صندلی داغ کنکور92 با حضور استاد ارجمند مهندس مصطفی تقوی کنی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

:gol: سلام به همه مهندسین عزیز :gol:

در ابتدا لازم میدونیم از همکاری صمیمانه مهندس تقوی کمال تشکر و قدردانی رو داشته باشیم زیرا که ایشون با این کارشون ما را دلگرم به ادامه مسیر کنکور کردند.

دوستان عزیزحتما به نکات مهم زیر توجه کنید :

1- مهندس تقوی در مقام نویسنده (نویسنده کتابهای "روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي 1 و 2 "، "سيستمهاي كنترل خطي"، "كنكور كارشناسي ارشد زبان تخصصي انگليسي(رشته برق)"،....)، رتبه برتر کنکور ارشد، مدرس کنکور، و فردی که با مسایل کنکور کاملا آشنا هستند در اینجا حضور پیدا کردند.

2- لطفا درمورد موسسات کنکوری و هر سوالی که برای ایشون معذوریت در پاسخگویی ایجاد می کند
جدا خودداری فرمایید.

3- سوالات شخصی نپرسید.

4- سوالاتی که به کنکور مربوط نباشد به سلیقه استاد برمیگردد و ممکن است به آنها پاسخ داده نشود.

5- هر فرد در هر مرحله تنها مجاز است 5 سوال و تنها در یک پست بپرسد.

6- پست های نامربوط و یا اسپم بدون اطلاع قبلی حذف خواهند شد.

7- در هر مرحله فقط می تونید یک پست داشته باشید، بعد از پاسخ گویی به سوالات هر مرحله مجددا میتوانید در یک پست سوالاتتون رو بپرسید.

8- شروع و خاتمه هر مرحله اعلام خواهد شد.لطفا قبل از اعلام پست نزنید.

9- مدت زمان این صندلی داغ محدود است.

10- به اطلاعیه های بعدی توجه کنید.

امیدواریم همکاری شما عزیزان ما را در ادامه این مسیر استوار قدم تر کند.
درصورتی که این صندلی داغ به خوبی برگزار شود و هر دو طرف راضی باشند سعی می شود مجددا از مهندس تقوی دعوت کنیم.

از همین حالا می تونید سوالاتتون رو بپرسید.
موفق باشید
با تشکر علی( ali_511 ):gol:

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
تالیفات مهندس تقوی

تالیفات مهندس تقوی

]
كتاب "روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي 1"–انتشارات آزاده (چاپ دوم)

كتاب "روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي 2" – انتشارات آزاده (چاپ دوم)

كتاب "سيستمهاي كنترل خطي"–انتشارات آزاده (چاپ اول)

كتاب "كنكور كارشناسي ارشد زبان تخصصي انگليسي" (رشته برق) – انتشارات آزاده (چاپ هفتم)

آخرین ویرایش:

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه همه عزیزان سوال اول رو خودم میپرسم

سلام استاد

1- برای اولین سوال لطفا بیوگرافی تحصیلی خودتون رو بیان کنید؟
2-نظرتون راجع به سوالات کنترل، مدار و زبان امسال چیه؟
3- بهترین کتاب مرجع برای درس کنترل به نظر شما چیه؟
4- یه توصیه برای موفقیت بچه ها در کنکور 92 بکنید.

ممنون

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با عرض سلام
تشکر میکنم از استاد تقوی که وقتشونو به ما دادن,
یه سوال داشتم,میخواستم بدونم كتاب روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي1 برای کنکور کاردانی به کارشناسی قابل استفاده (هم از نظر مطالب هم تست) هست؟

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
با سلام و تشکر از مهندس تقوی که زحمت پاسخ به سوالات داوطلبین کنکور رو می کشند و تشکر ویژه از مهندس علی :gol:
سوالات من از مهندس تقوی گرامی:

1- آیا حل سوالات کتاب رهیافت مدار (1و2)(دیانی) برای کنکور مفید هست؟ نظرتان در مورد تمرینات اخر فصل کتاب تئوری مدار های الکتریکی 1و2( دکتر جبه دار) چیست؟ ایا حل این تمرینات ضروری هست؟

2- آیا حل تست های کنکور در درس مدار به تنهایی برای درصد خوب و قابل قبول ( در سطح قبولی از دانشگاه های تهران) کفایت می کند؟ یا باید تست های تالیفی مثل تست های کتاب جهش یا 300 سوال مهندس کهن نیز حل شود؟

3- به نظرتان بهترین راه برای نتیجه گرفتن در درس زبان کنکور کارشناسی ارشد برق چیست؟ خواندن لغت؟ متن؟ گرامر ؟ در مورد روش خواندن زبان برای کنکور توضیح دهید

4-
کتاب کنترل شما کتاب خوبیه ولی کمی سنگین هست ( مخصوصا درسنامه ان). برای فهم کتابتان چه پیشنهادی دارید؟ چه کتابی را پیش مطالعه کنیم تا درک متن کتاب کنترل شما برایمان اسانتر شود؟

5- برای حل تمرینات بیشتر علاوه بر کتاب کنترل خودتان ، چه کتابی را پیشنهاد می کنید؟

با تشکر از قبول زحمت توسط شما استاد گرانقدر:gol:

M_Taghavi

عضو جدید
سلام. سال نو رو خدمت همه عزيزان تبريك ميگم و اميدوارم امسال براي همه، سالي پر بركت باشه. بينهايت خوشحالم كه اين اتحاد و همدلي رو بين مهندسين عزيز ميبينم و اميدوارم اين فرهنگ زيبا ، بيش از پيش بين ما رواج پيدا كنه.

لطفا بیوگرافی تحصیلی خودتون رو بیان کنید؟
بنده ليسانس و فوق ليسانس رو به ترتيب در گرايشهاي الكترونيك و بيوالكتريك خوندم (دانشگاه تهران). در حال حاضر هم زمينه تخصصي مطالعات و تحقيقاتم، مهندسي اعصاب هست. حدود 4 سال بطور تخصصي در كنكور كارداني؛ و حدود 5 سال بطور تخصصي در كنكور كارشناسي ارشد رشته مهندسي برق فعاليت كردم و اميدوارم به لطف خدا، روزي بياد كه بتونم يكي از بهترين اساتيد اين رشته باشم.

نظرتون راجع به سوالات کنترل، مدار و زبان امسال چیه؟
سوالات مدار ضعيف ؛ سوالات كنترل (متوسط رو به بالا) ؛ سوالات زبان متوسط ارزيابي ميشوند.

بهترین کتاب مرجع برای درس کنترل به نظر شما چیه؟
خوشبختانه كتاب مرجع خوب در خصوص سيستمهاي كنترل خطي زياد هست (مثل كتاب آقاي نورمن نايس، كتاب آقاي دورف، كتاب آقاي بنجامين كو و ...) ولي بنظر بنده، بهترين كتاب مرجع براي "كنكور كارشناسي ارشد"، كتاب مهندسي كنترل آقاي كاتسو هيكو اوگاتا هست.

یه توصیه برای موفقیت بچه ها در کنکور 92 بکنید

فقط و فقط تست بزنيد. يكي از بزرگترين اشتباهات در بحث آموزش (و نه فقط كنكور كارشناسي ارشد)، "آموزش بيش از حد" هست. اكيدا توصيه ميكنم كه "بيشترين زمان روزانه" خود رو به تست زدن و تمرين حل كردن اختصاص بدهيد.

كتاب روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي 1 برای کنکور کاردانی به کارشناسی قابل استفاده (هم از نظر مطالب هم تست) هست؟
خير- براي كنكور کاردانی به کارشناسی از كتاب مدرسان شريف يا از كتاب گسترش علوم پايه استفاده كنيد. البته خود بنده هم كتابي در اين زمينه نوشتم ولي متاسفانه بدليل مشغله زياد ، اين كتاب براي كنكور كارداني امسال (مرداد 1391) آماده نميشه (البته اگر از دوستان شما كسي در كلاسهاي كارداني بنده در پارسه شركت كرده باشه، ميتونيد نسخه پيش نويس كتاب رو از ايشون تهيه كنيد).

آیا حل سوالات کتاب رهیافت مدار (1و2) (دیانی) برای کنکور مفید هست؟ نظرتان در مورد تمرینات اخر فصل کتاب تئوری مدار های الکتریکی 1و2( دکتر جبه دار) چیست؟ ایا حل این تمرینات ضروری هست؟
قطعا تمارين كتاب نظريه اساسي مدارها و شبكه هاي آقاي دسور (نسخه ي ترجمه شده و تكميل شده توسط آقاي دكتر جبه دار) و همچنين كتاب آقاي دياني، بسيار آموزنده و پر نكته هستند و اگر فرصت داشته باشيد تا اين مسايل رو حل كنيد، تاثير چشمگيري در موفقيت شما خواهند داشت. با اين حال، اكيدا توصيه ميكنم كه "ابتدا" روي تستهاي كنكورهاي برق تسلط پيدا كنيد (482 تست) و بعد به سراغ كتاب دسور برويد. درنهايت اگر فرصت كافي داشتيد، مسايل سخت كتاب آقاي دياني رو هم حل كنيد.

آیا حل تست های کنکور در درس مدار به تنهایی برای درصد خوب و قابل قبول (در سطح قبولی از دانشگاه های تهران) کفایت می کند؟ یا باید تست های تالیفی مثل تست های کتاب جهش یا 300 سوال مهندس کهن نیز حل شود؟
بارها به تجربه به خود بنده ثابت شده افرادي در كنكور كارشناسي ارشد موفقند كه بيشترين سرمايه گذاري رو روي تست های کنکورهاي سالهاي گذشته ميكنند. خود بنده زماني كه كنكور دادم، بدليل محدوديتي كه داشتم (سربازي) فقط بانك تست سورمه اي چاپ دانشگاه تهران رو ميتونستم استفاده كنم و هيچ كتاب يا جزوه تستي براي مطالعه نداشتم و حتي اسم خيلي از اساتيد كنكوري رو هم نشنيده بودم. در خصوص تستهاي تاليفي توجه كنيد كه اين تستها تنها بشرطي ميتونه براي شما مفيد باشه كه تستها توسط يك استاد خبره و مسلط طراحي شده باشه. بهرحال مجددا تاكيد ميكنم كه بيشترين انرژي خودتون رو روي تستهاي استاندارد (تستهاي كنكور) بگذاريد و اگر فرصت اضافه پيدا كرديد، به سراغ تمارين كتاب نظريه اساسي مدارها و شبكه هاي آقاي دسور برويد.

به نظرتان بهترین راه برای نتیجه گرفتن در درس زبان کنکور کارشناسی ارشد برق چیست؟ خواندن لغت؟ متن؟ گرامر ؟ در مورد روش خواندن زبان برای کنکور توضیح دهید
اگر تا بحال در آزمونهاي آيلتس يا تافل شركت نكرديد، براي شروع، ابتدا لغات كنكورهاي گذشته برق رو حفظ كنيد. با اين كار حتي كسانيكه ضعيف هستند، ميتونند تا حدود 30 درصد پيشرفت كنند. با اين حال اگر درصد بالاتري مد نظرتان هست، بايد در زبان عمومي هم در حد آزمونهاي
آيلتس يا تافل پيشرفت كنيد. كتابهايي مثل 504، 1100 و ... كتابهاي خوبي هستند ولي براي شروع به سراغ آنها نرويد. در مورد شيوه مطالعه زبان، مهمترين نكته اي كه بايد رعايت كنيد، مطالعه روزانه زبان هست.

کتاب کنترل شما کتاب خوبیه ولی کمی سنگین هست ( مخصوصا درسنامه ان). برای فهم کتابتان چه پیشنهادی دارید؟ چه کتابی را پیش مطالعه کنیم تا درک متن کتاب کنترل شما برایمان اسانتر شود؟
اگر احساس ميكنيد متن درسنامه ثقيل هست، دو راهكار وجود داره: 1) مسايل طبقه بندي شده آن درسنامه را چند مرتبه حل كنيد. 2) از كتاب كنترل آقاي دكتر خاكي صديق استفاده كنيد.

برای حل تمرینات بیشتر علاوه بر کتاب کنترل خودتان ، چه کتابی را پیشنهاد می کنید؟
متاسفانه اكثر كتبي كه در حال حاضر موجود هست حرف جديدي براي گفتن ندارند و بعضا حتي در حل برخي از سوالات اشتباه عمل كرده اند. با اين حال حل مسايل درسنامه هاي كتاب اوگاتا و برخي از سوالات نكته دار كنكورهاي ابزار دقيق و مكانيك، كمك بسيار زيادي به تثبيت آموخته هاي شما ميكنه(انشاالله در چاپ بعدي كتاب كنترل، اين سوالات رو اضافه ميكنم).

با آرزوي موفقيت و پيروزي شما
با احترام- تقوي

hadaf1368

عضو جدید
با عرض سلام خدمت استاد گرانقدر، جناب مهندس تقوی
سال نو رو تبریک میگم و امیدوارم سال جدید پر از خیر و برکت برای شما و خانواده ی محترمتون باشه
قبل از اینکه سوالام رو بپرسم ازتون به خاطر توضیحات بالا ممنونم:
1 - من سال قبل برای درس الکترومغناطیس کتاب پارسه (دکتر عبدالعلی) رو انتخاب کردم و خوندم، واقعا هم کتاب خیلی خوبی بود و برای من خیلی مفید بود، با این حال درصدی که توی کنکور بدست آوردم 40% بود. برای افزایش درصدم توی این درس چه پیشنهادی دارید؟ چه کتابی رو پیشنهاد میکنید بخونم؟ مرجع یا تستی؟ من سه کتاب Milford، Nife و چنگ رو به زبان اصلی دانلود کردم، هیت رو هم فارسیش رو دارم، پیشنهاد میکنید کدوم رو بخونم؟ اصلا به نظرتون مرجعی رو بخونم؟! لطفا به ترتییب اهمیت 5 منبع که روشون وقت بزارم بهم مرتب کنید که تا هرجا که تونستم توشون پیش برم.

2- با توجه به گرایشم که مخابراته درس دیگه ای که خیلی برام مهمه سیگناله. من سال گذشته باز هم کتاب پارسه رو برای خوندن انتخاب کردم (دکتر صائب) با اینکه کتاب خوب و مفیدی بود، من حتی بعد از تموم کردن کتاب و قبل از کنکور، میدونم که توی این درس چندان حرفی برای گفتن ندارم و توی کنکور هم فقط 30% تونستم بدست بیارم، چون مفهوم و بیس اصلی درس رو متوجه نشده بودم. برای اینکه متوجه منظورم بشید یه مثال میزنم. مثلا وقتی نمودار یک سیگنال داده میشد و سوالی ازش پرسیده میشد، خیلی وقت من نمیدونستم باید به کجای دیاگرام گیر بدم، کدوم مفهوم توی این شکل پنهان شده. یا مثلا توی بحث تبدیل لاپلاس و z خیلی نکات رو از تست ها فقط برای خودم "استدلال و استنتاج" میکردم و یاد میگرفتم درحالی که صد در صد ممکنه درست نبوده باشه. حالا با این توصیف به نظرتون برای این درس چی کار کنم؟ امسال چه کتابی رو بخونم از چه انتشاراتی؟ این هم اگه چند منبع به ترتیب اهمیت به من معرفی کنید ممنون میشم

3- استاد تقوی، برای بخش گرامر زبان چه منبعی رو پیشنهاد میکنید؟ من متاسفانه کتاب زبان شما رو ندیدم آیا برای گرامر کنکور کافی هست؟

4- یکی از مشکلات من توی کنکور سال ریاضی مهندسی بود! من هیچ منبعی رو برای این درس نخوندم. به نظر شما بهترین منبع برای این درس چه کتابیه؟

5- به نظرتون علاوه بر کنکور مخابرات، توی گرایش ابزار دقیق هم شرکت کنم؟ منظورم اینه که روش وقت بزارم یا بهتره اون رو کنار بذارم و توجه و وقتم رو کاملا روی مخابرات متمرکز کنم؟ از نظر علاقه، خیلی به ابزار دقیق علاقمندم اما خودتون ظرفیتش رو میدونید. بعد برای کنترل غیر خطی این گرایش چه منبعی رو بخونم و اصلا بخونمش یا نه؟!

میدونم زیاد شد اما خوب سوال ها زیاده :) ممنونم از وقتی که گذاشتید و امیدوارم همیشه مثل الان موفق باشید. درضمن من پارسال کتاب کنترل شما رو نخونده بودم و این درس رو سفید گذاشتم توی کنکور اما الان که برای امسال دارم میخونم واقعا چند سر و گردن از بقیه کتاب های کنترل سره! عالیه و دستتون درد نکنه:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

NARGES ELEC

عضو جدید
سلام و خسته نباشید و عرض تبریک سال جدید به استاد تقوی .

من سوال خاصی ندارم اما دلم نیومد ازتون یه تشکر از نزدیک ( مجازی ) بابت کتاب هاتون کنم

با قاطعیت تمام می گم کتاب مدار و کنترل راهیان ارشد مهندس تقوی بهترین کتاب موجود هست . واقعا ممنونم ازتون .

M_Taghavi

عضو جدید
با سلام و احترام خدمت همه عزيزان

1- در خصوص درس الكترومغناطيس، معمولا افرادي به درصدهاي بالا دست پيدا ميكنند كه تعداد بيشتري تست حل كرده باشند. كتابهاي آقاي دكتر طاهري و جزوه ي آقاي دكتر اشرفيان مراجع تستي بسيار خوبي هستند. كتاب رهيافت آقاي دكتر دياني هم به لحاظ روشهاي حل بكار برده شده، كتاب مناسبي هست.
در خصوص مطالعه كتب مرجع، توجه كنيد كه اگر فرصت كافي براي اين كار داريد بسراغ اين كتب برويد (مديريت زمان رو از دست نديد). در اين خصوص، كتاب آقاي دكتر صفايي هم ميتونه رفرنس غير تستي بسيار مناسبي براي يادگيري باشه. ساير مراجع به ترتيب اهميت: چنگ، ميلفورد، (كتاب نايفه رو بنده مطالعه نكردم و بنابراين نظر نميدم)

2- حل سوالات كتابهاي اپنهايم و هايكين‌، كمك بسيار زيادي به تفهيم مطالب ميكنه. كتابهاي آقاي مهندس مومن زاده هم مجموعه خوبي هستند. با اين حال اگر خود بنده فقط يك حق انتخاب داشتم، قطعا كتاب آقاي اپنهايم رو انتخاب ميكردم و مسايلش رو با وسواس و موشكافانه تحليل ميكردم. ايشون به معناي واقعي كلمه، "استاد" هستند.

3- كتاب بنده بهيچ عنوان گرامر زبان رو پوشش نميده. براي گرامر، فقط از "جزوات" تافل و آيلتس استفاده كنيد (و يا اگر فرصت داريد در دوره فشرده گرامر آيلتس شركت كنيد).

4- اگر بتونيد جزوه حل تمرين آقاي مهندس تاجيك رو تهيه كنيد، كمك زيادي بشما ميكنه. كتاب موسسه نصير هم كتاب نسبتا خوبي هست.

5- خير- فقط انرژيتون رو روي يك كنكور متمركز كنيد (براي كنترل غيرخطي، ميتونيد از كتاب يا جزوه آقاي دكتر خاكي صديق استفاده كنيد ولي شايد بهتر باشه كه مخابرات كه گرايش تخصصيتون هست رو ادامه بديد).

از لطف و محبت همه دوستان سپاسگزارم و از اينكه به دليل مشغله بسيار زياد كاري فرصت نميكنم در خدمت دوستان عزيزم باشم، عذرخواهي ميكنم.
با تشكر و احترام، مصطفي تقوي كني​

barghghodrat.ir

عضو جدید
با عرض ادب و احترام خدمت استاد عزیز ... سوال بنده اینه که آیا در دانشگاههای خارج از کشور هم به گوشتون خورده که آزمونهای برق به صورت تستی باشه و اگر هست میشه به طریقی به این سوالات دست یافت؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام عرض میکنم خدمت استاد
خیلی ممنونم بخاطر وقتی که میزارید.
من دانشجوی ترم دوم برق قدرت مقطع کارشناسی ناپیوسته از یه دانشگاه غیر انتفاعی هستم قصد ادامه تحصیل دارم.
سال 92 باید کنکور ارشد شرکت کنم .میخوام بدونم من که تقریبا از لحاظ ریاضی از اکثر بچه هایی که کارشناسی برق قدرت دارن میگیرن ضعیفتر هستم باید چطور درس بخونم؟
آیا مطالعه ی کتابهای مرجع در ابتدای کار و مراجعه به کتابهای کمک اموزشی توصییه میشه یا ...
تابستون باید کار خاصی بکنم؟
زبانم هم تعریفی نداره؟
کلا برا موفقیت کسی مثله من چه روشی رو پیشنهاد میدین.
(البته من تو کلاسمون از همه ریاضیم بهتره ولی وقتی سوالات دانشگاه هایی مثله امیرکبیر رو میبینم میفهم که ضعیفتر از اونها هستم).

M_Taghavi

عضو جدید
با سلام و احترام خدمت تمام عزيزان.

1- در اين خصوص تحقيق نكردم و تا بحال با آزمون تستي (در حد آزمونهاي كارشناسي ارشد برق ايران) از دانشگاههاي خارج از كشور نيز برخورد نكرده ام.

2- با توجه به شناختي كه نسبت به فارغ التحصيلان عزيز كارداني به كارشناسي دارم، اكيدا توصيه ميكنم كه زمان زيادي رو براي آموزش و حل تمرين از دروس رياضي (و حتي اگر فرصت داريد، برخي از دروس دبيرستان)، اختصاص بدهيد. رقباي اصلي شما، افرادي هستند كه بعضا هر كدام از آنها در رياضيات بسيار خبره هستند. علاوه بر اين، دروس رياضي، پايه اصلي كلية دروس مهندسي برق هست و اين موضوع اهميت اين درس رو بيش از پيش ميكنه.
در خصوص استفاده از كلاسهاي كنكوري، چنانچه در درسي ضعف داريد و بايد در حتما در كلاسها شركت كنيد، اولا توجه كنيدكه بهتر است كليه كلاسها رو با هم ثبت نام نكنيد (حداكثر 3 درس در يك ترم) و ثانيا با تحقيق در مورد سبك تدريس اساتيد مختلف، كلاسي رو انتخاب كنيد كه بيشترين همبستگي رو با خواسته هاي شما داشته باشه. توجه كنيد كه صرفِ معروف بودنِ استاد، دليل بالا رفتن ميزان بهره وري شما از كلاس آن استاد نميباشد.

با احترام، تقوي

nasrin1990

عضو جدید
سلام استاد.میشه برای دروس که در کنکور ارشد میاد برای هر کدوم یه مرجه خوب تستی معرفی کنید؟؟؟؟

fjfj

عضو جدید
سلام و خسته هم نباشید...
می خواستم بپرسم :
1) که استاد از اول اردیبهشت اگه شروع کنیم برای قبول شدن در کنکور کاردانی به کارشناسی الکترونیک تهران باید روزی چند ساعت وقت بذاریم ( البته من دانشگاهم دارم ) ؟
2) به نظرشما می شه رتبه تک رقمی گرفت ( از اردیبهشت به بعد و روزی چند ساعت ) ؟
3)و این که به نظر شما چه مدت باید برای تئوری خوندن و چه مدت برای تست وقت گذاشت ؟ ( اگر ممکنه زمان بگید )
4)من شنیدم از بچه هایی که تهران قبول شدن که بعضی هاشون حتی 13 روز و بیشترشون به یک ماه نرسیده که در س خوندن ولی تهران قبول شدن نظر شما چی هست ؟
5)در اخر اگر برای شما ممکنه یه برنامه ریزی هم برای ما بکنید تا بهترین نتیجه را بگیریم ؟؟؟؟

..............با تشکر فراوان..................

nima sng

عضو جدید
[h=2][/h]
با سلام و تشکر از زحمات شما استاد :
من الان ترم 4 الکترونیک هستم و می خواهم کنکور 92 را آزمایشی و 93 را جدی برای قبولی در تهران بدهم (پایه ی قوی هم دارم) چند سوال داشتم:

1-برای قوی شدن درس مدار در کنکور برای درصد بالا به غیر از کتاب شما به ترتیب اولویت کدام ها را پیشنهاد می کنید؟
کتاب مدار پارسه -کتاب مدار پوران-کتاب مدار جهش

2-من پایه ی زبان متوسطی دارم و کلاس زبان هم نرفتم ولی تا ارشد اصلی چون تقریبا 1.5 سال وقت دارم و درصد 50 می خواهم شما برای من چه پیشنهادی دارید؟

3-در تابستا درس ها را چگونه و به چه صورت بخوانم؟

4-آیا فیلم های آموزشی دانشگاه MIT می تواند به درس های ارشد کمک کند؟

با تشکر از زحمات شما

M_Taghavi

عضو جدید
مراجع ارشد برق

مراجع ارشد برق

سلام
سلام استاد. میشه برای دروسي که در کنکور ارشد میاد برای هر کدوم یه مرجع خوب تستی معرفی کنید؟

پاسخ:
سلام. همونطور كه ميدونيد، هر كتاب و جزوه اي، مزايا و معايبي داره و لذا اينكه بنده در اينجا برخي از كتب رو معرفي كنم، چه به لحاظ اخلاقي و چه به لحاظ حرفه اي كار صحيحي نيست. به همين خاطر سعي ميكنم ابتدا مهمترين روشهايي رو كه براي انتخاب يك كتاب خوب وجود داره معرفي كنم. انشاالله با دقت در معيارهاي زير، بهترين كتاب رو انتخاب ميكنيد.

1- معمولا بهترين كتاب تست، كتابي هست كه مولف اون كتاب، سابقه تدريس موفق در كنكور رو داشته باشه. بسياري از كتابهايي موجود، نوشته دانشجوياني هست كه كتابي رو از روي جزوه چند استاد، گردآوري كردند و طبيعتا چنين كتابهايي بهيچ عنوان قابل اعتماد نيستند.

2- نكته بسيار مهم ديگري كه بايد حتما در نظر بگيريد، اين هست كه مطالعه "جزوات كنكوري" به هيچ عنوان براي موفقيت در كنكور كفايت نميكنه. دليلش هم اين هست كه جزوات كنكوري شامل تعدادي محدود تست هستند و از آنجاييكه در زماني بسيار محدود (مثلا 60 ساعت=يك ترم كلاس كنكوري) نوشته شده، لذا غالبا در بسياري از مباحث، داراي غناي كافي نيست و بالطبع در نهايت مجبوريد كه به سراغ كتب تستي خوب برويد. با اين حال از آنجاييكه براي نگارش هر صفحه از يك كتاب خوب، دست كم 6 الي 7 ساعت زمان گذاشته ميشه، لذا، كتاب خيلي كاملتر و قابل اعتمادتر از جزوه هست. بنظرم اگر در كلاس يك استاد شركت نكرديد، بهتره كه از جزوه ايشون هم استفاده نكنيد (چون زمان شما خيلي محدود هست و با اين كار ممكنه زمان رو از دست بديد)

3- سعي كنيد پيش از خريد يك كتاب، چند دقيقه‌اي زمان بگذاريد و "شيوه حل تستهاي آن كتاب" (و نه قسمت نكات و درسنامه كتاب) رو مطالعه كنيد. با اين كار به سادگي متوجه ميشيد كه كدام كتاب نثر شيواتري داره و براي شما مناسبتره (حتي ممكنه براي اين انتخاب يك كتاب به اين روش، يك روز كامل زمان بگذاريد و لي مطمئن باشيد اين روش بسيار بهينه هست)

4- از كتابي استفاده كنيد كه مولف آن كتاب، "شخصا" كتاب رو تاليف كرده باشه (و بعبارت ديگه، كتاب زاييده خلاقيت خود آن فرد باشه. در حقيقت اين موضوع نشون ميده كه آن مولف حرفي براي گفتن داره و قابل اعتماده). بعضا ديده ميشه كه يك مولف حتي بدون تغيير دادن نقطه ها و ويرگولهاي يك كتاب ديگه، آنها را در كتاب خودش ذكر كرده. پر واضح است كه علاوه بر غيراخلاقي بودن اين قبيل كپي برداريها، اين كتب غيرقابل اعتماد هستند.

5- توجه كنيد كه معروفيت موسسات كنكوري، شما رو فريب نده. اينكه يك كتاب براي فلان موسسه معروف كنكوري هست، بهيچ وجه نشان دهنده برتري آن كتاب نيست. شايد باور كردنش سخت باشه ولي بسياري از كتب تستي اين جور موسسات كه الان حتي بطور نسبي معروفيت پيدا كرده اند، بعضا داراي اشكالات علمي فراوان هستند.

توضيح در مورد برخي از كتب تاليفي من:
زبان:
براي شروع، از حفظ كردن لغات مهم كنكورهاي گذشته شروع كنيد. با اين كار معمولا تا 30 درصد پيشرفت حاصل ميشه. اين راهكار، بارها در مورد دانشجوياني كه حتي پايه ضعيفي در درس زبان داشتند، مفيد واقع شده. حفظ كردن لغات مهم، كمترين كاري هست كه براي دستيابي به درصدهاي بالا بايد انجام بشه. براي درصدهاي بالاي 60%، بايد در كلاسهاي آيلتس، تافل و ... شركت كنيد. براي حفظ كردن لغات عمومي و تخصصي كنكورهاي گذشته، ميتونيد از كتاب خود بنده (كتاب زبان راهيان ارشد) و يا هر كتابي كه بانك لغات سالهاي گذشته (لااقل 10 سال اخير) رو داره شروع كنيد.

مدارهاي الكتريكي: اگر بدنبال اين هستيد كه "صرفا با حفظ كردن نكات تستي" به موفقيت در اين درس برسيد، مطمئن باشيد كه حداكثر به درصدي حدود 15تا 20 درصد ميرسيد. دليل اين موضوع هم اين هست كه مدار الكتريكي يك درس "تاكتيكيست" و نه يك درس "تكنيكي". بنابراين آنچه كه باعث موفقيت شما ميشه، فقط و فقط تست زدن هست و صرف دانستن نكات متعدد، هيچ كمكي به موفقيت شما در كنكور نميكنه. كتابهاي مدار بنده (انتشارات راهيان ارشد) هم با همين رويكرد، يعني "آموزش مبتني بر تمرين" نوشته شده. بدين معنا كه آموزش مفاهيم و نكات، در قسمت حل تستها انجام شده و خواننده بطور ناخودآگاه مطالب و نكات درسي رو هنگام مطالعه روش حل تست، ياد ميگيره. بنابراين چنانچه از مباني مدارهاي الكتريكي (مثل قوانين ولتاژ و جريان) آگاهي نداريد و اولين باري هست كه قصد يادگيري مدار رو داريد، به سراغ كتاب بنده نرويد. اين كتاب براي كساني نوشته شده كه لااقل يك بار درس مدار را پاس كرده‌اند و حالا قصد رفع اشكال و آشنايي با روشهاي سريع تحليل مدارهاي الكتريكي و كسب درصدهاي بالاتر را دارند. البته در چاپ سوم اين كتابها (كه انشاالله اواسط خرداد ماه 91 آماده ميشه)، سرفصلهاي جديدي رو كه در سالهاي اخير مورد توجه طراحان قرار گرفته، مورد بررسي قرار ميدم و با تكميل درسنامه، سعي ميكنم كتاب رو براي عزيزاني كه براي اولين بار قصد يادگيري مدار رو دارند، آماده كنم. براي اطلاعات دقيقتر در مورد سبك نگارش و محتويات اين دو كتاب، ميتونيد به وبلاگ بنده مراجعه كنيد.

كنترل خطي: بر خلاف درس مدار الكتريكي، درس كنترل خطي يك درس تكنيكي است و تاكتيك در اين درس حرف دوم رو ميزنه. بهمين خاطر، بنده هم درسنامه نسبتا مفصلي رو براي كتاب كنترل در نظر گرفتم تا انشاالله دانشجويان عزيز، نهايت استفاده رو از كتاب ببرند (چاپ جديد اين كتاب انشاالله اواخر خرداد منتشر ميشه).
براي اطلاعات دقيقتر در مورد سبك نگارش و محتويات اين دو كتاب، ميتونيد به وبلاگ بنده مراجعه كنيد.

سربلند و پيروز باشيد. با احترام، تقوي

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
ضمن تشکر از پاسخ جامع و کامل مهندس تقوی
پست های کاربرانی که نا مرتبط با موضوع هستند و اسپم محسوب می شوند حذف شدند و خواهند شد

با تشکر

آخرین ویرایش:

M_Taghavi

عضو جدید
سلام و خسته هم نباشید...
می خواستم بپرسم :
1) که استاد از اول اردیبهشت اگه شروع کنیم برای قبول شدن در کنکور کاردانی به کارشناسی الکترونیک تهران باید روزی چند ساعت وقت بذاریم ( البته من دانشگاهم دارم ) ؟
2) به نظرشما می شه رتبه تک رقمی گرفت ( از اردیبهشت به بعد و روزی چند ساعت ) ؟
3)و این که به نظر شما چه مدت باید برای تئوری خوندن و چه مدت برای تست وقت گذاشت ؟ ( اگر ممکنه زمان بگید )
4)من شنیدم از بچه هایی که تهران قبول شدن که بعضی هاشون حتی 13 روز و بیشترشون به یک ماه نرسیده که در س خوندن ولی تهران قبول شدن نظر شما چی هست ؟
5)در اخر اگر برای شما ممکنه یه برنامه ریزی هم برای ما بکنید تا بهترین نتیجه را بگیریم ؟؟؟؟

سلام
1- پاسخ به اين سوال به پايه علمي شما بستگي داره. براي دانشجويان متوسط، حداقل روزانه 5 ساعت زمان لازم هست.
2- تمامي رتبه هاي تك رقمي كه در سالهاي گذشته دانشجوي بنده بوده‌اند، حدود يكسال براي رسيدن به رتبه تك رقمي تلاش كرده اند (حتي با وجود اينكه از لحاظ علمي دانشجويان خوبي بودند)
3- اگر دانشجوي متوسطي هستيد، 30 ال 40 درصد از زمانتون رو به درس و بقيه رو به تست اختصاص بديد.
4- تا به حال با چنين موردي برخورد نكردم (رتبه 6 كنكور سال گذشته كه دانشجوي بنده بود، 6 ماه مداوم تست ميزد).
5- فقط تلاش كنيد و مطمئن باشيد كه هر تلاشي روزي به ثمر مينشينه​

M_Taghavi

عضو جدید

با سلام و تشکر از زحمات شما استاد :
من الان ترم 4 الکترونیک هستم و می خواهم کنکور 92 را آزمایشی و 93 را جدی برای قبولی در تهران بدهم (پایه ی قوی هم دارم) چند سوال داشتم:
1-برای قوی شدن درس مدار در کنکور برای درصد بالا به غیر از کتاب شما به ترتیب اولویت کدام ها را پیشنهاد می کنید؟ کتاب مدار پارسه -کتاب مدار پوران-کتاب مدار جهش
2-من پایه ی زبان متوسطی دارم و کلاس زبان هم نرفتم ولی تا ارشد اصلی چون تقریبا 1.5 سال وقت دارم و درصد 50 می خواهم شما برای من چه پیشنهادی دارید؟
3-در تابستان درس ها را چگونه و به چه صورت بخوانم؟
4-آیا فیلم های آموزشی دانشگاه MIT می تواند به درس های ارشد کمک کند؟

پاسخ:
1- براي درصدهاي بالاتر (بالاي 80 درصد)، فقط به سراغ مسايل انتهاي فصول كتاب دسور برويد.
2- در كلاسهاي آيلتس يا تافل ميتونيد شركت كنيد.
3- برحسب توانايي خودتون، از دروس پايه (مثل رياضي و مدار) شروع كنيد. توجه كنيد كه معمولا دانشجويان توانايي مديريت بيش از 3 درس رو در تابستان ندارند.
4- خير زيرا سرفصلها دقيقا يكسان نيستند​

SHR776

عضو جدید
سلام استاد.در درس زبان میشه با کتاب های 504 و essential و 1100 بالای 50 زد

M_Taghavi

عضو جدید
سلام استاد.در درس زبان میشه با کتاب های 504 و essential و 1100 بالای 50 زد

با سلام

از اونجاييكه كتابهاي 1100 و 504 به نوعي جزو رفرنسهاي آزمونهاي تافل و آيلتس هم هستند، بنابراين اگر فرصت كافي داريد، اين دو كتاب رو هم مطالعه كنيد. ولي قبل از اون، روي لغاتي كه تا به حال در كنكورهاي برق مطرح شده اند تسلط پيدا كنيد

barghghodrat.ir

عضو جدید
از استاد عزیز تشکر ویزه دارم برای شرکت دربحثها .... آیا نکاتی هست که درکلاس شما گفته بشه ولی شما درکتابها و جزواتتون اونها رو نیاورده باشین ؟ من دوست دارم این سوال رو از همه اساتید بپرسم . ببخشید اگر در چند تاپیک این سوال تکراری رو می بینید ... آیا اگر کسی در شهرستان باشه و جزوات شما رو دقیق بخونه و سطح متوسط به بالا هم باشه کاملا از حضور در کلاس شما بی نیاز هست یا نکاتی هست که فقط در کلاس گفته می شه؟

kobe24

عضو جدید
با سلام خدمت استاد.آیا در کنار کتاب کنترل تون حل تمرین های کتاب رهیافت آقای دیانی رو پیشنهاد میکنید؟؟؟
برای درصد بالا در درس کنترل دیگه چه کتابایی رو پیشنهاد میکنید؟؟؟؟
باتشکر از وقتی که میگذارید...

M_Taghavi

عضو جدید
از استاد عزیز تشکر ویزه دارم برای شرکت دربحثها .... آیا نکاتی هست که درکلاس شما گفته بشه ولی شما درکتابها و جزواتتون اونها رو نیاورده باشین ؟ من دوست دارم این سوال رو از همه اساتید بپرسم . ببخشید اگر در چند تاپیک این سوال تکراری رو می بینید ... آیا اگر کسی در شهرستان باشه و جزوات شما رو دقیق بخونه و سطح متوسط به بالا هم باشه کاملا از حضور در کلاس شما بی نیاز هست یا نکاتی هست که فقط در کلاس گفته می شه؟
سلام. از لطف شما ممنونم. سوال خوب و بجايي رو مطرح فرموديد. همونطور كه ميدونيد، دنياي دانش انقدر گسترده هست كه ميتونيم براي هر يك از دروس، هزاران صفحه نكته جالب و مطلب آموزشي عنوان كنيم. با اين حال محدوديتهايي نظير محدوديتهاي چاپ يا افزايش هزينه تمام شده كتاب، مولف رو تا حد زيادي محدود ميكنه. از طرفي، به نظر من ويژگي يك مولف و استاد خوب اينه كه با آموزش كمترين نكات آموزشي، بيشترين راندمان رو براي خواننده و دانشجو فراهم كنه. بنده هم با همين طرز فكر، كتابهاي خودم رو نوشتم (و البته با توجه به تغيير در سبك سوالات ارشد، در هر چاپ كتابها رو آپديت ميكنم).در خصوص كلاسهاي حضوري، من نوع تدريس آداپتيو رو ميپسندم، به اين معني كه استاد با توجه به سطح علمي دانشجويان كلاس تدريس كنه. بنابراين ممكنه در يك جزوه من، شما نكات بسيار متنوع و جديد و سطح بالايي رو پيدا كنيد ولي در جزوه ديگر، صرفا مهمترين نكات كنكوري رو ببينيد. به هر حال، همونطور كه در پستهاي قبل هم عرض كردم، كتاب هميشه كاملتر و جامعتر از جزوه هست. در نهايت لازم ميدونم اين نكته رو ذكر كنم كه گرچه كلاس و جزوه ميتونه باعث جهت دادن به تلاش و مطالعه دانشجويان بشه، با اين حال مهمترين عامل موفقيت در كنكور، "تلاش خود فرد" هست (من قلبا به اين جمله ايمان دارم، چون خودم تجربه اش كردم). لذا عزيزاني كه به هر دليل نميتوانند در كلاسها شركت كنند، مطمئن باشند كه با مطالعه كتابهاي خوب انشاالله به نتيجه مطلوبشون ميرسندبا آرزوي موفقيت و سربلندي براي شما، تقوي​

M_Taghavi

عضو جدید
با سلام خدمت استاد.آیا در کنار کتاب کنترل تون حل تمرین های کتاب رهیافت آقای دیانی رو پیشنهاد میکنید؟؟؟
برای درصد بالا در درس کنترل دیگه چه کتابایی رو پیشنهاد میکنید؟؟؟؟
باتشکر از وقتی که میگذارید...

با سلام. قطعا كتاب رهيافت آقاي دياني كتاب بسيار خوب و آموزنده‌اي هست ولي با توجه به محدوديت زماني كه با اون مواجه هستيد، توصيه ميكنم ابتدا تستهاي كنترل رشته برق رو تمام كنيد و بعد سوالات برگزيده و سخت ساير كنكورها مثل كنكور اتوماسيون، مكانيك و ... رو حل كنيد​

*leila*

عضو جدید
سلام استاد و از همکاری شما کمال تشکر رو دارم و براتون آرزوی موفقیت از ایزد منان خواستارم

استاد من رشتم مکانیک هست اما میخوام واسه ارشد اتوماسیون و ابزار دقیق شرکت کنم..وکنترل رو در کنکور بالای 50 بزنم .چیکار باید بکنم؟

هرچی شما بفرماید مو به مو انجام میدم که این امر صورت بگیره

یادآوری...برای ما درس کنترل رو از مقطع لیسانس برداشتند

باتشکر

M_Taghavi

عضو جدید
سلام استاد و از همکاری شما کمال تشکر رو دارم و براتون آرزوی موفقیت از ایزد منان خواستارم

استاد من رشتم مکانیک هست اما میخوام واسه ارشد اتوماسیون و ابزار دقیق شرکت کنم..وکنترل رو در کنکور بالای 50 بزنم .چیکار باید بکنم؟

هرچی شما بفرماید مو به مو انجام میدم که این امر صورت بگیره

یادآوری...برای ما درس کنترل رو از مقطع لیسانس برداشتند

باتشکر

با سلام
اگر تا به حال درس كنترل رو پاس نكرديد، حتما در كلاسهاي كنترل يك دانشگاه يا يك كلاس كنكوري شركت كنيد چون اينكه خودتون بطور خود آموز قصد يادگيري اين درس رو داشته باشيد، زمان زيادي ازتون ميگيره. رفرنسهاي كنكوري مناسبي كه براي رشته مكانيك در اين زمينه وجود داره، يكي كتاب آقاي آرياز برادراني (انتشارات آزاده) و ديگري كتاب آقاي فرشاد احساني (انتشارات نص) هست. اين دو كتاب تقريبا اكثر تستهاي كنترل رشته مكانيك رو حل كردند و ميتونيد بعنوان رفرنس كنكوري ازشون استفاده كنيد. كتاب بنده در حال حاضر داراي تستهاي طبقه بندي شده رشته مهندسي مكانيك نيست ولي درسنامه نسبتا كاملي داره. بنظرم بعد از اينكه يكبار درس كنترل رو پاس كرديد، نكات درسنامه كتاب بنده رو هم نگاه كنيد. در نهايت براي اينكه درصدتون بالاي 50 بره، توصيه ميكنم تستهاي كنترل رشته برق رو (كه كمي از تستهاي كنترل مكانيك سختتر هست) بزنيد. با آرزوي موفقيت براي شما، تقوي

NARGES ELEC

عضو جدید
سلام استاد / خسته نباشید . آقای تقوی من فقط دو سوال دارم .

1 - برای درس کنترل خطی با توجه به وقت باقی مونده نیاز هست که از کتاب اگاتا استفاده کنیم ؟

2 - کلا تست زنی رو از کی شروع کنیم ؟

M_Taghavi

عضو جدید
سلام استاد / خسته نباشید . آقای تقوی من فقط دو سوال دارم .

1 - برای درس کنترل خطی با توجه به وقت باقی مونده نیاز هست که از کتاب اگاتا استفاده کنیم ؟

2 - کلا تست زنی رو از کی شروع کنیم ؟

با سلام. گرچه كتاب اوگاتا كتاب بسيار عالي و كاملي هست، با اين حال ميتونيد بدون مطالعه اين كتاب و صرفا با مطالعه كتب كنكوري مناسب، به درصدهاي بالاي 50 برسيد. توصيه بنده اين هست كه از هر زماني كه شروع به مطالعه اين درس ميكنيد، بعد از مطالعه هر فصل، بلافاصله تستهاي طبقه بندي شده همون فصل رو هم بزنيد. معمولا دانشجويان متوسط، براي مرور كامل درس كنترل و زدن تستهاي طبقه بندي شده آن، به حدود 150 تا 200 ساعت زمان نياز دارند. اگر در 3 ماهه تابستان يكبار اين درس و كليه تستهاي اون رو مرور كنيد، ايده آله. موفق و پيروز باشيد، تقوي​

saeidpashaei719

عضو جدید
با عرض سلام خدمت استاد محترم و تشكر از زحمات بي دريغ حضرتعالي، چند سوال داشتم كه خواستم خواهش كنم در صورت امكان راهنماييمون بفرماييد

1- آيا امسال هم مديريت آزمونهاي برق پارسه بعهده شماست؟ از نظر شما آزمونهاي آزمايشي كدام موسسه مناسبتره (پارسه، بينش، نصير و ...)؟ در صورت امكان لطفا اگر براي حضرتعالي معذوريتي وجود نداره دقيق ما رو راهنمايي بفرماييد
2- امسال شما چه دروسي رو ارايه ميكنيد و در كدام موسسات فعاليت داريد؟ امسال هم فقط انحصارا در پارسه هستيد؟
3- با توجه به قيمتهاي بسيار بالاي كلاسهاي موسساتي مثل پارسه و نصير و ماهان و ...، و اينكه ما كه در شهرستان هستيم و توان شركت در چنين كلاسهايي رو نداريم، لطفا در صورت امكان ساير موسساتي كه كلاسهاي خوبي دارند و هزينه كمتري رو دريافت ميكنند معرفي بفرماييد
4- با توجه به اينكه پارسه كلاسهاي نيمه حضوري هم داره و هزينه اين كلاسها خيلي كمتره آيا توصيه ميكنيد اين كلاسها رو بريم؟ (من دانشجوي دانشگاه زنجان هستم و معدلم حدود 16 هست)
5- بنظر شما اولويت تستهاي كنكورهاي سراسري بيشتره يا تستهاي تاليفي؟ كدوم رو اول بزنيم؟

ببخشيد اگر زياد سوال پرسيدم ولي باور كنيد انقدر كنكور ارشد و انتخاب كلاسها و مراجع مناسب پيچيده شده كه اگر راهنماييهاي اساتيد دلسوزي مثل شما و اقاي باغستاني نباشه زمان و هزينه زيادي رو از دست ميديم. ممنون از همه زحمات بيدريغ شما. بازم معذرت ميخوام كه وقتتون رو گرفتيم.

با تشكر فراوان

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا