم می تواند مفید باشد و قرار دادن آن روی محل گزیدگی تورم و خارش محل گزیدگی را کاهش می دهد.
  -اگر بر اثر گزیدگی یا خارش زیاد پوست شما خراشیده شده مقدار کمی لیمو یا آب لیمو را روی محل خراشیدگی قرار دهید تا زخم ایجاد شده بهبود یابد و عفونت نکند. شاید این کار اندکی موجب سوزش شود اما تاثیر زیادی دارد.
  منبع: روزنامه کیهان، شماره 20020 به تاریخ 20/6/90، صفحه 7 (دانش و پژوهش)
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 12. تشكر از اين پست


 13. #19
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]  طبق آمار سازمان بهداشت جهاني [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ها سالانه 33 مليون تن مواد غذايي را از بين مي برند ، كه براي تغذيه 130 مليون نفر كافي است. از آن گذشته بعلت رشد شديد دندانها موجب خرابي مواد و تجهيزات در انبارها ، كارخانجات و ... مي گردند. از طرف ديگر بيماري هاي منتقله توسط جوندگان موجب اهميت پزشكي اين موجودات است كه مبارزه با آنها را حائز اهميت مي گرداند .جوندگان به عنوان مخزن بسياري از بيماري هاي مسري انسان و حيوانات مي باشند:ا کثر گونه هاي جانوري ناقل و ناشر امراض عفوني و مسري مختلف انسان و ساير حيوانات مي باشند که بعضي از آنها به وسيله خود جوندگان و برخي ديگر توسط انگل هاي خارجي آنها به انسان و حيوانات منتقل مي شوند. بيماري هايي که توسط [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] منتقل و پخش مي شوند طيف وسيعي دارند، نظير طاعون، جذام، تولارم، تب راجعه، سل، کچلي، لپتوسپيروز، بيماري لايم و ... .
  تصاويري از [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] خانگي  موش خانگي (Musmusculus)

  موشهاي خانگي قابليت فوق العاده اي براي تطابق با محيط هاي مختلف دارندو درطول سال در داخل ساختمانها زادو ولد مي كند.اندازه آنها كوچك و وزنشان در حدود 15 تا 30 گرم مي باشد. طول دم و بدن آنها مساوي ،گوشها نسبتابزرگ و چشمهاي درشت و رنگ آنها خاكستري متمايل به قهوه ايي است.موش خانگي بر خلاف موشهاي بزرگ كه نمي توانند بدون آب زنده بمانند با استفاده از سيستم تغليظ ادرار در كليه آب را ذخيره مي كند و بيشتر آب را از طريق مواد غذايي آبدار تامين مي كند . ميزان آب در كنترل جمعيت اين موش بسيار موثر است. موشهاي خانگي شب فعال هستند و شبها براي تغذيه از لانه خود خارج مي شوند ،اين موشها كمتر به ايجاد لانه علاقه دارند و بيشتر از شكاف ديوارها يا از بين درز آجر خانه ها براي زندگي ا ستفاده مي كند و با وجود شرايط مساعد و امن بودن مكان ،درز يا شكاف را گسترش داده و آن را بزرگتر مي كند،جالب است بدانيد كه اين موشها 5 تا 6 بار در سال آبستن شده و هر بار 6 تا 10 بچه مي زايند.  تصاويري از موش سقف  موش سقف (Rattus Rattus )

  اين موش به [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] سقف يا موش انباري يا موش سياه يا موش كشتي نيز شهرت دارد .اين موش بسيار چالاك و تند و تيز است و براحتي از درخت بالا مي رود . ب اين موش زندگي در بالاي ساختمانها و سقفهاي چوبي را ترجيح مي دهد علاقه اين موش به مواد غذايي گياهي بيشتر از مواد حيواني و گوشتي است ولي از مواد غذايي حيواني هم تغذيه مي كند. طبق مطالعات انجام شده در ژاپن ، اين موشها عادات غذايي خاصي را دنبال مي كنند و در انبار مغازه هاي خشكبار خواربار سوپر ماركتها كه معمولا"غذا را در طبقات بالا قرار مي دهند يافت مي شوند. اين موش نيز به آب بسيار وابسته است بدليل توانايي حركت بر روي سيمها كابلها طنابهاي كشتي براحتي از نقطه ايي به نقطه ديگر حركت مي كند و همچنين شناگر بسيار خوبي است. موشهاي سياه يا موشهاي سقف لانه هاي خود را در بخشهاي بالاي سقف يا درختان مي سازند و در آنجا توليد مثل مي كنند اين موش نيز همچون موش قهوه ايي 40تا 30 گرم غذا در روز مصرف مي كند ولي از نظر اندازه از موش قهوه ايي كوچكتر است . جالب است بدانيد در مطالعات انجام شده اين موش بر روي درختان كاج و سرو زندگي مي كرده نحوه استفاده از دانه كاج را به فرزندان خود آموزش مي داده است در حاليكه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] قهوه ايي حتي قادر به باز كردن دانه كاج نبوده است .  تصاويري از مـوش فاضلاب

  منبع: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  ويرايش شده توسط eliot -esf در 2011/9/17 در ساعت 01:37 AM
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

 14. #20
  کاربر فعال مهندسی کشاورزی
  گیاهپزشکی
  آواتار eliot -esf
  رشته
  پزشکی
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/4
  محل سكونت
  esf
  امتیاز
  4487
  پست ها
  3,477

  پيش فرض

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ها و ديگر دو بالان گزنده
  ناقلين مالاريا، ليشمانيازيس، فيلريازيس، انکوسرکيازيس، تب دانگ، تب زرد و بيماري هاي ديگر


  دوبالان گزنده [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]ي هستند که دو بال براي پرواز دارند و خون انسان و حيوانات را مي مکند. مهمترين گروه دو بالان گزنده پشه ها هستند که داراي بدني باريک و دراز و قطعات دهاني سوراخ کننده سوزني شکل هستند. ساير گروه ها شامل مگس هاي سياه، پشه خاکي هاي فلوبوتوموس ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] هاي تسه تسه ، ميدج هاي گزنده ، مگس هاي اسب(تابانيده ها) و مگس هاي اصطبل هستند.
  گونه هاي مختفلي را در کاربرد عام به نام پشه مي شناسيم که بيولوژي و رفتار و حتي بيماري هاي منتقله آنها با هم تفاوت دارند. معمولي ترين پشه که در زندگي شهري و روزمره با آن روبرو هستيم به مربوط به پشه هاي کولکس مي باشد. که علاوه بر انتقال عوامل بيماري زا مزاحمت هاي شديدي را نيز ايجاد مي کند. [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] آنوفل (ناقل مالاريا) و پشه خاکي ها ( ناقل عامل سالک و کالا آزار) را در کاربرد عام به نام پشه مي شناسيم.
  تصاويري از پشه کولکس

  چرخه زيست‌ پشه هاي کولکس

  کولکس ها در بعضي مواغع باعث آزار و اذيت انسان مي شود. تخم ها در دسته هاي 100 تايي يا بيشتر در سطح آب گذاشته مي شوند و تا زمان شکفته شدن که مدت 2 تا 3 روز طول مي کشد روي آب شناور مي مانند. گونه هاي کولکس در طيف وسيعي از آبهاي راکد، تخم گذاري مي کنند. معموليترين اين گونه ها، کولکس کويين کوفاسياتوس، يک مزاحم واقعي و ناقل فيلاريازيس بانکروفتي است، که به ويژه در آب هايي که با مواد آلي مانند زباله ، مدفوع و يا گياهان پوسيده آلوده شده اند توليد مثل مي کنند. اين گونه بسيار اهلي بوده و ماده هاي بالغ انسان و حيوانات و در طول شب، داخل و خارج اماکن خونخواري مي کنند. پشه هاي کولکس بر خلاف آنوفيلينه ها به هنگام استراحت روي سطح اتکا، طوري قرار مي گيرند که سينه و شکم آنها ، کم و بيش موازي سطح اتکا باشد. در پشه ها فقط جنس ماده خونخواري مي کند . در سيکل گنوتروفيک
  پرورش تخم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] حداقل نياز به يک بار خونخواري مي باشد. پشه هاي نر خونخوار نبوده و از شهد گلها و ديگر مواد تغذيه مي کنند.
  منبع: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  ويرايش شده توسط eliot -esf در 2011/9/17 در ساعت 09:07 AM
  زندگی من به هزاران علامت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........!!!!!!!!!ختم میشود !!

  خستگی را بخاطر مسپار ....که افق نزدیک است و خدایی که تو را میبیند ؛ بخاطر تو همه حادثه ها را میچیند !!!

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. مفاهیم حشره شناسی
  توسط afsoon6282 در تالار آفات و بیماری های گیاهی
  پاسخ ها: 66
  آخرین ارسال: 2013/5/07, 04:47 PM
 2. معرفی کتابهای حشره شناسی پزشکی
  توسط eliot -esf در تالار گیاه پزشکی
  پاسخ ها: 32
  آخرین ارسال: 2011/9/15, 05:09 PM
 3. سوالات ارِِِِشد حشره شناسی سال 81
  توسط afsoon6282 در تالار کارشناسی ارشد و دکترا
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/10/14, 02:54 PM
 4. سوالات ارِِِِشد حشره شناسی سال 80
  توسط afsoon6282 در تالار کارشناسی ارشد و دکترا
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/10/14, 02:53 PM
 5. زمین شناسی پزشکی !!!!
  توسط morteza_420 در تالار مهندسی معدن
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2007/9/09, 10:52 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •