دوستداران دکتر علی شریعتی بیان اینجا

پیر بابا

عضو جدید
البته تولید فکر و اندیشه چیزی بود که دکتر در آن متخصص بود. ولی بیان راهکار قطعا کار یک نفر نمیتواند باشد. به همین دلیل است که اندیشمندان با گرایشهای فکری سیاسی یکسان دور هم جمع شده و تحت گروه یا حزب و یا انجمن. با بیان راهکار میپردازند.

موافقم.

yas_1593

عضو جدید
((منطق رو باید با تمام وجود درک کرد وگرنه منطق نیست.
کلا کار منطقی نیست که منطق رو کپی کنی.

منطق باید شنیده بشه تحلیل بشه در صورت عدم انتباق با معیارهای خودت با ذکر دلیل منطقی رد بشه و در صورت قبول منطق و انطباق اون با معیارهای فکری پردازش بشه وبعد به عنوان منطق مورد قبول خودت بیان بشه. ))
ممنون به دادم رسیدی

yas_1593

عضو جدید
فکر کنم اول شما شروع کردید به نوشتم گفتین انشا
خوبه که دست پیشو میگیرین
اوکی من بیسواد بیخیال

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیزم , ما تا اونجا که یادمونه منطق رو رد نمیکنیم. اون معنی که تناسبی با فرمایش شما داره نظریه ها هستند نه منطق.منطق رو تا زمانی که منطق هست باید عینا کپیش کنی. چون نمیشه روش مانور داد. اما نظریه رو میشه بقول شما تحلیلش هم بکنیم و انطباقش هم بدیم.

منطق آدما تحت تاثیر خطکش معیاراتشون با هم متفاوت است. منطق دو نفر میتونه ضد هم باشه. پس اگر منطق من با شما یکی نباشه منطق شما از نظر من منطق نیست نظر شماست که من میتونم تحت معیارهای خودم به عنوان منطق بپزیرم یا نپزیرم.
اگر اینگونه نباشد که دیگر اختلاف نظری در هیچیک از مسائل پیش نمیاد.

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
((منطق رو باید با تمام وجود درک کرد وگرنه منطق نیست.
کلا کار منطقی نیست که منطق رو کپی کنی.

منطق باید شنیده بشه تحلیل بشه در صورت عدم انتباق با معیارهای خودت با ذکر دلیل منطقی رد بشه و در صورت قبول منطق و انطباق اون با معیارهای فکری پردازش بشه وبعد به عنوان منطق مورد قبول خودت بیان بشه. ))
ممنون به دادم رسیدی
شرمنده تشکرام ته کشیده.

پیر بابا

عضو جدید
منطق آدما تحت تاثیر خطکش معیاراتشون با هم متفاوت است. منطق دو نفر میتونه ضد هم باشه. پس اگر منطق من با شما یکی نباشه منطق شما از نظر من منطق نیست نظر شماست که من میتونم تحت معیارهای خودم به عنوان منطق بپزیرم یا نپزیرم.
اگر اینگونه نباشد که دیگر اختلاف نظری در هیچیک از مسائل پیش نمیاد.

این فرمایش شما درسته. برای همین هم هست که منطق دکتر نتونست جایی برای خودش پیدا کنه و تبدیل به روش حکومتی یا روش زندگی عموم بشه. حرفای قشنگی که نشده تا بحال عملی بشه. اگه با منطق شما بسنجیم نتیجه این میشه.

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این فرمایش شما درسته. برای همین هم هست که منطق دکتر نتونست جایی برای خودش پیدا کنه و تبدیل به روش حکومتی یا روش زندگی عموم بشه. حرفای قشنگی که نشده تا بحال عملی بشه. اگه با منطق شما بسنجیم نتیجه این میشه.

درسته. ولی منطق دکتر بسسار فراگیر تر از منطقای دیگه است.
یه مشکل دیگه هم که به وجود اموده خیلیها تو ایران از احساسات به جای ارائه منطق استفاده کردن. اینطوری براشون بهتر بوده .یعنی کلا صاحبان قدرت و رسانه بیشتر خواستن احساسات مردمو به جریان بندازن تا این که منطق خودشونو بیان کنن. اینطوری تصلت بر افکار راحتتره و به طور کل معیار احساسات در افراد کمتر دچار تنوع است.
به همبن دلیله که منطق متفکرینی چون دکتر چندان تبلیغ نشد و اجازه رشت تا طبقات مختلف جامعه بهش داده نشد. چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب.

پیر بابا

عضو جدید
من هنوز موفق نشدم که بفهمم مساله دکتر چی بود؟ تلفیق دین با دموکراسی؟ احیاگری دینی؟ حرکت به سوی دموکراسی؟ توسعه اقتصادی؟ توسعه سیاسی؟ ارائه یک مدل بومی و منحصر به فرد از توسعه؟ بحران معنا؟ کدام یک مساله ایشان بوده . یا کدام مساله اصلی بوده. هیچ اتفاق نظری در این مورد وجود ندارد و من هم برای همینه که ابتدای تاپیک اون سئوال رو مطرح کردم.

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول اصلاح دینی و عقیدتی بوده.تشریح بحران معنا. حرکتهای سیاسی موضوعاتی بوده که بحث های اصلی آن را به این چنین موضوعاتی سوق میداده.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
معنی روشنفکر چیه؟

روشنفکر یعنی کسی که به فکر دردهای اجتماع باشه
اگر شما به شریعتی روشنفکر نگید به کی میگید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در تعريف از مفهوم روشنفكري برخي به پيروي از فلاسفة يونان به ويژه سقراط و افلاطون روشنفكر را «وجدان خرده گير جوامع» دانسته‌اند. بعضي ديگر بر اين باورند كه «فردي كه استعداد آن را دارد كه يك پيام، نظر، نگرش، فلسفه يا عقيده‌اي را براي مردم بيان كند» روشنفكر است.[1]
استاد مطهري در مقام تعريف روشنفكري چهار ويژگي را برشمرده‌اند و پيرامون روشنفكري گفته‌اند كه روشنفكري يعني به موضع و مسئوليت طبقاتي خود آگاه بودن، با فرهنگ و شخصيت ملي خويش آشنا بودن و به روابط خود با همة انسان‌هاي ديگر آگاهي داشتن و سعي كردن در آگاهي جامعه و به حركت در آوردن مردم براي رهايي و آزادي مي‌باشد

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایشان هم سوسیالیسم شوروی را محکوم می کنه، هم توسعه گرایی پهلوی را، هم تجربه این سه دهه را و هم سرمایه داری لیبرال را و هم خیلی چیزهای دیگر را، پس راه حل پیشنهادی اش چی بوده که من هنوزم نتونستم بفهمم؟

یکی از ایراداتی که به شریعتی میگیرند همینه
بیان سادش اینه که شریعتی فردی انقلابیست که برای بعد از انقلاب نظریه ای ندارد
ولی من خودم به شخصه با این مخالفم
به نظرم شریعتی یک جریان .........

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم عاشق حرفاشم. ولی مشکل اینه که نمیشه منطق ایشون رو کاربردیش کرد. نقد میکنه ولی راه حلی نداشته.

شریعتی شما را داخل یک مسیر میندازه
مناجات ها
حج
شهادت
کویر
ابوذر
.....
به نظرت اینها راه حل ارائه نمیدن؟؟؟

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته تولید فکر و اندیشه چیزی بود که دکتر در آن متخصص بود. ولی بیان راهکار قطعا کار یک نفر نمیتواند باشد. به همین دلیل است که اندیشمندان با گرایشهای فکری سیاسی یکسان دور هم جمع شده و تحت گروه یا حزب و یا انجمن. با بیان راهکار میپردازند.

اصلا وقتی یک نفر یک ایدئولوژی مطرح میکنه واز اون دفاع (تشیع) شما نیاز نیست تمام راهکار ها را در سخنان اون فرد بیابید

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هنوز موفق نشدم که بفهمم مساله دکتر چی بود؟ تلفیق دین با دموکراسی؟ احیاگری دینی؟ حرکت به سوی دموکراسی؟ توسعه اقتصادی؟ توسعه سیاسی؟ ارائه یک مدل بومی و منحصر به فرد از توسعه؟ بحران معنا؟ کدام یک مساله ایشان بوده . یا کدام مساله اصلی بوده. هیچ اتفاق نظری در این مورد وجود ندارد و من هم برای همینه که ابتدای تاپیک اون سئوال رو مطرح کردم.

چرا شما خودته درگیرالفاظ میکنی ؟
مسئله دکتر درد های اجتماع بود اول کتاب هبوط شاید راه گشا باشه
و برای رفع این دردها ارائه راه حل؟
باز هم میگم به نظر من شریعتی یک ایدئولوژی یا یک نظریه نیست یک جریانه

پیر بابا

عضو جدید
شریعتی شما را داخل یک مسیر میندازه
مناجات ها
حج
شهادت
کویر
ابوذر
.....
به نظرت اینها راه حل ارائه نمیدن؟؟؟

پیر بابا

عضو جدید
چرا شما خودته درگیرالفاظ میکنی ؟
مسئله دکتر درد های اجتماع بود اول کتاب هبوط شاید راه گشا باشه
و برای رفع این دردها ارائه راه حل؟
باز هم میگم به نظر من شریعتی یک ایدئولوژی یا یک نظریه نیست یک جریانه

نظر شما قابل احترامه .

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز

فکر نکنم در این شکی باشه که مسئله اول شریعتی دردهای اجتماعه

شراره خانم

عضو جدید
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود
افسوس که به جای افکارش زخم های تنش را نشانمان دادند
و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند