صفحه 1 از 6 12345 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 56

تاپیک: نظر شما در مورد مهندسی مدیریت پروژه چیست؟

 1. #1
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  Graduated نظر شما در مورد مهندسی مدیریت پروژه چیست؟

  بسمه تعالی
  مهندسی مدیریت پروژه رشته ای که از تولد ان فقط چهار سال می گذرد .باتوجه به اصلاحات و تصمیم مسئولان این رشته در گروه مهندسی عمران قرار گرفتهو یکی از گرایش های آن در مقطع کارشناسی و از طریق کنکور و در دانشگاه پیام نور می توان تحصیل کرد .
  از همان ابتدا نظرات در مورد این رشته متفاوت بود .عده ای میگفتن مگه مهندسی مدیریت هم داریم. دسته ای دیگر گفتن همان مدیریتست. گروهی میگفتن شما زیر مجموعه صنایع هستین .و بعضی دیگر می گویند شما ول معطلید .وگروهی دیگر که بیشتر دانشجویان این رشته هستن می گویند این رشته و سر فصل های ان همان عمران است با دید مدیریتی .

  حالا نظر شما دوستان گرامی در مورد این که این رشته چیست و در چه گروهی قرار می گیرد ؟.یا حتی تا به حال چیزی دز مورد آن شنیده اید؟

 2. تشكرها از اين پست


 3. #2
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض ماهیت مدیریت پروژه

  مهندسی مدیریت پروژه محتوای میان رشته ای دارد و از این رو می توان گفت تلفیقی از هنر مدیریت و فنی مهندسی ست قرار گرفتن بعضی از دروس مدیریتی جهت آشنای دانشجویان با مباحث مدیریت و تلفیق آن با مهندسی و دروس تخصصی مهندسی از رشته های عمران و صنایع که با توجه به علایق شخصی هر فرد می توان به هر کدام از این گرایش ها نزدیک شد . و وجود مباحثی دیگر ازمبانی مهندسی برق ، برنامه سازی رایانه ،حسابداری و ... می باشد که نشان دهنده گستردگی مفهوم مدیریت پروژه می باشد یک مدیر پروژه باید بتواند با آشنای از جنبه های مختلف یک پروژه وایجاد تعامل و هماهنگی بین این عوامل پروژه را برای دستیابی به اهداف و استراتژی های تعیین شده آن پروژه یا سازمان برساند .

 4. تشكرها از اين پست


 5. #3
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض تفاوت مدیریت پروژه با مهندسی مدیریت پروژه

  چند تعریف از مدیریت پروژه ارائه می دهم تا با کلیت و تعاریف آن آشنا شوید.
  PMBOK( که به عنوان انستیتو مدیریت پروژه می باشد)مدیریت پروژه را این گونه تعریف می نماید:مدیریت پروژه ابزاری برای شناخت ،مهارت وروش های فنی است تا فعالیتهای پروژه را به نیازهای اصلی (اهداف)پروژه برساند. PRINCE2برنامه ریزی،نظارت وکنترل همه جانبه پروژه وبرانگیختن تمام افراد مرتبط با پروژه به منظور موفقیت پروژه یعنی دست یابی به اهداف پروژه در زمان مشخص ،باقیمت مشخص،کیفیت مشخص وراندمان مشخص می باشد. PROJECTپروژه یک کار موقتی با تاریخ خاتمه مشخص است که به منظور ایجاد یک محصول منحصر به فرد ویا خدمات مشخص انجام می شود- هدف از اجرای پروژه برآورده کردن ایده ها ویا نیازها می باشد.
  DIN69901(سازمان آلمانی جهت استاندارد سازی) مدیریت پروژه یک سری وظائف کامل ،روش ها وابزاری است که در طی اجرای پروژه به کار گرفته می شود.
  همان طور که می بینید مدیریت پروژه اهداف کلان و در سطح وسیعی از فعالیت ها را در نظر می گیرد از فعالیت های خدماتی،تولیدی ،سازمانی ،اقتصادی و...
  اما سوال اینجاست مهندسی مدیریت چیست ؟ در واقع مهندسی مدیریت پروژه همه این اصطلاحات را در بر می گیرد اما با دید گاه تخصصی تر در زمینه ای خاص که در تعریفی که در ایران از آن شده در قالب فنی و اجرای گنجانده شده است از این روست که لفظ مهندسی را بر آن افزوده اند .

 6. تشكر از اين پست


 7. #4
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض دیدگاه آکادمیک

  برآوردن نيازهاي تجارت و صنعت‌مدرن در جهان پرشتاب امروز، نياز به تمركز بر اولويت‌ها، ‌استفاده از روش‌هاي بهتر مديريت و قالب‌هاي نويني براي ارتباطات دارد. قرن بيست‌ويكم با بودجه‌هاي كمتر،‌ زمان كمتر و منابع كمتر فرارسيده‌است. تغييرات‌سريع، گسترش فنّاوري و بازارجهاني از واقعيت‌هاي هزاره‌ي جديد هستند. براي رقابت در اين محيط بايد كاربيشتري را با منابع‌كمتر به‌نتيجه رساند. اصل رقابت و تلاش براي برتري،‌ سبب ظهور پديده‌هاي نو در همه‌ي بخش‌هاي تجارت و ‌صنعت شده، نيازبه تغيير و نوآوري را برهمگان مشخص‌كرده‌است؛ رقابت، سبب بها دادن بيشتر به ايده‌ها و طرح‌هاي نو شده‌است. براي بقا در بين رقيبان بايد سريع‌تر،‌ ارزان‌تر و بهتر بود. اين‌چنين نوگرايي سبب تعريف كارهايي جديد مي‌شود، كارهايي كه تابه‌حال انجام‌نشده، درهمان بار اول بايد به‌درستي انجام‌شوند؛‌ لذا نياز است تا جامعه به ابزارهاي جديد مديريتي براي رويارويي با اين‌قبيل كارها مجهزشود، مجموعه‌اي از تجهيزات با نام مديريت‌پروژه. ديد مهندسي، باتوجه به اهميت اين شاخه از دانش و به‌منظور آموزش مديران و کارشناسان دست‌اندرکار پروژه‌ها، که گاهي به‌صورت آکادميک دوره‌هاي مديريت‌پروژه را نگذرانده‌اند؛ در واقع مدیریت پروژه در همان مفهوم کلیت خود اصلا به صورت آکادمیک وجود ندارد و صرفا به دوره های آموزشی که زیر نظر بعضی سازمان های خارجی برگزار می شود مدرکی داده می شود که صاحبان حقیقی آنها مدیر پروژه گفته می شود.یا صرفا کسانی که تجربی در زمینهی مدیریت پروژه ها فعالیت کردند امروز آنها را به عنوان مدیران پروژه می شناسیم .شاید تجربه ایران اولین تجربه آکادمیک در جهان باشد و آرزو داریم هر چه زودتر شاهد به بار نشستن این تجربه باشیم . این کار بدون تلاش دانشجویان این رشته و پذیرش آنها توسط جامعه هرگز به بار نخواهد نشست .

 8. تشكرها از اين پست


 9. #5
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض ارتباط مهندسی مدیریت ساخت با مهندسی مدیریت پروژه :

  مهندسی مدیریت ساخت یکی از گرایش های عمران در مقطع کارشناسی ارشد می باشد .و مهندسی مدیریت پروژه گرایش عمران در مقطع کارشناسی ست .شباهت های فراوانی بین این دو رشته است که این دو را به هم نزدیک می کند تا جای که اولویت اول همه دانشجویان پروژه ادامه تحصیل در رشته مدیریت ساخت است اما مسئله پذیرش محدود این رشته می باشد که در سال بین 15 تا 30 نفر پذیرش دارد و این حجم پاسخگوی نیاز پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور نیست .رشته مدیریت پروژه بعد از چهار سال پذیرش دانشجو در حال حاضر هزار ها دانشجو در سطح کشور دارد که تعداد زیادی از آنها خواهان ادامه تحصیل در رشته خود هستن .در کل رشته مدیریت پروژه برای آشنای بیش تر دانشجویان با مباحث مدیریتی و به کار بردن آنها در مسائل عمرانیست. و دستیابی به سطح بالاتری از مدیریت و دستیابی به یک مدیر در پروژه های عمرانیست. فراتر از آن چه تا به حال بوده .ما می توانیم با تلاش خود و بر طرف کردن بعضی از کمبود های رشته (آشنای کمتر با مباحث عمرانی)در دستیابی به این هدف موفق تر باشیم. سر فصل های مدیریت ساخت([مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] سر فصل های مدیریت پروژه ([مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 10. تشكر از اين پست


 11. #6
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض سر فصل ها ی مدیریت ساخت و مدیریت پروژه

  در این نوشته سعی می کنم شرح مختصری از سر فصل های رشته مدیریت ساخت و مدیریت پروژه ارائه کنم .
  مهندسی مدیریت ساخت مشتمل بر 32 واحد که 15 واحد تخصصی اجباری 9 واحد اختیاری 2 واحد سمینار و 6 واحد پروژه و پایان نامه و شامل دروس :دروس تخصصی اجباری(اصول مقررات پیمان ، روش های برنامه ریزی و کنترل پروژه ، روش های ساخت 1 ،مدیریت ماشین آلات ساخت و یکی از دروس زیر :الف – تحلیل و طراحی سیستم ها –ب-مدیریت کارگاه و ایمنی –ج-تکنولوزی عالی بتن
  دروس تخصصی اختیاری تحلیل و طراحی سیستم ها ، مدیریت کارگاه و ایمنی ،تکنولوژی عالی بتن ،کاربرد رایانه در مدیریت ساخت ،روش های ساخت دو ،مصالح ساخت پیشرفته ،مدیریت مالی و حسابداری پروژه ،اقتصاد مهندسی پیشرفته ، روش های آماری و قابلیت اعتماد ، برآورد و تجزیه بها ، تعمیر و تقویت سازه ها ،تحقیق در عملیات و روش تحقیق)
  رشته مدیریت پروژه مشتمل بر 140 واحد درسی که 21 واحد عمومی 26 واحد پایه 22 واحد تکمیلی 59 واحد اجباری و 12 واحد اختیاری می باشد.و از جمله آن دروس(اصول مقررات پیمان ، روش های برنامه ریزی و کنترل پروژه ، روش های ساخت 1 ،مدیریت ماشین آلات ساخت ، مدیریت کارگاه و ایمنی ، روش های ساخت دو ، مدیریت مالی و حسابداری پروژه ، اقتصاد مهندسی ، تعمیر وتقویت سازه ها ، تحقیق در عملیات(اختیاری )و دروس دیگری با کمی تفاوت مانند مصالح بساختمانی ، تکنولوژی بتن ،متره و براورد،کاربرد کامپیوتر در مهندسی مدیریت پروژه (اختیاری) و ... می باشد در تایپیک های دیگر سعی می کنم به معرفی اجمالی واحد های این رشته بپردازم .

 12. تشكرها از اين پست


 13. #7
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض

  قوانین حاکم بر پروژه :این درس دارای دو واحد نظری و اجباری تخصصی تقسیم بندی شده منبع این درس جزوه قوانین حاکم بر پروژه مهندس قربانیست سر فصل های این درس عبارتند از :
  1-گزیده ای از فصول (قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان )
  2-گزیده ای از (قانون شهرداری ها )ماده 100
  3-گزیده ای از قانون محاسبات عمومی مصوب10/6/1366
  4- گزیده ای از (قانون تامین اجتماعی در خصوص حق بیمه قراردادهای مقاطعه کاری)
  5-گزیده ای از فصول قانون کار جمهوری اسلامی ایران


  اصول و مقررات پیمان : دو واحد نظری ودر دسته دروس اجباری تخصصی و منبع معرفی شده آن اصول مدیریت ساخت نوشته حسن صادقی و سید محمود علمای از انتشارات دانشگاه امام حسین می باشد .
  سر فصل ها : 1 - مراحل شکل گیری طرح های عمرانی
  2- آشنای با شرح وظایف و اختیارات کار فرما ،مشاور،پیمانکار
  3- طبقه بندی و بررسی انواع روشهای قراردادی
  4- انتخاب روش قراردادی جهت اجرای پروژه های عمرانی
  5- بررسی جایگاه کار فرما در انعقاد قرارداد ها دو عاملی


  مدیریت ایمنی کارگاه : شامل دو واحد نظری در گروه اجباری تخصصی منابع این درس (1- آیین نامه حفاظتی کارگاههای ساختمانی 2- آیین نامه و مقررات حفاظتی حفر چاه های دستی 3- آیین نامه حفاظتی وسایل حمل و نقل و جابه جا کردن مواد و اشیا در کارگاه ها 4- آیین نامه بهداشت در کارگاه ها )مولف شورای عالی حفاظت فنی
  سر فصل ها : 1- آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی
  2- آیین نامه و مقررات حفاظتی حفر چاه های دستی
  3- آیین نامه حفاظتی وسایل حمل و نقل و جابه جا کردن مواد و اشیا در کارگاه ها
  4- آیین نامه بهداشت عمومی در کارگاه ها


  اصول و فنون نظارت بر اجرا : یک واحد نظری در گروه اجباری تخصصی و دارای جزوه درسی ازمهندس فاطمه جاذبی و انتشارات پیام نور
  سر فصل ها : 1- پروژه و دستگاه نظارت در آن
  2- وظایف دستگاه نظارت
  3-جایگاه دستگاه نظارت درشرایط عمومی پیمان
  4- وظایف مشاور و دستگاه نظارت در خصوص برنامه ریزی و کنترل پروژه
  5- مدیریت اطلاعات در پروژه های عمرانی توسط مشاور و دستگاه نظارت
  6-امور مالی دستگاه نظارت
  و همراه پنج ضمیمه
  و از جمله دروس اختیاری مرتبط با این واحد ها :اصول رسیدگی به پیمان و حل اختلافات ،اصول زیست محیطی در ساخت و ساز که هر دو 2 واحدی هستن.

 14. تشكرها از اين پست


 15. #8
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض واحد های مدیریت تخصصی

  اقتصاد مهندسی : دو واحد ،تکمیلی در نیمه مشترک مهندسی ،منبع اقتصاد مهندسی ،نویسنده اسکونژاد،انتشارات دانشگاه امیر کبیر

  مدیریت مهندسی : دو واحد، تکمیلی در نیمه مهندسی،منبع مدیریت مهندسی ،نویسنده حیدری ،انتشارات خواجه رشید

  استاندارد های مدیریت پروژه : دو واحد، اجباری تخصصی،منبع راهنمای گسترده دانش مدیریت پروژه،مترجم آشتیانی _ حسینی،انتشارات آدینه

  سر فصل :1-چهارچوب مدیریت پروژه
  2-استاندارد مدیریت پروژه یک پروژه
  3-حوزه دانش مدیریت پروژه
  4-مدیریت یکپارچگی پروژه
  5-مدیریتمحدوده پروژه
  6-مدیریت زمان پروژه
  7-مدیریت هزینه پروژه
  8-مدیریت کیفیت پروژه
  9-مدیریت منابع انسانی پروژه
  10-مدیریت ارتباطات پروژه
  11- مدیریت ریسک پروژه
  12-مدیریت تدارکات پروژه
  مدیریت مالی و حسابداری پروژه : دو واحد، اجباری تخصصی،منبع حسابداری و مدیریت مالی برای مدیران،مولف بختیاری ، ناشر سازمان مدیریت صنعتی

  سر فصل ها :1- آشنای با اصول و مفاهیم اساسی حسابداری
  2-دفاتر مالی و فرایند در حسابداری
  3-آشنایبیشتر با اقلام مندرج در گزارش های مالی و نحوه طبقه بندی آنها
  4- آشنای با حسابداری بهای تمام شده
  5-مباحثی در حسابداری مدیریت نقطه سربه سر و تصمیمات خاص
  6-مباحثی در حسابداری مدیریت بودجه بندی
  7-مباحثی در مدیریت مالی تجزیه و تحلیل صورت های مالی

  8- مباحثی در مدیریت مالی (ارزیابی و بودجه بندی طرح های سرمایه ای)
  مدیریت کارگاه و منابع انسانی : دو واحد، اجباری تخصصی،منبع اصول مدیریت ساخت،مولفان صادقی_علمایی

  سر فصل : 1-تعاریف و اصطلاحات
  2-آشنایبا شرح وظایف مدیران در بخش های متشکله کارگاهی
  3-آشنای با شرح وظایف و اختیارات کار فرما ،مشاور و پیمانکار
  4-آشنای با مباحث مدیریت پروژه(مالی،مواد و مصالح،نیروی انسانی)
  5- مدیریت ماشین آلات
  دروس اختیاری (مدیریت ریسک و بحران،تحقیق در عملیات ،سیستم های خرید انبارداری و توزیع ،مهندسی عوامل انسانی ،مدیریت کیفیت آماری ،مدیریت کیفیت بهروری ،فراگرد تنظیم کنترل بودجه )

 16. تشكرها از اين پست


 17. #9
  عضو فعال
  رشته
  سایر رشته های مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/3
  محل سكونت
  shomal
  امتیاز
  135
  پست ها
  101

  پيش فرض دروس پایه و تکمیلی

  دروس پایه :
  فیزیک پایه یک :سه واحد منبع فیزیک پایه یک (مکانیک) ، بهاری، ناشر پیام نور
  ریاضی عمومی یک: سه واحد ،منبع ریاضی عمومی یک ،احمد پور و مهمیانی ، ناشر پیام نور
  فیزیک پایه دو : سه واحد ،منبع فیزیک پایه دو ،ابوکاظمی ، ناشر پیام نور
  ریاضی عمومی دو :سه واحدریاضی عمومی دو (شیمی) ،ابراهیمی ، ناشر پیام نور
  آزمایشگاه فیزیک یک : یک واحد ،دستور کار آزمایشگاه فیزیک یک ،سید احمد بابانژاد ، ناشر پیام نور
  آزمایشگاه فیزیک دو : یک واحد دستور کار آزمایشگاه فیزیک دو ،هوشنگ نحوی ، ناشر پیام نور
  راهبردی رایانه (ICDL) :بدون واحد
  برنامه سازی رایانه :سه واحد ،منبع برنامه سازی پیشرفته ،داریوش نیک مهر ، ناشر پیام نور
  آمار و احتمالات مهندسی :سه واحد ،
  روشهای محاسبات عددی :سه واحد ،منبع روشهای محاسبات عددی ،وحیدی و قاسم پور ،ناشر دانش نگار
  معادلات دیفرانسیل : سه واحد ،منبع معادلادت دیفرانسیل ،فاریانی ، ناشر پیام نور

  دروس تکمیلی :استاتیک : سه واحد ،
  نقشه کشی عمومی: یک واحد عملی یک واحد نظری ، منبع خود آموز نقشه کشی صنعتی و ساختمانی ،بهنام پور نادر فرزاد قانعی ،بازتاب اندیشه
  مقاومت مصالح یک : سه واحد
  کارگاه عمومی یک : یک واحد عملی ،بدون منبع براساس سر فصل مصوب
  مبانی مهندسی برق : سه واحد ،مهدی غضنفری ، پیام نور
  آزمایشگاه مبانی مهندسی برق: یک واحد عملی ،بدون منبع
  فرایند های تولید : سه واحد
  کارگاه عمومی دو :یک واحدعملی ،بدون منبع براساس سر فصل مصوب
  دروسی که منابع آنها ذکر نشده منابع آن تغییر کرده اند.

 18. #10
  مدیر تالار مهندسی عمران آواتار ZibaAhmadpoor
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/4
  محل سكونت
  تبریز
  امتیاز
  4458
  پست ها
  1,283

  پيش فرض

  سلام دوست عزيز

  تايپيكتون عالي و واقعا مفيد هست ، لزوم اشنا شدن با اين رشته تحصيلي جديد ديده مي شد .

  ممنون

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. نظر شما در مورد رشته مدیریت چیست؟
  توسط dynamic1992 در تالار مدیریت
  پاسخ ها: 12
  آخرین ارسال: 2017/5/13, 07:24 PM
 2. اطلاعات درباره رشته جدید مهندسی مدیریت پروژه ها
  توسط NAFIS در تالار مدیریت و کنترل پروژه
  پاسخ ها: 156
  آخرین ارسال: 2014/11/13, 07:29 PM
 3. پاسخ ها: 13
  آخرین ارسال: 2013/7/17, 05:55 PM
 4. نظر شما در مورد پایان دنیـا در سال 2012 چیست؟
  توسط Campus در تالار گفتگوی آزاد
  پاسخ ها: 19
  آخرین ارسال: 2012/8/23, 11:42 PM
 5. نظر شما در مورد این عکس چیست؟
  توسط amireza_2000 در تالار تالار عکس
  پاسخ ها: 30
  آخرین ارسال: 2012/3/25, 06:37 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •