نگاهی نو به شعارهای دولت نهم: 1671 کلمه شعار

maryam_202084

عضو جدید
شب گذشته رییس جمهور در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما شرکت کرد و عملکرد دولت خود را به اطلاع عموم مردم رسانید. در این مصاحبه چندین مورد قابل بحث وجود داشت، که یکی از آنها جمله عجیبی بود که آقای احمدی نژاد آن را بیان کرد. "حتی یک حرف تبلیغی هم برای رأی نزده ام"
من در این مقاله اصلاً قصد تحلیل این جمله را ندارم چون معتقدم آنقدر صحت یا عدم صحت این جمله برای عموم روشن است که نیازی به کالبدشکافی ندارد. آنچه را که در ادامه می خوانید مجموعه ای از شعارهای آقای احمدی نژاد در ایام انتخابات و چند روز بعد از انتخابات است. قضاوت را به افکار عمومی می سپارم.

1) گسترش و تعمیق آزادی. 3 تیر ماه ۱۳۸۴
2) کمک برای تبدیل کردن شهرهای کشور به ویژه تهران به الگوی جهان اسلام. 15تیر ماه ۱۳۸۴
3) در دولت نهم، اصول عدالت ، صلح ، همبستگي و توسعه روابط عادلانه متقابل و همه جانبه حاكم خواهد بود. ۵ تیر ماه ۱۳۸۴
4) اعتدال مشي دولت است و هر نوع افراط و تفريط در دولت مردمي جايي ندارد و با آن برخورد مي‌شود
5) از همه توانها، فرصت‌ها و شايستگي‌ها استفاده مي‌شود.
6) منافع و عزت ملي و پيشرفت همگاني مدنظر است.
7) ما دست تمام كساني را كه با نگاه نكته سنج و دلسوزانه همه امور كشور را مد نظر دارند و ضعفها قوت‌ها را بيان مي‌كنند، مي‌فشاريم و مي‌بوسيم.
8) ما نقد را مي‌پذيريم گرچه از جنس فرياد باشد.
9) يكي از شعارهاي اصلي من در تبليغات انتخاباتي،رفع موانع سرمايه‌گذاري در كشور بود.
10) بسرعت موانع سرمايه‌گذاري برطرف شود.
11) از بازار بورس به عنوان بازار سرمايه با قوت حمايت خواهيم كرد.
12) مهر، دوستي و اعتدال جزو سياستهاي قطعي دولت است.
13) ما ورزش را در چهار سطح همگاني، غيرحرفه‌اي ، حرفه‌اي و پهلواني پيگيري مي‌كنم.
14) با اعمال سياستگذاري‌هاي مالي و پولي از سرمايه‌گذاري هاي مردم حمايت مي كنيم.
15) مبارزه با فساد اداري و اقتصادي سياست قطعي دولت آينده است.
16) برنامه مشاركت مردم در حفظ و احياي ميراث فرهنگي نيز بايد در دولت آينده اجرا شود.
17) حمايت از آنها (دانشجویان) در همه ابعاد و فراهم كردن فضاي بالندگي ملي و سياسي آنها از برنامه‌هاي دولت آينده خواهد بود.
18) در دولت من بنا بر شايستگي است. مرزهاي جنسيتي تاثيري در انتخاب من نخواهد داشت.
19) تامين نيازهاي آموزش و پرورش از اولويت‌هاي دولت من است.
20) رويكرد من توسعه صنعت داخلي است و اولويت من تقويت توليد داخلي است.
21) من به دبنال پيشرفت صنعت داخلي هستم و با مونتاژ مخالفم.
22) جهت‌گيري ما بر توليد علم و فرهنگ و پژوهش است.
23)ما به دنبال آزادي حداكثري هستيم.
24)بايد با اصلاح مقررات ،جهت گيريها و ساز و كارهاي اداري زمينه‌هاي تقويت سرمايه‌گذاري فراهم شود
25) مبارزه با فساد اداري در شمار سياست‌هاي قطعي ماست از جمله در بخش صنعت نفت. (شعارهای 4 تا 25 در تاریخ 4 تیر ماه ۱۳۸۴ ایراد شده است)
26) در صورت كسب آراي مردم براي تشكيل دولت عدالت محور و تحولگرا، دولت خود را تركيبي از عناصر شجاع ، متخصص ، مردمي ، پاك ، قانع ، پرتلاش و فداكار تشكيل خواهد داد. ۱3 خرداد ماه ۱۳۸۴
27) هر پنجشنبه به اتفاق معاونان، وزرا و مديران ارشد جلسه هيات دولت را در استانها تشكيل خواهم داد. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
28) برنامه هاي اقتصادي دولت من در چار چوب برنامه چهارم توسعه و چشم انداز 20 ساله خواهد بود. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
29) من معتقد به دولت كم هزينه، پر فايده و مردم گرا هستم. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
30) تاكيد مي‌كنم فوريت و اولويت اول دولت من رفع مشكلات جوانان و ايجاد فرصت براي بالندگي همه جوانان ايراني است. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
31) فرصت هاي علمي، هنري، فرهنگي و ورزشي بايد در اختيار همه جوانان ايراني قرار بگيرد تا بتوان با داشتن جامعه اي پر نشاط به آينده اميدوار بود. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
32) تامين نيازهاي معيشتي فرهنگيان و تحول در نظام آموزش و پرورش در اولویت دولت است. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
33) در توسعه سياسي موردنظر دولت من احزاب كاركرد واقعي خود را پيدا خواهند كرد و نگاه ما به توسعه سياسي ، نگاهي نو، مترقي و بومي است نه وارداتي. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
34) ما در يك فضاي دوستانه و سازنده به دنبال افزايش كمي و كيفي آزادي ها خواهيم بود. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
35) من مي خواهم مردم ايران از رفاه ، پيشرفت و شادي لذت ببرند. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
36) من مي خواهم با دست اندازي به بيت المال مقابله كنم و در اين راه نمايش بازي نمي كنم 8 .خرداد ماه ۱۳۸۴
37) ما معتقديم جوانان مورد هجوم قرار گرفته را بايد نجات داد و آنها را پشتيباني و حمايت كرد. نه اين كه به جوانان گير بدهيم و آنها را محدود كنيم. ما خودمان را در كنار جوانان و با جوانان مي دانيم. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
38) من معتقدم دولت بايد در خدمت ملت باشد نه احزاب،افراد و گروهها. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
39) ملاك من كار آمدي، دلسوزي و همه جانبه نگري است هر كس اين صفات را دارد در مديريت اجرايي كشور و در دولت آينده از او استفاده خواهم كرد. 8 خرداد ماه ۱۳۸۴
40) عدالت گستري، مبارزه با فقر و فساد و تبعيض از شعارهاي اصلي است. 4 تیر ماه ۱۳۸۴
41)من از اين الگوی شهید رجایی استفاده خواهم كرد. ۲7 خرداد ماه ۱۳۸۴
42) عدالت‌خواهي و مهرورزي، خدمت‌رساني به مردم و پيشرفت كشور را 4 شرطي است كه دولت اسلامي، براساس راي مردم، به تعميق آنها خواهد پرداخت. ۳0 تیر ماه ۱۳۸۴
43)‌آسان‌سازي و روان‌سازي امور براي حضور همه مردم در عرصه و ايجاد زمينه براي بروز خلاقيت‌ها و استعدادها ثروتمند كردن مردم، ايجاد اطمينان براي اينكه هر كس كه كار حلال و قانوني انجام مي‌دهد، مالك دسترنج خودش است و دولت به او كمك مي‌كند، از وظايف اصلي دولت اسلامي است. ۳0 تیر ماه ۱۳۸۴
44) مهرباني و خدمت را شعارهاي دولت اسلامي است. ۳0تیر ماه ۱۳۸۴
45) حضور من در صحنه انتخابات، به منزله پيروزى حزب الله است. مردم نگران نباشند، چرا كه دولت آينده «دولت عدل» است. 13 خرداد ۱۳۸۴
46) اكنون نيروهاى امنيتى وانتظامى به جاى اينكه با عوامل اصلى اشاعه دهنده تهاجم فرهنگى برخورد كنند به جوانان گير مى دهند. 6 خرداد ۱۳۸۴
47) در صورت پيروزى در انتخابات برنامه هاى توسعه كشور را با رويكرد عدالت محور و مردم گرا اجرا مى كنم. 6 خرداد ۱۳۸۴
48) رفع مشكلات جوانان از قبيل اشتغال، مسكن، ازدواج ،ايجاد فرصت بالندگى آنها ، تأمين نيازهاى فرهنگيان ، واگذارى امور به مردم و مديريت كم هزينه را از اولويت هاى برنامه من است. 6 خرداد
49) نگاه من به توسعه سياسى نو ، بومى ،اسلامى و مترقى است و اين امر بايد در جهت همبستگى ملى ، مشاركت عمومى و ايجاد فضاى گفت وگوى سازنده باشد نه اينكه شكاف هاى گروهى ، دسته بندى هاى كدورت ساز و درگيرى هاى خانمان سوز را افزايش دهد. 6 خرداد ۱۳۸۴
50) ما بايد عرصه آزادى را از نظر كمى و كيفى گسترش دهيم و نحوه استفاده از آن را تبيين كنيم كه در اين مورد برخورد با جوانان در خيابانها مشكلى را حل نمى كند. 6 خرداد ۱۳۸۴
51) دولت آينده ايران، يك دولت تحولگرا و صد درصد اسلامى است كه مشكلات فعلى كشور را يكى پس از ديگرى حل خواهد كرد. ۱۲ خرداد 1384
52) رسيدگى و برطرف نمودن مشكلاتى نظير، توجه به مناطق محروم، مشكلات اقتصادى فرهنگيان و رسيدن به مسأله اشتغال و ازدواج جوانان با برنامه ريزى و اعمال مديريت درست بركشور قابل حل است. ۱۲ خرداد 1384
53) عدالت بايد محور تمام فعاليت هاى اقتصادى كشور باشد و اين مهم در توزيع امكانات و فرصت ها براى مردم نقاط مختلف كشور در نظر گرفته شود. ۱۲ خرداد 1384
54) بايد امكانات موجود براى توسعه اقتصادى كشور به نحو يكسان و مطلوب استفاده شود. ۱۲ خرداد
55) براى اينكه به مرحله توليد« علم ملى» برسيم ،ساختار آموزش عالى كشور بايد تغيير كند. ۱۲ خرداد 1384
56) عده اى مرا براى حضور در انتخابات تحت فشار چند ماهه قرار دادند. با آنان شرط كردم كه مال و منال و جايگاهى در كار نيست. اگر به اين نيت آمده ايد، برگرديد. در اين عرصه با كسى شوخى ندارم. ۱۲ خرداد 1384
57) ما نيازمند يك تحول بنيادى و همه جانبه در نگرش، منش و رفتار خود هستيم. ۱0 خرداد ۱۳۸۴
58) احمدى نژادگفت:سازندگى كشوروتحقق برنامه چشم انداز ۲۰ساله با روند موجود امكان پذير نيست. ۱0 خرداد ۱۳۸۴
59) ما نيازمند يك تحول فرهنگى، صنعتى، اقتصادى، كشاورزى و سياسى در كشور هستيم. براى اين تغيير نيز بايد نگاهمان به عدالت عوض شود. ۱0 خرداد ۱۳۸۴
60) اجراى عدالت بايد از سطح مديران دولتى آغاز شده و بايد افرادى را به عنوان مديرانتخاب كردكه براى خدمتگزارى به مردم آماده باشند. ۱0 خرداد ۱۳۸۴
61) بايد به مردم محوري , عدالت محوري , معنويت محوري و قانون محوري برگرديم .20 خرداد 1384
62) مهمترين كاري كه در شروع حركت بايد انجام دهيم , بررسي و نقد عالمانه است. 20خرداد 1384
63) در جامعه مورد نظر ما خبري از فقر , فساد و تبعيض نبايد باشد و اگر برنامه هاي اقتصادي و سياسي امروز با وجود دستاوردهايش اين معضلات را توسعه دهد بايد جهت گيريها , برخي روشها و سرعتها را تغيير دهيم. 20 خرداد 1384
64) بايد فرصتهاي يكسان در اختيار همه كشور قرار گيرد تا همه كشور بتواند با هم رشد و پيشرفت كند.20 خرداد 1384
65) آنقدر درباره مشكلات نظام بانكي فرياد مي زنم تا درست شود. 16خرداد 1384
66) مديران بايد در كنار مردم محل خدمت خود زندگي كنند و در رفع مشكلات آنان بكوشند. 16خرداد
67) با تشكيل دولتى عدالت محور و انقلابى مسير حركت ما براى دستيابى به قله هاى عزت كشور راحت تر طى مى شود و فقر و فساد و تبعيض جايش را به عدالت، معنويت و بالندگى ملت ايران مى دهد. ۱6 خرداد 1384
68) دولتم را با عناصرى شجاع، مردمى، متخصص، پاك، پرتلاش و فداكار تشكيل خواهم داد كه جز به منافع ملت به هيچ چيز ديگر فكر نكند. ۱6 خرداد 1384
69) در صورت موفقيت در انتخابات، با هدف ريشه كنى مشكلات مردم از جمله بيكارى، بانك هاى استانى را فعال خواهم کرد. اين بانكها كه توسط شوراهايى متشكل از معتمدان محلى هر استان اداره خواهد شد، با گردآورى درآمدهاى استان، براى حل مشكلات خاص استان برنامه ريزى و سرمايه گذارى خواهد كرد. ۱6 خرداد 1384
70)اتفاق بزرگ حضورمردم و تشكيل دولت عدالت محوراسلامى است واين انتخابات مقدمه تشكيل آن دولت است كه آرايش كنونى جامعه را عوض خواهدكرد. ۱6 خرداد 1384
71) آزادى ما اصيل و ريشه اى است، ما مى گوييم آزادى در ۳۶۰ درجه نه در دو درجه، يعنى آزاد باشى كه در امور سياسى، فرهنگى و اقتصادى دخالت كنى. ۱6 خرداد 1384
72) و مهمترین شعار دولت: نفت را به سر سفرهای مردم می آورم.

همانطور که ملاحظه فرمودید این تنها بخشی از مجموعه شعار های آقای احمدی نژاد در یک بازه زمانی خاص بود و نه کل شعارهای ایشان در طی 2 سال.
اما فکر می کنید چه کسی در بین 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری شعار های بیشتری را داده است؟

اما در پایان ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.
1- این مقاله بیشتر بحث کمی شعارهای آقای احمدی نژاد را مورد بررسی قرار داده و هیچ نوع تحلیلی نسبت به پایبندی دولت نهم و شخص رییس جمهور به شعارهای داده شده، نکرده است. چون تحلیل هر یک از 72 مورد از شعار های آقای احمدی نژاد و میزان پایبندی و عمل به آنها نیاز به یک بحث بسیار طولانی دارد که در این مقاله قابل طرح نبود.
2- اگر تا چند وقت اخیر، بحث بر سر عمل کردن دولت نهم به شعار هایش بود اما باید متاسفانه بگویم حالا باید اول به آقایان اثبات کنیم که این حرف را شما زده اید و بعد در مورد عملکرد آنها بحث کنیم!!! که این یک عقب گرد جدی است.
3- آقای احمدی نژاد درست می گوید که یک کلمه شعار انتخاباتی برای رای نزده است، چون ایشان 1671 کلمه، در این 72 مورد شعار گفته اند و نه یک کلمه!!!
4- اما سوال من از رییس جمهور این است که این شعارهایی را که گفته اید (اگر قبول کنید!!!)، اگر برای رای نبوده پس برای چه بوده است. برای این شعار دادید که مردم به شما رای ندهند!!!؟؟؟
نظر شما چیست؟

archi_arch

مدیر بازنشسته
واقعآ جالب بود خسته نباشید:gol:;)
میدونید مهران مدیری به روی خودش نیاورد ولی فکر کنم ایده ی "افعال معکوس" در واقع از اینجا گرفته شده!!!:redface::whistle:
یه + پیشکش!

Matrix

عضو جدید
خیلی جالب و دقیق بود امتیاز هم دادم

جالب كه بود !

ولي مريم خانوم شما اينا رو واسه اطلاع رساني به سايرين ميزاري يا صرفا" گرفتن امتياز !؟

-----------

به هر حال مرسي.
10 تاي اول رو خوندم اعصابم خورد شد نرفتم سراغ بقيه...

tamar

عضو جدید
به نظر من اصلا جالب نبود
چون ملت ما عادت کردن خيلي زود فريب بخورن حتي خود من گاهي دوست دارم حرفي رو که مي دونم دريت نيست باور کنم چون ما يا نه من ...... بي اختبار به دنيا اودم . با آرزو بزرگ شدم . با اميد ( نا اميدي ) زنده کردم و با کلي حرف نگفته و گفته مي ميرم.
ممنون از مقاله خوبتون.

::arash::

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا این که میاد میگه من هاله نور دیدم جلو اون همه ادم..بعد موقع انتخابات میاد میگه من ندیدم..من نگفتم........
دیگه چه انتظاری دارین..میخواید بیاد و بگه من آزادی و میارم براتون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ببخشید من تشکر نداشتم..ولی مرسی

mohandes2

عضو جدید
به شما پیشنهاد می کنم اون سی دی که ستاد موسوی پخش کرد که در مورد هاله نور بود را یک بار دیگر با دقت ملاحظه کنید اگر دقت کنید می بینید که حرفها را تکه تکه کردن اما یک اشتباهی که کردن این است که کلمه ی می گفت را فراموش کردن حذف کنند. احمدی نژاد در گفتگو می گه که (می گفت یک هاله ی نور )

mohandes2

عضو جدید
این را من خوب می دونم تنها رئیس جمهوری است که تنهابرای کشور و مردمش کار می کند وتنها رئیس جمهوری است توانسته به شعار های خود عمل کند کافیست که عملکرد دولت های قبلی را ببینیم و بعد قضاوت کنیم

بالا